Jump to content


Photo
- - - - -

KUMIN?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#16 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 28 November 2010 - 01:03

imam turkish pide bread sa kimom. da li je bolje da ga zagrejem na tiganju ili u rerni (nemam toaster oven)?

na kraju sam zagrejala u tiganju, jer sam se bojala da ce se u rerni osusiti. ispalo je bezveze, ali imam joj jedan smrznut, tako da nije kasno da mi neko da savet sta da radim s njim. da li prvo odmrznuti, na koliko i na kojoj temp. u rernu?

#17 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 28 November 2010 - 04:19

na kraju sam zagrejala u tiganju, jer sam se bojala da ce se u rerni osusiti. ispalo je bezveze, ali imam joj jedan smrznut, tako da nije kasno da mi neko da savet sta da radim s njim. da li prvo odmrznuti, na koliko i na kojoj temp. u rernu?


Jaoooooo domacice :) ..... pa odkud znamo bre, ne znam ni shta ti je to, izgleda ko neki somun, lepinja?

Nemam pojma, nisam nikada zamrzavao lebac. Logichno bi bilo poshto je ready to eat valjda da se odmrzne pa da se zagreje, na recimo 150 stepeni. Da je zivo, mogla bi da ubacish onako smrznuto.

Nego odkud ti ideja da zagrevash panju na tiganju keve ti, pa ti si stvarno domacica godine :lol+: .

#18 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 28 November 2010 - 09:40

Jaoooooo domacice :) ..... pa odkud znamo bre, ne znam ni shta ti je to, izgleda ko neki somun, lepinja?

Nemam pojma, nisam nikada zamrzavao lebac. Logichno bi bilo poshto je ready to eat valjda da se odmrzne pa da se zagreje, na recimo 150 stepeni. Da je zivo, mogla bi da ubacish onako smrznuto.

Nego odkud ti ideja da zagrevash panju na tiganju keve ti, pa ti si stvarno domacica godine :lol+: .

zato sto kada sam zagrevala u mikrotalasnoj sam dobila kamen :D. jeste, kao neki somun. probacu tako ko sto kazes, to jedino nisam probala. javicu kako je ispalo.

#19 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 28 November 2010 - 12:02

Pusti ga da se odmrzne pa ubaci u zagrijanu rernu (180-200C) na 5 minuta. Nece se osusiti.

Mozes ga zamotati u alu foil ako hoces.

#20 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 December 2010 - 08:23

Pusti ga da se odmrzne pa ubaci u zagrijanu rernu (180-200C) na 5 minuta. Nece se osusiti.

Mozes ga zamotati u alu foil ako hoces.

ispalo je super, spolja hrskavo, unutra meko i vruce. thanks! :lol+:

#21 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 December 2010 - 08:24

.

Edited by Lift Going Up.., 02 December 2010 - 08:29.


#22 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 02 December 2010 - 08:26

.

Edited by Lift Going Up.., 02 December 2010 - 08:29.


#23 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 02 December 2010 - 15:10

Ah, ajnpre supa! Baka iz Banata me je ucila da je spremam kad sam imala jedva 6 - 7 godina: od izuzetne vaznosti je nalivanje tog przenog brashna, supa ili voda moraju da budu mlaki i dodaju se u nekoliko etapa uz neprestano i nezno meshanje varjacom, tako se dobija svilenkasta tekstura supe. Naravno, kim se przi na puteru, pa se dodaje brashno, pa voda ili supa. Kad je gotova, u supu se dodaje sitno eckani pershun, samo prstohvat, svako za sebe moze da doda u tanjir sveze mleveni biber a ja je volim sa maleckim kockicama u rerni pecenog starog hleba. Ima neki sto je "krste"kashikom kisele pavlake ali to onda nije ajnpre supa.


Eh...sad navrnushe secanja i na moju Baku from Banat i kim i kockice.... :lol+:

zato sto kada sam zagrevala u mikrotalasnoj sam dobila kamen :). jeste, kao neki somun. probacu tako ko sto kazes, to jedino nisam probala. javicu kako je ispalo.


Podgrevanje/odbrzavanje testastog u mikrot. zahteva da grejes kratko (5-10sec) i jedesh brzo. Sve ostalo vodi u lomljavu zuba na vec pomenuti kamen.

PS Taj kim/lebac se dosta koristi i na bliskome istochetu. Moj omiljeni!

Edited by Shedou, 02 December 2010 - 15:11.


#24 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 02 December 2010 - 19:13

Kumin (Cuminum cyminum) je drugi po popularnosti začin na svetu. Iako je poreklom sa Mediterana (sve do Indije), čini okosnicu meksičke kuhinje.

Ja ga lično delim na dve podvrste: indijski (Geerah, tj. đira) i svi ostali. Đira može da se nabavi po prodavnicama zdrave hrane u zrnu i cena mu je oko 120 dinara za 100 grama. Ja ga izbegavam jer mi je smrdljiviji u odnosu na druge vrste. Pre je u Veru mogao da se nabavi mleveni iz Grčke, ali kako mi je rečeno, nije uopste uvožen od februara meseca. Ako neko ima informaciju o nekom drugom mestu gde može da se nabavi, bio bih mu zahvalan.

Kumin najviše upotrebljavam kad pravim chilli i meksičku salsu, mada gde god da se stavi, ne može ništa da pokvari. Za chilli upržim crni luk, dodam kumin i chilli začin u prahu (stavljam isključivo Kotanyi zato što mi svi ostali deluju kao domaća aleva paprika, preterano su ljuti i ne doprinose ukusu), zatim dosta sveže paprike (u sezoni), ostalog povrća. Dodam zatim skuvani šareni pasulj (oceđen) i nalijem sa dosta paradajza. Ostavim da se ukrčka barem sat do sat i po. U zavisnosti ko će da ga konzumira, dodam sveže ljute papričice. Dešavalo se međutim da chilli 'plane' i u grupi zakletih protivnika ljutog.

Jedino ako ćemo da cepidlačimo: chili ne spada u meksičku već u Tex-Mex kuhinju. :lol+:

Edited by Publius, 02 December 2010 - 19:17.


#25 Micacica77

Micacica77
  • Members
  • 5 posts

Posted 17 December 2011 - 22:01

Ja kumin obicno stavljam u krompir, kada pecem u rerni, i to obavezno sa lukom.
Nekada i u mesa, ali crvena - mleveno junece, cureci batak, ili vec neke snicle.

#26 valhalla

valhalla
  • Members
  • 85 posts

Posted 06 March 2012 - 23:01

Pre par dana sam gledala epizodu Gastronomada u kojoj Lepi Brka spravlja jedno marokansko jelo slicno kuskus-u.
Buduci da mu je bio potreban kumin (koji uzgred budi receno u Bgd nije uspeo da pronađe) improvizovao je tako sto je u avanu zdrobio kim.

#27 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 13 March 2012 - 22:50

(Lepi) Brka je najobičniji priučeni kulinarski diletant.

#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2012 - 22:30

Kumin (Cuminum cyminum) je drugi po popularnosti začin na svetu. Iako je poreklom sa Mediterana (sve do Indije), čini okosnicu meksičke kuhinje.

Ja ga lično delim na dve podvrste: indijski (Geerah, tj. đira) i svi ostali. Đira može da se nabavi po prodavnicama zdrave hrane u zrnu i cena mu je oko 120 dinara za 100 grama. Ja ga izbegavam jer mi je smrdljiviji u odnosu na druge vrste. Pre je u Veru mogao da se nabavi mleveni iz Grčke, ali kako mi je rečeno, nije uopste uvožen od februara meseca. Ako neko ima informaciju o nekom drugom mestu gde može da se nabavi, bio bih mu zahvalan.

Kumin najviše upotrebljavam kad pravim chilli i meksičku salsu, mada gde god da se stavi, ne može ništa da pokvari. Za chilli upržim crni luk, dodam kumin i chilli začin u prahu (stavljam isključivo Kotanyi zato što mi svi ostali deluju kao domaća aleva paprika, preterano su ljuti i ne doprinose ukusu), zatim dosta sveže paprike (u sezoni), ostalog povrća. Dodam zatim skuvani šareni pasulj (oceđen) i nalijem sa dosta paradajza. Ostavim da se ukrčka barem sat do sat i po. U zavisnosti ko će da ga konzumira, dodam sveže ljute papričice. Dešavalo se međutim da chilli 'plane' i u grupi zakletih protivnika ljutog.

Jedino ako ćemo da cepidlačimo: chili ne spada u meksičku već u Tex-Mex kuhinju. :lol+:



Ja kumin obicno stavljam u krompir, kada pecem u rerni, i to obavezno sa lukom.
Nekada i u mesa, ali crvena - mleveno junece, cureci batak, ili vec neke snicle.

Kumin (ili kim, kako je kod nas uobicajenije) jeste zacin rasprostranjen sirom Mediterana, a posebno na severnim obalama Afrike. Neko moze da kaze da kumin i kim nisu isto, ali, zapravo, to je ista porodica.
Kad sam ja bio beba (sto je bilo kad je bog po zemlji hodao) pedijatri su ponekad savetovali majkama da bebama daju caj od kima, navodno protiv gasova.

#29 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 03 April 2012 - 15:19

Da budemo 100% precizni, kumin (Cuminum cyminum) i kim (Carum carvi) spadaju u familiju peršuna (Apiaceae). Ukus im je potpuno različit, kim vuce na slatko, a kumin na oporo.

#30 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 April 2012 - 15:24

Da budemo 100% precizni, kumin (Cuminum cyminum) i kim (Carum carvi) spadaju u familiju peršuna (Apiaceae). Ukus im je potpuno različit, kim vuce na slatko, a kumin na oporo.

Ne umem da ih razlikujem po izgledu, mada ih razlikujem po ukusu i mirisu.
Sta je ono sto se u Srbiji kupuje u kesicama kao kim?