Jump to content


Photo
- - - - -

kutak za ateiste


  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#16 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 10 April 2011 - 01:17

Taj govor mrznje 'ateista' ti okaci macku o rep, pricas o generalizacijama a sam je prvi pravis. Tebi su svi ateisti zlo.

A kod nas crkva zvanicno tvrdi da ne mozes biti Srbin ako nisi pravoslavac, i poziva sve Srbe da se izjasnjavaju kao pravoslaci (iako vecina nije posetila crkvu). Crkva ima cak i svoje SA jurisnike: obraz, dveri, 1389, navijace/kriminalce, za koje patrijarh izjavljuje da imaju dobre ideje i crkva podrzava sve dobro sto dolazi od njih... a njima kriminalni dosijei nemaju kraja. Sudovi oslobadjaju vladike pedofil i lopove, politicari finansiraju dobru volju crkve preko drzavnih preduzeca (afera Kolubara) i svima namecu crkvu preko drzavnih institucija.

To je nivo religiozne agresivnosti sa kojim se suocavaju normalni ljudi u ovoj zemlji.

A ti ovde drvis o nekoj agresiji ateista. Ma sta mi naprica.


Pa procitaj bilo koji post od naseg kolege na ovom forumukoji poziva na unistenje, istrebljenje... pa iskreno reci da li je to govor mrznje ili ne. Ne generalizujem taj deo se odnosi na njega, a ne na sve ateiste. Meni je savim normalno da ljudi budu ateisti ne vidim tu nista cudno ni zlo, pogotovo mi je to normalno u Srbiji, gde vecinska crkva jos uvek luta u vremenu i prostoru i ne moze da odredi sebi pravi cilj i svrhu, ili mozda moze a da to bas i nema veze sa svrhom religije, ali ne bi bilo pristojno da ja o tome diskutujem.






  • 0

#17 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 10 April 2011 - 01:23

Ja vidim da ti ko sta radis spominjes sve ateiste, dakle pravis generalizaciju. Ako moze bez toga, onda super, dogovorili smo se da ljudi mogu da budu ateisti i da nisu zbog toga automatski agresivni. Tj. imaju pravo na svoje poglede i misljenje.
  • 0

#18 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 10 April 2011 - 06:11


  • 0

#19 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 April 2011 - 09:25

Taj govor mrznje 'ateista' ti okaci macku o rep, pricas o generalizacijama a sam je prvi pravis. Tebi su svi ateisti zlo.

A kod nas crkva zvanicno tvrdi da ne mozes biti Srbin ako nisi pravoslavac, i poziva sve Srbe da se izjasnjavaju kao pravoslaci (iako vecina nije posetila crkvu). Crkva ima cak i svoje SA jurisnike: obraz, dveri, 1389, navijace/kriminalce, za koje patrijarh izjavljuje da imaju dobre ideje i crkva podrzava sve dobro sto dolazi od njih... a njima kriminalni dosijei nemaju kraja. Sudovi oslobadjaju vladike pedofil i lopove, politicari finansiraju dobru volju crkve preko drzavnih preduzeca (afera Kolubara) i svima namecu crkvu preko drzavnih institucija.

To je nivo religiozne agresivnosti sa kojim se suocavaju normalni ljudi u ovoj zemlji.

A ti ovde drvis o nekoj agresiji ateista. Ma sta mi naprica.


Zaboravio si, po meni najflagrantniji primer agresije od strane SPC, a to je uvođenje veronauke u osnovne i srednje škole Posted Image.

@robinson Moraš da shvatiš da niko od ateista ne poziva na uništenje niti bilo kakav vid agresije na vernike već na ideju religije per se. Dok s druge strane, kroz vekove se pokazalo da religija shvata uništenje nevernika bukvalno, kroz fizičko umlaćivanje i istrebljenje onih koji veruju drugačije ili ne veruju uopšte.
  • 1

#20 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 10 April 2011 - 10:38

Zaboravio si, po meni najflagrantniji primer agresije od strane SPC, a to je uvođenje veronauke u osnovne i srednje škole Posted Image.


nemam ništa protiv veronauke u školama, ali da to bude zaista to, nauka o veri. Ne bi uopšte bilo loše da deca uče o svim verama, idejama i da ih kritički analiziraju, te na kraju formiraju svoje mišljenje o svemu.

ono što je kod nas uvedeno je čista indoktrinacija i sa te strane pogubna po društvo...
  • 0

#21 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 10 April 2011 - 10:55

Mogu da pisem gde god hocu, a ti ne moras da citas ako neces...

Tačno, ali pitanje je po šta si ti došao na ovu temu, iako piše "kutak za ateiste", a ti sebe deklarišeš kao ubeđeni vernik. Ako ti je namera razmena mišljenja, onda OK, ali ako ti je namera guranje prsta u oko nevernicima, ili preobraćanje zabludelih ovčica i dovođenje na pravi put ljudi koji po tvom mišljenju "pogrešno" misle, onda samo gubiš svoje vreme i dosađuješ ostalima koji ne dele tvoje stavove.

Agresivni stavovi su kad neko poziva na unistenje drugih zato sto ne misle isto kao oni, to se jos zove i govor mrznje.

Tačno, ali ta defincija se primenjuje na sve, vernike i ateiste. Iako vernici generalno vole da pričaju o sebi kao o veoma mirnim i izuzetno tolerantnim ljudima jer bože moj, njihova Knjiga kaže "okreni i drugi obraz", u stvarnosti uopšte nije tako. Ja u životu nisam sreo zadrtijih i tupavijih ljudi od nekih koji se ovde izjašnjavaju kao "pravoslavni vernici". Njihovo pravo je da budu zadrti tupavi, ali nemaju pravo da mi tu svoju zadrtost nameću i zahtevaju da se ponašam prema njihovim uverenjima.

Nigde van Srbije nikad nisam cuo da neki ateista poziva na unistenje religije, istrebljenje i tome slično. Naravno ni u Srbiji nisu svi takvi, ali jednostavno koliko sam ja primetio, mozda gresim,

To si tačno primetio, ali da li si se zapitao koji je razlog tom agresivnom ateizmu? To je samo dobri stari princip fizike po kojem svaka akcija povlači jednaku rekaciju, ali suprotnog smera. Napadno, nakaradno i agresivno ispoljavanje vere, što prati nipodoštavanje i agresija prema svakome ko nije "naš", sasvim je prirodno proizvelo agresivni ateizam, odnosno suprotnu reakciju.
Ja lično, iako se još uvek pomalo kolebam između čistog ateizma i agnosticizma, smatram da je jedno od osnovnih prava svakog čoveka da veruje u šta god hoće, uključujući i u ono što drugi smatraju čistom besmislicom. Takođe, fundamentalno pravo svakoga je da NE veruje u ono šta ja ili drugi (ne) verujemo. Ali sve to pod jednim uslovom: niko ne sme da svoje (ne)verovanje nameće drugima, niti da se zbog svog (ne)verovanja oseća superiornim nad drugima.

A šta se u Srbiji događa? Nađe se neko kao vladika Nikolaj, tresne nešto o "grehu bezverja" i odmah masa njegovih "vernika" počne da vrišti kako ih ateisti ugrožavaju i uništavaju SrBstvo! Što je je još gore, drugi to shvate kao otvoren poziv na primitivno, nakaradno i agresivno ispoljavanje svoje vere u svakoj (ne)prilici, pa tako dobijamo, na primer, fotografije iz jednog od prethodnih priloga. Šta misliš, kako se u tim slučajevima osećaju ateisti i oni oni koji su "pogrešne" vere? Ugroženo, naravno, i zato reaguju agresivno jer svaki čovek ima svoj prag tolerancije agresije koji nikako nije beskonačan.
Ili, još jedna omiljena teza koju širi crkva (SPC, ali i druge), a zbog koje pobesnim kad god je čujem: "nema morala izvan vere"!
Ma nemoj! Na stranu to što je ta "ideja" apsolutno i totalno netačna (antropološki i psihološki eksperimenti dokazuju su suprotnu činjenicu), ali šta bi to u praksi značilo? Da su svi ateisti nemoralni i jednostavno nesposobni da shvate pojam morala, a još manje da ga ugrade u svoje ponašanje i odnos prema drugima? Po toj apsurdnoj "ideji", svi kriminalci, lopurde i ubice trebalo bi da budu ateisti. A pogledaj samo koliko dokazanih bitangi od političara i parazita od tajkuna ovde s ponosom ističe kako su "nosioci visokih crkvenih odlikovanja"? Ko je onda dodelio ta odlikovanja ateistima?

Dalje, da li ti misliš da se ovde neko javno usuđuje da se izjasni kao ateista? Ne, ako misli da obavlja neku javnu ili državnu funkciju. U javnosti, biografija svakog srpskog političara, bez izuzetka (osim onih nepravoslavne vere) počinje sa "pravoslavne je vere i slavi svetog XY, bla bla, bla" A šta mene briga šta i koga on slavi? Ne biram ga na to mesto za to što je "pravoslavne vere i slavi svetog XY", nego zato što sam dovoljno glup da mu poverujem kako je on pravi čovek za to mesto.

Srbi imaju jako radikalne, agresivne stavove povodom svih tema i jako su ne tolerantni na stavove suprotne njihovim bez obzira o cemu se radi. Vi ste ovako kao ljudi super ali nevalj vam to sto ste jako iskljucivi.

To si takođe vrlo tačno uočio. Srbija je patrijarhalno društvo bez demokratske tradicije, pa je zato i izuzetno netolerantno društvo gde se apsolutno ne prihvata nikakvo razlikovanje od onog što se smatra "normalno" i "standardno". To delimično objašnjava primitivan i agresivan odnos prema atesitima jer danas u Srbiji jednostavno nije "normalno" da neko ne bude pravoslavne vere. Naravno postoje i drugi razlozi. Jedan od njih je podsvestan strah tih novokomponovanih vernika koji kao da baš i nisu sasvim sigurni u čvrstinu svoje vere, pa ih svako drugačije viđenje ometa i plaši.

Osim toga, kao i svi novokomponovani i novopreobraćeni vernici, jačinu svoje agresivnosti i prezira prema drugima vuku iz osećanja da su oni videli Svetlost i da su stekli Saznanje, što ih postavlja iznad svih ostalih. Činjenica da time čine greh oholosti, što je jedan od osnovnih i najtežih grehova po hrišćanskoj definiciji, očigledno im ni najmanje ne smeta.

Netoleranciju šire i sveštenici svih vera. Jedan razlog, koji su nasledili iz vremena komunizma, jeste njihov mentalitet "opsednute tvrđave", odnosno vide opasnog neprijatelja u svakome ko ne duva u istu tikvu s njima. Drugi razlog je goli materijalni interes, nemojmo se zavaravati. U stadu je potrebno održavati napetost, inače će stado početi da se osipa. A osipanje stada znači i manje džipova, mermernih konaka i ostalih rekvizita za upražnjavanje vere.

Kada sam dosao u Srbiju da studiram da bi bolje upoznao zivot ovde stanovao sam sa kolegama Srbima, oni su ateisti. Nikako nisu mogli da shvate to da sam ja vernik, stalno su me zapitkivali sto tako, to nevalja, nije dobro, zaostalo je i tako. Jednostavno dok se nismo skroz navikli jedni na druge bio sam izlozen njihovom svakodnevnom pritisku, medjutim posle je bilo sve ok.

To je ostatak socijalističkog vaspitanja i nastavak mentaliteta netolerancije. Priznajem da sam i ja dugo tako razmišljao, dok nisam otišao u inostranstvo i shvatio koliko grešim.
Međutim, umesto da posle propasti socijalizma naučimo da jednoumlje nije nikad dobro, šta se desilo? Mi smo samo obrnuli predznak jednoumlja. Nekad su ljudi imali problema ako su išli u crkvu, danas počinju da imaju problema ako NE idu u crkvu.
Mali primer: ja imam malu kuću na selu pored Beograda, gde provodim proleće i leto. Nemaš pojma kako me tamo popreko gledaju kad kosim travu u mom dvorištu na "crveno slovo". Dok sam bio zaposlen, događalo se da to radim i na Uskrs jer je najčešće lep sunčan dan, a trava poprilično poraste. Tog dana u selu vlada grobna tišina, a na kilometre unaokolo čuje se samo moja kosilica. Ko god da prođe putem gleda me kao nenormalnog. Pokušao sam da par njih pitam kakav je to Bog koji smatra grehom košenje trave i koji zamera čoveku koji radi sasvim običan posao, ali nije se moglo razgovarati.

Mislim da osnova svega treba da bude koliko smo sposobni da poštujemo razlike koje su medju nama i da zivimo zajedno bez generalizovanja da su svi vernici zatucani fundamentalisti, a ateisti manje vredni jer ne veruju u boga. Sloboda religije,misljenja i govora su tekovine jos devetnestog veka i trebalo bi i ovde da pocnu da se primenjuju, jbg vec je dvadeset prvi vek...

Tu se 100% slažemo, ali nažalost, u Srbiji vrlo smo još daleko od takvog načina razmišljanja. Ovde će još dugo biti po sistemu "ima da budeš normalan kako ti ja kažem, inače...

Koliko sam ja jos primetio, bez obzira na to sta se prica, vecina Srba su ustvari ateisti, slabije sam boravio ispod Save i Dunava, tako da su moja iskustva vezana pre svega za Vojvodinu. Veoma mali broj ljudi su zapravo vernici

Ne, većina Srba nisu ni ateisti, ni vernici. Većina Srba uopšte ni ne razmišlja o tim stvarima, nego samo prati tekući trend.
Oni koji se u izjašnjavaju kao vernici, ili barem ogromna većina njih, samo su ono što ja zovem "spoljašnji vernici", odnosno njihova vera nije stvar ličnog izbora, nego praćenje tekućih trendova, što je u srpskom čoporativnom mentalitetu vrlo izraženo. Vera je ovde uglavnom nešto što se navlači kao jakna, zato što na televiziji kažu da je temperatura napolju niska, ali ne zato što nosilac lično smatra da mu baš treba jakna.
Individualizam u Srba nije nikad bio na ceni, pa tako nije ni sada. Onaj ko razmišlja svojom glavom i ne uklapa se u prosek, najčešće se smatra "nenormalnim". Samo je pitanje koliko je opasan po druge, ali da je lud - lud je!
Kad je bilo trendy (i isplatilo se) biti žestoki komunista, Srbi su bili najžešći komunisti. Sad kad je trendy biti (ili izjašnjavati se kao) pravoslavac, Srbi su najžešći pravoslavci. Na rečima, naravno. Međutim, ja na prste jedne ruke mogu da nabrojim Srbe koji tvrde za sebe da su vernici i odgovaraju mojoj definiciji vernika, a to je da žive i ponašaju se u skladu s načelima svoje vere i koriste je kao glavni vodič u životu. Naravno, uz to ide i poznavanje i proučavanje Knjige na ličnom nivou. A kako izgleda i ponaša se prosečan srpski pravoslavac:

- Ako ga pitaš, kaže da veruje u Boga. Međutim, na pitanje "kako definišeš Boga?", počinje zbunjeno zamuckivanje.
- Slavi slavu. Najčešće bučno i napadno. Veoma mali broj ljudi zna da je slava PORODIČNI praznik kojem ne priliči pijančevanje i šenlučenje. Ponajmanje u kafani.
- Kaobajagi posti pred Božić i Uskrs. To dovodi do onih komičnih scena po pekarama pred Uskrs: "da li je ova pogačica posna?"
- Ide u crkvu na Božić i Uskrs jer "tako treba" i zato što "svi onda idu", inače samo prolazi pored nje.
- Napadno maše svojim pravoslavljem kao zastavom, kao "pogledajte koji sam ja turbopravoslavac!". Zato imamo one glupe drvene krstove po retrovizorima, a o Božiću i "badnjak na hladnjak", što je čista smejurija jer bi Božić trebalo da bude PORODIČNI praznik, tako da kačenje hrastove grančlice i slame na branik samo pokazuje, ne iskreno pravoslavlje, nego samo primitivizam i neznanje vozača.

To bi bilo otprilike sve po pitanju prosečnog srpskog vernika. 99% njih ne ide dalje od toga.
Neverovatno je koliko ateista bolje poznaje Bibliju i načela hrišćanske i drugih vera od onih koji se deklarišu kao pripadnici tih vera. Ali s druge strane, to i nije čudno jer ateisti su u proseku obrazovaniji od novokomponovanih vernika i znaju da je poznavanje barem osnovnih postulata hrišćanstva bitno za razumevanje kulture, istorije i umetnosti Evrope i sveta. Činjenica je da 2000 godina hrišćanstva itekako je oblikovalo Evropu i SVE njene stanovnike, bez obzira na to da li su vernici ili nisu.

Izvini, ja malo odužih, ali to je zato što me tema zanima. ;)

Edit: slovne greške

Edited by Mashinovodja, 10 April 2011 - 11:02.

  • 8

#22 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 10 April 2011 - 11:23

Kao banalna ilustracija gore napisanog:

Navijači traže pomeranje derbija sa Velike Subote


Mislim da ne moram da objašnjavam tragikomičnost ove vesti :ajme:.

Btw, @mašinovođa, svaka ti je zlatna, žao mi je što nemam toliko živaca, a ni stila da napišem ovakav poduži referat i na tako argumentovan način pojasnim svoje stavove, otprilike bi izgledalo tako kako si ga ti napisao. :+1:
  • 0

#23 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 10 April 2011 - 12:00

Slazem se sa predhodnim postom da agresivnost Srpskih vernik dolaz od njihovog ne poznavanja vere kojoj pripadaju, i straha da ce ih susretanje sa drugacijim misljenjem poremetiti. Ociti primer za njihovu iskljucivost je protestovanje protiv izgradnje dzamije u Subotici. Kakvi su to vernici ako ne postuju pravo drugih na njihovu veru? Takodje, u Srbiji, i mnogi ateisti imaju slican problem. Poznajem puno ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, a okrecu solju kada piju kafu. Smesno.
Sto se tice gospodina Robinsona i price o zapitkivanju od strane cimera, mislim da je to u pitanju bila radoznalost, a ne zla namera i sgitacija. Ljudima koji se krecu u odredjenoj sredini je nesvakidasnje kada imaju priliku da upoznaju nekog drugacijeg i normalno je da mu postavljaju pitanja, jer imaju zelju da nesto nauce. Setite se da li su vam postavljali i pitanja o Libanu, vasem rodnom gradu i slicno. Sto se takvih stvari tice, nasi vernici su mnogo napastniji. Ja sam dosta godina ziveo u studentskom domu, i jednom prilikom sam u citaonici citao "Der Narr in Christo Emanuel Quint" od Hauptmann-a. Nisam moga da se otarasim napada vernika, koje sam, po njihovom misljenju, uvredio citanjem knjige. Do danas mi nije jasno zasto bi se neki vernik vredjao ako neko cita knjigu, ali to dovoljno govori o agresivnosti vernika u Srbiji.
  • 0

#24 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 10 April 2011 - 18:00

Pa procitaj bilo koji post od naseg kolege na ovom forumukoji poziva na unistenje, istrebljenje...

Nisi naveo na kog to "kolegu" se odnosi ovo sto si napisao ali ako se kojim slucajem to odnosi na bilo sta sto sam ja napisao onda si ti najobicniji podmukli lazov jer sam ja pozivao samo i iskljucivo na iskorenjenje religije same a nikako na unistenje ili istrebljenje bilo koga... zbog cega uostalom i nisi mogao da citiras bilo sta iz mojih poruka cime bi potkrepio ovu bljuvotinu.

Jos jednom, ovo je kutak za ateiste prema tome voleo bih da cujem misljenja ateista o tome da li je dovoljno samo sedeti skrstenih ruku jer ce religije ionako da nestanu pod teretom nauke i tehnologije (jednoga dana) i u medjuvremenu dozvoliti ovakvima da trabunjaju i satanizuju ateiste ili smatrate da je potrebna nekakava akcija sa strane ateista sto je jako tesko zamislivo jer za razliku od ovih sa ispranim mozgovima ateisti se jako tesko organizuju?

Edited by netizen_k, 10 April 2011 - 18:00.

  • 0

#25 netizen_k

netizen_k
  • Members
  • 878 posts

Posted 10 April 2011 - 18:12

Ili, još jedna omiljena teza koju širi crkva (SPC, ali i druge), a zbog koje pobesnim kad god je čujem: "nema morala izvan vere"!
Ma nemoj! Na stranu to što je ta "ideja" apsolutno i totalno netačna (antropološki i psihološki eksperimenti dokazuju su suprotnu činjenicu), ali šta bi to u praksi značilo? Da su svi ateisti nemoralni i jednostavno nesposobni da shvate pojam morala, a još manje da ga ugrade u svoje ponašanje i odnos prema drugima?

Jedna veoma vazna implikacija ovakvog nacina "razmisljanja" klero-fasista je i to da iz ovoga proistice da su vernici moralni samo zato sto to vera nalaze odnosno da kojim slucajem sutra nestane SPC i hriscanstvo njih nista ne bi sprecilo da idu okolo i pljackaju i ubijaju jer ih nista u njima samima ne sprecava da to cine... ukratko, treba biti stvarno glup pa izjaviti da "nema morala izvan vere"...
  • 0

#26 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 10 April 2011 - 19:45

Slazem se sa predhodnim postom da agresivnost Srpskih vernik dolaz od njihovog ne poznavanja vere kojoj pripadaju, i straha da ce ih susretanje sa drugacijim misljenjem poremetiti. Ociti primer za njihovu iskljucivost je protestovanje protiv izgradnje dzamije u Subotici. Kakvi su to vernici ako ne postuju pravo drugih na njihovu veru? Takodje, u Srbiji, i mnogi ateisti imaju slican problem.

Primer sa džamijom nije najbolji jer se džamijama ljudi protive ne toliko iz verskih, koliko iz političkih razloga.
Jedan od njih je da ljudi kažu "ako je u islamskim državama, gde su hrišćani manjina, generalno zabranjeno podizanje novih crkava, (a u poslednje vreme se hrišćani i napadaju, kao u Egiptu) u ime čega bismo mi dozvoljavali da se u našim državama, gde su hrišćani većina, a muslimani manjina, grade nove džamije?"To jeste vrlo netolerantan stav, ali ima svoje objašnjenje. U oba slučaja se bogomolje vide više kao politički i nacionalni simboli (što nikako ne bi trebalo da budu), nego kao verski objekti (što biu jedino trebalo da budu). Ne kažem da se ti verski objekti ne zloupotrebljavaju za neverske namene, naprotiv, ima toga itekako, ali ne vidim šta bi nam doneo reciprocitet "gde ti džamiju, ja crkvu".

Ateisti su protiv izgradnje novih džamija jer se boje širenja islamskog terorizma. Islam je posle 9/11 došao na prilično loš glas u Evropi i izvan islamskog sveta. Nemuslimane u Evropi plaši činjenica da je priličan broj učesnika terorističkih akata na tlu Evrope svoje početno "obrazovanje" stekao baš u verskim školama po lokalnim džamijama. Naročito je tragično to što su u pitanju vrlo često ljudi koji su rođeni u Evropi, ali to ih nije sprečilo da padnu pod uticaj tamo nekog sumanutog uturbanisanog bradonje iz avganistanskih gudura koji drži pridike o ubijanju nevernika i svetom ratu. Svojim ponašanjem i delima ti ljudi su doprineli osećanju da je propala ideja multikulturalizma i da muslimani ne mogu nikad da se uklope u većinsko nemuslimansko društvo, a tamo gde su u većini, krajnje su netolerantni prema nemuslimanskim manjinama.

A kad ljudi još pomisle da dosad u Evropi nije bilo nekih većih ograničenja za izgradnju džamija (praktično svaki grad veći od 50-ak hiljada stanovnika ima barem jednu) i pitaju se postiglo popušatnjem, odgovor je prilično razočaravajući. Zato nije iznenađenje (iako ne i opravdanje) da ljudi neće džamije u komšiliku, bez obzira na to da li su vernici ili nisu.

Poznajem puno ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, a okrecu solju kada piju kafu. Smesno.

:D Tek ovo je pogrešan primer! Obrtanje šolje kafe nema nikakve veze ni s verom, ni s (ne)tolerancijom, nego je obično sujeverje. Glupo, naravno, kao i svako sujeverje, ali srećom sasvim je bezopasno i na istom "nivou" kao horoskop, kristalne kugle ili tarot karte.

...i jednom prilikom sam u citaonici citao "Der Narr in Christo Emanuel Quint" od Hauptmann-a. Nisam moga da se otarasim napada vernika, koje sam, po njihovom misljenju, uvredio citanjem knjige. Do danas mi nije jasno zasto bi se neki vernik vredjao ako neko cita knjigu, ali to dovoljno govori o agresivnosti vernika u Srbiji.

Pa šta se čudiš, kad čitaš knjigu čudnog naslova, pa još na jeziku koji najverovatnije ni ne prepoznaju. A nije čak ni na ćirilici! :krsta:

Ali ima još jedan stvar koja mislim da je još gora od toga. Vrlo često crkveni velikodostojnici javno izražavaju svoje stavove po raznim pitanjima, često (i naročito) onim koja imaju malo ili nimalo veze s verom. Nemam ništa protiv jer i oni su ljudi kao i svi drugi i imaju pravo na svoje slobodno mišljenje, mada im zameram što retko kad prave razliku i kažu otvoreno da li govore zvanično kao jerarh SPC taj i taj, ili samo kao građanin taj i taj, što nikako nije isto.
Kad to prenese, na primer, B92, ima raznih komentara na te izjave, od kojih se manji ili veći broj svodi na "drži se ti pope svojih jevanđelja i žitija svetaca, a svetovne stvari prepusti drugima". Možda izrečeno u učtivijem i finijem obliku, ali suština je ta.
Nebitno ko je u pravu, mene u tim slučajevima uvek začudi broj i žestina reakcija tipa "kako se uopšte usuđujete da ustvrdite kako jedan jerarh SPC nije u pravu?".
Pa zar jedan jerarh SPC ne može grešiti? Da li je to ipak samo čovek, ili neko biće s polubožanskim osobinama koje zna ono što mi ne znamo i poseduje strašne moći koje prosečan smrtnik nema? Koliko znam, samo je rimski papa zvanično bezgrešan, pa i to samo po pitanjima katoličke vere. Zašto se i sveštenici u Srbiji potpuno nezasluženo dižu na nivo bezgrešnosti? A od onih koji se skandalizuju nad tim užasnim izrazima "nepoštovanja" vere (kao da je vera oličena u ovom ili onom svešteniku, bez obzira na njegov čin), koliko bi bilo spremno da tog sveštenika "brani" od "nepoštovanja", ako treba i batinanjem "drznika"?
To je jedna od stvari koju kod vernika nikako ne mogu da razumem: zašto sebi nameću kao vrhovni i bespogovorni autoritet određenu osobu ili osobe iz crkvene hijerarhije, i to kao referencu ne samo za pitanja vere, nego upšte i za sva životna pitanja? Ne znam, biće da im je ipak tako lakše jer ne moraju da naprežu vlastiti mozak razmišljanjem o teškim filozofskim pitanjima.
  • 0

#27 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 April 2011 - 21:20

Ko hoce dzinovske krstace neka bude mudo pa lepo nek da pare za to iz svog dzepa, a ne drzava to da finansira u ime svih.


Ja sam ovde prvo procitao krAstace i zamislio dzinovske zabe, pa se zbunih kakve sad zabe hoce ;)
  • 0

#28 krki

krki
  • Members
  • 92 posts

Posted 10 April 2011 - 21:47

:D Tek ovo je pogrešan primer! Obrtanje šolje kafe nema nikakve veze ni s verom, ni s (ne)tolerancijom, nego je obično sujeverje. Glupo, naravno, kao i svako sujeverje, ali srećom sasvim je bezopasno i na istom "nivou" kao horoskop, kristalne kugle ili tarot karte.


Ne bi se slozio sa vama, ateizam predstavlja ne verovanje ljudi, ne samo u boga, vec i u sudbinu i druge nadprirodne sile. Okretanje solje je grcki obicaj, kojim se predvidja sudbina osobe koja je pila iz te solje. Ako je neka osoba ateista, malo je nelogicno da veruje u sudbinu. To je kao neki fazon, ja sam ateista jer ne verujem u boga, ali zato verujem u postojanje neke druge sile koja upravlja nasim zivotima. Gde je tu ateizam, ako smo samo zamenili ime boga?



  • 0

#29 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 11 April 2011 - 08:30

Predlozio bi moderaciji da pod hitno imenuje netizena za administratora na ovom forumu , ocigledno je da decko ima takve ambicije i bilo bi stvarno neposteno ne uslisiti ih...
  • 0

#30 robinson

robinson
  • Members
  • 293 posts

Posted 11 April 2011 - 08:45

Nisi naveo na kog to "kolegu" se odnosi ovo sto si napisao ali ako se kojim slucajem to odnosi na bilo sta sto sam ja napisao onda si ti najobicniji podmukli lazov jer sam ja pozivao samo i iskljucivo na iskorenjenje religije same a nikako na unistenje ili istrebljenje bilo koga... zbog cega uostalom i nisi mogao da citiras bilo sta iz mojih poruka cime bi potkrepio ovu bljuvotinu.

Jos jednom, ovo je kutak za ateiste prema tome voleo bih da cujem misljenja ateista o tome da li je dovoljno samo sedeti skrstenih ruku jer ce religije ionako da nestanu pod teretom nauke i tehnologije (jednoga dana) i u medjuvremenu dozvoliti ovakvima da trabunjaju i satanizuju ateiste ili smatrate da je potrebna nekakava akcija sa strane ateista sto je jako tesko zamislivo jer za razliku od ovih sa ispranim mozgovima ateisti se jako tesko organizuju?

Ljudska glupost je neogranicena, samo nastavi da pises time vise stetis sebi, ali na zalost i ideji za koju se predstavljas da zastupas, jer izmedju tebe i onih verskih fundamentalista postoji samo znak jednakosti i nikakva razlika. Nije bitna forma u kojoj svoju ideju predstavljas nego njena sustina, a to sto ti pricas sa ateizmom nema nikakve veze...


  • 0