Jump to content


Photo
- - - - -

Hrana i religija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#31 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 December 2010 - 23:01

ters, bas si ters. Interpretiras sve onako kako bi tebi odgovaralo u diskusiji.

evo par citata iz Novog zavjeta


Rimljanima 14:14
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi, osim kad ko misli da je pogano, onome je pogano.

1 Koricanima 8:6
Ali jelo nas ne postavlja pred Bogom: jer niti ćemo biti veći ako jedemo, ni manji ako ne jedemo.

Marko 7:15
Ništa nema što bi čoveka moglo opoganiti da uđe spolja u njega, nego što izlazi iz njega ono je što pogani čoveka.
Titu 1:15
Čistima je sve čisto; a poganima i nevernima ništa nije čisto, nego je opoganjen njihov i um i savest.

Ako izvuces iz konteksta recenicu mozes da bilo sta prestavis onakvim kakvim zelis.
Po tvome se ni muslimani ne drza zakona jer jedu kvasnu hranu i sl.

Ovo je odlican primjer kako je svaka religija ''rastegljiva''. I svako se u njoj pronadje. Cak i mi gresnici, za svakog ima rijec utjehe. Kako je to sve lijepo napisano ljudskom rukom, vodjenom nekim mudrim starim cikom. Ovog boldovanog se drze mnogi muslimani, pa kad ih ja u shali upozorim da je nesto islamom zabranjeno, kazu mi: ma hajde bogati, nece grijeh u usta, nego iz usta. Tako da se u ovih nekoliko mudrolija svi mogu pronaci. Sve je vrlo rastegljivo i primjenljivo.

#32 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 01 December 2010 - 23:01

ters, bas si ters. Interpretiras sve onako kako bi tebi odgovaralo u diskusiji.

evo par citata iz Novog zavjeta


Rimljanima 14:14
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi, osim kad ko misli da je pogano, onome je pogano.

1 Koricanima 8:6
Ali jelo nas ne postavlja pred Bogom: jer niti ćemo biti veći ako jedemo, ni manji ako ne jedemo.

Marko 7:15
Ništa nema što bi čoveka moglo opoganiti da uđe spolja u njega, nego što izlazi iz njega ono je što pogani čoveka.

Titu 1:15
Čistima je sve čisto; a poganima i nevernima ništa nije čisto, nego je opoganjen njihov i um i savest.

Ako izvuces iz konteksta recenicu mozes da bilo sta prestavis onakvim kakvim zelis.
Po tvome se ni muslimani ne drza zakona jer jedu kvasnu hranu i sl.


nije bash.
eto sa tim citatima bas potvrdjujes ono sto ters kaze.
cini se da bog ne moze da se odluci da li je nesto dozvoljeno jesti ili nije. kao i za sve drugo.

no mislim da je Manitu preskace ogradu u pravu, da bi trebali da se vratimo na temu :lol+:

#33 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 01 December 2010 - 23:04

ters, bas si ters. Interpretiras sve onako kako bi tebi odgovaralo u diskusiji.

evo par citata iz Novog zavjeta


Rimljanima 14:14
Znam i uveren sam u Hristu Isusu da ništa nije pogano po sebi, osim kad ko misli da je pogano, onome je pogano.

1 Koricanima 8:6
Ali jelo nas ne postavlja pred Bogom: jer niti ćemo biti veći ako jedemo, ni manji ako ne jedemo.

Marko 7:15
Ništa nema što bi čoveka moglo opoganiti da uđe spolja u njega, nego što izlazi iz njega ono je što pogani čoveka.

Titu 1:15
Čistima je sve čisto; a poganima i nevernima ništa nije čisto, nego je opoganjen njihov i um i savest.

Ako izvuces iz konteksta recenicu mozes da bilo sta prestavis onakvim kakvim zelis.
Po tvome se ni muslimani ne drza zakona jer jedu kvasnu hranu i sl.


Naravno da se ni muslimani ne drze zakona - za skoro pet decenija zivota ja nisam sreo ni jednog "vjernika" glavnih religija koji se u potpunosti pridrzava bozje rijeci u koju "vjeruje". Pocev od ove poslanice Koricanima (8:6) koju navodis i koja jasno govori o besmislu posta i svih drugih zapovijedi o hrani.

#34 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 01 December 2010 - 23:19

nije bash.
eto sa tim citatima bas potvrdjujes ono sto ters kaze.
cini se da bog ne moze da se odluci da li je nesto dozvoljeno jesti ili nije. kao i za sve drugo.

no mislim da je Manitu preskace ogradu u pravu, da bi trebali da se vratimo na temu :lol+:



OK, hajde da se vratimo na uticaj posta na fizicko i mentalno zdravlje. Medicina naglasava potrebu za redovnom i balansiranom ishranom kao preduslovom za optimalno zdravlje - i mentalno i fizicko.

#35 babble

babble
  • Members
  • 431 posts

Posted 01 December 2010 - 23:19

@rotterdamac
Nije bas rastegljiva, ali ne treba sve tumaciti ni doslovno.
tako je mozda najbolja preporuka data u jednoj od tzv "hriscanskih vrlina" kada se kao jedan navodi umjerenost u jelu i picu.
dakle, nema zabrana, vec se trazi mjera u svemu.

@ters
nije bas besmislica, post je prije svega duhovna kategorija, ali i uzdrzavanje od hrane ima svoj smisao.
Svestenici, oni pravi duhovnici, ne insistiraju mnogo na uzdrzavanju od hrane prilikom pricesca, na sta navodi i ona anegdota koju sam cuo od jednog takvog, a postavio sam je nekoliko postova ranije.


ne znam kako je sa vama, ali ja tesko funkcionisem bez mesa. Ali kada god sebe natjeram da izdrzim neko vrijeme bez mesa, ulja, masti i sl. osjecam se mnogo ne samo zdravije, nego i cistije. A da se ne bismo pogresno razumjeli ta cistoca nemas veza sa religjom.

#36 babble

babble
  • Members
  • 431 posts

Posted 01 December 2010 - 23:25

mentalno zdravlje
-vjezbam volju i vidim da mogu i osjecam se sposobnijim i za druge poslove i poduhvate
-ako se izgubi i koje kilo dodatno podigne samopouzdanje
-unosim namirnice koje su lakse za varenje pa nema pospanosti posle jela, dakle produzavam dan


fizicko zdravlje
-opet gubitak par kilograma sto za sobom vuce manje masti triglicerida, bolju krvnu sliku
-unosim bolju varijantu od mogucih namirnica maslinovo ulje umjesto masti, riba ili gljive umjesto pecenja i pljeskavica itd

#37 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 01 December 2010 - 23:25

Naravno da nije zeza - u stihovima Novog Zavjeta koje pominje mrdr se navodi da je dozvoljeno svako meso koje je Bog stvorio (u prevodima na nase jezike se pokusalo pobjeci od te formulacije, pa je revedeno sa "hrana")...

Koji Bog vise odgovara hriscanima - onaj koji brani jedenje svinjetine, ili onaj koji dozvoljava jedenje "ljudetine" ??

Znaci znas da postoje stihovi u Novom Zavetu koji dozvoljavaju svako meso?
To onda znaci da si ti lazov.

Btw. Pored onoga sto je naveo babble imas dobar deo u Delima 10 koji je veoma eksplicitan a i na drugim mestima.
Da bi zakljucio da se u tim stihovima misli na ljudsko meso moras biti "spor" ili zlonameran. Sorry. Ne znam sta da ti drugo kazem.
A sto se mene tice, ako ti zivot od toga zavisi a imas okolo mrtvog ljudskog mesa, samo napred. Sto nije zabranjeno dozvoljeno je.


Sto se teme posta tice...
Prica nije o kako ti kazes, pravilima ishrane koja je Bog propisao vjernicima odredjenih religija, a nije ni o nacinima i izgovorima koje vjernici nalaze da bi ipak zaobisli ono sto im je poruceno kroz svete knjige. Uvodni post je fokusiran na posledice posta. A pitanje o domacoj i divljoj svinji je postavljio muslimanima da bi dosao do informacije da li Islam pravi razliku izmedju njih.

Ako ti ni u ovih par jednostavnih uvodnih recenica nisi uspeo da kontas poentu pitanja onda ne znam, mozda ti je Biblija ipak preveliki zalogaj? Drz se onoga cemu mozes bez predrasuda da pridjes.
Evo Manitu je to i nacrtao

Zar ne bese tema POST, i uticaj posta na fizicko i mentalno zdravlje.


Edited by DonJuan, 01 December 2010 - 23:30.
nepotrebno


#38 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 December 2010 - 23:28

@rotterdamac
Nije bas rastegljiva, ali ne treba sve tumaciti ni doslovno.
tako je mozda najbolja preporuka data u jednoj od tzv "hriscanskih vrlina" kada se kao jedan navodi umjerenost u jelu i picu.
dakle, nema zabrana, vec se trazi mjera u svemu.

To svi kazu. I oni koji ''pronalaze'' striktne zabrane i ogranicenja i oni koji ''pronalaze'' olaksice. To meni rece i jedan musliman, kako je nasao da je ustvari poenta u umjerenosti. Ja licno znam ljudi koji popiju 3-4 casice i polude, agresivni i sl, a znam ljudi koji tuku flashu svaki dan i sasvim su ok. Sta je onda tu umjereno? Znaci da svako odredi prema sebi sta je umjereno. Ne vidim onda kakve veze tu ima religija, odnosno ako se pronadje to da je fora u umjerenosti, onda jeste rastegljiva. Jer u tom slucaju svako od nas odredjuje gornju granicu dopustenog. Mislim, tako ja to dozivljavam, ne kazem da sam u pravu.

#39 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 01 December 2010 - 23:34

To svi kazu. I oni koji ''pronalaze'' striktne zabrane i ogranicenja i oni koji ''pronalaze'' olaksice. To meni rece i jedan musliman, kako je nasao da je ustvari poenta u umjerenosti. Ja licno znam ljudi koji popiju 3-4 casice i polude, agresivni i sl, a znam ljudi koji tuku flashu svaki dan i sasvim su ok. Sta je onda tu umjereno? Znaci da svako odredi prema sebi sta je umjereno. Ne vidim onda kakve veze tu ima religija, odnosno ako se pronadje to da je fora u umjerenosti, onda jeste rastegljiva. Jer u tom slucaju svako od nas odredjuje gornju granicu dopustenog. Mislim, tako ja to dozivljavam, ne kazem da sam u pravu.

Pa ne znam sa Islam, ali za hriscanstvo granica je opijanje a ne sama kolicina.
Ako je nekom ta granica 3 case onda je to 3 case. Ako ovaj drugi moze da stuce flasu i da ne bude pijan neka je stuce. Njegov "problem", mislim, njegova je jetra ili lova ako ga zaustavi murija.

Edited by drmr, 01 December 2010 - 23:36.


#40 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 01 December 2010 - 23:34

Znaci znas da postoje stihovi u Novom Zavetu koji dozvoljavaju svako meso?
To onda znaci da si ti lazov.

Btw. Pored onoga sto je naveo babble imas dobar deo u Delima 10 koji je veoma eksplicitan a i na drugim mestima.
Da bi zakljucio da se u tim stihovima misli na ljudsko meso moras biti spor ili zlonameran. Sorry. Ne znam sta da ti drugo kazem.
A sto se mene tice, ako ti zivot od toga zavisi a imas okolo mrtvog ljudskog mesa, samo napred. Sto nije zabranjeno dozvoljeno je.
I da, posluzi se prvo sa delom iznad dupeta, Roterdamac se izgleda krece u tim krugovima pa poslusaj savet.

Sto se teme posta tice...
Prica nije o pravilima ishrane koja je Bog propisao vjernicima odredjenih religija, a nije ni o nacinima i izgovorima koje vjernici nalaze da bi ipak zaobisli ono sto im je poruceno kroz svete knjige.
Uvodni post je fokusiran na posledice posta. A pitanje o domacoj i divljoj svinji je postavljio muslimanima da bi dosao do informacije da li Islam pravi razliku.

Ako ti ni u ovih par jednostavnih uvodnih recenica nisi uspeo da kontas poentu pitanja onda ne znam, mozda ti je Biblija ipak preveliki zalogaj za kontanje?
Evo Manitu je to i nacrtao


Nisam lazov nego jednostavno gledam ovako - ako stari zavjet nesto eksplicitno brani, a novi zavjet koji je dio iste knjige navodi da nesto uopsteno moze (ali ne propisuje da se mora niti ponistava eksplicitnu zabranu iz starg zavjeta), onda je najmanji zajednicki nazivnik ipak zabrana.

Stihovi da je svako meso koje je bog stvorio dozvoljeno znace da ili je i ljudsko meso dozvoljeno ili Bog nije stvorio ljudsko meso - cista logika. Treca opcija za vjernika ne postoji.

#41 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 01 December 2010 - 23:44

Pa ne znam sa Islam, ali za hriscanstvo granica je opijanje a ne sama kolicina.
Ako je nekom ta granica 3 case onda je to 3 case. Ako ovaj drugi moze da stuce flasu i da ne bude pijan neka je stuce. Njegov "problem", mislim, njegova je jetra ili lova ako ga zaustavi murija.

Aj da jos ovo kazem i necu vishe. Vidim i sam da se ponavljam. Upravo i ovaj tvoj primjer govori da je tumacenje rastegljivo, to je moja poenta. Islamom je alkohol zabranjen. I tu nema priche. A ja rekoh nashao se neki koji je odnekud iskopao upravo pricu o umjerenosti. I nashao sebe u njoj. Sto ce reci, bio bi on malo i musliman, ali malo grijeha nije strasno, ako je umjeren. To kaza i 3 dcl rakije smaza. Ali ostade ''pri pameti''. Biva nije se ni ogrijeshio.

#42 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 01 December 2010 - 23:46

Nisam lazov nego jednostavno gledam ovako - ako stari zavjet nesto eksplicitno brani, a novi zavjet koji je dio iste knjige navodi da nesto uopsteno moze (ali ne propisuje da se mora niti ponistava eksplicitnu zabranu iz starg zavjeta), onda je najmanji zajednicki nazivnik ipak zabrana.

Stihovi da je svako meso koje je bog stvorio dozvoljeno znace da ili je i ljudsko meso dozvoljeno ili Bog nije stvorio ljudsko meso - cista logika. Treca opcija za vjernika ne postoji.

Da Bibliju ne citas zatvorenog uma, samo da bi u njoj pronasao potvrdu svog misljenja da je recimo Bog zao, da je politicar koji ne zna sta hoce itd, onda bi procitao iz nje malo vise i sire. Uzeo bi u obzir, kao i za svaku drugu knjigu koju citas, kontekst ne samo samih stihova u pitanju, nego i kontekst vremena u kome je pisana, kulture u kojoj je pisana, ljudi kome je pisana i bilo bi ti veoma jasno da NZ upravo eksplicitno ponistava zabranu Starog Zaveta.

#43 drmr

drmr
  • Members
  • 667 posts

Posted 01 December 2010 - 23:49

Aj da jos ovo kazem i necu vishe. Vidim i sam da se ponavljam. Upravo i ovaj tvoj primjer govori da je tumacenje rastegljivo, to je moja poenta. Islamom je alkohol zabranjen. I tu nema priche. A ja rekoh nashao se neki koji je odnekud iskopao upravo pricu o umjerenosti. I nashao sebe u njoj. Sto ce reci, bio bi on malo i musliman, ali malo grijeha nije strasno, ako je umjeren. To kaza i 3 dcl rakije smaza. Ali ostade ''pri pameti''. Biva nije se ni ogrijeshio.

Nisam znao da Islam bash zabranjuje alkohol.
Hriscanstvno ne zabranjuje alkohol. Cak, prvo cudo koje je Isus napravio je pretvaranje vode u vino na svadbi :lol+:
Hriscanstvo zabranjuje napijanje. Ne bih rekao da tu tumacenje moze da bude rastagljivo nego da primena moze da bude rastegljiva (nekom je to 3dl nekom 1l).

#44 Ters

Ters
  • Members
  • 625 posts

Posted 01 December 2010 - 23:50

Aj da jos ovo kazem i necu vishe. Vidim i sam da se ponavljam. Upravo i ovaj tvoj primjer govori da je tumacenje rastegljivo, to je moja poenta. Islamom je alkohol zabranjen. I tu nema priche. A ja rekoh nashao se neki koji je odnekud iskopao upravo pricu o umjerenosti. I nashao sebe u njoj. Sto ce reci, bio bi on malo i musliman, ali malo grijeha nije strasno, ako je umjeren. To kaza i 3 dcl rakije smaza. Ali ostade ''pri pameti''. Biva nije se ni ogrijeshio.



I te kako ima price - vrlo cesto "muslimani" tumace da je zabranjeno samo vino, jer se samo vino pominje u Kuranu. Kakav je to Allah koji se nije sjetio da nabroji lozu, sljivu, krusku, jabukovacu, daskovacu, visnjevacu, dunjevacu,pelinkovac, stomakliju, vlahov...

#45 bojant

bojant
  • Members
  • 4,523 posts

Posted 01 December 2010 - 23:51

mentalno zdravlje
-vjezbam volju i vidim da mogu i osjecam se sposobnijim i za druge poslove i poduhvate
-ako se izgubi i koje kilo dodatno podigne samopouzdanje
-unosim namirnice koje su lakse za varenje pa nema pospanosti posle jela, dakle produzavam dan


fizicko zdravlje
-opet gubitak par kilograma sto za sobom vuce manje masti triglicerida, bolju krvnu sliku
-unosim bolju varijantu od mogucih namirnica maslinovo ulje umjesto masti, riba ili gljive umjesto pecenja i pljeskavica itd


ako tako vezbas bolju i osecas se sposobnije zbog toga sto uspevas to da "izdrzis" i zbog manjka kilograma, ako ti je duzi dan jer ne unosis teske namirnice, ako je bolja krvna slika i ostale pozitivne stvari, zasto ne postis stalno?

kao sto sam rekao, ja sam skoro izbacio meso iz obroka, manje vise iz istog razloga. Kod kuce nije spremano poodavno, uglavnom je to kad odem kod rodbine u goste koji izgleda ne podrazumevaju nesto za obrok ako sastavni deo nije meso.
Ali mleko i sir jednostavno ne mogu da izbacim. Ne prezderavam se, umereno unosim i te namirnice, nekoliko puta nedeljno, ali ne vidim da neke specijalne koristi ima od toga da ih se odreknes 40 dana.


Da Bibliju ne citas zatvorenog uma, samo da bi u njoj pronasao potvrdu svog misljenja da je recimo Bog zao, da je politicar koji ne zna sta hoce itd, onda bi procitao iz nje malo vise i sire. Uzeo bi u obzir, kao i za svaku drugu knjigu koju citas, kontekst ne samo samih stihova u pitanju, nego i kontekst vremena u kome je pisana, kulture u kojoj je pisana, ljudi kome je pisana i bilo bi ti veoma jasno da NZ upravo eksplicitno ponistava zabranu Starog Zaveta.

o ovome se vec pricalo.
Mislim da vecina ateista apsolutno dobro razume bibliju u kontekstu vremena u kome je pisana, kulture i ljudi. Ako si ateista to je za tebe jedino objasnjenje koje moze da postoji i to je ujedno ocigledan dokaz da su je ljudi napisali i da nema veze ni sa cim uzvisenim i vanvremenskim.
A da je Bog politicar koji ne zna sta hoce je dokaz da u novom zavetu ponistava zabrane starog zaveta a u oba slucaja tvrdi da njegovi zakoni za sva vremena

Edited by bojant, 02 December 2010 - 00:07.