Jump to content


Photo

Gde je nestalo muvanje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
365 replies to this topic

#16 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 06 September 2011 - 10:32

Naravno da bismo i mi koristili mobilne da ih je bilo u vreme nase mladosti. Nemam nista protiv takvog vida komunikacije, jedino sto mi smeta je sto svi stalno nesto kuckaju, sede u drustvu i kuckaju, pricaju i kuckaju, toliko su izvesteni da i ne gledaju u telefon. Jedini je problem u tome, kako se oseca osoba koja sedi s tobom? :lol: Meni je to kao da citas novine, a pored tebe sedi neko ko je s tobom izasao na kafu ili pice. Pitam se da li i cuju osobu s kojom su u drustvu ili su samo skoncentrisani na telefon?

Vazno je da mladi danas i tako funkcionisu. Svako vreme nosi svoje breme.

#17 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 06 September 2011 - 10:49

MIslim da je prelazak na telefon znaci da klinci vis ene znaju da komuniciraju uzivo. Tako im je lakse.

Gledao sma te mlade ljude koji uzivaju u potpunoj samoci. Oni su sebi sami dovoljni. I gledaju se, onako diskretno, oni to vide kao neke slike.
Kao neke uloge u filmu. Npr, devojke na rolerima, one sigurno glume.
Skoro da im se da izvinete vide straznjice. Ali ni njima niko ne prilazi. Odbojne su i ostre.
Samo virtuelno moze sve. Stah od pravog mesa, sta li?

Mladici se mazu nekim kremama, kao da su i oni feminizirani.

Ali svi tako stoje... Na distanci.
Tu, na Adi ima i muskih homoseksualaca. Oni se cak vise muvaju nego hetero.
Valjda jer ih je u populaciji manje.

Neobicno vreme.
Sta je to?

a ja sam inace ozenjen.
zena mi je i skrenula paznju da nema vise muvanja, pa sam tako dotakao ovaj problem



Znaju da komuniciraju i uzivo. Lakse im je da se muvaju preko SMS porukica, jer se ne gledaju, a u sustini (bar za mene) je bas draz u tim pogledima, gestikkulaciji, osmehu. Sve to oni docaraju smajlicima, ali opet nije to to. Uglavnom, lakse im je da se smuvaju telefonski, pa da se vide, a da li je i lepse, e oni ne znaju za lepse, njima je ovo najlepse, kao sto je i nama bilo muvanje uzivo.

#18 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 06 September 2011 - 11:58

Znaju da komuniciraju i uzivo. Lakse im je da se muvaju preko SMS porukica, jer se ne gledaju, a u sustini (bar za mene) je bas draz u tim pogledima, gestikkulaciji, osmehu. Sve to oni docaraju smajlicima, ali opet nije to to. Uglavnom, lakse im je da se smuvaju telefonski, pa da se vide, a da li je i lepse, e oni ne znaju za lepse, njima je ovo najlepse, kao sto je i nama bilo muvanje uzivo.


moj prijatelj ima cerku od 15 koja se ne druzi u realnom svetu sa ljudima. sve njene drugarice su isto takve. posle skole idu na chat ili sms. iz kuce ne izlaze

#19 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 06 September 2011 - 17:34

moj prijatelj ima cerku od 15 koja se ne druzi u realnom svetu sa ljudima. sve njene drugarice su isto takve. posle skole idu na chat ili sms. iz kuce ne izlaze



Ovo je zabrinjavajuci primer. Kontaktirati samo virtualno i ne izlaziti iz kuce, po meni, stvari asocijalno bice. Mozda i introvertno, ali i ono koje moze mozda reci virutalnim putem sve sto ne bi reklo uzivo. Ziva rec i zivi kontakt je jedino sto ce odrzati coveka i njegov duh. Nemam nista protiv virtualnog druzenja, ima svoju leptou i intrigantnost, ali zivi kontakt je ipak ono pravo.

#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 September 2011 - 18:29

Ovo je zabrinjavajuci primer. Kontaktirati samo virtualno i ne izlaziti iz kuce, po meni, stvari asocijalno bice. Mozda i introvertno, ali i ono koje moze mozda reci virutalnim putem sve sto ne bi reklo uzivo. Ziva rec i zivi kontakt je jedino sto ce odrzati coveka i njegov duh. Nemam nista protiv virtualnog druzenja, ima svoju leptou i intrigantnost, ali zivi kontakt je ipak ono pravo.


Ma to je slicno ljudima koji jos uvek moraju sve da odstampaju na papir da bi im bilo prihvatljivo za citanje. Deca se druze i virtuelno i realno, mozda mi matori to ne primecujemo, posto je virtuelno ociglnedno, a realno ne vidimo.
Moji su isto dosta virtuelni, ali malo, malo, pa traze da idu da se igraju s'drustvom, da im dodje drustvo. Mislim i onda su tu neke video igre i virtuelna iskustva, ali Boze pomozi. Od cega sit, od toga debeo.

#21 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 06 September 2011 - 21:34

Ovo je zabrinjavajuci primer. Kontaktirati samo virtualno i ne izlaziti iz kuce, po meni, stvari asocijalno bice. Mozda i introvertno, ali i ono koje moze mozda reci virutalnim putem sve sto ne bi reklo uzivo. Ziva rec i zivi kontakt je jedino sto ce odrzati coveka i njegov duh. Nemam nista protiv virtualnog druzenja, ima svoju leptou i intrigantnost, ali zivi kontakt je ipak ono pravo.


Ispada da mladi nemaju seksualne odnose ili ako ih imaju onda je to po po dogovoru sa chata ili porukama, što sigurno nije tačno.
Mislim da se preteruje sa tom Facebook- SMS pričom.

#22 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 06 September 2011 - 21:35

MIslim da je prelazak na telefon znaci da klinci vis ene znaju da komuniciraju uzivo. Tako im je lakse.

Gledao sma te mlade ljude koji uzivaju u potpunoj samoci. Oni su sebi sami dovoljni. I gledaju se, onako diskretno, oni to vide kao neke slike.
Kao neke uloge u filmu. Npr, devojke na rolerima, one sigurno glume.
Skoro da im se da izvinete vide straznjice. Ali ni njima niko ne prilazi. Odbojne su i ostre.
Samo virtuelno moze sve. Stah od pravog mesa, sta li?

Mladici se mazu nekim kremama, kao da su i oni feminizirani.

Ali svi tako stoje... Na distanci.
Tu, na Adi ima i muskih homoseksualaca. Oni se cak vise muvaju nego hetero.
Valjda jer ih je u populaciji manje.

Neobicno vreme.
Sta je to?

a ja sam inace ozenjen.
zena mi je i skrenula paznju da nema vise muvanja, pa sam tako dotakao ovaj problem


Odavno ne procitah vise nebuloza na jednom mjestu. Isto kao da ti je 5000 godina i kao da si ih proveo u podrumu. Nemoj vise hodati po Adi i ne razmisljaj o stvarima, koje ocito nisi sposoban ni percipirati ni razumjeti.

#23 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 September 2011 - 21:44

Ispada da mladi nemaju seksualne odnose ili ako ih imaju onda je to po po dogovoru sa chata ili porukama, što sigurno nije tačno.
Mislim da se preteruje sa tom Facebook- SMS pričom.


To samo izgleda, ne bi imali toliko slucajeva teen-pregnancy da je sve kroz telefon, ili mozda mi matori ne razumemo, kako oni ono rade. Yipika-yay.

#24 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 06 September 2011 - 22:43

Odavno ne procitah vise nebuloza na jednom mjestu. Isto kao da ti je 5000 godina i kao da si ih proveo u podrumu. Nemoj vise hodati po Adi i ne razmisljaj o stvarima, koje ocito nisi sposoban ni percipirati ni razumjeti.


e, bas nisi fer, pa ti bi da sapunaru oduzmes i ono malo zabave na adi...lepo kaze covek, ozenjen, rekla zena nema vise muvanja Posted Image

#25 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 September 2011 - 23:11

Odavno ne procitah vise nebuloza na jednom mjestu. Isto kao da ti je 5000 godina i kao da si ih proveo u podrumu. Nemoj vise hodati po Adi i ne razmisljaj o stvarima, koje ocito nisi sposoban ni percipirati ni razumjeti.


e, bas nisi fer, pa ti bi da sapunaru oduzmes i ono malo zabave na adi...lepo kaze covek, ozenjen, rekla zena nema vise muvanja

UF! Al' ste vas dve staromodne, meni je moja gdja, lepo rekla muvanje je OK, al' ce neki da bude s'polomljenim nogama. I gledanje je OK.Bash ste staromodne, etc.

#26 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 September 2011 - 03:48

Ma to je slicno ljudima koji jos uvek moraju sve da odstampaju na papir da bi im bilo prihvatljivo za citanje. Deca se druze i virtuelno i realno, mozda mi matori to ne primecujemo, posto je virtuelno ociglnedno, a realno ne vidimo.
Moji su isto dosta virtuelni, ali malo, malo, pa traze da idu da se igraju s'drustvom, da im dodje drustvo. Mislim i onda su tu neke video igre i virtuelna iskustva, ali Boze pomozi. Od cega sit, od toga debeo.

Ipak bih rekao da je Sapunar naceo zanimljivu temu, koja nadilazi samo "muvanje." (BTW, steta sto nemamo pdf "sociologija i psihologija," bilo bi zanimljivvo...)

Uz sve dobrobiti koje nam je donijela elektronicka tehnologija, mislim da se gubi ono sto se na 'rvackom zove "social skills." Klinci se ne znaju "zdravo" ne sloziti, pa i posvadjati, ili se druziti. Prelaze na "digitalno" ponasanje (+ = slazem se, - = ne slazem se).
Nisu samo klinci, ima toga ocitoga i na forumu, kad se pogresno tumace neciji postovi i ulece se u licne napade, potpuno nepotrebne. Po mojem misljenju, zato sto fali neverbalna komunikacija...

Characteristics of nonverbal communication

Non-verbal messages primarily communicate emotions, attitudes.
Non-verbal cues substitute for, contradict, emphasize or regulate verbal message.
Non-verbal cues are often ambiguous.
Non-verbal cues are continuous.
Non-verbal cues are more reliable.
Non-verbal cues are culture bound.
Non-verbal behaviour always has communicative value.
Non-verbal communication is powerful.


Kad sam bio klinac, navecer bih sa caletom odigrao partiju saha ili sa njim i mamom "covjece, ne ljuti se." Smijali bi se, ljutili, potapsali po ramenu, zagrlili itd. Danas, kad ljudi dodju kuci, svatko ide za svoj kompjuter...

Ako se vratimo na "muvanje," kad decko posalje curi SMS poruku "hocemo li veceras na ples?" - to ima iskljucivo znacenje kakvo mu pridaje primateljica poruke. Isto pitanje, upuceno "u zivo" u skolskom hodniku ili dvoristu, moze imati razna znacenja, ovisno o tome da li je upuceno uz osmijeh (stidljiv ili ne), grohot ili rezanje...

Igram i ja online games - igram sah na "yahoo games." Igrao i sa par forumasa - jedan me rastura, ja bijem drugog... :D Ali stos je u tome da kad ja povucem glup potez, mogu zamisliti da je to protivniku smijesno, no ne znam da li je njegov smijeh dobrocudan ili podrugljiv.
Na taj nacin (da se vratimo na muvanje), ako cura na deckovu "plesnu" SMS poruku ne odgovori, da li to "u zivo" znaci da stidljivo gleda u patos, kima glavom, vrluda ocima ili pljuje u stranu?



Nisam ludit, nemam nista protiv tehnologije. Na kraju, ne bih bez nje s vama ovako komunicirao. Ipak, ne bi trebalo sve (pa i "primitivne") oblike komunikacije zanemariti i odbaciti. Zahvaljujuci tehnologiji, i u RL sam upoznao jednog forumasa i njegovu zenu, bas drage ljude. Bez kompjutera do toga ne bi doslo. Istovremeno, ni 1000 postova u kojima se bi se o necemu slozili ne bi nadoknadilo jednu vecer koju smo proveli zajedno i fino se nahranili.

Rekao bih da je sve to pitanje "balansa" - ne treba moderni nacin komunikacije odbaciti, ali ni "predmoderni." Licno, ako moju kcerku neki decko nesto pita, radije bih da je pita direktno nego nek'vim messengerom... ;)

#27 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 07 September 2011 - 04:26

auuu kakav truleks od teme...nit se gledaju, nit se pipkaju, mora da su dosla poslednja vremena... :lol:
kad vise nema spomenara i Sara Kej slicica i roze pisama...a tek ljubavnih poruka sa pokojom suzom..pozdravila vas Barbara Katlant.
ljudi ljudi, ovo je 21 vek...sve se menja sem kamenja...a i ono se isto menja.

#28 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 07 September 2011 - 10:32

mislim da je tema veoma vazna, kao sto neko rece, tu j ei neverbalna komunikacija, razumevanje drugog.
toga nema u sms-u.

mislim da su ljudi autisticni, takav sam utisak stekao na Adi. Evo, kaze mi prijatelj, i on isto misli, on kaze da je gledao to u kaficima. Svi cute pokazuju satove i mobilne, ali neka nevidljiva granica je izmedju njih.

I onda shvatim, oni su osteceni

#29 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 07 September 2011 - 14:46

mislim da je tema veoma vazna, kao sto neko rece, tu j ei neverbalna komunikacija, razumevanje drugog.
toga nema u sms-u.

mislim da su ljudi autisticni, takav sam utisak stekao na Adi. Evo, kaze mi prijatelj, i on isto misli, on kaze da je gledao to u kaficima. Svi cute pokazuju satove i mobilne, ali neka nevidljiva granica je izmedju njih.

I onda shvatim, oni su osteceni



zasto? sta bi ti hteo da gledas kako se vacare i zvalave na plazi? osteceni? bzvz

#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 September 2011 - 16:46

mislim da je tema veoma vazna, kao sto neko rece, tu j ei neverbalna komunikacija, razumevanje drugog.
toga nema u sms-u.

mislim da su ljudi autisticni, takav sam utisak stekao na Adi. Evo, kaze mi prijatelj, i on isto misli, on kaze da je gledao to u kaficima. Svi cute pokazuju satove i mobilne, ali neka nevidljiva granica je izmedju njih.

I onda shvatim, oni su osteceni


Opet ti kazem, da je vaznije znati sta deca rade kad ih ne vidimo nego vidimo. Vaznije je da se postigne poverenje kad nam deca kazu sta su radili na zurci i sta oni misle o tome, nego ono sto mi vidimo.

Hehe, ko te pita sta bi ti radije. :D

Ja kad sam isla u osnovnu (70-tih) slale se ceduljice sa nekim pitanjima. A neki su slali i drugara da za njih utvrdi pazar.


Ja skrenem paznju Schatzi-ju kad ga neka gleda. Primetila sam da mu to godi.


Da vidis kad ja gdja pocnemo da se raspravljamo oko toga da li neka zenska dobro izgleda, ili ne. Jos je gore kad pocnemo da komentarisemo frajera, a ja joj kazem da i nije nesto, tu odmak ide prica kako mi muski nemamo ukusa. No, i to je tacno, ne bi se ni ozenili, da imamo. :lol+: