Jump to content

Photo
- - - - -

Posao u Dubaiju

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
278 replies to this topic

#1 boriss111

boriss111
  • Members
  • 244 posts

Posted 25 March 2011 - 01:30

Ponuđen mi je posao u Duabiju. Za sada sve lepo izgleda, tehnički, pošto je plata dobra (oko 25000 AED) i poslodavci normalni. Sa druge strane me je iskreno strah, potpuno deseta kultura, običaji i zakoni. Malo sam kopao po netu, našao neke odlične (lider po pravima žena) i neke užasne (uhapsili čoveka jer su mu našli 0.003g marihuane na cipeli) stvari.

Ima li neko iskustva sa Dubaijem? Vredi li pokušati?

#2 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 05:13

Ponuđen mi je posao u Duabiju. Za sada sve lepo izgleda, tehnički, pošto je plata dobra (oko 25000 AED) i poslodavci normalni. Sa druge strane me je iskreno strah, potpuno deseta kultura, običaji i zakoni. Malo sam kopao po netu, našao neke odlične (lider po pravima žena) i neke užasne (uhapsili čoveka jer su mu našli 0.003g marihuane na cipeli) stvari.

Marihuana je ekstremni primer, tesko da moze biti reprezentativni?
Jel' dobijas ti jos nesto sem plate koje si naveo ili je to total package? Proveri kiriju stanova/vila na 'Gulf News', cujem da su, skoro, prepolovljene poslednjih par godina. Ne znam imas li decu, skole u GCC su skupe.
Strah te je, kazes, a cega tacno?

#3 boriss111

boriss111
  • Members
  • 244 posts

Posted 25 March 2011 - 12:57

Marihuana je ekstremni primer, tesko da moze biti reprezentativni?
Jel' dobijas ti jos nesto sem plate koje si naveo ili je to total package? Proveri kiriju stanova/vila na 'Gulf News', cujem da su, skoro, prepolovljene poslednjih par godina. Ne znam imas li decu, skole u GCC su skupe.

Dece nemam, niti mi je plan da kada ih budem imao, školujem tamo :)

Gledao sam nekretnine na http://www.dubizzle.com/. Da li je to dobar sajt?
Kakva je situacija sa transportom u Dubaiju? Da li svi koriste automobile ili se koristi gradski prevoz?

Svaka informacija i sugestija su dobrodošle

Edited by boriss111, 25 March 2011 - 12:59.

#4 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 14:08

Dece nemam, niti mi je plan da kada ih budem imao, školujem tamo :)

Gledao sam nekretnine na http://www.dubizzle.com/. Da li je to dobar sajt?
Kakva je situacija sa transportom u Dubaiju? Da li svi koriste automobile ili se koristi gradski prevoz?

Svaka informacija i sugestija su dobrodošle

Ne znam za sajt, ja sam Dubai napustio pre sest godina :) . Ne znam za saobracaj, bile su strasne guzve tada, gradski prevoz su koristili samo malo placeni radnici... u medjuvremenu je napravljen metro, ako se ne varam.
Inace, ako je firma ozbiljna dace ti car allowance sto je tamo standardni deo paketa, zato se nadam da dobijas jos nesto pored te plate, inace...

#5 boriss111

boriss111
  • Members
  • 244 posts

Posted 25 March 2011 - 14:58

Ne znam za sajt, ja sam Dubai napustio pre sest godina :) . Ne znam za saobracaj, bile su strasne guzve tada, gradski prevoz su koristili samo malo placeni radnici... u medjuvremenu je napravljen metro, ako se ne varam.
Inace, ako je firma ozbiljna dace ti car allowance sto je tamo standardni deo paketa, zato se nadam da dobijas jos nesto pored te plate, inace...

Ovo je preview ponude (konačna ponuda mi još nije poslata, treba da prođem neke tehničke razgovore u čiji ishod nemam razloga da sumnjam):

Salary: Up to 25,000 AED per month (basic, transportation and housing allowance) with additional benefits such as Flights to the UAE, Visa, Medical insurance, 21 days annual leave plus local holidays between 4 and 6 days, Laptop & SIM Card.

#6 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 15:49

Ovo je preview ponude (konačna ponuda mi još nije poslata, treba da prođem neke tehničke razgovore u čiji ishod nemam razloga da sumnjam):

Salary: Up to 25,000 AED per month (basic, transportation and housing allowance) with additional benefits such as Flights to the UAE, Visa, Medical insurance, 21 days annual leave plus local holidays between 4 and 6 days, Laptop & SIM Card.

Ne bih da te razocaram, ali ako moras da od tih 25,000 AED platis kiriju i transport, onda... bolje trazi vise :) ...

#7 boriss111

boriss111
  • Members
  • 244 posts

Posted 25 March 2011 - 17:06

Ne bih da te razocaram, ali ako moras da od tih 25,000 AED platis kiriju i transport, onda... bolje trazi vise :) ...

Koliko?

#8 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 25 March 2011 - 17:12

Koliko?

Napisao si gore da ces dobijati housing allowance - znas li koliko? Mozes li oko toga da pregovaras? I sta podrazumevaju pod "transportation"?

Zasto ne pitas nekog iz HR da ti preporuci gde bi mogao da iznajmljujes stan, vidis koliko je rent, a koliko ce ti kompanija pokrivati (i da li ce)...?

edit: da li ti placaju relocation?

Edited by FL-Sunshine State, 25 March 2011 - 17:14.

#9 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 17:14

Koliko?

Ih, ne bi' znao to da ti kazem, zavisi od radnog iskustva, pozicije itd.... kad bolje razmislim, ovo sam ti posavetovao sa pozicije nekog ko ima 25 godina radnog staza, mozda sam prenaglio... osim toga, ne znam kolike su kirije sada i koliko je rent a car...
kad imas radnu vizu ne moras vise da rentas auto, lako dobijes kredu u banci pa ih otplacujes od tog transport allowance

#10 boriss111

boriss111
  • Members
  • 244 posts

Posted 25 March 2011 - 17:39

Ja sam nešto skapirao da ti daju ovih 25K kao platu, a za sve ostalo (kao kod nas) se snalazi.

Slažem se da sve zavisi od iskustva, pitanje sam uputio zato što mi se učinilo da si mišljenja da je 25K na granici isplativosti rada tamo (pošto sam ja iskreno u ideji da tamo idem na određeno vreme, dakle, da se kući donese nešto).

Koliki su realno troškovi života tamo, u nekoj porodično-ekonomičnoj varijanti (mislim, život kao kod nas, bez ručanja u restoranima i sličnog)? Koliki su izaci za npr. kupovinu automobila (polovnog)?

#11 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 18:32

Ja sam nešto skapirao da ti daju ovih 25K kao platu, a za sve ostalo (kao kod nas) se snalazi.

Slažem se da sve zavisi od iskustva, pitanje sam uputio zato što mi se učinilo da si mišljenja da je 25K na granici isplativosti rada tamo (pošto sam ja iskreno u ideji da tamo idem na određeno vreme, dakle, da se kući donese nešto).

Koliki su realno troškovi života tamo, u nekoj porodično-ekonomičnoj varijanti (mislim, život kao kod nas, bez ručanja u restoranima i sličnog)? Koliki su izaci za npr. kupovinu automobila (polovnog)?

Ne mogu da ti kazem troskove zivota, Dubai je sve samo ne jeftin, ne znam koliko su polovni automobili, napustio sam poodavno, bolje da pricas s nekim ko je tamo trenutno, ne bih da te zavlacim.
Trebas firmu da pitas sta tacno ulazi u taj expat package, da li je to single ili married status contract ( ako je married onda treba da plate za tebe i suprugu avio kartu jednom godisnje kad ides na odmor, takodje da pokriju troskove vize i med. cover za nju )...
Posto nemas penziono osiguranje, sleduje ti mesecna plata za svaku godinu radnog staza kada napustas UAE ili kad menjas firmu, ovo ti sleduje po Labour Law, neka ukljuce tu klauzulu u ugovor.

#12 vbarac

vbarac
  • Members
  • 225 posts

Posted 25 March 2011 - 19:00

Polako... Prvo reci cime se bavis, i ako nije tajna - koja je firma? Koliko imas godina iskustva u tome sto radis? Plata se ne dobija uvek po zelji, vec i po tome koliko dobro radis to sto radis.

25.000 je oko 4800 evra. Za sta mislis da ustedis, kroz koji vremenski period?

Zivim u Zalivu (malo severnije od UAE) vec 8 godina, imam ceste kontakte sa kolegama (IT) iz Emirata, 2004 proveo dosta vremena tamo.

Za pocetak ta plata nije losa, ako si dobar posle godinu do godinu i po dobijas bonuse, povisice... Ili promenis firmu, jer si vec uspostavio kontakte. Obavezno moras da dobijes avio kartu barem jednom godisnje do kuce i nazad, private health insurance policy - to je minimalno preko plate. Laptop, mobilni... to je dzabe i sam da kupis, a ne da ti daje firma. 21 dan odmora nije nesto, 30 dana je uobicajeno.

Racunaj da placas, u ovo vreme, 8.000 do 10.000 za pristojan one bedroom / two bedroom stan. Ostalo - zavisi od tebe. Kola se obicno uzmu na 3 ~ 5 godina kredit, a kolika je rata zavisi sta volis da vozis. :)

Provod, izlasci - u Dubaiju koliko hoces. Samo, kostace te. :)

Hrana, odeca... O tome ne razmisljas, da li je skuplje ili jeftinije nego kod nas. Prosto, te stvari su pristupacne obzirom na platu i vremenom prestanes da uporedjujes sa Srbijom, gde je malo sta pristupacno.

Zasto ja nisam presao u Dubai, ako vec imam pozitivno misljenje? :)

U vreme kada sam bio mobilan (tek ozenjen, deca samo u planu,...) Dubai je jedna ogromna saobracajna guzva, cene stanova su bez problema bile do 40% plate koju bih imao tada (jos sam bio malo zelen), tako da smo ostali tu malo severnije. Kasnije smo se ulenjili, a sa dvoje male dece nocni zivot i nije neka opcija. :)

Edited by vbarac, 25 March 2011 - 19:21.

#13 blond

blond
  • Members
  • 4,259 posts

Posted 25 March 2011 - 19:37

Pitaj koliko sati/dana nedeljno treba da radis i da li je annual leave 21 working or calendar days?

#14 Basket TPE

Basket TPE
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 March 2011 - 09:03

Naravno da vredi pokusati.posle posla zivite u vrhunskom letovalisu sa divnim mestima za izlazak i plazama. Metro je odlican. Sa 25000 mozete da normalno zivite i ustedite nesto (zavisi od Vas koliko). Ne okkevajte, just do it.

#15 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 268 posts

Posted 30 March 2011 - 07:58

Ista meta i kod mene: upravo sam zavrsio pregovore i cekam vizu i kartu. Sta znam, u pregovorima su bili prilicno ok, imao sam zamerke na neke stavke, sve su ispravili (mada deluje kao copy - paste) greske. Meni je ponudjen i smestaj + fly back svaka tri meseca. Moj rezon je tri meseca, pa da vidimo. I ja sam pomalo rezervisan sa UAE, ali vredi pokusati.