Jump to content

Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola

• Please log in to reply
1887 replies to this topic

#1876 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 50 posts

Posted 03 April 2017 - 18:24

Ma super je ispalo.Kod mene je sve čisto i bez problema.Odneo pasoš, ugovor i SN.Otvorili bez problema.Sad samo da odrade provere i nadam se da stigne sledeće nedelje 😁
  • 1

#1877 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,652 posts

Posted 03 April 2017 - 20:18

Ma super je ispalo.Kod mene je sve čisto i bez problema.Odneo pasoš, ugovor i SN.Otvorili bez problema.Sad samo da odrade provere i nadam se da stigne sledeće nedelje 😁

Imao si srece, ali nemoj se zavaravati da je to zato sto je kod tebe sve "cisto". I kod mnogih drugih je bilo, pa su ipak odbijeni. Vazi i za druge stvari. Ne znas cija i kakva losa iskustva se tebi ni krivom ni duznom mogu obiti o glavu, posebno kad si svez imigrant. Na to treba jednostavno biti spreman i nikad ne zaboraviti da si ipak sam zeleo da dodjes, kao i da si imao debelih razloga za to.

Net je prepun novinskih izvestaja o ovom o cemu smo pricali, vezano za otvaranje racuna u banci. Evo jednog od njih, prilicno svezeg, iz novembra 2016, a radi se o "cistokrvnom" Nemcu, koji je u Svedskoj radio pre vise godina i tada dobio personnummer. I pored toga nije mogao da otvori novi racun u banci (stari mu je zatvoren zbog neaktivnosti, posto je zadnjih godina ziveo i radio u Nemackoj), jer nije imao svedsku licnu kartu. Objasnjenje koje je dobio jeste da banke odgovaraju za proveru identiteta klijenata, a to dalje ima veze s pranjem novca i finansiranjem terorizma. Naravno da ne znaci da svi ljudi kao ti ili on obavezno peru novac i finansiraju terorizam, ali to je predostroznost kojoj su banke pribegle da ne bi placale kazne jer nisu obavile temeljitu proveru identiteta. A one ne zele da se time zamajavaju kad vec postoji drzavni organ ovlascen za to, dakle Skatteverket. Zato mnogi imaju problem, koji si ti srecom izbegao.

• 0

#1878 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 50 posts

Posted 04 April 2017 - 16:29

Znam sve ovo o čemu pričaš.Hvala u svakom slučaju na svim informacijama.Šta misliš, da li da probam sa jednom platnom listom za PN ? Možda mi i prodje 😁
  • 1

#1879 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,652 posts

Posted 05 April 2017 - 06:16

Samo napred, kad si vec zapeo :D .

Nece ti niko uzeti za zlo. U najgorem slucaju mogu da te odbiju, pa posle pokusas opet.

• 0

#1880 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 50 posts

Posted 11 April 2017 - 15:10

A šta se dešava ako nemam vezano tri meseca sa platom od 13000 sek ? Npr. ovog imam pa sledećeg nemam pa trećeg imam.Jel onda ne vredi pokušavati za PN ? Mora biti vezano bar tri meseca sa 13000 da bi se pokušalo ?
  • 1

#1881 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,652 posts

Posted 11 April 2017 - 17:15

Ako imas tri meseca za redom prihod veci od 13000, onda mozes biti siguran da ces biti izjednacen s onima koji imaju stalni posao s takvim istim primanjima, dakle i da ces dobiti taj PN. U svim ostalim slucajevima sluzbenik koji radi na tvom predmetu ce napraviti slobodnu procenu, verovatno uz pomoc par internih uputstava, ali definitivno ne postoje cvrsta pravila u ovoj oblasti.

Znaci, samo procena doticnog sluzbenika da li ces ti u sledecih godinu dana moci, ili neces moci da ostvarujes takvu zaradu. Bitnu ulogu igra i vrsta posla, jer npr ako si brao neko voce tri meseca i zaradjivao solidno, jasno je da to nece moci preko cele godine, a isto bi bilo i ako si cistio sneg, sekao drva u sumi, sadio cvece, odrzavao baste ili skijaske staze, radio kao spasilac na otvorenom bazenu... Kod svih poslova koji bi se mogli oceniti kao sezonski, sigurno ce se insistirati na stalnom poslu u doticnoj firmi, kolika god da ti je bila zarada u prva tri meseca. Znam da to kod tebe nije slucaj, ali bi to sto radis posao gde je ponuda radne snage znatno veca od potraznje, moglo takodjer da utice u smislu da vise zakeraju. Ali nadajmo se da nece.

• 1

#1882 swedjaninupokusaju

swedjaninupokusaju
  • Members
  • 50 posts

Posted 12 April 2017 - 04:07

Ok.Hvala.
  • 0

#1883 Ruzica17

Ruzica17
  • Members
  • 2 posts

Posted 21 April 2017 - 14:06

Pozdrav svima.Citala sam vase komentare i puno su mi pomogli.Konacno sam i dobila boravisnu dozvolu posle 14 meseci.I sad kad sam je dobila puna sam euforije i sve bih al kao i do sad sve treba cekati i svemu treba vremena.Zanima me kako ide skolovanje,da li nam priznaju diplome i ako priznaju ima li ko iskustva o dodatnim ispitima,kako ste se snasli,bilo sta.Svima koji cekaju zelim puno srece.❤
  • 0

#1884 slavce-84

slavce-84
  • Members
  • 2 posts

Posted 21 April 2017 - 15:22

Pozdrav svima.

Hteo bih samo da pitam oko dobijanja boravisne dozvole,da li neko zna koliko se ceka?

U predhodnom topicu vidim da je Ruzica17 napisala 14 meseci,cini mi se da je to relativno brzo, s obzirom da citam da se mnogo vise ceka....

Kazem da je relativno brzo,zato sto moj otac ceka 23 puna meseca sad ce jos malo za koji dan 24mesec.To su dve godine,pa me brine da li tu postoji neki problem ili mu se tako zapalo... 

Edited by slavce-84, 21 April 2017 - 15:45.

• 0

#1885 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,652 posts

Posted 21 April 2017 - 17:43

Pozdrav svima.Citala sam vase komentare i puno su mi pomogli.Konacno sam i dobila boravisnu dozvolu posle 14 meseci.I sad kad sam je dobila puna sam euforije i sve bih al kao i do sad sve treba cekati i svemu treba vremena.Zanima me kako ide skolovanje,da li nam priznaju diplome i ako priznaju ima li ko iskustva o dodatnim ispitima,kako ste se snasli,bilo sta.Svima koji cekaju zelim puno srece.❤

O ovome se svojevremeno puno pisalo na ovom, ali i drugim topicima. Ali nekako poslednjih godinu-dve samo o boravisnoj dozvoli i zato mi je bas drago da je neko pomenuo da nije bitno samo doci, nego treba i ziveti ovde.

Oko diploma nema pravila. Sve se priznaju i nijedna. Zavisi od struke i nivoa obrazovanja, ali u prinicipu nije problem priznavanje, nego dobijanje posla. Za neke struke i zanimanja postoje pisana pravila o tome sta i kako treba kompletirati strano obrazovanje da bi odgovaralo domacem, a za ostale otprilike vazi to isto, samo nepisano. Malo koja diploma donosi direktno posao, bilo da je srednja ili visokoskolska. No svaka moze posluzi ako se imaju dobri kontakti i/ili mnogo srece. Onako preko javnih oglasa, slaba vajda, posebno ako se ne zna jezik, i to jako dobro.

Pozdrav svima.

Hteo bih samo da pitam oko dobijanja boravisne dozvole,da li neko zna koliko se ceka?

U predhodnom topicu vidim da je Ruzica17 napisala 14 meseci,cini mi se da je to relativno brzo, s obzirom da citam da se mnogo vise ceka....

Kazem da je relativno brzo,zato sto moj otac ceka 23 puna meseca sad ce jos malo za koji dan 24mesec.To su dve godine,pa me brine da li tu postoji neki problem ili mu se tako zapalo... 

Prosecno vreme cekanja je trenutno od 16 do 26 meseci, i zavisi od mnogo faktora. Ovde mozes da vidis sta vazi u tvom slucaju.

• 0

#1886 slavce-84

slavce-84
  • Members
  • 2 posts

Posted 22 April 2017 - 07:25

Od kojih faktora to zavisi da bi se dobila ranije boravisna dozvola? Kada citam na ovom forumu da su neki dobijali u poslednje vreme mnogo ranije,nisam nikog video da je pisao da ovoliko dugo ceka?

Naprimer  Ruzica17 je dobila za 14 meseci,kako je onda sada prosecno vreme cekanja duze,a mi smo aplicirali pre nje.

Da li mozemo da ocekujemo da ce dobiti za 26 meseci,to su jos dva meseca cekanja,kad se cekalo ovoliko,sacekace se i ta dva meseca. 

Da li treba da se pise migracionoj sluzbi da se oduzilo i da vreme cekanja istice i da treba sto pre da daju odgovor,kakav god da je?

Unapred zahvalan Vilhelmini

Edited by slavce-84, 22 April 2017 - 07:31.

• 0

#1887 mmedenaa

mmedenaa
  • Members
  • 25 posts

Posted 23 April 2017 - 00:07

Ja sam cekala 17 mjeseci boravisnu. I sve se doceka.
  • 0

#1888 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,652 posts

Posted 23 April 2017 - 07:14

Od kojih faktora to zavisi da bi se dobila ranije boravisna dozvola? Kada citam na ovom forumu da su neki dobijali u poslednje vreme mnogo ranije,nisam nikog video da je pisao da ovoliko dugo ceka?

Naprimer  Ruzica17 je dobila za 14 meseci,kako je onda sada prosecno vreme cekanja duze,a mi smo aplicirali pre nje.

Da li mozemo da ocekujemo da ce dobiti za 26 meseci,to su jos dva meseca cekanja,kad se cekalo ovoliko,sacekace se i ta dva meseca. 

Da li treba da se pise migracionoj sluzbi da se oduzilo i da vreme cekanja istice i da treba sto pre da daju odgovor,kakav god da je?

Unapred zahvalan Vilhelmini

Nisu to nikakvi faktori na koje mozes da utices, a i menjaju se. Ranije je npr bilo pravilo da se brze dobija odgovor ako se aplicira preko interneta, a sad je obrnuto - brze idu oni koji su aplicirali na klasican nacin, papiri, pa u ambasadu. Sigurno zato sto se te dve grupe odvojeno tretiraju, pa je onih preko interneta bilo znatno vise. Znaci da i to malo pravila sto ima pokaze svoje efekte u statistici tek znatno kasnije. Kad bi sad svi navalili da apciraju "papirnato", za par meseci bi tu bio znatno duzi red nego za ostale. Statistika uvek pokazuje kako je bilo u prethodnom periodu, a to ne znaci da ce isto biti i ubuduce.

Osim toga, zahtevi za spajanje porodice dolaze sa svih strana sveta, skupljaju se centralno u Migrationsverketu, a onda rasporedjuju sluzbenicima koji se fizicki nalaze na raznim mestima, cesto i u razlicitim gradovima. A posto utvrdjivanje cinjenicnog stanja dugo traje, desi se da ti ljudi prestanu tamo da rade, pa se njihovi predmeti sele negde drugde, i tako opet zavrse na kraju reda (ako nekakvog reda uopste ima). Zato i ne ide tim redom kako se apliciralo, nego kako ti se zalomi. Ko bi tu mogao bilo sta nekome da garantuje? No uvek mozes da pozoves i pitas gde se tvoj slucaj trenutno nalazi i da se nije negde zagubio. Da li ce to nesto pomoci i ubrzati, drugo je pitanje. Moze i ne mora.

• 0