Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola


  • This topic is locked This topic is locked
2034 replies to this topic

#1981 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 May 2017 - 20:51

Gde u Srbiji izvaditi dokaz tj.potvrdu o ranijoj zajednickoj adresi sa sambo (supruga) ? Da li je to potvrda iz SUP-a o prebivalištu ili nešto drugo ? Jel mora da se ima potvrda za oboje ili samo za suprugu pošto ja imam bugarski pasoš sa adresom Bugarskoj jer sam sa njim došo u swe.Jel može malo pojašnjenje kako to ide sa dokazivanjem adrese za migracioni pošto nismo venčani a živimo već 7 god na istoj adresi i imamo decu ?

 

Na svetu ima preko 250 zemalja. Sigurno da Svedska ne moze da propise za svaku od njih gde ce se i kako traziti potvrda o zajednickom zivotu. Zato su vrlo fleksibilni. Daj im bilo sta sto pokazuje da ste ziveli zajedno, placali racune i slicno. Zajednicka deca su vec prilicno dobar dokaz da ste par, ali problem moze da napravi to sto ti imas prijavljenu adresu u Bugarskoj. Kako ces im dokazati da zivis u dve zemlje, to stvarno ne znam. Ali se nadam da nece ni pitati, vec da ce im biti dovoljan bilo kakav dokaz da ste porodica. Kao sto rekoh, to moze da bude bilo kakav papir koji vas povezuje - zajednicka adresa, neki racun na kojem stoje oba imena, bilo sta... Nisu izbirljivi ;) .

No naravno da ne moze da bude samo potvrda o njenom prebivalistu; morate negde da se pojavite oboje.


  • 0

#1982 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 53 posts

Posted 25 May 2017 - 21:32

Jel bi mogo to da dokažem sa našim srpskim pasošima ? U njima je za svo četvoro ista adresa.Ja imam bugarski pasoš kao dvojno državljanstvo i mislim da to nije problem.U Skatteverketu sam pri ponovnom predavanju za PN ovog puta predao i internacionalne izvode iz matične knjige rodjenih za sve nas što nas povezuje takodje preoo dece.
  • 0

#1983 seb

seb
  • Members
  • 1 posts

Posted 29 May 2017 - 17:21

Pozdrav svima.

 

Imam jedno pitanje.

Dobio sam pre sest meseci stalnu boravisnu dozvolu. Planiram da idem u Srbiju na godinu dana, zbog odredjenh stavri koje moram da zavrsim, pa da se kasnije vratim. Interesuje me kakva je pocedura, da li treba da se odjavljujem ili da cutim, neznam da li mogu da izgubim to pravo na permanent ili ne? 


  • 0

#1984 Altair78

Altair78
  • Members
  • 29 posts

Posted 31 May 2017 - 09:15

Kada na kraju budes predavao za permanent, postoji pitanje u formularu "Da li si bio izvan Svedske duze od tri sedmice i zasto?"

 

Ako nisi, cekiras Nej i ides dalje, ali ako jesi onda moras da cekiras Ja i posle toga moras da napises datum kada si otisao i do kada si bio van Svedske, uz razloge tvog tako dugog boravka van zemlje i podatak da li je i tvoj partner bio sa tobom. Koliko to utice na odluku o permanentu, to ti ne bih znao reci. Ja licno nisam uopste izlazio iz zemlje za dve godine koliko mi je trebalo do permanenta tako da ne znam sta se desava kad budes tako dugo odsutan. Ako si sambo sa devojkom ili ako si u braku, pretpostavljam da tvoje odsustvo od godinu dana neki handläggare moze shvatiti kao da to vreme ti i tvoja sambo/supruga niste ni ziveli zajedno. Posebno ako ona ostane tu, ako radi i slicno, ne mozete dokazati da ste bili zajedno tih godinu dana. Mislim pretpostavljam, ne razumem zasto bi to pitali onda uopste, ako nije bitno.

 

Mozda neko zna dodatno vise, Vilhelmina ili neko 


Edited by Altair78, 31 May 2017 - 09:19.

  • 0

#1985 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 May 2017 - 14:51

Kada na kraju budes predavao za permanent....

 

On vec ima permanent :) .

Ali i to bi se trebalo opozvati ako je neko duze od 6 meseci bio odsutan iz zemlje. Ranije su na to retko obracali paznju, pa su mogle da prodju godine pre nego sto bi neko primetio. Danas se na to vise gleda i ne bi se trebalo igrati s tim. Boravisna ipak nije drzavljanstvo, vec kao sto ime kaze - dozvola za boravak, a ne za odsutvo iz zemlje, uz zadrzavanje prava koja proisticu iz boravka.

Ako neko ipak ima debeo razlog da bude van zemlje duze od 6 meseci, onda to treba prijaviti Migrationsverketu i obicno bude u redu. Doduse, posto je ovde permanent dobijen tek nedavno, nisam sigurna da ce odobriti. Ali uvek se moze pitati i naci neki kompromis.

U svakom slucaju, nikako na svoju ruku, jer bi u tom slucaju boravisna lako mogla da bude opozvana i pre isteka godinu dana.


  • 0

#1986 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 May 2017 - 18:54

Pozdrav svima.

 

Imam jedno pitanje.

Dobio sam pre sest meseci stalnu boravisnu dozvolu. Planiram da idem u Srbiju na godinu dana, zbog odredjenh stavri koje moram da zavrsim, pa da se kasnije vratim. Interesuje me kakva je pocedura, da li treba da se odjavljujem ili da cutim, neznam da li mogu da izgubim to pravo na permanent ili ne? 

 

Ti imas stalnu boravisnu i nemas vise veze sa Migrationsverket nego za tebe vazi ono sto vazi za sve stalno nastanjene u zemlji - ako ces ziveti van zemlje godinu dana onda treba da se odjavis jer za to vreme nemas pravo na socijalno osiguranje. Dakle, to kod Försäkringskassan (verujem da blankete za odjavljivanje imaju na sajtu). Do 6 meseci je OK van zemlje bez odjavljivanja boravka; mora da se zna gde se porez placa. 

 

No ti se, rekla bih, raspitujes da li mozes i jare i pare. Mozes ako te neko ne prijavi. Nije preporucljivo da sa tako svezom stalnom boravisnom dozvolom reskiras. Onda ces mozda opet imati veze sa Migrationsverket. Neki tako nadrljaju. A neki varaju drzavu godinama i nista im nije. 


  • 0

#1987 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 31 May 2017 - 20:42

Verovatno zato ona 3% podnosioca molbi za boravak po realnoj osnovi i čekaju godinama i imaju tretman kakav zasluženo imaju, zahvaljujući zemljacima.

 

Ne kažem ovo prvi put, ovaj pod4um treba zatvoriti.


  • 2

#1988 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 June 2017 - 01:48

Verovatno zato ona 3% podnosioca molbi za boravak po realnoj osnovi i čekaju godinama i imaju tretman kakav zasluženo imaju, zahvaljujući zemljacima.

 

Ne kažem ovo prvi put, ovaj pod4um treba zatvoriti.

Pisali ti i ja vec o tome. Jeste, sve je ovo legalno, ali dokle tolerancija treba da ide. 

1) imam boravisnu dozvolu, da li mogu da odem na godinu dana van zemlje, da me ne provale;

2) Imam jednu zensku, zenu, kad dobijem boravak, da li ima veze sto sam se razveo i smuvao sa drugom zenskom. To ti je ko americka H1B vize, koja ti vazi dok imas posao, ali su 1998 to promenili i mozes da zadrzis h1b vizu i da ne vadis novu, ali nova kompanija mora da uradi transfer. Pazi sada to je komunikacija sa nekim kome su smetali bojleri na banderi.


  • 1

#1989 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 01 June 2017 - 10:31

Ti imas stalnu boravisnu i nemas vise veze sa Migrationsverket nego za tebe vazi ono sto vazi za sve stalno nastanjene u zemlji - ako ces ziveti van zemlje godinu dana onda treba da se odjavis jer za to vreme nemas pravo na socijalno osiguranje. Dakle, to kod Försäkringskassan (verujem da blankete za odjavljivanje imaju na sajtu). Do 6 meseci je OK van zemlje bez odjavljivanja boravka; mora da se zna gde se porez placa. 

 

No ti se, rekla bih, raspitujes da li mozes i jare i pare. Mozes ako te neko ne prijavi. Nije preporucljivo da sa tako svezom stalnom boravisnom dozvolom reskiras. Onda ces mozda opet imati veze sa Migrationsverket. Neki tako nadrljaju. A neki varaju drzavu godinama i nista im nije. 

 

To se promenilo, upravo zbog mnogobrojnih zloupotreba. Sad su pravila vezana za odsustvo iz zemlje jasna, i definise ih Migrationsverket. Njemu se treba i obratiti ako se zeli prijaviti duze odsustvo iz zemlje:

 

 
Resa med permanent uppehållstillstånd

Om du har permanent uppehållstillstånd kan du vara borta från Sverige i upp till ett år och behålla ditt uppehållstillstånd. Om du är borta längre eller om du planerar att bosätta dig i ett annat land kan Migrationsverket återkalla ditt uppehållstillstånd. Om du däremot gör en anmälan om att få behålla ditt permanenta uppehållstillstånd kan du vara borta från Sverige i upp till två år. Din anmälan ska ha kommit in till Migrationsverket senast en vecka innan du flyttar till ett annat land. Om du inte bosätter dig i Sverige på nytt efter två år kan ditt uppehållstillstånd komma att återkallas.

Anmäl om att få behålla ditt permanenta uppehållstillstånd

För att anmäla om att få behålla ditt permanenta uppehållstillstånd fyller du i blanketten Anmälan om att få behålla permanent uppehållstillstånd, nummer 186011. Skicka blanketten till migrationsverket@migrationsverket.se eller till

Migrationsverket
601 70 Norrköping

Din anmälan ska ha kommit in till Migrationsverket senast en vecka innan du flyttar till ett annat land. Om din resa blir inställd ska du meddela Migrationsverket om detta senast den dagen du först hade tänkt resa.

 

 

Dakle, godinu dana je dozvoljeno, a moze i duze uz prijavu, ali iz iskustva znam da su nove stalne boravisne "pod prismotrom", i da vec nakon 6 meseci podlezu preispitivanju. Dakle, nije zabranjeno biti odsutan duze vreme, ali Migrationsverket moze u svakom trenutku da postavi pitanje verodostojnosti veze na osnovu koje je dozvola dobijena i da je opozove.

Ranije je za to bilo potrebno da te neko prijavi pa i tada se nije reagovalo bas u svakom pojedinom slucaju), ali sada Migrationsverket i sam prati ulaske i izlaske iz zemlje, i reaguje ako smatra da nesto nije u redu. I granicna policija im signalise ako uoci nesto, sto takodjer ranije nije bio slucaj.

 

Stalna boravisna dozvola definitivno nije vise sto je nekad bila. Sada se obnavlja nakon pet godina, pri cemu doduse ne treba podnositi nikakav zahtev i cekati na njegovo odobrenje, ali se treba pojaviti u Migrationsverketu i zatraziti novu karticu. Ne sumnjam da tom prilikom i procesljaju malo sta je ta osoba radila u poslednjih pet godina, gde je bila, koliko je poreza platila...


  • 0

#1990 Nemanja_LA

Nemanja_LA
  • Members
  • 9 posts

Posted 04 June 2017 - 12:57

Pozdrav svima,

Kada se podnosi zahtev za boravisnu dozvolu blizim clanovima porodice (zena, maloletna deca) u slucaju da muz ispunjava sve uslove za podnosenje zahteva za radnu dozvole.

Da li se prvobitno mora sacekati pozitivna odluka o toj radnoj dozvoli ili se i za blize clanove porodice podnosi zahtev za boravisnu dozvolu istovremeno?

Hvala


Edited by Nemanja_LA, 04 June 2017 - 12:59.

  • 0

#1991 dekimiric

dekimiric
  • Banned
  • 3 posts

Posted 04 June 2017 - 19:51

evo moj slucaj , ako nekom moze da pomogne da planira koliko ce da ceka dozvolu:

 

15.jula 2015 podneo on-line zahtev za sambo spajanje.

maj 2016 -intervju u svedskoj ambasadi u bg

maj 2017 - intervju moje verenice u m-verket malmo

date su sve slike,listinzi,skypovi,avionske karte,ulazni izlazni pecati. slucaj je sada ispitan i ceka se odluka.


Edited by dekimiric, 05 June 2017 - 07:24.

  • 0

#1992 pravnik123

pravnik123
  • Members
  • 3 posts

Posted 06 June 2017 - 13:38

Zdravo svima, imam par pitanja pa ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori.. unapred se izvinjavam ako je vec bilo reci o ovim temama, mozda se situacija menjala do sad ili kako vec..

 

Na koji nacin i uz koje uslove je moguce dobiti samordningsnummer i da li je moguce da osoba koja ga dobije radi u Svedskoj legalno i sve sto je potrebno uz to (na wikipediji pise da je tesko otvoriti racun u banci sa samo tim brojem a bez PN)?

 

Da li postoje neka deficitarna zanimanja u Svedskoj za koja bi primili i radnike van EU i ako neko zna neki sajt ili kontakt za to?

 

Da li je pametno pokusavati uopste odlazak preko radne dozvole? I ako jeste kako sve to ide i kakvi su rokovi otprilike?

 

Eh sad evo ovakva je situacija, moja draga je vec u Svedskoj ali ja ne mogu da odem dok one ne resi svoj status a to nece biti skoro, jer kao sto i sami znate mnogo se ceka na odgovore za privremene i stalne boravisne dozvole, pa bi na ovaj nacin da prekratimo vreme jer ako je moguce da se radi preko SN na po tri meseca onda je to sasvim druga prica u odnosu na duzu razdvojenost. Iza svega stoji vec klasicna prica, oboje smo fakultetski obrazovani ali na zalost ne nemamo ni ja ni ona diplome koje danas takoreci "garantuju" posao.

 

Unapred zahvalan! Ako je moguce i neki odgovor od Vilhelmine, vidim da je pomogla dosta ljudi ovde :)


  • 0

#1993 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 06 June 2017 - 15:55

Zdravo svima, imam par pitanja pa ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori.. unapred se izvinjavam ako je vec bilo reci o ovim temama, mozda se situacija menjala do sad ili kako vec..

 

Na koji nacin i uz koje uslove je moguce dobiti samordningsnummer i da li je moguce da osoba koja ga dobije radi u Svedskoj legalno i sve sto je potrebno uz to (na wikipediji pise da je tesko otvoriti racun u banci sa samo tim brojem a bez PN)?

 

Da li postoje neka deficitarna zanimanja u Svedskoj za koja bi primili i radnike van EU i ako neko zna neki sajt ili kontakt za to?

 

Da li je pametno pokusavati uopste odlazak preko radne dozvole? I ako jeste kako sve to ide i kakvi su rokovi otprilike?

 

Eh sad evo ovakva je situacija, moja draga je vec u Svedskoj ali ja ne mogu da odem dok one ne resi svoj status a to nece biti skoro, jer kao sto i sami znate mnogo se ceka na odgovore za privremene i stalne boravisne dozvole, pa bi na ovaj nacin da prekratimo vreme jer ako je moguce da se radi preko SN na po tri meseca onda je to sasvim druga prica u odnosu na duzu razdvojenost. Iza svega stoji vec klasicna prica, oboje smo fakultetski obrazovani ali na zalost ne nemamo ni ja ni ona diplome koje danas takoreci "garantuju" posao.

 

Unapred zahvalan! Ako je moguce i neki odgovor od Vilhelmine, vidim da je pomogla dosta ljudi ovde :)

 

Uobicajen nacin da osoba dobije samordningsnummer jeste da ima EU drzavljanstvo, ali jos uvek nije nasla posao, tj trazi ga. Ima i situacija kad non-EU dobijaju isti taj broj, a to je onda kad ta osoba zbog neceg treba da bude u kontaktu sa svedskim organima vlasti, a nema boravak u zemlji, pa da jednom utvrdjen identiet ne mora ponovo da se utvrdjuje. Naime, razni svetski pasosi ne ulivaju dovoljno poverenja, pa zato dodatna provera kod Skatteverketa i ovaj broj, kao potvrda da je ta provera uradjena. Taj broj, doduse, ujedno znaci i neku vrstu boravisne dozvole, ali ona je obicno vrlo kratkotrajna (za duze je personnummer) i moze, ali i ne mora, da podrazumeva i radnu dozvolu.

Primer za prvi slucaj (onaj s radnom dozvolom) bi mogli da budu ljudi koji odrade neki posao u okviru nekog projekta i za to treba da plate porez u Svedskoj. Bukvalno se moze raditi o jednodnevnom poslu, npr profesor koji je dosao da odrzi predavanje, student na placenoj praksi ili slicno. Primer gde ce non-EU drzavljanin dobiti SN, ali bez prava na rad, mogao bi biti kad neko dodje na lecenje u neku svedsku bolnicu, pa da ne bude zabune na cije ime glasi osiguranje, ali i svedok u nekom sudskom postupku, you name it...

Verujem da iz navedenog razumes da u tvom slucaju samordningsnummer nije aktuelan. Niti ga mozes dobiti, niti ti on garantuje radnu dozvolu (jos manje posao).

 

Sto se tice deficitarnih zanimanja, lista je dugacka, ali za vecinu je potrebno domace obrazovanje (bilo da su zanimanja licencirana, kao ona u zdravstvu i prosveti, ili da je to samo neformalno ocekivanje, ne i uslov). Uostalom, novopridosli ljudi i s radnim dozvolama veoma retko sami nalaze posao na otvorenom trzistu; obicno je ipak potreban neki privatni kontakt, ili bar preporuka, tako da ni tu ne vidim sansu za tebe, ukoliko nemas nesto do toga. O potrebi poznavanja svedskog jezika da i ne pricamo.

Ali ukoliko imas nekoga ko bi bio voljan da te zaposli (ali stvarno, a ne "po potrebi" i na sat), plus da se malo deranzira oko tvoje radne dozvole, te ukoliko se radi o zanimanju s deficitarne liste, a pri tome nelicenciranom (uglavnom razni majstori, npr vodoinstalateri, vozaci gradjevinskih masina...), onda se radna dozvola dobija relativno lako, a sto je najvaznije trazi se u samoj Svedskoj, ne preko ambasade, i posao se moze poceti odmah; ne treba cekati da bude odobrena. U svim drugim slucajevima, mrka kapa da se dobije i posao, a i radna/boravisna dozvola po tom osnovu.

Da je drugacije, bilo bi mnogo manje "zaljubljenih", onih sto dolaze na osnovu fiktivnih veza, jer sta god ljudi van Svedske mislili, svi oni dolaze da bi radili i izdrzavali se od svog rada. Niko nije blesav da placa fiktivnom partneru za dozvolu, ceka je preko ambasade dve godine, zatim jos minimum dve godine zivi ovde dok ne stekne pravo na socijalu, a onda ukapira da ona uopste nije bezuslovna i pri tome je veoma mala. To je jedna od vecih zabluda o Svedskoj, ali ne mozes je ljudima izbiti iz glave, pa to ti je.


  • 1

#1994 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 53 posts

Posted 06 June 2017 - 16:58

Samo da javim da sam dobio PN konačno.Priložio EU pasoš, ugovor o radu, dve platne liste i intyg koji su mi napisali u firmi da imaju nameru da me zaposle najon isteka probnog rada.Dobio ga u roku od 5 dana.Predao sam i izvode iz maticnih kjniga rodjenih za decu i zenu.Za decu su mi priznali pravo tj. priznali ih za moje, tako da bi trebalo da i oni dobiju PN kada budu došli.Suprugu u odgovoru nisu uopste spominjali iako sam i za nju predao za sambo kao i za decu.Jel dovoljan dokaz mozda njen racun za mobilni koji je stizao na zajednicku adresu kao dokaz ili pasoš kao sto sam vec pitao da bi dobila PN ? Za boravisnu idemo u Migracioni.

Edited by swedjaninupokusaju, 06 June 2017 - 16:59.

  • 0

#1995 pravnik123

pravnik123
  • Members
  • 3 posts

Posted 07 June 2017 - 10:27

Uobicajen nacin da osoba dobije samordningsnummer jeste da ima EU drzavljanstvo, ali jos uvek nije nasla posao, tj trazi ga. Ima i situacija kad non-EU dobijaju isti taj broj, a to je onda kad ta osoba zbog neceg treba da bude u kontaktu sa svedskim organima vlasti, a nema boravak u zemlji, pa da jednom utvrdjen identiet ne mora ponovo da se utvrdjuje. Naime, razni svetski pasosi ne ulivaju dovoljno poverenja, pa zato dodatna provera kod Skatteverketa i ovaj broj, kao potvrda da je ta provera uradjena. Taj broj, doduse, ujedno znaci i neku vrstu boravisne dozvole, ali ona je obicno vrlo kratkotrajna (za duze je personnummer) i moze, ali i ne mora, da podrazumeva i radnu dozvolu.

Primer za prvi slucaj (onaj s radnom dozvolom) bi mogli da budu ljudi koji odrade neki posao u okviru nekog projekta i za to treba da plate porez u Svedskoj. Bukvalno se moze raditi o jednodnevnom poslu, npr profesor koji je dosao da odrzi predavanje, student na placenoj praksi ili slicno. Primer gde ce non-EU drzavljanin dobiti SN, ali bez prava na rad, mogao bi biti kad neko dodje na lecenje u neku svedsku bolnicu, pa da ne bude zabune na cije ime glasi osiguranje, ali i svedok u nekom sudskom postupku, you name it...

Verujem da iz navedenog razumes da u tvom slucaju samordningsnummer nije aktuelan. Niti ga mozes dobiti, niti ti on garantuje radnu dozvolu (jos manje posao).

 

Sto se tice deficitarnih zanimanja, lista je dugacka, ali za vecinu je potrebno domace obrazovanje (bilo da su zanimanja licencirana, kao ona u zdravstvu i prosveti, ili da je to samo neformalno ocekivanje, ne i uslov). Uostalom, novopridosli ljudi i s radnim dozvolama veoma retko sami nalaze posao na otvorenom trzistu; obicno je ipak potreban neki privatni kontakt, ili bar preporuka, tako da ni tu ne vidim sansu za tebe, ukoliko nemas nesto do toga. O potrebi poznavanja svedskog jezika da i ne pricamo.

Ali ukoliko imas nekoga ko bi bio voljan da te zaposli (ali stvarno, a ne "po potrebi" i na sat), plus da se malo deranzira oko tvoje radne dozvole, te ukoliko se radi o zanimanju s deficitarne liste, a pri tome nelicenciranom (uglavnom razni majstori, npr vodoinstalateri, vozaci gradjevinskih masina...), onda se radna dozvola dobija relativno lako, a sto je najvaznije trazi se u samoj Svedskoj, ne preko ambasade, i posao se moze poceti odmah; ne treba cekati da bude odobrena. U svim drugim slucajevima, mrka kapa da se dobije i posao, a i radna/boravisna dozvola po tom osnovu.

Da je drugacije, bilo bi mnogo manje "zaljubljenih", onih sto dolaze na osnovu fiktivnih veza, jer sta god ljudi van Svedske mislili, svi oni dolaze da bi radili i izdrzavali se od svog rada. Niko nije blesav da placa fiktivnom partneru za dozvolu, ceka je preko ambasade dve godine, zatim jos minimum dve godine zivi ovde dok ne stekne pravo na socijalu, a onda ukapira da ona uopste nije bezuslovna i pri tome je veoma mala. To je jedna od vecih zabluda o Svedskoj, ali ne mozes je ljudima izbiti iz glave, pa to ti je.

hvala Vilhelmina ovo mi je razjasnilo neke stvari! A to si sasvim u pravu da ljudi ne traze da odu negde tamo na zapad da bi bili na socijali nego da rade i zarade. 

Imam samo jos jedno pitanje, oko tih radnih papira... Da li postoje neki drugi uslovi osim toga da neto plata bude veca od 13.000 SEK i da poslodovac da oglas u Svedskoj najmanje 10 dana pre nego sto te zaposli ( uslovi sa sweden.se sajta), pre svega mislim da li poslodavac mora da garantuje za tebe (ili kako to vec ide..) a ovo pitam cisto da vidim da li se isplati tom nekom poslodavcu da uopste zaposljava nekog van EU, odnosno da li je velika razlika za poslodavca kad zaposljava nekog iz EU i van EU?

 

edit: naravno mislim na nase ljude kao poslodavce tamo jer pretpostavljam da tesko moze da se nadje posao samo sa znanjem engleskog i osnovnog svedskog. Jag har en lång väg att gå. :)

 

Hvala unapred!


Edited by pravnik123, 07 June 2017 - 10:31.

  • 0