Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola


  • This topic is locked This topic is locked
2034 replies to this topic

#1891 ja to onako

ja to onako
  • Members
  • 9 posts

Posted 25 April 2017 - 15:39

Mi cekamo 19 meseci i 10 dana.Predmet je u Solna 2 i kad god kontaktiram Migracionverket dobijem odgovor da jos stojimo u red da dobijemo handläggare.Gde je vas predmet
  • 0

#1892 slavce-84

slavce-84
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 April 2017 - 15:51

Sto se  tice predmeta,do sada nemam informaciju gde se nalazi.Slao sam migracionoj,oni kazu da cekamo i da cemo dobiti odgovor putem mejla.Dosta ima predmeta u obradi i da se ceka.Do kraja meseca pune dve godine kako se ceka odluka.Mislim da ovo ni u jednoj zemlji se ne ceka ovoliko dugo,za par meseci po meni treba da se vidi i odluci da li dobijas ili ne.Ovako je ovo cimanje i cekanje u nedogled.


  • 0

#1893 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 28 April 2017 - 15:53

Ja sam bio u braku 10god sa svedskom drzavljankom ovde u Srbiji. Pre nekoliko godina smo se razveli a imamo maloletno dete koje je takodje svedski drzavljanin. Dok smo bili u braku godinama smo se dvoumili da li da odemo gore ili ne i ipak ostali jer se cinilo da ovde ide na bolje.  Danas, moze da se kaze da je to bila zabluda pa iako smo u ozbiljnim godinama za emigraciju (ja 44) ipak trebalo izmedju ostalog i zbog deteta otici gore. Sto se tice te price imamo neki dogovor da po tom pitanju budemo sinhronizovani. S obzirom da Svedsku znamo samo iz prica ja imam 1000 pitanja i verovatno necu da se setim sve da pitam.

Posto moja bivsa supruga nije bas "zena zmaj" koji bi u stranu zemlju otisla sama sa detetom da se snadje nekako bi najbolja varijanta bila da ja odem prvi. Kontaktirao sam i ambasadu i Migrationverket i jedni i drugi kazu da ja imam pravo na radnu dozvolu ali da za tako nesto dete prvo mora biti u Svedskoj sto znaci da ipak ona treba da ode prva. Ako neko ima neku drugu ideju kako da se to izvede malo drugacije, neka napise :)

Ona osim drzavljanstva i nema neke veze sa Svedskom a ni ne govori jezik jer se kao jako mala vratila u Srbiju tako da razumem njen strah.

Pre par dana sam od nekoh poznanika iz Svedske cuo pricu u koju mi je bilo tesko da poverujem pa reko ajde ovde da pitam. Kazu da ako se ona tamo prijavi kao drzavljanin sa detetom  da joj sleduje stan od socijalnog od prvog dana i socijalna pomoc sasvim dovoljna za zivot dok na birou ne nadje neki posao. Nemojte da mi se smejete ako je ovo netacno ali tako su mi rekli :)

Naravno, ne interesuje nas zivot na socijali tamo ali krenuti od  nule bez icije pomoci jako bi bilo tesko.

Ako nemom bude bio interesantan moj slucaj imam ja jos pitanja :)


  • 0

#1894 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 17:50

Ona osim drzavljanstva i nema neke veze sa Svedskom a ni ne govori jezik jer se kao jako mala vratila u Srbiju tako da razumem njen strah.

Pre par dana sam od nekoh poznanika iz Svedske cuo pricu u koju mi je bilo tesko da poverujem pa reko ajde ovde da pitam. Kazu da ako se ona tamo prijavi kao drzavljanin sa detetom  da joj sleduje stan od socijalnog od prvog dana i socijalna pomoc sasvim dovoljna za zivot dok na birou ne nadje neki posao. Nemojte da mi se smejete ako je ovo netacno ali tako su mi rekli :)

 

Nije smesno, ali je pomalo tuzno kad se ljudi ovako olako razbacuju dezinformacijama, koje nekom treba da budu osnov za zivotnu odluku. Stan ne sleduje nikome, to zaboravi odmah. Socijala da, ali za to treba imati - stan. Tj treba imati neku adresu na kojoj si prijavljen, tako da se zna koja je opstina za tebe odgovorna.

Ima jos nekih uslova koje treba ispuniti da bi se ostvarilo pravo na socijalu, ima tu i dosta birokratije, pa treba biti spreman i na par meseci cekanja dok se sve ne sredi. Ipak, najvazniji uslov je pomenuta adresa. Bez nje se i ne racuna da se uselila u zemlju, pa samim tim nema nikakva prava, bez obzira sto je svedska drzavljanka.

Iznos socijale jeste dovoljan za skroman zivot. Koliki ce tacno biti, zavisi opet od troskova stanovanja, ali oni moraju biti dokazani ugovorom o iznajmljivanju. Tada moze da zapocne zivot, dete moze da krene u vrtic ili skolu, a ona na kurs jezika. Posle toga se mozda i kvalifikuje za bolji stan, ali to ce zavisiti od opstine u kojoj ce ziveti. U vecim gradovima sansa je ravna nuli, ali u nekom manjem mozda.

Sto se posla tice, tesko ce ga naci preko biroa, bar dok ne zna jezik i ne poseduje neko svedsko obrazovanje. Kod "nasih" moze da radi bez problema, ali bez domacih kvalifikacija i jezika, tesko ce ici na neki drugi nacin.

 

Da rezimiram. Ona mora prvo da se zvanicno useli u Svedsku, a to nije toliko jednostavno ni za svedske drzavljane koji dugo tu nisu ziveli i ne znaju jezik. Nije bas da sletis na Arlandu i daju ti stan i socijalu.


  • 1

#1895 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 28 April 2017 - 18:31

Hvala puno na odgovoru. Bez obzira sto razbija iluzije drago mi je bilo da procitam ovo jer mi deluje logicnije od one bajke koju sam cuo. Kao sto rekoste, kod tako bitne odluke potrebno je cuti sto realniji opis situacije, kakav god da je.

Iako tek posle svega ovog sto ste napisali gore dolazi moje "pitanje" mene ipak interesuje sta mislite o njemu?

Znaci npr bivsa zena se preseli sa detetom, nadje stan, krene na kurs jezika a dete krene u skolu. Ja predajem za boravisnu i radnu dozvolu na osnovu toga sto dete zivi u Svedskoj. U braku nisam i bivsa zena mi nije sponzor tako da njena plata i kv. stana nije bitna za mene jer se ja ne selim kod nje a stan ne mogu da zakupim bez boravisne dozvole. Da li ja popunjavam zahtev bez svedske adrese ili kako i koliko obicno traje takav slucaj gde se spajaju roditelj i dete, ima li neki prioritet?


  • 0

#1896 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 19:41

Sad vec moram do kraja da te razocaram :( .

To sto si zamislio ne ide. U ambasadi i Migrationsverketu verovatno nisu dobro razumeli pitanje; inace ti ne bi onako rekli. Naime, spajanje porodice kao osnov za boravisnu podrazumeva da ces ti s tom osobom ziveti u zajednickom domacinstvu. Kad su maloletna deca u pitanju, postoje dve mogucnosti. Prva je da zivis s njegovom majkom, pa samim tim i s njim. Druga u tvom slucaju ne dolazi u obzir, ali da se spomene, kad vec postoji. To je slucaj kad maloletna deca dodju bez roditelja, pa onda mogu da zatraze spajanje s roditeljima, koji onda dobiju boravisnu po tom osnovu. Trece nema.

 

Znaci da bi u tvom slucaju jedina sansa bila da trazis spajanje i s majkom i s detetom. U tom slucaju morate da zivite u zajednickom domacinstvu dok ti ne dobijes stalnu boravisnu. To dalje znaci da ona mora da ispuni sve uslove u pogledu dovodjenja tebe (stan i posao/plata), a duzna je i da te izdrzava za to vreme. Naravno da to moze da bude samo formalno, jer niko ovde ljudima ne upada u stanove da gleda ko s kim spava, ali niko od vas za to vreme ne bi mogao da bude na socijali. Ona zato sto mora da te izdrzava, a ti zato sto si izdrzavan. Kad prodju dve godine od tvog dolaska, onda kako hocete.

 

Poenta citave price, i ono sto ti poznanici nisu dobro objasnili je u sledecem. U Svedskoj osnov za socijalna prava nije drzavljanstvo, vec legalan boravak u zemlji. Drzavljanstvo ne donosi nista ako ovde ne zivis. Jedino sto s drzavljanstvom mozes da se uselis kad god hoces, i onda imas ista prava kao i drugi koji su se legalno uselili, bez obzira da li su tu s boravisnom dozvolom ili drzavljanstvom. Medjutim, time preuzimas i neke obaveze. Jedna od njih je da ispunjavas uslove za dovodjenje clanova porodice iz npr Srbije. Osnovni uslov za to je da imas stan i prihode s kojima mozes novopridoslog clana da izdrzavas do dobijanje stalne boravisne dozvole. Posto dete te uslove po definiciji ne ispunjava, onda s njim i ne mozes traziti spajanje, vec samo s majkom.


  • 1

#1897 marinkowwa

marinkowwa
  • Members
  • 55 posts

Posted 28 April 2017 - 20:04

Posle ovog komplikovanog slucaja evo jos jednog :)

 

Planiram da preko sambo veze odem u Svedsku.

Osoba koja mi je sambo partner mi samo cini uslugu, dakle nije u pitanju prava sambo veza.

 

Predala sam za sambo  30.06.2015.

Imala intervju u ambasadi negde 07.05.2016.

Juce su mog sambo partnera zvali iz Migrationsverket u vezi naseg slucaja, ali on lose zna svedski te ih nije najbolje razumeo.

Nakon toga je njegov prijatelj pozvao njih, i oni su mu rekli da ce moj sambo ovih dana dobiti poziv za razgovor.

 

Sada se ja pitam zasto poziv za razgovor, zasto to ne ide elektronski kao kod vecine.

 

Da li razlog moze biti to sto je on 1946 godiste a ja sam 1965? (Tako da je  dexxter decko u najboljim godinama u poredjenju sa nama :D )

Pri tom je on dosta bolestan, imao je neke operacije na srcu (operacija srcanih zalizaka), ali funkcionise, dolazi ovde u Srbiju 2-3 puta godisnje.

Ili je smetnja to sto je na drzavnoj penziji?

 

Inace on ima svoj stan koji se sastoji od dnevne, spavace sobe, kuhinje, kupatila.

Znaci to bi trebalo da je u redu.

 

Sve u svemu ja sam zabrinuta sto su ga pozvali na razgovor.

 

Ja zapravo imam brata koji tamo zivi, kod koga bih ja zivela sve dok je to potrebno, koji ce se potruditi da mi nadje posao.

Planiram da sto pre krenem na kurs jezika, da jezik i na svaki drugi nacin savladam da bih mogla da se uklopim i da samostalno zivim i radim.

Svesna sam da ce ovo biti tezak period, ali mislim da sam spremna.

 

Eto, ukratko jos jedan tezi slucaj.

 


  • 0

#1898 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 28 April 2017 - 20:35

Ovaj moj slucaj je izgleda redak tako da unosi zabunu. Siguran sam da su me i jedni i drugi dobro razumeli. Iz Migrationverket su mi naglasili da je za ovakve slucajeve neophodan i boravak deteta i naglasili su - drzavljanstvo a ne samo boravak dok sam sa nekom sluzbenicom ambasade pricao telefonom. Objasnio sam joj situaciju i isti mi je odgovor dala. Kaze da je to aplikacija na osnovu deteta, da ono mora da bude u Svedskoj i ima drzavljanstvo a da ja imam starateljstvo. Bivsu zenu niko i ne pominje. sto i ima logike. Sta da recimo nismo u dobrim odnosima? Ona bi mogla da me spreci da budem pored deteta iako imamo zajednicko starateljstvo? To bi bilo nelogicno. Jos su mi rekli da za ovakav slucaj mora licno u ambasadu da se dodje i da ne moze online. Ostale detalje oko adrese i sl. nisam pitao preko telefona, verovatno bi mi rekli da dodjem a i mi smo svi jos uvek ovde tako da nema svrhe. Pre svega toga sam hteo da vidim da li je neko imao slicaj slucaj ali to je izgleda retko :(


  • 0

#1899 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 21:26

Kaze da je to aplikacija na osnovu deteta, da ono mora da bude u Svedskoj i ima drzavljanstvo a da ja imam starateljstvo. Bivsu zenu niko i ne pominje. sto i ima logike.

 

Evo ti linka o tome sto te zanima, pa probaj sam da razumes o cemu se radi. Posle mozes da pitas ako ti nesto nije jasno.

 

Nikako nema logike sto niko nije pominjao bivsu zenu, jer dete nije samo, vec ce ziveti s njom. Da bi ti dobio spajanje porodice s detetom, moras i ti da zivis u zajednickom domacinstvu s detetom, a u tvom slucaju to znaci i s majkom. Inace nije spajanje porodice, i nema osnova za boravisnu po tom osnovu!

 

Da se dete na neki nacin samo naslo u Svedskoj (izbeglica ili "posebne okolnosti", vidi u linku), ti bi mogao da dodjes da zivis s njim, pri cemu dete ne bi moralo da ispunjava one uslove sa stanom i prihodima, zato sto je - dete. Ocigledno su u ambasadi mislili na taj slucaj, kad vec nije pominjana majka.

 

Definitivno, ne postoji takva vrsta boravisne dozvole kojoj je osnov spajanje porodice, a da ta porodica zadrzava pravo da zivi razdvojeno. To vec stvarno ne bi imalo nikakve logike. Jer "spajanje porodice" ne znaci da zivite u istoj zemlji, vec da zivite u zajednickom domacinstvu.


  • 1

#1900 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 21:30

@ marinkowwa

Sigurno je razlika u godinama u pitanju, nema sta drugo da bude. Pretpostavljam da zele da vide da je on "pri cistoj svesti i zdravoj pameti" :), i da ce zato biti dovoljno da uzivo potvrdi da zeli da ti dodjes. I onda ce odluka najverovatnije biti pozitivna, jer da to nije izvesno, ne bi ga ni zvali na razgovor, vec bi vas jednostavno odbili kao neozbiljne.


  • 1

#1901 marinkowwa

marinkowwa
  • Members
  • 55 posts

Posted 28 April 2017 - 21:39

Uh, Vilhelmina, sada se malo bolje osecam.

Puno ti hvala :)


  • 0

#1902 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 21:57

@ dexxter, jos jednom

 

Razmisli malo koliko ima logike da ti dobijes boravisnu tako kako mislis, dakle da pri tome ne zivis s majkom. To bi znacilo da od prvog dana imas pravo na socijalu, pa i na onaj nesretni stan. Po zakonu bi ti to pripadalo, ne bi mogli da te izuzmu iz zakona. Pri tome bi dosao vec duzan drzavi, jer ne verujem da bi detetu u medjuvremenu placao zakonski odredjenu minimalnu alimentaciju, pa bi ona to preuzela na sebe i tebe vodila "na dug". I taj dug bi se uvecavao sa svakim danom dok bi ti bio ovde na toj hipotetickoj socijali, a drzava ti izdrzavala dete, a bogami i tebe. Vidis li koliko je nelogicno da na tu caku dobijes boravisnu?

 

A sad zamisli koliko zena tako dodje s decom, na osnovu nove veze sa svedskim drzavljaninom. Pa svi njihovi bivsi muzevi bi mogli da kasnije traze boravisne po tom osnovu, sa sve pravom na socijalu. Tu je jos jednu stvar vazno pomenuti. Prilikom iseljenja deteta, ti bi morao da potpises saglasnost da ga majka odvede. Kako kasnije mozes traziti da opet zivis s njim, ako si se prethodno odrekao tog prava?

 

Stvarno ne znam kakav si to cudan razgovor vodio s ambasadom, a da majka nije pomenuta, kao ni okolnosti pod kojima dete treba ovde da dodje. Posebno mi ne pije vodu to s drzavljanstvom deteta, jer to nikako ne moze da bude uslov za bilo sta. Deca koja legalno borave u Svedskoj imaju potpuno ista prava, bez obzira da li imaju drzaljanstvo ili "samo" boravisnu dozvolu. Sve drugo bi bilo u teskoj suprotnosti s ovdasnjim vrednostima, pa i zakonom.

Prilicno sam sigurna da je sluzbenica s kojom si razgovarao razumela da je dete ovde samo, a ne da tek treba da dodje, i to s majkom, uz tvoju saglasnost. To potpuno menja stvar.

 


  • 0

#1903 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 28 April 2017 - 22:15

Procitao sam ali kako vidim tu se radi samo o deci izbeglica i azilanata. Ne pominje se nikakvo drzavljanstvo ili bilo sta od ovog sto su mi objasnjavali iz ambasade. Nisu valjda bas toliko zbunjeni bili. Najbolje ce biti da se prosetam do ambasade i vidim na cemu sam. Hvala puno na pomoci :)

 

U isto vreme smo pisali post pa da editujem.

Ono u prvom pasusu ne razumem? Mi imamo zajednicko starateljstvo i niko nekome na placa nikakvu alimentaciju. A onaj primer gde se zena ponovi uda, odvede decu pa ocevi traze boravisnu? Pa verovatno ima ali zanemarljivo u odnosu na samba i ostala spajanja. Verujem da ovakvih slucajeva nema mnogo. I ne da bukvalno majka nije pomenuta, pricali smo o tome da smo razvedeni ali oko uslova za mene izdiktirala mi je samo vezano za dete. I ambasada i migraciono. Opet kazem, najbolje da odem licno do ambasade i proverim sve.


Edited by dexxter, 28 April 2017 - 22:28.

  • 0

#1904 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 April 2017 - 23:12

Procitao sam ali kako vidim tu se radi samo o deci izbeglica i azilanata. Ne pominje se nikakvo drzavljanstvo ili bilo sta od ovog sto su mi objasnjavali iz ambasade. Nisu valjda bas toliko zbunjeni bili.

 

Drzavljastvo se ne pominje, jer nema ni veze s ovim. Spajanje porodice je moguce sa svedskim drzavljanima ili vlasnicima stalnih boravisnih dozvola. Nema nikakve razlike u pravima izmedju ove dve kategorije.

 

 


Ono u prvom pasusu ne razumem? Mi imamo zajednicko starateljstvo i niko nekome na placa nikakvu alimentaciju. A onaj primer gde se zena ponovi uda, odvede decu pa ocevi traze boravisnu? Pa verovatno ima ali zanemarljivo u odnosu na samba i ostala spajanja. Verujem da ovakvih slucajeva nema mnogo. I ne da bukvalno majka nije pomenuta, pricali smo o tome da smo razvedeni ali oko uslova za mene izdiktirala mi je samo vezano za dete. I ambasada i migraciono. Opet kazem, najbolje da odem licno do ambasade i proverim sve.

 

Prema svedskom zakonu, alimentaciju detetu placa onaj roditelj s kojim dete ne zivi, pa makar bilo zajednicko starateljstvo. Ako tvoje dete dodje da zivi ovde, za njega ce vaziti svedski zakoni, nece srpski.

 

Kad se zena ponovo uda i ako zeli da odvede decu u Svedsku, otac mora da da svoju saglasnost, bez obzira da li je starateljstvo zajednicko ili ga ima samo majka. U oba slucaja se trazi njegov potpis, a tim potpisom on se odrice prava da zivi s detetom. Sta mislis, zasto se to trazi? Pa valjda nije zato da bi mu kasnije vratili to pravo, sa sve boravisnom i socijalom? Ne sumnjam da bi bilo mnogo onih koji bi to trazili, ali potpisali su i to je to.

 

U svakom slucaju, ne postoji nijedan boravisna dozvola kod koje nije unapred jasno od cega ce se novopridosla osoba izdrzavati. Ukoliko se radi o izbeglicama, drzava preuzima tu obavezu. Ostala dva slucaja su posao, gde se osoba izdrzava sama, i spajanje porodice, gde ovdasnji partner ima tu obavezu. To su u Svedskoj prilicno notorne stvari, i nema nikakvih izuzetaka.

 

Ako ti u ambasadi kazu bilo sta drugo, budi siguran da nisu razumeli pitanje, pa pitaj opet :) .


  • 0

#1905 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 29 April 2017 - 00:07

 

Ako ti u ambasadi kazu bilo sta drugo, budi siguran da nisu razumeli pitanje, pa pitaj opet :) .

 

Ih bre Vilhemina, ti me pored 2 fakulteta napravi na nekog ko ne zna da komunicira :D

 

Pa pitacu ih, nije me sramota. Evo, 3 puta sam pitao Migrationsverket za nekoliko godina i evo sta su mi odgovorili u mailovima a ti mi sad protumaci da li je bitan samo boravak ili i drzavljanstvo i boravak:

 

"

Thank you for your email.
 
Yes, you can apply for a resident permit on the grounds of your son which is a Swedish citizen.
 
Best regards,

Mariam Hamza"

 

"

Thank you for your e-mail.
 
These kind of applications are dependent on the referents citizenship. But the referent must also be settled in Sweden. You can not apply online if the referent is under the age of 18.
 
Yours sincerely,
 

Selma Mujkic"

 

Treci put sam pitao ono da li mogu ja sa njim zajedno da se uselim ili on treba vec da bude tamo:

 

"

Thank you for your e-mail. 

 

The child must live in Sweden if you want to apply for moving to him. You can not apply for a residence permit if the minor child does not live here in Sweden.

 

Best regards,

Nathalie Tongur"


  • 0