Jump to content


Photo
- - - - -

Novi reality na Pinku: Siromasi Gavrilovići živeće pod budnim okom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 Paun

Paun
  • Members
  • 365 posts

Posted 24 March 2011 - 19:12

Televizija Pink na čelu sa Željkom Mitrovićem od ponedeljka uveče emituje novi humani rijaliti „Gavrilovići", u kome pod budnim okom kamera živi jedna siromašna porodica iz Donjeg Milanovca. Otac Zoran i majka Danijela imaju osam sinova i nisu zaposleni. Njihov život odvija se u kući sa dve male sobe i kuhinjom. Kupaju se u lavoru i jedu samo ono što sami proizvedu u svojoj bašti. Cilj ovog rijalitija jeste da pomogne Gavrilovićima da „stanu na noge", a kraj će biti onog trenutka kada im se obezbede osnovna sredstva za život. Gledaoci će imati priliku da vide kako će njihovi mališani uživati u stvarima za koje nisu ni sanjali da će doživeti.


Video

Edited by Paun, 24 March 2011 - 19:14.


#2 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 24 March 2011 - 19:19

Televizija Pink na čelu sa Željkom Mitrovićem od ponedeljka uveče emituje novi humani rijaliti „Gavrilovići", u kome pod budnim okom kamera živi jedna siromašna porodica iz Donjeg Milanovca. Otac Zoran i majka Danijela imaju osam sinova i nisu zaposleni. Njihov život odvija se u kući sa dve male sobe i kuhinjom. Kupaju se u lavoru i jedu samo ono što sami proizvedu u svojoj bašti. Cilj ovog rijalitija jeste da pomogne Gavrilovićima da „stanu na noge", a kraj će biti onog trenutka kada im se obezbede osnovna sredstva za život. Gledaoci će imati priliku da vide kako će njihovi mališani uživati u stvarima za koje nisu ni sanjali da će doživeti.


Video

Ako je ovo istina Pinku bi trebalo odmah oduzeti nacionalnu frekvenciju. Neverovatno je da se ovakve stvari dopustaju, tj. da se tudja nesreca daje u prime time i da sluzi za zabavu narodnih masa koji ce baciti mrvice kako bi utolili svoju medijsku glad. Zaista smo dosli do dna i zaista bi drzava morala da reaguje.

#3 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 24 March 2011 - 22:53

Ako je ovo istina Pinku bi trebalo odmah oduzeti nacionalnu frekvenciju. Neverovatno je da se ovakve stvari dopustaju, tj. da se tudja nesreca daje u prime time i da sluzi za zabavu narodnih masa koji ce baciti mrvice kako bi utolili svoju medijsku glad. Zaista smo dosli do dna i zaista bi drzava morala da reaguje.


Slažem se!

Ova televizija već odavno (zajedno sa još nekima) služi isključivo za zaglupljivanje širokih narodnih masa (al ovo sročih!) tako da nije čudo šta nam se sve poslednjih godina događa.

#4 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 March 2011 - 00:22

Ako je ovo istina Pinku bi trebalo odmah oduzeti nacionalnu frekvenciju. Neverovatno je da se ovakve stvari dopustaju, tj. da se tudja nesreca daje u prime time i da sluzi za zabavu narodnih masa koji ce baciti mrvice kako bi utolili svoju medijsku glad. Zaista smo dosli do dna i zaista bi drzava morala da reaguje.

Sve je to tako kako kazes, ali ima jedno ali. I ja pjenim na slicne emisije humanitarnog karaktera koje se prikazuju u BiH. Nije reality show, ali ode neka ekipa i odnese ponesto nekoj porodici. A takvih, socijalno ugrozenih ima koliko hoces. Ne znas gdje ces prije. I onda ide masiranje te porodice, urucuju se pokloni, oni nesto kao kazu, zbunjeni, vecini teret i od toga, ali barem eto ponesto i dobiju. Naravno, ono najodvratnije je sto dobiju to javno, pred ocima hiljada gledaoca. Ali, kao sto rekoh, ali je u ovom slucaju kljucno da ta jadna porodica nesto dobije, pa makar i na tako ruzan i ljigav nacin. Da svi vide humanost na djelu. Tesko je to izvagati, za i protiv, pa napadati taj program, a drzava ocito nije u stanju da to uradi ljudski dostojanstveno i diskretno. I da, slazem se jeste dno dna na tome povecavati gledanost neke TV.

#5 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 March 2011 - 01:31

sve to može da se izvede na prilično pristojan način, bez ponižavanja ionako poniženih ljudi koji žive ispod svake granice ljudskog dostojanstva. sličnu emisiju ima još jedna lokalna TV (TV Prva, bivši Fox) ali nema glasanja, nema sms poruka, nema zabave za mase na račun tudje patnje. večeras je bila jedna (prva u novom ciklusu, ako sam dobro shvatila): preslatku desetogodišnju devojčicu i njenu majku, koje žive u 22 kvadrata u pančevu izveli su iz oronule kuće i vratili ih posle 4 dana u potpuno obnovljen dom. to jeste reklama za firme koje učestvuju u obnovi ali nije reality show.

nisam videla emisiju na pinku, ali ako je ono što mislim (pomoć donirana od gledalaca) to što rade je je više nego dno dna. :ph34r:

#6 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 25 March 2011 - 03:04

Ne gledam nikakve reality showe i suštinski se slažem sa ocenom da su ti ljudi bili silom prilike prisiljeni prodati svoju privatnost da se nekako u bližoj budućnosti materijalno obezbede i izadju iz taloga siromaštva. Nešto sasvim drugo je kada neki imaju tu želju za "javnim performansom" takve vrste u sebi i rade ga iz motiva buduće prepoznavnosti zbog nekih drugih ambicija osim utoliti trenutačnu fundamentalnu glad.

Ne brinem se da Gavrilovići neće primamiti dovoljno kolegijalne svesti gledalaca da bi se njihovo bitovanje na tom rialitiju isplatio. Što mene interesuje je ipak kakav će uticaj taj eksperiment pustiti na samo društvo. Ako sam malo bolje konkretan - kakav će posredni uticaj ostaviti slike siromaštva i prizora gde nema raskoši dostojanstva čoveka ili porodice 21-og veka u nekoj socijalno sredjenoj sredini.

Dali će se time prosećnom gledaocu ili konzumentu nivo društvene svesti ili empatije ipak podići i dali će shvaćanje da takav "reality star" može postati svako od nas, silom neke (ne)prilike, ipak dovesti do nekog pozitivnijeg, progresivnijeg stava, pa posledično time i do veće društvene angažiranosti u nekim drugim aktuelnim slučajevima, gde država ne pomaže dovoljno, društvo je loše organizirano, pojedinci koji bi mogli pomoći, problema ne vide, ili ne žele da ga vide ili ga vide pa ne žele/ne mogu ništa po tom pitanju činiti.

Jer, nebitno po etičnosti samog čina takvog rialitija, ovo će ljudi ipak gledati i o tome će se pričati.

Edited by Dhx77, 25 March 2011 - 03:05.


#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 March 2011 - 03:33

Ja bih sve te reality shows zabranio nekom rezolucijom UN-a jer ozbiljno deluju na metalno zdravlje konzumenata.Pitanje je samo gde je granica kretenarija koje se dovode na TV ekrane.

#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 March 2011 - 04:26

Reality show - druga prica.

Medjutim (znam da cu dobiti po nosu zbog ovoga): ima li licne odgovornosti za bilo sta? JBT, 8 komada klinaca, a bez posla!? Alo, zemlja, ima li koga? Ja pristojno zaradjujem, sto bi Ameri rekli, "upper middle class." I frka mi je kako da odskolujem jednu jedinu cerku. Da ih imam 8, unapred bi ih osudio na siromastvo i bedu.

Imate li ideju koliko kosta studiranje? Koliko kosta biciklo? Ili 8 bicikla? 8 pari patika?

Nego, "znate, drustvo, meni se hebavalo a zena plodna, pa vi platite..."

Totalno neodgovorno. Zao mi je klinaca, ali necu ostetiti svoje potomstvo zbog njih. Prema savjesti, uplacujem odgovarajuce sume u dobrotvorne svrhe, no odbijam sanirati posjledice necije budalastine i neodgovornosti.

Edited by zoran59, 25 March 2011 - 04:59.


#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 March 2011 - 04:30

Reality show - druga prica.

Medjutim (znam da cu dobiti po nosu zbog ovoga): ima li licne odgovornosti za bilo sta? JBT, 8 komada klinaca, a bez posla!? Alo, zemlja, ima li koga? Ja pristojno zaradjujem, sto bi Ameri rekli, "upper middle class." I frka mi je kako da odskolujem jednu jedinu cerku. Da ih imam 8, unapred bi ih osudio na siromastvo i bedu.

Ti ljudi nisu mentalno zdravi. A to sto ih za show iskoristava neka TV kuca je druga prica...

To je druga prica.ja govorim o reality sranjima tipa hoarders

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 25 March 2011 - 04:52

Reality show - druga prica.

Medjutim (znam da cu dobiti po nosu zbog ovoga): ima li licne odgovornosti za bilo sta? JBT, 8 komada klinaca, a bez posla!? Alo, zemlja, ima li koga? Ja pristojno zaradjujem, sto bi Ameri rekli, "upper middle class." I frka mi je kako da odskolujem jednu jedinu cerku. Da ih imam 8, unapred bi ih osudio na siromastvo i bedu.

Ti ljudi nisu mentalno zdravi. A to sto ih za show iskoristava neka TV kuca je druga prica...



Opet si omasio temu.Po toj logici pola planete bi trebalo da bude osudjeno zbog nedostatka odgovornosti, tj cela Afrika a i dobar deo Azije...naravno da se ne radi o licnoj odgovornosti, ljudi koji imaju 10 dece nemaju bas taj i takav koncept u glavi...al sta ces, ziv svet.Oni nakokaju , pa ih puste da se snalaze.Pa ko kani pobijediti, ne smije izgubiti...

#11 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 March 2011 - 05:48

Opet si omasio temu.Po toj logici pola planete bi trebalo da bude osudjeno zbog nedostatka odgovornosti, tj cela Afrika a i dobar deo Azije...naravno da se ne radi o licnoj odgovornosti, ljudi koji imaju 10 dece nemaju bas taj i takav koncept u glavi...al sta ces, ziv svet.Oni nakokaju , pa ih puste da se snalaze.Pa ko kani pobijediti, ne smije izgubiti...

Molim te, elaboriraj. Prihvacam mogucnost da je moj stav primitivan i glup (nisi ti to rekla, ja samo dopustam mogucnost), no koja je alternativa? Da nas x skolovanih i zaposlenih zbog griznje savjesti uzdrzavamo njih 88xx?

Nisam brutalan, ne zagovaram eliminaciju siromaha i neobrazovanih. Samo se pitam kako dalje. Sve vise, sa vremenom, postoji nekakav javni stav da smo mi kojima "ide" odgovorni za boljitak onih kojima "ne ide." A niko ne pita zasto im "ne ide." 'Bem ti takvu politicku korektnost. "God helps them that help themselves."

Nisam nehuman i zao, nije mi tesko ili zao nekome pomoci. No, necu pomoci nekome da radi "u korist svoje stete."

I, druga su vremena. Bilo je normalno izroditi 10-12 klinaca jer je mortalitet novorondjencadi bio takav da je njih par odraslo. 3 - 4 generacije unazad. Danas, klinci zive.
Afrika, Azija (to vec spada na drugu temu) se isto moraju prilagoditi. Nije to mudrovanje malog zorana, nego realno nema resursa za odrzavanje vece populacije.

I, jedno pitanje. Ne zezam, nego stvarno pitam, posto nisam ni sam siguran. Da li se ja, kao otac jednog djeteta kojem pokusavam osigurati sve sto joj treba, stalno zaposlen i platisa poreza, trebam osjecati krivim sto netko nezaposlen muku muci da osigura svojih 8?
Nisam protiv socijale, skolovanja, drustvene zastite itd. - no, npr., imam li moralnu obavezu da dam prilog u fond iz kojeg ce se njima izgraditi kuca od 8 soba? A moja, radom stecena, je manja.

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 March 2011 - 05:58

Ako je ovo istina Pinku bi trebalo odmah oduzeti nacionalnu frekvenciju. Neverovatno je da se ovakve stvari dopustaju, tj. da se tudja nesreca daje u prime time i da sluzi za zabavu narodnih masa koji ce baciti mrvice kako bi utolili svoju medijsku glad. Zaista smo dosli do dna i zaista bi drzava morala da reaguje.

da ima minusa uvalio bih ti jedan :D
Slazem se ali Pink nije izuzetak .Ako imas vremena pogledaj Nancy Grace na CNN.To je svez primer a ne bih hteo da se vracam na JonBenet Ramsey histeriju koja je bila dno dna svih 24/7 news medija

Edited by MAGRIPA65, 25 March 2011 - 05:59.


#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 March 2011 - 08:15

Molim te, elaboriraj. Prihvacam mogucnost da je moj stav primitivan i glup (nisi ti to rekla, ja samo dopustam mogucnost), no koja je alternativa? Da nas x skolovanih i zaposlenih zbog griznje savjesti uzdrzavamo njih 88xx?

Nisam brutalan, ne zagovaram eliminaciju siromaha i neobrazovanih. Samo se pitam kako dalje. Sve vise, sa vremenom, postoji nekakav javni stav da smo mi kojima "ide" odgovorni za boljitak onih kojima "ne ide." A niko ne pita zasto im "ne ide." 'Bem ti takvu politicku korektnost. "God helps them that help themselves."

Nisam nehuman i zao, nije mi tesko ili zao nekome pomoci. No, necu pomoci nekome da radi "u korist svoje stete."

I, druga su vremena. Bilo je normalno izroditi 10-12 klinaca jer je mortalitet novorondjencadi bio takav da je njih par odraslo. 3 - 4 generacije unazad. Danas, klinci zive.
Afrika, Azija (to vec spada na drugu temu) se isto moraju prilagoditi. Nije to mudrovanje malog zorana, nego realno nema resursa za odrzavanje vece populacije.

I, jedno pitanje. Ne zezam, nego stvarno pitam, posto nisam ni sam siguran. Da li se ja, kao otac jednog djeteta kojem pokusavam osigurati sve sto joj treba, stalno zaposlen i platisa poreza, trebam osjecati krivim sto netko nezaposlen muku muci da osigura svojih 8?
Nisam protiv socijale, skolovanja, drustvene zastite itd. - no, npr., imam li moralnu obavezu da dam prilog u fond iz kojeg ce se njima izgraditi kuca od 8 soba? A moja, radom stecena, je manja.


Zaista se može govoriti o više aspekata ove priče, tema je valjda postavljena zbog Pinka, a nije jedina televizija koja koristi nečiju nesreću da poveća gledanost, koja se podsmeva, koja podilazi najnižem ukusu, odnosno nedostatku bilo kakvog ukusa, koja uništava dostojanstvo i aktera svojih programa i gledaoca. Većina ti programa, tih realitija je debilno. Moguće da će ovaj doneti pomoć porodici Gavrilović, možda im omogući da se izdignu sa dna, ali ostaje da to može biti samo uzgredna korist, što ne menja ocenu pinkovog programa.
Ovo o čemu ti pričaš je sasvim druga tema, nimalo jednostavna. Možemo mi reći da je svako kriv za svije siromaštvo, da je neodgovorno rađati decu a nemati uslova za koliko toliko normalan život, ali, šta učiniti. Zabraniti siromašnima da rađaju, ograničiti broj dece. U Srbiji je veći problem bela kuga, nedovoljno dece, zatvaraju se škole, prazne se sela, a bogami i neki gradovi. Nije rešenje u nerađanju, nego u stvaranju uslova i tim mnogobrojnim porodicama da žive u nekim pristojnim uslovima, da se deca školuju, da postanu i oni uspešni kao ti. Ne misliš valjda da treba siromašnima zatvoriti mogućnost da pobegnu iz siromaštva.
Da li bi nešto promenilo stvar da se ne radi o jednom paru sa osmoro dece nego o četiri para, isto siromašnih, sa po dvoje dece, ili osam parova sa po jednim detetom.
Da li neko ima moralnu obavezu da lično pomogne neka sam sudi.

#14 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 March 2011 - 09:27

Razliciti aspekti ove price se mogu posmatrati paralelno, ali se ne bi smeli mesati.

Prvi aspekt su sami reallity show programi, koje Pink nije izmislio. Forma se razlikuje u meri u kojoj se razlikuju i sredine, ali nema sustinske razlike izmedju Extreme makeover Ty Pennington-a i ovog sto Pink pokusava. U prvom slucaju ce Ty nekoj siromasnoj porodici napraviti kucu s gomilom nepotrebnog luksuza i za to vreme ih poslati na letovanje, ali posle ce ih prepustiti samima sebi, mogucnostima koje pruza novostecena popularnost i sistemu. Pink ce, u nedostatku gradjevinskih firmi spremnih da se na ovaj nacin reklamiraju, preskociti fazu gradnje luksuzne kuce, ali sve ostalo je isto. Ljudi ce dobiti priliku da izadju iz anonimnosti, sto je kakva-takva sansa.
Daleko od toga da Pinku treba dodeliti orden za humanost, ali bi trebalo pazljivo odmeriti dobre i lose posledice ovakvog programa, pre nego sto se donese konacni sud i trazi oduzimanje frekvencije.

Drugi aspekt price je razvlacenje necije privatnosti, bilo u formi reallity show, ili nekoj drugoj. U Svedskoj postoji program u kojem svake nedelje gledamo drugu porodicu, koja je sopstvenom neodgovornoscu dovela sebe u situaciju da trazi pomoc. Emisija se zove lyxfällan, dakle zamka luksuza i radi se o ljudima koji su godinama ziveli iznad svojih mogucnosti, koristeci pozajmice i kredite (koji Gavrilovicima nisu dostupni!) i na kraju zaglavila u dugove. Onda dodju dvoje pametnjakovica koji ih prvo dobro naruze i iskritikuju, a ovi pocnu da placu i da se posipaju pepelom. Sve mi to odgledamo, a onda krece spasavanje. Ovo dvoje tv zvezda koriste svoje veze i ugled, kojima u najboljem slucaju pomognu ljudima da bolje rasprodaju pokretnu imovinu i spase kucu, te da dobiju bolji bankarski kredit kojim ce smanjiti troskove otplate starih. Na kraju ih potapsu po ramenu sto su bili dobri i prestali da trose pare na gluposti i - odu.
Desilo se nedavno da je jedan od dvojice voditelja programa zaglavio zatvor jer se nasao u nekom nezakonitom, piramidalnom zgrtanju para, ali brzo je zamenjen novim ekspertom. Show must go on Posted Image .

Treci aspekt je cinjenica da nijedna televizija ne snima ljude tajno ili na prevaru, vec ovakvim programima svakako prethodi pismeni pristanak punoletnih ljudi da u tome ucestvuju i snose sve eventualne posledice. Dilemu ostavljaju deca, koju ovde niko nista ne pita.
Obicno to podrazumeva i sopstvenu odgovornost ljudi koji su se nasli u nevolji, sto stvar cini jos neprijatnijom, ali ako sami ti ljudi pristanu, ko smo mi da im branimo? Time same sebe stavljamo iznad njih, dakle smatramo ih retardiranim.

Cetvrti aspekt je sama situacija. Porodica s osmoro dece ima sve sanse da postane socijalni slucaj, bilo gde u svetu, da se ne lazemo. To bi se tesko nazvalo odgovornim roditeljstvom, ali nije ni zlocin.

Tema je beskrajno zanimljiva i ja uopste ne bih mogla tek tako da se opredelim za ili protiv.

Edited by vilhelmina, 25 March 2011 - 09:41.


#15 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 25 March 2011 - 10:55

Molim te, elaboriraj. Prihvacam mogucnost da je moj stav primitivan i glup (nisi ti to rekla, ja samo dopustam mogucnost), no koja je alternativa? Da nas x skolovanih i zaposlenih zbog griznje savjesti uzdrzavamo njih 88xx?

Nisam brutalan, ne zagovaram eliminaciju siromaha i neobrazovanih. Samo se pitam kako dalje. Sve vise, sa vremenom, postoji nekakav javni stav da smo mi kojima "ide" odgovorni za boljitak onih kojima "ne ide." A niko ne pita zasto im "ne ide." 'Bem ti takvu politicku korektnost. "God helps them that help themselves."

Nisam nehuman i zao, nije mi tesko ili zao nekome pomoci. No, necu pomoci nekome da radi "u korist svoje stete."

I, druga su vremena. Bilo je normalno izroditi 10-12 klinaca jer je mortalitet novorondjencadi bio takav da je njih par odraslo. 3 - 4 generacije unazad. Danas, klinci zive.
Afrika, Azija (to vec spada na drugu temu) se isto moraju prilagoditi. Nije to mudrovanje malog zorana, nego realno nema resursa za odrzavanje vece populacije.

I, jedno pitanje. Ne zezam, nego stvarno pitam, posto nisam ni sam siguran. Da li se ja, kao otac jednog djeteta kojem pokusavam osigurati sve sto joj treba, stalno zaposlen i platisa poreza, trebam osjecati krivim sto netko nezaposlen muku muci da osigura svojih 8?
Nisam protiv socijale, skolovanja, drustvene zastite itd. - no, npr., imam li moralnu obavezu da dam prilog u fond iz kojeg ce se njima izgraditi kuca od 8 soba? A moja, radom stecena, je manja.


Ukratko - ne, ne trebas se osecati krivim. Sto se tice moralne obaveze, odgovor trazi u sebi, nije to pitanje na koje okolina treba dati odgovor. Inace, meni je ocigledno da je ne osecas, inace, ne bi pitao... ovo nije osuda.