Jump to content

Photo
- - - - -

Novi reality na Pinku: Siromasi Gavrilovići živeće pod budnim okom

• Please log in to reply
52 replies to this topic

#31 Div

Div
  • Members
  • 6,946 posts

Posted 25 March 2011 - 16:05

To vidi sa vili. Ona je govorila o "visku" dece koja njena drzava oduzima.
Ja sam, nadam se jasno, rekla sta sam imala.

"Jasno".

#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,148 posts

Posted 25 March 2011 - 16:45

Njihove drzave ce se za to pobrinuti. Moja konkretno time sto ce oduzeti "visak" dece i smestiti ih u hraniteljske porodice, a roditeljima ostaviti samo one najmladje i to onoliko njih za koliko ovi mogu da preuzmu odgovornost. Ne samo u materijalnom, nego i vaspitnom i svakom drugom smislu. Tu procenu ce doneti opet drzava, a ne oni sami.

Ovim citatom sopstvenog posta cu pokusati da odgovorim na gornju unakrsnu paljbu.

Dakle, sve one racunice o decjem dodatku x 10, lako padaju u vodu kad dvoje nezaposlenih roditelja odluci da ovde ima toliko dece. Teoretski bi oni sasvim lepo ziveli od tolike socijale i dodataka, ali ne biva. U tu decu ce itekako biti uprte oci svih, od skole pa nadalje i na najmanji nagovestaj neuspeha u skoli ili asocijalnog ponasanja, eto socijale za vratom. Ti roditelji bi trebalo zaista da budu supermeni da ispune sve one zahteve koji se pred roditelje postavljaju, a oni to uglavnom nisu.
Ekonomski momenat u smislu zadovoljavanja osnovnih zivotnih potreba cak i nije najbitniji, jer siromastvo i ovde postaje standard, pa u njemu zivi svako deveto, a u nekim delovima (Malmö) i svako peto dete. Dakle, nije siromastvo problem samo po sebi, nego ono sto ga najcesce prati. A to cak i ne mora biti nesto drasticno tipa alkoholizam ili porodicno nasilje, vec bilo sta sto se moze okarakterisati kao zapostavljanje, npr.ostavljanje dece same kod kuce, boravak napolju bez nadzora u nedoba i sve ostalo sto se resava uz odgovarajucu pomoc, bebisiterke i sl, a sto siromasne porodice ne mogu da si priuste. Osim toga, postoje i standardi po pitanju stanovanja i ne mogu se potrpati deca razlicitog pola i uzrasta svi u jednu sobu itd itd...
Tako da je biti nezaposlen i imati desetoro dece ovde teoretski moguce, ali u praksi znatno teze, skoro neizvodljivo. To sam rekla i u prethodnom postu, ko je hteo da cita.

#33 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,148 posts

Posted 25 March 2011 - 17:10

Pa i jeste, na neki nacin. Gradjani razvijenih zapadnih zemalja nikad nece ni biti u situaciji da se odredjuju prema ovakvom jednom pojedinacnom slucaju, jos manje da imaju bilo kakve moralne dileme ili obaveze.

Dok citam tvoj komentar pitam se imas li ti neko dugme, mozda, pomocu kojeg iskljucis osecaj moralne obaveze i ukljucis ga povovo po zelji?
Kad bi bilo pravilo ovo sto ti opisujes, onda Svedjani ( uzmimo njih kao predstavnike zapadnih zemalja ), ne bi osecali potrebu da ucine nista za gradjane Japana znajuci da ce se Svedska i Japan pobrinuti za sve jer su razvijene zemlje.

I za tebe citat vec napisanog. Gradjani Svedske uglavnom ne razmisljaju o pojedinacnim slucajevima, vec kada skupljaju ekonomsku pomoc, rade to za neko sire podrucje kao sto je sada Japan ili jos cesce, daju redovnu mesecnu sumu Crvenom Krstu ili vec nekom.
Kad se u medijima pojavi neki pojedinacan slucaj iz same Svedske, a to su poslednjih godina uglavnom ljudi kojima se po novim zakonima ukida pravo na bolovanje iako realno nisu sposobni za rad, onda traze da drzava to sistemski resi, a ne prikupljaju dobrovoljne priloge.
Dakle, nisam pisala o moralu i humanosti, vec o ocekivanjima gradjana u odnosu na sopstvenu drzavu, a ponasanje medija je samo odraz tog stava.

#34 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,148 posts

Posted 25 March 2011 - 17:35

Ja sam rekla da se deca ne oduzimaju zbog toga sto su "visak" nego zbog eventualnog zlostavljanja i nebrige a to je problematika za sebe.

I ja sam to rekla, jer sam govorila o porodicama koje se mogu porediti s Gavrilovicima u smislu da su nezaposleni i nemaju stambenih uslova, a ne o onima koji se mogu porediti s tvojim prijateljima. Deca kostaju, a decji dodatak je pomoc, ni slucajno dovoljan za sve, a narocito ne dovoljan za pomoc u kuci, barnpassning i sl.
Tvoji prijatelji svakako imaju sopstvenu kucu i time pravo na rotavdrag. Neki svedski nezaposleni "Gavrilovici" na socijali to nemaju ;) .

Pa, ne znam, i ja sam pitao, (ne stavih upitnik, moja greška), šta se dešava ako socijalne službe procene da deca ne dobijaju dovoljno pažnje, da je razlog u tome što roditelji ne mogu, ne umeju da podele pažnju na toliko dece, ali da bi bili znatno "uspešniji" sa manje dece, pravili se neka procena, ili se igra na sve ili ništa.

plusić čuvaj, nekome je potrebniji.

Ja sam i na to vec odgovorila, bar kad je u pitanju Svedska.

Tu procenu ce doneti opet drzava, a ne oni sami.

U praksi, kad roditelji ne mogu da odgovore potrebama dece jer ih je previse, a mogucnosti roditelja da si priuste pomoc u vidu bebisiterki male ili nikakve, socijalne sluzbe obicno izmeste stariju decu, u slucaju da pokazuju znake izmicanja kontroli i to PRE nego sto zaista pocine neki delikt. Tome prethode i drugi pokusaji, npr. dodeljivanje kontakt osobe koja u povremenim razgovorima prati razvoj takve dece i pomaze u proceni.
Nema viska dece za dobro situirane roditelje, ali ima za siromasne.

#35 blond

blond
  • Members
  • 1,710 posts

Posted 25 March 2011 - 18:18

I za tebe citat vec napisanog. Gradjani Svedske uglavnom ne razmisljaju o pojedinacnim slucajevima, vec kada skupljaju ekonomsku pomoc, rade to za neko sire podrucje kao sto je sada Japan ili jos cesce, daju redovnu mesecnu sumu Crvenom Krstu ili vec nekom.
Kad se u medijima pojavi neki pojedinacan slucaj iz same Svedske, a to su poslednjih godina uglavnom ljudi kojima se po novim zakonima ukida pravo na bolovanje iako realno nisu sposobni za rad, onda traze da drzava to sistemski resi, a ne prikupljaju dobrovoljne priloge.
Dakle, nisam pisala o moralu i humanosti, vec o ocekivanjima gradjana u odnosu na sopstvenu drzavu, a ponasanje medija je samo odraz tog stava.

Prikupljanja dobrovoljnih priloga ima u zapadnim zemljama ( video u Svajcarskoj i Nemackoj, u Svedskoj, istina, nikad nisam bio ) ne samo za siroka podrucja nego i za pojedinacne slucajeve, bar je toga bilo '80/'90.
Siguran sam da u Svedskoj postoji drzavni sistem/organizacija koja omogucava da se Japanu pomogne kao i pojedinacnim slucajevima iz same Svedske, ali gradjani Svedske zele da licno pomognu, pa zato skupljaju ekonomsku pomoc.
Dakle, ja jesam pisao o moralu i humanosti gradjana koji zele da pomognu uprkos postojanju sistema. Jel' sad jasnije?

#36 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,148 posts

Posted 25 March 2011 - 19:05

Ovde se isplacuje mesecno. Za osmoro dece bi to bilo oko 15 000 kruna a to mu dodje oko 1600 evrica. Na to se ne placa porez.
Mogu da pogledam tabelu pa da ti kazem tacno kako ide za svako dete preko dvoje. Jer za svako dete preko dvoje ide jos i neki dodatni dodatak.

Ova racunica je bitna samo tvojim prijateljima, koji verovatno ionako sami zaradjuju vise nego sto je socijalni minimum za porodicu sa sestoro dece. Onima koji imaju niska primanja ili zive na socijali, a o njima se ovde prica, decji dodatak ne znaci mnogo, jer se on odbija od socijale. Za njih to nije nikakav dodatak, vec redovan prihod od kojeg svakodnevno zive. I to jedva, uz ogromna odricanja i disciplinu.
Dosta mi je te fame o fantasticnim decijim dodacima od kojih se ovde moze obogatiti. To je obicna laz.

Prikupljanja dobrovoljnih priloga ima u zapadnim zemljama ( video u Svajcarskoj i Nemackoj, u Svedskoj, istina, nikad nisam bio ) ne samo za siroka podrucja nego i za pojedinacne slucajeve, bar je toga bilo '80/'90.
Siguran sam da u Svedskoj postoji drzavni sistem/organizacija koja omogucava da se Japanu pomogne kao i pojedinacnim slucajevima iz same Svedske, ali gradjani Svedske zele da licno pomognu, pa zato skupljaju ekonomsku pomoc.
Dakle, ja jesam pisao o moralu i humanosti gradjana koji zele da pomognu uprkos postojanju sistema. Jel' sad jasnije?

Naravno da gradjani Svedske prikupljaju pomoc za Japan, bez obzira sto ce i drzava to uciniti u njihovo ime i njihovim novcem.
Ali ne prikupljaju pomoc za viseclanu porodicu Svensson, koja je zapala u dugove do guse jer je otac nezaposlen, a majci ukinuto bolovanje iako je bolesna i nesposobna za rad, nego traze da drzava sistemski resi problem svih slicnih porodica Svensson, promenom zakona ili kako god zna. Nisu zato nehumani.

#37 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 25 March 2011 - 19:11

Medjutim (znam da cu dobiti po nosu zbog ovoga): ima li licne odgovornosti za bilo sta? JBT, 8 komada klinaca, a bez posla!? Alo, zemlja, ima li koga?

Od mene neces dobiti po nosu; ta vrsta licne odgovornosti je za mene minimum minimuma za ocekivati od jedne odrasle osobe koja je/planira da bude roditelj
Jedino sto tema nije postavljena da bi se o tome raspravljalo

Ne mogu da tvrdim 100% ali ne verujem da bi se ovde dozvolilo da maloletna deca budu na taj nacin eksponirana u javnosti.
Mislim da bi tu proradio ombudsman za decu jer UN konvencija o pravima dece nalaze zastitu integriteta i privatnosti.
Jedan reality show koji bi, na nacin pomenut u uvodnom postu, prikazivao privatan zivot dece (pa jos i siromasne) mi je prosto nezamisliv ovde.

Btw, i Srbija je potpisnica UN konvencije o pravima dece.

To je ono sto meni navise bode oci u americkim RS. Gotovo da ih i nema bez (cesto vrlo sitne) dece. Tesko da bi ovi Gavrilovici ikome bili interesantni da su npr sa 0-2 dece, koliko god da bi i tada bili siromasni

Te "likovi" (ne znam kako drukcije da ih zovem), reality show celebrities delim u dve kategorije: bogati trash i manje-vise siromasni trash. Prvu grupu ljudi vole da gledaju zato sto ih mrze. Tako da nikome nije zao kad se nekome od njih nesto ruzno desi, sta vise razocarani su ako suvise dugo cekaju dok se to ostvari.
Vole ljudi da gledaju train wreck, dovoljno da pogledamo samo Charlie Sheen-a, za celu svoju karijeru nikad nije bio popularniji.

Meni je to saznanje bilo fascinantno, ali ruku na srce ima smisla. Jer kome pri zdravoj pameti mogu da budu simpaticni Kardashiani, Goselini, Sharon Osborne i Tori Spelling?

Sa druge strane imamo suze, patnje, muku, odgajanje mnogobrojene cesto nezapamceno razmazene dece (Nanny shows), neprestanu borbu sa oskudicom ili nekim bolestima zavisnosti; nesto sto se gleda sa osecanjem "thanks god it's not me". Tu spadaju shows sa single majkama tinejdzerkama, ona porodica gde su pola clanova patuljci, suludo religiozna Duggars familija i tu negde ce da se nadju i Gavrilovici. Ljudi hoce da vide u stvari sta ce biti posle (hoce li se iscupati iz poteskoca i ako hoce, u kakvom ce se svetlu pokazati tada). Ovde ce ljudi hteti da znaju sta ce ova porodica da uradi kad se jednom smesti u pristojnu i higijensku kucu i pocnu decu sa hrane sa tri prava obroka dnevno. Hoce li od tada da stanu na noge ili ce da bude kao ovo gore sto je napisao Pedja?

Motivi TV kuca ciji program se oslanja na RS su jasni; kakvi su motivi ljudi, onih koje nikakva finansijka muka ne pritiska ni na sta slicno, da do te mere ogole svoju privatnost i intimu pred milionima, za mene je totalna misterija

#38 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 25 March 2011 - 19:21

Od mene neces dobiti po nosu; ta vrsta licne odgovornosti je za mene minimum minimuma za ocekivati od jedne odrasle osobe koja je/planira da bude roditelj
Jedino sto tema nije postavljena da bi se o tome raspravljalo

To je ono sto meni navise bode oci u americkim RS. Gotovo da ih i nema bez (cesto vrlo sitne) dece. Tesko da bi ovi Gavrilovici ikome bili interesantni da su npr sa 0-2 dece, koliko god da bi i tada bili siromasni

Te "likovi" (ne znam kako drukcije da ih zovem), reality show celebrities delim u dve kategorije: bogati trash i manje-vise siromasni trash. Prvu grupu ljudi vole da gledaju zato sto ih mrze. Tako da nikome nije zao kad se nekome od njih nesto ruzno desi, sta vise razocarani su ako suvise dugo cekaju dok se to ostvari.
Vole ljudi da gledaju train wreck, dovoljno da pogledamo samo Charlie Sheen-a, za celu svoju karijeru nikad nije bio popularniji.

Meni je to saznanje bilo fascinantno, ali ruku na srce ima smisla. Jer kome pri zdravoj pameti mogu da budu simpaticni Kardashiani, Goselini, Sharon Osborne i Tori Spelling?

Sa druge strane imamo suze, patnje, muku, odgajanje mnogobrojene cesto nezapamceno razmazene dece (Nanny shows), neprestanu borbu sa oskudicom ili nekim bolestima zavisnosti; nesto sto se gleda sa osecanjem "thanks god it's not me". Tu spadaju shows sa single majkama tinejdzerkama, ona porodica gde su pola clanova patuljci, suludo religiozna Duggars familija i tu negde ce da se nadju i Gavrilovici. Ljudi hoce da vide u stvari sta ce biti posle (hoce li se iscupati iz poteskoca i ako hoce, u kakvom ce se svetlu pokazati tada). Ovde ce ljudi hteti da znaju sta ce ova porodica da uradi kad se jednom smesti u pristojnu i higijensku kucu i pocnu decu sa hrane sa tri prava obroka dnevno. Hoce li od tada da stanu na noge ili ce da bude kao ovo gore sto je napisao Pedja?

Motivi TV kuca ciji program se oslanja na RS su jasni; kakvi su motivi ljudi, onih koje nikakva finansijka muka ne pritiska ni na sta slicno, da do te mere ogole svoju privatnost i intimu pred milionima, za mene je totalna misterija

Slažem se sa tobom honey,
ako te interesuje u kakvim su uslovima živeli ti ljudi o kojima pišem, pogledaj ponovo moj post - editovao sam ga!

#39 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 10,222 posts

Posted 25 March 2011 - 19:57

Dakle, sve one racunice o decjem dodatku x 10, lako padaju u vodu kad dvoje nezaposlenih roditelja odluci da ovde ima toliko dece. Teoretski bi oni sasvim lepo ziveli od tolike socijale i dodataka, ali ne biva. U tu decu ce itekako biti uprte oci svih, od skole pa nadalje i na najmanji nagovestaj neuspeha u skoli ili asocijalnog ponasanja, eto socijale za vratom. Ti roditelji bi trebalo zaista da budu supermeni da ispune sve one zahteve koji se pred roditelje postavljaju, a oni to uglavnom nisu.
Ekonomski momenat u smislu zadovoljavanja osnovnih zivotnih potreba cak i nije najbitniji, jer siromastvo i ovde postaje standard, pa u njemu zivi svako deveto, a u nekim delovima (Malmö) i svako peto dete. Dakle, nije siromastvo problem samo po sebi, nego ono sto ga najcesce prati. A to cak i ne mora biti nesto drasticno tipa alkoholizam ili porodicno nasilje, vec bilo sta sto se moze okarakterisati kao zapostavljanje, npr.ostavljanje dece same kod kuce, boravak napolju bez nadzora u nedoba i sve ostalo sto se resava uz odgovarajucu pomoc, bebisiterke i sl, a sto siromasne porodice ne mogu da si priuste. Osim toga, postoje i standardi po pitanju stanovanja i ne mogu se potrpati deca razlicitog pola i uzrasta svi u jednu sobu itd itd...
Tako da je biti nezaposlen i imati desetoro dece ovde teoretski moguce, ali u praksi znatno teze, skoro neizvodljivo. To sam rekla i u prethodnom postu, ko je hteo da cita.

I ja sam to rekla, jer sam govorila o porodicama koje se mogu porediti s Gavrilovicima u smislu da su nezaposleni i nemaju stambenih uslova, a ne o onima koji se mogu porediti s tvojim prijateljima. Deca kostaju, a decji dodatak je pomoc, ni slucajno dovoljan za sve, a narocito ne dovoljan za pomoc u kuci, barnpassning i sl.
Tvoji prijatelji svakako imaju sopstvenu kucu i time pravo na rotavdrag. Neki svedski nezaposleni "Gavrilovici" na socijali to nemaju ;) .

Ja sam i na to vec odgovorila, bar kad je u pitanju Svedska.

U praksi, kad roditelji ne mogu da odgovore potrebama dece jer ih je previse, a mogucnosti roditelja da si priuste pomoc u vidu bebisiterki male ili nikakve, socijalne sluzbe obicno izmeste stariju decu, u slucaju da pokazuju znake izmicanja kontroli i to PRE nego sto zaista pocine neki delikt. Tome prethode i drugi pokusaji, npr. dodeljivanje kontakt osobe koja u povremenim razgovorima prati razvoj takve dece i pomaze u proceni.
Nema viska dece za dobro situirane roditelje, ali ima za siromasne.

Ova racunica je bitna samo tvojim prijateljima, koji verovatno ionako sami zaradjuju vise nego sto je socijalni minimum za porodicu sa sestoro dece. Onima koji imaju niska primanja ili zive na socijali, a o njima se ovde prica, decji dodatak ne znaci mnogo, jer se on odbija od socijale. Za njih to nije nikakav dodatak, vec redovan prihod od kojeg svakodnevno zive. I to jedva, uz ogromna odricanja i disciplinu.

Mozes li ti barem jednom, za promenu, da se umesto hiper-produkcije ofrljativnih harangi, drzis cinjenica iznetih u uvodnom postu a ne da razvodnjavas, odokativno spekulises, pravis ekonomske racunice per se, ubacujes u pricu scenarije koje su plod tvog rasplinjavanja teme, nagadjas da li ljudi koje sam pomenula imaju ili nemaju kucu i koliko zaradjuju (btw, otkud ti znas da su to moji prijatelji? jesam li ja to igde rekla?), pricas napamet o oduzimanju dece u Svedskoj ... jel mozes da se drzis raspolozivih informacija bez da dodajes svoje spekulativne?

Mi o ljudima koji su pomenuti u uvodnom postu znamo samo da su siromasni. Nigde nije receno da zanemaruju svoju decu ili tako nesto.
Radilo se o eksponiranju necijeg siromastva u komercijalne svrhe + eksponiranje dece.
Cak nema potrebe ni moralisati vec proveriti sta kaze slovo zakona o tome.
Rekoh, takve stvari su uredjene UN konvencijom o pravima dece a Srbija je potpisnik te konvencije.

#40 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 March 2011 - 19:57

Slažem se sa tobom honey,
ako te interesuje u kakvim su uslovima živeli ti ljudi o kojima pišem, pogledaj ponovo moj post - editovao sam ga!

Ma ti si uradio djelo za svaku pohvalu, zato ti od srca cestitam. Ali one fotke ne govore puno vise od neurednosti mnogih ljudi, pa i bez djece ili sa jednim, eventualno 2 djeteta, cak i na ''civilizovanom'' zapadu. Konstantno imas emisije o ovakvim ''domacinima i domacicama'' iz Holandije i u zadnje vrijeme i Engleske. Najcesce drze i po 5-6 nekih ''ljubimaca'', macaka ili pasa. Dodje ekipa od najmanje 10-ak ljudi da im sredi kucu, naravno svaki se detalj prikaze, pa onda kao obidju tu kucu nakon par sedmica. Ne vidim da se i oni nesto pretrgose oko brige za djecom. To bude toliko zapusteno i puno zaraznih bakterija, da dobijes neku zaraznu bolest cim za steku uhvatis, a kamoli da udjes u to leglo prljavstine i zaraze. Hocu da kazem, nije bas to toliko bitno jesu li ti ljudi imali jedno ili sestero djece, oni su neuredni i nesociolizovani svakako, sa i bez djece.
evo ti jedan klip, bez puno trazenja:

Edited by Rotterdamac, 25 March 2011 - 20:11.

#41 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 9,148 posts

Posted 25 March 2011 - 21:07

Mozes li ti barem jednom, za promenu, da se umesto hiper-produkcije ofrljativnih harangi, drzis cinjenica iznetih u uvodnom postu a ne da razvodnjavas, odokativno spekulises, pravis ekonomske racunice per se, ubacujes u pricu scenarije koje su plod tvog rasplinjavanja teme, nagadjas da li ljudi koje sam pomenula imaju ili nemaju kucu .....

Moj pocetni post jeste bio u duhu teme. Imanje desetoro dece u situaciji kad ne radis i nisi u stanju ni ekonomski da ih izdrzavas, a kamoli da im posvetis paznju i vreme, ovde nuzno vodi u zanemarivanje koje jeste razlog za oduzimanje dece. I ti to znas.
Roditeljima koji dobro zaradjuju i drzava izlazi u susret, omogucavajuci im pomoc u kuci i cuvanje dece upola cene, dok siromasni na to nemaju pravo, pa time uz sav svoj trud, lako ispadnu duplo manje brizni od onih bogatijih. I to znas, nadam se.
Medjutim, ja time ne bih "razvodnjavala" temu da mi ti nisi replicirala pricom o basnoslovnim sumama koje se ovde dobijaju u vidu decjeg dodatka. Dakle, ti si prva krenula s racunicama. I da, dodatke dobijaju vec dobrostojeci. Siromasnima se odbija od socijalne pomoci. I to znas.

U nastavku nerazvodnjene price o svedskoj primeni Konvencije o pravima dece, seti se vrlo gledanog serijala Unga mödrar na kanal5 u kojem svekolika javnost ´ladno gleda scene porodjaja petnaestogodisnjih devojcica :ph34r: .

Edited by vilhelmina, 25 March 2011 - 21:25.

#42 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 1,600 posts

Posted 25 March 2011 - 21:07

Kao prvo ... meni se svi reality shou gade i jednostavno ih ne gledam i odvratno mi je da iskoriscavaju siromasne da bi podigli gledanost i zaradili od reklama i SMSa.. totalno bolesno.. I iako sa jedne strane razumem tu porodicu da prodaju svoju privatnost u zamenu da se iskobeljaju iz bede , sa druge strane ih i ne razumem. Ipak ako se zasniva porodica i zeli se imati vise dece , treba se preracunati dali je moguce toj deci pruziti iole pristojan zivot. Najlakse je napraviti decu. Ali sta posle... OK, tu bi i sama drzava morala biti od pomoci , pogotovo u uslovima bele kuge , ali ako smo iole svesni da od drzave nema pomoci i da smo tolku jednostavno necemo moci odnegovati onda moramo stati na loptu i sagledati mogucnosti.
Sa druge strane znam i mnoge siromasne koji jednostavno nece nista da preduzmu ne bi li bar malo poboljsali svoj zivot. Zive u kuci koja ima i poprilicnu bastu a ne hebu da se uvate motike i da zasade nesto u njoj.. - Lakse im da idu na narodnu kuhinju...
A opet imamo primere i kod Roma da imaju puno dece, ali oni se bar svi rastrce pa prose ( sto ne podrzavam) i skupljaju sekundarne sirovine ( ovo podrzavam)... Isto tako znam i dosta ljudi koji nisu romi pa se bave skupljanjem sirovina, bilo kao glavno zanimanje bilo kao dopuna kucnom budjetu..

#43 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 25 March 2011 - 21:13

Molim te, elaboriraj. Prihvacam mogucnost da je moj stav primitivan i glup (nisi ti to rekla, ja samo dopustam mogucnost), no koja je alternativa? Da nas x skolovanih i zaposlenih zbog griznje savjesti uzdrzavamo njih 88xx?

Nisam brutalan, ne zagovaram eliminaciju siromaha i neobrazovanih. Samo se pitam kako dalje. Sve vise, sa vremenom, postoji nekakav javni stav da smo mi kojima "ide" odgovorni za boljitak onih kojima "ne ide." A niko ne pita zasto im "ne ide." 'Bem ti takvu politicku korektnost. "God helps them that help themselves."

Nisam nehuman i zao, nije mi tesko ili zao nekome pomoci. No, necu pomoci nekome da radi "u korist svoje stete."

I, druga su vremena. Bilo je normalno izroditi 10-12 klinaca jer je mortalitet novorondjencadi bio takav da je njih par odraslo. 3 - 4 generacije unazad. Danas, klinci zive.
Afrika, Azija (to vec spada na drugu temu) se isto moraju prilagoditi. Nije to mudrovanje malog zorana, nego realno nema resursa za odrzavanje vece populacije.
I, jedno pitanje. Ne zezam, nego stvarno pitam, posto nisam ni sam siguran. Da li se ja, kao otac jednog djeteta kojem pokusavam osigurati sve sto joj treba, stalno zaposlen i platisa poreza, trebam osjecati krivim sto netko nezaposlen muku muci da osigura svojih 8?Nisam protiv socijale, skolovanja, drustvene zastite itd. - no, npr., imam li moralnu obavezu da dam prilog u fond iz kojeg ce se njima izgraditi kuca od 8 soba? A moja, radom stecena, je manja.

Evo da odgovorim na boldovano, ako je to kljucno.

Afrika i Azija se moraju prilagoditi?po cijem to nalogu?evo ti Kina se prilagodila.Za Afriku treba da prodje jos mnoogo vremena dok se prilagodi, i ispune mnogi uslovi.Npr da im broj dece umrle od side koju su im prenele majke smanji...itd isl.

Ide to, ali ide polako.To se moze posmatrati kroz vekove il bar pola veka, na krace staze cini mi se, bices razocaran.
Na kraju krajeva mnogo tih siromasnih porodica nema ni prilike da trazi pomoc, previse ih je, nisu nikom zanimljivi, a i ne izdvajaju se iz sredine.
Hocu da kazem da stvari meris samo iz svog ugla.Moj je ugao slican tvom, ne mislim da je super imati 15 dece, ali to je stvar izbora ili nedostatka svesti, a ne neke obaveze.

Jos nesto-kad kazes da je tvoja kuca radom stecena, (nije prvi put) izgleda kao da smo mi svi ovde dobitnici na lotou.Naravno da je radom stecena, pa skoro je svacija, pogotovu ako zivis na zapadu ko sto zivis.
Nekog takve stvari dodiruju vise, nekog dodiruju manje.Neko daje prosjacima, neko daje staru odecu, neko daje prilog za kuce, neko daje hranu, neko ne daje nista.Neko daje onima koje srece, neko vise voli nepoznate osobe, neko smatra da svako treba sam da zaradi.Svaki taj stav je sto se mene tice ispravan ako dolazi iz ubedjenja coveka.
Da li ti treba da se osecas odgovoran?ako mislis da treba, ti se osecaj, ako ne mislis, nemoj-tu gde imas cvrst stav nema dileme.

#44 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 10,222 posts

Posted 25 March 2011 - 22:07

Nisam brutalan, ne zagovaram eliminaciju siromaha i neobrazovanih. Samo se pitam kako dalje. Sve vise, sa vremenom, postoji nekakav javni stav da smo mi kojima "ide" odgovorni za boljitak onih kojima "ne ide." A niko ne pita zasto im "ne ide." 'Bem ti takvu politicku korektnost. "God helps them that help themselves."

Nisam nehuman i zao, nije mi tesko ili zao nekome pomoci. No, necu pomoci nekome da radi "u korist svoje stete."

I, druga su vremena. Bilo je normalno izroditi 10-12 klinaca jer je mortalitet novorondjencadi bio takav da je njih par odraslo. 3 - 4 generacije unazad. Danas, klinci zive.
Afrika, Azija (to vec spada na drugu temu) se isto moraju prilagoditi. Nije to mudrovanje malog zorana, nego realno nema resursa za odrzavanje vece populacije.

I, jedno pitanje. Ne zezam, nego stvarno pitam, posto nisam ni sam siguran. Da li se ja, kao otac jednog djeteta kojem pokusavam osigurati sve sto joj treba, stalno zaposlen i platisa poreza, trebam osjecati krivim sto netko nezaposlen muku muci da osigura svojih 8?
Nisam protiv socijale, skolovanja, drustvene zastite itd. - no, npr., imam li moralnu obavezu da dam prilog u fond iz kojeg ce se njima izgraditi kuca od 8 soba? A moja, radom stecena, je manja.

Ne znam kako kod vas u Ameriku ali u Svedskoj jedva da ima 1% porodica sa petoro ili vise dece. Ne vidim razlog za strah poreskih obveznika da im neciji natalitet "zakida" ili drenira drustvene resurse tj kasu.

#45 muras

muras
  • Members
  • 10,486 posts

Posted 26 March 2011 - 11:09

Po mišljenju centra za socijalni rad nisu retardirani.

Taman posla, pa nisam fašista. Samo sam izneo primer.

Ne nego je u medjuvremenu bilo par olujnih vetrova koji su pomerili crep, a njih je mrzelo da to poprave, iako je na tavanu bilo crepa bar za polovinu kuće.

heheh...vjerujem da geri zapravo umire od radoznalosti da sazna koje su nacionalnosti bili...da bi zauzeo pravi gard...lolol

mala ilustracija, tek toliko da se vidi da to nije poseban specijalitet "bijednika" sa mnogo djece...

svojevremeno je moj drugar ustupio svoj stan (svojim) prijateljima. mladom bracnom paru sa djetetom. oboje "fakultetski" obrazovani ljudi. izbjegli...
on se netom ozenio, iznenada dobio "sansu koja se ne propusta" i zapalio napolje.
sam je odrastao bukvalno na ulici, nikad ni svoje kuce, ni stana. uvjek jedva sastavljao kraj krajem...
napustio svoj prvi, i potpuno novi, stan koji je btw bio pazljivo i s velikom ljubavlju namjesten. i relativno skupo (krediti lol), da dodam... bio prakticno "nekonzumiran" lolol
i dodje vrijeme bosne...
njegovi prijatelji, bracni par sa bebom, dobro situirani, pa i prilicno imucni, u svakom slucaju mnoooogo bolje stojeci od mog drugara, izbjegose...
on, kada je cuo za to, odmah nalozi iz "daleke zemlje" da im se stan da na koriscenje na neodredjeno tj dok im god bude potrebno...
nakon godinu dana dodje na odmor. sa aerodroma pravo svojoj kuci. imao sta vidjeti...
u stanu je pored njegovih prijatelja, boravilo jos 3-4 izbjeglica - bila to zapravo neka, bogom dana, izbjeglicka baza...sav namjestaj potpuno ruiniran, kada crna kao rudarska etc etc sve do nekakvog pasulja koji je ko zna koliko lezao u nekoj od kuhinjskih fijoka, proklijao i iznutra izdeformisao sve do cega je dopro (btw zena prijatelja je bila ljekar)...
kako nije imao dje tu da prespava otisao je do svojih kumova, a potom u hotel.
prijateljima dao ponudu koja se ne odbija - rok od tri dana da napuste stan.
cijeli odmor je proveo nastojeci da ga, koliko-toliko, upristoji...
btw tvrdo momce taj moj dugar, ali nije uspio suzu da zadrzi dok mi je ovo pricao.

poenta je - to je (taj stan, kuca i sl) bilo "tudje" (ima tu malo i od naslijedja cuvene "drustvene svojine" lol).
a prema tudjem se moze (dopusteno je, prihvatljivo je) odnositi bez ikave odgovornosti (a ne sa pojacanom, kako bi bilo za ocekivati).
jer, zadesila ih je losa sudbina. i sve im basta.
a za nju su "krivi" svi. svi "drugi", naravno...

Edited by muras, 26 March 2011 - 11:13.