Jump to content

Photo
- - - - -

Kupanje beba

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#16 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,235 posts

Posted 12 April 2011 - 11:15

u vreme kada je moje dete bilo malo priča je išla u sasvim drugom smeru: spavanje na ledjima - ne, nikako! može na stomaku, najbolje je na strani (uz već pomenuti peškirić uvijen u rolnu i podmetnut pod ledja) ali na ledjima ni pod razno jer ukoliko dodje do povraćanja beba može da se uguši zato što nije u mogućnosti da se okrene i izbaci sadržaj iz usta.

slična priča je bila i sa davanjem vode: pravilo je bilo prvo podoj pa voda. ako dete dosta pije znači da ne sisa dovoljno. onda je došlo do toga da je voda proterana iz upotrebe jer je, kao, dovoljna ona koju dete unosi mlekom. mleko i voda nisu isto, da ne treba da pijemo vodu pili bi samo mleko.

ista priča je kupanje i priznajem da mi kupanje bebe svaka treći ili četvrti dan deluje kao najblesavija izmena "pravila" o gajenju dece (mislila sam da me posle proterivanja vode ništa više ne može iznenaditi). lično bi naterala onog koji je to preporučio prvi da se on tokom leta ne kupa tri ili 4 dana.

Mnogo je metoda promenjeno poslednjih par decenija. Sad recimo ima i to da beba ne jede čvrsto osim da doji do punih 6 meseci, dok su nama cedili sokove s mesec dana. Šta ja znam, mislim da tu treba sakupiti i stara i nova iskustva i propustiti kroz neki svoj filter, bar tako ja činim.

Kupanje leti mislim da niko i ne smatra lošim, ako se svede na to da se dete "plakne" samo vodom. Problem nastaje (i mislim da je ovo o 4 dana svrha toga) što roditelji bebe svakodnevno kupaju kupkama, posto toga mažu uljima i mlekom za telo (namirisanim naravno), čiste vlažnim maramicama u međuvremenu. Ono što je potvrđeno, evo i ja odgovorno tvrdim, da sva ta hemikalija nije dobra za bebinu kožu koja se tek adaptira na spoljašnju sredinu. Skida prirodni zaštitni sloj (to se dešava i kod odraslih ponekad) i izaziva dermatitise raznih vrsta. Kasnije se ti ekcemi udruže sa alergijama, i onda moraš godinama da paziš šta ćeš da dodirneš da se ne ospeš, kao i to šta će dete da pojede a da ne dođe do neke reakcije (jer tzv. atopična deca reaguju na novu hranu pojavom ekcema).

Edited by John Finn's Wife, 12 April 2011 - 11:19.

#17 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 11:38

Šta ja znam, mislim da tu treba sakupiti i stara i nova iskustva i propustiti kroz neki svoj filter, bar tako ja činim.

mislim da je ovo poenta. svako dete je priča za sebe i na taj način i treba da se odnosi prema njemu.

#18 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 12 April 2011 - 11:52

...
ista priča je kupanje i priznajem da mi kupanje bebe svaka treći ili četvrti dan deluje kao najblesavija izmena "pravila" o gajenju dece (mislila sam da me posle proterivanja vode ništa više ne može iznenaditi). lično bi naterala onog koji je to preporučio prvi da se on tokom leta ne kupa tri ili 4 dana.

Isto kao što bih naterao tog doktora, koji kaže da beba ne treba da pije vodu, da je ne pije na 40 stepeni... <_<

Kad sam dobio prvo dete, od kume (koja je bila 20 godina med. sestra u Frontu) sam dobio savet "Postoji samo jedno pravilo- nema pravila! Sva deca su različita i drugačije reaguju na različite stvari". Moja ćera bi se kupala 7 puta DNEVNO, a klincu je dosta da se istušira za minut i ćao, mada može i to da preskoči :) I ja sad treba objašnjavam dvogodišnjem detetu da ne može da se kupa kad mi ona kaže "Oćem kupam,oćem pravim penu".

#19 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2011 - 12:07

sto bi bilo problem objasniti detetu da ne moze svaki put da pravi penu?

ako je to problem, onda je problem i kad kaze: ocu skacem sa ormana, ocu!

:huh:

#20 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 12:15

sa iskustvom nekoga ko ima odraslo dete, moram da pitam: zašto je problem da pravi penu?

#21 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,235 posts

Posted 12 April 2011 - 12:41

Rekla bih da je contractor malkice omašio temu (sori, ali da ne bi bilo besmislene diskusije na ovoj temi preciznost je bitna).
Preporuka o 4 dana se odnosi na novorođenčad i male bebe, a ne starije bebe i malu decu. Beba koja još ne hoda se niti znoji naročito (ukoliko nije leto), niti se prlja trčkarajući, niti ume a ni ne traži da pravi penu od sapunice. Njihovoj koži je potrebno zaštititi imunitet, a starija deca su već prilično adaptirana.

#22 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 12 April 2011 - 13:04

sto bi bilo problem objasniti detetu da ne moze svaki put da pravi penu?

ako je to problem, onda je problem i kad kaze: ocu skacem sa ormana, ocu!

:huh:

Porediti uživanje deteta dok se kupa sa skakanjem sa ormara? Baš zdravo razmišljanje, bravo...

Rekla bih da je contractor malkice omašio temu (sori, ali da ne bi bilo besmislene diskusije na ovoj temi preciznost je bitna).
Preporuka o 4 dana se odnosi na novorođenčad i male bebe, a ne starije bebe i malu decu. Beba koja još ne hoda se niti znoji naročito (ukoliko nije leto), niti se prlja trčkarajući, niti ume a ni ne traži da pravi penu od sapunice. Njihovoj koži je potrebno zaštititi imunitet, a starija deca su već prilično adaptirana.

Nije bio bitan konkretan primer, veća samo to da ne prija svakom detetu isto. Kada nam je ćera bila i te starosti o kojoj pričamo uživala je u kupanju. Kad god bi je vadili iz vode vrištala je. I uvek je lepše spavala posle kupanja. Dok je sin vrištao kada bi išao u vodu :) I naravno da smo kod njega često "preskakali" kupanja, a kod nje nismo. Baš zbog toga što smo ta kupanja više shvatali kao relaksaciju deteta nego kao pravo kupanje.

#23 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 12 April 2011 - 13:15

prvo, to sto statistika kaze da je spavanje na ledjima najsigurnije... ok, kaze
ali, da li je utvrdjeno zasto je spavanje na ledjima najsigurnije? to je jako bitno, jer ako nije, onda spavanje na ledjima moze biti samo slucajnost a ne i razlog
trece, ok, pomaze kod sindroma iznenadne smrti, ali da li je sigurnije generalno, i za ostale opasnosti koje mogu da se dese?

Čekaj, a kako očekuješ da medicina dođe do bilo kakvih zaključaka nego kroz statističku analizu prikupljenih podataka? Jebiga, tako funkcioniše današnja nauka, a to što tebi i većini ljudi to nije dovoljno ubedljivo, sorry. Utvrđeno je, opsežnim studijama, da je spavanje na leđima najsigurnije, u prilog čemu govori i prepolovljavanje učestalosti SIDS-a od kad je ta praksa uvedena. Kao papagaj sam :D. Zašto je najbezbednije? Moderna medicina ne zna da ti da odgovor ni na pitanje zašto se javlja SIDS, da zna, znala bi i da ti odgovori i na to. Znači ono nije uzrok, razlog, ali nije ni slučajnost već je faktor rizika. Kao što je gojaznost faktor rizika za srčani udar, tako je i ovo, samo sa (još uvek) nepoznatom uzročno-posledičnom vezom. Što se trećeg tiče, zar misliš da bi zvanična medicina davala te preporuke da zna da je spavanje na leđima veći rizik za bebu zbog drugih opasnosti? To ti je slična situacija kao i sa vakcinacijom dece; jeste, ima rizika, ali je taj rizik daleko manji nego potencijalna šteta. Jbg, opet statistika...

Ovo je iz jednog takvog istraživanja:

The prone sleeping position has consistently been shown to increase an infant’s risk of SIDS. As rates of prone sleeping have decreased in the general population, the odds ratios for SIDS among infants still sleeping prone have increased. Infants at highest risk of SIDS may be those who are usually placed in another sleeping position but were placed on their stomachs for last sleep (“unaccustomed prone”) or were found in the prone position (“secondary prone”). The unaccustomed prone position is more likely to occur in daycare or other settings outside the home and highlights the need for all infant caretakers to be educated about appropriate sleep positioning.

Initial recommendations in SIDS risk-reduction campaigns considered placing an infant on his or her side to sleep to be nearly equivalent to the supine position in reducing the risk of SIDS, but subsequent studies have indicated that infants who sleep on their side are twice as likely to die of SIDS as infants sleeping supine. Thus, current recommendations call for placing all infants on their back for sleep except those few with specific medical conditions, for which a different position may be justified. Some newborn nursery staff still place infants on their side, which models inappropriate infant care practice to parents.

Many parents and health care providers were initially concerned that supine sleeping would be associated with an increased risk of adverse consequences (e.g., difficulty sleeping, vomiting or aspiration). However, evidence suggests that the risk of regurgitation and choking is highest among infants who sleep in the prone position. Infants sleeping on their backs have not been shown to have more episodes of cyanosis or apnea than infants sleeping in other positions, and reports of apparent life-threatening events decreased in Scandinavia after increased use of the supine position. A US cohort study showed that infants sleeping on their back or side were not more likely than prone sleepers to have clinical symptoms or reasons for outpatient visits, and some symptoms and visits were actually less common among the supine sleepers.

I uopšte te ne ubedjujem šta je zvaničan stav, ja samo kažem da u praksi ide ovako kako sam ti rekla. Bar ovi na koje sam ja nailazila (da, kažu pedijatri da je zvaničan stav za leđa, ali i naglase da je to "zvaničan stav", što sam primetila da kad tako kažu u vezi bilo čega znači u prevodu: "eto, ja se baš i ne slažem ali moram ovako da pričam.").

Ja bih voleo da mi ti pedijatri objasne zašto se ne slažu sa stavom zvanične medicine. Čisto neko racionalno, na činjenicama zasnovano objašnjenje. Ja razumem oslanjanje na iskustvo mojih starijih kolega, ali jednostavno, neke stvari se ne mogu znati i tvrditi samo na osnovu iskustva. Da ne bude zabune, niko ne tvrdi da će sva deca kad ih staviš na leđa da spavaju poumirati (pu, pu, daleko bilo :)), ali ako postoji i minimalno smanjenje šanse za pojavu istog, a da pri tome nema negativnih strana, ne mogu da razumem da neko (u prevodu) kaže "eto, ja se baš i ne slažem ali moram ovako da pričam."

Sam SIDS ima više rizikofaktora, i navodno još uvek pojma nemaju šta je glavni a koliko sam ja uspela da ukapiram najveći problem je što ne postoji mogućnost prevencije. Međutim, nedavno sam pročitala negde vest da jeste pronađena neka urođena deformacija u respiratornom sistemu koja ima veze s tim, pokušaću da pronađem link.

Kako ne postoji mogućnost prevencije ako se znaju faktori rizika, pri čemu je korekcija tih faktora toliko laka i ne zahteva gotovo nikakva sredstva? Ne postoji prevencija, a samo promena položaja pri spavanju je prepolovila učestalost SIDS-a? Posted Image:D. Naravno da je prevencija moguća i dala je već odlične rezultate. Znaju se faktori vrlo dobro, ali se ne zna patogeneza, tj. tačan mehanizam kojim oni doprinose pojavi SIDS-a.

u vreme kada je moje dete bilo malo priča je išla u sasvim drugom smeru: spavanje na ledjima - ne, nikako! može na stomaku, najbolje je na strani (uz već pomenuti peškirić uvijen u rolnu i podmetnut pod ledja) ali na ledjima ni pod razno jer ukoliko dodje do povraćanja beba može da se uguši zato što nije u mogućnosti da se okrene i izbaci sadržaj iz usta.

Nekada se i TBC lečila pijenjem mokraće... CME je za veliki broj lekara (a o sestrama i babicama da ne govorim) nepoznat termin.

slična priča je bila i sa davanjem vode: pravilo je bilo prvo podoj pa voda. ako dete dosta pije znači da ne sisa dovoljno. onda je došlo do toga da je voda proterana iz upotrebe jer je, kao, dovoljna ona koju dete unosi mlekom. mleko i voda nisu isto, da ne treba da pijemo vodu pili bi samo mleko.

Tako nas uče. U prvih 6 meseci, samo i jedino majčino mleko. Ne voda, ne sokovi, ne čajevi, samo mleko.

Kupanje leti mislim da niko i ne smatra lošim, ako se svede na to da se dete "plakne" samo vodom. Problem nastaje (i mislim da je ovo o 4 dana svrha toga) što roditelji bebe svakodnevno kupaju kupkama, posto toga mažu uljima i mlekom za telo (namirisanim naravno), čiste vlažnim maramicama u međuvremenu. Ono što je potvrđeno, evo i ja odgovorno tvrdim, da sva ta hemikalija nije dobra za bebinu kožu koja se tek adaptira na spoljašnju sredinu. Skida prirodni zaštitni sloj (to se dešava i kod odraslih ponekad) i izaziva dermatitise raznih vrsta. Kasnije se ti ekcemi udruže sa alergijama, i onda moraš godinama da paziš šta ćeš da dodirneš da se ne ospeš, kao i to šta će dete da pojede a da ne dođe do neke reakcije (jer tzv. atopična deca reaguju na novu hranu pojavom ekcema).

Ovo je poenta.

#24 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 12 April 2011 - 13:45

Upravo tako su i nama rekli.
I pirkali smo mi maleckog i češće u čistoj vodi ili u onim žitaricama ("terme"), a sapun/šampon 2x nedeljno.
A sada skoro uvek svaki dan (ponekad se iz ovih ili onih razloga preskoči).

U prvih 6 meseci, samo i jedino majčino mleko. Ne voda, ne sokovi, ne čajevi, samo mleko.

Za ovo sam i ja čula, mada mi iskreno rečeno nije baš logično.
Može biti da ima veze sa velikom pomamom oko dojenja poslednjih godina.

Nama su preporučili čaj od morača već sa mesec dana, i voleo je, često je umeo baš lepo da ga smiri, kao i vodu. Sokove je tek sad skoro počeo po malo.
A čvrstu hranu sa 4 meseca, prvo voće i povrće, pa sa 6 i meso i ribu, pa polako uvoditi jedno po jedno i onda sa 12 meseci - sve (osim ako nije bilo alergija u porodici, onda još malo sačekati sa orasima, lešniciima i sličnim zezalicama, kao i medom).
Što se slagalo i s nekom našom ličnom procenom, te smo sledili.

#25 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2011 - 13:52

Porediti uživanje deteta dok se kupa sa skakanjem sa ormara? Baš zdravo razmišljanje, bravo...

dobro ajde:
dete trazi cokoladu za dorucak, rucak i veceru: ocem cokoladu, necu grasak!

@vesna
sve te hemikalije mogu da imaju lose posledice, sto ne znaci da moraju
i opet, svi smo mi razliciti, neko sedi na suncu i nikad ne izgori, neko je osetljiv i hemikalije mu mnogo vise smetaju nego drugima

Čekaj, a kako očekuješ da medicina dođe do bilo kakvih zaključaka nego kroz statističku analizu prikupljenih podataka?
Jebiga, tako funkcioniše današnja nauka, a to što tebi i većini ljudi to nije dovoljno ubedljivo, sorry.
Utvrđeno je, opsežnim studijama, da je spavanje na leđima najsigurnije, u prilog čemu govori i prepolovljavanje učestalosti SIDS-a od kad je ta praksa uvedena. Kao papagaj sam :D.

statisticki podaci su ok da odrede u kom pravcu treba vrsiti sledeca istrazivanja, ali sami po sebi i nisu neki dokaz.

kako bese onaj vic o statistici:
jednom puca lovac zecu levo od uveta, jednom desno od uveta a po statistici je zec mrtav

Zašto je najbezbednije? Moderna medicina ne zna da ti da odgovor ni na pitanje zašto se javlja SIDS, da zna, znala bi i da ti odgovori i na to.

ali to je jako bitno.
a jel su deca spavala i sa strane?

Što se trećeg tiče, zar misliš da bi zvanična medicina davala te preporuke da zna da je spavanje na leđima veći rizik za bebu zbog drugih opasnosti? To ti je slična situacija kao i sa vakcinacijom dece; jeste, ima rizika, ali je taj rizik daleko manji nego potencijalna šteta. Jbg, opet statistika...

pa kod nas se cesto preporucuje preventivna vakcinacija protiv gripa, sto je po meni, veci rizik od koristi

Ja bih voleo da mi ti pedijatri objasne zašto se ne slažu sa stavom zvanične medicine. Čisto neko racionalno, na činjenicama zasnovano objašnjenje. Ja razumem oslanjanje na iskustvo mojih starijih kolega, ali jednostavno, neke stvari se ne mogu znati i tvrditi samo na osnovu iskustva.

pa sad, statisticki gledano, sve zavisi od obima iskustva :P

Da ne bude zabune, niko ne tvrdi da će sva deca kad ih staviš na leđa da spavaju poumirati (pu, pu, daleko bilo :)), ali ako postoji i minimalno smanjenje šanse za pojavu istog, a da pri tome nema negativnih strana, ne mogu da razumem da neko (u prevodu) kaže "eto, ja se baš i ne slažem ali moram ovako da pričam."

da li je radjeno istrazivanje o negativnim stranama? ja ne rekoh da se ne slazem. al ne znam dal se slazem.
malo mi sve to jos mutno i nejasno.

Kako ne postoji mogućnost prevencije ako se znaju faktori rizika, pri čemu je korekcija tih faktora toliko laka i ne zahteva gotovo nikakva sredstva? Ne postoji prevencija, a samo promena položaja pri spavanju je prepolovila učestalost SIDS-a? Posted Image:D. Naravno da je prevencija moguća i dala je već odlične rezultate. Znaju se faktori vrlo dobro, ali se ne zna patogeneza, tj. tačan mehanizam kojim oni doprinose pojavi SIDS-a.

sta ako su deca, sad cu bukvalno da lupam, koja su spavala na ledjima u toj studiji, u stvari bila vec genetski bolje potkovana od beba koje su spavale na stomaku?

Nekada se i TBC lečila pijenjem mokraće... CME je za veliki broj lekara (a o sestrama i babicama da ne govorim) nepoznat termin.

eh, sad ;)

Tako nas uče. U prvih 6 meseci, samo i jedino majčino mleko. Ne voda, ne sokovi, ne čajevi, samo mleko.

zasto?

meni je problem u nesto da poverujem dok mi se ne objasni zasto

Edited by nickie, 12 April 2011 - 13:53.

#26 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 14:23

uz puno poštovanje prema tvojoj profesiji, imam vrlo loša iskustva sa lekarima koji su se držali isključivo knjiga i vrlo pozitivna iskustva sa lekarima koji su se prilagodjavali stvarnosti i, pre svega, detetu.

tako je sada. isto kao što je pre 25-30 godina bilo samo formula, formula, formula. pa kad se videlo da se preteralo sa formulom (veštačkim mlekom) i da svaka druga majka (karikiram) odbija da doji dete pokrenut je program UN za popularizaciju dojenja kao najboljeg načina za ishranu odojčeta i ono se (ali sada u obliku isključivo dojenja) vratilo na velika vrata (što, naravno, uopšte nije loše). isto će da poraste i ono koje umereno pije vodu ili proba prvi sokić pre šest meseci kao ono koje je do šest meseci bilo isključivo na majčinom mleku.

generalno, kao novopečeni roditelji, ekstremno smo skloni da preterujemo. poenta je da, generalno, dete bude negovano na najbolji mogući način a detalje odgajanja prestajemo da primećujemo kako raste broj klinaca koji su porasli pred našim očima. :)

#27 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 12 April 2011 - 14:28

statisticki podaci su ok da odrede u kom pravcu treba vrsiti sledeca istrazivanja, ali sami po sebi i nisu neki dokaz.

Jesu ;).

ali to je jako bitno.

Jeste bitno, ali dok se ne otkrije, moramo se zadovoljiti i ovim posrednim rizicima.

a jel su deca spavala i sa strane?

Ne razumem pitanje.

pa kod nas se cesto preporucuje preventivna vakcinacija protiv gripa, sto je po meni, veci rizik od koristi

Zašto misliš tako?

da li je radjeno istrazivanje o negativnim stranama?

Pa jeste, eno ti u citatu gore.

sta ako su deca, sad cu bukvalno da lupam, koja su spavala na ledjima u toj studiji, u stvari bila vec genetski bolje potkovana od beba koje su spavale na stomaku?

Statistički :P je verovatnoća da su baš sva 'bolje potkovana' deca završila u grupi onih koja su spavala na leđima, a sva 'genetski slabije potkovana' deca u grupi 'spavača' na stomaku, izuzetno mala. Trenutno važeće teorije i govore o tome da postoji genetska podložnost te dece koja u sadejstvu sa faktorima okoline (spavanje na leđima) češće daje SIDS. Na genetiku da utičemo ne možemo (još), zato daj da menjamo ono što možemo.

eh, sad ;)

Pa jeste. Medicina i nauka uopšte su takve po prirodi da se dešava da menjaju svoje stavove po nekom konkretnom pitanju jer se teorije konstantno usklađuju sa novodobijenim činjenicama i saznanjima. Da li će pojedinac lekar/naučnik ispratiti te promene, to je samo stvar interesovanja i truda, a rekao bih i savesti

zasto?

Zato što majčino mleko u prvih šest meseci sadrži apsolutno sve što je bebi potrebno. Voda ne može da škodi, ali nema potrebe da se dodatno daje jer je u mleku ima dovoljno. Što se uvođenja ostalih namirnica tiče, one prate sazrevanje digestivnog i imunskog sistema.

#28 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 12 April 2011 - 14:33

Zato što majčino mleko u prvih šest meseci sadrži apsolutno sve što je bebi potrebno.

šta je sa vitaminom C?

#29 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 12 April 2011 - 14:55

Jesu ;).

nisu :P

evo primera

recimo statistika kaze (lupam, opet da se ogradim :lol:):
verovatnoca da neko padne sa 21. sprata je 30 puta manja od verovatnoce da neko padne sa 1. sprata neke zgrade.
i sad svi krenu masovno da traze stanove na 21. spratu a da u studiji nije receno da je obuhvacena jedna zgrada sa 22 sprata i 200 dvospratnica.

statistika je dobar putokaz, ali dokaz moze biti samo kad bi se istrazivao pravi uzrok prevremene smrti.

opet se ogradjujem i kazem da nisam za to da dete ne spava na ledjima, samo se pitam koliko je to ustvari sve tacno i potkrepljeno cinjenicama.

Jeste bitno, ali dok se ne otkrije, moramo se zadovoljiti i ovim posrednim rizicima.

moramo ih imati u vidu ;)

Ne razumem pitanje.

pa pitanje da li su u tom istrazivanju osim dece koja spavaju na ledjima ili stomaku, bila i deca koja su spavala bocno

Zašto misliš tako?

1. kolika je verovatnoca zaista da neko oboli od gripa? pravog gripa, ne prehlade, ne ostalih slicnih bolesti.
2. koji su rizici od oboljevanja od gripa, a koji su efekti te vakcine?

Statistički :P je verovatnoća da su baš sva 'bolje potkovana' deca završila u grupi onih koja su spavala na leđima, a sva 'genetski slabije potkovana' deca u grupi 'spavača' na stomaku, izuzetno mala. Trenutno važeće teorije i govore o tome da postoji genetska podložnost te dece koja u sadejstvu sa faktorima okoline (spavanje na leđima) češće daje SIDS. Na genetiku da utičemo ne možemo (još), zato daj da menjamo ono što možemo.

verovatnoca, ali ne i cinjenica.
ali sta tacno kod spavanja na ledjima je tako bitno?
polozaj glave? pritisak na disajne organe? sta ako se pravi uzrok u sustini moze ispraviti lakse spavanjem na stomaku?

Pa jeste. Medicina i nauka uopšte su takve po prirodi da se dešava da menjaju svoje stavove po nekom konkretnom pitanju jer se teorije konstantno usklađuju sa novodobijenim činjenicama i saznanjima. Da li će pojedinac lekar/naučnik ispratiti te promene, to je samo stvar interesovanja i truda, a rekao bih i savesti

jeste, sto opet ne znaci da je svaka promena pozitivna ;)

Zato što majčino mleko u prvih šest meseci sadrži apsolutno sve što je bebi potrebno. Voda ne može da škodi, ali nema potrebe da se dodatno daje jer je u mleku ima dovoljno. Što se uvođenja ostalih namirnica tiče, one prate sazrevanje digestivnog i imunskog sistema.

pa dobro, ako voda vec ne skodi, onda nema potrebe ni braniti :)

#30 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 12 April 2011 - 15:26

uz puno poštovanje prema tvojoj profesiji, imam vrlo loša iskustva sa lekarima koji su se držali isključivo knjiga i vrlo pozitivna iskustva sa lekarima koji su se prilagodjavali stvarnosti i, pre svega, detetu.

Medicina, kao i svaka primenjena nauka je uvek bila spoj teorije i iskustva i ono igra nemerljivu ulogu u radu jednog lekara. Svaki organizam je priča za sebe, samim tim se i ne može uvek osloniti na teoriju i dobar lekar mora da zna da se prilagođava tome. Ali postoje neke stvari za koje iskustvo ne može biti dovoljan izvor informacija i polazište za donošenje zaključaka, uglavnom su to krupne stvari, a SIDS je jedna od njih. Zato se i pišu smernice koje su zasnovane na opsežnim istraživanjima. S druge strane, i ta istraživanja su zasnovana dobrim delom na empiriji i predstavljaju u neku ruku i objedinjeno iskustvo ogromnog broja lekara, sa naučno zasnovanim činjenicama, pa dolazimo na isto. U krajnjem slučaju, nemali broj teorija je i formulisan i promenjen baš na osnovu iskustava iz prakse.

šta je sa vitaminom C?

Ima ga dovoljno. Jedino što se dodaje je vitamin D.

nisu :P

evo primera

recimo statistika kaze (lupam, opet da se ogradim :lol:):
verovatnoca da neko padne sa 21. sprata je 30 puta manja od verovatnoce da neko padne sa 1. sprata neke zgrade.
i sad svi krenu masovno da traze stanove na 21. spratu a da u studiji nije receno da je obuhvacena jedna zgrada sa 22 sprata i 200 dvospratnica.

statistika je dobar putokaz, ali dokaz moze biti samo kad bi se istrazivao pravi uzrok prevremene smrti.

opet se ogradjujem i kazem da nisam za to da dete ne spava na ledjima, samo se pitam koliko je to ustvari sve tacno i potkrepljeno cinjenicama.

E jes ti primer :lol: Bio bi oboren istog trenutka kada bi neko drugi obradio statistički još nekoliko dvadesetdvospratnica i dobio potpuno drugačije rezultate. Da ne govorim o tome što neka hipoteza mora biti utemeljena na nečemu konkretnom, na uzročnosti, da bi uopšte bila testirana. Tvoj primer je sličan onom o gusarima i globalnom zagrevanju. Olako ti shvataš primenu statistike u nauci :P. Correlation_does_not_imply_causation

pa pitanje da li su u tom istrazivanju osim dece koja spavaju na ledjima ili stomaku, bila i deca koja su spavala bocno

To su sve retrospektivne studije koje se oslanjaju na podatke nakon smrti odojčeta, najvećim delom iz potvrda o smrti. Onda se lepo napravi presek i vidi koliko je dece spavalo na boku, koliko na leđima, koliko na stomaku i kako se to razlikuje u odnosu na decu koja su živa i zdrava. Poprilično uprošćeno, ali otprilike tako.

1. kolika je verovatnoca zaista da neko oboli od gripa? pravog gripa, ne prehlade, ne ostalih slicnih bolesti.
2. koji su rizici od oboljevanja od gripa, a koji su efekti te vakcine?

Preventivna vakcinacija od gripa se savetuje rizičnim grupama bolesnika, ostali kako hoće. Nije grip nimalo naivna bolest, a vakcina je (skoro) neškodljiva. Opet moraš da posmatraš odnos koristi i štete. No ajd' da ne idemo u offtopic offtopic-a.

ali sta tacno kod spavanja na ledjima je tako bitno?
polozaj glave? pritisak na disajne organe? sta ako se pravi uzrok u sustini moze ispraviti lakse spavanjem na stomaku?

Pa da može, ne bi deca češće umirala na stomaku, majku mu. Zašto je to tako, sačekaćemo još na odgovor. Shvatam ja da bi ti htela objašnjenje, ali za sada ga nema, jednostavno sama izvuci zaključak iz činjenice da deca češće umiru spavajući na stomaku, a za objašnjenje se strpi. Niko ga nema.

jeste, sto opet ne znaci da je svaka promena pozitivna ;)

Tačno, ali ukoliko bude negativna, vrlo brzo će se otkriti da je negativna.

pa dobro, ako voda vec ne skodi, onda nema potrebe ni braniti :)

Može i tako da se kaže, ali ako je detetu potrebna tečnost, bolje je da je nadoknadi majčinim mlekom nego vodom. Bar ja to tako posmatram. I ovo je offtopic offtopic-a :D.

Edited by nvukelic, 12 April 2011 - 15:26.