Jump to content


Photo
- - - - -

NINova Nagrada


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
5 replies to this topic

#1 vulga

vulga
  • Members
  • 8 posts

Posted 26 January 2011 - 22:38

Gordana Ćirjanić za roman "Ono što oduvek želiš" dobitnica je NIN-ove nagrade. Smatram da svakog pisca obeležava jedna knjiga, dok će se moje ime najviše vezivati za roman "Kuća u Puertu", rekla je Ćirjanić, gostujući u Dnevniku RTS-a.

Predsednik NIN-ove nagrade Vasa Pavković saopštio je da je ovogodišnja dobitnica za roman godine Gordane Ćirjanić. Ime dobitnice saopšteno je u redakciji nedeljnika koji je ustanovio nagradu pre 56 godina.








izvor: RTS

Kontraverze:

-predsednik žirija ujedno urednik pobedničkog romana

-odricanje kandidaturi od strane Ugričića i Ilića (dublji razlozi, pozivanje na institucionalizovanu reprodukciju nacionalističke propasti)

-Jergović doživi prvo izdanje svog novog romana u Srbiji, i nije kandidat, a većina romana pisanih ijekavicom i izdanih van Srbije, ali su ih pisali Srbi. Oni su kandidati. A u statutu piše da mora biti roman na srpskom jeziku.




O čemu se zapravo ovde radi?






#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 January 2011 - 22:10

Pa standardna srpska posla - stavke #2 i #3 koje navodis su direktno povezane jedna sa drugom i odraz su duboke (i smrtne) bolesti srpske kulture, tj. infekcije nacionalistickim virusima. Sto se stavke #1 tice, da je Pavkovic kum i don knjizevne mafije (koja nije nista manje realna od drumske, gradjevinske i drugih ovdasnjih mafija) odavno smo znali, nista novo pod Suncem.

#3 vulga

vulga
  • Members
  • 8 posts

Posted 30 January 2011 - 22:19

Dobro, nama preko jeste novo, verujem :)

Da li postoje realne šanse za neku reformu nagrade uz menjanje kadrova u samom NINu?

#4 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 30 January 2011 - 22:56

Stavka jedan izgleda nema mnogo veze sa ozbiljnim argumentima sem ako Vasa ne laže u "Utisku" da nije glasao za Gordaninu knjigu.

Edit:
Postoji izgleda i četvrta stavka:
Da li je Matijevićevo delo roman ili zbirka priča:

Nagrada je ubrzo dobila i novu dimenziju osporavanja. Kada je objavljen spisak romana iz najužeg izbora, videlo se da je jedan od kandidata i Vladan Matijević (dobio NIN-ovu nagradu 2003. godine) sa knjigom „Vrlo malo svetlosti“. U „Večernjim novostima“ je objavljen tekst u kome se utvrđuje da li je ova knjiga roman ili zbirka priča, jer je pored kandidature za NIN-ovu, uvrštena i u izbor za „Vitalovu“ nagradu, kao – zbirka priča! Mileta Aćimović Ivkov objasnio je da su se on i ostali članovi NIN-ovog žirija rukovodili autorskom definicijom da je posredi „omnibus roman“. Član „Vitalovog” žirija Jovan Zivlak je, međutim, upozorio: “Mi smo ozbiljni ljudi, sa značajnim književnim i čitalačkim iskustvom, i naš stav je da Matijevićeva knjiga nikako ne može biti roman!“

http://konkursiregiona.net/?p=5179

Edited by joakimvitriol, 30 January 2011 - 23:21.


#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 31 January 2011 - 21:08

Vasi Pavkovicu verovati na rec za bilo sta, incl. koliko je i sta procitao, veoma je tesko - on spada u onu grupu ljudi za koje bi, da citiram Dzonija Stulica o Zeljku Bebeku, kad ga vidite negde prvo proverite gde vam je novcanik... Sto se tice rasprave o knjizevnim zanrovima - katastrofa i tragedija jeste da se mi, i tolike decenije nakon Kisovog "Casa anatomije" u svom provincijalizmu i primitivizmu i dalje bavimo takvim stvarima. Zivlak (kao novosadski kum, u kontrastu sa beogradskim kumovima tipa Vasa, Milicko, etc. a svi znamo da sve sto je lose u BG-u mora, makar po sili omnibus zakona, biti preslikano i u NS) je sad nasao svoj "issue" da na njemu jase - a jasno je da su svi zajedno decenijama u zaostatku za ozbiljnom svetskom kritikom...

#6 alisa.u.zemlji.slova

alisa.u.zemlji.slova
  • Members
  • 14 posts

Posted 20 October 2012 - 14:55

Ja sam upoznala dobitnika NIN-ove nagrade,Slobodana Tismu,neverovatana licnost,zaista mogu da kazem da je jedan od retkih ljudi koje sam gledala i slusala sa divljenjem.

Edited by alisa.u.zemlji.slova, 20 October 2012 - 14:56.