Jump to content


Photo
- - - - -

Rehabilitacija Dragoljuba M. Mihailovića


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4282 replies to this topic

Poll: Rehabilitacija Dragoljuba M. Mihailovića (449 member(s) have cast votes)

Da li je Dragoljub Mihajlovic bio ratni zlocinac?

  1. da, bio je ratni zlocinac (189 votes [47.61%])

    Percentage of vote: 47.61%

  2. ne, nije bio ratni zlocinac (208 votes [52.39%])

    Percentage of vote: 52.39%

Da li je Dragoljub Mihajlovic bio kolaboracionista?

  1. da, bio je kolaboracionista (201 votes [50.63%])

    Percentage of vote: 50.63%

  2. ne, nije bio kolaboracionista (196 votes [49.37%])

    Percentage of vote: 49.37%

Vote Guests cannot vote

#4246 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 16 December 2015 - 14:11

Missim, da li ti pročitaš nekad to što napišeš pre nego što klikneš na "post"?

Ideolog Žižek mu lepo kaže da je Putin glavni generator fašizma u Evropi a on danas ipak tvrdi da je Putin predsednik jedne sredjene zapadne zemlje, i da je avangarda došla sa istoka i napravila rock'n'roll, samo su se neke knjige u medjuvremenu pogubile.

 

Zamisli samo, 'iskonski fašizam sa Zapada' & 'večita antifašistička tapija u pravoslavnom svetu' uz 'dobrohotni nacionalizam u Srbalja'. :ajme:

 

Eto, i kako onda da čovek diskutira sa ovakvim stavovima?! Pa i 'pokojni Verko' je bio ozbiljniji od njega. :lol+:



#4247 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 14:20

Missim, da li ti pročitaš nekad to što napišeš pre nego što klikneš na "post"?

 

Pa mislim kako da ti odgovorim na ovo? Ili daj kontraargument ili preskoci komentarisanje.

 

Inace, cak i Francuska, em, nisu htjeli da se bore bacali su oruzje i napustili mazino liniju. Kasnije prihvatili sto okupaciju, sto Visijevsku vladu, dok kolonijalna vojska u Maroku i Alziru izrazavaju lojalnost Marsalu Petenu.

 

Pa i Jugoslavija, ma koliko se zavaravali sa NOBom. Vecina jeste bila sto za Cetnika, sto za Ljotica / Nedica, sto za Ustase,... itd. Jedna od osnovnih prica iz Hrvatske tada jeste da su u skladu sa onim sto se desava u Zapadnoj Evropi.

 

Dok tamo na istoku vladaju neki podljudi na koje treba primjeniti "konacno rijesenje". Pa Hitler je drvio ajde o "zivotnom prostoru", ajde o nadljudima i superiornim rasama, ali je vrlo cesto isticao kako Njemacka i Austrija imaju preko 200 opera, i kako Rajh koji ima preko 200 opera ne moze da izgubi rat od nekih priglupih i divljih.


Edited by Atreid, 16 December 2015 - 14:42.


#4248 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 14:34

Ideolog Žižek mu lepo kaže da je Putin glavni generator fašizma u Evropi a on danas ipak tvrdi da je Putin predsednik jedne sredjene zapadne zemlje, i da je avangarda došla sa istoka i napravila rock'n'roll, samo su se neke knjige u medjuvremenu pogubile.

 

Ne znam cemu ovaj bezobrazluk? Ja vrlo jasno i argumentovano iznesem sto imam, a ovo podmetanje nije dokaz niceg drugog osim toga da sam u pravu i da nemas ama niti jednog argumenta da to osporis. Pa sad demantij na tvoje baljezgarije:

 

Nigdje ja nisam rekao da danasnja Rusija nije fasizovana, naprotiv, to sam vrlo jasno rekao. Prava Avangarda sa jasno zaokruzenim konceptima jeste dosla sa istoka, korijene te Avangarde imamo u Francuskoj, Italiji i posebno bitne u Svicarskoj.

 

Rock and roll je nesto sasvim deseto i nema veze sa Avangardom. Medjutim, najbolje stvari u Rocku nastaju kad su se ta dva umjetnicka pravca spajala i preplitala. Pa citave 60te i hipi pokret ti je spoj Avangarde i Rocka

 

 

Zamisli samo, 'iskonski fašizam sa Zapada' & 'večita antifašistička tapija u pravoslavnom svetu' uz 'dobrohotni nacionalizam u Srbalja'.

 

Pa odakle? Da nije mozda dosao iz Zen budizma?

 

Ciji je filozof Martin Heidegger? Ruski?

 

1933. Heidegger postaje član NSDAP-a i iste godine rektor univerziteta. U svojoj funkciji kao rektor suprotstavlja se uspješno nacističkom pokušaju spaljivanja nepoželjnjih knjiga univerziteta, ali poslije kratkog vremena ipak odustaje od tog položaja i posvećuje se isključivo funkciji profesora. Heidegger se u to vrjeme identificira sa ideologijom nacizma i govori o "unutrašnjoj istini i veličini ovog pokreta". Sama činjenica da se nikada nije distancirao ili osudio nacizam do danas je tema diskusije o tome dali se kod Heideggerovog angažmana radilo o ličnoj greški ili i njegova filozofija vodi u nacizam.

 

Kasnije kad su ga pitali za njegovu odgovornost, odgovorio bi nesto u stilu, kako je on to samo teorijski, a ovi sto su to primjenili u praksi nije njegova stvar.

 

 

Eto, i kako onda da čovek diskutira sa ovakvim stavovima?!

 

Kako da diskutujes kad nemas argumente, pa se onda koristis bezobrazlukom i podmetanjem.


Edited by Atreid, 16 December 2015 - 14:58.


#4249 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 14:35

Missim, da li ti pročitaš nekad to što napišeš pre nego što klikneš na "post"?

 

Ne da pročita nego je to već detaljno obradio.

Kao što su '90- ih u zemljama bivše Jugoslavije nacionalisti pravili svoje nacionalne verzije istorije tako i Atreid konstruiše neku svoju, pro_rusku verziju događaja pre i tokom WII rata. Nije bilo Pokreta otpora u FR, Britanci su u podrumima podržavali Hitlera, Amerika je ušla u rat kada je već bilo jasno da će nacisti izgubiti rat, a nekakva nazi_ sovjetska podela Poljske i dopremanje oružja nacistima (dok nisu došli njima pred vrata) nije ni postojala.

 

Pri tome, neznalica, ne zna da koreni r'n'r- a leže u bluesu i jazzu a ne u nekakvoj njegovoj rnr verziji Avangarde.


Edited by melankolic, 16 December 2015 - 14:38.


#4250 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 16 December 2015 - 14:57

Pa mislim kako da ti odgovorim na ovo? Ili daj kontraargument ili preskoci komentarisanje.

 

Inace, cak i Francuska, em, nisu htjeli da se bore bacali su oruzje i napustili mazino liniju. Kasnije prihvatili sto okupaciju, sto Visijevsku vladu, dok kolonijalna vojska u Maroku i Alziru izrazavaju lojalnost Marsalu Petenu.

 

Pa i Jugoslavija, ma koliko se zavaravali sa NOBom. Vecina jeste bila sto za Cetnika, sto za Ljotica / Nedica, sto za Ustase,... itd. Jedna od osnovnih prica iz Hrvatske tada jeste da su u skladu sa onim sto se desava u Zapadnoj Evropi.

 

Dok tamo na istoku vladaju neki podljudi na koje treba primjeniti "konacno rijesenje". Pa Hitler je drvio ajde o "zivotnom prostoru", ajde o nadljudima i superiornim rasama, ali je vrlo cesto isticao kako Njemacka i Austrija imaju preko 200 opera, i kako Rajh koji ima preko 200 opera ne moze da izgubi rat od nekih priglupih i divljih.

 

 

Nemoj da mi podmećeš podljude sa istoka.

 

Samo sam zapanjem tolikom ignorancijom ili gluposti, izaberi sam, da je za tebe Hitler ideal i uzor zapadne civilizacije.



#4251 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 December 2015 - 15:05

Reci da u trenutku uspona nacista Velimirovic gaji neko antizapadnjastvo ne odgovara bas istini. Zapravo on je tada vrlo savremen. Njegov uspon se i desava paralelno sa usponom Hitlera od kojeg na koncu i biva odlikovan i usponom nacizma u Evropi.. On jeste tada u duhu dominantne zapadnoevropske politicke i misli i prakse.

 

Toliko je dominatna da su morali da ratuju izmedju sebe. Pitam se sta bi bilo da su im se politicke misli i prakse razlikovale?



#4252 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 15:08

Samo sam zapanjem tolikom ignorancijom ili gluposti, izaberi sam, da je za tebe Hitler ideal i uzor zapadne civilizacije.

 

Zasto bi Hitler bio ideal i uzor zapadne civilizacije? On je negativan proizvod u zapadnoj civilizaciji, i sam Hitler i Musolini i Franco i Hajdeger, ali imamo i Getea, i Voltera i Ajnstajna i De Gola i Cercila,... itd. koji su takodje proizvodi zapadne civilizacije.

 

Velimirovic, pripada ovom prvom, negativnom korpusu, ali nikako nije antizapadni nego bas dio tog proizvoda. Bar nista vise od samog Hitlera.

 

 

Toliko je dominatna da su morali da ratuju izmedju sebe. Pitam se sta bi bilo da su im se politicke misli i prakse razlikovale?

 

Kako su to i gdje Velimirovic, Ljotic i Nedic ratovali protiv Nacista? :blink:

 

Je l' citate vi uopste sta pisete?



#4253 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 December 2015 - 15:25

Zasto bi Hitler bio ideal i uzor zapadne civilizacije? On je negativan proizvod u zapadnoj civilizaciji, i sam Hitler i Musolini i Franco i Hajdeger, ali imamo i Getea, i Voltera i Ajnstajna i De Gola i Cercila,... itd. koji su takodje proizvodi zapadne civilizacije.

 

Velimirovic, pripada ovom prvom, negativnom korpusu, ali nikako nije antizapadni nego bas dio tog proizvoda. Bar nista vise od samog Hitlera.

 

 

 

Kako su to i gdje Velimirovic, Ljotic i Nedic ratovali protiv Nacista? :blink:

 

Je l' citate vi uopste sta pisete?

Pa kad napises da je Velimirovic bio u duhu dominatne zapadnoevropske politicke misli i prakse to znaci da je cela zapadna Evropa delila nacisticka uverenja. Nisu ratovali Velimirovic, Ljotic i Nedic protiv nacista nego Zapad koj se nije slagao sa nacistima, pa otud i moje pitanje - a sto su ratovali ako su delili politicku misao i praksu?



#4254 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 December 2015 - 15:54

Zasto bi Hitler bio ideal i uzor zapadne civilizacije? On je negativan proizvod u zapadnoj civilizaciji, i sam Hitler i Musolini i Franco i Hajdeger, ali imamo i Getea, i Voltera i Ajnstajna i De Gola i Cercila,... itd. koji su takodje proizvodi zapadne civilizacije.

 

Velimirovic, pripada ovom prvom, negativnom korpusu, ali nikako nije antizapadni nego bas dio tog proizvoda. Bar nista vise od samog Hitlera.

 

 

 

 

Ne treba terati mak na konac.

 

Pod antizapadnjaštvom se podrazumeva protivljenje liberalnom, politički sobodnom društvu u kome je pojedinac osnova svega.

 

U tom kontekstu nije neuobičajeno naići na izjave da su i Musolini i Hitler takođe bili antizapadnjaci, jer su se obojica zalagali za društvo u kome je pojedinac pion i šrafić u mašini.

 

Kod Musolinija je to bila država, koja je jedina imala pravo da odlučuje o svemu u ljudskim životima.

Kod Hitlera - mitska vizija Naroda kao natčovečanskog bića, ali opet preko jake država i državnih službi.

Pojedinac je imao obavezu da se povinuje i služi vođi i državi, potčinjavajući sve lične težnje "višim ciljevima" - koje opet nije određivao on sam (ma šta on mali zna šta je dobro za narod), već opet država i vođa.

 

Iako Hitler i Musolini nisu razmontirali kapitalističke vlasničke odnose, vlasnici preuzeća nisu imali nikakvu kontrolu – bili su obavezni da proizvode ono što im država naredi, onoliko koliko im država naredi, prodaju državi kada im ona to naredi i to po ceni koju je država propisala.

 

Političke slobode su takođe bile nepostojeće.  Jedna partija, jedan vođa, zabrana samoorganizovanja, državna kontrola nad medijima, ni traga od nezavisnog sudstva...

 

Sve suprotno od onoga što kolokvijalno nazivamo "zapadnim vrednostima",



#4255 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 16:02

Jasno je da fašizam i nacizam po svom uređenju odnosno moći države daleko više sliče socijalizmu / komunizmu nego liberalno uređenom društvu.

To što sada Atreid pokušava da izokrene točak istorije i optuži Zapad za podršku desnom ekstremizmu je tipična zamena teza.

I pored jačanja desnice u zapadnoevropskim zemljama, prvi znaci rehabilitacije ideologije nacional- socijalizma su se javili u sistemima u kojima država sa autoritarnim Vođom na čelu ima dominantnu ulogu u društvu (Rusija i neka istočnoevropska društva koja se vraćaju autoritarnim vođama, poput Mađarske).  



#4256 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 21:31

Ne treba terati mak na konac.

 

Pod antizapadnjaštvom se podrazumeva protivljenje liberalnom, politički sobodnom društvu u kome je pojedinac osnova svega.

 

U tom kontekstu nije neuobičajeno naići na izjave da su i Musolini i Hitler takođe bili antizapadnjaci, jer su se obojica zalagali za društvo u kome je pojedinac pion i šrafić u mašini.

 

Pa u ovom slucaju bi mozda trebalo istjerati mak na konac. Jer proglasavati jednu ideologija (liberalizam) kao jedinu koja definise zapad je kranje pogresno, posebno imajuci u vidu da na zapadu nastaju nacizam, fasizam, komunizam, socijalizam, kapitalizam... itd. Zapravo sve relevantno osim demokratije i hriscanstva. Uostalom demokratija kao okvir je izrazito dominatna na zapadu, a unutar tog okvira dijeluju razne druge politicke organizacije pa je i iz tog razloga pogresno.

 

Osim toga, cak je i Lenjin otisao iz Svajcarske u Rusiju i dignuo revoluciju, a prije toga je zivio u Francuskoj, Njemackoj i Engleskoj (ne obavezno tim redom). Prva ikada ljevicarska vlada je bila u Njemackoj.

 

Druga stvar, posto uradis mentalnu gimnastigu 'liberalizam = zapad', onda fino svakog mozes diskreditovati kao antizapadnog ukoliko uputi bilo kakvu kritiku na liberalnu ideologiju. Ukoliko su u zapadnoj Evropi svojevremeno vladajuce ideologije bili nacizam i fasizam, onda, eto vam Velimirovica. To je bio autenticni predstavnik tadasnje napredne zapadnoevropske politicke misli i prakse tog vremena. Mozda se covjeku svidjela Hugo Boss uniforme koje su ovi pravili za Gestapo. Kao, fini, uredni, napredni,... itd. Za razliku od divljih plemena sa istoka.

 

Na stranu sad sto se sva ta govna rehabilituju, sto ti je cetnicki vojvoda predsjednik Srbije i sto je vrlo ziva podrska ukrajnskim nacistima.

 

Kod Musolinija je to bila država, koja je jedina imala pravo da odlučuje o svemu u ljudskim životima.

Kod Hitlera - mitska vizija Naroda kao natčovečanskog bića, ali opet preko jake država i državnih službi.

Pojedinac je imao obavezu da se povinuje i služi vođi i državi, potčinjavajući sve lične težnje "višim ciljevima" - koje opet nije određivao on sam (ma šta on mali zna šta je dobro za narod), već opet država i vođa.

 

Iako Hitler i Musolini nisu razmontirali kapitalističke vlasničke odnose, vlasnici preuzeća nisu imali nikakvu kontrolu – bili su obavezni da proizvode ono što im država naredi, onoliko koliko im država naredi, prodaju državi kada im ona to naredi i to po ceni koju je država propisala.

 

Političke slobode su takođe bile nepostojeće.  Jedna partija, jedan vođa, zabrana samoorganizovanja, državna kontrola nad medijima, ni traga od nezavisnog sudstva...

 

Sve suprotno od onoga što kolokvijalno nazivamo "zapadnim vrednostima",

 

Sa ovim iznad se apsolutno slazem. Osim sa zadnjom recenicom. Sto je budalastina.

 

 

 

 

Pa kad napises da je Velimirovic bio u duhu dominatne zapadnoevropske politicke misli i prakse to znaci da je cela zapadna Evropa delila nacisticka uverenja. Nisu ratovali Velimirovic, Ljotic i Nedic protiv nacista nego Zapad koj se nije slagao sa nacistima, pa otud i moje pitanje - a sto su ratovali ako su delili politicku misao i praksu?

 

Koji zapad? Britanija i Amerika? Pri tome je i u samim tim drzavama bilo velikih problema tridesetih godina sa nacizmom i fasizmom:

 

Edward VIII sa Hitlerom:

 

nyg0hw.jpg

 

http://www.dailymail...-historian.html

 

 

Edward VIII uci Elizabethu II da salutira Hitleru:

 

23ifayv.jpg

 

 

 

Eto ti fotke iznad, tako da je Velimirovic vrlo savremen u svoje vrijeme i vrlo prozapadno orijentisan, je l', bar nista manje nego Elizabeth II i Edward VIII.

 

Pri tome, ta nece Velimirovic biti proistocno orijentisan, tamo je ipak vrijebao Staljin :wicked:


Edited by Atreid, 16 December 2015 - 22:25.


#4257 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 22:27

Kako da ne. Velimirovićevci, ljotićevci i Dražini simpatizeri svaki dan u kontaktu sa evropskom ekstremnom desnicom. Ili će biti da ih finansira FSB a evo su Zverjani bili i u poseti njihovim idolima u Moskvi. Da ne pričam da je u Rusiji bio skup evropskim ekstremno desnih stranaka. Kombinacija klerikalnog i nacionalističkog je vladajuća ideologija u Rusiji plus ekspanzionistička politika koju vodi kremaljski vožd. Pri tome ruski nacionalisti pružaju značajnu podršku svim evropskim ekstremno levim partijama (Sirizi i drugim Atreidovim idolima) a sve u cilju razbijanja EU o kojoj Atreid i slični njemu levatori sanjaju.

Edited by melankolic, 16 December 2015 - 22:27.


#4258 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 16 December 2015 - 22:45

Neverovatan lik.

 

I četnička popina je dobra kad treba da se iskonstruiše nešto u korist najgoreg staljinizma prikrivenog u oblandi internacionalizma i levog socijalizma. Najgore komunističko djubre stavlja znak jednakosti izmedju Hitlera i zapadne civilizacije, tobože gledajući zapad negde na granici Varšavskog pakta i projektujući ga samo kao geografsku odrednicu.

 

Više voli rusko govno nego američku pitu, tu nema ni leka ni pomoći.

 

Povraća mi se od ovog.


Edited by alberto.ascari, 16 December 2015 - 22:52.


#4259 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 22:56

Povraća mi se od ovog.

 

Dobro je da ti se ne povraca od Picoustog i Cetncikog vojvode Nikolica a.k.a. Grobara koji i rehabilitovase Drazu Mihailovica.

 

Naprotiv, sa njima nemas nikakvih problema. Stavise, ja nikako ni ne zelim da budem u tom vasem procetnickom drustvu. Tako da je osjecaj povracanja uzajaman.



#4260 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 December 2015 - 22:59

Pa u ovom slucaju bi mozda trebalo istjerati mak na konac. Jer proglasavati jednu ideologija (liberalizam) kao jedinu koja definise zapad je kranje pogresno, 

 

Mora da sam bio nejasan, jer nigde nisam tvrdio da je to ispravno.
 
Rekao sam: "u govoru".
 
Postao je običaj da se pod "zapadnim vrednostima" podrazumevaju vrednosti socijalnog, ekonomskog i političkog liberalizma, koje individuu i ljudska prava stavljaju u centar.
Taj običaj je verovatno nastao u vreme hladnog rata, ali tu je, ni ti ni ja ga nećemo ispraviti, bolje je da ga prihvatimo radi boljeg sporazumevanja. 
Ne sporim da su nacizam i fašizam proizvodi zapada, pa nisu valjda nastali od konfučijanizma.
 
Što se tiče fašizma u VB i SAD, imao je pristalice, ali su bili malobrojni. Fašisitčka partija u VB u vreme uspona fašizma nije bila zabranjena, ali je imala očajne izborne rezultate.  
Srvar je u mentalitetu. Britanci, Amerikanci, pa i Holanđani nemaju kulturu "krvi i tla". Nisu tako vaspitavani, pa se te ideje teško primaju.
 
Imam jednu zbirku britanskih mitova, izdatu u VB (reizdanje). Predgovor je napisan 1910, a autor predgovora je oduševljen Britanskom Imperijom i njenim uspesima i napisao je ceo hvalospev o Britaniji. Tvrdi da su Britanci superiorni, pa to i objašnjava ... ali kako? pa eto, superiorni su jer su mešanci. Nabraja desetak sastojaka: starosedeoce, pa Kelte, pa Rimljane, pa Normane, Dance, Flamance, Anglosaksonce, pa mnoge imigrante iz današnjih zemalja. To se međusobno mešalo, ženilo i udavalo i tako stvorilo super narod. Takođe objašnjava superiornost učenjem - evo, ovo su naučili od Rimljana, a ono od Kelta, a ono opet od Holanđana, ovo u Indiji, a ono drugo u Kini, Africi...
Kada sam pročitao taj hvalospev, arogantan da ti se zavrti u glavi, svejedno sam ukapirao zašto je nacistička propaganda  imala zanemarljiv uspeh da Britance opije misterijama Arijevske nacije, tevtonskim runama i pričama o krvi i tlu... Nisu u tom filmu.
Naravno da ima i nacista u VB, kada ima 60 miliona stanovnika, statistika radi svoje. No, mainstream je drugačiji.