Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola


  • This topic is locked This topic is locked
2034 replies to this topic

#1531 AnaBaum

AnaBaum
  • Members
  • 11 posts

Posted 06 July 2016 - 16:00

Ode Vilhemina na godisnji... Pa lep provod...


  • 0

#1532 marinkowwa

marinkowwa
  • Members
  • 55 posts

Posted 06 July 2016 - 20:17

I zasluzila je :)


  • 0

#1533 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 July 2016 - 06:01

Ode Vilhemina na godisnji... Pa lep provod...

 

Nisam jos, u augustu cu :) .

Sto se tice tvog pitanja, odgovor je ovde. Dakle, osnovni uslov je posedovanje stalne boravisne dozvole, ali za one koji u Svedskoj borave krace od 4 godine, ima i dodatnih uslova, onih koji se odnose na visinu primanja i stambenu situaciju. No to je samo formalni zahtev. U praksi, i neko ko duze boravi moze biti odbijen (tj njegov buduci partner) iz istog razloga, samo onda obrazlozenje nece biti neposedovanje stana i dovoljnih primanja, nego nesto drugo. Npr, reci ce da veza nije dovoljno ozbiljna, sto i nije daleko od istine, jer je stvarno malo neozbiljno planirati zajednicki zivot s nekim u uslovima kada se i sam jedva izdrzavas. No na kraju krajeva, ipak je sve to stvar procene.


  • 0

#1534 AnaBaum

AnaBaum
  • Members
  • 11 posts

Posted 07 July 2016 - 08:38

Nisam jos, u augustu cu :) .

Sto se tice tvog pitanja, odgovor je ovde. Dakle, osnovni uslov je posedovanje stalne boravisne dozvole, ali za one koji u Svedskoj borave krace od 4 godine, ima i dodatnih uslova, onih koji se odnose na visinu primanja i stambenu situaciju. No to je samo formalni zahtev. U praksi, i neko ko duze boravi moze biti odbijen (tj njegov buduci partner) iz istog razloga, samo onda obrazlozenje nece biti neposedovanje stana i dovoljnih primanja, nego nesto drugo. Npr, reci ce da veza nije dovoljno ozbiljna, sto i nije daleko od istine, jer je stvarno malo neozbiljno planirati zajednicki zivot s nekim u uslovima kada se i sam jedva izdrzavas. No na kraju krajeva, ipak je sve to stvar procene.

 

Vilhemina, HVALA Vam mnogo. Puno ste mi pomogli ovim odgovorom, a verujem i drugima. Vaši su komentari zlata vredni. Svako dobro!


  • 0

#1535 BojanB721

BojanB721
  • Members
  • 47 posts

Posted 08 July 2016 - 04:36

Da li preko 

 

https://bostad.stockholm.se

 

mogu da konkurisem da dobijem pravo da iznajmim stan u Sigtuni, ili da bih konkurisao za neki stan tamo trebam da budem prijavljen na neki drugi servis/sluzbu?

 

Da li postoji mogucnost istovremenog podnosenja zahteva za svenskt medborgarskap i za pass?

Koliko sam na sajtu policije video za pasos potrebna je:

 

-ID

-Stari pasos

-350 SEK

 

Malo mi je prilicno neobicno da nigde ne pise da je potreban personbevis i bevis om svenskt medborgarskap (osim ako se te 2 stavke ne nazivaju i sa: Skatteverkets id-kort för folkbokförda i Sverige I Svenskt tjänste-eeller id-kort utfärdat av statlig myndighet) ???

 

Ukoliko se podnese zahtev da dobijanje svenskt medborgarskap koliko se dugo ceka odgovor da li je neko dobio ili nije?

 

Da li je bolje podneti online ili poslati formulare postom?

 

Da li se i dalje pasos salje sa formularima?

 

Da li pod svenskt SIS-märkt id-kort spadaju svi id koje NIJE izdala policija(dakle skatverket, stockholm stad, posten,...)?

 

Takodje sam video na sajtu migrationsverket, da li je to tacno, ukoliko je otac deteta svedski drzavljanin a dete mu je rodjeno u inostranstvu, pritom je ozenjen sa majkom deteta, dete automatski postaje svedski drzavljanin, mada ne pise da i majka treba da bude isto SW drzavljanin...


Edited by BojanB721, 08 July 2016 - 04:52.

  • 0

#1536 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 July 2016 - 06:43

Uh koliko pitanja, a pri tome mi nije bas jasno da li su ti svi odgovori bas od zivotne vaznosti :) . No dobro, idemo redom:

 

Da li preko 

 

https://bostad.stockholm.se

 

mogu da konkurisem da dobijem pravo da iznajmim stan u Sigtuni, ili da bih konkurisao za neki stan tamo trebam da budem prijavljen na neki drugi servis/sluzbu?

 

Mozes da konkurises i tu, ako nadjes neki stan u Sigtuni, a da je kod njih prijavljen. No vecina tamosnjih stanova je prijavljena kod Sigtunahem, a za to vec moras biti registrovan kod njih.

 


Da li postoji mogucnost istovremenog podnosenja zahteva za svenskt medborgarskap i za pass?

Koliko sam na sajtu policije video za pasos potrebna je:

 

-ID

-Stari pasos

-350 SEK

 

Malo mi je prilicno neobicno da nigde ne pise da je potreban personbevis i bevis om svenskt medborgarskap (osim ako se te 2 stavke ne nazivaju i sa: Skatteverkets id-kort för folkbokförda i Sverige I Svenskt tjänste-eeller id-kort utfärdat av statlig myndighet) ???

 

Ukoliko se podnese zahtev da dobijanje svenskt medborgarskap koliko se dugo ceka odgovor da li je neko dobio ili nije?

 

Da li je bolje podneti online ili poslati formulare postom?

 

Da li se i dalje pasos salje sa formularima?

 

Da li pod svenskt SIS-märkt id-kort spadaju svi id koje NIJE izdala policija(dakle skatverket, stockholm stad, posten,...)?

 

A zasto bi to radio istovremeno, i kako, kad je drzavljanstvo uslov za pasos, a ti prilikom podnosenja zahteva jos ne znas hoce li ti biti odbreno? Osim toga, obe procedure traju po 5-6 dana i nije problem da se odrade onim redosledom kako je predvidjeno i jednino logicno. Dakle, prvo drzavljanstvo kod Migrationsverket, pa zatim pasos kod Polisen.

Personbevis i bevis om svenskt medborgarskap ne moras ti da saljes, jer oni sami imaju pristup tim podacima/dokumentima. Ti nosis samo nesto cime mozes da se identifikujes, da ne bude sumnje da si to bas ti. To nesto moze da bude bilo sta sa spiska vazecih legitimacija. Ukoliko nisi svedski drzavljanin, ne mozes imati nationella ID-kort koju izdaje Polisen, vec samo onu od Skatteverketa. Ranije se umesto nje mogla imati legitimacija izadata od neke banke ili druge ustanove (to su one SIS-märkta!), ali danas je uslov za to da vec imas vazecu legitimaciju izdatu od strane Polisen ili Skatteverket. U tvom slucaju moze da bude samo Skatteverket, posto nisi drzavljanin.

Za drzavljanstvo ne mozes aplicirati preko neta, jer moras postom poslati i pasos zemlje cije drzavljanstvo imas. Znaci, online mozes samo da popunis formular, ali onda ga stampas i saljes zajedno s pasosem, preporucenim pismom. Odgovor se dobija prilicno brzo, obicno za nedelju dana. Kad si ga dobio, i pod uslovom da je pozitivan, sacekas par dana da sve bude registrovano i u Skatteverketu, i onda ides u Polisen da trazis pasos, a za njega ti je potrebna samo vazeca legitimacija i pare.

 

 

 


 

Takodje sam video na sajtu migrationsverket, da li je to tacno, ukoliko je otac deteta svedski drzavljanin a dete mu je rodjeno u inostranstvu, pritom je ozenjen sa majkom deteta, dete automatski postaje svedski drzavljanin, mada ne pise da i majka treba da bude isto SW drzavljanin...

 

Dovoljno je da je jedan od roditelja (u pravnom, a ne bioloskom smislu!) drzavljanin u trenutku rodjenja deteta, da bi i dete dobilo svedsko drzavljanstvo. Medjutim, prema Zakonu o roditeljstvu, majka koja rodi dete je uvek i pravno roditelj, dok je otac to samo u slucaju da je ozenjen majkom. Ako nije, on mora da formalno i pravno prihvati roditeljstvo, da bi dobio taj status.

 

Imas li jos cudnih pitanja :) ?


  • 0

#1537 Igor Cacak

Igor Cacak
  • Members
  • 2 posts

Posted 12 July 2016 - 12:02

Ima .. Sudski prevodilac me pitao dali Apostille-om treba da budu overeni originalni dokumenti ili njegovi prevodi i dali treba da prevede i Apostill-e ?! Zbunio me skroz.


  • 0

#1538 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 July 2016 - 15:47

Ima .. Sudski prevodilac me pitao dali Apostille-om treba da budu overeni originalni dokumenti ili njegovi prevodi i dali treba da prevede i Apostill-e ?! Zbunio me skroz.

 

O boze, gde si uspeo da nadjes sudskog prevodioca koji tebe pita kako da uradi svoj posao :krsta: ?

Nadjoh medju svojim pairima neke ovlascene prevode, i stvar izgleda ovako. Original se ne dira, nego se samo prilozi uz sve. Kopija originala i prevod se prikace zajedno i udari se pecat prevodioca tako da istovremeno zahvata oba papira. Znaci, pola pecata na jednom, a druga poovina na drugom. Prevod ide odozgo, a kopija originala odozdo. Pecat se udara s unutrasnje strane, dakle zahvata poledjinu prevoda i lice originala.

Na kraju prevoda ide ovo: I hereby certify by my seal and signature that the above translation is in full conformity with the enclosed document. Pa ispod toga: Official Court Interpreter for English (ili koji je vec jezik) appointed by Ministry of Justice, Belgrade (decision No. ... broj odluke, koji je vec...). I ispod toga ime i prezime prevodioca, mesto, datum, njegov potpis i pecat.

Nikakvi apostili, jer oni potvrdjuju verodostojnost potpisa na dokumentu koji se overava, ali ne kazu nista o sadrzaju. E sad, ako na dokumentima koje prevodis vec postoji neki apostil, i njega treba prevesti. Takodjer treba prevesti i sadrzaje svih drugih pecata na dokumentu koji se prevodi.

To ti je bio primer jednog prevoda sa srpskog na engleski, uradjen u Srbiji. Ovdasnji, znaci svedski prevodioci, obicno imaju neku vrstu zvanicne nalepnice kojom spoje kopiju originala i prevod, pa ne udaraju onaj pecat na dve strane istovremeno. Ali sve ostalo je isto, i na kraju prevoda je obavezan potpis i pecat prevodioca (ili ovlascene firme za prevode).

Male varijacije su moguce, ali princip je otprilike taj.


  • 0

#1539 BojanB721

BojanB721
  • Members
  • 47 posts

Posted 13 July 2016 - 23:23

 

 

 

Mozes da konkurises i tu, ako nadjes neki stan u Sigtuni, a da je kod njih prijavljen. No vecina tamosnjih stanova je prijavljena kod Sigtunahem, a za to vec moras biti registrovan kod njih.

 

 

 

 

@vilhelmina ja sam se registrovao na Sigtunahem ali mi nista ne prikazuje i ne trazi da trebam da platim da bih se stavio na ,,listu cekanja,, za stan tamo, da li je to uobicajeno, da li sam ja svojom registracijom automatski kod njih na listi cekanja ili trebam na konkretan stan da atakujem da bih bio na listi?

S obzirom da sam za 

 

bostad.stockholm.se

 

platio godisnju clanarinu a ovde nista mi se i ne nudi da platim, moram da pitam?

 

Pozdrav


Edited by BojanB721, 13 July 2016 - 23:25.

  • 0

#1540 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 14 July 2016 - 06:41

Moras da pitas, ali ne mene, nego njih :) . Ja takve detalje ne mogu pouzdano znati, ali moguce da se radi o jednoj od opstinskih firmi za izdavanje stanova, koje obicno traze da su clanovi vec prijavljeni u samoj opstini, da bi se stavili na njihovu listu cekanja. U tom slucaju nema ni clanarine. Ona je uobicajena kod lista otvorenog tipa, gde svako moze da se prijavi, a takav je bostad.stockholm.


  • 0

#1541 AnaBaum

AnaBaum
  • Members
  • 11 posts

Posted 26 July 2016 - 06:46

Treba da apliciram za sambo sa gradjaninom Svedske koji je tamo 25 godina, ima pasos EU, stalni boravak ali nije trazio svedsko drzavljanstvo - pasos.

 

Sada sam na sajtu migrationsverket -a procitala ovo...

 

19 July 2016
New rules for individuals applying for a residence permit with reference to close family ties to a person with right of residence

The Migration Court of Appeal has determined in a ruling that it will no longer be possible for individuals to apply for a residence permit with reference to close family ties to an EU citizen with right of residence. A person with right of residence or a permanent residence permit cannot be a reference relative in Sweden.
 

Da li sam dobro razumela da vise nije moguce aplicirati za spajanje sa osobom koja je gradjanin EU sa pravom boravka?

 

Hvala unapred na odgovoru.


  • 0

#1542 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 July 2016 - 09:48

Treba da apliciram za sambo sa gradjaninom Svedske koji je tamo 25 godina, ima pasos EU, stalni boravak ali nije trazio svedsko drzavljanstvo - pasos.

 

Sada sam na sajtu migrationsverket -a procitala ovo...

 

19 July 2016
New rules for individuals applying for a residence permit with reference to close family ties to a person with right of residence

The Migration Court of Appeal has determined in a ruling that it will no longer be possible for individuals to apply for a residence permit with reference to close family ties to an EU citizen with right of residence. A person with right of residence or a permanent residence permit cannot be a reference relative in Sweden.
 

Da li sam dobro razumela da vise nije moguce aplicirati za spajanje sa osobom koja je gradjanin EU sa pravom boravka?

 

Hvala unapred na odgovoru.

 

Nije u principu nista novo, ni spektakularno (iako tako zvuci :) ), nego se radi o cudnom pravilu koje je do sada bilo na snazi, a za koje je Migracioni sud zakljucio da nije na mestu, pa ce ubuduce ta odluka vaziti kao prejudikat. Uoci ovo sto sam boldovala - bitna razlika je u pravu boravka i boravisnoj dozvoli!. Do sada je u nekim slucajevima bilo moguce da non-EU drzavljanin aplicira za boravisnu dozvolu na osnovu spajanja porodice s EU-drzavljaninom s pravom boravka, pod istim uslovima kao sa svedskim drzavljaninom ili vlasnikom svedske stalne boravisne dozvole. To znaci preko ambasade u maticnoj zemlji, intervju i tako to.

 

Ubuduce ce biti samo onako kako je i do sada bilo u vecini slucajeva, tj non-EU partner ce imati pravo boravka po osnovu svog EU-partnera, ali nece moci da aplicira za boravisnu dozvolu. Znam da je komplikovano, pa cu probati da pojednostavim. Boravisna dozvola je iz vise razloga povoljnija opcija od EU prava boravka. Do sada je partner koji dolazi iz non-EU mogao da dobije boravisnu dozvolu i da ta dozvola nakon dve godine preraste u stalnu. Sam EU partner je morao da ceka pet godina do stalnog prava boravka. To je stvarno bilo glupo i ne verujem da se cesto primenjivalo. Najcesce su oba partnera imala ista prava na osnovu prava boravka, a ubuduce ce to biti jedina mogucnost.

 

Sto se tebe tice, tvoj buduci sambo gotovo sigurno ima svedsku stalnu boravisnu dozvolu, a ne stalno pravo boravka na osnovu EU drzavljanstva. Naime, nemoguce je da je tamo 25 godina s EU pravom boravka, jer je Svedska usla u EU tek 1995. U tom slucaju je savrseno svejedno da li mu je drzavljanstvo srpsko ili EU, i onda se ni u tvom slucaju nista ne menja u odnosu na ranija pravila.

Ovo pravilo koje je promenjeno je ionako u praksi bilo retki izuzetak. Sada je samo i formalno ukinuto.


  • 0

#1543 Heklena

Heklena
  • Members
  • 12 posts

Posted 27 July 2016 - 09:28

Molim za pomoc oko placanja takse online. Jednom sam pokusala da platim igricu sa internet visom komercijane banke i nisam uspela.

 

Koji je postupak i koja kartica je potrebna? Da li da uplatim tacan iznos u SEK ili treba nesto vise?

 

Bila bih vam zahvalna na uputsvima ko ima iskustva u ovome.

 

Pozdrav svima od Helene.


  • 0

#1544 iki.bbs

iki.bbs
  • Members
  • 43 posts

Posted 29 July 2016 - 08:56

Ja sam placao tom karticom, mora da radi, samo trebas da imas dovoljno sredstava na tom racunu. Tacan iznos oni sami skidaju tako da o tome ne moras da vodis racuna, samo prati uputstva na sajtu.


  • 0

#1545 Heklena

Heklena
  • Members
  • 12 posts

Posted 30 July 2016 - 12:25

Ja sam placao tom karticom, mora da radi, samo trebas da imas dovoljno sredstava na tom racunu. Tacan iznos oni sami skidaju tako da o tome ne moras da vodis racuna, samo prati uputstva na sajtu.

 

 

Sad sam pitala, moram da imam 6% vise para na racunu.. Hvala na pomoci.


  • 0