Jump to content


Photo
- - - - -

Sprecite novo laziranje popisa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

Poll: Sprecite novo laziranje popisa (64 member(s) have cast votes)

Sta mislite o izjasnjavanju "NERELIGIOZAN" na popisu?

  1. Ja sam religiozan i nemam nista protiv toga (14 votes [25.93%])

    Percentage of vote: 25.93%

  2. Ja sam religiozan i to mi smeta (1 votes [1.85%])

    Percentage of vote: 1.85%

  3. Ja sam nereligiozan i tako se izjasnjavam (32 votes [59.26%])

    Percentage of vote: 59.26%

  4. Ja sam nereligiozan ali nisam tako zapisan (7 votes [12.96%])

    Percentage of vote: 12.96%

Vote Guests cannot vote

#31 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 31 March 2011 - 16:40

njuz.net
Patrijarh pozvao građane da urade ono što su već ionako i sami planirali

Predstavnik za medije SPC Aleksandar Gajšek je u izjavi za Njuz objasnio da je Crkva, nakon dileme da li dati izjavu koja se nikom ne bi svidela ili se uopšte ne oglašavati ovim povodom, odlučila na kompromisno rešenje – data je izjava koja poziva da se uradi nešto što je svima već potpuno očigledno.

- Nismo hteli da ispadne kao da ne verujemo našim dugogodišnjim pravoslavnim vernicima da će i sami prilikom popisa napisati da su pravoslavni vernici – kaže Gajšek – Ali nećete verovati koliko njih je na prethodnom popisu napisalo “budista”, “ateista” ili dalo sličan netačan odgovor. Ne želimo da se to ponovi, i zato bi ovo saopštenje trebalo shvatiti prvenstveno kao podsetnik svakom pravom pravoslavcu da u kvadratiće upiše “pravoslavac” a ne nešto drugo. Ono što u stvari želimo da kažemo je: fokusirajte se kako se ne biste u narednih deset godina pitali ”zašto sam napisao da sam sajentolog kada sam u stvari pravoslavne vere” ili nešto slično – zaključuje Gajšek.


Будиста, атеиста = нетачан одговор? Какав несрећник.

И мо'ш мислити личне трагедије, да останем "уписан" као неко "неодговарајуће" ми вере! Збунио се, несвестан свог верског идентитета!

Успут, смрди ми на играње са личним подацима након пописа. Нека Шабић унапред обрати пажњу.

#32 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 31 March 2011 - 16:44

Успут, смрди ми на играње са личним подацима након пописа. Нека Шабић унапред обрати пажњу.


smrdi na SPC i manipulaciju tipa broj pravoslavnih = broj vernika.

kad bolje razmislim, ona zukorlićeva ideja uopšte nije loša. :D

#33 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 31 March 2011 - 18:13

kad boje razmislim, ona zukorlićeva ideja uopšte nije loša.


Na koju ideju mislis?

#34 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 31 March 2011 - 19:16

ideju da se na popisu izjasni kao pripadnik manjinske zajednice.

zamisli situaciju kada bi rezultati popisa pokazali da u srbiji živi 1 milion srba i, recimo, milion albanaca, milion madjara, milion bošnjaka + 3 miliona pripadnika ostalih zajednica. :D

#35 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 March 2011 - 19:20

Teoretičar religije Mirko Đorđević ističe da je nedozvoljivo je da se vjerske zajednice miješaju u popis.

"U celini gledano to nije dobro i vraća nas na početak 90-tih na Balkanu, kada su verski poglavari isto činili. Svaki građanin ima pravo da se iz
Ovi apeli, sa bilo koje strane dolazili, liče na direktno mešanje crkava i verskih organizacija u poslove države", ocjenjuje teoretičar Mirko Đorđević.
jasni, ne vezujući a i ma pravo da se verski neopredeljuje. Sve je to ovde zanemareno tako da mi ovi apeli, sa bilo koje strane dolazili, liče na direktno mešanje crkava i verskih organizacija u poslove države. Ovakvi apeli od strane crkava i verskih zajednica mogu da budu i kontraproduktivni. Moje očekivanje je bilo, a i vidim da će ovo stvoriti dodatne napetosti na Balkanu", ocjenjuje Đorđević.

http://www.slobodnae...ce/3542963.html

#36 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 31 March 2011 - 20:52

Ne želimo da se to ponovi, i zato bi ovo saopštenje trebalo shvatiti prvenstveno kao podsetnik svakom pravom pravoslavcu da u kvadratiće upiše “pravoslavac” a ne nešto drugo.

Ništa mi više nije jasno - pokojni Pavlica je rekao da je svaki pravi Srbin pravoslavac a ovaj PR-ovac uveo novi termin, svaki pravi pravoslavac.

Mislim, pravi, pravom pa pravo. Nije ni čudo što je toliko pravih pravoslavaca, pravih Srbina, specijalista za - pravo.

#37 Torshavn

Torshavn
  • Members
  • 1,897 posts

Posted 31 March 2011 - 21:05

Ljudi ce da se izjasne onako kako budu zeleli. Zaista mi nije jasno kako neko ko sebe smatra pravoslavnim vernikom napise za sebe da je ateista ili budista ...

Da sam na mestu SPC takvi vernici mi ne bi ni trebali.



#38 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 31 March 2011 - 21:53

Tog dana kada je emitovan komentar na Patrijarhovo saopstenje video sam u istom prilogu bilbord nesto kao "Hrvati smo, govorimo hrvatski!" i na kratko Zukorlicevo obracanje na You tube vezano za popis. Zna li se ko je prvi pokrenuo lavinu?

#39 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 01 April 2011 - 16:26



#40 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 04 April 2011 - 02:11

Tog dana kada je emitovan komentar na Patrijarhovo saopstenje video sam u istom prilogu bilbord nesto kao "Hrvati smo, govorimo hrvatski!" i na kratko Zukorlicevo obracanje na You tube vezano za popis. Zna li se ko je prvi pokrenuo lavinu?

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej pozvao je Srbe u regionu da se na popisu "izjasne kao Srbi pravoslavne vere", "bez straha i slobodno", objavljeno je na sajtu SPC. Samo koji sat kasnije uputstvo je stiglo i iz muslimanske zajednice.

Reis-ul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić i glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić pozvali su Bošnjake u Crnoj Gori i na Kosovu i Metohiji da se na popisu okupe "oko svoje nacije, vere i jezika". Pismima i video porukama Cerić i Zukorlić su pripadnicima bošnjačkog naroda sugerisali izjašnjavanje po nacionalnosti - Bošnjak, po veri - islam i jeziku - bosanski.

#41 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 04 April 2011 - 15:41

Ovakve stvari ne smeju da se desavaju na popisima, ali su nazalost realnost na Balkanu, i treba raditi na tome da se sprece ili isprave kada do njih dodje:

"Suspenzijа popisivаčа u Hrvаtskoj

Posle žаlbi Srbа iz okoline Benkovcа popisivаčicа suspendovаnа zbog zаhtevа dа se grаđаnin izjаsni kаo grkokаtolik, а ne kаo prаvoslаvаc. Sličаn slučаj i u mestu kod Rijeke. Predsednik Srpskog nаrodnog vijećа Milorаd Pupovаc upozorаvа dа neki popisivаči grаđаnimа sugerišu dа se ne izjаšnjаvаju po pitаnju vere i nаcije.

U prvа dvа dаnа popisа stаnovništvа uočeno je više neprаvilnosti u nekoliko mestа u Hrvаtskoj, izjаvio je u Zаgrebu predsednik Srpskog nаrodnog vijećа (SNV) Milorаd Pupovаc.

Pupovаc je rekаo dа se nаjveći propust dogodio u četiri domаćinstvа u selu Smilčić kod Benkovcа u blizini Zаdrа, gde je popisivаčicа sugerisаlа ispitаnimа dа se u verskom pogledu ne mogu izjаsniti kаo prаvoslаvni nego kаo grkokаtolici (unijаti), rekаo je Pupovаc.

U Viškovu, opštini nа rubu Rijeke u kojoj Srbi imаju znаčаjno učešće, popisivаč je sugerisаo ispitаnimа dа se u verskom pogledu mogu izjаsniti kаo rimokаtolici, grkokаtolici ili ostаli, rekаo je Pupovаc i nаglаsio dа se rаdi o ozbiljnom kršenju procedure popisа i ustаvnih prаvа grаđаnа Hrvаtske.

“Ono što je ohrаbrujuće jeste dа se ljudi nisu preplаšili, nego su otišli u opštinske popisne centre i požаlili se, nаkon čegа je novo popisivаnje proteklo uredno”, rekаo je Pupovаc i dodаo dа je o tome obаvešten i Držаvni zаvod zа stаtistiku (DZS) koji je vrlo profesionаlno reаgovаo.

Pupovаc je rekаo dа su popisivаčicа i kontrolor iz Smilčićа suspendovаni, а kаd stigne dokumentаcijа isto će se desiti i popisivаču iz Viškovа."

http://popis2011.com...аcа-u-hrvаtskoj

Edited by st.maurice, 04 April 2011 - 15:56.


#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 April 2011 - 17:26

Uzgred, kad smo vec kod ovoga - ima li sanse mozda da se i u rubrici "nacionalna pripadnost" nadje kategorija "kosmopolita" ili "gradjanin sveta"? Mislim da bi to bilo sasvim legitimno, a da bi neka akcija u cilju ohrabrivanja ljudi da se tako izjasne mogla imati samo blagotvorne posledice po ovdasnje tesko bolesno drustvo...

#43 byron22

byron22
  • Members
  • 330 posts

Posted 04 April 2011 - 17:32

Izgleda da neki nisu shvatili da je "Njuz net" posprdni, humoristički sajt sa izmišljenim vestima i sa dozom ironije.

#44 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 04 April 2011 - 19:32

Uzgred, kad smo vec kod ovoga - ima li sanse mozda da se i u rubrici "nacionalna pripadnost" nadje kategorija "kosmopolita" ili "gradjanin sveta"? Mislim da bi to bilo sasvim legitimno, a da bi neka akcija u cilju ohrabrivanja ljudi da se tako izjasne mogla imati samo blagotvorne posledice po ovdasnje tesko bolesno drustvo...


Bio bi to potpuni promašaj. Prosečnom Srbinu/SrBovu (a takva je većina) je važnije biti Srbin i busati se u grudi sa tim na svakom ćošku, nego imati 'leba da jede...

Edited by nvukelic, 04 April 2011 - 19:34.


#45 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 04 April 2011 - 20:37

Mislim da zaista treba raditi na edukaciji ljudi i objasniti im da biti ateista ili budista nije nishta antisrpsko ili anti-shtavec.

Razlog?

Mogucnost after-popisne manipulacije. Hipotetichki se moze desiti da bude vishe od 90% pravoslavaca i da se onda na osnovu toga "proguraju" razna zakonska reshenja tipa: obavezna molitva popodne i zorom, obavezna taksa za izgradnju hrama na mestu basket terena, veronauka umesto biologije, tj. sve ono shto moze da proistekne iz floskule "u velikom %". :angry: