Jump to content


Photo
- - - - -

Otpremnine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 25 May 2011 - 10:17

15. maja og. pozvao me je telefonom direktor firme u kojoj sam bio zaposlen i obavestio me da više ne postoji potreba za mojim radom, te da se do 01.06. nalazim na GO, posle čega sledi otkaz.

Nikakvo pismeno rešenje do dana današnjeg nisam dobio.

S obzirom da sam proglašen tehnološkim viškom trebalo bi da mi sledi otpremnina po Zakonu o radu, ali nije tako.
Poslodavac nudi oko 90 evra po godini staža, što je daleko manje od zakonski propisanog minimuma jer je tromesečni prosek mojih primanja oko 45.000 dinara bruto (odnosno155 evra je 1/3).

S obzirom da imam 25 godina radnog staža razlika je značajna(2.250 odnosno 3875evra). Napominjem da ni u jednom članu Zakona o radu nisam pronašao odredbu -prvih 10 godina 1/3 tromesečnog proseka, ostatak staža 1/4. Takođe po mnogim tumačenjima prosečna zarada je sve ono što je oporezovano znači - bruto.

Verovatno znajući sve ovo, poslodavac uslovljava isplatu otpremnine po svome i traži da se u sudu potpiše izjava da neće biti tužen za razliku, tako da dolazimo u vrzino kolo.

Ako ne potpišem izjavu ne dobijam otpremninu, a Zakon kaže prvo otpremnina, pa onda otkaz.

Obratio sam se Inspekciji rada, ali sam dobio odgovor da oni tu ne mogu ništa bez papira - koje nemam, pa da se snalazim kako znam, odnosno da se manem svega.

Interesuje me, postoji li još neko kome mogu da se obratim, jer ne mislim da odustanem?

Ako neko ima dobar savet šta mi je činiti, unapred se zahvaljujem.:unsure:

#2 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 25 May 2011 - 10:44

Moj laički savet- dobar advokat (onaj koji zna problematiku i zna o čemu priča) uleće sa tobom u firmu, mašući papirima i nabrajajući članove zakona i vrste inspekcija koje mogu da se pojave na vratima. Dogovor se obično napravi vrlo brzo. Znam provereno da uspeva kod ozbiljnih firmi koje ne žele potezanja po sudu i sl. Medjutim uvek postoji opcija da ti je vlasnik jedan od uspešnih biznismena proizvedenih u Srbiji u poslednje vreme, koji će se samo nasmejati na to sve jer on ima Mileta koji će mu sve to završiti na njegov način.
Sve ovo pričam pod uslovom da je zakon zaista na tvojoj strani, a ja lično pojma nemam kako to funkcioniše.

#3 Марко-БС

Марко-БС
  • Members
  • 4 posts

Posted 29 June 2011 - 17:36

Мој отац је имао повреду на раду. Није никога тужио нити тражио одштету,већ је само отишао на боловоње. То је трајала више од 9 месеци, јер је повредио десну руку и није у могућности да ради. Међутим, директор није хтео више да плаћа боловање и лепо нађе људе(претпостављам платио колико треба) и доктори њему напишу(мом оцу) да је способан за рад и да може да се врати на посао. Мој отац се жалио, међутим директорова рука далеко досеже. Донели су одлуку да мој отац мора да се врати на посао и укинули му боловање. Он је то и урадио, вратио се на посао и истог дана њему директро дао отказ (технолошки вишак). Да ли је имао право да га истог дана прогласи за технолошки вишак? Да ли мој отац има право да га тужи, зато што се износи на признаници и стварно исплаћена зарада мом оцу у последња 3 месеца не поклапају? Да ли има право да га тужи зато што му директор није дао годишњи одмро ( каже он,цитирам : "мало ти било што сам ти плаћао боловање па сад и одмор хоћеш да ти плаћам"). Која су права мог оца и шта он може да уради а да ствар не препусти мени,јер то не може изаћи на добро. Хвала унапред.

#4 Kornelije

Kornelije
  • Members
  • 135 posts

Posted 29 June 2011 - 19:10

Мој отац је имао повреду на раду. Није никога тужио нити тражио одштету,већ је само отишао на боловоње. То је трајала више од 9 месеци, јер је повредио десну руку и није у могућности да ради. Међутим, директор није хтео више да плаћа боловање и лепо нађе људе(претпостављам платио колико треба) и доктори њему напишу(мом оцу) да је способан за рад и да може да се врати на посао. Мој отац се жалио, међутим директорова рука далеко досеже. Донели су одлуку да мој отац мора да се врати на посао и укинули му боловање.

Ovde nema niceg sporno. Odsustvovao je sa rada zbog privremene sprecenosti za rad usled profesionalne bolesti odnosno povrede na radu, uz naknadu zarade koja se isplacuje iz sredstava poslodavca. Nakon sto je komisija Zavoda za zdravstveno osiguranje utvrdila sposobnost za rad, ukinuto mu je "bolovanje" i vracen je na rad.

Takodje je imao i pravo na naknadu stete zbog povrede na radu.

Он је то и урадио, вратио се на посао и истог дана њему директро дао отказ (технолошки вишак). Да ли је имао право да га истог дана прогласи за технолошки вишак?

Sto se ovoga tice, poslodavac zaposlenom moze da otkaze ugovor o radu, ukoliko usled tehnoloskih, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem odredjenih poslova ili dodje do smanjenja obima posla.

E sad, po zakonu, poslodavac je duzan da izradi program resavanja viska zaposlenih ukoliko se ustanovi da ce zbog navedenih promena u okviru 30 dana da prestane potreba za radnicima angazovanim na neodredjeno vreme. Onda predlog programa salje reprezentativnom sindikatu i NSZ, koji daju svoje misljenje i predlog mera radi smanjenja broja otkaza.

Da li je takav program postojao?

Ukoliko jeste, nije predvidjen poseban rok u kome bi se pojedinacni zaposleni "proglasio" tehnoloskim viskom. U slucaju otkaza ugovora o radu, zaposleni ima pravo na otpremninu.

Ukoliko nije, poslodavac je prekrsajno odgovoran a zaposleni kome je na nezakonit nacin prestao radni odnos ima pravo na tuzbu, kojom ce zahtevati naknadu i eventualni povracaj na rad.

Да ли мој отац има право да га тужи, зато што се износи на признаници и стварно исплаћена зарада мом оцу у последња 3 месеца не поклапају?

Kako se ne poklapaju? Zasto je potpisivao priznanicu ukoliko iznosi nisu identicni?

Да ли има право да га тужи зато што му директор није дао годишњи одмро

O vremenu koriscena godisnjeg odmora odlucuje poslodavac uz konsultaciju zaposlenog. Ukoliko krivicom poslodavca zaposleni ne iskoristi godisnji odmor, zaposleni ima pravo na naknadu stete a poslodavac je prekrsajno odgovoran zbog uskracivanja prava na godisnji odmor.


Trebalo bi se najpre obratiti Inspekciji rada, ukoliko oni utvrde neke nepravilnosti podnece zahtev za uklanjanje istih odnosno zahtev za pokretanje prekrsajnog postupka. Vi kasnije imate mogucnost da svoja eventualna potrazivanja ostvarujete i sudskim putem.

#5 Марко-БС

Марко-БС
  • Members
  • 4 posts

Posted 29 June 2011 - 20:33

Питамо се како је утврдила да је способан када нема побољшања што се његовог здравља тиче. Од тренутка повреде до сада он десну руку не може да подиже, можда се опоравио свега 2-3% . Али нека је то по закону,ипак то зависи од комисије.

Да ли је по закону то што га је он послао као технолошки вишак истог дана када се вратио с боловања? Дакле,нпр. данас је пуштен с боловања,сутра је отишао на посао и добио отказ.( није постојао такав програм који спомињеш ).

Још једна можда битна ствар. Он је радио у трећој смени, прековремено и то на другом радном месту(тада није био на свом радном месту), то је њему био 6.(шести) дан за редом у трећој смени.



#6 Kornelije

Kornelije
  • Members
  • 135 posts

Posted 29 June 2011 - 22:43

Питамо се како је утврдила да је способан када нема побољшања што се његовог здравља тиче. Од тренутка повреде до сада он десну руку не може да подиже, можда се опоравио свега 2-3% . Али нека је то по закону,ипак то зависи од комисије.

Imali ste pravo na zalbu u drugom stepenu, takvo pravo je iskorisceno. Ostaje samo mogucnost, u slucaju sumnje da je izvrseno neko krivicno (primanje/davanje mita), sa podnesete krivicnu prijavu nadleznom drzavnom tuziocu, ili da prijavite slucaj policiji.

Да ли је по закону то што га је он послао као технолошки вишак истог дана када се вратио с боловања? Дакле,нпр. данас је пуштен с боловања,сутра је отишао на посао и добио отказ.( није постојао такав програм који спомињеш ).

Milsim da je irelevatno kada je proglasen tehnoloskim viskom. Prekrsio bi zakon ukoliko bi takvu vrstu odsustva sa rada uzeo kao kriterijum prilikom odredjivanja viska radnika, ali sam datum povratka sa odsustva je nebitan.

Elem, ukoliko nije bilo programa kojim se resava visak radnika, ukoliko je otkaz ugovora o radu zasnovan na nezakonitim kriterijumima (kriterijumi su utvrdjeni Opstim kolektivnim ugovorom, uzimaju se u obzir rezultati rada i zatim i imovno stanje), ukoliko nije isplacena otpremnina, zaostale zarade... poslodavac bi morao da odgovara.

Још једна можда битна ствар. Он је радио у трећој смени, прековремено и то на другом радном месту(тада није био на свом радном месту), то је њему био 6.(шести) дан за редом у трећој смени.

Da, bitna je. Nisi naveo koliko je trajao prekovremeni rad, ali ukoliko postoje smene, poslodavac mora da obezbedi izmenu smena, odnosno zaposleni ne sme da radi nocu duze od jedne radne nedelje, dakle pet dana. On moze da radi i duze ali samo uz svoju pismenu saglasnost.

Nepostovanje ovih odredbi takodje je osnov prekrsajne odgovornosti poslodavca.

Ponavljam, moj savet je da se najpre obratite savetu zaposlenih ukoliko postoji u preduzecu, ili sindikatu ciji je tvoj otac clan i Inspekciji rada. Ukoliko postoji nezakonito postupanje poslodavca, ukoliko postoje odgovarajuci dokazi, bilo bi pametno angazovati advokata i pokusati da svoja prava ostvarite u sudskom postupku.

#7 Марко-БС

Марко-БС
  • Members
  • 4 posts

Posted 29 June 2011 - 23:03

Хвала пуно на информацијама и саветима.