Jump to content


Photo
- - - - -

Šta čitate?


  • Please log in to reply
5005 replies to this topic

#4621 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 26 January 2016 - 09:22

btw
GROBLJE-KUCNIH-LJUBIMACA-00003879121229.

kakva bolestija :heart:

ludilo!Upravo sam zavrsio.Jedan od boljih Kingovih horora.

preporuka.
  • 1

#4622 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 29 January 2016 - 21:44

Pocela sam da citam "Psece godine" Gintera Grasa. Tek sam na pocetku, moram da priznam da mi tesko ide. Da li je neko citao? 

 

Jeste i meni bila teška, ali sam ja bila mnogo mlađa nego sad kad sam je čitala, možda bi mi sad bolje legla.

 

To beše treći deo trilogije (Danzinger Trilogie), prvo ide Limeni doboš, pa Mačka i Miš i onda Pseće godine. Koliko se sećam tema je istorija prve polovine prošlog veka, nešto posle I svetskog rata, ali napisana kao neka vrsta burleske. Fokus je prebačen sa ljudi na pse, npr. sa Hitlera, na njegovog psa. Sećam se i nabrajanja predaka (pedigrea pasa), što u stvari opisuje rasnu politiku NSa - npr. čistokrvni nemački ovčar = arijevac. I imena pasa imaju neko značenje (Pluto i Princ - krivica i neograničena vlast, tj. Hitler). 

 

Javi ako uspeš da se probiješ do kraja, da razmislim da li da i ja pokušam ponovo, sada ovako matora i, valjda, bar malo pametnija :)


  • 0

#4623 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 30 January 2016 - 07:52

Tesko, bas mi nekako ne ide. Tesko mi je da ispratim tok recenice, stalno skace sa objekta na objekt, kao da nema fokus. A nemam ga ni ja ocigledno. 


  • 0

#4624 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 30 January 2016 - 15:20

Tesko, bas mi nekako ne ide. Tesko mi je da ispratim tok recenice, stalno skace sa objekta na objekt, kao da nema fokus. A nemam ga ni ja ocigledno. 

 

Ko ne skapira Limeni dobos tj ne pohvata nacin citanja piscevog originalnosg "glasa" - njemu posle zapinje na ostalim "delovima". Mozda da krenes od Limenog dobosa? Mozda si uletela in media res? Tu nekako moze lako da zastane jer kad ne dekodiras onda se smaras.

 

Grass je jedan ozbiljan pisac fanatik. To je moje subjektivno misljenje. Ja da sam prvo videla njegove crteze pre nego sto sam ga citala - verovatno ga ne bih ni citala. Doduse, bio mi je obavezan pa se nekako prezvakalo. 

 

Spoiler


  • 0

#4625 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 31 January 2016 - 14:51

Dete na stepenicama - Branislav Bjelica

 

Slabo sam upoznata s domaćim živim piscima, čitala sam samo Selenića i Velikića i nikad ne kupujem domaće knjige - ne znam zašto, valjda mi nedostaje neki odnos, referenca, šta znam.

 

I nikad ne kupujem knjige na čijim koricama piše "ova knjiga će vam slomiti srce" zato što me automatski odbije taj "preterizam" i zato što, normalno, ne verujem u to.

 

Međutim, ovu sam kupila, ni sama ne znam zašto. Možda zbog slike usamljenog deteta na koricama ili zbog reči "Upoznajte Branislava. On ima devet godina. Nema prezime, nema majku, nema oca, rodbinu, školske drugove ... i zna da neće dugo živeti."

 

Reći će neko - patetika na kvadrat. Jeste, možda, ali takva deca postoje, u ovoj priči nema metafora, ništa nije nejasno, ne postoji subjektivan osećaj za činjenicu da postoje deca koja nikad ne porastu jer umiru usled nehumanosti, "proceduralnih poteškoća", nebrige, nemara, okretanja glave... I uvek je kriv Neko, samo što taj Neko izgleda ne postoji. Kao što ni Branislav nije umro, jer nikada nije ni postojao za ostatak sveta zato što nije imao svoj "broj". 

 

Priznajem, pogrešila sam. Postoje knjige koje mogu da mi slome srce i zbog kojih danima krvarim.

 



  • 0

#4626 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 31 January 2016 - 22:12

Ko ne skapira Limeni dobos tj ne pohvata nacin citanja piscevog originalnosg "glasa" - njemu posle zapinje na ostalim "delovima". Mozda da krenes od Limenog dobosa? Mozda si uletela in media res? Tu nekako moze lako da zastane jer kad ne dekodiras onda se smaras.

 

Grass je jedan ozbiljan pisac fanatik. To je moje subjektivno misljenje. Ja da sam prvo videla njegove crteze pre nego sto sam ga citala - verovatno ga ne bih ni citala. Doduse, bio mi je obavezan pa se nekako prezvakalo. 

 

Spoiler

 

Nisam citala Limeni dobos, ali planiram. Trenutno sam u fazi kada ponovo mogu da citam knjige kao nekada. Prethodnih 6-7 godina je to bilo daleko manje, dvoje male dece pa non stop neko ludilo. Tako da sam zeljna knjiga, toliko me njih ceka na policama, u biblioteci, knjizarama koje zelim da procitam. Bas nisam u fazonu da se mesec dana mucim sa necim sto mi tesko ide i ne drzi mi paznju.

U svakom slucaju, pokusacu Limeni dobos posle nekog vremena, videcu kako ce mi ona leci. A mozda Gras i nije pisac za mene. Tako sam pokusavala da citam Virdziniju Vulf i nije bilo sanse. Mozda nisam odabrala pravu knjigu, ne znam

 

Pocela "Popis" Erlenda Lua. Kao sto sam i navikla - duhovit, pronicljiv sa izvesnom dozom gorcine


  • 1

#4627 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 05 February 2016 - 00:51

Dnevnik iz Gvantanama

 

Muhamedu uld Slahi, alijas "neprijatelj", "zatvorenik broj 760", stražarima u Gvantanamu bolje poznat kao "motherfucker" i "piece of shit", uhapšen je septembra 2001. u avgustu 2002, preko CIA zatvora u Jordanu prebačen na Kubu. Iako je jedan federalni sudija SAD-a još pre skoro 6 godina presudio da se Slahi pusti na slobodu jer za sve ove godine nisu pronađeni dokazi da je učestvovao u terorističkim napadima ili bilo čemu što je moglo da naškodi Americi, a ni drugima, on je još uvek tamo, nema pravo na advokata, ne zna kada i da li će uopšte biti pušten. Svakodnevno je bio izložen raznim oblicima mučenja prema specijalnom planu koji je odobrio lično Donald Ramsfeld, između ostalog ekstremnoj izolaciji, psihološkim, fizičkim i seksualnim ponižavanjima, pretnjama smrću, porodici, lažnim kidnapovanjima i deportacijama. I to u toj meri da je bezbroj puta poželeo da umre.

 

Slahi o svemu tome piše sa izvesnom dozom humora, dostojanstveno, trudi sa da bude fer, pominje i islednike koji su korektno radili svoj posao, ali i one druge. Priznaje da je bio član Al Kaide 91. i 92. godine i da se borio u Avganistanu protiv komunista (uz pomoć Amerikanaca), ali se posle nije priključio džihadu protiv Amerike. Umesto toga, otišao je u Nemačku da studira elektrotehniku i živeo tamo 12 godina radio kao elektroinženjer i izdržavao mnogočlanu porodicu u Mauritaniji. Njegov možda jedini greh je što je nekad upoznao neke ljude i što je brat njegove (bivše) žene bio teološki savetnik Osame bin Ladena.

 

Da li je sumnja da je ovaj čovek bio deo terorističke organizacije (za koju 15 godina nije pronađen ni jedan jedini dokaz) dovojna da mu se život pretvori u pakao koji prevazilazi i onaj Kafkin? Iako prosečan čitalac bar sluti da se ovako nešto negde dešava, kad pročitaš ovakvo jedno autentično štivo nekako ti se pomere sva uverenja i počneš da se pitaš...


  • 0

#4628 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 05 February 2016 - 07:11

 

Pocela "Popis" Erlenda Lua. Kao sto sam i navikla - duhovit, pronicljiv sa izvesnom dozom gorcine

 

:+1: Meni savršen.


  • 0

#4629 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 05 February 2016 - 07:42

Jeste, odlicna je knjiga :)

 

"Ovo nije veselo mesto" Vladimira Arsenijevica

 

Zbirka 5  pripovedaka od kojih su neke jako, jako dobre. Od prve price su mi  prosli zmarci niz kicmu, dva dana sam razmisljala o njoj


  • 0

#4630 sasha arsenal

sasha arsenal
  • Members
  • 5,439 posts

Posted 09 February 2016 - 01:49

Remark je pisac koji je, gotovo čitav svoj opus, posvetio temi rata i posledica koji on ostavlja na ljude, kako učesnike tako i žrtve tog rata. Impozantno je s kakvom lakoćom i jednostavnošću opisuje užase koji ljudi proživljavaju tokom tih nesrećnih godina.

Trazeci Povratak(estranged preporucio),naleteo sam i uzeo Crni obelisk.Postoji li nekakav redosled citanja njegovih dela ili... ?
  • 0

#4631 Jasikevičius

Jasikevičius
  • Members
  • 1,422 posts

Posted 20 February 2016 - 22:07

Trazeci Povratak(estranged preporucio),naleteo sam i uzeo Crni obelisk.Postoji li nekakav redosled citanja njegovih dela ili... ?

Mislim da ne.

Ali možeš pratiti hornologiju događaja i perioda koje opisuje u knjigama.


  • 1

#4632 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 22 February 2016 - 22:05

Glenn Cooper

 

- Biblioteka mrtvih

- Knjiga mrtvih dusa

- Cuvari biblioteke

 

mracno, tajanstveno, malo naivno, pa onda malo wow momenti

svakako preporuka


  • 0

#4633 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 22 February 2016 - 22:31

Džejms S. A. Kori ( Pseudonim za Danijel Abraham + Taj Frenk ) "Abadonova Kapija"

 

Treća knjiga u serijalu "Prostranstvo". Planirao sam da se zaustavim nakon prve dve ali me prevariše snimanjem TV serije :D . Tek treba da vidim dal' ću se pokajati. 


  • 0

#4634 Jasikevičius

Jasikevičius
  • Members
  • 1,422 posts

Posted 23 February 2016 - 00:00

Blago Cara Radovana - Jovan Dučić


  • 2

#4635 Mrs. Nobody

Mrs. Nobody
  • Members
  • 754 posts

Posted 23 February 2016 - 07:43

Boris Akunjin - Pelagija i crni monah

 

Nove avanture sestre Pelagije. Brilijantno


  • 0