Jump to content


Photo

Mobing - moja prava


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 Neshar

Neshar
  • Members
  • 2 posts

Posted 03 April 2011 - 13:46

Pozdrav.

Jedno pitanje ako neko ima ko moze da odgovori? Radim u vecoj firmi u kojoj trpim duze vreme maltretiranja od strane kolega i po privatnoj a po sluzbenoj osnovi. Pocev od toga da me vredjaju i provociraju da sam uhoda, spijun, homoseksualac itd, pa do toga da me sabotiraju i poslovno pa i fizicki prete. To mi je prekipelo, pa sam odlucio da to i prijavim ali pre toga sam, da bih nabavio neke dokaze, uzeo diktafon i snimao svoje razgovore sa kolegama, kada su oni prisutni, u slucaju da me neko vredja, maltretira ili preti. Medjutim, diktafon sam drzao u fioci na poslu, medju licnim stvarima, i jedan dan su mi preturali po fioci, nasli diktafon i uzeli i slusali snimke. Posle su rasirili pricu po celoj firmi da ja spijuniram za direktora i da sam cak spijunirao i direktora sto je laz. Medjutim, to je doslo do direktora koji sad trazi da mu napisem izjavu u vezi svega toga. Zanima me sa pravne strane, da li sam ja nacinio neki prekrsaj sto se tice snimanja, jer u KZ Srbije, stoji da je krivicno delo ako snimam razgovore koji nisu meni namenjeni, a ovde sam snimao samo svoje razgovore. Takodje, da li su imali prava da preturaju po mojoj fioci na poslu i otudjuju moj diktafon (koji mi je posle sef vratio, tj bio je u sefovom stolu?)

#2 Kornelije

Kornelije
  • Members
  • 135 posts

Posted 03 April 2011 - 15:00

Ajd ja sad polulaicki, bilo bi bolje da vidis sa advokatom, uglavnom ne naplacuju te prethodne savete.

Sto se tice neovlascenog snimanja, trebalo bi da nisi odgovoran ako si snimao razgovor u kome si ucestvovao, odnosno koji je tebi namenjen. Mada naisao sam na tumacenje fakultetskog profesora, koje se zasniva na sudskoj presudi, da je neovlasceno svako snimanje ukoliko lice koje vodi razgovor ne zna da se razgovor snima. Dakle, po ovom misljenju bio bi krivicno odgovoran ukoliko tvoje kolege nisu znale da su snimane, bez obzira sto su reci tebi upucene. Sad, kako bi se postavio sudija u konkretom slucaju je za razmisljanje, licno mislim da bi ipak zauzeo prvi stav.

Licno sam prisustvovao kada advokat svome klijentu povodom upucenih pretnji, savetuje da pretnje snimi na telefonskoj sekretarici, radi pokretanja postupka. Tako da mislim da bi tvoj snimak bio validan na sudu, mada bi bilo najbolje da pronadjes nekoliko svedoka iz same firme koji su neposredno prisustvovali uvredama, odnosno pretnjama.

Kada su u pitanju uvrede i pretnje, na raspolaganju imas privatnu krivicnu tuzbu zbog uvrede, odnosno ugrozavanja sigurnosti, za prvo krivicno delo je propisana novcana kazna, za drugo zatvorska kazna do godinu dana, kao i gradjansku tuzbu radi naknade nematerijalne stete zbog povrede ugleda i casti, tu se tebi isplacuje novcana naknada.

Takodje je predvidjena mogucnost zaposlenog da pokrene postupak za zastitu od zlostavljanja kod poslodavca u roku od 6 meseci od ucinjenog zlostavljanja, u kome poslodavac, odnosno odgovrno lice posreduje izmedju strana u sporu, izrice odredjene mere... bla, bla, bla, pitanje je koliko se ovo primenjuje u praksi, nedavno je usvojen zakon.
Uglavnom, to bi bilo pokusaj nekog mirnog resenja situacije, ukoliko ne pokaze rezultate podnosila bi se tuzba sudu.

A da, sto se tice uzimanja diktafona, ukoliko je bio licno tvoj, a ne firmin, dakle ukoliko oni nisu ovlasceni da se njime sluze, ucinili bi krivicno delo oduzimanja tudje stvari, takodje se goni po privatnoj krivicnoj tuzbi.

Edited by Kornelije, 03 April 2011 - 15:27.


#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 03 April 2011 - 16:14

Za prvu pomoć ti šaljem link za Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu.

Klikni ovde i onda ga skini. Nalazi se sa desne strane, u meniju Prilozi.