Jump to content

Photo

Posebni Fight Club emigracie

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#1 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 October 2010 - 15:13

:)  dobro alek gramaticaru, stavi zagradu nije isto znacenje, mozda da koristis frazu onda bi znao da je to u stvari ograda ili pojasnjenje ...

Ma ja sam daleko od gramaticara i engleski mi je sve tezi i tezi, sto bi rekli odbacuje mi ga organizam sa godinama kao strano tijelo, nego sam to uocio jer je to bas pocetnicka greska... Znas kako je mene Prag uhvatio da pogresnom pisem heppy, eto kakav je moj engleski, kad on bolje zna od mene engleski  -_-

- drugo ne znam kako u kanadi ali retko ko u govoru koristi jedninu za zagrade

Pa ti si stavila ono a, sto automatski znaci jednina (a znaci u stvari jedan). E sad poslije a ne moze nikako mnozina, ali to je druga prica, zato ako nisi sigurna nemoj staviti nista.

#2 angelia

angelia
  • Members
  • 13,694 posts

Posted 01 October 2010 - 15:15

Pa ti si stavila ono a, sto automatski znaci jednina (a znaci u stvari jedan). E sad poslije a ne moze nikako mnozina, ali to je druga prica, zato ako nisi sigurna nemoj staviti nista.

Ti stvarno imas frustracije :)

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 16,226 posts

Posted 01 October 2010 - 15:23

a- definise neki ili neku a ne jedan, posto je neodredjen i onda po slucajnom izboru izabira element iz skupa, tako da kad ti imas jedan onda moras da stavis the posto je to konkretan element skupa.

The school je ta skola,
a school je neka skola.

P.S.

Ovo je za split-tilps

:) -_-

#4 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 October 2010 - 15:38

a- definise neki ili neku a ne jedan, posto je neodredjen i onda po slucajnom izboru izabira element iz skupa, tako da kad ti imas jedan onda moras da stavis the posto je to konkretan element skupa.

The school je ta skola,
a school je neka skola.

P.S.

Ovo je za split-tilps

mislim da kada je rekao 'automatski znaci jednina', mislio je na to da se neodredjen clan ne koristi sa mnozinom. tako da:

How many kids have you got?
Two, a boy and a girl. The boy is 10 and the girl is 7.

How many kids have you got?
Four, two boys and two girls.

Edited by Lift Going Up.., 01 October 2010 - 15:39.

#5 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 October 2010 - 15:51

Ti stvarno imas frustracije :twak:

E yebiga sad...

The school je ta skola,
a school je neka skola.

P.S.

Ovo je za split-tilps

Moj stalker je uporan...

An article (abbreviated art) is a word that combines with a noun to indicate the type of reference being made by the noun. Articles specify the grammatical definiteness of the noun, in some languages extending to volume or numerical scope. The articles in the English language are the and a/an. 'An' and 'a' are modern forms of the Old English 'an', which in Anglian dialects was the number 'one' (compare 'on', in Saxon dialects) and survived into Modern Scots as the number 'ane'. 

Nisu ni n'rds sto su nekad bili  :twak:

mislim da kada je rekao 'automatski znaci jednina', mislio je na to da se neodredjen clan ne koristi sa mnozinom. tako da:

Sve u svemu, mislim da smo onako generalno narod koji najlosije govori engleski od ovih imigranata. :twak:  Ne znam nikoga ko je ove clanove bas ono shvatio u potpunosti. Ovo znacenje jedan ili neki bi se moglo najslikovitije mozda predstaviti u nasem jeziku ovako.

Bio jednom jedan covjek ili Bio jednom neki covjek. Cak ni mi ne kazemo Bio jednom covjek u ovom kontestu, jer potpuno mijenja znacenje.

Medjutim bezbroj je primjera kada nisam siguran da li staviti clan ili ga ne staviti itd itd Ma sranje opste  :twak:

#6 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 October 2010 - 15:56

Sve u svemu, mislim da smo onako generalno narod koji najlosije govori engleski od ovih imigranata. :)  

pa, ne bih rekla da najlosije, cak naprotiv rekla bih da su negde na sredini, ali je definitvno najlakse prepoznati slovene po frljanju sa clanovima.

Bio jednom jedan covjek

to je dobar primer. ovde jedan zapravo nema znacenje jedan, kao sto a/an nema zapravo znacenje jedan. ali ako je a/an onda mora biti jedan, kao sto kada kazes 'bio jedan covek' ne mozes da mislis na vise njih. zapravo, ovo bi trebalo uciteljice engleskog da koriste kada uce decu.

na svu srecu vecina emigranata nema takav posao da mora besprekorno da zna jezik. a tek je sokantno koliko je prosecan amerikanac/englez nepismen.

Edited by Lift Going Up.., 01 October 2010 - 16:06.

#7 angelia

angelia
  • Members
  • 13,694 posts

Posted 01 October 2010 - 16:09

E yebiga sad...

Pa zakacio si se slucajne greske u pisanju zato sto je tebe Prag ispravio u heppy :) meni su svi urednici i lektografi ovde smesni s obzirom da vecina ljudi kucka i ne edituje, ne vidim da ispravljas slovne greske u srpskom.

pa, ne bih rekla da najlosije, cak naprotiv rekla bih da su negde na sredini, ali je definitvno najlakse prepoznati slovene po frljanju sa clanovima.

I redom reci u recenici, ali clanovi su glavni

#8 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 01 October 2010 - 16:13

Pa zakacio si se slucajne greske u pisanju zato sto je tebe Prag ispravio u heppy :) meni su svi urednici i lektografi ovde smesni s obzirom da vecina ljudi kucka i ne edituje, ne vidim da ispravljas slovne greske u srpskom.

e, meni je bogami grammar police ispravljala greske u srpskom (-_- za grammar police)
Posted Image

#9 angelia

angelia
  • Members
  • 13,694 posts

Posted 01 October 2010 - 16:16

e, meni je bogami grammar police ispravljala greske u srpskom ( -_- za grammar police)

Vili se ne racuna :)

#10 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 01 October 2010 - 16:31

E yebiga sad...

Moj stalker je uporan...

...

Sve u svemu, mislim da smo onako generalno narod koji najlosije govori engleski od ovih imigranata. :)  Ne znam nikoga ko je ove clanove bas ono shvatio u potpunosti. Ovo znacenje jedan ili neki bi se moglo najslikovitije mozda predstaviti u nasem jeziku ovako.

Bio jednom jedan covjek ili Bio jednom neki covjek. Cak ni mi ne kazemo Bio jednom covjek u ovom kontestu, jer potpuno mijenja znacenje.

Medjutim bezbroj je primjera kada nisam siguran da li staviti clan ili ga ne staviti itd itd Ma sranje opste  -_-

Dajte neki + Alek33 za navlacenje gastosa na njegove nebuloze.

On u tome uziva, namerno to radi, a vi ne vidite da Forum ga drzi kao nekoga relativno civilizovanog nacosha da bude pri ruci.

Kako vas je izvozao . I kako vas voza. A bio je relativno malo banovan za to.

Kako ste ga napadali, tako ste pokazali koliko ste gori od njega i sta u stvari jeste (a on vas troluje).

#11 blond

blond
  • Members
  • 4,211 posts

Posted 01 October 2010 - 17:31

Ljude generalno misle da se foliramo, meni je pocela da se kvari gramatika, ne zato sto je ne znam nego u obicnom govoru se prebacim na englesku, a i cesto ne mogu da se setim odredjene reci ili kako da objasnim nesto.
Prosto kad stalno zivis na jednom jeziku usvojeni jezik pocne da se mesa sa 'maternjim'. Ja ne znam - ne mogu sad da se setim pa da me ubijes kako bi rekla 'put a brackets' na SR a da znaci isto, verovatno kad bi se koncentrisala neko vreme - vratilo bi se.
Ja bi rekla da se to zove bilingual - bas sam juce pricala o tome sa burazerom - kad pocnes da razmisljas na tom novom jeziku, usvojio si ga, ali tada pocinje i mesanje.

Ovo je 'preslikan' moj problem! Mesham, svakodnevno.
Pored toga, nekad, kad pricam srpski, slovo 'v' izgovorim kao sto bi izgovorio 'w', pa zavrsetak mog prezimena zvuci, nekako '... uuuvvvic'. Pa se smejem sam sebi :)

#12 angelia

angelia
  • Members
  • 13,694 posts

Posted 01 October 2010 - 17:57

Ovo je 'preslikan' moj problem! Mesham, svakodnevno.
Pored toga, nekad, kad pricam srpski, slovo 'v' izgovorim kao sto bi izgovorio 'w', pa zavrsetak mog prezimena zvuci, nekako '... uuuvvvic'. Pa se smejem sam sebi :)

Verujem i da ti nekad ima vise smisla da kazes englesku rec nego srpsku jer ti se mozak navikao na englesku? Ja recimo kazem za nesto/nekog da je sophisticated, al nema sanse da polomim jezik i kazem sofisticiran - nekako ne govori isto tj meni tako deluje dok govorim. Recenica "ne znam da li si eligible" je meni normalna -_- a i kad izgovorim pocetno 'ne znam da li si ...." obicno ne mogu da nadjem bolje objasnjenje jer sam vec pocela englesku recenicu na srpskom.

Edit: iako jos uvek engleskim stvarima dajem rodove :twak: sad manje ali do pre 2-3 godine je bilo smesno...

Edited by angelia, 01 October 2010 - 17:59.

#13 mrd

mrd
  • Members
  • 16,226 posts

Posted 01 October 2010 - 18:10

Spoiler! --Click here to view--

Edit: iako jos uvek engleskim stvarima dajem rodove -_- sad manje ali do pre 2-3 godine je bilo smesno...

Mene oni zbunjuju kad za auto, ili brod daju zenski rod. :twak:

#14 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 01 October 2010 - 19:18

Dajte neki + Alek33 za navlacenje gastosa na njegove nebuloze.

On u tome uziva, namerno to radi, a vi ne vidite da Forum ga drzi kao nekoga relativno civilizovanog nacosha da bude pri ruci.

Kako vas je izvozao . I kako vas voza. A bio je relativno malo banovan za to.

Kako ste ga napadali, tako ste pokazali koliko ste gori od njega i sta u stvari jeste (a on vas troluje).

Pa to je prosto, ti i Alek ste vrhunski intelektualci, najuspeshniji Srbi od Nikole Tesle pa na ovamo i MI smo logichno ljubomorni, a kako smo tipichni SrBi, a ne svetski ljudi kao vas dvojica, ljubomora nas razbija pa se choporishemo.

Drugo objashnjenje je da nam idete na qrac, on zato shto mu nedostaje da cheshka jaja i pije mlako pivo u papuchama ispred prodavnice u Laktashima, a to u Kanadi nema, pa mu je nekako vishe mesto na nekim drugim forumima, a ti zato shto nas trujesh kako i mi treba zenama da predamo platu i da ostanemo bez bakshisha za konobarice jer tako treba, tako rade vanzemaljski Japanci i samo je pitanje kada ce to ceo svet prihvatiti kao sveto pismo.

Ja bih ipak primetio da smo MI jedna veoma, veoma sharena grupica likova koji imaju vrlo malo zajednichkog, ali okupljena oko nekog minimuma tolerancije prema gluposti i zaostalosti.

Recimo ne vidim nikakvog nachina da strpash Rotta, Kiti, mene i recimo ...... Angeliu u isti kosh. Osim ljubomore na Aleka i tebe :) . Samo da znash, kad bih razmishljao kao Alek ili ti ..... ja bih vrlo brzo morao da nadjem izlaz iz te situacije, shto podrazumeva i oduzimanje sopstvenog zivota.

Ja da nemam kintu kod sebe za kafanu nego da pitam zenu ili da cheznem za mlakim pivom ispred prodavnice a zivim u Kanadi ...... nikad robom, smrt ili sloboda!

#15 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 01 October 2010 - 20:11

Drugo objashnjenje je da nam idete na qrac, on zato shto mu nedostaje da cheshka jaja i pije mlako pivo u papuchama ispred prodavnice u Laktashima,

Istine radi, ja nisam nikada bio u Laktasima.

Drugo, metafora o papucama, pivu, prodavnici, koja je dozivjela bezbroj interpretacija i dodataka kao npr Laktasi, izgleda da pogadja pravo u centar i da ovi koji je stalno pominju u stvari vise ceznu za starim krajim od mene. -_-  Tako dolazimo do paradoksa da svoju patnju olaksavaju kroz pominjanje moje malenkosti. Meni zaista nije nikada bio cilj da nekome pobudim toliko nostalgiju do bola, nego samo sam rekao da meni licno fale neke tako "male" i "beznacajne" stvari, (doduse najvise vezane za ugostiteljstvo :) ) nista strasno, valjda normalno. Nekome mozda ne nedostaje nista, pritisne dugme tamo negdje iza uha i ukljuci neki turbo imigrantski mod i zivi srecan. Nemam ja nista protiv toga, svako neka zivi kako hoce, samo ne vidim razlog da neko zbog mene spominje slobodu ili smrt.  :twak: