Jump to content

Photo
- - - - -

Transkribovanje imena i prezimena, naziva itd.

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#31 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 10 August 2011 - 23:28

Odvratno mi je cuti "fijat" umesto "fiat"...

Fiat sam i ja već spomenuo ovde. F-I-A-T je skraćenica a slovo J je tu višak, osim ako ne postoji objasnjenje šta predstavlja slovo J u toj skraćenici. Ja ne bih znao. Ili postoji opet neka konvencija o trpanju slova J.

Edited by Topgun33, 10 August 2011 - 23:28.

#32 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,221 posts

Posted 11 August 2011 - 00:00

Mislim da je j upotrebljeno zbog toga što kod nas ne postoji kombinacija glasova i-a, pa zato pišemo dijametar, policija, izolacija i sl. Ovo ti odgovaram po sećanju, nisam sasvim siguran.

Edited by DJ_Vasa, 11 August 2011 - 00:00.

#33 barracuda

barracuda
  • Members
  • 7,267 posts

Posted 11 August 2011 - 00:48

Odvratno mi je cuti "fijat" umesto "fiat"...

nisam pitao za fiat vec za nike ( 'ajde izgovori "naIki, 'leba ti ) i ime 1 košarkaša. šibicariš, umesto da 1 neukom ribaru daš svetliju buducnost u pravilnom izražavanju.

nego, da se mane barakuda coravog plena - ima li koga ovde da odgovori na moja pitanja? zahvaljujem. :)

Edited by barracuda, 11 August 2011 - 01:47.

#34 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,221 posts

Posted 11 August 2011 - 08:20

Sorry, izgovaraju se Koubi i Najki. Tako bi ih trebalo pisati, ali ne postoji svako ime u rečnicima. Praksa često prihvata i da ostanu nepravilno adaptirani oblici, pa zato postoje Elvis Prisli (inače, treba da ima 'e' u prezimenu), kao i najke.

Čak i kod mnogih imena koja postoje u rečnicima i pravopisu postoji samo preporuka, ali ne i pravilo.

#35 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 August 2011 - 11:21

fiJat je verovatno nastao kao i ItaliJa, ValensiJa, DaniJela, KristiJan, itd itd (diskutabilno je da li je ispravno pošto je skraćenica, meni se lično ne sviđa, ali razumem odakle)

P.S. A Nike se izgovara "Najki", nego sam ja "najke" uvek kontala kao pridev za patike pa mi nije smetalo :unsure:

Edited by Amelija, 11 August 2011 - 11:22.

#36 Div

Div
  • Members
  • 7,517 posts

Posted 11 August 2011 - 12:00

FI(j)AT ka CI(j)A, snajka.

#37 barracuda

barracuda
  • Members
  • 7,267 posts

Posted 11 August 2011 - 12:33

@Amelija, DJ Vasa,

zahvaljujem na odgovorima. :)

#38 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 11 August 2011 - 13:46

Овде се већ пут рачва на писање и изговарање.

Вероватно би требало писати ФИАТ, а изговарање може и као "фијат", мада Италијани ту фабрику пишу као Fiat.

И BMW се пише као БМВ а чита "бе-ем-ве" (бемо и ми тебе! :lol: ), нико не чита "б-м-в".

#39 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 August 2011 - 15:41

Овде се већ пут рачва на писање и изговарање.

Вероватно би требало писати ФИАТ, а изговарање може и као "фијат", мада Италијани ту фабрику пишу као Fiat.

И BMW се пише као БМВ а чита "бе-ем-ве" (бемо и ми тебе! :lol: ), нико не чита "б-м-в".

pa može da se speluje i "be-em-ve" i "bmv" (zapravo! trebalo bi "duplo ve" al ko će da se bakće s tim :lol:)

ali nema veze, ionako BBC zovemo bi-bi-si a ne be-be-ce/b-b-c, i IBM aj-bi-em a ne i-be-em/i-b-m

nego kad smo već kod ovih stvari, bilo je svojevremeno "problema" sa grupom R.E.M., neki ih zovu "rem", a neki "ar-i-em"

a bolnica "ve-ME-a" mi nikada u životu neće biti jasna :unsure:

#40 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 11 August 2011 - 16:04

P. S. A Nike se izgovara "Najki", nego sam ja "najke" uvek kontala kao pridev za patike pa mi nije smetalo :unsure:

e sad, posto je definitivno utvrdjeno da je nike = najki, mene zanima zasto se izgovara tako?

obzirom da logo Nike predstavlja stilizovano krilce grcke boginje pobede Nike (odakle i potice naziv marke), a na engleskom se ime boginje izgovara "po grcki", dakle Nike. ili sam pobrkala nesto :unsure:?

#41 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 August 2011 - 16:20

e sad, posto je definitivno utvrdjeno da je nike = najki, mene zanima zasto se izgovara tako?

eh, traženje logike za engleski izgovor je ko, hm, traženje da Srbi i Česi uvedu malo više samoglasnika ili da Finci malo smanje morfologiju :D

#42 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 11 August 2011 - 20:37

fiJat je verovatno nastao kao i ItaliJa, ValensiJa, DaniJela, KristiJan, itd itd (diskutabilno je da li je ispravno pošto je skraćenica, meni se lično ne sviđa, ali razumem odakle)

P.S. A Nike se izgovara "Najki", nego sam ja "najke" uvek kontala kao pridev za patike pa mi nije smetalo :unsure:

Po toj logici naša agencija BIA mora biti preimenovana u BIJA.

#43 barracuda

barracuda
  • Members
  • 7,267 posts

Posted 11 August 2011 - 20:48

Po toj logici naša agencija BIA mora biti preimenovana u BIJA.

bia je skracenica.

#44 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,062 posts

Posted 11 August 2011 - 20:50

obzirom da logo Nike predstavlja stilizovano krilce grcke boginje pobede Nike (odakle i potice naziv marke), a na engleskom se ime boginje izgovara "po grcki", dakle Nike. ili sam pobrkala nesto :unsure:?

Nike, Inc. (pronounced /ˈnaɪkiː/
The company was founded on January 25, 1964 as Blue Ribbon Sports by Bill Bowerman and Philip Knight,[1] and officially became Nike, Inc. on May 30, 1978. The company takes its name from Nike (Greek Νίκη pronounced [nǐːkɛː])

Uzeli ime, ali su izgleda odlucili da ga izgovaraju kako njima odgovara.....(tako kaze wiki)

Zamislite da je ostao pravilni izgovor....moje patike be se zvale neekae
;)

#45 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,221 posts

Posted 11 August 2011 - 23:49

Boginja se samo na grčkom izgovara /nike:/. Ako bi se o boginji govorilo na engleskom, izgovor bi bio isti. Evo šta kaže rečnik izgovora (Cambridge):

Nike goddess: "naI.ki:

trademark: "naI.ki; naIk US "naI.ki

Ime firme se može izgovoriti i /naik/. Izvinjavam se ako je ovaj copy-paste loš, u pitanju su fontovi.