Jump to content

Photo
- - - - -

Put do Crnogorskog primorja

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Fabian

Fabian
  • Members
  • 9 posts

Posted 27 May 2011 - 08:08

Za dvadesetak dana krećem na more u Crnu Goru. (otvaram predsezonu :)).
Prvi put idem svojim kolima a od ranije znam da taj put i nije baš Bogom dan i da je putovanje avantura u svakom smislu reči.
Betbednost, rizici.... Na šta obratiti pažnju...?

ViaBalkans je juče pustio priču o tome pa me je to dodatno inspirisalo... http://www.viabalkans.com/featured/put-do-crne-gore-beograd-budva/

Hvala unapred na odgovorima!

Attached Files

#2 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 27 May 2011 - 08:48

Prvi put idem svojim kolima a od ranije znam da taj put i nije baš Bogom dan i da je putovanje avantura u svakom smislu reči.

ViaBalkans je juče pustio priču o tome pa me je to dodatno inspirisalo... http://www.viabalkan...-beograd-budva/

Auto voz. Jeste da dugo traje al makar ne vozis.

#3 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 27 May 2011 - 10:05

ViaBalkans je juče pustio priču o tome pa me je to dodatno inspirisalo... http://www.viabalkan...-beograd-budva/

Не рече одакле идеш, из Београда?

Једина лоша деоница коју знам је на граници код Бродарева, по 10-15км са обе стране границе. Мислим да је стандардна рута преко Ибарске и Златибора сасвим ОК, а и У ЦГ су путеви сасвим добри, поготово од Подгорице ка Будви.

Ако идеш у Боку размисли и о деоници преко Босне. Пре можда 2 године део око Тјентишта је био лош али сам чуо да су га поправили. Изашао би на кружни ток у Мељинама, а из БГ-а би уштедео сат-два вожње у односу на руту преко ПГ и БД.

#4 Fabian

Fabian
  • Members
  • 9 posts

Posted 27 May 2011 - 11:23

Не рече одакле идеш, из Београда?

Једина лоша деоница коју знам је на граници код Бродарева, по 10-15км са обе стране границе. Мислим да је стандардна рута преко Ибарске и Златибора сасвим ОК, а и У ЦГ су путеви сасвим добри, поготово од Подгорице ка Будви.

Ако идеш у Боку размисли и о деоници преко Босне. Пре можда 2 године део око Тјентишта је био лош али сам чуо да су га поправили. Изашао би на кружни ток у Мељинама, а из БГ-а би уштедео сат-два вожње у односу на руту преко ПГ и БД.

Da, iz BG-a, zaboravih da navedem...
Idem u Tivat tj. u Radoviće što je baš ni tamo ni ovamo... Čuo sam mnoge hvale za taj put preko Bosne ali su mi to nekako tri države... tri granice...

Zna li neko koliko je Budva dalje od podkorice ako se koristi put preko Skadarskog jezera i kroz tunel Sozina. Odokativno, nije mnogo dalje a mnogo je komfornije... Ipak, nisam nikad čuo da neko tako ide do Budve! Zbog čega?

Mnogi, a i ovi na ViaBalkans kažu da je deonica od Zlatibora do Zlatarskog jezera sad skroz OK, čak i jedna od boljih i lakših...

Attached Files

#5 Fabian

Fabian
  • Members
  • 9 posts

Posted 27 May 2011 - 11:28

Auto voz. Jeste da dugo traje al makar ne vozis.

Ma to stvarno zvuči super ali izgleda da je baš previše kojekakvih peripetija i novca... Najviše me nervira što nigde ne možeš da dobiješ prave informacije. Ne daj Bože da nazoveš železničku... Izvikaće se na tebe...
Na sajtu Železnica je tek čemer od informacija...

Ovi sa VB-a su uglavnom pokupili sve što ima na netu i "sažvakali" u svoj tekst...

#6 mikipg

mikipg
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 May 2011 - 01:36

vozio sam ovo vise puta, i idi lagano bez razmisljanja ako si Ok vozac.
ovo sto ti kazu oko granice nije strasno, a postujuci propise i sa par pauza za kafu ili obrok stizes za 7-8 sati u pg, i jos 70 min do tivta. kazem, postujuci bas sve propise, a na taj nacin ne mozes imati stresnih situacija isl. kanjon Morace ne vole oni sto razmisljaju kako je pasti u provaliju sa 500m. naravno, mora se pazljivo odvozit, i odmorit na svaka 2-3 sata. takodje nemoj da pojedes 10 cevapa ili neku tesku hranu od koje ti se lezi i spava :)
i obavezno preko budve, imas nekih 80km do tivta od podorice, a preko sozine imas120-150, placas tunel, imas radove na magistrali koji tradicionalno pocnu pred sezonu, tu ce biti zastoji, 1-2km makadama i prasine... a ako dolazis bas u sezoni onda bi dio od bara do tivta vozio sporo i dugo. od pg do budve imas 30% puta sa tri trake i nema zastoja za sleperima isl jer ih mozes zaobici, al isto treba da znas da postoje dionice sa tri trake , da ne jurcas i pretices bilo dje.
takodje, u cg su saobracajna policija i pasati presretaci vrlo prisutni, al samo za ozbiljnija prekoracenja (vise od 20-30km/h) mada i u srbiji je slicno.
ja sam iz pg do bg i nazad vozio sa 40tak litara, al megan manje trosi pa ne znam koliko ce te kostati, u svakom slucaju mnogo povoljnije od voza koji putuje 10-12 sati, puknes duplo vise para i izadjes sa kolerom, prljav i slomljen.
srecan put :kece:

#7 Fabian

Fabian
  • Members
  • 9 posts

Posted 28 May 2011 - 23:05

vozio sam ovo vise puta, i idi lagano bez razmisljanja ako si Ok vozac.
ovo sto ti kazu oko granice nije strasno, a postujuci propise i sa par pauza za kafu ili obrok stizes za 7-8 sati u pg, i jos 70 min do tivta. kazem, postujuci bas sve propise, a na taj nacin ne mozes imati stresnih situacija isl. kanjon Morace ne vole oni sto razmisljaju kako je pasti u provaliju sa 500m. naravno, mora se pazljivo odvozit, i odmorit na svaka 2-3 sata. takodje nemoj da pojedes 10 cevapa ili neku tesku hranu od koje ti se lezi i spava :)
i obavezno preko budve, imas nekih 80km do tivta od podorice, a preko sozine imas120-150, placas tunel, imas radove na magistrali koji tradicionalno pocnu pred sezonu, tu ce biti zastoji, 1-2km makadama i prasine... a ako dolazis bas u sezoni onda bi dio od bara do tivta vozio sporo i dugo. od pg do budve imas 30% puta sa tri trake i nema zastoja za sleperima isl jer ih mozes zaobici, al isto treba da znas da postoje dionice sa tri trake , da ne jurcas i pretices bilo dje.
takodje, u cg su saobracajna policija i pasati presretaci vrlo prisutni, al samo za ozbiljnija prekoracenja (vise od 20-30km/h) mada i u srbiji je slicno.
ja sam iz pg do bg i nazad vozio sa 40tak litara, al megan manje trosi pa ne znam koliko ce te kostati, u svakom slucaju mnogo povoljnije od voza koji putuje 10-12 sati, puknes duplo vise para i izadjes sa kolerom, prljav i slomljen.
srecan put :kece:

Hvala na očigledno dobronamernom odgovoru!
Ovo za put preko Cetinja i Budve umesto kroz tunel Sozina mi je baš korisna informacija (kao i ostale, naravno)

Što se potrošnje tiče, i ovi sa www.viabalkans.com su proračunali slično pa navode "Automobil srednje potrošnje, koji na 100 kilometara troši osam litara benzina (okvirno), od Beograda do Budve potrošiće između 40 i 45 litara."
TNX

#8 TAU

TAU
  • Members
  • 272 posts

Posted 30 May 2011 - 15:17

Glas za put preko Bosne. Put je dobar, nema gužve. Nešto je uži u tom delu od Foče do Gackog, preko Tjentišta i Čemernog. Od Gackog do mora skoro k'o auto put.

Dakle, možeš od Beograda, Ibarskom na Čačak, Užice, pa Višegrad. Po meni je najbolja varijanta auto putem Beograd - Zagreb do Rume, pa na Šabac. Od Šapca je odličan, nov put ka Valjevu. Zatim iz Valjeva preko Debelog brda do Bajine bašte. Bajina bašta - Višegrad - Goražde - Foča - Tjentište - Čemerno - Gacko - Bileća - Trebinje - Herceg Novi. Smotaš levo do Kamenara, prebaciš se trajektom preko i eto te. Ako si dokon i voliš Zaliv, zaobiđi trajekt, idi do Kotora, uživaj u putu pored mora, pa iz Kotora za Tivat.

Kako bilo, išao sam više puta preko Bosne. Sviđa mi se i put i priroda. Jedino što sam ja išao do Herceg Novog, a tebe čeka još i deo od Novog do Tivta.

#9 TAU

TAU
  • Members
  • 272 posts

Posted 30 May 2011 - 15:19

Glas za put preko Bosne. Put je dobar, nema gužve. Nešto je uži u tom delu od Foče do Gackog, preko Tjentišta i Čemernog. Od Gackog do mora skoro k'o auto put.

Dakle, možeš od Beograda, Ibarskom na Čačak, Užice, pa Višegrad. Po meni je najbolja varijanta auto putem Beograd - Zagreb do Rume, pa na Šabac. Od Šapca je odličan, nov put ka Valjevu. Zatim iz Valjeva preko Debelog brda do Bajine bašte. Bajina bašta - Višegrad - Goražde - Foča - Tjentište - Čemerno - Gacko - Bileća - Trebinje - Herceg Novi. Smotaš levo do Kamenara, prebaciš se trajektom preko i eto te. Ako si dokon i voliš Zaliv, zaobiđi trajekt, idi do Kotora, uživaj u putu pored mora, pa iz Kotora za Tivat.

Kako bilo, išao sam više puta preko Bosne. Sviđa mi se i put i priroda. Jedino što sam ja išao do Herceg Novog, a tebe čeka još i deo od Novog do Tivta.

A da, obavezno kafu popi na Tjentištu, najbolja je.

#10 Fabian

Fabian
  • Members
  • 9 posts

Posted 31 May 2011 - 07:02

A da, obavezno kafu popi na Tjentištu, najbolja je.

Još ćete me nagovoriti da krenem put Bosne! :) /sa sve tom kafom na Tjentištu/ :)

Zaista sam čuo mnogo toga lepog o tom pravcu i svi kažu da je put preko Bosne mnogo lepši i živopisniji, da je priroda predivna... Ne znam zašto ali mislim da su tom putu ipak skloniji oni kojima je put preko Prijepolja i Bijelog polja dosadio. (što je skroz OK!)
Ipak, i ovde imamo predivne deonice kao što su spuštanje niz Zlatibor, Kokin Brod i Zlatarsko jezero, kanjon Lima, kanjon Morače...

#11 barracuda

barracuda
  • Members
  • 3,767 posts

Posted 31 May 2011 - 08:52

vidim da si postavio mapu s putem ka petrovcu, preko paštrovske gore. to je lepo & živopisno ali ipak, zaobidji je i idi na sozinu, tunel, i izlaziš kod sutomora pa onda vidi na koju ceš stranu. taj deo puta ceš skratiti za cca sat vremena. :)

#12 pedjalon

pedjalon
  • Members
  • 19 posts

Posted 31 May 2011 - 20:10

Išao mnogo puta kroz Bosnu. Bez ikakvih problema. Da li je neko napisao i da je gotivo, znatno, jevtinije u BH?

#13 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 06 June 2011 - 09:02

Mislim da je trenutno interesantan put preko Žabljaka, jer su izgrađene dvije nove dionice kraće i brže dionice, od Žabljaka do Šavnika i od Vilusa preko Grahova do Risna. Najkraći je put preko BiH, Čačak, Užice, Višegrad, Goražde, Foča, Trebinje, Herceg Novi, Risan, Kotor, Tivat. Dužina je oko 550 km. Cesta je cijelim putem u solidnom stanju, nema gužve. Nedostatak su dvije granice, iako se relativno brzo prolaze, ipak su granice. Policije kroz BiH ima poprilično, a sporu vožnju (40 km/h) treba obavezno poštovati kroz Goražde, naročito, kroz bošnjački dio. Preko Žabljaka: Čačak, Užice, Prijepolje, Nova Varoš, Pljevlja, Žabljak, Šavnik, Nikšić, Grahovo, Risan, Kotor, Tivat, put je duži za nekih 10-20 km, tj. Beograd-Tivat je oko 570 km. Samo je jedna granica i na njoj najčešće nema gužve. Cesta je problematična samo na izlasku iz Šavnika zbog krivina. Put od Žabljaka do Nikšića skraćen je i ubrzan izgradnjom nove ceste, koja na uzbrdicama ima 3 trake, Žabljak-Šavnik, tako da sada traje skoro pola sata manje. Isto tako od Nikšića, preko Grahova, do Risna sada se stiže za 45 minuta, što je isto nekih 20-ak minuta brže nego prije. Ko je išao zna da su ta dva puta bila ranije užas i da se brže od 40 u prosjeku nije moglo voziti. Sada je prosjek konfornih 60-70. Policije ima manje nego u BiH. Treći put ide od Nove Varoši na Bijelo Polje, Kolašin, Podgoricu, Cetinje, Budva, Tivat. Taj put je najduži, oko 600 km. Nema nekih većih usporenja, osim spuštanja u Budvu. Problem mogu biti gužve i kamioni, naročito u dolini Morače. Preko Sozine je put još duži, a iako je brži usporava ga rampa za plaćanje prolaska kroz tunel. Prolazak kroz tunel naplaćuje se 2,5 eura u jednom pravcu, ... Dok nisu napravili ovaj put preko Žabljaka i Grahova išao sam preko BiH, a sada idem preko Žabljaka. Oba su puta ok, i ovaj preko Višegrada i preko Žabljaka, s tim da zbog nepoznanice o dužini čekanja na granici radije biram ovaj preko Žabljaka. U svakom slučaju 9 sati je neko prosječno trajanje putovanja ovim putem, a preko Podgorice teško ispod 10 sati vožnje.

#14 fancy

fancy
  • Members
  • 7,268 posts

Posted 06 June 2011 - 15:29

Mislim da je trenutno interesantan put preko Žabljaka, jer su izgrađene dvije nove dionice kraće i brže dionice, od Žabljaka do Šavnika i od Vilusa preko Grahova do Risna.
...
Preko Žabljaka: Čačak, Užice, Prijepolje, Nova Varoš, Pljevlja, Žabljak, Šavnik, Nikšić, Grahovo, Risan, Kotor, Tivat, put je duži za nekih 10-20 km, tj. Beograd-Tivat je oko 570 km. Samo je jedna granica i na njoj najčešće nema gužve. Cesta je problematična samo na izlasku iz Šavnika zbog krivina. Put od Žabljaka do Nikšića skraćen je i ubrzan izgradnjom nove ceste, koja na uzbrdicama ima 3 trake, Žabljak-Šavnik, tako da sada traje skoro pola sata manje. Isto tako od Nikšića, preko Grahova, do Risna sada se stiže za 45 minuta, što je isto nekih 20-ak minuta brže nego prije. Ko je išao zna da su ta dva puta bila ranije užas i da se brže od 40 u prosjeku nije moglo voziti. Sada je prosjek konfornih 60-70. Policije ima manje nego u BiH.
...

Jel može malo detaljnije o ovom putu..? Gde se skreće ka Pljevljima..? (usput, sa "ove strane" prvo ide Nova Varoš pa Prijepolje) Koliko je dugačak daj deo na izlasku iz Šavnika sa krivinama..? Zanima me jer tuda nikad nisam išao, a destinacija mi je BK zaliv.

Put preko Bosne otpada jer nisam izvadio novi pasoš, a nema ga ni dete, a "standardnim" putem BP - Mojkovac - Kolašin - PG - CT - BD - TV sam išao već više desetina puta, pa bih, iako ga poznajem bezmalo ko svoj džep, da probam ovaj novi za koji čujem da je od skora postao interesantan.

#15 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 06 June 2011 - 16:54

Jel može malo detaljnije o ovom putu..? Gde se skreće ka Pljevljima..? (usput, sa "ove strane" prvo ide Nova Varoš pa Prijepolje) Koliko je dugačak daj deo na izlasku iz Šavnika sa krivinama..? Zanima me jer tuda nikad nisam išao, a destinacija mi je BK zaliv.

Put preko Bosne otpada jer nisam izvadio novi pasoš, a nema ga ni dete, a "standardnim" putem BP - Mojkovac - Kolašin - PG - CT - BD - TV sam išao već više desetina puta, pa bih, iako ga poznajem bezmalo ko svoj džep, da probam ovaj novi za koji čujem da je od skora postao interesantan.

U pravu si, prvo ide Nova Varoš pa Prijepolje. Za Pljevlja se skreće u Prijepolju. Prođe se neko raskršće sa semaforima i na desnu stranu se skreće ispod nekog nadvožnjaka, čini mi se za prugu. Nastavi li se pravo ide se za Brodarevo. Ima sa desne strane tabla i piše Pljevlja. Onda se dalje nastavlja glavnim putem, takođe ima signalizacija, i onda postoji opet opcija da se krene put Brodareva ili lijevo, glavnim putem, preko nekog nadvožnjaka za Pljevlja. Nije problematično što se tiče signalizacije. Mislim da i GPS radi. Dalje se nastavlja prema graničnom prelazu, koji se ako se ne varam zove Jabuka. Ovaj dio kod Šavnika je dugačak oko 10, nekih 20-ak minuta vožnje, zavisno od toga kako se brzo prolaze krivine. I taj put je nedavno asfaltiran tako da nema rupa i većih neravnina. Od Šavnika do Nikšića ima manje od 45 minuta, a toliko ima i od Nikšića do Risna. Uglavnom, put je više nego solidan, ništa gori od onog preko BP i PG, a za BK definitivno kraći. Od nedoumica može da se pojave neke sitnice tipa kad se ulazi u Pljevlja ima jedan put koji ide desno i lijevo. Ovaj desno ide kroz centar, pa treba ići lijevo da se ne ulazi u grad. Dalje do Đurđevića Tare nema nedoumicama i kad se prođe most ima jasna tabla koja upućuje ka Žabljaku i tu ima par krivina ali ništa strašno. U Žabljak kad se uđe nema baš jasne signalizacije za Šavnik, ali se ide glavnim putem, mislim da stoji tabla na kojoj je prikazan glavni put na jedinoj raskrsnici u Žabljaku. Inače taj prolazak kroz Žabljak traje 2-3 minuta i onda se izlazi na novi put kojim treba ići pravo i za pola sata se stiže u Šavnik. Kada se izađe iz Šavnika i krivina, izlazi se poslije jednog tunela na odličnu cestu nedavno obnovljenu i za 10 minuta na raskrsnicu na kojoj se lijevo ide za Nikšić, a desno za Plužine, prelaz Šćepan Polje i Foču. Tu se skrene za Nikšić i za 15 minuta dolazi do kružnog toka, gdje treba skrenuti na prvi izlaz desno i voziti pravo, put Trebinja. Za nekih 20 minuta se stiže do skretanja za novi put ka BK preko Grahova, na lijevu stranu, stoji vidno istaknuta tabla, i za nekih 20 minuta se stiže u Risan, a onda lijevo put Kotora i Tivta ili desno put Herceg Novog.
Inače preko BiH nije potreban pasoš, kao ni za CG. Dovoljna je lična karta. Za dijete bi trebalo imati neki dokument sa fotografijom ili u sudu ovjerena ponomoć ili tako nešto, mada ponekad i ne pitaju. ... Uglavnom, put što se tiče kvaliteta sada nije ništa gori, a prednost je što je mnogo manje saobraćaja nego preko BP i PG i što je kraće za BK barem 30 km, ako ne i više. Prošle godine je put od Žabljaka do Šavnika i od Vilusa do Risna preko Grahova bio užasan, uzak, pun rupa, nije se moglo voziti brže od 40, a sada se na nekim dionicama može 100, ako se izuzme policija, koje za sada tek povremeno ima samo na ulazu ili izlazu iz gradova. ...