Jump to content


Photo
- - - - -

Odlazak u EU sa pasošem neke od članica-iskustva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
150 replies to this topic

#31 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 10 August 2011 - 15:07

Kako ne znaci?Pa valjda imas neke olaksice sa pasosem EU,kao sto je SLO,nije bugarski ni rumunski,necemo tamo da prosimo nego da probamo da krenemo nesto da radimo...Za tri meseca mozes bar nesto da organizujes...jedino je problem sto je ona ovde primljena za stalno,ima nekih 350e i to svi velicaju i moji i njeni kao da je 3500e,to je problem generalno,veliki je rizik...


Kao sto par njih preporucise - proucite gde biste, mozda za pocetak tamo gde su medicinske sestre trazene (rece da ti je zena med. sestra), pa neka ona onda (a i ti uz nju) krene intenzivno da uci jezik zemlje u koju biste isli... i voila! Za godinu-dve eto vas u EU, s poslom, bez sedenja...

#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 15:37

Kako ne znaci?Pa valjda imas neke olaksice sa pasosem EU,kao sto je SLO,nije bugarski ni rumunski,necemo tamo da prosimo nego da probamo da krenemo nesto da radimo...Za tri meseca mozes bar nesto da organizujes...jedino je problem sto je ona ovde primljena za stalno,ima nekih 350e i to svi velicaju i moji i njeni kao da je 3500e,to je problem generalno,veliki je rizik...


Ne znam na kakve olaksice mislis :unsure: . Verovatno ima nekih pri kupovini nekretnina, dobijanju kredita, vazenju raznih osiguranja, vozackih i drugih dozvola, ako ti je tako nesto uopste bitno. Mada mislim da je tu bitnije u kojoj si zemlji stalno nastanjen, da bi u slucaju potrebe mogli da izvrse eventualne provere ili rese nesporazume. Samo posedovanje pasosa neke zemlje nije isto sto i biti u njoj stalno nastanjen. Pogotovo u slucaju da imas i drugo drzavljanstvo, sto je kod tvoje supruge verovatno slucaj.

Posto sam ja ovde zaduzena da te razocaravam (sala mala, ne zameri, nije mi to uopste namera :) ), evo jos necega sto ti se nece dopasti. Obrazovanje tvoje supruge verovatno nece biti priznato u smislu u kojem to mozda oboje ocekujete (u Svedskoj sigurno, za druge ne tvrdim, ali verujem da nije bitna razlika). Vise bi joj znacilo sveze obrazovanje iz neke EU zemlje, pa makar pasos bio iz Tunguzije, nego obrnuto.

Ono sto celo vreme objasnjavam jeste da je pasos formalnost, koja u tvom konkretnom slucaju ne znaci mnogo. Uvek ce u prednosti biti neko ko je izvestan deo zivota proveo u nekoj evropskoj zemlji, tamo se skolovao, sticao radno iskustvo i razne certifikate, reference, pohadjao kurseve i stajaznam, pa makar bio ne-drzavljanin tih zemalja...., nego neko ko ima pasos i nista od pobrojanog.

Razumem i da vam je stalni posao i plata tvoje zene trenutno kamen o vratu. Ako cemo pravo, ne bi ga ni vredelo napustati zbog "goluba na grani". Moj ti je savet da se ti, kad si vec trenutno nezaposlen, posvetis istrazivanju raznih mogucnosti. Prvo na netu, pa kasnije i da negde odes, upoznas situaciju izbliza, probas da stvoris kontakte... Velika je prednost u odnosu na nekada sto mozes da putujes bez viza i da se zadrzis relativno dugo kao turista. Lako ces nju "povuci" ako se pokaze da ima bolje sanse za posao od tebe, a jos lakse ce ona poslati svoje dokumente tamo gde se sansa pojavi. Ne mora zbog toga da napusta trenutni posao.
Ne treba da ocekujes da bi samim "sedenjem" tamo, neko dosao da joj ponudi posao. Morala bi da ga trazi sama, a deo tog prethodnog raspitivanja i trazenja mogucnosti mozes da obavis i ti, umesto nje.

#33 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 10 August 2011 - 16:10

Sve informacije po tim pitanjima se mogu naci ovdje: http://ec.europa.eu/...urope/index.htm

Izuzetno opsirno i informativno, nema pitanja na koje nije odgovoreno. Jedini problem je da na nekim jezicima nisu sve oblasti jos obradjene i stranice nisu zavrsene. Na njemackom, na primjer, je sve detaljno opisano.

#34 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 19:26

Sve informacije po tim pitanjima se mogu naci ovdje: http://ec.europa.eu/...urope/index.htm

Izuzetno opsirno i informativno, nema pitanja na koje nije odgovoreno. Jedini problem je da na nekim jezicima nisu sve oblasti jos obradjene i stranice nisu zavrsene. Na njemackom, na primjer, je sve detaljno opisano.


E bestraga, jos je grdje nego sto sam ja mislila :(. Sad ispada da ni drzavljani EU bas ne mogu da "sede" koliko hoce, vec i oni moraju da u roku od najduze tri meseca registruju svoj boravak u drugoj EU zemlji od maticne. Pri tome treba da podnesu dokaz o tome da imaju dovoljno sredstava za zivot, tj. da nece biti na teretu socijalnog sistema zemlje domacina.

Znala sam da je tako u Svedskoj, ali mislila da samo oni hvataju krivine.

#35 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 10 August 2011 - 21:20

Recimo uFrancuskoj moze da radi i boravi,ali moze i da ima neke komlikacije jer je Slovenija u grupi zemalja koje nemaju sve pogodnosti kao stare clanice,ALI je recimo Bugarima I Rumunima koji su u trecoj grupi najgore,oni trpe najgore restrikcije,znaci moze da znaci pasos Slovenije...Mislim da je najbolje da se pozove ambasada zemlje za koju si zainteresovan i lepo se raspitas o svemu...

#36 niko81

niko81
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 August 2011 - 09:57

Marko, ja bih ti samo dao par saveta ako se ti i supruga resite da idete preko grane u EU, i to dajem savete iz licnog iskustva.
pod 1: Jezik, jezik i samo jezik (one zemlje u koju planirate ici). Bez jezika nema nista. Potrudite se da u srbiji koliko god je moguce i sto opsirnije naucite jezik zemlje u koju biste isli. Vise ne prolaze one fore tipa: ja znam engleski, primice me gde god da odem... Zacudio bi se koliko su ljudi u inostranstvu lenji i nezainteresovani da nauce nesto sto nije iz njihovog okruzenja i njihove zemlje (govorim naravno o prosecnim ljudima kojima cete vi biti okruzeni, ne o doktorima nauka). Kad znas jezik, mnogo blagonaklonije gledaju na tebe, nije bitno da li si iz Srbije ili Pakistana, dobro poznavanje jezika ti vredi vise nego pet dobrih pasosa. Niko se nece cimati da zbog tebe prica npr. engleski, ali kad vidi da ti pricas njihov jezik, i da se trudis da se sto bolje integrises, ljudi su predusretljiviji, i (verovali ili ne ) cak voljni i da pomognu. Ja na ovaj fenomen gledam tako sto u svaku razvijeniju zemlju u EU dolazi mnogo emigranata svake godine, najcesce zenidbom i udajom. Tako oni automatski imaju sva prava, a ne trude se ni malo da pokusaju da zive u skladu sa obicajima i zakonima te zemlje u kojoj su gosti, nego teraju po svome (da ne navodim sad koji su to emigranti i koje su zemlje u pitanju, to se zna.) I normalno je onda da je starosedeocima drago kada vide da se neki stranac potrudi da opravda poverenje ljudi koji su ga primili. To zasluzuje i pohvalu i postovanje. Ovo sam ti rekao iz licnog iskustva.

pod 2. Ovo je onaj tezi deo: Spremite se finansijski da izdrzite onaj najtezi deo, pocetak. Morate imati finansijskih sredstava za prvi period, jel bez toga je nemoguce otisnuti se negde napolje i uspeti bilo sta zapoceti, mada i to je sada mnogo veca razlika nego kada si morao da se cimas oko viza, pa tek kada saznas da si dobio vizu (i vec se dobrano istrosis), onda kalkulises pare koje moras imati za zivot tamo, dok se ne snadjes. Ovo govorim zato sto ljudi idu sa ubedjenjem da im je dovoljno nesto para, pa ce na brzinu naci nesto "na crno" da rade... Toga ima, ali 90% manje nego sto je bilo. u vecini zemalja EU su toliko poostrili zakone o ilegalnom radu, da se poslodavcima ne isplati zaposljavati na crno. Izadje ih vise kazna jednom kad te uhvate, nego da te placaju 3 godine legalno. Znaci, novac za neki pocetni period morate imati.

pod3, jos bih dodao da ne birate sta raditi, i kako i koliko raditi. Prihvatite sve sto vam se ponudi, jel samo tako si osiguravas prezivljavanje a i imas sansu da te tamosnji ljudi vide u svetlu vrednog coveka kome nije nista tesko i samim tim opet zasluzujes postovanje kod njih. Ja se ni ne secam od starta koje sam poslove sve radio.. auu... i zidarske, i bastovanske, i cistio zgrade i biroe, i farbao mostove, i poljoprivredu, ma nema sta nisam, dok nisam zasluzio iole dobro radno mesto. Ne znam sta si po profesiji, ali ovde su trazeni npr radnici na CNC masinama, vozaci kamiona, programeri (ali sa znanjem nemackog).

Eto, verujem da si dosta od ovoga i sam znao, ali reko da napisem, pa ako sam ti bar jedan dobar savet dao, bice mi drago.

#37 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 11 August 2011 - 14:13

Ma nije meni problem prijatelju da radim,ovde isto sam i radio i pokusavao da radim dosta toga a najmanje sam radio ono sta sam zavrsio od faksa,tu ima slabo posla,nije mi problem da radim nego sam hteo da vidim kakva su iskustva,posto svi pricaju da je u EU dosta lose trenutno za odlazak.Moja zena ima rodjake u Francuskoj i kad smo sa njima pricali nisu mi delovali dosta ohrabrujuce...

#38 niko81

niko81
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 August 2011 - 17:40

To sto rodjaci pricaju, verovatno se boje da cete im biti na grbaci, pa se u startu ogradjuju. U principu moje misljenje je da su prva godina (ili dve) najteze i prelomne kada emigrant odlucuje hoce li ostati ili se vratiti u svoju zemlju. Tu ulogu igra dosta stvari, sama psiha emigranta, koliko je mentalno stabilan, kolika mu je zaista volja da se integrise u novu sredinu, koliko ga vuce nostalgija za svojom zemljom, koliko moze fizicki da izdrzi nove poslove i dokazivaja, koliko je voljan da uci novi jezik, prihvata novi nacin zivota itd itd (ovo sa jezikom tebi ne bi trebalo predstavljati problem ako si zavrsio fakultet), ma ima tu dosta svega. Mene je najvise prvih godina ubijala nostalgija koliko god to glupo zvucalo, milion puta sam se lomio da se vratim u srbiju, ali sam na kraju radi nekog boljeg zivota izdrzao. To ti je kao u vojsci, kada staresina dodje drugi dan i kaze mladim vojnicima: "ko ne zeli biti u vojsci, moze slobodno ici kuci, mi ne drzimo ovde nikoga". A u isto vreme znas da moras ostati tu i zavrsiti svoj vojni rok zbog svoje buducnosti. Ako imate veliku zelju i donekle finansijsku potporu, ja vam toplo preporucujem da probate pa koliko ste jaki, tako cete proci. Uglavnom svi ce ti ovde reci one losije strane i zackoljice, ali veruj mi, ima tu i divnih stvari zbog kojih vredi pokusati.

#39 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 August 2011 - 18:26

Rodjacka pomoc je po onome sto ja znam za 1-2 meseca. Najvise pomoci covek dobije od domacih-onih koji zive u komsiluku. Svi su ljudi isti i ako hoces da se nastanis u okruzenju i pokazes volju da hoces da naucis njihov nacin oni hoce da pomognu i podrze. Najbolje je ako covek to moze da priusti otici na neke casove jezika u mestu gde se nastanis i tu upoznati razne ljude.
Prosto receno, kad se negde preselis, bezi od nasih i upoznaj sto vise njihovih, da bi mogao sto bolje da se uklopis u okruzenje.
Pazi sad mnogi ce ti reci da je to strasno tesko i gotovo nemoguce, ali su mnogi to vec uradili, pa ako je nemoguce, kako oni. ;)
just 20c

#40 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 12 August 2011 - 00:15

Ma nije meni problem prijatelju da radim,ovde isto sam i radio i pokusavao da radim dosta toga a najmanje sam radio ono sta sam zavrsio od faksa,tu ima slabo posla,nije mi problem da radim nego sam hteo da vidim kakva su iskustva,posto svi pricaju da je u EU dosta lose trenutno za odlazak.Moja zena ima rodjake u Francuskoj i kad smo sa njima pricali nisu mi delovali dosta ohrabrujuce...


ovo me je malo podsetilo na momenat kad smo zvali neke poznanike u kanadi da se raspitamo oko nekih tehnickih detalja, pasosi su vec bili vizirani i uopste nije bilo u pitanju da li da dolazimo ili ne, a oni krenuli da nas ubedjuju da ne dolazimo, da je tesko, nista ne priznaju, diskriminisu strance... ukratko upropasticemo sebi zivot ako odemo. posle se ispostavilo da je nas odlazak u kanadu bio za nas licno verovatno najbolja zivotna odluka.

ne mogu da ti pomognem u vezi EU jer ne znam, znam da je npr. u nemackoj ove godine istekao sedmogodisnji moratorijum na direktno zaposljavanje clanica primljenih 2004 (gde spada i slovenija), tako da su oni sada tamo u statusu "starih clanica", sto podrazumeva mogucnost da poslodavac moze da ponudi posao bez da dokazuje da nema nemca ili nekog iz "stare" eu kako je do sada moralo, i vadjenje te radne dozvole je koliko znam cista formalnost. o situaciji u francuskoj ne znam bas nista. jedino sto mogu da kazem da smo se i mi lomili, racunali da nam "nije toliko lose" i da ce "biti bolje", 10+ godina kasnije vidim da za mene tesko da bi bilo dovoljno bolje da ostvarim neke licne ambicije, pa sam zato srecna sto smo ipak presekli i otisli, i nismo se zadovoljili malim (jer bih danas verovatno bila krajnje isfrustrirana i nezadovoljna i djavo bi mi bio kriv). ali to je sve vrlo individualno, ljudi se razlikuju. zavisi sta zelite i koliko ste spremni (i vremena i truda) da u to ulozite. srecno u svakom slucaju.

#41 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 August 2011 - 00:53

Koliko ja razumem (a pratim ovaj topic vec nekoliko dana), nas topic starter se ponadao nekom specijalnom statusu, zato sto mu je zena dobila slovenacki pasos. Toga nema i bolje mu je da se s tim pomiri.
Vise ce mu vredeti ta glupava i negostoljubiva tazbina u Francuskoj, nego svi pasosi ovog sveta. Msilim da je posteno da mu to saopstimo, a on ce vec sam odluciti :lala:.

#42 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 August 2011 - 01:21

Rodjacka pomoc je po onome sto ja znam za 1-2 meseca. Najvise pomoci covek dobije od domacih-onih koji zive u komsiluku. Svi su ljudi isti i ako hoces da se nastanis u okruzenju i pokazes volju da hoces da naucis njihov nacin oni hoce da pomognu i podrze. Najbolje je ako covek to moze da priusti otici na neke casove jezika u mestu gde se nastanis i tu upoznati razne ljude.
Prosto receno, kad se negde preselis, bezi od nasih i upoznaj sto vise njihovih, da bi mogao sto bolje da se uklopis u okruzenje.
Pazi sad mnogi ce ti reci da je to strasno tesko i gotovo nemoguce, ali su mnogi to vec uradili, pa ako je nemoguce, kako oni. ;)
just 20c


1-2 meseca nije za bacanje, ako ti je alternetiva da budes sam na svetu i da ne znas odakle da krenes.
Ti si izgleda imao tu rodjacku pomoc, pa ti je sada lako da je nipodostavas. Da li si probao bez nje?

Ne lupetaj da ce na casovima jezika upoznati razne ljude. Upoznace iste kao i on, koji ne znaju jezik i ne znaju odakle da krenu. Da li su "nasi" ili neki drugi, to nema veze. "Njihove" ce upoznati kad pocne da radi, a i onda ce morati predje barijeru izmedju "nas" i "njih", koja je u EU kao Kineski zid, nemoj da se lazemo . Imas li ti recept kako doci do toga? Mozes li da mu garantujes da ce mu biti moguce, samo ako dovoljno zeli? Ako ne mozes, nemoj da ga zamajavas i da mu podgrevas lazne nade.
Znam ja da je njemu prijatnije da cuje to sto ti zboris, ali stani malo iza svojih reci.
Nije dovoljno zeleti, treba i moci.


Edit: I gde dodjosmo? Da boj ne bije svijetlo oruzje (citaj: slovenacki pasos), nego srce u junaka.
Ocekujem da se svi hvalitelji pasosa i uslova koje nudi EU poklope usima :D.

Edited by vilhelmina, 12 August 2011 - 03:59.


#43 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 August 2011 - 04:09

Deklarativno, imaš u celoj EU ista prava kao i domaći ( gde god bio ) gradjani.

Znači, odlazak.



Prosto i jednostavno, ti ces biti muz tvoje zene, dok ne sredis papire. +vam je sto je njen otac imao drzavljanstvo i verovatno poznaje nekoga ko moze da vam pomogne.
Sto se tice krize, ma kriza je uvek i svuda. Nista nije kao sto je nekad bilo. Pali covece da vidis koja je razlika u krizama.



E, tu nisi u pravu. Srpski moze da spakuje u fijoku, a eu pasos moze da koristi kao normalan dokument.



:krsta:

Ženi ne treba radna dozvola. Zaposli se i prijavi se na boravak. On kao strani državljanin dobije boravak na osnovu spajanja porodice. Uzme ženino državljanstvo ako ima uslov, ako ne sačeka odredjeno vreme, ne duže od 5 godina u zavisnosti od države.

Sve isto kao sa srpskim pasošom.



s'eu pasosem ce moci nesmetano da trazi posao i da ne brine o vizi. da ne pominjem da u zemlji ciji pasos imaju mogu da sede koliko hoce.



U Nemačkoj možeš da dobiješ boravišnu i radnu dozvolu ako ti je muž/žena EU državljanin, ne mora uopšte biti Nemac.


Optimizma na vagone :D.
Ali ako tetka i teca ne odrade posao, ne znam ko ce.

Edited by vilhelmina, 12 August 2011 - 04:11.


#44 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 August 2011 - 05:19

1-2 meseca nije za bacanje, ako ti je alternetiva da budes sam na svetu i da ne znas odakle da krenes.
Ti si izgleda imao tu rodjacku pomoc, pa ti je sada lako da je nipodostavas. Da li si probao bez nje?

Niti mi je rodbina, niti bilo ko od nasih pomogao. Niti sam imao neku izbeglicku pomoc, kao neki koji pricaju bajke, kako je to nemoguce. Rekao sam 1 mesece, retko 2, posto svako ima svoje stvari. Uglavnom su ljudi s'tvojim pristupom, ja sam se mucio ima i ti da se mucis.

Ne lupetaj da ce na casovima jezika upoznati razne ljude. Upoznace iste kao i on, koji ne znaju jezik i ne znaju odakle da krenu.

Pomoc sam upravo dobio od Izraelca koji je samnom isao u skolu jezika. On mi je covek pomogao i da ostvarim kreditnu istoriju i da nadjem bolji posao. Nasi su samo pricali tvoju pricu, nije vise tako lako. Ali pazi tu istu pricu su pricali pre 15 godina. Daj mi ti sada reci sta to znaci?

Da li su "nasi" ili neki drugi, to nema veze. "Njihove" ce upoznati kad pocne da radi, a i onda ce morati predje barijeru izmedju "nas" i "njih", koja je u EU kao Kineski zid, nemoj da se lazemo . Imas li ti recept kako doci do toga? Mozes li da mu garantujes da ce mu biti moguce, samo ako dovoljno zeli? Ako ne mozes, nemoj da ga zamajavas i da mu podgrevas lazne nade.

Naravno da mogu da mu garantujem da ce uspeti da ostane i da postigne mnogo vise nego tamo gde je sada, ali ce morati da porusi mostove i da prestane da zivi kao Balkanac. Morace da prihvati pravila mesta boravka i da se trudi da bude dobar s'okruzenjem i da izgradi mrezu poznanstava u zoni svog interesa, a ne u zoni tatinih i maminih korena.

Znam ja da je njemu prijatnije da cuje to sto ti zboris, ali stani malo iza svojih reci.
Nije dovoljno zeleti, treba i moci.


Edit: I gde dodjosmo? Da boj ne bije svijetlo oruzje (citaj: slovenacki pasos), nego srce u junaka.
Ocekujem da se svi hvalitelji pasosa i uslova koje nudi EU poklope usima :D.


Tvoje pijacne fore ostavi za svoje drustvo. S'slovenackim pasosem ce mu za nijansu biti lakse da dobije posao, a ostalo sve zavisi od njega. Ni taj posao nece dobiti samo zbog pasosa, vec zbog njega. Ni ti nemas svoj posao zbog nekog drugog razloga.
Znas noj je cudna ptica, kad se uplasi on nabije glavu u pesak i zivot mu lep.

#45 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 August 2011 - 05:22

Optimizma na vagone :D.

Spoiler


samo jedno.Posted Image

edit:Ti bi bas da pricas? Nema tu sta da se prica, ili hoce, ili nece. Otvori novi topik pa mozemo ponovo da pricamo kako je nemoguce uspeti u inostranstvu. Nemoj sve kroz svoju pricu da gledas, imaju ljudi i druga iskustva. :D

Edited by mrd, 12 August 2011 - 05:31.