Jump to content


Photo
- - - - -

Šta čitate?


  • Please log in to reply
5005 replies to this topic

#61 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 23 July 2003 - 23:11

Svima koji pomenuše Maestra B.P. čestitke na dobrom društvu!
Pokušavam da skuckam nešto u hvalu Pekićevu, da objasnim ličnu fascinaciju npr. mešavinom erudicije i humora, al' džaba; srećom, sećam se naslova članka iz omladinskih novina (NON ?) od pre 10 ~ 15 god.
"Sam na vrhu "
I, eto - to je.
A propo "Besnila", čini mi se da ga je neko nazvao Pekićevim aforizmom. :lol:
  • 0

#62 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 24 July 2003 - 10:31

Ala mi je drago cuti, druze matematicharu, da se Bozic vratio svom poslu. :lol: Kakav je to briljantan momak bio.

Onda je sreo Vuka Draskovica - leleeeeeee


A, hvala, ta ce se knjiga oma preko veze nabaviti.
  • 0

#63 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 24 July 2003 - 14:41

Ala  mi je  drago  cuti,    druze  matematicharu, da  se  Bozic  vratio svom  poslu. :lol: Kakav  je to  briljantan  momak  bio.

Neces valjda da kazes da si i ti mathematician? :lol: :lol: :lol:
  • 0

#64 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 24 July 2003 - 19:14

hehe

necu da kazem
  • 0

#65 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 24 July 2003 - 20:31

Ponovo Ernesta Sabata "O junacima i grobovima".

"-Tako znaci, vi ne verujete u istinu.
-Mislim da je istina vazna u matematici, hemiji ili filozofiji. U zivotu je vaznija iluzija, masta, zelja, nada. ... Stvarnost je beskonacna i beskonacno iznijansirana. Ako zaboravim samo jednu nijansu, vec lazem. ... Jer stvarnost se menja iz trena u tren. Ono sto smo bili malocas, sada to vise nismo. ... Covek moze nekoga da voli, a da ipak prema njemu u jednom trenutku oseti prezir ili mrznju. Ako bismo, medjutim, u tom trenutku, pocinili gresku i to mu rekli, to predstavlja jednu istinu, ali trenutnu istinu, koja nece biti istina kroz jedan cas, sledeceg dana ili u drugim okolnostima. Ipak, stvorenje kome kazemo tu trenutnu istinu poverovace da je to istina, jedina istina za sva vremena. I pasce u ocajanje."

etc.

Svima preporuka, pogotovo ovom coveku koji se bavi matematikom.
  • 0

#66 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 25 July 2003 - 23:49

Naravno, da nemam nista protiv fizike, narocito ne protiv kvantne mehanike, jer je ona zasnovana na oblasti matematike kojom se ja bavim- teoriji verovatnoce. Cak sam zeleo da se bolje upoznam sa kvantnom mehanikom, ali me je nedostatak vremena sprecio u tome.
  Inace, svima koji zele da saznaju nesto vise o istoriji i filozofiji matematike, preporucio bih knjigu Milana Bozica “Pregled istorije i filozofije matematike”. Knjigu ne moraju da citaju samo matematicari, jer moze da bude jako zanimljiva i ostalima.

Za kvantnu mehaniku nikada nije kasno... Pocetkom XX veka u fizici su postojala samo dva neresena problema. Iz jednog je nastala teorija relativnosti, iz drugog kvantna mehanika... i jedna i druga teorija prevazisle su okvire fizike i ostavile znacajan uticaj i u matematici i u filozofiji, ali i u umetnosti i politickim teorijama. Na izlozbi posvecenoj beogradskim nadrealistima, prosle jeseni u Muzeju primenjene umetnosti, bilo je izlozeno i nekoliko predratnih pisama M.Ristica, O.Davica, A.Vuca & co, u nekoliko pisama (ne secam se cijih, ni kome su bila upucena), vide se kv.mehanicke jednacine... a tada je sve to jos uvek bilo vrlo frisko. Ali nisu samo nasi nadrealisti muzli kvantnu. Citava Dada se naslanja na tu ideju. O sreci koju su anarhisti doziveli kada je pao klasicni princip kauzalnosti, da i ne govorim... Btw, istina je da kvantna koristi puno verovatnoce, ali ipak najbliza joj je algebra.........

Trenutno citam Kortasarove SKOLICE (ko zna koji put). Knjiga je predivna, uvrnuta, savrseno je prevedena... Ako je niste procitali do sada, pravo je vreme da nadoknadite propusteno...
  • 0

#67 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 30 July 2003 - 13:54

Naravno, algebra je sastavni deo kvantne mehanike , kao sto je i svih ostalih grana fizike, ali ono sto je posebno vazno u kvantnoj mehanici je da, za razliku od klasicne Njutnovske mehanike, vaze zakoni teorije verovatnoce. Rado bih raspravljao o ovome, ali mislim da je ovo za neki drugi topic, pa neka se ovo shvati kao poziv za otvaranje novih topic-a na forumu za nauku i tehnologiju! :lol:

Kad smo vec kod Kortasara u mom redu za citanje stoje dve Kortasarove knjige: Dnevnik o prici i Apokalipsa u Solentinameu.
  • 0

#68 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 31 July 2003 - 12:56

Dnevnik o prici? Imas ono staro izdanje u tvrdom povezu?!

Apokalipsa u Solentinameu je cudoooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!
  • 0

#69 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 31 July 2003 - 16:05

Ponovo čituckam Hleb i vino, zbirku eseja u prevodu Božidara Zeca (kviz, ko je autor?), i Helderlinovu pesmu Putnik prevodim na razne jezike, da vežbam "sive ćelije" - po Poaroovm savetu, kad me već mrzi da rešim slučaj ubistva u komšiluku, pardon susedstvu. :lol: :lol: B)

Edited by tanjajedaska, 31 July 2003 - 16:05.

  • 0

#70 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 01 August 2003 - 14:18

11.септембар - Велика превара, од Тијери Месана.
  • 0

#71 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 01 August 2003 - 16:46

zavrshio si veliku zaveru? kad pre?
  • 0

#72 matilda01

matilda01
  • Members
  • 212 posts

Posted 03 August 2003 - 11:52

vidim da su neke od mojih omiljenih knjiga vec pomenute, kao i pisci. Dakle, dodajte jos jedan plusic za sva Pekiceva dela (posebno Atlantidu!!), Barika (Okean more i Pijanista, Zamkove imam ali nisam stigla da procitam, mada vidim da je nahvaljena). Moj trenutni favorit je svakako Dzon Irving, i to sta god nadjete, mada preporucujem A widow for one year, Prayer for Owen Meany, a posebno, posebno dakle A world according to Garp - fenomenalan, ironican i ultra zabavan roman za sva godisnja doba - prevod je, kako vidim, nedavno izasao i kod nas kao Svet po Garpu.
Note - covek je napisao knjigu Cider house rules, po kojoj je snimljen film sa Michael Caine-om, Tobbey McGuire-om i Charlize Theron, zaboravila sam kako je glasio nas naslov, sigurno ga je neko gledao...
  • 0

#73 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 03 August 2003 - 20:58

Sad si čitam nekaj tužnega, biogafskega, od Sybbile Mythesius (ovo je pseudonim) . "Bijeg u oblake".
      Događaj je istinit, 1981. godine mlada i nadarena učenica je počinila samoubosjtvo u 18. godini. Majka se to potrudila shvatiti, i opisala celu povijest "obiteljskih problema", ljubav ćerke sa nešto starijim Peerom, bitku a psihijatrima i nastavnicima (koliko se da osjetit i naslutit, bilo je tu kakti i seksualneg predloga ot nastavnika), dirljivi prizor u bolnišnici nakon elektrošoka, kojem su podvrgli čerku, a večinu teksta čini zapravo djevojčin dnevnik.
    Mati se potrudila sve nafilati sa bezbroj citata raznih pisaca koji izvanredno ilustriraju poglavlja.
Nameće mi se neizostavno usporedba sa Annom Franck.
Jednostavno mislim, da bi Anna Franck, da je preživjela, bila baš takova.
A osobito je interesantna činjenica da se radnja dešava u Njemačkoj Demokratskoj Republici. Tema je zapravo tabu u tadašnjoj NDR (u socijalizmu nema nezadovoljnih, nekmoli samoubojica), i ona pokazuje prav zaprav život "više klase" u komunističnoj zemlji, no ako apstrahiramo te političke zluradosti, na čemu bih ja inzistiral, prosim lijepo, onda nam ostaje dirljiva jedna povijest za razmišljanje.
    Potražite tu knjigu!  B)

Pronađeno. Gradska Biblioteka. :lol:
Pravo vreme za samoubistvo 18 - 25 godine.
Pre toga prerano, posle nema svrhe.

  • 0

#74 lu

lu
  • Members
  • 95 posts

Posted 16 August 2003 - 01:56

[color=green]Ponovo čituckam Hleb i vino, zbirku eseja u prevodu Božidara Zeca

hm mislila sam da je prevod branimira zivojinovica i ivana lalica. koje je to izdanje u prevodu b. zeca?
  • 0

#75 aenima

aenima
  • Members
  • 2,025 posts

Posted 01 September 2003 - 17:54

Needle in the groove - Jeff Noon
  • 0