Jump to content

Photo
- - - - -

TEFL i/ili CELTA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#31 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 September 2010 - 16:17

....

čudno mi je što gore Balkanika spominje da dobijaju 650 evra mesečno, a u linku koji je postavila lift going up piše da full time profesori zarađuju po 24000 dolara godišnje.
ispada da je to što je neko native veoma bitno.

Nisu to "profesori". To je vise kao Kolarac kursevi jezika. Full Time je jer se radi samo tu. Uglavnom je tako osim ako nije privatna skola koja ima nastavu engleskog a takvi ne razgovaraju sa non-native speakers. Ili mozda, u nekoj zabiti u koju niko ne bi dosao.

Zato je to uglavnom omladina.

U Japanu je ~25,000US$ godisnje. Isto u Koreji.

U Thai je 900-1,100 $ mesecno (to je mozda tih 650EUR u Kini).

Edit: zbog promene kursa, 250,000Yen mesecna plata je sada 3.122US$, to je onda ~38.000US$ godisnje.

Sa jednog od sajtova :

"Anyone can get a job teaching in Japan."

It’s true that the giant chains schools like Geos hire English conversation teachers without any experience. But those teaching in Japan do have one thing in common - a university degree. Keep in mind that many smaller schools generally hire teachers with experience or certificates.

Without a degree the large chain schools won’t touch your application. Why would they when, they have thousands of qualified candidates to choose from? Also note that large schools are looking for native English level fluency. This doesn't mean that ESL teachers can't find work if English is not their mother tongue. It means these folks spend more time applying for positions before they get hired.

Edited by yoyogi, 20 September 2010 - 16:30.

#32 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 20 September 2010 - 16:32

ovo zvuči prihvatljivo, hvala ti puno.
pogotovo što sam znatan deo vremena provela u usa, i engleski mi je bez mane :brag:

jeeeij idem u japan
:)

šalim se, predstoji mi dosta istraživanja i čitanja, ali svaka informacija je dragocena.

#33 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 20 September 2010 - 18:03

ovo zvuči prihvatljivo, hvala ti puno.
pogotovo što sam znatan deo vremena provela u usa, i engleski mi je bez mane :brag:

jeeeij idem u japan
:)

šalim se, predstoji mi dosta istraživanja i čitanja, ali svaka informacija je dragocena.

Yoyogi je poznat po davanju informacija "iz glave" a bez neke zaledjine. Radnu vizu kao profesorka engleskog u Koreji ne mozes dobiti ako nemas drzavljanstvo i zavrsen fakultet u nekoj od 7 zemalja u kojima je engleski maternji: US, CAN, UK, IRE, SA, AUS i NZ.

Za Japan ne postoji deficit native speakera koji se prijavljuju tako da su sanse jako male.

#34 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 20 September 2010 - 18:10

I u USA je verovatno, kao i svugde u svetu, je bitno i u kojoj si oblasti diplomirao. Nekako mi se cini, neka me neko ispravi ako gresim, da ce diplomiranom arheologu biti teze da nadje brzo posao u struci nego neko sa computer sciencea (milsim na pravi CS ovde, ne na CS za koji se diplome dobijaju na ekonomiji) ili engineering-a. Tako da ne treba olako ocenjivati sta je problem prosecnog diplomca.

Ne znam zasto me uhodis iz teme u temu. Poredis ekstremne primere kao arheologija i sa druge strane inzenjerstvo. Kao neko ko je studirao u 3 razlicite zemlje i 3 razlicite oblasti poznajem veliki broj studenata i mogu da kazem da situacija pri zaposljavanju za diplomce nije ruzicasta nigde.

Naravno da ce rudarski inzenjer u Australiji, programer u Indiji ili stomatolog u Norveskoj verovatnije dobiti posao nego neki drugi profili, ali pogledaj spektar svih postojecih oblasti na univerzitetima pa vidi koji je procenat deficitarnih. Ne mogu svi studirati u tih nekoliko oblasti. Zato sam i napisao "prosecan diplomac".

Edited by noskich, 20 September 2010 - 18:21.

#35 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 20 September 2010 - 18:23

dobro, naravno da sve uzimam sa rezervom. ako je moj engleski bez mane, i ako imam diplomu da sam profesionalni predavač engleskog jezika, kakve veze ima gde sam završila faks..

no nebitno, bumo videli, ne žurim se nigde

iskreno najviše me interesovao odgovor balkanike, nadam se da će se pojaviti uskoro i reći malo više o tome kako je ona dobila posao :)

#36 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 20 September 2010 - 18:29

dobro, naravno da sve uzimam sa rezervom. ako je moj engleski bez mane, i ako imam diplomu da sam profesionalni predavač engleskog jezika, kakve veze ima gde sam završila faks..

no nebitno, bumo videli, ne žurim se nigde

iskreno najviše me interesovao odgovor balkanike, nadam se da će se pojaviti uskoro i reći malo više o tome kako je ona dobila posao :)

Slusaj, nemam ja nista protiv tvog faksa samo ti kazem kakva je situacija na terenu. Poslodavac ce uvek izabrati native speaker-a ako moze da bira i hoce da to plati. Tako da je tvoja prodja u zemljama gde se kao profesor/ka jezika najvise zaradjuje mala nazalost. To nije slucaj sa Kinom gde postoji znatan deficit, a ne mogu svi koji hoce da pohadjaju casove tamo da plate native speaker-a. Tako da eto zato je 650, a nije 22 pa. Ne kazem da je potpuno nemoguce, ali verovatnoca da dobijes 22 pa je jako mala.

A Balkanika je vec napisala (preporuka-citaj temu od pocetka).

#37 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 20 September 2010 - 18:41

ne budi snishodljiv, naravno da sam pročitala temu od početka.

i naravno da ne mislim da bih odma imala platu od 35000 dolara :)

od balkanike me zanima jedino šta ona misli o mom fakultetu, da li je završila anglistiku ili neki drugi faks + celta

i da, nisam upoznata sa yoyogijevim radom, ali informacije koje mi je on dao su sa sajta iz linka koji je ostavio, a ne nešto što je on izmislio.

Edited by who_farted, 20 September 2010 - 18:45.

#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 September 2010 - 22:12

Yoyogi je poznat po davanju informacija "iz glave" a bez neke zaledjine. Radnu vizu kao profesorka engleskog u Koreji ne mozes dobiti ako nemas drzavljanstvo i zavrsen fakultet u nekoj od 7 zemalja u kojima je engleski maternji: US, CAN, UK, IRE, SA, AUS i NZ.

Za Japan ne postoji deficit native speakera koji se prijavljuju tako da su sanse jako male.

Ti poznata luzercina Foruma, za sta god se uhvatis temeljnio se izgogla i - propadne.

Oko yoyogija ima nastavnika engleskog na stotine, to su zapravo jedini zapadnjaci koje vidja okolo godinama.

Kao "profesor" ne moze da dobije vizu u Koreji, ne znam gde moze, ali za te kurseve koje oni drze to nije "profesor", to je neko certifikovan da drzi nastavu tog nivoa.

Ako u Thai ima 60 hiljada takvih, u Japanu mozda 250 hiljada, U Koreji 100 hiljada...ko je ostao da predaje engleski u zemljama nativnog govornog podrucja?
Naravno, kod kuce su ostali upravo nastavnici engleskog.

Od onih koji krstare Azijom i zive od nastave retko ko je nastavnik engleskog, mahom su nesto drugo + certifikat.

#39 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 21 September 2010 - 03:10

Ti poznata luzercina Foruma, za sta god se uhvatis temeljnio se izgogla i - propadne.

Oko yoyogija ima nastavnika engleskog na stotine, to su zapravo jedini zapadnjaci koje vidja okolo godinama.

Kao "profesor" ne moze da dobije vizu u Koreji, ne znam gde moze, ali za te kurseve koje oni drze to nije "profesor", to je neko certifikovan da drzi nastavu tog nivoa.

Ako u Thai ima 60 hiljada takvih, u Japanu mozda 250 hiljada, U Koreji 100 hiljada...ko je ostao da predaje engleski u zemljama nativnog govornog podrucja?
Naravno, kod kuce su ostali upravo nastavnici engleskog.

Od onih koji krstare Azijom i zive od nastave retko ko je nastavnik engleskog, mahom su nesto drugo + certifikat.

Ne moze da dobije bilo kakvu radnu vizu za Koreju ako nije drzavljanin i diplomac univerziteta u jednoj od 7 zemalja koje sam naveo. Vec sam napisao pre, u Koreji sam ziveo sa profesorima engleskog i znam situaciju oko zaposljavanja tamo iz prve ruke.

http://can-vancouver...es/index.jsp#e2

Long-term Visa to teach a Foreign Language (E-2)
(Click here for related information in Korean)

Eligible Applicants

o Be a citizen of a country where English is the primary language. (U.S.A, Canada, Australia,
New Zealand, England, Ireland and South Africa only)

Ovo isto vazi i za vizu E-1

Professor (E-1)
o People who are qualified according to the 'Higher Education Act' standards and wish to teach
at educational facilities.

U Koreji osim E-1 i E-2 ne postoji viza sa kojom legalno moze da predaje engleski.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Japan opet ne moze kao sto sam rekao jer je studije zavrsila u Srbiji i nije native speaker.

http://www.teachingi...m/japanfaq.html

1. What do I need to get a Work Visa for teaching in Japan?
In order to get a Work Visa to teach in Japan, one needs to have a BA or BS degree from a US; UK; Australian; NZ; or other western post-secondary institution. One must submit an ORIGINAL degree to Japanese Immigration in order to get the required Certificate of Eligibility.

http://www.transitio...t_started.shtml

Japan ’s immigration laws require you to have a bachelor’s degree (in any subject) to be eligible for a work visa. If you have a degree and your native language is English everything is pretty much straightforward once you have found a company to sponsor you.

Postoje zaobilazni nacini kako bi eventualno mogla da predaje tamo a to je studentska viza sa kojom moze da radi part-time ili udaja. To je sto se tice Koreje i Japana. Zato i preporucujem Kinu kao pocetnu destinaciju nakon koje sa iskustvom od nekoliko godina mozda bi imala sansu za nesto bolje, ovako sada tesko.

Edited by noskich, 21 September 2010 - 03:26.

#40 mrd

mrd
  • Members
  • 14,735 posts

Posted 21 September 2010 - 03:45

I u USA je verovatno, kao i svugde u svetu, je bitno i u kojoj si oblasti diplomirao. Nekako mi se cini, neka me neko ispravi ako gresim, da ce diplomiranom arheologu biti teze da nadje brzo posao u struci nego neko sa computer sciencea (milsim na pravi CS ovde, ne na CS za koji se diplome dobijaju na ekonomiji) ili engineering-a. Tako da ne treba olako ocenjivati sta je problem prosecnog diplomca.

Postoji velika razlika izmedju CS i CE, ali ako ti je diploma zadovoljavajuca i prodjes interview + te ne mrze ko srbina, :) dobices posao, ako imaju poterbu.
Moras da budes lociran skladno svojoj diplomi, ako trazis posao kao masinac za motorna vozila, posao trazis u Detroitu, za ostale struke opet biras lokaciju, shodno diplomi i vestini.

#41 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 September 2010 - 03:53

Ne moze da dobije bilo kakvu radnu vizu za Koreju ako nije drzavljanin i diplomac univerziteta u jednoj od 7 zemalja koje sam naveo. Vec sam napisao pre, u Koreji sam ziveo sa profesorima engleskog i znam situaciju oko zaposljavanja tamo iz prve ruke.

http://can-vancouver...es/index.jsp#e2

Long-term Visa to teach a Foreign Language (E-2)
(Click here for related information in Korean)

Eligible Applicants

o Be a citizen of a country where English is the primary language. (U.S.A, Canada, Australia,
New Zealand, England, Ireland and South Africa only)

Ovo isto vazi i za vizu E-1

Professor (E-1)
o People who are qualified according to the 'Higher Education Act' standards and wish to teach
at educational facilities.

U Koreji osim E-1 i E-2 ne postoji viza sa kojom legalno moze da predaje engleski.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Japan opet ne moze kao sto sam rekao jer je studije zavrsila u Srbiji i nije native speaker.

http://www.teachingi...m/japanfaq.html

1. What do I need to get a Work Visa for teaching in Japan?
In order to get a Work Visa to teach in Japan, one needs to have a BA or BS degree from a US; UK; Australian; NZ; or other western post-secondary institution. One must submit an ORIGINAL degree to Japanese Immigration in order to get the required Certificate of Eligibility.

http://www.transitio...t_started.shtml

Japan ’s immigration laws require you to have a bachelor’s degree (in any subject) to be eligible for a work visa. If you have a degree and your native language is English everything is pretty much straightforward once you have found a company to sponsor you.

Postoje zaobilazni nacini kako bi eventualno mogla da predaje tamo a to je studentska viza sa kojom moze da radi part-time ili udaja. To je sto se tice Koreje i Japana. Zato i preporucujem Kinu kao pocetnu destinaciju nakon koje sa iskustvom od nekoliko godina mozda bi imala sansu za nesto bolje, ovako sada tesko.

Znaci, ne mogu srpski diplomci za Koreju.

Upbeat verzija bi bila:

The demand for English teachers in Korea greatly exceeds the supply, and just about anyone from an English-speaking country with a four-year university degree can find a job here.

Pravis uvod za jos jednu diskriminaciju koja te zakopava?

#42 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 21 September 2010 - 06:16

...
Also note that large schools are looking for native English level fluency. This doesn't mean that ESL teachers can't find work if English is not their mother tongue. It means these folks spend more time applying for positions before they get hired.[/i]

Na rucku, pitam kolege (Japanci, svi su isli ili idu na kurseve engleskog) da li suvideli nastavnika iz neke od zemalja koje nisu jedna od 7 (US, UK, Canada, Oz, NZ, SA, Ireland).

Od 4 njih, troje jeste: Filipinca, Malezijca i Cheha.

Nisu ih pitali odakle im diplome i gde su ziveli, sami su se predstavljali kao iz tih zemalja.

#43 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 585 posts

Posted 21 September 2010 - 07:37

Znaci, ne mogu srpski diplomci za Koreju.

Upbeat verzija bi bila:

The demand for English teachers in Korea greatly exceeds the supply, and just about anyone from an English-speaking country with a four-year university degree can find a job here.

Pravis uvod za jos jednu diskriminaciju koja te zakopava?

Pa to i jeste poenta cele teme, da nećeš imati velikih problema da nađeš posao ako si native speaker sa fakultetskim obrazovanjem (koje ne mora uvek biti profesor engleskog), a da ostali koji to nisu nemaju previše šansi :)

Na rucku, pitam kolege (Japanci, svi su isli ili idu na kurseve engleskog) da li suvideli nastavnika iz neke od zemalja koje nisu jedna od 7 (US, UK, Canada, Oz, NZ, SA, Ireland).

Nisu ih pitali odakle im diplome i gde su ziveli, sami su se predstavljali kao iz tih zemalja.

Bilo bi zanimljivo znati koliko dugo su tamo... pre nekih desetak godina je bilo daleko lakše non-native profesorima koji dolaze prvi put nego što je danas -_-

Edited by mjeftic, 21 September 2010 - 07:39.

#44 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,298 posts

Posted 21 September 2010 - 07:52

Ne znam zasto me uhodis iz teme u temu.

Precenjujes svoj znacaj - zar zaista mislis da nemam pametnija posla nego da tebe pratim.

Poredis ekstremne primere kao arheologija i sa druge strane inzenjerstvo. Kao neko ko je studirao u 3 razlicite zemlje i 3 razlicite oblasti poznajem veliki broj studenata i mogu da kazem da situacija pri zaposljavanju za diplomce nije ruzicasta nigde.

Narocito ako imaju pogresne kvalifikacije, nemaju nikakvo radno iskustvo i zele da ih odmah zaposle kao menadzere projekta.

Naravno da ce rudarski inzenjer u Australiji, programer u Indiji ili stomatolog u Norveskoj verovatnije dobiti posao nego neki drugi profili, ali pogledaj spektar svih postojecih oblasti na univerzitetima pa vidi koji je procenat deficitarnih. Ne mogu svi studirati u tih nekoliko oblasti. Zato sam i napisao "prosecan diplomac".

Izbor oblasti studija je licna odgovornost studenta. "Deficitarne struke" su svugde deficitarne uglavnom zato sto ih studenti izbegavaju, najcesce zbog zahtevnosti studija - ne zato sto postoji neki propis koji brani da vise studenata upisuje iste. Primer iz Srbije: medju fakultetski obrazovanim najvise nezaposlenih prijavljenih na biroima je pravne i ekonomske struke. Diplomci prava i ekonomije, u proseku, najduze cekaju na posao u struci i cesto rade poslove koji ne zahtevaju fakultetsko obrazovanje. Istovremeno se svake godine upise, sto na drzavnim sto na privatnim univerzitetima, vise buducih pravnika i ekonomista nego svih ostalih struka zajedno (ukljucjuci i "neperspektivne" FPN, Fakultet zastite na radu i slicne). Daklem "prosecan diplomac" sam bira svoju sudbinu.

Edited by tomas.hokenberi, 21 September 2010 - 07:53.

#45 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 22 September 2010 - 04:51

OK, apsolvirali smo za Koreju da ne moze apsolutno. Za Japan postoji sansa, mada jako tesko, a mislim za pocetnika koji je non-native i nije zavrsio fakultet u English speaking country gotovo nemoguce. Zato i mislim da bi bilo daleko lakse ako prvo odradi godinu-dve u Kini pa onda se prebaci negde drugde.