Jump to content


Photo
- - - - -

KUMIN?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 valhalla

valhalla
  • Members
  • 85 posts

Posted 24 November 2010 - 20:54

Da li neko zna u koja jela ide mleveni kim ili kumin?

#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 November 2010 - 01:41

...


Kim (Carus carvi)

Odlican zacin uz teska i masna jela. Koristi se kako citav, tako i mleven.
Dodaje se u salate, sireve, pekarske proizvode - hleb, kifle, krekere.

Ide uz cveklu, mrkvu, svez ili kiseo kupus, crveni kupus, krompir; razne kobasice, sve vrste pecenog / przenog mesa: svinjetinu, posebno kuvanu ribu. Bez kima je nezamisliva jagnjetina.
Mleveni kim se dodaje u marinadu za jagnjece raznjice posto cini meso socnijim i neznijim, "omeksava" ga.

Dodaje se u supe / chorbe - od pecuraka, krompira, kupusa.
Poznata je "ajnpren" chorba od preprzenog brasna na ulju, vode, i dosta mlevenog kima.

Ulje od kima se koristi u proizvodnji alkoholnih napitaka, likera.

Kim je poznat od 3. veka pre nase ere. Veoma cenjen kod Grka i Rimljana.
Cuveni Ibn Sina / Avicenna mu je posvetio dosta mesta u svom traktatu.

...

#3 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 25 November 2010 - 08:56

...
Kim (Carus carvi)


Sad, da li je kim=kumin?

Carum carvi (Caraway)

Cuminum cyminum (Cumin)

#4 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 25 November 2010 - 09:00

Kod mene u kući se kim koristi za sve što ima veze sa krompirom. A to da li je kim i kumin isto, pojma nemam :lol+:

#5 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 25 November 2010 - 22:33

Sad, da li je kim=kumin?

Carum carvi (Caraway)

Cuminum cyminum (Cumin)


Kada se kaze kumin zachin to nema nikakve veze sa kimom kakvog ga mi poznajemo.

Naime, kumin zachin se jako puno upotrebljava u indijskoj kuhinji i u obliku je ciglastog prashka, ali moze biti i zeleni kumin, dakle samleven je iz ko zna kakvog zrna.

Pada mi na pamet da je zapravo samleveni kim, ali definitivno nije, zato shto su ukusi potpuno razlichiti, ne podseca ni blago na kim, dakle to su , najverovatnije, dve razlichite stvari, biljke.

#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2010 - 02:28

...

Sad, da li je kim=kumin?

Carum carvi (Caraway)

Cuminum cyminum (Cumin)



Kada se kaze kumin zachin to nema nikakve veze sa kimom kakvog ga mi poznajemo ...



Mislim da su dati odlicni linkovi koje je trebalo procitati pa onda tvrditi nesto.

Apiaceae (parsley family) ima ogroman broj predstavnika.
http://en.wikipedia.org/wiki/Apiaceae

>> ... The Apiaceae or Umbelliferae (both names are allowed by the ICBN) is a family of usually aromatic plants with hollow stems, commonly known as umbellifers. It includes angelica, anise, arracacha, asafoetida, caraway, carrot, celery, centella asiatica, chervil, cicely, coriander/cilantro, cumin, dill, fennel, hemlock, lovage, Queen Anne's Lace, parsley, parsnip, sea holly, the now extinct silphium, and other relatives. It is a large family with about 300 genera and more than 3,000 species ... <<

I to je medju linkovima.
I nazivi u raznim zemljama / na raznim kontinentima.
I sastav raznih zacina.
Takodje, treba razlikovati narodni / komercijalni naziv, od strucnog / botanickog.

Jabuka moze biti crvena i slatka, a moze zelena i kisela, moze "kozhara", moze "kolacara".

Ili ovako, - imas vrstu Bos taurus a u okviru nje mozes da biras sta hoces.
I sve je to govedo / govece, ma kako izgledalo ili mirisalo, ili bilo specificnog ukusa kad se "pripremi".

Btw, naziv kod nas mu dolazi iz vise jezickih podrucja (Hrvatska, Bosna) i otud razlika.

Ah, da, - kim je otrovan za ptice.

...

#7 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 26 November 2010 - 10:46

imam turkish pide bread sa kimom. da li je bolje da ga zagrejem na tiganju ili u rerni (nemam toaster oven)?

#8 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 26 November 2010 - 15:33

Mislim da su dati odlicni linkovi koje je trebalo procitati pa onda tvrditi nesto.


Pa dobro, nemam bash toliko vremena za chitanje linkova o zachinima, napisao sam ono shto sam zapazio ...... i bez chitanja linkova, ako neko zna tachno ...... shta je kumin, je li to isto shto i kim i ako je isto zashto je onda mlevenjem dobijen potpuno drugachiji ukus .... a ako niko ne zna, pa nije strashno, ziveo sam i do sada bez te informacije pa cu preziveti valjda nekako i od sada pa na dalje i ubuduce.

Dakle, da ponovim, ukus kumina zachina nema veze sa ukusom kima.

EDIT: aha, tek sad vidim, dakle kumin (cumin) nije kim (caraway), pa naravno, potpuno drugachiji ukusi, a ti si se zaleteo i pisao o kimu.

Edited by down with the sickness, 26 November 2010 - 15:36.


#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2010 - 19:38

...


De gustibus non est disputandum


Pa sto se upustas u diskusiju kad nisi citao linkove i njihov sadrzaj?
Licis mi na jednog mog matorog ex-poznanika (vratio se u Chile) koji mi je donosio njihov, chileanski kim, blago specificnog ukusa.
I kaze: pomirisi!

Pa nisam mogao da izdrzim, otisao u kuhinju, izvadio koren persuna i pastrnaka i rekao mu da pomirise, i dao mu jos na tanjiricu par zrna korijandera.
Bio je zbunjen.

Opet da se vratim na moj post i poredjenje: govece je govece, a govedina je govedina, iako mogu imati specifican ukus.

Ali, reci da domaca "busha" nema veze sa nekim drugim govecetom je jednostavno preterano.
A pogotovo je smesno pozivati se na neke etikete na bocicama.

...

#10 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 November 2010 - 20:12

Dinstani liseli kupus, a nije podvarak, obavezno zacinim sa dosta kima lagano istucanog u avanu. To je varivo koje nekada pravim sa belim a nekada sa crnim vinom i od vina zavisi koje cu zacine da stavim: belo + kim+ mala kisela jabuka, crno + lovor + suhve shljive.
Ah, ajnpre supa! Baka iz Banata me je ucila da je spremam kad sam imala jedva 6 - 7 godina: od izuzetne vaznosti je nalivanje tog przenog brashna, supa ili voda moraju da budu mlaki i dodaju se u nekoliko etapa uz neprestano i nezno meshanje varjacom, tako se dobija svilenkasta tekstura supe. Naravno, kim se przi na puteru, pa se dodaje brashno, pa voda ili supa. Kad je gotova, u supu se dodaje sitno eckani pershun, samo prstohvat, svako za sebe moze da doda u tanjir sveze mleveni biber a ja je volim sa maleckim kockicama u rerni pecenog starog hleba. Ima neki sto je "krste"kashikom kisele pavlake ali to onda nije ajnpre supa.

#11 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 27 November 2010 - 06:13

A pogotovo je smesno pozivati se na neke etikete na bocicama.

...


Nisam se pozivao na nikakve etikete vec sam stavio prvu slikicu sa google images radi ilustracije. Kako sam se mogao pozivati na etiketu na kojoj nishta ne pishe :lol+:

Osim shto je nezaobilazan sastojak curry-ja, setio sam se i odakle mi je poznat iz moje kuce, naime, bivsha draga ga je uvek stavljala u chili.

Definitivno i kim i kumin spadaju u familiju pershuna i osim jedva primetnog blago gorkog ukusa kumina prilichno nemaju veze jedno sa drugim.

Osim toga zbunio sam se i oko nutmeg-a kojeg je ona redovno stavljala u paste sa belim sosevima i koji je fenomenalan zachin, a izgleda veoma slichno.

Edited by down with the sickness, 27 November 2010 - 21:22.


#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 November 2010 - 11:21

...

... Definitivno i kim i kumin spadaju u familiju pershuna i osim jedva primetnog blago gorkog ukusa kumina prilichno nemaju veze jedno sa drugim. ...



Ajde da probam poslednji put: limun i limeta.

Pa sad objasni kako mislis da "nemaju veze jedno sa drugim".

...

#13 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 27 November 2010 - 17:31

...



Ajde da probam poslednji put: limun i limeta.

Pa sad objasni kako mislis da "nemaju veze jedno sa drugim".

...


Bash si dosadan, shta me briga choveche shto je paradajz oficijelno botanichki svrstan u voce, kad idesh u samoposlugu ti cesh ga naci na povrcu, jel tako - jeste.

Imaju veze, ali to shto imaju veze - nema veze, jel sad u redu.

Edited by down with the sickness, 27 November 2010 - 17:34.


#14 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 November 2010 - 19:57

...

Bash si dosadan, shta me briga choveche shto je paradajz oficijelno botanichki svrstan u voce, kad idesh u samoposlugu ti cesh ga naci na povrcu, jel tako - jeste.
Imaju veze, ali to shto imaju veze - nema veze, jel sad u redu.



Vec mi je neprijatno koliko si navalio, zadro da prosipas svoje znanje o botanici ispred police sa upakovanim zacinima.
To bi bilo kao da ja govorim o veterini ispred gondole sa konfekcioniranim mesom.

Ja sam jednostavno napisao nesto o kimu, a ti si osetio potrebu na prstis ispustajuci neke krike koje od tebe niko nije trazio.
Daj, bRe, malo da se smiris i kontrolises.

Tvoje agresivno znanje o botanici me interesuje koliko i tvoje agresivno znanje o jeziku.
Kinichki govoreci - nimalo.

A sad, udri jos jednu slicku sa police iz nekog "marta".

...

#15 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 27 November 2010 - 21:16

U naslovu topika pishe KUMIN, a ja nisam primetio da je postavljach topika u uvodnom postu pomenula i KIM.

Videvshi da pishesh o kimu smatrao sam da si pomeshao ta dva zachina`, pa rekoh ajde da to ispravim i tu sam se upetljao.

U pravu si, bash sam navalio, najiskrenije se izvinjavam, moja greshka.