Jump to content


Photo
- - - - -

Kazna za sušenje veša 5.000 RSD


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 Φίλιπ Βλαςακ

Φίλιπ Βλαςακ
  • Members
  • 1,233 posts

Posted 14 April 2011 - 21:46

Vest B92
Beograđani čije terase gledaju na ulicu ili trg, mogu biti kažnjeni sa 5.000 dinara ukoliko na njoj suše veš, luftiraju posteljinu ili tepihe.
Navedena pravila i kazne predviđa nova Odluka o komunalnom redu, usvojena na poslednjoj sednici Skupštine Beograda, kojom je, po prvi put, u celini regulisano pitanje komunalnog reda u prestonici.


Na prozorima, terasama, lođama i balkonima građani mogu držati saksije sa cvećem, sve dok one ne ugrožavaju bezbednost i ne oštećuju zgrade...
Na koji način i građani i preduzeća ispunjavaju svoje obaveze propisane ovom odlukom, kontrolisaće komunalna policija i inspekcija, a komunalni policajac ima pravo da pojedine kazne naplati na licu mesta.





Posted Image
Šok za Drvosekove oči: Plati pet hiljada dinara, pa - klati
Photo, tekst: e-novine


Neki od komentara ove vesti...

a kad ce da se kaznjavaju vlasnici shish cevapa i banjaluckih cevapa koji su izgazili travnjake na kojima su podigli te cumeze i posekli drvece i okacili panoe 3 x 2 reklame koje ruze grad. Kad ce da odgovora seljacina koja je na vrhu zgrade u Brankovoj ulici sazidala vikendicu?! Opet se krece od sitnog a krupno se preskace.
(aca, 14. april 2011 19:43)

Do juce je iz klima kapljalo za vrat svima koji su prolazili pored zgrade Narodne skupstine RS. A mozda kaplje i danas.
(Maja, 14. april 2011 17:34)

Sudicete ljudima sto suse gace na balkon, ali legalizovacete kriminal koji je pocinila Ceca, i jos ce da zaradi na tome....smesna smo drzava...
(smesna drzava, 14. april 2011 17:14)

Obican svet koji se ne razume u pravnicke zavrzlame to ne primecuje, ali citajte dobro Dozvola od Zavoda za zastitu spomenika za postavljanje klime. Na to se placa taksa od 3200 din, pa onda cete morati da dokazete sipravnost uredjaja i da trazite dozvolu za atest, jos 2400 din. Znaci, gradska vlast je smilila na tu foru da uzme 6600 din svakom gradjaninu ili firmi koja u centru grada postavlja klimu u starim zgradama. Takvih zgrada i stanova i kuca je na hiljade. Pomnoziti tih 65 evra sa bar 20 000 klima uredjaja za koliko ce trebati dozvole. milion i 300 hiljada evra kod sale... Eto, kako da se namaknu pare, a vi naivni mislite na gace i ostalo... Najveca nesreca ovdasnjeg naroda je sto ga njegova rodjena vlast smatra ovcom i dere ga kako hoce.
(harac, 14. april 2011 15:31)

Koliko dana kucnog pritvora ako nemam 5000 da platim?
(NIKO, 14. april 2011 15:28)

Ova vest nije dobro prenesena kazna je 5000 dinara ali samo u slucaju da imate novca da platite na licu mesta. AKo nemate idete kod sudije gde je ta kazna uvecana verovatno od 4 do 10 puta
(Kazna od 5000 dinara je samo ukoliko imate novca da je platite na licu mesta, kod sudije je mnogo visa, 14. april 2011 15:28)


#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 April 2011 - 02:45

Jel ovo vazi samo za centar ili i za naselja tipa Borca i Kotez?

#3 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 15 April 2011 - 06:31

Ovi sto ovako komentarisu ocito nikada nisu bili u nekoj svetskoj metropoli ili vecem gradu makar u Evropi gde se nigde na balkonu nece videti ves da se susi. Sela su ostala prazna i pusta a svi pohrlili u grad da ''lepse zive''. Tesko da cemo se mi dovesti u bilo kakav red, isuvise smo mi zaostali ali i ne samo to, nego smo inadzije nevidjene. Nije demokratija anarhija pa da radi ko sta hoce nego demokratija znaci i pridrzavanje pravila. To pogotovo. A ako se nekome ne svidja neki zakon neka izadje na ulice i neka mu se javno protivi pa da vecina odluci da li je taj zakon dobar ili nije. Neka sad neko izadje na ulicu da se buni sto nesme da vesa gace na balkonpa da vidi da li ce imati pordske u tome. Ako dobije podrsku vecine regulativa se ukida. Licno ne volim da gledam tudje gace ni u prolazu a komsije su mi sa obe strane nabili klimu uredjaj pod nos pa ne smeta samo kapljanje nego smeta i zvuk dok sedim na svojoj terasi ili spavam sa otvorenim prozorom dok mi sa svih strana zuje komsijske klime. Ima i mesta gde od rane zore tresti turbo folk sto bi takodje trebalo zabraniti. :rolleyes:

#4 government

government
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 April 2011 - 19:31

Ja bih naplacivao kazne samo za ove velike gace a za one sexy i tange nikako.






#5 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 26 April 2011 - 21:56

Ovi sto ovako komentarisu ocito nikada nisu bili u nekoj svetskoj metropoli ili vecem gradu makar u Evropi gde se nigde na balkonu nece videti ves da se susi. Sela su ostala prazna i pusta a svi pohrlili u grad da ''lepse zive''. Tesko da cemo se mi dovesti u bilo kakav red, isuvise smo mi zaostali ali i ne samo to, nego smo inadzije nevidjene. Nije demokratija anarhija pa da radi ko sta hoce nego demokratija znaci i pridrzavanje pravila. To pogotovo. A ako se nekome ne svidja neki zakon neka izadje na ulice i neka mu se javno protivi pa da vecina odluci da li je taj zakon dobar ili nije. Neka sad neko izadje na ulicu da se buni sto nesme da vesa gace na balkonpa da vidi da li ce imati pordske u tome. Ako dobije podrsku vecine regulativa se ukida. Licno ne volim da gledam tudje gace ni u prolazu a komsije su mi sa obe strane nabili klimu uredjaj pod nos pa ne smeta samo kapljanje nego smeta i zvuk dok sedim na svojoj terasi ili spavam sa otvorenim prozorom dok mi sa svih strana zuje komsijske klime. Ima i mesta gde od rane zore tresti turbo folk sto bi takodje trebalo zabraniti. :rolleyes:

Ma sve je to lepo, g.Evropski Građanine. Ima tu samo par začkoljica...
Na primer, opštine su sasvim legalno isprodavale (za finu kintu) skoro sve vešernice po gradu; Gde sada običan čovek (ne-građanin za tebe) da suši gaće? U stanu? Kod babe na selu? Gde?
O klimama drugi put.

#6 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 26 April 2011 - 22:19

da suši gaće? U stanu? Kod babe na selu? Gde?


U stanu, naravno, na primjer ovako:

Posted Image

#7 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 27 April 2011 - 07:02

Ma sve je to lepo, g.Evropski Građanine. Ima tu samo par začkoljica...
Na primer, opštine su sasvim legalno isprodavale (za finu kintu) skoro sve vešernice po gradu; Gde sada običan čovek (ne-građanin za tebe) da suši gaće? U stanu? Kod babe na selu? Gde?
O klimama drugi put.

Obican covek (ovo ''ne gradjanin za tebe'' sto si napisao ne razumem) treba da zivi na selu. On ne mora da obradjuje zemlju, neka putuje u grad ako mu je posao u gradu a za infrastrukturu neka se obrati crveno-zutim gazdama koji grade 1 km 20 godina. Svuda je normalno da se na posao putuje pa zasto to ne bi i kod nas moglo. Ali lepse je u gradu u 40-tak kvadrata nego na selu na 40-tak ari ili hektara. Sela pusta a gradovi krcati. Kad bi se svi vratili na sela babe ne bi morale da grbace da bi napunile njihove torbe kad ''deca'' dodju na vikend pa da preko nedelje imaju sta da jedu u misijim rupama od 40 kvadrata dok izigravaju gradsku gospodu koja posle rucka mora da odspava umesto da na selu nesto i privredi.
To sto bi ti o klimama ''drugi put'' ja necu drugi put nego sada. Dok ''gradjani'' hlade njihova ''godpodska'' jaja ja moram da trpim njihove klime i podnosim svakodnevne glavobolje jer niti mogu nocu da spavam sa otvorenim prozorom niti da na terasi u tisini nesto procitam. <_<

Edited by Giacomo, 27 April 2011 - 07:04.


#8 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 27 April 2011 - 08:25

U stanu, naravno, na primjer ovako:

Posted Image

Leti još i tako-tako, ali zimi sledi kondenz, vlaga i ovakvi zidovi:
Posted Image

Sem toga, da znaš koliko dnevno prosečna četvoročlana porodica ima veša za pranje, verovatno ne bi tako pisao, jer bi to značilo da tvoje sušilo stajalo rašireno u stanu svaki dan.

Obican covek (ovo ''ne gradjanin za tebe'' sto si napisao ne razumem) treba da zivi na selu. On ne mora da obradjuje zemlju, neka putuje u grad ako mu je posao u gradu a za infrastrukturu neka se obrati crveno-zutim gazdama koji grade 1 km 20 godina. Svuda je normalno da se na posao putuje pa zasto to ne bi i kod nas moglo. Ali lepse je u gradu u 40-tak kvadrata nego na selu na 40-tak ari ili hektara. Sela pusta a gradovi krcati. Kad bi se svi vratili na sela babe ne bi morale da grbace da bi napunile njihove torbe kad ''deca'' dodju na vikend pa da preko nedelje imaju sta da jedu u misijim rupama od 40 kvadrata dok izigravaju gradsku gospodu koja posle rucka mora da odspava umesto da na selu nesto i privredi.
To sto bi ti o klimama ''drugi put'' ja necu drugi put nego sada. Dok ''gradjani'' hlade njihova ''godpodska'' jaja ja moram da trpim njihove klime i podnosim svakodnevne glavobolje jer niti mogu nocu da spavam sa otvorenim prozorom niti da na terasi u tisini nesto procitam. <_<

Ako želiš otvoren prozor, prirodu i tišinu, znaš dobro gde ćeš to da pronađeš - tamo gde "šalješ" druge.

Edited by ion, 27 April 2011 - 08:29.


#9 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 27 April 2011 - 18:09

Leti još i tako-tako, ali zimi sledi kondenz, vlaga i ovakvi zidovi: [...]


Vlaznost zraka je ljeti daleko veca nego zimi, a i zimi se stanovi trebaju/moraju svakodnevno prozraciti. Hladni zrak "isusi" i veze vlagu provjetravanjem vise nego topli zrak ljeti. U idealnom slucaju bi relativna vlaznost zraka u prostorijama u kojima boravimo trebala biti izmedju 45-65%. Zimi je uz grijanje vlaznost zraka u stanovima obicno ispod 30%, sto je vrlo lose. Ko ne provjetrava prostorije ili zivi u podrumu, ili u zgradi, koja je puna gljivica i plijesni, to je vec druga prica, ali inace ne bi trebao biti nikakav problem susiti ves u stanu na toj susilici sa fotografije.

U Becu nema zabrane susenja vesa na balkonima. Ali postoji zabrana gradnje balkona (izuzeci su posebne dozvole) na strani ulice ili trga. Balkoni "gledaju" u dvoriste ili parkove, a ne na ulicu, tako da problem "susenja vesa na balkonu, koji gleda na ulicu ili trg" ne postoji. Izuzeci potvrdjuju pravila, a postoji i nepisano pravilo: u slucaju da balkon gleda na ulicu ili trg, ves bude tako okacen da ne prelazi granicu balkona i nije vidljiv sa ulice.

#10 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 29 April 2011 - 08:27

Ne pričam o vlažnosti vazduha.
Topao vazduh u zatvorenim prostorijama i ledeni zidovi u zgradama koje nemaju adekvatnu izolaciju (većina starih zgrada) dovode do kondenzacije vlage na zidovima.

Onaj ko se namlatio para prodajući vešernice/sušionice u zgradama (lokalne samouprave), sada neka smisli/organizuje gde ljudi da suše veš.

#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 April 2011 - 09:20

Topao vazduh u zatvorenim prostorijama i ledeni zidovi u zgradama koje nemaju adekvatnu izolaciju (većina starih zgrada) dovode do kondenzacije vlage na zidovima.

A centralno grejanje im pustaju na milostinju.
Tek kad pomislim na sve one totalno nefunkconalno izgradjene stanove,
gradjene po uzoru na sovjetsku arhitekturu a takvih ima jos dosta -
gde ljudi da suse kad dve-tri generacije preskacu jedna drugu u minimalno kvadrata.

#12 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 29 April 2011 - 10:16

...zabranjeno je iznositi na vidjelo i cist ves, a ne samo prljav... ;)

#13 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 29 April 2011 - 22:27

istini za volju, godinama sam se užasavao takvim prizorima po Africi. recimo, glavna ulica grada Alžira (Didouche Mourad, ex-Rue d'Isly) je jedna od vecih "izložbi"..... takodje je istina da je taj grad Alžir u mnogim detaljima metropola za naš kaljavi Beograd ali su po ovom pitanju gori od nas 300x. eto, ako je za utehu :rolleyes:

ne znam da li je rešenje lupati po (inače praznim) džepovima narod jer isti kači prnje po terasama ali sam siguran da postoji pametniji način kako da se reši pitanje jednog od MNOGIH rug(a)la po gradu. uzgred rečeno, došetam do Beograda 3-4 puta godišnje i mogu reci da ima pozitivnih pomaka ali......., nisu prnje&ponjave primarni problem.

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 April 2011 - 23:00

istini za volju, godinama sam se užasavao takvim prizorima po Africi. recimo, glavna ulica grada Alžira (Didouche Mourad, ex-Rue d'Isly) je jedna od vecih "izložbi"..... takodje je istina da je taj grad Alžir u mnogim detaljima metropola za naš kaljavi Beograd ali su po ovom pitanju gori od nas 300x. eto, ako je za utehu :rolleyes:

ne znam da li je rešenje lupati po (inače praznim) džepovima narod jer isti kači prnje po terasama ali sam siguran da postoji pametniji način kako da se reši pitanje jednog od MNOGIH rug(a)la po gradu. uzgred rečeno, došetam do Beograda 3-4 puta godišnje i mogu reci da ima pozitivnih pomaka ali......., nisu prnje&ponjave primarni problem.

Vala! To i mene jebe u zivotu, kad u Bosnu odem. Neki ce ''masni'' drot sa bojlerom umjesto stomaka radije naplatiti kaznu nekoj starici koja predje na crveno za pjesake, nego ''primijetiti' dzip nekog lokalnog, trovratog satro mangupa, a da za krupne somove i ne trosim rijeci. Njih samo snishodljivo pozdrave, a smrdi im dah od popijenog pica na kilometar, nakon vecere sa sponzorusom, koja mu mazno drzi glavu na ramenu. Jbg i gace su pokazatelj koga treba odrati od kazne. One gace sa konopca (sa slike) su tako ocigledno ''proleterske'', da vape za kaznom. Samo im fali print: januar, februar, mart.......

#15 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 30 April 2011 - 05:18

Samo im fali print: januar, februar, mart.......


A da ih je 13 komada na žici?Šta bi na 13-tim bilo isprintano?..... :rolleyes: