Jump to content

Photo
- - - - -

Zivotno osiguranje u Srbiji

• Please log in to reply
72 replies to this topic

#46 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 25 January 2011 - 07:41

A da niste malo udavili sa primerima iz Amerike? Nemam ništa protiv, al možda ne bi bilo loše odvojiti iskustva iz dijaspore od onih u Srbiji.

Tema je "Životno osiguranje u Srbiji", a ko dođe da čita najmanje će o Srbiji čitati.

Nešto što bi dijasporci trebalo da skapiraju: Ovde se tržište tek gradi, praktično je i dalje nevino i ljudi generalno nemaju pojma o baratanju sopstvenim finansijama, isfrustrirani su i uplašeni raznim Dafinama i Jezdama, ima ih koji i dalje veruju "država mora da mi da", a onda još dođe neko koji kaže "nemoj mešovito, uzmi riziko, mešovito ti nude jer zarađuju više". Sjebaćete ih skroz i oterati od teme.

Ovde ljudi nemaju nikakvu svest o osiguranju uopšte. To je glavni razlog što se svih 14 (konkurentskih) osiguravajućih kuća udružilo i uz, za sada blagu podršku države (ta podrška će postati jaka kad budu morali da priznaju da je sa državnim penzijama sve otišlo u qrac), ide okolo i pokušava da ljudima digne svest.

Dakle, ovde i dalje kada kažeš "osiguranje" ljudi misle na riziko, iako čisto riziko uopšte nije lako naći na tržištu. Mene ono samo za sebe ne interesuje, jer te pare na kraju ne dobijam nazad, a jedva imam i za mešovito koje ću u potpunosti dobiti nazad, oplođeno, pa se o golom riziku nisam raspitivao, a i potpuno sam zadovoljam kućom u kojoj štedim, zajedno sa ženom i širom familijom (ovde pomenuti Grawe, preko programa Safe Investa).

Zašto DA mešovito? Prvo - pusti agente i gledaj gde si tu ti. Akoi je glup i ne zna svoj posao, iscedi informacije iz njega. A neophodno ti je zato što tu sebi štediš za starost na najbezbedniji mogući način, a pomenuto riziko osiguranje je dok štediš za starost kod većine kuća praktično besplatno, i za "ne daj bože" ako te pukne srčka ili pokupi tramvaj. Ako nemaš decu - važi, sad te to realno ne interesuje, ali postaće ti jako interesantno ako za 10 godina dobiješ decu i sa zadovoljstvom shvatiš da si već "odradio" trećinu programa i da su ta deca već pristojnije zbrinuta, nego da tek tad, kreneš da štediš kad ti se, matorom, gledajući ih u kolevci, probudi svest "a šta sa njim ako se ja ne probudim sutra". (ko ima dete a nije mu takva misao prošla kroz glavu bar jednom je debil i njemu ne treba ništa, a ne osiguranje).

Najveći je problem, međutim, što ljudi ovde i dalje nisu realno svesni da od državnih penzija neće biti skoro ništa. I dalje misle da će moći na osnovu priče "hoću pare koje ste mi uzimali tokom radnog veka" da žive pristojno. A neće moći. Te pare su potrošene i danas kada nam uzimaju od plate, to odmah ide današnjim penzionerima. A natalitet negativan, ljudi i dalje beže napolje... Ne treba biti prepametan da se shvati gde to ide.

I zato je u Srbiji kada se priča o osiguranju glavni naglasak na zbrinjavanju čoveka za vreme kada od države bude dobijao crkavicu od 100 evra (jer veća ne može da bude) i kada od toga da li je štedeo nešto od svoje bedne plate ili ne zavisi da li će biti socijalni slučaj ili ne. Zato mešovito.

To da na jednom mestu plaćaš riziko, a na drugom za starost, pa onda barataš lovom, pa investiraš, pa malo banka, malo investicioni fond... To može kad znaš šta radiš i kad imaš s čime da se igraš i da rizikuješ. Ovde ljudi to nemaju. Ako oplode pare u banci, pa su im na izvolte, ogromne su šanse da će ih sve potrošiti na neko letovanje, opremanje stana, odavno željeni auto, ili školovanje za dete, jer - gladni su žiovota, a milijarde se ulažu u to da im se objasni da SVE moraju da potroše ODMAH, pa još i da se zaduže pa da potroše i ono što nemaju. A za starost "ćemo lako". I onda obožavaju da troše, a agenti koji ih teraju da za sebe štede su smarači i neprijatelji.

Kako god... Najgore je nemati NIŠTA, sedeti i verovati u propast svetskog finansijskog sistema i igrati Loto ili čekati da jednog dana na povratku kući naletimo na aktovku prepunu novčanica od 100 dolara koja je ispala nekom mafijašu. Problem je samo što se u takvim situacijama po pravilu jednog dana probudiš slobodan (ne moraš na posao) i bedan (nema više plate).

Kod nas su sve kuće koje su došle spolja generalno dobre. I ako vam dođe na vrata neki serator koji pljuje po konkurenciji, oterajte ga i tražite nekog drugog. Nisu sve kuće iste, ali između "ništa" i polise u nekoj od stranih kuća koje ovde barataju, UVEK je nemerljivo bolja bilo kakva polisa. Moj izbor je nenametljivi i konzervativni Grawe, ali sam apsolutno siguran da i ljudi kod Winera, Merkura, Đeneralija, Unike treba da budu mirni jer su se obezbedili i neće stajati u redu za kontejner, niti će im ako im se nešto desi udovica skupljati pare po ulici da bi ih sahranila.

Oni koji nikako ne treba da budu mirni su oni koji nemaju ništa i koji taktiziraju i biraju. I sam sam bio u toj grupaciji bezmalo 10 godina i sad hoću da se roknem što ne mogu da vratim to vreme (a obaška što je mogla da me pukne neka bolest, pa da više ni neće da me osiguraju... A čoporče kod kuće mi brojčano naraslo.)

I da... Jedino ne znam šta bih rekao u vezi sa Dunavom. On jeste među oni 14 velikih, jeste u sistemu reosiguranja (tu jedna drugu pomažu ako zapadnu u probleme) ali... Još nije privatizovan.

Edited by CTPAX, 25 January 2011 - 07:52.

#47 sumicus

sumicus
  • Members
  • 214 posts

Posted 25 January 2011 - 11:59

Mozes li, molim te, da potrosis 2 minuta da nadjes za Srbiju neki kalkulator kao term4sale.com za Ameriku: znaci da uneses na jednom mestu datum rodjenja, zdravstveno stanje i rok/iznos osiguranja, i da dobijes koliko razne osiguravajuce kuce naplacuju premiju? Ako nema bas na jednom mestu kalkulator za vise osiguravajucih kuca, imaju li barem kuce svoje kalkulatore. Sajtovi koje si naveo NISU kalkulatori nego samo neki primeri koji nisu dovoljni za poredjenje. Taj sajt za Dunav i riziko sam i sam naveo pre par postova.

Ne verujem da ima tako nesto za osiguranja u Srbiji, mislim da je malo preambiciozno ocekivati tako nesto za jedno nerazvijeno trziste osiguranja kao sto je Srbija.

Hvala na objasnjenju. Ako moze pitanje: kad kazes "dve porodice", da li to znaci nesto u stilu da tvoja porodica i porodica nekog tvog prijatelja/rodjaka dele rizik? Znaci, ako se tebi nesto desi, oni ce paziti na tvoju suprugu i decu, a ako se njemu nesto desi, ti ces paziti na njegovu suprugu i decu.

Ako nemate dece, to je okej. Ako imate dece, vidi diskusiju gore...

Nisam cuo za takve varijante u Srbiji, kada kazem dve porodice mislim na svoju i zeninu.

Hvala ti na savetima, i ja bih voleo da se potpuno osiguram od svega u zivotu, ali nema te varijante. A sto se tice zivotnog osiguranja, ponavljam, i onda kada sam razmisljao o njemu razmisljao sam o riziko varijanti a ne mesovitom. Sta ce mi mesovito kada mogu da orocim pare u banci (one iste koje izdvajam na mesovito) i da mi na kraju posle N godina ostane vise profita?

Tvrdnje da je riziko osiguranje bacanje para nisu u redu, jer ne bacas pare nego se osiguravas (ako verujes u pouzdanost isplate, naravno). I nije bitno koliko agenti zaradjuju nego koliko tebi ostaje. Kod mesovitog uvek ima onaj deo "zavistan od dobiti" pa sad koliko ce to biti... a pare zakljucane na N godina. Bolje je imati mogucnost novac razorociti po potrebi...

#48 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 25 January 2011 - 12:41

A sto se tice zivotnog osiguranja, ponavljam, i onda kada sam razmisljao o njemu razmisljao sam o riziko varijanti a ne mesovitom. Sta ce mi mesovito kada mogu da orocim pare u banci (one iste koje izdvajam na mesovito) i da mi na kraju posle N godina ostane vise profita?

Pa zato što si kod mešovitog za iste pare i osiguran, i štediš za starost. Praktično samo odvajaš za svoju penziju, štediš, a osigiran si besplatno, jer za riziko u tom slučaju ne dodaješ ni jedan jedini evro. U toj tvojoj varijanti moraš da odvajaš duplo, ako te dobro razumem, pri čemu jedna kinta propada ako ostaneš živ i u komadu (što je željena varijanta, jelda).

Drugo - osiguravajuće kuće su kudikamo sigurnije od banaka. Ovde u Srbiji, kad je počela kriza, pojavili su se redovi ispred banaka koji su iz istih istresli 4 milijarde evra. Ni jedna nije crkla, al je bilo gadno. Osiguravajućim kućama se to ne događa, bar ne u tom obimu. Ni jedna osiguravajuća kuća nije propala. Američki AIG je bio u problemu, i to ne zbog osiguranja, nego zbog zajebancije po berzama (što Evropske ne rade, bar znam da Grawe ne radi, a kod nas im je i najstrože zabranjeno da se tako kockaju sa parama klijenata), ali je čak i AIG uz pomoć države spasen.

Banke lakše puste da puknu.

Dalje - jasna je logika "veća zarada, veći rizik". Ako se na kintu za starost gleda kao na prioritet, onda primarna stvar trebala da bude sigurnost.

I što se tiče pristupačnosti novca... U programu koji sam ja uzeo (Safe Life, Graweova polisa) imaš mogućnost postepenog uzimanja uloženog i još štošta. Takođe, tvoje učešće u dobit realno ne zavisi od njihove dobiti, tj. može da bude samo veća od onoga što ti kažu na početku, iako se ne mogu formalno obavezati na to kolika će biti. Kod nas je sada na nivou bankarske kamate, a u zemljama gde duže posluju (Hrvatska i Slovenija) je drastično veća.

Međutim, ljudi bi trebalo da shvate da je cela logika štednje za starost "odvajaj malo, zaboravi na to, i jako se obraduj kad jednog dana dobiješ tu lovu nazad, oplođenu".

Kako ja kapiram, dalja logika je - ako hoćeš dugoročno, osiguravaj se mešovito, tj. štedi kod osiguravajućih kuća i zbrini porodicu za slučaj da ti se nešto dogodi odjednom. Ako hoćeš da oplođavaš na kraće staze i kupuješ, idi u banku. Ako hoćeš da rizikuješ puno i možda puno zaradiš, ali možda sve i izgubiš, idi u investicioni fond ili na berzu. To je već ozbiljan posao.

#49 Buum

Buum
  • Members
  • 1,967 posts

Posted 25 January 2011 - 15:34

Mozes li, molim te, da potrosis 2 minuta da nadjes za Srbiju neki kalkulator kao term4sale.com za Ameriku: znaci da uneses na jednom mestu datum rodjenja, zdravstveno stanje i rok/iznos osiguranja, i da dobijes koliko razne osiguravajuce kuce naplacuju premiju? Ako nema bas na jednom mestu kalkulator za vise osiguravajucih kuca, imaju li barem kuce svoje kalkulatore. Sajtovi koje si naveo NISU kalkulatori nego samo neki primeri koji nisu dovoljni za poredjenje. Taj sajt za Dunav i riziko sam i sam naveo pre par postova.

Nažalost ne postoji na jednom mestu komparativni pregled svih polisa životnog osiguranja. Ono što postoji jeste lista osiguravajućih kuća koje posluju u Srbiji, sa linkovima ka sajtovima, kontakt telefonima, adresama itd.

http://www.kamatica....avajuca-drustva

#50 orisni

orisni
  • Members
  • 225 posts

Posted 26 January 2011 - 05:47

@CTPAX & sumicus Vi tvrdite suprotne stvari: da je (uvek) bolje mesovito odnosno riziko osiguranje. Ali tesko je to uporediti bez konkretnih brojki. Moze li neko da nadje konkretne brojke za Srbiju?

@CTPAX Hvala na dugackom odgovoru. Slazem se da je dobro osigurati se ako imas decu. Slazem se da treba stedeti ako moze, bilo kroz osiguranje ili na druge nacine. Ali hajde da ne pricamo o tome hoce li propasti drzavne penzije i da li ljudi vole da trose na kredit, nego da se usredsredimo na poredjenje mesovitog i riziko osiguranja. Posto si ti vec uzeo mesovito, pretpostavljam da te ne zanima da nadjes tacno podatke za riziko. U Americi kad ljudi shvate koliko su pretplatili za mesovito nekad raskinu i pored svih penala i predju na riziko. Za Srbiju ne mogu nista da tvrdim posto nemam brojke. Ali hajde da vidimo brojke da znamo koliko osiguravajuce kuce naplacuju tu "sigurnost" stednje kod njih. Nisi u pravu da mesovito i riziko kostaju isto.

@Buum Okej, nisi mogao da nadjes za 2 minuta ono sto trazim(o), tj. barem jedan precizan kalkulator. Razumem to posto sam potrosio vise od 2 minuta na bezuspesno trazenje. Zbog toga ne tvrdim da sve moze da se nadje za 2 minuta. :) U svakom slucaju, hvala na trudu.

#51 orisni

orisni
  • Members
  • 225 posts

Posted 28 January 2011 - 12:38

Ima li u Srbiji zaista prevara sa osiguranjem ili je to samo u humoristickim serijama u okruzenju?

#52 gperov

gperov
  • Members
  • 12 posts

Posted 21 February 2011 - 21:11

Da.Prava stvar ali u osiguravajućim kućama od poverenja.Ja sam u ddor -u bio osiguran na 10 godina i nikada nisam mogao izvući ono što je ugovorom zaključeno.Da sada ne postavljam dokaze jer bi trajalo dugo vremena.Sada sam svoju porodicu osigurao kod Winera i verujem da će sve biti u redu.

#53 orisni

orisni
  • Members
  • 225 posts

Posted 06 March 2011 - 19:46

Ja sam u ddor -u bio osiguran na 10 godina i nikada nisam mogao izvući ono što je ugovorom zaključeno.

Mozes li da napises barem ukratko o cemu se radi? Ne moras ici u sve detalje, ali otprilike koliko/sta je pisalo u ugovoru, a koliko/sta su ti dali?

#54 Gojko Rodic

Gojko Rodic
  • Members
  • 11 posts

Posted 08 November 2011 - 10:19

Da većina osiguravajućih kuća koja nude životno osiguranje posluje po jednom prevarantskom modelu služeći se agentima osiguranja i posebnom tipu lažnih, tzv pseudo ugovora gde klijent ne zna šta potpisuje verujući agentu osiguranja, najćešće rođaku ili nazovi prijatelju – možete se argumentovano uveriti na sajtu KAKO SE ZAŠTITITI OD PREVARE OSIGURAVAJUĆE KUĆE, link http://gojko-prevare...a.blogspot.com/

S poštovanjem,
Gojko Rodić,
Viši policijski inspektor MUP-a Srbije

#55 Ivan_1s

Ivan_1s
  • Members
  • 8 posts

Posted 15 November 2011 - 12:43

Za pocetak, pozdrav svima. Procitao sam pazljivo sta ste pisali( trebalo mi je jedno sat vremena) i odlucio da i ja nesto kazem o ovoj temi iako nisam siguran da su akteri ove rasprave i dalje aktivni na ovoj temi. Oducio sam se da pisem zbog buducih citalaca i da prenesem deo svog skromnog iskustva o osiguranju.
Imao sam tu srecu da vec sa 20-ak godina udjem u celu pricu i shvatim poentu osiguranja. Zivim u Nisui i aposlvent sam na ekonomskom fakultetu. Kao sto rekoh u 21 poceo sam sa radom u osiguravajucoj kuci ("N"). U medjuvremenu sam shvatio da to nije posao za mene i da su ljudi poceli da me izbegavaju misleci da hocu da ih prevarim a posto sam bio student, nisam mogao licnim primerom da ih razuverim.
Moj savet je da pre bilo kog pocetka osiguranja je da ljudi shvate poentu. Osiguranje se ne moze porediti sa stednjom po kamatnim stopama i prinosu na ulozena sredstva jer je svrha osiguranja kako mu samo ime kaze da se covek osigura. Razlika izmedju riziko i mesovitog osiguranju je velika.
Za prostor Srbije i "prosecnog" (ma sta to znacilo) gradjanina prporucio bih mesovito osiguranje. Najmanja godisnja suma koju mozete ulozitije 100e. (pisem za "N"osiguranje i to pod uslovima koji su vazili pre 3 godine posto sam vec dole optuzen da sam placen za ovaj tekst promenio sam ime i nazive programa kako vas ne bi obanuo i naterao da pojurite i osigurate se :huh: )
Postoje razni programi, tipa:
X- uplacujete odredjeni iznos premije (godisnje,polugodisnje, kvartalno,mesecno) u zavisnosti kako vam odgovara na odredjeni broj godina. Sto se duze obavezete na kraju je veca osigurana suma. U slucaju smrti prouzrokovane nesrecnim slucajem, u bilo kom trenutku vasoj porodici se isplacuje dvostruki iznos osigurane sume. Ako se desi smrt usled bolesti, vasa porodica dobija "samo" osiguranu sumu. U slucaju dozivljenja, vi dobijate osiguranu sumu plus dodatak od koriscenja i investiranja vasih para. Svake godine dobijate napismeno od osiguravajuce kuce za koliko su uvecali vas iznos na ulozena sredstva. NA kraju novac mozete primiti u celini ili odluciti se za neki vid mesecne ili godisnje penzije.
y- je slican kao prethodni stim sto se u slucaju smrti koja je izazvana saobracajnom nesrecom osigurana suma utrostrucuje. Naravno da je osigurana suma za slucaj placanja iste premije smanjena jer je prosiren rizik.
Z- ovaj progam je nesto sto bih ja preporucio i sto planiram za sebe. Ovo je neka mesavina zivotnog i zdravstvenog osiguranja. NE postoji mogucnost dupliranja i tripliranja OS ali ste osigurani od 10 opakih bolesti koje se sve cesce javljaju i mladjima. Ako se dobro secam kancer, infarkt miokarda, -II- mozga, multipleskleroza itd...). U slucaju da se neka od ovih bolesti desi ispacuje se celokupna OS kao da je klijent uplacivao tokom celokupnog perioda ugovorene obaveze. Bas zbog ovoga smatram ovaj program najboljim. Prvenstveno zato sto u Srbiji ne postoji svest ljudi o zdravom zivotu pa tek kad se nesto zlo i naopako desi ljudi se prosveste ali najcesce bude kasno. Ostanu bez posla jer nisu sposobni za rad, dobijaju neku bednu crkavicu od invalidske penzije i sto je najgore ostave porodicu na cedilu. U slucaju dozivljenja ponavlja se prica iz prethodna dva programa.

Ovo bi bila srz kombinovanog ili ti mesovitog osiguranja. Osigurani ste od smrti, bolesti, imate neki vid penzije a novac ne mozete da podignete( mozete ali uz velike penale) za razne dopravke, prepravke kuca, letovanja i ostale troskove. Kao da novac stavljate u fioku koju ne mozete da otkljucate odredjeni broj godina do odredjenog datuma , za razliku od stednje kod banke gde se fioka odkljucava cesto. (polugodisnje, godisnje) pa su nasa istrajnost i iskusenje cesce na ispitu :lol: .

Sto se tice RIZIKO OSIGURANJA neko je vec ovde pisao da ga preporucuje. Nisam siguran u argumente, tj mislim da je potrebno posmatrati celokupni sistem u kome se oducuje. Ako uplacujete riziko osiguranje koje traje kratkorocno jednu godinu(moze i duzi period) i za koje se placa manja premija ali i veca osigurana suma u slucaju smrti. Postoji mogucnost i doplate za razne povrede. Medjutim u slucaju dozivljenja( nepostojanja osiguranog slucaja tj smrti) novac ne dobijate nazad. Mozda je u USA bolje uplacivati riziko, tj sigurno je bolje. Vi tamo morate da uplacujete i zdravstveno osiguranje za koje ste sigurni da ako se rabolite. Obezbedjena Vam je dobra nega, lekovi, strucni doktori itd. Sta dobija nas covek ovde kad ode kod doktora?! Pored toga ako dobro baratate novcem razliku u premiji koju placate za riziko umesto mesovito osiguranje mozete uloziti u banku, berzu itd. Druga stvar je sto kod Vas u USA osiguravajuce kompanije kod mesovitog osiguranja nemaju problem da odbiju klijenta u slucaju neke bolesti. Obrazlazuci cinjenicom da u njegovoj familiji ta bolest se javlja cesto i da je on sakrio da navede pri potpisivanju ugovora da je njegova cukun baba po majci i njena majka imala tu bolest ( karikiram ali nisam bas daleko). Kod nas bi se tako nesto brzo rasculo po vec oprzenom stanovnistvu( vec spomenuti Jezda, Dafina, Winer broker ...).

Sada se postavlja pitanje sigurnosti finansijskog sistema. Moram priznati da pratim celokupnu globalnu situaciju i da sam sve vise zabrinut za krajnji ishod. Pa je pitanje sada da li uopste uci u osiguranje.Dobro razmislite pre bilo koje odkluke i uvek pitajte. Ipak mislim da u Srbiji ne treba da postoji dilema izmedju mesovitog ili riziko osiguranja. U oba slucaja ako dodje do kraha finansijskog sistema vi ste izgubili. Kao sto napisah bitan je celokupni sistem, pa tako i svaki covek treba da se zapita koje je njegovo mesto u njemu, kakva je njegova finansijska situacija i sta ocekuje od osiguranja. Ako je osoba dovoljno finansijski sposobna da priusti sebi neku nekretnin, odredjenu kolicinu plementitih metala ili neku slicnu materijalnu investiciju smatram da je to bolje i sigurnija varijanta nego ulagati u stednju i penzione fondove. Medjutim za nas obicne smrtnike Srbije i radnicku decu dileme nema!

Kao sto je vec neko pisao kod nas je trziste dosta nerazvijeno po pitanju polisa osiguranja pa tako u americi na jednog coveka bude i do 10 polisa, u zapadnoj evropi na 1 coveka po jedna polisa a kod nas na 1000 coveka po jedna polisa. Tako se osiguravajuce kompanije u Srbiji trude da ponude sto povoljnije uslove za osiguranje kako bi promovisale ovu mogucnost za gradjane. Isplacuju i ono sto mozda ne bi ni jedna kompanija u razvijenom svetu kako bi privukle i skepticne gradjane.
Posto sam radio sva moguca osiguranja navescu primer kod osiguranja poljoprivrednih imanja. Jedino se ovde osigurava rizik od suse koja pogadja ogromna prostranstva ( za razliku od grada i drugih nepogoda) i koja je vrlo neisplativa za osiguravajuce kompanije. Time Osig. komp. zele da privuku seljake da pocnu da razmisljaju o osiguranju, a ne da mole boga i ako im se on ne smiluje izadju na ulice i pruge.
Moj iskren savet je da se ne osiguravate kod domacih kompanija. Sve O. kompanije koje posluju u Srbiji su strogo kontrolisane i investiranje njihovih ( tj nasih) sredstava je usmereno. Tacno se zna koliko mogu da uloze u rizicne i koliko rizicne poslove.Naravno sve ovo pada u vodu ako prestanu da vaze drzavne garancije i dodje do pada evra, dolara itd.

Na kraju bih napisao da je u svakom slucaju bolje uplacivati i minimalan iznos i ocekivati koliko toliko sigurniju starost nego trositi i nadati se da drugima propadne stednja i biti srecan sto nisi stedeo. prosecan covek u Srbiji nema novca za neku nekretninu kad pocne da radi tako da od tih 100 ili 150 evra godisnje ne moze nista pametnije da uradi. Moj apel za osiguranjem je prvenstveno upucen mladima. Poceti sa stednjom tj osiguranjem od neke 25 godine i stedeti i biti osiguran od bolesti i smrti umesto pusiti po paklicu od min. 100 din. dneno!
Pozdrav svima koji su imali strpljenja da procitaju do kraja. Da na kraju kazem da bih voleo da odgovorim na vasa pitanja i konstruktivne sugestije. Kao sto sam na pocetku napisao, ne radim ni za jednu o. kucu niti cu ikada vise da se bavim prodajom u Srbiji a kamo li osiguranjem. Mozda se i ja varam za sve ovo a nisam ni svestan bas kao sto mislim ja za druge. Ovo je prvi post na kome pisem i nadam se da nisam uzaludno entuzijastican i optimistican u pokusaju da probudim svest ljudi, mada te osobine idu sa mojim godinama.

Edited by Ivan_1s, 16 November 2011 - 01:21.

#56 vipp13

vipp13
  • Members
  • 1 posts

Posted 15 November 2011 - 14:31

@ Ivan_1s znaci sad vas šefovi teraju da pisete po forumima i reklamirate firmu.Nije dovoljno sto smarate ljude telefonom

#57 Ivan_1s

Ivan_1s
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 November 2011 - 01:03

Bas tako, ja se izvinjavam ali kad si me vec provalio, svaka ti cast. :blink:
Prvo:Ako se bar malo razumes u osiguranje i multi level sistem , znao bi da ako i prihvatis da se osiguras u gore navedenoj firmi moras preko mene uzeti osiguranje inace nije moguce da ja zaradim i jednu paru. Sto preko ovog foruma nije moguce.
Drugo: da je ovaj tekst isfingiran zvucao bi mnogo bolje od ovog mog.
Trece: Vec me panika hvata u ovim godinama sta je sa ovim ljudima ovde. Pa zar nije normalno da neko u ovoj zemlji moze da izdvoji 1h i pokusa da posavetuje nekog i za to nema nikakvu korist.
Cetvrto: Da si otisao umedjuvremenu do sajta pomenute o.kompanije verovatno bi video da predlozeni programi vise ne postoje jer su bili u ponudi pre 3 godine kad sam i sam radio. A posto se finansijski sektor kao i osiguranje nalaze u turbulentnom okruzenju prepunom konkurencije neophodne su konstantne inovacije. Pa kao sto vise ne mozes da uzmes kredit po istim uslovima kao pre 3 god. tako i verovatno gore navedeni programi vise ne postoje.
Peto :Sad cu da prepravim deo teksta gde spominjem kompaniju da ne bi horde ljudi navalilo u redove za pomenutu osiguravajucu kucu iako je ovaj post stajao nepunih 12 h.

Na kraju bi trebalo da sam se pokajao sto sam i ovaj prvi i jedini post napisao na ovom sajtu ali nisam. Ne odustajem bas tako laku. Pocnite da menjate prvo sebet a posle se zalite i trazite od drugih isto.

Edited by Ivan_1s, 16 November 2011 - 01:18.

#58 SRBeen

SRBeen
  • Members
  • 6 posts

Posted 20 November 2011 - 14:45

Mislio sam da ne komentarišem ali moraću. Nisam čitao temu od početka, sad za to nemam vreme, pročitaću, pa ako je nešto već pisano ne zamerite. Ivane, ako si radio u osiguranju, očigledno nisi dobro razumeo neke stvari. Da bi se nešto osiguralo mora biti budući događaj, neizvestan i od volje čoveka nezavistan događaj. Suša u poljoprivredi, teško da može biti predmet osiguranja, jer na nju čovek može da utiče, polivanjem. Može da se osigura, ali ne baš tako kao što ti pričaš, već mora da bude proglašena elementarna nepogoda, a to već postoje tačno definisana pravila kada se ona proglašava i to mora da uradi neka institucija, npr hidro meteorološki zavod...
Osiguranje života može biti zaključeno i u dinarima, a ne samo u evrima. Ne kažem da je bolje, nego samo da postoji ta mogućnost. I ne postoji donji limit koliko će biti na mesečnom nivou ili godišnjem. To što su Vama pričali ne može ispod npr 100e to je neka filozofija njihova. Verovatno si radio za neku stranu kuću, domaće su mnogo bolje i fleksibilnije po tom pitanju.
Riziko osiguranje se uglavnom zaključuje kada od vas to traži neka finansijska institucija, najčešće banka, kao zalog stambenog kredita. To je jeftino osiguranje i služi da se korisnik polise naplati po njoj ako se Vama nešto desi. Ne postoji osigurana suma koja se dobija kada istekne polisa. Znači dajete novac, a jedini i isključivi način da dobijete nešto para je da mora nešto da Vam se desi (povreda ili smrt).
Klasično osiguranje života, je mnogo bolje i predstavlja način štednje. Jer pored iznosa koji se dobija kada se Vama nešto desi, na kraju perioda osiguranja podižete osiguranu sumu na koju ste se bili osigurali. Visina sume zavisi od broja vaših godina, potencijalnih rizika (pušenje, hiruških operacija da li je bilo ili ne...), mesečne sume koju ćete plaćati i perioda na koliko se zaključuje (od 5 do 25 god).
Zašto je bolje od štednje? Ako štedite npr 1000 din mesečno (lako za računicu) i to stavljate u banku, u slučaju da Vam se nešto desi za 2 god, ne daj bože smrt, Vaši naslednici (deca, supružnik, roditelji ili ko već) će moći iz banke da podignu isključivo onaj iznos koji ste uštedeli tj 24.000 din (24 meseca po 1000 din.). Ako plaćate životno osiguranje, zaključeno na period od 25 god (300 rata = 25 * 12 meseci), vaši naslednici će podići pun iznos na koliko glasi polisa, bez obzira što je uplaćeno samo 24 rate. Drugim rečima, Štednja je sadašnjost, životno osiguranje je ulaganje u budućnost tj sigurnost.
Kod nas se mnogo puta, viđao sam da je Rentno osiguranje prodavano kao životno, a razlika je velika. Čitajte uslove kada pre nego zaključujete polise.
Ako nekom treba neka inf vezano za bilo koju vrstu osiguranja neka kaže, rado ću odgovoriti. Radim u osiguranju, ali bez trolovanja teme. Od ovog neću imati nikakvu korist, jedino što želim je da ljude uputim u osiguranje, da shvate koliko to može da im obezbedi sigurniju budućnost. Postoje osiguranja koja bi trebalo svima da budu možda obavezna, a nisu skupa, ali ljudi jednostavno ne znaju, npr osiguranje kuća, stanova i stvari u njima od požara....

#59 Ivan_1s

Ivan_1s
  • Members
  • 8 posts

Posted 21 November 2011 - 14:25

Naravno da sve nisam dobro razumeo a siguran sam da na ovom svetu ne postoji covek koji sve zna o svim vrstama osiguranja, kamo li ja koji sam radio 6 meseci uz to jos ucio na fakultetu. Najvaznije je znati koga pitati. Hvala ti na konstruktivnoj diskusiji. Sto se tice suse dao sam neki primer cisto da objasnim ljudima da o.k. idu i na svoju stetu u pocetku kako bi kasnije imale dosta korisnika. Kao sto vidis napisao sa da pogadja velika prostranstva i u zagradi druge nepokode. To bi izmedju redova znacilo da posmatram susu kao nepogodu koja pogadja prostranstva a ne bastu coveka koji je ne zaliva.Kompanija u kojoj sam ja radio ima i dalje taj program i naravno da mora da se proglasi elementarnom nepogodom. Nije moguce da covek ne zaliva bastu ili sta vec i da ocekuje da ce osiguranje nadoknaditi stetu. Kao sto i za grad mora da postoje zvanicni podaci da je na toj teritoriji bilo grada( svaka teritojija ima odredjeni rizik od grada kao nepogode pa se tako i utvrdjuju premije za osiguranike) Sto se tice domacih osiguravajucih kuca, nisam bas siguran. Znam dosta primera gde je bilo u fazonu TUZITE NAS NEMAMO DA PLATIMO. Kod stednje(osiguranja) u dinarima bio bih vrlo oprezan! A sto se tice donjeg iznosa bio si u pravu, to je strana kompanija i njihovi uslovi su min. 100e godisnje. Jos jedan pozdrav i svaka ti cast kako izdrzavas na poslu.

Edited by Ivan_1s, 21 November 2011 - 14:32.

#60 SRBeen

SRBeen
  • Members
  • 6 posts

Posted 21 November 2011 - 17:27

Naravno da sve nisam dobro razumeo a siguran sam da na ovom svetu ne postoji covek koji sve zna o svim vrstama osiguranja, kamo li ja koji sam radio 6 meseci uz to jos ucio na fakultetu. Najvaznije je znati koga pitati. Hvala ti na konstruktivnoj diskusiji. Sto se tice suse dao sam neki primer cisto da objasnim ljudima da o.k. idu i na svoju stetu u pocetku kako bi kasnije imale dosta korisnika. Kao sto vidis napisao sa da pogadja velika prostranstva i u zagradi druge nepokode. To bi izmedju redova znacilo da posmatram susu kao nepogodu koja pogadja prostranstva a ne bastu coveka koji je ne zaliva.Kompanija u kojoj sam ja radio ima i dalje taj program i naravno da mora da se proglasi elementarnom nepogodom. Nije moguce da covek ne zaliva bastu ili sta vec i da ocekuje da ce osiguranje nadoknaditi stetu. Kao sto i za grad mora da postoje zvanicni podaci da je na toj teritoriji bilo grada( svaka teritojija ima odredjeni rizik od grada kao nepogode pa se tako i utvrdjuju premije za osiguranike) Sto se tice domacih osiguravajucih kuca, nisam bas siguran. Znam dosta primera gde je bilo u fazonu TUZITE NAS NEMAMO DA PLATIMO. Kod stednje(osiguranja) u dinarima bio bih vrlo oprezan! A sto se tice donjeg iznosa bio si u pravu, to je strana kompanija i njihovi uslovi su min. 100e godisnje. Jos jedan pozdrav i svaka ti cast kako izdrzavas na poslu.

Ko nije jeo hleba od osiguranja ne zna koliko je to težak posao, tako da hvala na komplimentu kako izdržavam :), ali ja to mogu i hoću :). Opet da se vratim, kod osiguranja poljoprivrede, skoro sve što može da se desi je nepogoda, grad i oluja su lokalnog karaktera, ali suša mora da bude proglašena kao Elementarna nepogoda, što se prilično razlikuje i odnosilo bi se na celu zemlju, da bi neko uopšte tražio neku nadoknadu. Ovo Tužite nas nemamo da platimo...prvi put čujem iskreno, a voleo bih da čujem i tvoja iskustva, baš me zanima koje vrste šteta i kako je došlo do toga, pa čak i kod kojih osiguranja. Jedino ako su to bila neka od onih domaćih privatnih koja su otvarana da rade par godina i posle ih zatvarali. Radim u domaćoj kući i kao najveću prednost u odnosu na konkurenciju uvek navodim našu ažurnost u isplati šteta, a to je 7 do 10 dana, bez obzira koliki je iznos štete. Ne postoji šteta koju ne možemo da platimo, a zadnjih 6 godina mislim da nije prošlo više od 7 dana do isplate. Baš zbog toga što para ima te nema razloga da se odugovlači sa isplatom. Npr za poljoprivredu u mom prilično malom mestu smo za tri godine naplatili 20 miliona premije, a isplatili 30 miliona šteta. Sada je rad u osiguranju relativno transparentan jer na sajtu NBS može svako da vidi i premiju i štete za svako osiguranje, čak i ažurnost u isplati šteta. Mada nekad statistika zavara, kao bikini, desi se da neko osiguranje ima npr fenomenalnu ažurnost u isplati šteta, ali kad se pogleda oni imaju 10x manje prodatih polisa od nas, tj 10x manje osiguranika, pa im je i mnogo jednostavnije da reše štete. Drugo manja osiguranja su retko zastupljena kod kompleksnih šteta u industriji gde je potrebno ponekad dosta dokumentacije, da bi se šteta na kraju isplatila. A u ažurnost se uzima dan kada neko napiše prijavu za štetu pa do momenta isplate, a ne dan od kad je kompletirana dokumentacija pa do momenta isplate.
Ni ja ne kažem da je osiguranje u dinarima sigurno, ali navodim da postoji i taj vid i prinos je drastično veći od deviznih osiguranja.
Veliki pozdrav kolega, na žalost bivši :)