Jump to content


Photo
- - - - -

Odlazak u EU sa pasošem neke od članica-iskustva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
150 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 August 2011 - 00:50

Netacno. I jedan i drugi sluze za identifikaciju i ni za sta drugo.
Ako nije tako, objasni njemu/meni/svima ostalima na koji ce mu nacin EU pasos omoguciti useljenje i zapocinjanje zivota u novoj zemlji. U cemu je konkretna razlika? Sta se s EU pasosem moze, a da ne moze sa srpskim?

s'eu pasosem ce moci nesmetano da trazi posao i da ne brine o vizi. da ne pominjem da u zemlji ciji pasos imaju mogu da sede koliko hoce.

#17 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 01:06

s'eu pasosem ce moci nesmetano da trazi posao i da ne brine o vizi. da ne pominjem da u zemlji ciji pasos imaju mogu da sede koliko hoce.


I sa srpskim pasosem mozes da sedis tri meseca i da trazis posao u bilo kojoj zemlji EU. Vize su ukinute, za slucaj da te nisu obavestili. Duze ne mozes da sedis ni sa EU pasosem, ako nemas dokaz o stalnim, redovnim prihodima.
U zemlji ciji pasos imaju mogu da sede koliko hoce, pod uslovom da imaju od cega da zive.
Ako je to Svedska, onda ne mora ni to, super, dobijace socijalnu pomoc. A sta ako je Rumunija, Bugarska ili Letonija? Zasto bi tamo sedeli i sta bi za to vreme jeli?

Odakle vam ideja da pruzate lazne nade coveku, ako mu zena ima pasos npr Slovenije? To parce papira im ne vredi suvu sljivu, ako nemaju posao. Ako ga imaju, svejedno ciji pasos poseduju i da li ga drze u fijoci, ili mlataraju njime okolo. Od posla se zivi, a ne od pasosa.

#18 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 10 August 2011 - 08:48

Upravo poseduje pasos Slovenije od skora,i interesuje nas da li je neko imao slicna iskustva,da ode i da se zaposli kao med.sestra,sta traze pored jezika,da li priznaju nase diplome(V.Medicinska Cuprija) i da li je isplativo da se ide.Za mene vec nije bitno mogu da sljakam i na crno samo da ona dobije sve uslove da boravi tamo...koja je situacija za Nemacku,Austriju,Francusku...

#19 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 August 2011 - 08:57

Da bi drzavljanin Srbije dobio boravisnu dozvolu u Svedskoj na osnovu zene, nije dovoljno da ona bude drzavljanka bilo oje zemlje EU, nego mora da bude drzavljanka (ili ima stalnu boravisnu dozvolu) bas u Svedskoj. Sumnjam da je drugacije u nekoj drugoj EU zemlji.

U Nemačkoj možeš da dobiješ boravišnu i radnu dozvolu ako ti je muž/žena EU državljanin, ne mora uopšte biti Nemac.

#20 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 10:38

U Nemačkoj možeš da dobiješ boravišnu i radnu dozvolu ako ti je muž/žena EU državljanin, ne mora uopšte biti Nemac.


U silnoj zelji da problem osvetlim sa svih strana, ja ga juce upetljah :).
Dakle, jos jednom: U Svedskoj mozes dobiti boravisnu i radnu dozvolu ako imas stalni posao, ciji god da si drzavljanin. Na osnovu tebe, to dobija i partner.
Ako si drzavljanin EU, ne treba ti radna dozvola unapred, sto znaci da mozes legalno da radis sitne poslice tu i tamo, kad sta nadjes. Ali s takvim poslicima ne mozes ni sam dobiti "pravo boravka", niti tvoj partner "boravisnu dozvolu". Opet je uslov pravi, vise ili manje stalan posao.

Verovatno bi trebalo da objasnimo i razliku izmedju turistickog i pravog boravka (koji moze biti privremeni ili stalni, nema medjusobne razlike, ali ima u odnosu na turisticki). Dakle, mnogi nasi ljudi koriste pravo da na osnovu belog sengena borave ovde do tri meseca turisticki i usput raduckaju na crno. Radi se o tako sitnim zaradama i tako sitnom neplacenom porezu, da ih vlast uopste ni ne proganja. Prosto to pitanje nije aktuelno.
Medjutim, pravi boravak ti omogucava da u vreme kad ne radis imas prava kao i svi drugi nezaposleni, sto znaci izvesnu materijalnu podrsku (kao registrovani trazilac posla ili cisto socijala), na punu zdravstvenu zastitu, na skolovanje (prvo svedski za imigrante, a kad to zavrsis i sve ostalo), na decji dodatak, dodatak za stan ako ispunjavas uslove i citav niz drugih materijalnih i nematerijalnih prava. Sve to nema ni drzavljanin EU ako ne radi, a sve to ima i drzavljanin bilo koje druge zemlje ako radi.

Za Marka bi mozda bilo vazno pretpostaviti hipoteticku situaciju gde je njegova zena dobila posao na npr 6 meseci. Hajde neka bude i godinu dana, da ne budemo cicije :), ali u svakom slucaju vremenski ogranicen posao. Ona s takvim poslom omogucava i njemu i sebi boravisnu dozvolu, dok to ne bi bio slucaj ako bi on dobio takav posao. Tu zaista postoji razlika. Ali sada dolazi nezgodni deo. Onog trena kad njoj istekne ugovor, prestaju svi legalni boravci i prava koja iz njih proisticu. Ako/kada ona dobije novi posao, sve ispocetka. A za stalnu boravisnu dozvolu i odbrojavanje prema drzavljanstvu je potreban neprekidan boravak od dve, osnosno pet godina.

Na osnovu toga sto si drzavljanin EU, u Svedskoj ne dobijas ni pravo boravka, niti tvoj partner boravisnu dozvolu, vec samo na osnovu posla. Da li si sigurna da je u Nemackoj drugacije? Kako se onda sirotinja iz slabijih EU zemalja ne preseli sva u Nemacku, pa tamo zivi od socijale, kad vec imaju pasose EU?

#21 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 10 August 2011 - 11:17

I sa srpskim pasosem mozes da sedis tri meseca i da trazis posao u bilo kojoj zemlji EU.

pa da, u Spaniji bukvalno mozes da sedis ta 3 meseca, i da se posle lepo vratis kuci, osim ako nemas nameru da ostanes ilegalno i juris posao na crno. sa ne-EU pasosima uopste, verovatnoca da te neko zaposli je 1:1000000000, posto te bez radne dozvole otkace u roku od odmah (ograda: ne vazi za visoko specijalizovana zanimanja i zanimanja specificnog karaktera, al' to su vec neke druge price). ovde je krug poprilicno zatvoren - bez radne dozvole ne mozes da radis, a da bi radio, treba ti radna dozvola.
sve ovo ukoliko se vaneuropejci i vaneuropejke ne odluce za udaju/zenidbu za lokalce. u tom slucaju se boravisna dozvola + radna dobijaju u roku od odmah...

#22 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 August 2011 - 11:51

Kako se onda sirotinja iz slabijih EU zemalja ne preseli sva u Nemacku, pa tamo zivi od socijale, kad vec imaju pasose EU?

Gde sam ja napisala da možeš da živiš od socijale? :)
Rekoh samo da se boravišna dozvola dobija i udajom/ženidbom za ne-Nemca, a to znači da možeš tamo da kao što neko reče sediš, pa ako neko hoće da te zaposli možeš i da se zaposliš, ali ništa ne dobijaš automatski osim "sedenja".

#23 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 12:42

pa da, u Spaniji bukvalno mozes da sedis ta 3 meseca, i da se posle lepo vratis kuci, osim ako nemas nameru da ostanes ilegalno i juris posao na crno. sa ne-EU pasosima uopste, verovatnoca da te neko zaposli je 1:1000000000, posto te bez radne dozvole otkace u roku od odmah (ograda: ne vazi za visoko specijalizovana zanimanja i zanimanja specificnog karaktera, al' to su vec neke druge price). ovde je krug poprilicno zatvoren - bez radne dozvole ne mozes da radis, a da bi radio, treba ti radna dozvola.
sve ovo ukoliko se vaneuropejci i vaneuropejke ne odluce za udaju/zenidbu za lokalce. u tom slucaju se boravisna dozvola + radna dobijaju u roku od odmah...


Ovde bi valjalo razdvojiti pricu o mogucnostima nalazenja posla i mogucnosti boravka (neturistickog, onako kako sam gore opisala) u fazi njegovog trazenja.

U Svedskoj ce jednako tesko dobiti posao dve medicinske sestre od kojih je jedna iz Poljske, a druga iz Srbije, pod uslovom da ne govore svedski. U slucaju da ga ona iz Srbije nekako natuca, jos ce i imati neku sansu, a ova iz Poljske nikakvu u odnosu na nju.
E sad, ako bi ga obe govorile, prednost bi imala ona s pasosem EU, zbog krace i jednostavnije procedure sklapanja ugovora o radu. Razlika nastaje tek na tom nivou, a do toga treba doci.
U fazi trazenja posla, bice u potpuno istoj situaciji, jer ce morati same da se izdrzavaju. S tim da ce, ako sve potraje duze od tri meseca, ona iz Srbije morati da napusti zemlju (i vrati se vec sledece nedelje!), a Poljakinja nece to morati. E, grdnih li prednosti :).

Ako Marko i njegova supruga zaista zele da zapocnu novi zivot, ne treba da se zanose onim od cega leba nema, nego da prionu i oboje traze posao. Ako mogu da si priuste da odu u neku zemlju, provedu tamo izvesno vreme onako "turisticki" i na licu mesta pokusaju da nadju posao, utoliko bolje. Inad svega, treba da uce/usavrsavaju jezike, raspituju se, budu stalno u toku, ostvaruju i odrzavaju kontakte....

#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 13:13

Gde sam ja napisala da možeš da živiš od socijale? :)
Rekoh samo da se boravišna dozvola dobija i udajom/ženidbom za ne-Nemca, a to znači da možeš tamo da kao što neko reče sediš, pa ako neko hoće da te zaposli možeš i da se zaposliš, ali ništa ne dobijaš automatski osim "sedenja".


Boravaka ima raznih. Zato sam gore i objasnjavala razliku izmedju turistickog i svih ostalih.
Razlika u "sedenju" s EU pasosem je sto ono moze da bude neograniceno, pod uslovom da imas od cega da se izdrzavas, ali tada mozes da "sedis" i na Mauricijusu. Bar bih ja radije sedela tamo, nego u Nemackoj ili Austriji :). S All-nationalities pasosem mozes da sedis samo tri meseca, a posle moras da ustanes i prosetas do svoje zemlje, pre nego sto se vratis i nastavis da sedis. Na ovaj nacin u Svedskoj sedi prilican broj gradjana Srbije i niko ih ne tera. Raduckaju na crno, a neki pokusavaju da nadju posao na belo, na osnovu njega steknu boravisnu dozvolu i ostanu. Neki samo zele da zarade neke parice, pa da se vrate.
Tako isto rade i gradjani siromasnijih EU zemalja, s tim da je njihovo raduckanje na belo, ali osim boljeg osiguranja u slucaju nezgode na poslu ili bolesti i nekog sitnog doprinosa za daleku, buducu penziju, to im ne donosi nista sto i ne-EU gradjani nemaju.
Zbog svega toga mi se cini da u Markovom slucaju to sto njegova zena poseduje slovenacko drzavljanstvo (pri cemu ni ne zivi tamo, sto takodje igra ulogu) ne predstavlja neku posebnu prednost s kojom bi trebalo racunati.

#25 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 August 2011 - 13:23

S tim da ce, ako sve potraje duze od tri meseca, ona iz Srbije morati da napusti zemlju (i vrati se vec sledece nedelje!)

sledeće nedelje najn

može da se vrati posle 3 meseca


pošto je dozvoljen boravak od 3 meseca u intervalu od 6 meseci

pa možeš da svake nedelje menjaš zemlja X/Srbija, a možeš i svaka 3 meseca da menjaš



a što se tiče Marka, ja bih savetovala da probaju ali da ne očekuju bogzna šta

i da smisle za početak tačno šta, a ne baš ono ko muva bez glave odu da "sede" u zemlji X, a npr u zemlji Y su mnogo bolje šanse za posao

#26 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 August 2011 - 14:10

sledeće nedelje najn

može da se vrati posle 3 meseca


pošto je dozvoljen boravak od 3 meseca u intervalu od 6 meseci

pa možeš da svake nedelje menjaš zemlja X/Srbija, a možeš i svaka 3 meseca da menjaš


...ma naravno, ja sam stvar sa "sedenjem" malo iskarikirala, ali nebitno jer oni ionako nece da sede, nego da zive i rade.

Sto se samog sedenja tice, ima i ova caka. Ako bi oni npr ziveli u Sloveniji, on bi mogao da tamo dobije boravisnu dozvolu, pa kad ista postane stalna, cak ako je i dalje drzavljanin Srbije, da na osnovu nje dobije boravisnu dozvolu u drugoj EU zemlji. Ima malo procedure, ali je moguce zatraziti i dobiti. Time bi imao status prilicno slican njenom. Mislim da si na takve slucajeve mislila, kad si gore spominjala udaju/zenidbu za ne-Nemca.
Medjutim, posto oni ne zive u EU-zemlji, pa time ne dolazi u obzir ni njegov boravak na osnovu zeninog drzavljanstva, izlazi na kraju da im to zaista ne znaci mnogo u ovom trenutku.

#27 marko357

marko357
  • Members
  • 18 posts

Posted 10 August 2011 - 14:20

Kako ne znaci?Pa valjda imas neke olaksice sa pasosem EU,kao sto je SLO,nije bugarski ni rumunski,necemo tamo da prosimo nego da probamo da krenemo nesto da radimo...Za tri meseca mozes bar nesto da organizujes...jedino je problem sto je ona ovde primljena za stalno,ima nekih 350e i to svi velicaju i moji i njeni kao da je 3500e,to je problem generalno,veliki je rizik...

#28 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 10 August 2011 - 14:21

E sad, ako bi ga obe govorile, prednost bi imala ona s pasosem EU, zbog krace i jednostavnije procedure sklapanja ugovora o radu. Razlika nastaje tek na tom nivou, a do toga treba doci.
U fazi trazenja posla, bice u potpuno istoj situaciji, jer ce morati same da se izdrzavaju. S tim da ce, ako sve potraje duze od tri meseca, ona iz Srbije morati da napusti zemlju (i vrati se vec sledece nedelje!), a Poljakinja nece to morati. E, grdnih li prednosti :).

e to sad vec zavisi od slucaja do slucaja, al' ni takav vid prednosti nije za baciti (barem u slucaju ove moje EU drzave, ne znam kako je u ostalim). upravo mogucnost legalnog snalazenja na licu mesta (bez obaveze povratka u zemlju porekla) je veliki plus - ne moras da pucas iznova lovu za povratak, dokumente, prevode, itede. i sto je mnogo vaznije - upoznajes ljude, kreces se, ne gubis kontinuitet, polako pocinjes da upoznajes sistem i da se uvlacis u isti, a i radis na nadgradnji novog jezika. samim tim - povecavas samoj sebi mogucnost pronalazenja posla.
opet da naglasim - sve zavisi o kojoj drzavi EU je rec, mislim da postoje bitne razlike po pitanju tretmana no-EU doseljenika, i ne samo po pitanju uposljavanja.

Ako Marko i njegova supruga zaista zele da zapocnu novi zivot, ne treba da se zanose onim od cega leba nema, nego da prionu i oboje traze posao. Ako mogu da si priuste da odu u neku zemlju, provedu tamo izvesno vreme onako "turisticki" i na licu mesta pokusaju da nadju posao, utoliko bolje. Inad svega, treba da uce/usavrsavaju jezike, raspituju se, budu stalno u toku, ostvaruju i odrzavaju kontakte....

preporucila bih coveku da prvo ispita kakvi su imigracioni zakoni drzava u koje bi eventualno isao, pa da deluje u skladu sa njima. a onda, da poslusa sve ovo sto mu ti predlazes :).

#29 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 10 August 2011 - 14:31

Kako ne znaci?Pa valjda imas neke olaksice sa pasosem EU,kao sto je SLO,nije bugarski ni rumunski,necemo tamo da prosimo nego da probamo da krenemo nesto da radimo...Za tri meseca mozes bar nesto da organizujes...jedino je problem sto je ona ovde primljena za stalno,ima nekih 350e i to svi velicaju i moji i njeni kao da je 3500e,to je problem generalno,veliki je rizik...

vecina "starih" drzava EU ima neku vrstu specijalnog tretmana za drzave prikljucene posle 2004. godine. olaksice se pre svega svode na mogucnost neogranicenog legalnog boravka, ali sto se tice zaposljavanja moras da pogledas zakone svake drzave ponaosob, posto se razlikuju.
Rumunija i Bugarska su usle u EU 2007, cini mi se, neka me neko ispravi ako gresim? tako da mi nije jasno ovo tvoje poredjenje slovenackog, bugarskog i rumunskog pasosa...

Edited by sitna riba, 10 August 2011 - 14:32.


#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 10 August 2011 - 14:55

preporucila bih coveku da prvo ispita kakvi su imigracioni zakoni drzava u koje bi eventualno isao,

e upravo to
i kakve su mogućnosti za posao


na to sam mislila kad sam rekla "ja ne bih ko muva bez glave"