Jump to content


Photo
- - - - -

Šta čitate?


  • Please log in to reply
5005 replies to this topic

#4681 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 19 May 2016 - 18:21

Armin Maluf - Ubilački identiteti

 

Pisac istražuje pojam identiteta, šta on sve budi i koje su posledice toga, zašto je teško da prihvatimo sve naše pripadnosti i zašto samopotvrđivanje mora često da bude praćeno negiranjem drugog ili drugačijeg... i još mnogo toga.

 

Preporuka za one koji imaju nedoumica u pogledu svog identiteta i koji  misle da su promenom okruženja postali neko drugi (drugačiji možda, ali ne i drugi ;))


  • 0

#4682 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 03 June 2016 - 23:03

Millennium 4

 

det_som_inte_dodar_oss-31857920-frntl.jp

 

 

Početak jako obećava, izgleda da je Lagercrantz više pisac nego novinar, što je kod Larssona bilo obrnuto.

 

U medjuvremenu pročitao J. A. Olssena, standardno dobar.

 

9788740019360.jpg


  • 1

#4683 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 June 2016 - 19:36

Poludnica - Julija Frank

 

1945. Majka i njen sedmogodišnji sin beže iz Šćećina u pravcu Zapada. Negde u Prednjoj Pomeraniji, na maloj železničkoj stanici, majka ostavlja sina samog na peronu i nikad se ne vraća po njega...

 

Tako počinje priča o jednoj fascinantnoj ženi u dramatičnom vremenu. Istovremeno topla i hladna, teskobna i idilična, osećajna i puna činjenica. Priča koja ne očekuje razumevanje za svoju junakinju ili neke događaje, koje ne želiš i ne možeš da razumeš.

 

 

P.S. Čitate li vi nešto? Ili ste prestali ili vas mrzi da napišete par redova :(


Edited by Rahel, 12 June 2016 - 19:37.
pojela slova

  • 1

#4684 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 12 June 2016 - 20:32

Procitao sam Peta zica od Branislava Jankovica.  Prica o devojci koja se nakon sto ubije svog zeta, krije glumeci casnu sestru. Dosta interesantna knjiga, pokazuje kako jedan trenutak moze  da ti okrene zivot i okrene ti na skroz drugu stranu.

 

Sad mi je tu knjiga o ljubavnom zivotu Gustafa Klimta Naslikani poljubac i naravno Nesbo, tj. Snesko. Ne znam koju da krenem da citam. :whistle:


Edited by ras kass, 12 June 2016 - 20:43.

  • 0

#4685 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 June 2016 - 22:59

Procitao sam Peta zica ...

 

Ja mislio, nešto o petožičanoj bas gitari....


  • 0

#4686 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 13 June 2016 - 08:51

Ja mislio, nešto o petožičanoj bas gitari....


Da nije Snesko o Snesku? 😁
  • 1

#4687 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 13 June 2016 - 21:12

Da nije Snesko o Snesku?

 

Jedan se tamo pojavljuje. :P


  • 0

#4688 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 17 June 2016 - 22:04

 

P.S. Čitate li vi nešto? Ili ste prestali ili vas mrzi da napišete par redova :(

 

Ja sam bas utanjila u poslednje vreme, priznajem. Nesto me koncentracija slabo sluzi. Procitala "U miso supi" na jedvite jade, pokusala "Smrt i njeni hirovi" i batalila... Danas sam zavrsila "Odbijam" Pera Petesuna. Ako su vam se dopale "Idemo da krademo konje" i "Kleta reko vremena", dopasce vam se i "Odbijam". Knjiga prikazuje fragmente zivota junaka zabacenog mesta u Norveskoj. Bolna, tuzna, iskrena, snazna... Iz mog skromnog citalackog iskustva, Skandinavci tesko da mogu da omanu

 

Mislim da je sledeci "Snesko", za zahtevnije sadrzaje nemam ni volje ni koncentracije


  • 1

#4689 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 22 June 2016 - 01:03

Katastrofa I(Evropa ide u rat 1914.) i II(1914-pocetak kraja)-Ser Maks Hejstings

"Toliko smo otupeli da krecemo u borbu bez suza i straha iako znamo da idemo pravo u celjusti pakla.No pod krutom uniformom srce ne bije kako bi zelelo.Mi vise nismo svoji.Jedva da smo i dalje ljudi,uglavnom smo dobro uvezbane masine koje izvode sve radnje bez mnogo razmisljanja.O,Gospode,kad bi smo samo mogli ponovo postati ljudi."

Hejstings,kao i u knjigama Pakao I i II,na impresivan nacin oslikava sve uzase rata.

Topla preporuka.
  • 0

#4690 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 June 2016 - 18:38

Černobiljska molitva - Svetlana Aleksijevič

 

Hronika jedne budućnosti. Svetlana Aleksijevič je godinama intervjuisala ljude čiji je život obeležila katastrofa u Černobilju. Nastali su upečatljivi psihološki portreti, literarno obrađeni monolozi, koji govore o ljudima koji svoju budućnost grade u svetu mrtvih. 

 

I došla je mama. Ona je juče okačila u bolničkoj sobi ikonu. Nešto šapuće tamo u uglu, kleči. Oni svi ćute. Profesor, lekari, medicinske sestre. Misle da ništa ne podozrevam, da ne znam da ću uskoro umreti. A ja svake noći učim da letim... Ko je rekao da je lako leteti?

Noć 26. aprila 1986... Za jednu noć smo se premestili na drugo mesto istorije. Skočili smo u novu realnost, a ispostavilo se da je ona, ta realnost, ne samo iznad našeg znanja već i iznad naše mašte. Pokidane su veze vremena... Prošlost je postala bespomoćna, na nju se nije moglo osloniti, u sveznajućem (kako smo verovali) arhivu čovečanstva nije se našao ključ da otvori ta vrata.

 

Svoja viđenja pričaju i žrtve i spasioci, i deca i vojnici i žitelji avetinjske ozračene oblasti ograđene tablama upozorenja, i naučnici, psiholozi, lekari, preživeli, evakuisani i povratnici. Oni svi u pero Svetlane Aleksijevič govore reči koje se stapaju u jednu, jedinstvenu Černobiljsku molitvu za postradale i one koji će još dugo snositi teške posledice. 


  • 0

#4691 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 June 2016 - 19:38

Millennium 4

 

det_som_inte_dodar_oss-31857920-frntl.jp

 

 

Početak jako obećava, izgleda da je Lagercrantz više pisac nego novinar, što je kod Larssona bilo obrnuto.

 

 

 

Nešto sam se bio zaglavio sa čitanjem i juče uzmem knjigu i završim je, pročitao sam oko 300 strana. Kao što sam rekao, Larsson je bio novinar a Lagercrantz je ipak pisac. Dobro, konstantno drži tenziju, čitko, pitko i brilijantno propremljeno za nastavak, koji će sigurno doći uskoro. U drugom delu Milenijuma sam se negde u sredini mučio sa 150 strana dve nedelje, ovde ništa takvo ne dolazi u obzir.

 

Uzmite, čitajte i čekajte peti deo.

 

 

Ja sad idem na nešto malo teže,

 

STL0444BEEVOR_1181219k.jpg


  • 0

#4692 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 02 July 2016 - 16:49

Da li moze da se cita Snesko a da nisam procitao prethodne dve Nesba? Ne bih da otkrijem previse, pa da mi presednu posle Reedemer i Devil's star kad dodju na red.😕
  • 0

#4693 Jasikevičius

Jasikevičius
  • Members
  • 1,422 posts

Posted 03 July 2016 - 17:39

Da li moze da se cita Snesko a da nisam procitao prethodne dve Nesba? Ne bih da otkrijem previse, pa da mi presednu posle Reedemer i Devil's star kad dodju na red.

Može, ali je veći gušt ako čitaš hronološki.


  • 0

#4694 ras kass

ras kass
  • Members
  • 7,285 posts

Posted 03 July 2016 - 17:48

Može, ali je veći gušt ako čitaš hronološki.

 

Ok onda cu prvo Bubasvabe koja je skoro izdata pa posle redom. Koja je posle Odmazde, Solomonovo slovo?


  • 0

#4695 valtasar bogosic

valtasar bogosic
  • Members
  • 3 posts

Posted 03 July 2016 - 22:09

uglavnom klasike


  • 0