Jump to content


Photo
- - - - -

Peščanik - ateistički ili hrišćanski?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
178 replies to this topic

#166 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 08 December 2011 - 23:36

ateizam isto nije bezazlen, ateisti mogu gadno da zajebu stvar. setimo se para Milosevic - Markovic. samo zato sto si ti na toj strani ne znaci da su svi koji su ateisti dobri. a ne mislim na sve ateiste da ne dozivis to kao licni napad, mislim na racionalni deo ljudskog uma, licnosti kako hoces, evo npr. naucnik moze od atomske fuzije da pravi bombu a moze da pravi i atomsku elektranu ili motore na nuklearni pogon. na njegovoj je savesti sta ce da radi sa racionalnim delom mozga koji mu je dat, ako hoces i sa prirodom. mozda ga je on trenirao i mozda su ga drugi ucili ali sta ce da napravi tj. kako ce svoje znanje da iskoristi iskljucivo je na njegovoj savesti. i to onda ide sve do pandura na ulici koji moze da bude podmitljivo govno ili posten covek i tako za svakoga mozes da radis sa svojim zivotom sta hoces nikoga se to na kraju ne tice osim tebe licno.


To sto kazes stoji--ali to ne predstavlja kritiku ateizma, vec kritiku ljudskog karaktera. Da bi smisleno kritikovao ateizam kao takav, treba da pokazes da je odsustvo verovanja u boga ili bogove samo po sebi to u cije ime se cine ta nepocinstva. Koliko znam, niko ne baca atomske bombe u ime ateizma. Sekularna totalitarna drustva nisu donela svetu to sto su donela u ime ateizma.

Ljudi se medjutim ubijaju i ugnjetavaju milenijumima upravo u ime svoje vere u boga. Jos koliko malopre me je Miki satanizovao, a inace redovno obecava sagovornicima nista manje nego citavu vecnost najgorih muka u ime svoje vere u boga kao takve. Miki pri tom uopste nije neki tamo ludak, vec to radi iskljucivo u ime svojih iskrenih religijskih verovanja koja potkrepljuje tradicionalnim religijskim tekstovima.

Imas li na citavom forumu ozbiljan kontraprimer takvog bezumlja u ime ateizma? Tako sam i mislio.

:)

Edited by Upekkha, 08 December 2011 - 23:40.


#167 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 08 December 2011 - 23:45

Imas li na citavom forumu kontraprimer takvog bezumlja u ime ateizma? Tako sam i mislio.

:)


nemam i mislim da je miki zreo za banovinu, tj, za psihijatra ali ono sto mi mozemo jeste da ga banujemo. prijavi ga moderaciji i stvar u redu.

mislim da neko ima volje on bi ga argumentima naterao da porazmisli o tako iskljucivom stavu ali ja licno ne bih to pokusavao ni za milion dolara jer sam pokusavao pre sa ljudima IRL i shvatio da od tog posla nema nista tako da ne ocekujem da iko drugi radi taj uzaludan posao.

ali forum ipak nije izolovan od ostatka sveta. sve sto su radii religiozni radili su i ateisti, svidelo se to tebi ili ne. ja se secam Milosevica, ako nema pakla onda je on bas imao srece.

Edited by misko1, 08 December 2011 - 23:55.


#168 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 09 December 2011 - 08:54

nemam i mislim da je miki zreo za banovinu, tj, za psihijatra ali ono sto mi mozemo jeste da ga banujemo. prijavi ga moderaciji i stvar u redu.


Taman posla da ga prijavljujem. Pa Miki je za ateizam na ovom forumu ucinio vise od svih ateista zajedno. :)


mislim da neko ima volje on bi ga argumentima naterao da porazmisli o tako iskljucivom stavu ali ja licno ne bih to pokusavao ni za milion dolara jer sam pokusavao pre sa ljudima IRL i shvatio da od tog posla nema nista tako da ne ocekujem da iko drugi radi taj uzaludan posao.


Njegov stav jeste iskljuciv--ali takav mora i da bude ako ce on dosledno da sledi svoju versku tradiciju, sto on cini iskrenije od umerenih vernika. Za razliku od njih koji samo flertuju sa verskim virusima zarad malko prijatne bajke u zivotu, Miki sledi svoju veru celim svojim bicem i sledi je takvu kakva ona jeste i kako je propisana tradicionalnim verskim tekstovima. Mikijevi postovi su stoga, ako nista, a ono barem dragoceni kao ilustracija autenticne tradicionalne religijske vere bez maske i umerenjackih prenemaganja. To je to sto se dobije kada se vera konzumira u dozi koju sama propisuje.



ali forum ipak nije izolovan od ostatka sveta. sve sto su radii religiozni radili su i ateisti, svidelo se to tebi ili ne. ja se secam Milosevica, ako nema pakla onda je on bas imao srece.


Ponavljam: moras razgraniciti ono sto 'rade neki ateisti' od onog sto se 'radi u ime ateizma'. Naravno da vera nije izvor svog zla ovog sveta--ali postoje silna zla koja se desavaju iskljucivo u ime vere. Ateizam per se nikog ne sprecava da cini zlo--to stoji--ali niko nikakva zla ne cini u njegovo ime. Ljudi ne divljaju zato sto ne navijaju, a ateizam nije nista do nenavijanje za jedan klub neosnovanih tvrdnji.

Edited by Upekkha, 09 December 2011 - 09:03.


#169 racionalista #1

racionalista #1
  • Banned
  • 256 posts

Posted 10 December 2011 - 10:03

Da skratimo pricu, posto te nista nisam razumeo.

pretpostavljam da ima dosta toga sto nisi razumeo.

Da li ti mislis da postoji Bog ili ne? Da ili ne? Da li mislis da postoji zivot posle smrti? Da ili ne? Nadam se da necu da dobijam kilometarske postove kao zamenu za odgovor, jedna rec je sasvim dovoljna.

Bog je duh, duh je rec. To su stvari koje se razumeju ili ne, one nemaju covekovo razumevanje fizickog postojanja tih stvari. Znaci da je nematerijalno Bog oblik frekvencije koju covek ili prepoznaje ili ne. Od toga svakako nema nikakve koristi ako ce to razumevanje nestati u grobu.
U bibliji i pise da covek nemoze da razume fizicko postojanje Boga posto to razumevanje prouzrokuje trenutnu smrt.
" I reče: Ali nećeš moći videti lice moje, jer ne može čovek mene videti i ostati živ. "
Da li sada razumes ?

Edited by racionalista #1, 10 December 2011 - 10:04.


#170 Bellini

Bellini
  • Members
  • 2,036 posts

Posted 10 December 2011 - 17:34

Taman posla da ga prijavljujem. Pa Miki je za ateizam na ovom forumu ucinio vise od svih ateista zajedno. :)


Naravno, on je "vasa" maskota. Ne bih se uopste cudio kada on i ne bi bio vernik. -_-

Njegov stav jeste iskljuciv--ali takav mora i da bude ako ce on dosledno da sledi svoju versku tradiciju, sto on cini iskrenije od umerenih vernika. Za razliku od njih koji samo flertuju sa verskim virusima zarad malko prijatne bajke u zivotu, Miki sledi svoju veru celim svojim bicem i sledi je takvu kakva ona jeste i kako je propisana tradicionalnim verskim tekstovima. Mikijevi postovi su stoga, ako nista, a ono barem dragoceni kao ilustracija autenticne tradicionalne religijske vere bez maske i umerenjackih prenemaganja. To je to sto se dobije kada se vera konzumira u dozi koju sama propisuje.


Ovakav stav je iznosio i Schmeling, i kao takav predstavlja najodvratniju generalizaciju koju sam ikada procitao. Ako vec shvatas religiju kao ordinarnu glupost pojednica :blink: , onda budi dosledan do kraja i dopusti svakom pojedincu za pravo kako ce on da veruje ili nece. Vidim ja da su komesari ponovo na delu. :whistle:

Ponavljam: moras razgraniciti ono sto 'rade neki ateisti' od onog sto se 'radi u ime ateizma'. Naravno da vera nije izvor svog zla ovog sveta--ali postoje silna zla koja se desavaju iskljucivo u ime vere. Ateizam per se nikog ne sprecava da cini zlo--to stoji--ali niko nikakva zla ne cini u njegovo ime. Ljudi ne divljaju zato sto ne navijaju, a ateizam nije nista do nenavijanje za jedan klub neosnovanih tvrdnji.


Ponavljas gluposti. Ateizam je kazes samo nenavijanje za neki klub neosnovanih tvrdnji. Pa sta ce silni ateisti onda ovde? Da li uopste moze da se radi nesto u ime ateizma, anacionalizma, neplivanja, ne navijanja? Ne moze, pa sto onda podmeces? Rekao sam vec jednom, ti nisi ateista, ti si anti - teista (mada te je neko nazvao i dupe - ateistom :) ) , a to je sasvim drugi padez. Otprilke kao kada bi neko ismevao navijanje za neki klub - nije dovoljno samo ne navijati. :+1:

Edited by Bellini, 10 December 2011 - 17:36.


#171 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 10 December 2011 - 19:38

Naravno, on je "vasa" maskota. Ne bih se uopste cudio kada on i ne bi bio vernik. -_-


I to je sto kazes. Kad je to vera jos iznedrila nekog ko satanizuje, proklinje i preti vecnim plamenom? :rolleyes:


Ovakav stav je iznosio i Schmeling, i kao takav predstavlja najodvratniju generalizaciju koju sam ikada procitao.


Resenje je jednostavno: procitaj jos ponesto. 0:)




Ako vec shvatas religiju kao ordinarnu glupost pojednica :blink: , onda budi dosledan do kraja i dopusti svakom pojedincu za pravo kako ce on da veruje ili nece. Vidim ja da su komesari ponovo na delu. :whistle:


Izvini, a kad je to-- izvan sarolikog sveta ishitrenih zakljucaka-- taj drug Upekkha tvrdio da je religija ordinarna glupost pojedinaca i da se odsad ima verovati samo onako kako on dopusti?





Rekao sam vec jednom, ti nisi ateista, ti si anti - teista (mada te je neko nazvao i dupe - ateistom :) )


A da li bi, za divno cudo, mogao poceti da patis od nekog pozitivnog osecanja umesto da si opsednut samo prezirom i gadjenjem (u ovom slucaju prema religiji ili nba nekoj drugoj temi, pusenju?) :huh:



Ne secam se da si uopste napisao bilo sta pozitivno o bilo cemu. Samo se pitam da li si po prirodi takav (zajedljiv i mrzovoljan) ili si samo neciji klon (sto svedoci i prosek od 0,25 postova po danu) koji, eto ima potrebu da glumi nekakvo ludilo? :krsta:


Schmelinze, ti li si? :lol: :ajme:


Kaze vrli budista. :ph34r:



Uopste ne bi skodilo da shvatis da se u poslednje vreme bavis mojom bajnom licnoscu vise od mene samog. <_<

#172 Bellini

Bellini
  • Members
  • 2,036 posts

Posted 12 December 2011 - 15:12

I to je sto kazes. Kad je to vera jos iznedrila nekog ko satanizuje, proklinje i preti vecnim plamenom? :rolleyes:


Mislis religija? :ajme: Ti si isti kao oni koji prizeljkuju nasilje da bi se pokazalo da su "oni drugi" zli momci. :yucky:


Resenje je jednostavno: procitaj jos ponesto. 0:)


Hvala na ponudi, na skali od 0 do 100, ti si na nuli. Ima svakako jos takvih nebuloza, ali, niti su ista gore od tvoje niti imam vremena i zivaca da ih citam. ;)

Izvini, a kad je to-- izvan sarolikog sveta ishitrenih zakljucaka-- taj drug Upekkha tvrdio da je religija ordinarna glupost pojedinaca i da se odsad ima verovati samo onako kako on dopusti?


Pardon, trebalo bi tako da je shvatas - ako vec tvrdis da je religija verovanje u bajke i da je u pitanju "kognitivni defekt" :twak: onda ne mozes jos da delis religiozne na "prave ili one koji se prenemagaju".

Uopste ne bi skodilo da shvatis da se u poslednje vreme bavis mojom bajnom licnoscu vise od mene samog. Posted Image


Pa sta ces, ima na politici jedan takav, a kako je on svima uzor i kako se on bavi licnostima drugih forumasa, treba od nekog poceti. :P Ti si imao nesrecu da prvi naletis. :wub:

#173 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 December 2011 - 16:20

Hvala na ponudi, na skali od 0 do 100, ti si na nuli. Ima svakako jos takvih nebuloza, ali, niti su ista gore od tvoje niti imam vremena i zivaca da ih citam. ;)


Tvoj arbitrarni sistem verovanja je mnogo dobra stvar dok omogucava takvu eleganciju pri neosnovanom patroniziranju. :+1:



Pardon, trebalo bi tako da je shvatas - ako vec tvrdis da je religija verovanje u bajke i da je u pitanju "kognitivni defekt" :twak: onda ne mozes jos da delis religiozne na "prave ili one koji se prenemagaju".


Koliko tvoja vera nije kognitivni defekt ces se veoma lako uveriti ako pokusas da predjes prometnu ulicu pomocu nje. Dakle stavi povez preko ociju, cepove u usi-- i pusti neka te vera vodi (Ovo naravno samo kao misaoni eksperiment! Koliko god da si dosadan ipak ne predlazem da se ubijes. Teska srca doduse. :) ). Vera ti je ocigledno vec dala tacne odgovore na najveca pitanja u zivotu, zar ne? To da li ide neki trivijalni kamion ili ne ce za nju biti prava sitnica. B-)

#174 Bellini

Bellini
  • Members
  • 2,036 posts

Posted 12 December 2011 - 19:04

Tvoj arbitrarni sistem verovanja je mnogo dobra stvar dok omogucava takvu eleganciju pri neosnovanom patroniziranju. :+1:


Ne, to je moje mislenje (i nemoj da si se usudio da zanovetas o tome kako vernici nemaju misljenje) o nekome ko deli ljude na zle i iskrene vernike koji su dosledni i one koji se prenemagaju a koji i nisu tako zli. -_-

Koliko tvoja vera nije kognitivni defekt ces se veoma lako uveriti ako pokusas da predjes prometnu ulicu pomocu nje. Dakle stavi povez preko ociju, cepove u usi-- i pusti neka te vera vodi (Ovo naravno samo kao misaoni eksperiment! Koliko god da si dosadan ipak ne predlazem da se ubijes. Teska srca doduse. :) ). Vera ti je ocigledno vec dala tacne odgovore na najveca pitanja u zivotu, zar ne? To da li ide neki trivijalni kamion ili ne ce za nju biti prava sitnica. B-)


Vidim ja da te strpljenje izdaje i da nastupas pravi ti. ;) Jedan jadni i zli covek koji ovako nesto predlozi bilo kome, da li u zbilji (pokazujuci svu svoju zlobu) ili u sali (pokazujuci svu svoju "neopterecenost" sagovornikom) pun glupih predrasuda io sl. Polako sa tom mrznjom, vidis da vise ne znas ni sta pises. :ajme: Ne, zasto bi vera dala tacan odgovor na sva pitanja u zivotu? :blink: I sigurno da me nece uciti ljudi poput tebe koji se zgrazavaju nad tudjim zlom, a svoje nigde ne vide.

#175 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 December 2011 - 20:31

Ne, to je moje mislenje (i nemoj da si se usudio da zanovetas o tome kako vernici nemaju misljenje) o nekome ko deli ljude na zle i iskrene vernike koji su dosledni i one koji se prenemagaju a koji i nisu tako zli. -_-



Vidim ja da te strpljenje izdaje i da nastupas pravi ti. ;) Jedan jadni i zli covek koji ovako nesto predlozi bilo kome, da li u zbilji (pokazujuci svu svoju zlobu) ili u sali (pokazujuci svu svoju "neopterecenost" sagovornikom) pun glupih predrasuda io sl. Polako sa tom mrznjom, vidis da vise ne znas ni sta pises. :ajme: Ne, zasto bi vera dala tacan odgovor na sva pitanja u zivotu? :blink: I sigurno da me nece uciti ljudi poput tebe koji se zgrazavaju nad tudjim zlom, a svoje nigde ne vide.



Koliko mene strpljenje zaista izdaje pokusavajuci nekom kao ti da nesto elementarno pojasnim samo ja mogu da znam. :frust:

To koliko tebe izdaju pokusaji da iznedris jedan jedini argument za svoje tvrdnje je medjutim public domain.

Ti pitas zasto bi vera dala odgovor na sva pitanja u zivotu!? (Bez uvrede, nekad toliko nemoguce glupo pises da vec i ja pomislim da je paranormalni fenomen u pitanju.)

Kako bi bilo da za pocetak pokusas da objasnis zasto bi vera dala tacan odgovor i na jedno jedino pitanje?

Da cujem.

#176 Bellini

Bellini
  • Members
  • 2,036 posts

Posted 12 December 2011 - 22:24

Pogledaj prvo sta ti pises:




Koliko tvoja vera nije kognitivni defekt ces se veoma lako uveriti ako pokusas da predjes prometnu ulicu pomocu nje. Dakle stavi povez preko ociju, cepove u usi-- i pusti neka te vera vodi (Ovo naravno samo kao misaoni eksperiment! Koliko god da si dosadan ipak ne predlazem da se ubijes. Teska srca doduse. :) ). Vera ti je ocigledno vec dala tacne odgovore na najveca pitanja u zivotu, zar ne? To da li ide neki trivijalni kamion ili ne ce za nju biti prava sitnica. B-)


Cak zakljucujes da je meni vera dala odgovor na sva pitanja? I dajes tako glupav primer?! :krsta: Pored svih drugih, boljih?

Koliko mene strpljenje zaista izdaje pokusavajuci nekom kao ti da nesto elementarno pojasnim samo ja mogu da znam. :frust:

To koliko tebe izdaju pokusaji da iznedris jedan jedini argument za svoje tvrdnje je medjutim public domain.

Ti pitas zasto bi vera dala odgovor na sva pitanja u zivotu!? (Bez uvrede, nekad toliko nemoguce glupo pises da vec i ja pomislim da je paranormalni fenomen u pitanju.)

Kako bi bilo da za pocetak pokusas da objasnis zasto bi vera dala tacan odgovor i na jedno jedino pitanje?

Da cujem.


B1: Napisa covek koji je sa argumentima "na ti" i ko deli ljude na "defektne" i ateiste. Zar ne? Sta ja imam da diskutujem sa tobom onda? Da me ubedis da se "manem gluposti" ili da ostanem zauvek "emotivno defektan". More, mars!

B2: Ma nemoj? Da nisi mozda moj ucitelj ili roditelj pa da mi se obracas sa "da cujem".

#177 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 December 2011 - 23:00

Cak zakljucujes da je meni vera dala odgovor na sva pitanja?


Rekao sam najvaznija pitanja, ne sva. No i to je naravno bio samo sarkazam (ja sam ateista, remember?).



More, mars!


More procitaj pravilnik. :)




B2: Ma nemoj? Da nisi mozda moj ucitelj ili roditelj pa da mi se obracas sa "da cujem".


Kakav delikatni cvetic. :rolleyes:

Je li moze onda ovako: da li bi bio ljubazan da objasnis zasto bi vera dala tacan odgovor i na jedno pitanje.

Cisto da neko ne pomisti pogresno da samo izbegavas odgovor.

#178 Bellini

Bellini
  • Members
  • 2,036 posts

Posted 12 December 2011 - 23:05

Rekao sam najvaznija pitanja, ne sva. No i to je naravno bio samo sarkazam (ja sam ateista, remember?).


A sta kod tebe nije sarkazam? :krsta:



More procitaj pravilnik. :)


More nemoj ti druge da pravis budalama. :o Preporucuje mi da ipak ne prelazim ulicu zavezih ociju, zemljo otvori se! :yucky:


Kakav delikatni cvetic. :rolleyes:

Je li moze onda ovako: da li bi bio ljubazan da objasnis zasto bi vera dala tacan odgovor i na jedno pitanje.

Cisto da neko ne pomisti pogresno da samo izbegavas odgovor.


Ne! Ostani u ubedjenju da izbegavam odgovor.

#179 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 December 2011 - 23:13

Ne! Ostani u ubedjenju da izbegavam odgovor.


Ma taman posla. ;)