Jump to content

Photo
- - - - -

TEFL i/ili CELTA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#61 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,298 posts

Posted 22 September 2010 - 16:45

Ja ne bih.

Device drivers programming se naziva programiranjem. Mozda nisi cuo za taj nivo struke?

De-vi-ce-dri-ver pro-gra-mming. Tako se to zove. Oni koje to rade se zovu "programmers".

To su programeri a ne Java kids.

Yoyogi verovao ili ne device drivere pisemo i u Srbiji, ne pise se to samo u Japanu. Posto razvijamo i h-a-r-d-v-e-r (h-a-r-d-w-a-r-e) za koji se pisu isti. Javu slabo koristimo uglavnom za web aplikacije. Uglavnom pisemo u C, C++ a ponekad, kada programiramo ponesto na m-i-k-k-r-o-k-o-n-t-r-o-l-e-r-i-m-a, i asembler.

to onda znaci, trebaju vam ljudi koji nisu obicni programeri, nego su talenti. recimo, kao sto google ili facebook traze inzinjere koji ce rade inovacije, primaju od stotina hiljada izvandrednih aplikanata, onih pola posto najboljih i daju im stock opcije. sta vi nudite, u odnosu na alternative, koju takvi talenti imaju? samo zato sto je neko imao visoke ocene na studiju, kao sto i sam znas, ne znaci da je talentovan, a onaj ko jeste talentovan uvek ce biti veoma trazen, i znace sta hoce. zbog cega mislis da takav uopste hoce da razgovara s tobom (ne licno tobom, nego u odnosu na to sta tvoja firma nude), kada u danasnje vreme moze lakse nego ikad da pokaze i ponudi svoje znanje na svetskom trzistu. sto mislis da bi neko ko je tako sposoban, da moze da radi bilo gde, hteo da radi za tvoju firmu?

Gresis. Ne radi se tu nekakvim posebnim talentima. Sve vreme ti ponavljam - ocekujemo samo inzenjersku logiku odnosno sposobnosti koje bi svaki inzenjer trebao da ima. Ne trazimo wunderkinde. To smo imali sa studentima ciji prosek bio 7.0 90-ih a nemamo sa studentima ciji je prosek 9.0 2010-e. Prosek ocena naravno nije dovoljan indikator ali nije ni zanemarljiv. A sto se tice "soft skills" koje si procitala procitaj ponovo onaj deo o CV-jima u jednoj od mojih ranijih poruka. Cini mi se da mislis da je znanje programiranja, samo po sebi, nesto posebno kompleksno, a da je ako trazis jos ponesto iznad toga to trazenje neki supersposobnosti - bojim se da se sa tim necu sloziti. Programiram od svoje 14-te godine (sto znaci vec 25 godina programiranja) ali nikada sebe nisam video kao programera vec pre svega kao inzenjera koji tako resava neki problem.

Nego sve ovo (i mojom krivicom) nema vise puno veze sa osnovnom temom - pa bi dobro dosao neki split?

#62 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 22 September 2010 - 17:04

Cini mi se da mislis da je znanje programiranja, samo po sebi, nesto posebno kompleksno, a da je ako trazis jos ponesto iznad toga to trazenje neki supersposobnosti - bojim se da se sa tim necu sloziti.

ne mislim da je znanje programera nesto posebno kompleksno, nego mi se ucinilo da to ti mislis, pa sam prihvatila u ime rasprave. onda mozemo korak nazad, i mozemo reci da se slazemo oko toga sta prosecan inzinjer treba da ima od sposobnosti (sto mislim imaju ljudi o kojima sam pricala u prvom postu na temu, jer neke od njih i zaposljavam).

elem, ja ne "kupujem" tu filozofiju, kako danas ovi mladi nista ne valjaju, tako da pokusavam da dodjem do toga, zasto pool talenata (tako se kaze, ne mislim da su oni wunderkindi) koji imate danas je slabijeg kvaliteta. ako ne priznajem da je to zato sto su danas deca gluplja ili nemaju prilike da steknu potrebno znanje onda ostaje par opcija:

- tvoja firma je relativno manje pozeljna nego sto je nekad bila
-tvoja firma je i dalje relativno jednako pozeljna, ali je celo zanimanje manje pozeljno, pa manji broj ljudi studira, pa je i pool manji
-deca koja imaju sposobnosti o kojima pricas (jer logical reasoning jeste sposobnost, a ne nauceno znanje), se odlucuju da uce nesto drugo, na sta se zapravo i odnosilo moje inicijalno pitanje.
-danas inzinjer ima daleko vise opcija sta ce da radi nego sto je imao pre 15 godina, pa iako je tvoja firma pozeljna, pozeljne su i mnoge druge.

mogu da poverujem u bilo koje od ova 4, ali ne i u to da su danasnja deca/srudenti nekako drugacija od onih ranije.

#63 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,298 posts

Posted 22 September 2010 - 18:03

ne mislim da je znanje programera nesto posebno kompleksno, nego mi se ucinilo da to ti mislis, pa sam prihvatila u ime rasprave. onda mozemo korak nazad, i mozemo reci da se slazemo oko toga sta prosecan inzinjer treba da ima od sposobnosti (sto mislim imaju ljudi o kojima sam pricala u prvom postu na temu, jer neke od njih i zaposljavam).

elem, ja ne "kupujem" tu filozofiju, kako danas ovi mladi nista ne valjaju, tako da pokusavam da dodjem do toga, zasto pool talenata (tako se kaze, ne mislim da su oni wunderkindi) koji imate danas je slabijeg kvaliteta. ako ne priznajem da je to zato sto su danas deca gluplja ili nemaju prilike da steknu potrebno znanje onda ostaje par opcija:

- tvoja firma je relativno manje pozeljna nego sto je nekad bila
-tvoja firma je i dalje relativno jednako pozeljna, ali je celo zanimanje manje pozeljno, pa manji broj ljudi studira, pa je i pool manji
-deca koja imaju sposobnosti o kojima pricas (jer logical reasoning jeste sposobnost, a ne nauceno znanje), se odlucuju da uce nesto drugo, na sta se zapravo i odnosilo moje inicijalno pitanje.
-danas inzinjer ima daleko vise opcija sta ce da radi nego sto je imao pre 15 godina, pa iako je tvoja firma pozeljna, pozeljne su i mnoge druge.

mogu da poverujem u bilo koje od ova 4, ali ne i u to da su danasnja deca/srudenti nekako drugacija od onih ranije.

Nije stvar da li je neko gluplji ili pametniji. Stvar je da je obrazovanje steceno na nasim fakultetima u proseku losije 2010 nego 1990. Radi se o tome da studenti manje uce, manje se zalazu (ne zato sto su oni nesto lenji od onih ranije vec se manje i trazi), i profesorski kadar je u proseku losiji, ..., sve u svemu prosecan diplomac je losiji nego pre.

Sto se tice tvojih opcija:

1. Naprotiv pozeljnija je nego pre, plate i uslovi su znacajno bolji nego pre i zapravo se vise javlja na konkurse nego ikada pre.
2. To je delimicno tacno - primamo uglavnom diplomce ETF-a i PMF-a, ostale, pre svega FON-ovce u iznudici. Interesovanje za ETF i PMF je slabije 2010 nego 1990.
3. Sposobnost logickog razmisljanja jeste donekle urodjenja, ali moze se utrenirati (ili "atrofirati" od nekoriscenja).
4. U Srbiji inzenjer 2010 ima zapravo manje opcija nego 1990.

Daklem prosecan diplomac jeste drugaciji od onih ranije - mozda ne svojom krivicom ali svejedno jeste.

#64 Europe_patriot

Europe_patriot
  • Members
  • 245 posts

Posted 23 September 2010 - 15:42

evo me
iskreno, razmisljala sam da se uopste vise ne vratim, jer je mazohizam stupanje u kontakt sa icim odavde.

dobro, naravno da sve uzimam sa rezervom. ako je moj engleski bez mane, i ako imam diplomu da sam profesionalni predavač engleskog jezika, kakve veze ima gde sam završila faks..

no nebitno, bumo videli, ne žurim se nigde

iskreno najviše me interesovao odgovor balkanike, nadam se da će se pojaviti uskoro i reći malo više o tome kako je ona dobila posao :)

ja sam dobila posao prosto tako sto sam se prijavila na oglas na internetu, na ovom sajtu. evo ga oglas
i da, nije sigurno, oni ne salju nikakvo pozivno pismo ili ista slicno, ides na divlje preko turisticke vize dok ti ovu drugu skola sredjuje tek kad stignes tamo. intervju imas preko skajpa, a posrednik ti da svoj mobilni i mobilni onog nastavnika koji ce te kontaktirati i najverovatnije docekati na aerodromu. naravno radi sopstvene sigurnosti obezbedis sebi i novac za povratak nazad, za svaki slucaj.

Slusaj, nemam ja nista protiv tvog faksa samo ti kazem kakva je situacija na terenu. Poslodavac ce uvek izabrati native speaker-a ako moze da bira i hoce da to plati. Tako da je tvoja prodja u zemljama gde se kao profesor/ka jezika najvise zaradjuje mala nazalost. To nije slucaj sa Kinom gde postoji znatan deficit, a ne mogu svi koji hoce da pohadjaju casove tamo da plate native speaker-a. Tako da eto zato je 650, a nije 22 pa. Ne kazem da je potpuno nemoguce, ali verovatnoca da dobijes 22 pa je jako mala.

A Balkanika je vec napisala (preporuka-citaj temu od pocetka).

nejtiv spikeri su u apsolutnoj prednosti.. i ja u ovoj skolici lazem da sam amerikanka, jer bi se inace roditelji smatrali prevarenim ( trazili su da bude bas amerikanka, tamo vlada uverenje amerika is the best. inace kineska deca imaju nastavu u vrticima, u njega ujutru dolaze sa knjigama i skolskim torbama) sto se tice japana, koliko znam jako je tesko dobiti posao uopste, a pogotovo ako nisi nejtiv spiker

nisam zavrsila filoloski, ali mislim da je za non-native speakera sansa da nadje posao tamo blizu nuli.

#65 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 23 September 2010 - 16:28

nejtiv spikeri su u apsolutnoj prednosti.. i ja u ovoj skolici lazem da sam amerikanka, jer bi se inace roditelji smatrali prevarenim ( trazili su da bude bas amerikanka, tamo vlada uverenje amerika is the best. inace kineska deca imaju nastavu u vrticima, u njega ujutru dolaze sa knjigama i skolskim torbama) sto se tice japana, koliko znam jako je tesko dobiti posao uopste, a pogotovo ako nisi nejtiv spiker

nisam zavrsila filoloski, ali mislim da je za non-native speakera sansa da nadje posao tamo blizu nuli.

Potpuno se slazem. Samo sto je meni smesna impresioniranost nekih Kineza Amerikom. Kada posmatram Kineze koji studiraju ovde u Australiji uopsteno mislim da je njihova predstava o svetu zastarela i da ce ubrzo "zapadno" obrazovanje koje im je sada prednost kod kuce u buducnosti biti minus nakon sledece finansijske krize koja ce verovatno postaviti stvari na svoje mesto (da se US, Japan i ostala kompanija ne moze vise zaduzivati do u nedogled).

#66 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 23 September 2010 - 17:47

Potpuno se slazem. Samo sto je meni smesna impresioniranost nekih Kineza Amerikom. Kada posmatram Kineze koji studiraju ovde u Australiji uopsteno mislim da je njihova predstava o svetu zastarela i da ce ubrzo "zapadno" obrazovanje koje im je sada prednost kod kuce u buducnosti biti minus nakon sledece finansijske krize koja ce verovatno postaviti stvari na svoje mesto (da se US, Japan i ostala kompanija ne moze vise zaduzivati do u nedogled).

Nema kineske zastarelosti u poimanju sveta. Svet- to su oni, Kinezi. Oni kazu sta je svet. Tako oni misle i neko treba da se dobro potrudi da ih razuveri. Ako ga budu uopste slusali.

Zapadno obrazovanje nije prednost kod kuce (u Kini) - cak je i teret. To sto vidjas je garda koja ide u rubbish bin ili u sekretarice i prevodioce.

Zavrsiti fakultet u Americi, Kanadi, Australiji, za Kineze je kao kod nas zavrsiti faks u Kragujevcu ili u Uzicu. Tako malo cenjeno.

Djecarac, stracio si (svoje) godine i (tudje) pare i nista nisi niti uspeo niti shvatio.

Go home.

#67 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 24 September 2010 - 03:38

Nema kineske zastarelosti u poimanju sveta. Svet- to su oni, Kinezi. Oni kazu sta je svet. Tako oni misle i neko treba da se dobro potrudi da ih razuveri. Ako ga budu uopste slusali.

Zapadno obrazovanje nije prednost kod kuce (u Kini) - cak je i teret. To sto vidjas je garda koja ide u rubbish bin ili u sekretarice i prevodioce.

Zavrsiti fakultet u Americi, Kanadi, Australiji, za Kineze je kao kod nas zavrsiti faks u Kragujevcu ili u Uzicu. Tako malo cenjeno.

Djecarac, stracio si (svoje) godine i (tudje) pare i nista nisi niti uspeo niti shvatio.

Go home.

Slicno antickoj Grckoj Kina je sebe smatrala centrom sveta najvecim delom svoje istorije. I imali su razloga da tako misle zbog zavidnog nivoa proizvodnje (rotacioni sistem u oblasti poljoprivrede), proizvodnja baruta i porculana, kulturna razvijenost itd. Medjutim, ovaj diskurs je za njih bio poguban u smislu da jer su ostale smatrali inferiornim nisu usvajali dostignuca drugih i nazadovali su (za razliku od Japana koji je oduvek usvajao od Kine pa im je bilo lako da nastave sa usvajanjem od Zapada). Tako da je Kina zbog te dobrovoljne izolovanosti toliko stagnirala da se srozala na nivo gotovo protektorata (Opijumski ratovi). To je sve dovelo da pada carstva i sukoba dve razlicite vizije kako bi Kina trebalo da nadoknadi propusteno i vrati se na svoju prethodnu poziciju (Kuomintang vs marksizam).

Znaci od kraja 19-og veka Kinezi vise ne pate od izolacionizma i potcenjivanja drugih. Nakon toga imamo opet period izolacije i jos goreg nazadovanja za vreme Maoa koji je svojevrstan nastavak misljenja da Kini ne treba niko i da sama moze da se vrati na poziciju najveceg svetskog proizvodjaca i tehnoloski najnaprednije zemlje. Kada je ta ideja opet propala vratili su se na poziciju da je neophodno usvajati od Zapada i od tada traje intenzivna impresioniranost zapadom pa do danas.

Kada je rec o studiranju u inostranstvu ovako stvari stoje. U Kini jednostavno ima previse studenanta. Tako da je konkurencija za najbolje univerzitete nevidjena. Najpozeljnije je upisati se na jedan od lokalnih najboljih. Ali, posto vecina to ne moze oni koji to mogu da priuste studiraju u US, UK ili Australiji. I to je najbolja solucija za njih, mnogo pozeljnija nego da studiraju na mediokritetskom lokalnom univerzitetu. Ko se od mojih kolega vratio u Kinu svi su dobili vrlo solidne poslove.

http://en.wikipedia....te_unemployment

Preporuka:
http://ir.canterbury...is_fulltext.pdf

Edited by noskich, 24 September 2010 - 03:56.

#68 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 25 September 2010 - 13:24

Hvala Balkanika, to su dobre vesti :)

#69 Europe_patriot

Europe_patriot
  • Members
  • 245 posts

Posted 26 September 2010 - 11:39

Nema na cemu. Uvek hocu da pomognem onome ko hoce da emigrira.

#70 Nebojsa985

Nebojsa985
  • Members
  • 1 posts

Posted 21 March 2015 - 21:06

Pozdrav svima.

Zanima me da li mogu da dobijem posao predavača u Kini sa celta, ili tefl sertifikatom iako nemam završen fakultet?

Da li iko od vas poznaje ljude bez diplome, ali sa sertifikatom da su uspeli da se zaposle u Kini?

#71 Vesely

Vesely
  • Members
  • 784 posts

Posted 04 April 2015 - 17:21

Pozdrav svima.

Zanima me da li mogu da dobijem posao predavača u Kini sa celta, ili tefl sertifikatom iako nemam završen fakultet?

Da li iko od vas poznaje ljude bez diplome, ali sa sertifikatom da su uspeli da se zaposle u Kini?

Mozes i to prilicno lako. Ne znam da li smem da reklamiram ovde druge forume, samo kucaj na google predavanje engleskog u kini forum, i izaci ce ti u vrhu rezultata.