Jump to content


Photo
- - - - -

Svedska boravisna dozvola


  • This topic is locked This topic is locked
2034 replies to this topic

#1516 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 June 2016 - 09:50

Prvi put se javljam na neki forum ali vidim da se ljudi tako jedni drugima ispomazu raznim savetima i iskustvima .Tako da bi rado i ja podelio svoje iskustvo sa drugima a ujedno molio za savet i ja.

Ja sam aplicir ao davne 2014 g za radnu dozvolu.Odgovor sa cekao punih 16 meseci jer su stalno trazili neke dodatne papire.sto je najgore odgovor je bio negativan .Posto se radi o radnim papirim a mora biti obecana plata odgovarajuce visine.Ali zbog duzine cekanja taj limit se povecao da o tome ja nisam znao.Posle sam ovlastio advokata koji je u zakonskom roku poslao zalbu i uz gazdinu saglasnost korigovali smo visinu zarade .Posle mesec dana stiglo je pozitivno odobrenje.Medutim posto mi je to napravilo pometnju ja sam morao dati odkaz kuci te sam u svedsku stigao posle mesec dana .Otisli smo na migracijonu i tu sredili boravisnu karticu i ja poceo da radim.Medutim tek posle mesec dana otisli smo da se prijavimo na skateverket.Njima to nije bilo jasno pa su mi odgovorili da ce me voditi da sam u svedskoj fakticki dva meseca posle odluke.Od tada radim redovno primam platu u visini koja je bila propisana kad sam dobio bor.dozvolu i deklaraciju sam odradio....

POLAKO DOLAZI VREME ZA PRODUZENJE BORAVKA PA ME INTRESUJE ,DALI CE IMATI NEKOG UTICAJA TO STO SAM DVA MESECA KASNIO? I dali sam ja u obavezi da uskladujem svoju platu sa nekom zagarantovanom visinom koja je promenljiva za sve ovo vreme ili je ona visina dogovorena prilikom odluke dovoljna? i takode kad mogu ( kolike meseci ranie) podneti zahtev za produzenje?

Vidim iz citanja sa foruma da je g.Wilhelmina dosta njima pomogla ,znam da su to pretezno u pitanju brakovi, sambo i tome slicni problemi ali ja se nadam da ce i meni da pomogne .

Ako neko ima neka pitanja u vezi radno boravisne dozvole da pita rado cu podeliti svija iskustva .moz i na privatni email   ivans7@centrum.sk

 

 

Imaš slovački e-mail a deliš savete o švedskoj radnoj dozvoli?

 

OK, virtuelni svet, sve je moguće...


  • 0

#1517 Marija67

Marija67
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 June 2016 - 19:59

Bas tako virtuelni svet je cudo.A sta se tice e-maila otvorio sam ovaj jer preko gi-meila i hotmail-a nie moguce  registrovati se na forumu.Sta se tice svega iskustva ,rado cu podeliti sa svima kojima bi bilo od koristi jer i sam znam koliki je put trnovit da do toga dodes .Vreme cekanja, je dugo a ta neizvesnost, a greske te skupo kostaju.Stoga mislim da je dobro da ovakvi forumi i postoje da bi se ljudi svojim iskustvima pomagali.Ja jos uvek nisam stigao do cilja i uvek mogu negde da napravim gresku pa zato sam i postavio sam pitanje i sam trazim savet STA DALJE SLEDI ?


  • 0

#1518 Igor Cacak

Igor Cacak
  • Members
  • 2 posts

Posted 28 June 2016 - 12:31

Prilikom posete prijateljima u Svedskoj sam stupio u emotivnu vezu sa zenom (rodjena Svedjanka) i ostao do isteka 90 dana. Odlucili smo da zivimo zajedno i sada sam u postupku pripreme dokumentacije da podnesemo on-line prijavu.Pitanja koja me interesuju su sledeca:

Da li je potrebno osim potvrde o slobodnom bracnom stanju priloziti i sudsko resenje o razvodu(razveden sam vec 4 godine)?

Da li mogu da putujem u Svedsku dok traje procedura dobijanja boravka? (po sistemu 90 dana gore - 90 ovde)

Kada dobijem boravak - da li mogu da radim u Svedskoj? (imam obezbedjen posao, ali ne bih da ugrozim sanse za dobijanje drzavljanstva nicim)

Koja je opcija sigurnija, brak ili sambo? (zbog imovinsko pravnih odnosa ja sam vise za sambo)


  • 0

#1519 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 28 June 2016 - 21:01

Dovoljna ti je potvrda o slobodnom bracnom stanju. Presuda o razvodu je potrebna samo ukoliko se vode i deca, jer se iz nje vidi ko ima starateljstvo nad njima.

U Svedsku mozes da putujes pre intervjua, a posle toga pocinje handläggningstid, i tada vise ne bi trebalo (pise na sajtu). Ipak, ako preterujes s duzinom boravka u swe, moraces mnogo vise da objasnjavas na intervjuu, jer ce posumnjati da tamo mozda radis na crno. Osim ako i ti i tvoja buduca niste toliko dobro situirani, da takva sumnja u startu otpada :) . Drugim recima, cvrstih pravila nema, ali tvoje kretanje u vreme dok cekas boravisnu moze da ih navede na izvesne sumnje.

I naravno, boravisna dozvola po ovom osnovu, uvek znaci i radnu dozvolu. Vazi i za vecinu drugih osnova, uz retke izuzetke (npr boravisna na osnovu ucestvovanja u sudskom postupku, kao ostecena strana ili kao svedok).

Ranije je brak bio sigurnija i brza opcija od sambo veze. Ali izgleda da se to polako menja. Kao da je nastupila devalvacija, jer se dosta ljudi vencava da bi ubrzalo proces, a inace ne bi (bar ne odmah).


  • 1

#1520 IvaK

IvaK
  • Members
  • 3 posts

Posted 29 June 2016 - 11:27

Zdravo svima!

Moj suprug i deca imaju EU dryavljanstvo. On yivi i radi u Svedskoj skoro dve godine. Podnela sa aplikaciju za boravak u februaru. Juce mi je stigao mail da zakazem intervju. Medjutim stigao mi je i mail za dopunu informacija u kojem traze dokaz da smo ziveli zajedno. U mailu kazau da ako ne posaljem dokaz mogu dobiti samo privremenu dozvolu, a ako dokazem eventualno permanentnu. U braku smo osam godina i imamo dvoje dece. Problem je sto nismo nikada bili prijavljeni na istu adresu, ziveli smo u stanu mojih roditelja i svi racuni su na njihova imena. Da li znate sta bih mogla priloziti kao dokaz? Jedino su nam racuni za mobilne telefone i vrtic na adresi na kojoj zivimo, ali samo moje ime je na racunu. On racune prima na mail i to poslednjih dve godine.

Da li bi iskaz, overen u opstini, vlasnika stana, mojih roditelja mogao biti dokaz?


  • 0

#1521 Nemanja_LA

Nemanja_LA
  • Members
  • 9 posts

Posted 29 June 2016 - 18:36

Zdravo svima!

Moj suprug i deca imaju EU dryavljanstvo. On yivi i radi u Svedskoj skoro dve godine. Podnela sa aplikaciju za boravak u februaru. Juce mi je stigao mail da zakazem intervju. Medjutim stigao mi je i mail za dopunu informacija u kojem traze dokaz da smo ziveli zajedno. U mailu kazau da ako ne posaljem dokaz mogu dobiti samo privremenu dozvolu, a ako dokazem eventualno permanentnu. U braku smo osam godina i imamo dvoje dece. Problem je sto nismo nikada bili prijavljeni na istu adresu, ziveli smo u stanu mojih roditelja i svi racuni su na njihova imena. Da li znate sta bih mogla priloziti kao dokaz? Jedino su nam racuni za mobilne telefone i vrtic na adresi na kojoj zivimo, ali samo moje ime je na racunu. On racune prima na mail i to poslednjih dve godine.

Da li bi iskaz, overen u opstini, vlasnika stana, mojih roditelja mogao biti dokaz?

Zdravo, meni kad sam zvao ambasadu u vezi istog problema, sluzbenca je rekla da to moze biti bilo sta da si primala na tu adresu, pismo, posiljka, itd... Najbolje da pozoves ambasadu i pitas.


  • 0

#1522 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 June 2016 - 21:08

Zdravo svima!

Moj suprug i deca imaju EU dryavljanstvo. On yivi i radi u Svedskoj skoro dve godine. Podnela sa aplikaciju za boravak u februaru. Juce mi je stigao mail da zakazem intervju. Medjutim stigao mi je i mail za dopunu informacija u kojem traze dokaz da smo ziveli zajedno. U mailu kazau da ako ne posaljem dokaz mogu dobiti samo privremenu dozvolu, a ako dokazem eventualno permanentnu. U braku smo osam godina i imamo dvoje dece. Problem je sto nismo nikada bili prijavljeni na istu adresu, ziveli smo u stanu mojih roditelja i svi racuni su na njihova imena. Da li znate sta bih mogla priloziti kao dokaz? Jedino su nam racuni za mobilne telefone i vrtic na adresi na kojoj zivimo, ali samo moje ime je na racunu. On racune prima na mail i to poslednjih dve godine.

Da li bi iskaz, overen u opstini, vlasnika stana, mojih roditelja mogao biti dokaz?

 

Meni uopste nije jasno o cemu ti pises. Kao clan porodice EU drzavljana ne mozes dobiti ni privremenu, ni stalnu boravisnu dozvolu, jer tako nesto nemaju ni tvoj muz i deca. Pravo boravka EU drzavljana i clanova njihovih porodica se regulise na potpuno drugaciji nacin i tu nema nikakvih aplikacija, mailova, ambasade i intervjua.

Drugo sto u tvom postu nikako ne zvuci realno je ovo da ti neko u mailu objasnjava zasto ti trazi neki podatak. Nema sanse da se oni upustaju u tako prisnu komunikaciju s onima koji apliciraju za spajanje porodice.

Moguce da ti ipak nesto nisi dobro razumela, ili da ovde nisi dobro prenela.


  • 0

#1523 Amorphis

Amorphis
  • Members
  • 15 posts

Posted 29 June 2016 - 21:25

Možda joj suprug ima SWE državljanstvo ( što je opet EU ). Mislim, jedino što mi pada napamet pa da ide kao klasično spajanje porodice.


  • 0

#1524 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 June 2016 - 21:42

Možda joj suprug ima SWE državljanstvo ( što je opet EU ). Mislim, jedino što mi pada napamet pa da ide kao klasično spajanje porodice.

 

Ocigledno nije taj slucaj, jer nema logike da ga muz i deca imaju, a ona ne. A i zasto bi rekla da je EU, a ne svedsko? I jos muz koji tek dve godine zivi u Svedskoj....

Ima jos toga, ali valjda cemo dobiti objasnjenje :) .


  • 0

#1525 IvaK

IvaK
  • Members
  • 3 posts

Posted 30 June 2016 - 12:52

Ocigledno nije taj slucaj, jer nema logike da ga muz i deca imaju, a ona ne. A i zasto bi rekla da je EU, a ne svedsko? I jos muz koji tek dve godine zivi u Svedskoj....

Ima jos toga, ali valjda cemo dobiti objasnjenje :) .

Ocito nisam bila dovoljno jasna. Moj muz i deca imaju EU drzavljanstvo, tacnije madjarsko. Ja nemam. Za mene smo podneli aplikaciju. Koliko znam ja moram da imam residence permit. On je tamo dve godine, a sada i deca i ja zelimo da idemo. On ima njihovu adresu i personnummer.

Mail koji sam dobila iz migrationsverketa glasi:

Permanent residence permit can be given for spouses or common law spouses who have co-habited outside of Sweden for a certain time. If you have not co-habited with your partner for a sufficient time, only a temporary residence permit can be granted. The Migration Agency therefore asks you to:

- Attach evidence of your co-habitation (e.g. joint rental agreements, bills sent to a common household, extracts from population registry etc.) Provide evidence that can show that you have shared a household for at least two years.

 

Problem je sto ne znam kako da dokazemo to. Mi jesmo ziveli zajedno osam godina ali nismo prijavljeni na istoj adresi i racuni su na imena mojih roditelja.

Odmah posle tog mail (5 min.) stigao mi je mail da zakazem intervju.

Nadam se da je sada jasnije i da imate neke predloge.


  • 0

#1526 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 30 June 2016 - 21:32

Podnela si potpuno pogresan zahtev, ali ocigledno ga niko nije procitao, i odatle sva zabuna. Nista cudno, jer se handläggare, onaj ko ce da vodi slucaj, dobija tek nakon intervjua. Sve pre toga ide vise-manje automatski i niko se posebno ne udubljuje. Tako se i desilo da su propustili bitan detalj, a to je da tvoj muz nije ni svedski drzavljanin, ni vlasnik svedske boravisne dozvole:

 

If you are a citizen of a non-EU country and want to move to a family member in Sweden, you require a residence permit. You can be granted a residence permit if you are married to, have entered into a partnership with, or are the common law spouse of someone in Sweden. The family member in Sweden must be a Swedish citizen or have a permanent residence permit.

ovde ti to pise

 

 

Razlika izmedju boravisne dozvole i prava boravka za EU gradjane je prilicno velika i ne bih da je sad objasnjavam. Najkrace receno, ovi prvi imaju veca prava, mada ti nista od toga nece biti vazno prvih godina. Ako bi ti dobila boravisnu dozvolu, a posebno ako bi bila stalna, ti bi imala mnogo veca prava od tvog supruga i dece, a to bas i ne bi bilo logicno.

 

Ali bez panike, jos je dovoljno rano da se greska ispravi. Samo je vazno da ti sama budes inicijator, pozoves ambasadu i kazes da je u pitanju nesporazum, te da povlacis zahtev. Ako to ne uradis, pa se greska nekad kasnije otkirije (a sigurno da hoce), mogu da pomisle da si namerno lovila u mutnom.

 

Ti i tvoja porodica nemate nikakve veze sa svedskom ambasadom, jer ona vrsi usluge i obavlja poslove samo za svedske drzavljane i njihove clanove porodice. Ali ti bez ikakvih peripetija imas pravo da dodjes, prijavis se i eventualno pocnes da radis, deca mogu u vrtic iili u skolu, i ne morate da podnosite nikakve zahteve ambasadi, niti da cekate boravisnu, nego prosto dodjete i pocnete da zivite zajedno u swe. Formalnosti sredjujete u hodu, u lokalnom poreskom uredu i nesto malo u Migrationsverket-u, ali ovde u Svedskoj, ne u ambasadi u Srbiji. Tvoja prava ovise o tvom suprugu, a njegova o njegovom poslu. Drugim recima, ti imas ista prava kao i on i vasa zajednicka deca, iako sama nisi EU drzavljanin:

 

Residence cards for EU citizens' family who are non-EU citizens

If your family are non-EU citizens and you intend to stay in Sweden for more than three months, the family members should apply for residence cards at the Swedish Migration Agency. The residence card allows your family to live and work in Sweden as long as you have right of residence by working, studying, being self-employed or living on your pension or other sufficient means for supporting your family.

ovde

 

Ako ti nesto nije jasno, slobodno pitaj, ali moj savet ti je da ne gubis vreme i da povuces taj zahtev, jer je sasvim sigurno pogresan. Jedno sto je neosnovan (jer ti muz nije svedski drzavljanin), a drugo sto je sasvim nepotreban (jer i bez boravisne dozvole imas pravo da se doselis kod njega u Svedsku).

 


  • 1

#1527 IvaK

IvaK
  • Members
  • 3 posts

Posted 01 July 2016 - 10:43

 

Podnela si potpuno pogresan zahtev, ali ocigledno ga niko nije procitao, i odatle sva zabuna. Nista cudno, jer se handläggare, onaj ko ce da vodi slucaj, dobija tek nakon intervjua. Sve pre toga ide vise-manje automatski i niko se posebno ne udubljuje. Tako se i desilo da su propustili bitan detalj, a to je da tvoj muz nije ni svedski drzavljanin, ni vlasnik svedske boravisne dozvole:

 

 

Razlika izmedju boravisne dozvole i prava boravka za EU gradjane je prilicno velika i ne bih da je sad objasnjavam. Najkrace receno, ovi prvi imaju veca prava, mada ti nista od toga nece biti vazno prvih godina. Ako bi ti dobila boravisnu dozvolu, a posebno ako bi bila stalna, ti bi imala mnogo veca prava od tvog supruga i dece, a to bas i ne bi bilo logicno.

 

Ali bez panike, jos je dovoljno rano da se greska ispravi. Samo je vazno da ti sama budes inicijator, pozoves ambasadu i kazes da je u pitanju nesporazum, te da povlacis zahtev. Ako to ne uradis, pa se greska nekad kasnije otkirije (a sigurno da hoce), mogu da pomisle da si namerno lovila u mutnom.

 

Ti i tvoja porodica nemate nikakve veze sa svedskom ambasadom, jer ona vrsi usluge i obavlja poslove samo za svedske drzavljane i njihove clanove porodice. Ali ti bez ikakvih peripetija imas pravo da dodjes, prijavis se i eventualno pocnes da radis, deca mogu u vrtic iili u skolu, i ne morate da podnosite nikakve zahteve ambasadi, niti da cekate boravisnu, nego prosto dodjete i pocnete da zivite zajedno u swe. Formalnosti sredjujete u hodu, u lokalnom poreskom uredu i nesto malo u Migrationsverket-u, ali ovde u Svedskoj, ne u ambasadi u Srbiji. Tvoja prava ovise o tvom suprugu, a njegova o njegovom poslu. Drugim recima, ti imas ista prava kao i on i vasa zajednicka deca, iako sama nisi EU drzavljanin:

 

 

Ako ti nesto nije jasno, slobodno pitaj, ali moj savet ti je da ne gubis vreme i da povuces taj zahtev, jer je sasvim sigurno pogresan. Jedno sto je neosnovan (jer ti muz nije svedski drzavljanin), a drugo sto je sasvim nepotreban (jer i bez boravisne dozvole imas pravo da se doselis kod njega u Svedsku).

 

HVALA!

Ja sam i dalje potpuno u cudu da to tek sada vidim. Bila sam na tom sajtu satima, a nisam skontala razliku izmedju residence permit i residence card, i right of residence. Kao potpuni duduk. :blush:

Potpuno je jasno to sto pise, ali ipak da proverim. Deca i ja imamo pravo da odmo tamo i kazemo mi stigle. Prijavimo adresu i trazimo  residence card i to je to?

Jedino sto mi nije najjasnije sta se desava u slucaju da on npr. privremeno ostane bez posla ili nesto tako?

Hvala puno. Muz ce se vec danas raspitati sta da radi da ponistimo zahtev. Da stvar bude jos gora ja sam juce zakazala intervju za 09.09. Jeste njoj bilo nesto cudno i delovalo mi je da nije bas sigurna sta se desava, ali nije nista rekla i zakazala mi razgovor. :frust:


Edited by IvaK, 01 July 2016 - 12:09.

  • 0

#1528 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 01 July 2016 - 16:51

Ma ne sekiraj se, nisi pocinila nikakav zlocin, a nisi ni duduk. Svi smo mi ovde silom prilika postali eksperti za svedske migracione zakone, pa ces i ti :).

Stvarno je onako kako pise, nista ti ne treba da bi se ti i deca doselili ovamo. Prvi korak je da se prijavite u poresko (Skatteverket) i da dobijete licne brojeve. To traje par dana i nakon toga ste i zvanicno useljene u Svedsku. Tvoj muz je to sve prosao, pa sigurno zna sta i kako. Nije nikakva velika filozifija, samo radis kako ti kazu.

Ako on ostane bez posla, takodjer nije nikakva katastrofa, bar ne nakon sto je toliko dugo ovde radio. Sest meseci mu je garantovano da moze da bude zvanicno nezaposlen, bez ikakvih posledica po vas status, a toliko mu sigurno nece trebati da nadje novi posao, kad vec ima svedsko radno iskustvo.

Ali kao sto rekoh, razlike izmedju boravisne dozvole i prava boravka ipak ima. Cak i kad je privremena boravisna dozvola, do stalne su potrebne samo dve godine. Do stalnog prava boravka treba pet. Osim toga, s privremenom boravisnom dozvolom su manje - vise sva prava regulisana; uz retke izuzetke, sve funkcionise kao i sa stalnom boravisnom ili s drzavljanstvom. Bar u onom delu koji je ljudima u pocetku najvazniji, dakle stanovanje, posao, skola, lecenje i slicno. S pravom boravka moze i ne mora da bude isto, i u tome je glavna razlika.

Caka je u tome sto ni za jedne ni za druge nema mnogo prava koja su regulisana na najvisem, nacionalnom nivou. Vecina je na komunalnom i na nivou okruga, pa oni sami imaju pravo da odluce kako ce tretirati EU drzavljane. Oni to rade na osnovu sopstvenih potreba i procena, pa su neke opstine i okruzi velikodusni prema EU gradjanima, dok drugi nisu, ili bar nisu u toj meri.

Nijedna opstina nije obavezna, ali isto tako joj nije ni zabranjeno, da u onoj meri u kojoj zeli izlazi (ili ne izlazi) u suret EU gradjanima i njihovim porodicama. Presudnu ulogu igraju dve stvari koje samo vec pomenula. Prva je njihova potreba, tj zelja da imaju sto vise (ili sto manje) stanovnika. Zato su one opstine kojima se stanovnistvo osipa, u pravilu susretljivije i lakse za saradnju. Druga, jos bitnija stvar je njihova procena koliko su bas taj covek i njegova porodica pogodni da im budu sugradjani. Ta procena se zasniva gotovo iskljucivo na tome da li taj covek ima posao, a ako ga nema, da li ima sanse da ga u dogledno vreme nadje. Znaci da tu presudnu ulogu igraju obrazovanje, radno iskustvo, a bogami i licni nastup. Jer da naglasim jos jednom, opstine imaju velike ingerencije i mogu da omoguce dobijanje licnog broja, sa svim sto uz to ide, i nekome ko je prvi put krocio u Svedsku i jos nije stigao ni da trazi posao, a kamoli da ga nadje i zaradi prvu platu. A mogu i da postave tri meseca redovnog posla i prihoda, stalnu adresu i jos kojesta, kao uslov za sve ostalo.

 

Zato mi je i tesko da kazem s cim sve mozes da racunas u startu, a na sta ces morati da sacekas. Sigurno je ipak da mozes da dodjes, dobijes licni broj, krenes na kurs jezika i da deca krenu u skolu ili vrtic. Naravno, i da se lecite ako se, pu-pu daleko bilo, neko od vas razboli. To moze u svakoj opstini. Medjutim, u nekima ces imati vise podrske oko sopstvenog etabliranja, trazenja posla, ostvarivanja prava na decji dodatak i ostalog, a u nekima manje.

 

Eto , pokusala sam da ti ukratko opisem kako bi sve to moglo da izgleda, u onom delu o kojem ne pise nista na zvanicnom sajtu Migrationsverketa. Ono vezano za boravisnu karticu i ostale formalnosti ces naci i tamo. Ne sumnjam da ces pazljivo procitati, ovaj put na pravom mestu :) . Ali naravno, mozes i da pitas.

 

I da ti pojasnim jos nesto sto tamo nije bas najjasnije. To je ovo oko registracije boravka i dobijanja boravisne kartice, sto se radi u Migrationsverketu. To uopste nije obavezno, jer ti mozes da zivis ovde koliko hoces i bez registrovanog boravka. Caka je upravo u onome sto sam gore pisala - s registrovanim pravom boravka si izjednacena s vlasnicima boravisnih dozvola (samo duze cekas na stalni boravak). Zato se postupak i razvlaci, i traje vise od godinu dana. U medjuvremenu ces biti prepustena na milost i nemilost opstini, onako kako sam gore opisala. Drugim recima, ti pravo boravka imas, ono vazi i ako ga nisi registrovala. Ali registracija donosi neke pogodnosti i vecu sigurnost, pa i to uradite cim dodjete i smestite se.

Srecno i dobrodosli!


Edited by vilhelmina, 01 July 2016 - 16:58.

  • 1

#1529 AnaBaum

AnaBaum
  • Members
  • 11 posts

Posted 04 July 2016 - 08:09

Treba mi informacija, koje uslove treba da ispunjava moj  partner koji živi u Švedskoj da bi se meni odobrila viza na osnovu sambo veze.

 

Tipa... da je XX godina u Švedskoj, da su mu  primanja najmanje XX, da živi sam u stanu...

 

Bila bih vam mnogo zahvalna na odgovoru ili nekom linku gde to mogu da pročitam.

 

Pozdrav svima a naročito neumornoj Vilhemini koja je na ovom topiku godinama!


  • 0

#1530 I ja bih

I ja bih
  • Members
  • 1 posts

Posted 04 July 2016 - 19:23

knl


Edited by I ja bih, 04 July 2016 - 20:52.

  • 0