Jump to content


Photo
- - - - -

Pocetak kraja bliskoistocnih diktatura?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4081 replies to this topic

#16 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 January 2011 - 16:46

Na Bliskom i Srednjem istoku su, ili diktature, ili islamističke države!

Trećeg nema


Nema?

Turska?

#17 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 29 January 2011 - 17:17

Ne razumem kakve ja imam veze sa Sarom Polin :unsure: ?

Meni nikakvo reshenje nije potrebno, ja zivim dobro, ne padaju mi na pamet nikakvi protesti.

Po srBskim analiticharima, u koje i ti spadash, a koji se smatraju za najbolje na svetu :kece: , vec decenijama Amerika podrzava diktatore u ovim zemljama zbog stabilnosti i zbog zashtite Izraela.

Odjednom, iz meni nepoznatog razloga, Americi to vishe ne odgovara, ona sada zeli nestabilnost, kao da je vec nema dovoljno i zeli da prepusti Izrael komshijama koji jedva chekaju da mu se nayebu keve.

Da je Sara Polin u beloj kuci, josh bih i razumeo, ali ona negde lovi jelene iz helikoptera i pojma nema shta se dogadja, mada ne bi imala pojma ionako. Predsednik Amerike je Barak Obama, kad ne bi znali ko je, po imenu bi sigurno pomislili da je vodja egipatske, tunizanske ili alzirske opozicije. :D

Ajde, svi te slushamo, objasni nam ......... kakva je ovde sad zavera belosvetskih baraba u pitanju? Ima li kakve shanse da su ovi dogadjaji samo spontani, kriza je svuda u svetu, ljudi teshko zive?


u call her "polin"? buducu precednicu US? potpuno gubljenje postovanja prema osobi koja ce oblikovati svet svojim genijalnim potezima.
nesto te cudi sto se arapski saveznici amerike bune? ko je tamo (u americi) "in command", sta oni rade za nas posle svih ovih decenija? sto smo ih ikada uopste slusali, koji ce nam andrak? sta oni rade da uopste pomognu sami sebi?
niko ne slusa i nista, rasulo, sa americke strane.

#18 Lucifer

Lucifer
  • Members
  • 1,891 posts

Posted 29 January 2011 - 22:49

Nema?

Turska?


A Turska je šta?

Bliskoistočna, ili srednjeistočna država... i istovremeno kandidat za punopravnog člana EU?

Ajde da se ne zamajavamo! U državama, kao što je Egipat, nema političkih opcija koje liče na zapadne. Postoje samo dve: ili vojska podržava diktatora, ili su na vlasti islamisti koji državom upravljaju po načelima (navodno) Kurana.

Islamisti su u proteklih 30-tak godina organizovali seriju pokušaja ubistva Mubaraka... i ako neko misli da bi oni dopustili nekakvom (takođe proameričkom?) El Baradeju da vlada Egiptom, u teškoj je zabludi.

#19 monahan

monahan
  • Members
  • 1,898 posts

Posted 30 January 2011 - 00:13

A Turska je šta?

Bliskoistočna, ili srednjeistočna država... i istovremeno kandidat za punopravnog člana EU?

Ajde da se ne zamajavamo! U državama, kao što je Egipat, nema političkih opcija koje liče na zapadne. Postoje samo dve:.

A u Americi postoje tri..

#20 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 30 January 2011 - 02:02

u call her "polin"? buducu precednicu US? potpuno gubljenje postovanja prema osobi koja ce oblikovati svet svojim genijalnim potezima.
nesto te cudi sto se arapski saveznici amerike bune? ko je tamo (u americi) "in command", sta oni rade za nas posle svih ovih decenija? sto smo ih ikada uopste slusali, koji ce nam andrak? sta oni rade da uopste pomognu sami sebi?
niko ne slusa i nista, rasulo, sa americke strane.


Polin, Palin, nebitno .... po drugi put (prvi put izbrisala moderacija) bih te zamolio da me ne povezujesh sa dotichnom gospodjom. Niti bi ona mogla biti moja politichka opcija, a ne zivimo chak ni u istoj drzavi, tako da je potpuno besmisleno.

Sluchajno znam neke Egipcane koji, iako su uglavnom Kopti, kazu da i dobrostojeci Egipcani muslimani napustaju Egipat masovno vec godinama jer se islamska radikalizacija jako brzo shiri.

Mislim da se tvoja predstava o Americi kao Deda Mrazu malo kosi sa osnovama logike. Amerika naime nije u stanju da svakoj zemlji kojoj donese stabilnost i mir, neku osnovu za razvoj - josh povrh svega uplati jedno 2-3000 $ mesechno na rachun svakog stanovnika, za to bi se trebali malo i sami potruditi.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Ja naravno tako ne mislim.

Zapad izgleda i nije bash odushevljen primanjem tuniskih Markovic-Miloshevic-Karica i pored milijardi koje nose sa sobom, interesantno da ovako bogati ljudi nisu razvili plan po kojem im je jedino sigurno utochishte u svetu - Rusija :unsure: , mogli su da pitaju mene, ja bih im rekao gde da idu za 100$.

Kanadski zvaničnici kažu da nameravaju da izruče begunca iz Tunisa - milijardera Belhasena Trabelsija, zeta svrgnutog predsednika Zina El Abedina Ben Alija.

Tunis želi da Kanada zamrzne Trabelsijevu imovinu i ukine mu vizu dok je proces ekstradicije u pripremi.
<BR clear=all><BR clear=all>

Edited by Vesna, 30 January 2011 - 03:11.
špekulisanje o privatnosti drugog korisnika


#21 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 30 January 2011 - 02:16

u call her "polin"? buducu precednicu US? potpuno gubljenje postovanja prema osobi koja ce oblikovati svet svojim genijalnim potezima.
nesto te cudi sto se arapski saveznici amerike bune? ko je tamo (u americi) "in command", sta oni rade za nas posle svih ovih decenija? sto smo ih ikada uopste slusali, koji ce nam andrak? sta oni rade da uopste pomognu sami sebi?
niko ne slusa i nista, rasulo, sa americke strane.

Pishi yoyogi jbt! Ozbiljno. Nije zajebancija, majke mi!

#22 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 30 January 2011 - 12:34

Policija se povukla sa ulica, lopovi pobegli iz zatvora, pocele su pljacke a mozda je deo uprave te policije umesan u sve to (tako je bilo i u Iraku). Tu se i pokazuje koliko je problematicno ako obicni gradjani nemaju bar licno naoruzanje.

Prvi i skoro najvazniji argument gotovo svih (autoritarnih) rezima je uvek sigurnost/bezbednost, tj. posto su izgradili i nemilosrdno sproveli monopol na silu mogu veoma lako da argumentuju da su jedini zastitnici obicnog sveta.

Kladim se da je crno trziste pistolja vec uzavrelo.

Izbor Sulejmana za potpredsednika je katastrofa i dobro pokazuje ko drzi vlast u rukama.

Mubarak i drustvo moraju da odu a najbolje resenje za sada bi bila nova koaliciona vlast koja bi postepeno smanjila centralizaciju i obim drzave/regulacije sa ciljem oslobadjanja ekonomije (posebno onih sitnih preduzeca). To bi bio jedini put da se zaposli tolika masa mladih ljudi ali i onih koji moraju da izgube posao u drzavnoj administraciji.

Ako MB tek tako preuzmu sadasnji represivni i glomazni drzavni aparat, bice to samo nastavak agonije koja ce pokazati istovremeno koliko je ta ideologija suplja i nesposobna da resi savremene probleme.

#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 January 2011 - 14:29

Policija se povukla sa ulica, lopovi pobegli iz zatvora, pocele su pljacke a mozda je deo uprave te policije umesan u sve to (tako je bilo i u Iraku). Tu se i pokazuje koliko je problematicno ako obicni gradjani nemaju bar licno naoruzanje.

Prvi i skoro najvazniji argument gotovo svih (autoritarnih) rezima je uvek sigurnost/bezbednost, tj. posto su izgradili i nemilosrdno sproveli monopol na silu mogu veoma lako da argumentuju da su jedini zastitnici obicnog sveta.

Kladim se da je crno trziste pistolja vec uzavrelo.

Izbor Sulejmana za potpredsednika je katastrofa i dobro pokazuje ko drzi vlast u rukama.

Mubarak i drustvo moraju da odu a najbolje resenje za sada bi bila nova koaliciona vlast koja bi postepeno smanjila centralizaciju i obim drzave/regulacije sa ciljem oslobadjanja ekonomije (posebno onih sitnih preduzeca). To bi bio jedini put da se zaposli tolika masa mladih ljudi ali i onih koji moraju da izgube posao u drzavnoj administraciji.

Ako MB tek tako preuzmu sadasnji represivni i glomazni drzavni aparat, bice to samo nastavak agonije koja ce pokazati istovremeno koliko je ta ideologija suplja i nesposobna da resi savremene probleme.


To su lepe nade. Nema ta kleptokratija nikakvu ideologiju.

Evo, citam neki izvestaj iz Bagdada, u nekoj kafedzinici ljudi sede i gledaju TV, vide haos u Kairu.

I sta kazu? Nesto kao "More mi bi trebali ove nase isto tako, mi smo u istom chabru, jos gorem. Ni struju ni vodu nemamo a kamoli posao."

A Irak je dobio podrsku kakvu niko nije, 120 hiljada stranih vojnika, fizicki i tehnicki uklonjen i razmontiran stari rezim, pa se nije pomakao smesta. Tamo je uspeh smanjenje broja samoubilackih akcija, sa 80 na 30 godisnje, gde je ostalo.

Precenjena je na Zapadu unutrasnja (narodna) zelja da se ti rezimi tamo demokratizuju. Struju, vodu, posao, red i mir - kad pogledaju unazad, mnogi se sa setom sete Sadamovog vakta gde tvrde bilo je bolje.

Clanak iz Gardijana, na primer, zavrsava:

."Iranians have had plenty of time to regret their error; so has the West. This time round, we must respect the will of the people, and let them choose democracy."

Videli smo kako izgleda naturena i servirana na tanjiru, sta ce se izroditi kada ih se ostavi same da izaberu. Neko ce da prigrabi vlast i eto nepoznatog, nepouzdanog pa mozda i neprijateljski nastrojenog Egipta da sa njime zive.

#24 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 January 2011 - 14:57

A Turska je šta?

Bliskoistočna, ili srednjeistočna država... i istovremeno kandidat za punopravnog člana EU?


Od Istanbula na istok, ima kao od Beograda do Pariza, mozda i vise. Tu je Turska bliskoistocna zemlja.

Veliko nasledje Ataturka je ono sto je cini izuzetkom u tom delu sveta. Na primer, medju mnogim reformama, Ataturk je zamenio arapsko pismo latinicom.

#25 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 30 January 2011 - 16:41

Nadam se da grešim ali izgleda da vojska sprema Tjenamenski scenario :ph34r:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.14pm: False rumours that Mubarak had fallen were greeted by hugs and cheering by protesters in Tahrir Square, Peter Beaumont reports from Tahrir square. In an audio interview he talks about possible preparations by the army to crackdown against the protesters. Water cannons have been moved in and tanks have been split into two columns, he says.

"The mood amongst the people, who were very positive towards the army, does seem to be changing. People are very very suspicious of the army now. They want to know why a squadron of Egypt's best tanks is sitting in the entrance to square," he said.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 January 2011 - 16:42

...

...



Tvoj anti-amerikanizam je nalik na yoyogijev "rajs-kuker" uvek polu_prazan, uvek polu_mlak.
Doduse, ostra "badminton_ska" vratolomna tekma yoyogijevski_dzapan vs. sizlingovski_dzunghuo tek ima da se vodi.

Cudno je kako su reklamatori "rajs kukera" iliti jeftinih shinoaskih dzidza_bidza, po defoltu - politicki & ekonomski strucnjaci za citav ostali svet.

Sta sve oni znaju!
A tek sta ne znaju.

A u biti - samo navalantni, dosadni i jeftini "antiamerikanski" trgovacki putnici.

...

#27 Farrell

Farrell
  • Members
  • 952 posts

Posted 30 January 2011 - 19:57

Smatram da situaciju u Egiptu, i u drugim Middle East zemljama treba posmatrati i iz ugla treznji zapada (pre svih USA i UK) da sto pre dodje do kontrole nad resursima (nafta,gas). I ranije su bile optuzbe na racun Kine zbog ogromnog prisustva na Africkom kontinentu, takodje zbog zelje da kinezi dodju do jeftinih sirovina i resursa. Prvo Tunis, sada Egipat, pominju se Yemen,Liban,Jordan... Juzni Sudan, takodje bogat naftom, ce dobiti nezavisnost ove godine, uz veliku pomoc zapada. Odnosi USA - Kina u zadnje vreme su dosta pogorsani zbog odbijanja Kine da oslabi svoju nacionalnu valutu, ne bih iskljucio da je ovo sto se desava na Bliskom Istoku i sev. Africi svojevrstan "odgovor" kinezima za nedovoljnu saradnju.

Naravno ne gajim iluzije da je Mubarak demokratski vladar... njegov komsija Gadafi, koji je na vlasti u Libiji od 1969. je sigurno mnogo veci diktator od njega ( proterao je oko milion Libijaca dosad zbog nepodobnosti) , ali je svu svoju naftnu industriju dao na koriscenje zapadnim naftnim kompanijama, jer je shvatio da je to jedini nacin da opstane na vlasti. Licno mislim da su prevrati koji se dogadjaju ili ce se dogadjati u ovom regionu dokaz ko je Veliki Gazda u ovom delu sveta.

#28 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 30 January 2011 - 20:22

Po svemu sudeci sledeca je Sirija

Siria shuts internet

Syria Internet Disrupted As Egypt Blackout Catches On In Middle East: Reports

#29 Black Dog

Black Dog
  • Members
  • 1,255 posts

Posted 30 January 2011 - 21:53

U trenutnoj situaciji najbolje bi bilo da se Hosni preseli kod Ramze. Prirodno od starosti ili starog jastuka na licu...

#30 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 30 January 2011 - 22:53

Evo ga sta je, tako sam i mislio:

"In Cairo's Tahrir Square, the epicentre of the revolt in the capital, protesters chanted “Neither Mubarak nor Suleiman; we're sick of Americans.”

Izlazak Amera na binu gde bi im neko pooljubio guzu nece pomoci - upravo je to i uzrok zapleta.