Jump to content


Photo
- - - - -

Reka Tužna Morava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 05 April 2011 - 22:05

Zamolio bih medijsku kuću B92 da pod hitno istraži ko je odgovoran za ovakvu svinjariju???

Ovo boli kad se gleda!!!



Nemam reči za ovako nešto.

Gospodine Duliću radite li vi nešto???

Edited by Massive_Attack, 05 April 2011 - 22:27.


#2 Yonai

Yonai
  • Members
  • 159 posts

Posted 05 April 2011 - 22:58

Gospodin dulić (namerno malim slovom) radi nešto samo kada treba da izvuče pare od države za nazovi web sajt njegovog ministarstva. Bilo gde, gde treba nešto zaista uraditi, gospodin dulić ostaje nem kao i kolege mu iz koalicije.

Ne vodi se računa o Srbiji sa tamo nekim sajtom od 25.000 eura koji niko ni ne posećuje i sa plakatima na Serbia Openu koji su plaćeni 500.000 eura.

O Srbiji se vodi računa sa konkretnim delima, a u ovom slučaju prvenstveno povećanjem kapaciteta za reciklažu u državi Srbiji.

Jadni mi sa ovakvima na vlasti.

Edited by Yonai, 05 April 2011 - 23:36.


#3 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 05 April 2011 - 23:09

Očistimo Srbiju i ovaj video gore .... kakva ironija, a?

Momentalna ostavka!!!

Edit: Link

Edited by Massive_Attack, 05 April 2011 - 23:19.


#4 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 06 April 2011 - 10:47

Da li je moguće da od 124 views ima jedan reply na ovako nešto? Da li to i na ovom forumu vlada ta hronična apatija ljudi prema svemu i da na sve okrećemo glavu? Kakav smo mi to narod? Da je neko, čast izuzecima, jednu reč napisao. Makar sa emotikonom odgovorio. :(
Ovo je samo dokaz koliko nas za sve boli da ne kažem šta i da i na ovakve slike okrećemo glavu.

#5 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 April 2011 - 10:58

bez ikakve namere da branim dulića (ne pada mi na pamet) ali ovo se ne rešava samo čišćenjem reke. prilog sam videla sinoć u vestima i moja prva reakcija je bila da tolika količina otpada nije došla tu sama od sebe, tj. neko je morao da baci toliko djubre u reku.

i ok, počisti se to, sve se sredi, bude "kao novo". šta misliš, koliko vremena će proći pre nego što reka ponovo bude prepuna otpada i praznih flaša?

još nešto mora da se menja, pored dulića. recimo, naša svest + navike.

#6 Yonai

Yonai
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 April 2011 - 11:43

Naravno da mora da se menja svest, a i navike. Ali džaba meni što sam svestan, što pazim na svaki papirić, kad država sama nema gde sa tim smećem. Država sama nema nikakve kapacitete za reciklažu i bezbedno odlaganje otpada. Deponije velikih, a i manjih gradova se vode stihijski, kampanjski, bez plana. To itekako zagađuje, o tome niko ne priča.

Niko ne priča o tome da bar 70% takvog otpada može da se preradi.

Niko ne priča o tome da trebaju da se otvore postrojenja koja će to da obrađuju, da od smeća prave sirovine. Niko ne priča da se npr. mogu otvoriti postrojenja koja bi određene vrste smeća spaljivale i na taj način proizvodile električnu energiju bez zagađenja, jer bi se tu ugradili i filteri, a i koristili bi se razni fizičko/hemijski procesi koji bi eliminisali emisiju gasova u atmosferu.

Niko ne priča o tome da i sama elektroprivreda Srbije ima interes da ulaže u takva postrojenja jer bi se time povećao energetski kapacitet zemlje.

Niko ne priča o tome da se moglo otvoriti omanje postrojenje za preradu bar neke vrste otpada za 525.000 eura koliko je naš nesposobni dulić dao na jedan sajt i jedan bilbord koji nisu postigli ama baš ništa.

Prvo treba napraviti bar neka postrojenja za preradu otpada, pa onda krenuti u plakate i bilborde, jer ja npr. odlažem smeće u kontejner, ali džaba. Džaba, jer to smeće isto zagađuje zemlju, vodu , vazduh na gradskoj deponiji kao što bi zagađivalo i da je nasumice bačeno bilo gde.

Dulić je kao i ostatak garniture na vlasti samo karijerista koji se dočepao fotelje, boli njega uvo za Srbiju.

Jer da ga ne boli uvo za Srbiju, ne bi bacio 525.000 eura u vetar. Uradio bi konkretne stvari za ovu zemlju za sve ove godine njegovog mandata, umesto što se sve svodi na prazne reči, na prazne fraze i na "nedostatak političke volje".

Što se ove "političke volje" tiče, za to sam otvorio posebnu temu na Politici. Očigledno je da su toliko bahati i bezobrazni da nas na najdirektniji mogući način smatraju idiotima.

Jedino idioti mogu da svare te njihove idiotizme i da ne preduzmu ništa.

Edited by Yonai, 06 April 2011 - 11:49.


#7 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 April 2011 - 12:24

ništa se neće promeniti dok se ne promeni naša svest o opštem kao našem. prostor o kome se vodi računa završava se našim vratima, kapijom ili tarabom, sve što je iza toga je tudje i o tome treba da brine neko drugi.

bez edukacije, novac koji se uloži prolazi kao onaj dulićev sajt - u privatnim džepovima. nije mnogo bolje ni u gradovima: kod mene u firmi postoji ogromna kutija za otpadni papir koju je postavila jedna od firmi za reciklažu. lik koji dolazi da promeni kesu u njoj kaže da od svih firmi u koje su postavili iste kutije samo u našoj nadje isključivo papir.

oni dronjci po šiblju oko morave a vrlo verovatno i gomila praznih plastičnih flaša su posledica poplave. bujica je verovatno pokupila svo djubre koje joj se našlo na putu i povukla ga u korito reke. što naravno ne umanjuje našu odgovornost za činjenicu da je uopšte imala šta da pokupi.

#8 Yonai

Yonai
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 April 2011 - 12:39

Naravno da treba da se promeni i svest, ja se slažem sa tobom Vesna po tom pitanju.

Ali nečinjenje našeg ministarstva je nešto što anulira svaki tračak svesnosti tebe i mene kao pojedinaca.

Moj primer - svaki papirić, svaku trunku otpada odlažem u kontejner. Kontejner redovno prepunjen, sve ispada iz njega, nema nigde posebnih kontejnera gde bih ubacio papir, metal, staklo, itd.

Kante za smeće su na svakih pola kilometra, umesto da budu na svakih sto metara, a i te što postoje su prepunjene, nema gde smeće da stane. Ružan prizor.

Rešenje toga je konkretno ulaganje novca u kontejnere, odlaganje smeća, postrojenja.

Kada svuda bude kontejnera gde piše staklo/plastika/papir/metal, biće lakše i edukovati masu.

Ovako, sav novac koji ide u to ministarstvo završava u privatnim džepovima i ne čini se skoro ništa.

Sramota. Ali dobro, koliko smo mazohisti, tako će nam i biti.

Takođe, država ne čini ništa da u škole uvede ekološke radionice, pa čak i predmet ekologija, što da ne.

To bi bilo efikasnije od svih bilborda/plakata/sajtova/reklama ovoga sveta.

Ja kao laik imam mnogo konkretnije načine i predloge nego što ih ima naš vajni ministar. To dovoljno govori samo za sebe.

#9 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 06 April 2011 - 12:47

ništa se neće promeniti dok se ne promeni naša svest o opštem kao našem. prostor o kome se vodi računa završava se našim vratima, kapijom ili tarabom, sve što je iza toga je tudje i o tome treba da brine


Upravo tako. Ja uvek polazim od sebe i šta je to čime mogu kao pojedinac da doprinesem za promenu te svesti u nadi da će se na ovakve slike neko ipak zapitati.
Hej, pa to je sredina u kojoj živim i koju ostavljam mlađim generacijama. Nema nikakve razlike kada bi ovakve slike uporedili sa upotrebom toaleta u rođenoj kući.
U ovoj zemlji ljudi kao da ne znaju ni kako se WC koristi.

Neka su to i Forumi, neka je to i Facebook i neka sam kao pojedinac dodao samo kap bistre vode u moru prljave. Možda će se desiti neka hemijska reakcija da ta jedna kap počne da utiče na druge i menja svest ljudi da ovu Mother Earth ostavljate vašoj deci.

Prava je retkost da se neka od javnih ličnosti nađe u ovoj priči. Opet čast izuzecima, misleći ovom prilikom na gospodina Ramba Amadeusa, koji je jedini pravi borac za ovako nešto, i čovek kod kojega vidim da nešto kao javna ličnost čini na promeni svesti naroda. A mislim da su upravo te javne ličnosti, osobe koje bi mogle da učine dosta na planu promena.
O ministru neću ni da govorim. On je taj koji poseduje mehanizam za pokretanje takve inicijative. Međutim on otvara nekakve web sajtove za pola miliona € i to je njegov doprinos. Kao što već rekoh. Kada uporedim njegova dela sa ovim videom, ironija ne može biti veća.

Evo neko od rešenja kako je to učinila jedna Estonija.

http://www.youtube.com/watch?v=A5GryIDl0qY

#10 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 April 2011 - 12:52

Kante za smeće su na svakih pola kilometra, umesto da budu na svakih sto metara, a i te što postoje su prepunjene, nema gde smeće da stane. Ružan prizor.


nije baš tako. konkretno, na 50 metara od mog ulaza postoje kontejneri na tri mesta, u tri razlličite ulice tj. tri različita pravca. retko budu prepunjeni, često poluprazni. ali je zato pored njih gomila djubreta, što u kesama što razbacanog okolo. ispred škole "mika alas", pored postojećih, napravljena su i dva podzemna kontejnera za sve vrste otpada. po količini smeća koja stoji pored otvora mnogo je onih koje je mrzelo da kesu sa smećem spuste u njega.

šta reći o nekom od stanara iz (moje) zgrade koji svoju kesu sa smećem redovno ostavlja u korpi koja stoji pored poštanskih sandučića i postavljena je da se gomila reklama koje svakodnevno dobijamo ne bi bacale po celom hodniku?

#11 Yonai

Yonai
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 April 2011 - 13:23

Dobro Vesna, to je tako što se kanti tiče u tvom kvartu. Ja sam govorio za moj kvart u Novom Sadu i tu je situacija zaista ovakva kao što sam opisao. To u zgradama o čemu govoriš zaista jeste stanje svesti koje je totalno pogrešno i tu zbora nema.

Ali druge stvari, stvari kojima ministarstvo može da utiče i da podstakne ekološku svest, jednostavno ne postoje. Novac se troši na idiotske stvari koje nemaju veze sa mozgom. To je suština mojih reči. Zašto onda, kog đavola i imamo tog ministra i to ministarstvo? Ako oni neće da rade na tome, ko će?

Nas dvoje, kao i Massive_Attack govorimo o istoj stvari samo možda koristimo drugačije primere, drugačije reči.

Što se mene tiče postigli smo konsenzus.

I mislim da ovakvih tema treba da bude što više, jer samo pritiskom javnosti na idiote na vlasti i širenjem uticaja i ekološke svesti na okolinu možemo učiniti nešto.

Tužno je da je danas jedna od najbitnijih stvari za opstanak održivog razvoja nama i našoj vlasti jedna od zadnjih rupa na svirali.

I opet naši nesposobni poslanici nisu u stanju da donesu dobre zakone SAMI, nego sve stvari mora da im crta neko sa strane i da vrši pritiske.

Vlada, ministri, skupština, poslanici, su sramota ove zemlje umesto da budu pokretačka snaga.

Ekologija i čisti oblici energije nama trebaju da budu prioritet, a ne da nam glavna vest bude kako su se naši ministri prebili od rada da bi popunili nekakav upitnik koji im je dostavila EU. Zaboga, to je tako težak posao i tako vredan da sve mora da bruji o tome i o sličnim glupostima. A kada se pojave ovakve slike oskrnavljene Srbije, prljave srbije, (offtopic - pa i siromašne Srbije) onda i dulić i ekipa okreću glavu i odbacuju odgovornost.

Sramno i jadno.

On se busa u grudi kako je napravio sajt od 25.000 eura, kako širi kampanju...

...da nismo tako otupelo inertni, on bi davno bio u zatvoru kao i bar pola njegove političke bratije.

Edited by Yonai, 06 April 2011 - 13:24.


#12 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 06 April 2011 - 13:43

Nas dvoje, kao i Massive_Attack govorimo o istoj stvari samo možda koristimo drugačije primere, drugačije reči.

Što se mene tiče postigli smo konsenzus.


nigde se mi ne sporimo, naravno. situacija se razlikuje od mesta do mesta, čak od naselja do naselja. ono što ja želim da kažem je da mi kao pojedinci možemo da utičemo na svoju okolinu, ako ničim drugim ono primerom pa i nekom vrstom edukacije:

edukacija ne mora uvek da bude na nivou države ili ministarstava: u mojoj zgradi radila je žena koja je imala malog jorkširskog terijera. presladak, mali pas koga nije potrebno mnogo izvoditi napolje. kada je ujutro dolazila na posao, puštala ga je da izvrši nuždu u hodniku, kroz koji svi prolazimo. nije joj padalo na pamet da pokupi ono što njen ljubimac "istovari". posle mnogo čišćenja za njenim psom, umesto u kontejner pokupljeno sam ubacila u njeno sanduče. sledećeg dana, sadržaj sandučeta našao se na podu ispred njih. nije me mrzelo da ga pokupim i još jednom ubacim u isto sanduče.

nikada više posle toga nisam zatekla ljubimčev minuli rad bilo gde u zgradi.

ako većina bude prihvatila norme civilizovanog ponašanja i naša okolina će biti i čistija i bolja. zadatak ministarstva je, izmedju ostalog, i striktna primena zakona. doneseš zakon pa ko ga ne poštuje - zna se. par hiljada naplaćenih kazni uz jasnu medijsku kampanju pa da vidiš kako će srbija da zablista. ;)

#13 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 April 2011 - 14:53

Upravo tako. Kao i za sve drugo, i to ne samo u Srbiji, rešenje su kazne za nepoštovanje zakona. Nigde ne boli više nego po džepu. Međutim, paralelno s tim, svako od nas treba da počne od sebe i svog okruženja. Ako želiš nešto da menjaš, nije dovoljno popljuvati ministra - može i to, ali onako usput ;) - svest se menja kroz medijske kampanje, ali i lične primere.

Ja to, recimo, radim ovako: Kad vidim da neko nešto baci, pokupim to priđem i kažem "Gospodine/gospođo izgubili ste nešto" - u 98 slučajeva nema efekta, ali onih 2% koji zaista pocrvene su mi dovoljni. Moj muž i ja smo, koliko mogu da vidim, za sada jedini u naselju koji skupljaju, što kaže vesna, minuli rad svog ljubimca. Međutim, pre nekoliko nedelja smo sami pokrenuli malu kampanju. Uz džakove hrane koju kupujemo za našeg ljubimca, svaki put dobijemo zgodan privezak sa kesicama za skupljanje ove vrste odpada. Pošto sad imamo toga više nego dovoljno, delimo svim vlasnicima ljubimaca koje srećemo - možda se neko i upeca. U selu u kom imamo kuću, redovno organizujemo skupljanje i odnošenje odpada. U svakoj prilici koja nam se pruži, kroz razgovor s ljudima koji tamo žive, pričamo o zagađenju podzemnih voda, otrovnom otpadu i svemu što može da ugrozi njihovo zdravlje. Znamo da nas mnogi smatraju za ludake, ali nas to slabo interesuje. Važno je da su poslednjih godina njihovi potoci mnogo čistiji, nema tamo više gvožđurije i plastike, bar ne u onim količinama koje smo zatekli.

Sto se tiče kanti za smeće, u mom kraju ih je bilo na svakih 50m. I sad stoje tu, samo izvrnute, razbijene, zapaljene, većinom u potpunosti uništene. Svakako mi nije namera da branim ministra, ali nije ih on uništio.

Sve u svemu, jednokratno čišćenje nije rešenje - paralelno sprovođenje kaznene politike i edukacije, dugoročno gledano, imaju mnogo više efekta.

#14 Yonai

Yonai
  • Members
  • 159 posts

Posted 06 April 2011 - 20:13

Naravno da nije dovoljno samo popljuvati ministra,Rahel, nigde nisam ni rekao da je to dovoljno.

Svako treba nešto da uradi, onoliko koliko može, a tvoji i Vesnini primeri su jako dobri.

I složio bih se da ministarstvo treba da uvede strogu kaznenu politiku. To je jedan od stubova borbe za čistiju Srbiju. Ali ne i jedini. Ostali stubovi su edukacija (pogotovo u školskom uzrastu jer je stare ljude skoro nemoguće promeniti) i izgradnja kapaciteta za reciklažu i bezbedno odlaganje otpada. Kada se ti uslovi ispune, ispuniće se i konačni cilj - čistija Srbija sa ekološkom svešću.

Samo u ovome, kao i u svemu ostalom, mora da postoji ta tzv. "politička volja". Bez toga ništa, jer ono što nas 10% svesnih pojedinaca činimo ne može da promeni ostalih 90. To mora da se radi planski i sistematično, mora postojati nacionalni plan za ovo pitanje. A on ne postoji, to je evidentno.

I žao mi je što je tako, jer za to uopšte ne treba tako puno novca kao što se misli.

#15 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 April 2011 - 21:38

Naravno da nije dovoljno samo popljuvati ministra,Rahel, nigde nisam ni rekao da je to dovoljno.

Svako treba nešto da uradi, onoliko koliko može, a tvoji i Vesnini primeri su jako dobri.

I složio bih se da ministarstvo treba da uvede strogu kaznenu politiku. To je jedan od stubova borbe za čistiju Srbiju. Ali ne i jedini. Ostali stubovi su edukacija (pogotovo u školskom uzrastu jer je stare ljude skoro nemoguće promeniti) i izgradnja kapaciteta za reciklažu i bezbedno odlaganje otpada. Kada se ti uslovi ispune, ispuniće se i konačni cilj - čistija Srbija sa ekološkom svešću.

Samo u ovome, kao i u svemu ostalom, mora da postoji ta tzv. "politička volja". Bez toga ništa, jer ono što nas 10% svesnih pojedinaca činimo ne može da promeni ostalih 90. To mora da se radi planski i sistematično, mora postojati nacionalni plan za ovo pitanje. A on ne postoji, to je evidentno.

I žao mi je što je tako, jer za to uopšte ne treba tako puno novca kao što se misli.


Slažem se, u potpunosti. Jedino što politička volja ne mora da bude jedini način, odnosno može i da se nametne silom. Zgodan primer za to je činjenica da je obrazovanje i vaspitanje o dobrobiti životinja postalo deo pripremnog predškolskog programa, kao i nastavnih programa pojedinih predmeta u osnovnoj školi - biologija, čuvari prirode i građansko vaspitanje - sve to kao rezultat zalaganja jedne nevladine organizacije, grupe građana, ljudi kojima je stalo da im deca rastu u okruženju bez nasilja prema slabijima. Da su ti ljudi čekali da se steknu povoljni uslovi i politička volja, ovo bi i danas bilo nezamislivo kao i pre par godina. Hoću da kažem da je i u ovom, ekološkom problemu, građanska inicijativa u Srbiji podjednako zakazala kao njeni političari. Uglavnom je pritisak javnosti ono što tera političare da delaju, svuda.