Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Kosarka - analiza i sinteza


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
230 replies to this topic

#1 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 01 February 2011 - 22:56

Kosarkaski "strucnjaci", hajde da pokazemo koliko ne znamo - dovoljno govori o ovoj temi. :)
Ovde cemo diskutovati o kosarci iz jednog drugacijeg ugla. Necu reci strucnijeg, jer je retko ko ovde strucan. Svi su dobrodosli, i ocekujem konstruktivne, poucne i zanimljive diskusije, zapazanja, tekstova i video fajlove.

Potrudimo se, svi skupa, da izbegnemo trolovanje, nepotrebne rasprave, i sve ono sto bi dovelo do obesmisljavanja ove teme.

Dobro bi bilo, kada bi se u citavu pricu ukljucili i oni koji zive, ili su ziveli, od kosarke. Nas, amatera, ionako ima koliko hoces :)

Takodje, voleo bih da oni koji vise znaju, izbegnu reci - vi ne znate ovo, vi ne znate ono, vec da svojim primerom pokazu znanje, da bismo mogli da naucimo i nesto korisno.

Stavljajte kosarkaske akcije, odbrane, vezbe za sut, za dribling, za brzinu... za sportske i naucne analize, tekstove, statisticke podatke, razna izlaganja, individualne vezbe za teretanu, za pravilnu ishranu, i drugo...

Jos jednom, molim vas izbegavajte chat i hiperprodukciju na ovoj temi, da bi i oni koji nemaju vremena mogli da prate sta se desava.

Ovde se, pre svega, okupljaju laici, ali i veliki ljubitelji kosarke, koji izdvajaju ogromno vreme da bi je pratili. Zato, to nemojte smetnuti sa uma, i budite tolerantni i parlamentarni. I duhoviti. (I nemojte da mracite :P)

Dobrodosli! :)

#2 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 01 February 2011 - 23:05

- ovde su definicije nekih osnovih termina -> http://www.coachescl...erminology.html -

...

Vec od prvog razreda, neki mozda ranije, neki mozda i kasnije, se upoznaju sa pojmom - "trougao"("trokut").

Da vas sve podsetim, trougao je mnogougao sa tri stranice. :P

U pocetku, dok smo jos klinci, prva asocijacija, pri pomenu reci - "trougao" je matematika.

Kasnije, kako godine prolaze, ovaj termin dobija sve sire i sire znacenje, i koristi se u raznim prilikama. Tako da ste verovatno culi/bili/videli za - Bermudski trougao, seksualni trougao, pravougli trougao, ljubavni trougao, itd... ili za Pitagorinu teoremu, koju zna svako dete... ?!

Zbir uglova kod trougla u euklidskoj geometriji je 180 stepeni. A u hiperbolickoj je manji od 180. Zasto? Zato ;)

Ovaj termin je i u kosarci poznat. I, nije dvosmislen, tj. trosmislen, za razliku od svakodnevnog zivota. :P

Trougao, odnosno Triangle offense se u kosarci koristi jos od pedesetih godina, i predstavlja ofanzivnu strategiju sa velikim brojem opcija.

"Pronalazac" trougla je americki trener, clan Kuce Slavnih, Sam Barry.(http://www.biography...Sam_Justin.html)

Tex Winter je od njega ucio, a kasnije i prilagodio Triangle offense. Danas radi kao konsultant u Lakersima.

Phil Jackson je, uz pomoc Wintera, proslavio ovu filozofiju napada. Sa Philom i trouglom, Chicago je osvojio 6 titula, Lakersi 5.

Igraci koji se najcesce vezuju za trougao su Jordan & Pippen i Kobe & Sheq.

Triangle offense je predstavljao odgovor Chicaga na sve cescu i zescu odbranu nad Jordanom, tzv. Jordan Rules, koju su doktorirali Detroit Pistonsi. Uz pomoc trougla, Jordan je postao rastereceniji, i ova vrsta napada je omogucavala ostalim saigracima da se razigraju, i da iskoriste svoje prednosti.

Ova vrsta napada nije ni jednostavna, ni laka. Kako za ucenje, tako i za primenu. Zahteva mnogo razmisljanja, ne samo plejmejkera, vec citave petorke. Osnovu trougla predstavljaju kretnja(pogotovo bez lopte) i dodavanje u pravom trenutku.

Svaki igrac, mora u svakom momentu, da zna koju ulogu ima, gde stoji, i gde bi trebalo da ide.

Jedna od osnovnih postavki je da se centar(5) nalazi na niskom postu, bek(1) u korneru, krilo(3) na krilnoj poziciji, drugi bek na vrhu reketa, a peti igrac(krilo, krilni centar) na visokom postu slabije strane.

Attached File  TriangleBasicR.gif   10.33KB   14 downloads


Kao sto vidite, trougao na ovoj slici cine centar, bek i krilo. Ostala dva igraca zajedno formiraju "two-man game"(ne mogu da se setim adekvatnog termina). Svaka tacka ove postavke mora biti popunjena, a samim tim postoji i dovoljna distanca izmedju igraca. Razmak je izuzetno bitan(negde se navodi izmedju 4-5 metara), da bi pri prijemu lopte igrac imao dovoljno vremena da sutira, u slucaju da je slobodan.

Postoji ogroman broj napada. Sustina je u pravovremenom dodavanju igracu koji se nalazi u najboljoj poziciji. U slucaju da je dodavanje onemoguceno, posle svakog pasa formira se novi trougao, preko beka koji se nalazi na slabijoj strani terena.

Postoje i mane trougla. Kritike se odnose na tezinu i vreme koje je potrebno izdvojiti da bi se naucile(tj. presle u rutinu) osnovne stvari. Takodje, posto svaki igrac mora znati akcije, potrebno je i strpljenja i mnogo cega, dok se novajlije ne uklope.

Oni koji znaju trougao, kazu da su kretnje logicne, i da posle odredjenog vremena postaju sasvim prirodne i razumne :D. Znam najmanje dva igraca koja se, sa prethodnom recenicom, ne bi slozila. To su Ron Ron & Radman Radman.

Jackson je jedini trener koji koristi "pun potencijal" ove filozofije. Mnoge ekipe su je prilagodile, ili koriste osnovne stvari. Winter je nije koristio, u ovoj varijanti, kada je bio glavni trener Houstona.

Trougao moze biti veoma efikasan protiv zonske odbrane.

Da ne idem dalje, jer postoje mnogobrojni i tekstualni i video zapisi, koji omogucavaju da se ova vrsta napada bolje razume:
http://www.youtube.com/watch?v=11d5mbWEi84

A ko ce je bolje objasniti od samih tvoraca? < ovo obavezno pogledati >

http://vimeo.com/1491700

P. S. Nadam se da sam uradio nesto korisno :D, i da ste, makar malo, razumeli triangle offense.

Edited by HariHaler, 01 February 2011 - 23:10.


#3 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 01 February 2011 - 23:20

... i da ste, makar malo, razumeli triangle offense.



Ma ja jesam to nije problem... Još samo da je VJ razume, bar ovaj deo sa napadom na zonu...<_<

#4 midnight rambler

midnight rambler
  • Members
  • 2,358 posts

Posted 01 February 2011 - 23:20

Odlicna ideja.
Koincidencija - pre neki dan sam, verovao ili ne, pomislio nesto slicno :s_w: , kada sam postavio pitanje u vezi sa Rakocevicem i niko mi nije odgovorio, a i ranije se cesto desavalo da slicna pitanja ostanu bez odgovora.
Konkretno, mene zanima KKP i mislim da bi ovo moglo da bude pravo mesto gde bismo i mi laici mogli da dobijemo odgovore na neka pitanja.
Ovaj podforum vec ima obrazovnu funkciju, a ova tema bi to mogla da podigne na visi nivo.

#5 cele iz fotelje

cele iz fotelje
  • Members
  • 964 posts

Posted 02 February 2011 - 17:32

AAAAAAAAAAAAAA!!!
Ja sam shvatio, a da li je i VJ videćemo još koliko sutra.

#6 princeton

princeton
  • Members
  • 1,980 posts

Posted 04 February 2011 - 12:45

Samo nabrzaka da pohvalim topik, i da zamolim moderatore da ga stave pod "pinned". Mislim da ovakva kvalitetna tema/ideja treba biti prepoznata i da pokusamo kolektivno da je zazivimo.

#7 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 04 February 2011 - 20:56

Ajde ljudi, ukljucite se malo :P:




samo par reci oko poslednje akcije Mamuza. Sasvim logicno:

- distancirali su dva najbolja odbrambena igraca Lejkersa, Kobija i Artesta. Djinobili mudro povukao Ron Rona za sobom, Brajant ostao indiferentan. Pokusali su da iskoriste najslabije tacke Lejkersa u odbrani - Fisera i Gasola. Prvog je Parker lagano pretrcao, Dankan je mogao i da mu doda, ali se odlucio na sut, sto je po meni bilo dobro resenje. McDyess je ostao dole, i fizicki je jaci od Odoma, tako da ovaj poen nije slucajnost. Veoma lako se moglo desiti da pobede Lejkersi, to stoji. Ali, organizacija poslednjeg napada, kretnja igraca i sama ideja je za primer i pohvalu.

#8 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 04 February 2011 - 21:03

Prvo pohvala za Haria, jako lepa ideja. Zbog januarskog roka nemam vremena da se aktivnije ukljucim , ostavicu samo klipove na kojima Kari Pesic radi individualno sa Benzingom, ima zanimljivih vezbi, mozda mogu nekome da posluze. Ima 16 klipova, ostavljam samo prvi, ostali se nadovezuju



#9 uini

uini
  • Members
  • 38,035 posts

Posted 05 February 2011 - 11:33

krajem juna je trebalo lepo da poshalju jovanovica u barselonu : )

COACH ZELJKO OBRADOVIC

Pick & Roll Defense
Pick & Roll Offense
Sample Game Plan
Full Court Defense

+ i'll just leave this here..

http://www.fiba.com/...asp?file_id=578




#10 princeton

princeton
  • Members
  • 1,980 posts

Posted 05 February 2011 - 13:58

Evo i jedan link za najbolji napad u kosarci (ostali dijelovi se takodje mogu naci na youtube):
http://www.youtube.com/watch?v=-0eFXAXbJeY

Dobar je Triangle, ali Princeton je tata za sve! Posted Image



Takodje dobri kosarkaski napadi su Shuffle i Flex, nazalost ne mogu da nadjem video, ako neko uspije da iskopelja, neka podijeli linkove sa drustvom.

Edited by princeton, 05 February 2011 - 14:36.


#11 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 05 February 2011 - 14:52

Moram da prokomentarišem ovaj klip koji je ostavio Hari "triangle offense". Kao primer lošeg korišćenja istog ću navesti KK Partizan, odnosno Vladu Jovanovića:


Attached File  slika 1.jpg   21.22KB   11 downloads

Osnovna 3-2 zona koju protivnici igraju u najvećem broju slučajeva protiv nas. Radi lakšeg snalaženja petorka će biti: Jerrels, Kec, Jan, Gist i Jawai.

VJ postavlja Keca i Kurtu na pozicije označene sa 1 i 2, na poziciji 3 je Jawa, na 4 Veseli, na 5 je Gist. Pretpostavljam da je osnovna zamisao da se tu iskoriste dve prednosti: prva - Gistov šut, jer on treba odmah posle dodavanja lopte na post (pozicija 3) da dobije blok od Veselog i da njih dvojica zamene pozicije. Tako Gist dolazi na poziciju 4, odakle ima dobar šut, a Veseli pod koš gde bi trebao da ima prednost u skoku. Uz to, i Jawa se sa posta spušta na skok, jer čim je spuštena iza leđe ove prednje odbrambene linije zone, mi bi trebali da imamo 3 na 2 bar na trenutak.

Tu imamo 3 varijante opisane upravo u ovom klipu. Prva je da Gist od starta bude na poziciji 4 pa samo pretrči u drugi čošak, a da se istovremeno ta strana optereti tako što će se zameniti igrači na startnim pozicijama 3 i 5.


I sve je to tako fenomenalno... ili bi bar trebalo da bude.

Ali šta škripi: po meni suština problema je nemanje igrača koji će u startu akcije zauzeti poziciju 3 (post) i koji će samim prijemom lopte predstavljati opasnost po koš. Nama u svakoj varijanti napada na zonu tu poziciju zauzima petcia, znači Raško ili Jawa, koji su totalno bezopasni odatle, jer niti znaju da povedu loptu i ostvare pretnju po koš, niti znaju da šutnu sa poludistance.

Rezultat toga: dva odbrambena igrača koja su u reketu uopšte ne moraju da se pomeraju sa svojih pozicija. Onaj koji brani deo prostora gde je Gist je nešto istureniji, jedan bukvalno stoji između Jawe i Veselog, i diviljno je da se jedan od trojice spoljnih odbrambenih igrača malo spusti do Jawe i maše oko njega i to će biti dovoljno da ga natera da vraća loptu bekovima spolja. I mi smo već potrošili 15-ak sekundi napada, a opet smo na početnoj poziciji.

Druga varijanta napada: Gist kreće sa pozicije 4, pretrčava na drugu stranu, Veseli i Jawa menjaju pozicije i prave ovaj drugi trougao:

Attached File  slika 2.jpg   25.55KB   7 downloads

E tu se tek raspadamo: Jawa treba da primi lob pas, a ima igrača i ispred sebe i sa strane. Ključno: taj sa strane pokriva igrača koji je na visokom postu, a to je Veseli, koji je takođe poprilično bezopasan odatle, tako da taj igrač ima slobodu da pomaže na Jawi, što dalje implicira da spoljni može bolje da pazi na Kurtu koji je u ćošku itd...

**********

Zaključak: možda će me neko uveriti u suprotno, ali ja sam uveren da nema pravog napada na zonu, dok ti na visoki post, odnosno startnu poziciju #3 ne stane inteligentan igrač sa iole dobrim šutem sa poludistance. Za tu nameru su obično najbolje četvorke. Znači igrač koji će odmah po prijemu lopte ostvariti pretnju šutem, i koji će u trenutku staviti "donju" dvojicu iz zone na velike muke, jer će jedan morati da izađe na visoki post, a drugi ne može da pokrije ovu dvojicu (u ovom slučaju krilo i centra).
Setimo se samo Duletovog napada na zonu u 07/08 i 08/09 sezonama - Novica na postu prima loptu, krilo i centar prave jedno drugom blok i rezultat u bar 70% situacija: ili krilo na šutu, ili centar sa loptom u odličnoj poziciji na niskom postu (često i "blagi" missmatch jer ostane sa krilnim centrom).
Potpuno istu stvar je radio i Duda, što je naročito dobro fukncionisalo sa Savanom na postu.
I ne treba ti Dirk na toj poziciji, dovoljno je igrač koji ume da pogodi makar 40% šuteva, koji će dati makar jedan šut odatle i time naterati odbranu da mu posveti veću pažnju.

ps. izvinjavam se što sam odužio i "klubovalizovao" temu, ali suština je ista, samo je ovako možda lakše za pohvatati sa konkretnim igračima.

#12 Albatross

Albatross
  • Members
  • 3,086 posts

Posted 05 February 2011 - 16:41

Zaključak: možda će me neko uveriti u suprotno, ali ja sam uveren da nema pravog napada na zonu, dok ti na visoki post, odnosno startnu poziciju #3 ne stane inteligentan igrač sa iole dobrim šutem sa poludistance. Za tu nameru su obično najbolje četvorke. Znači igrač koji će odmah po prijemu lopte ostvariti pretnju šutem, i koji će u trenutku staviti "donju" dvojicu iz zone na velike muke, jer će jedan morati da izađe na visoki post, a drugi ne može da pokrije ovu dvojicu (u ovom slučaju krilo i centra).ta, samo je ovako možda lakše za pohvatati sa konkretnim igračima.



mi hocemo da igramo protiv zonske odbrane, i, ako su na centralnoj poziciji Dzavai ili Katic, pa sutirajte po prijemu, imate dosta prostora. Ili da tu stavi Gista. Ili, kao protiv Zagreba, da probamo bez centara, sa Gistom i Lucicem.

Ja se ne secam pick & popa ove godine u reziji Partizana.



@realno, sve to stoji, ali ne bih se slozio da Jawai i Katic nemaju dobar sut. Ok, oko Nejtana i da bude polemike, mada je na pripremama lagano pogadjao sa distance. Ali, Katic ima sut. Seti se kupa protiv Hemofarma, ili ostalih utakmica. U Nisu nas je Rasko ubio, i dao je oko 20 poena.


Problem je sto nemaju samopouzdanje. Prime loptu (3) i nista korisno ne urade. Jedini igrac KKPa koji ima samopouzdanje je Gist. Zato sto je klasa. I bolji je igrac od Robertsa, tu dilema ne postoji. KKP hoce da pobedi, a da ne sutira na kos. E pa ne moze.


- kako komentarises akciju Mamuza. Nesto si se ucutao? :P


p. s. kasnije cu pogledati ove linkove, posto sada nemam vremena. nadam se da ce tema zaziveti, i da ce biti dobrih diskusija :)

#13 cele iz fotelje

cele iz fotelje
  • Members
  • 964 posts

Posted 06 February 2011 - 02:24

Ma tema je više nego OK.

#14 ssmpmd

ssmpmd
  • Members
  • 900 posts

Posted 06 February 2011 - 03:10

Ko ne spava neka uključi Arenu 4. Star utakmica LAL-SAS, viđena iz ugla Kobija. Jedna kamera je samo njega pratila, čuje se sve što kaže saigračima, sudijama, Filu, a on u pozadini komentariše sve. Pravo uživanje, poslastica.

#15 Kad ja podjoh

Kad ja podjoh
  • Members
  • 20,122 posts

Posted 06 February 2011 - 10:13

Ko ne spava neka uključi Arenu 4. Star utakmica LAL-SAS, viđena iz ugla Kobija. Jedna kamera je samo njega pratila, čuje se sve što kaže saigračima, sudijama, Filu, a on u pozadini komentariše sve. Pravo uživanje, poslastica.



Jel to ono kad posle 7 promasenih suteva kaze da ce osmi sigurno da udje i kad se kladio sa Vujacicem da ovaj nece zkucati?