Jump to content

Photo
- - - - -

TEFL i/ili CELTA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#16 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 17 August 2010 - 11:19

QUOTE (golosina @ 17.08.2010, 10:43) <{POST_SNAPBACK}>
hvala Golubice. Ja sam u Portugalu, ali to je cinjenica koja ce se mozda uskoro menjati.
Znaci, ovi pripremni casovi se odnose iskljucivo na metodiku, ne na jezik sam po sebi, ako sam dobro shvatila?
U svakom slucaju meni bi trebala i neka provera, pa i priprema engleskog pre nego sto se upustim u tako nesto, tako da, ako toga nema, imala bih i neki dodatni trosak. Kad se sve sabere, ne znam opet koliko se isplati, ali mora se nekad i rizikovati...

E da, mislim da ti treba diploma kao uslov za upis kursa. Da, akcenat je na metodici, ali u nekom trenutku bi se dotakla i predavanja gramatike. Tada je ucenica iz price shvatila da ne zna gramatiku, jer iako je native speaker, nikad nije ucila engleski na taj nacin, recimo nije znala sta su kondicionali. Zato ne sumnjam da ces se ti sasvim lepo snaci sto se toga tice smile.gif

Edited by Golubica, 17 August 2010 - 11:25.

#17 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 17 August 2010 - 20:17

QUOTE (Golubica @ 17.08.2010, 11:19) <{POST_SNAPBACK}>
E da, mislim da ti treba diploma kao uslov za upis kursa. Da, akcenat je na metodici, ali u nekom trenutku bi se dotakla i predavanja gramatike. Tada je ucenica iz price shvatila da ne zna gramatiku, jer iako je native speaker, nikad nije ucila engleski na taj nacin, recimo nije znala sta su kondicionali. Zato ne sumnjam da ces se ti sasvim lepo snaci sto se toga tice smile.gif

Neka posebna diploma, ili bilo koja od ovih medjunarodno priznatih...? I za koji stepen znanja minimum? Izvinjavam se sto prvo pitam ovde, a googlanje mi tek predstoji, ali stvarno mi mnogo znaci da mi suzite dileme i opcije.
Sad koliko shvatam, akcenat je na metodici, ali ima i jezickih stvari. Ali sto se samog ispita tice, on se sastoji, pretpostavljam i iz znanja engleskog i iz metodike, tako sam ja barem shvatila? huh.gif

#18 Europe_patriot

Europe_patriot
  • Members
  • 245 posts

Posted 17 August 2010 - 20:19

QUOTE (mjeftic @ 13.08.2010, 18:21) <{POST_SNAPBACK}>
Pre dosta godina sam se interesovao za CELTA ispit... verovatno su mi informacije prilično bajate, ali pošto tema ima 0 odgovora, bolje nego ništa. smile.gif Nisam siguran da je TEFL ispit/sertifikat, ako se na to misli, ispravite me ako grešim?

Kad sam se zadnji put raspitivao (kao što rekoh, ima sigurno 5-6 godina), jedino mesto u Srbiji gde se nudio CELTA sertifikat, bila je škola jezika Rainbow iz Novog Sada. Ne znam kakva je situacija danas, moguće da se još negde nudi. Kurs se držao preko leta čini mi se mesec ili mesec i po (svaki dan), tako nešto; cena je bila oko 1000€ + oko 100 funti za izdavanje sertifikata (uzmite to okvirno, pošto je sve po sećanju).

Koliko su priznati, koliko se isplate - mnogo zavisi od zemlje u koju se ide i kakva je situacija u toj zemlji, mislim da nema pravila. U nekim zemljama su npr. poželjni nastavnici kojima je engleski maternji jezik (bilo kakvog obrazovanja), a za ostale ne mare puno, ali opet, treba se raspitati za konkretnu zemlju. S druge strane izbor nam je prilično sužen, tj. ne znam da li kod nas uopšte postoji neka alternativa CELTA sertifikatu, kad sam se raspitivao to je bio jedini međunarodno priznat sertifikat koji se mogao dobiti. Naravno, uvek postoji opcija obuke za predavača u nekoj drugi zemlji, verovatno postoji gomila kurseva u UK/SAD, ali to verovatno nije baš jefitno. smile.gif

CELTA se koliko znam više ne održava u Rainbow u Novom Sadu. mislim da je sad ima u Beogradu u International House Belgrade škola Syllabus (možeš lako naći na internetu)

QUOTE (mjeftic @ 14.08.2010, 11:03) <{POST_SNAPBACK}>
I ja sam isto čuo za Koreju, tako da sam davnih dana digao ruke od toga. smile.gif Znaš li možda kakva je situacija u Japanu?

koliko znam u Japan malo ko uspe da ode tako da bude primljen preko neke institucije, tamo uspevaju samo najbolji.

QUOTE (noskich @ 16.08.2010, 16:44) <{POST_SNAPBACK}>
Pa jeste, kao non-native speaker bez iskustva u "zapadnim" zemljama tesko je imati prodju osim ako ti bas sekira ne upadne u med. Koliko sam cuo trenutno je za pocetnika Kina dobra solucija jer je potraznja ogromna. Sad koliko bi zaradila pitanje je, ali posao bi definitivno dobila i ako si ozbiljna u vezi ESL kao profesije to iskustvo u Kini od godinu-dve bi te moglo ko zna gde odvesti kasnije.

upravo idem iduće nedelje u Kinu na godinu dana u takvom aranžmanu. navodno dobijamo oko 650 eura mesečno, plus stan i hrana su obezbeđeni (inostrani tičeri žive u jednoj kući)

#19 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 18 August 2010 - 11:55

QUOTE (balkanika @ 17.08.2010, 21:19) <{POST_SNAPBACK}>
upravo idem iduće nedelje u Kinu na godinu dana u takvom aranžmanu. navodno dobijamo oko 650 eura mesečno, plus stan i hrana su obezbeđeni (inostrani tičeri žive u jednoj kući)

Ako si pocetnik onda je to solidna ponuda. Mada, nemoj mnogo ocekivati od stana i hrane, moze se desiti da to bude krevet u sobi sa 3-5 ljudi, a sto se tice hrane da otpadne uglavnom na pirinac i noodles. Naravno, ne mora da znaci, ali moze da bude. U svakom slucaju jedno dobro zivotno iskustvo i moguce lepa odskocna daska za nesto kasnije. Cestitam.

#20 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 20 August 2010 - 16:33

QUOTE (golosina @ 17.08.2010, 21:17) <{POST_SNAPBACK}>
Neka posebna diploma, ili bilo koja od ovih medjunarodno priznatih...? I za koji stepen znanja minimum? Izvinjavam se sto prvo pitam ovde, a googlanje mi tek predstoji, ali stvarno mi mnogo znaci da mi suzite dileme i opcije.
Sad koliko shvatam, akcenat je na metodici, ali ima i jezickih stvari. Ali sto se samog ispita tice, on se sastoji, pretpostavljam i iz znanja engleskog i iz metodike, tako sam ja barem shvatila? huh.gif

Dovoljna je bilo koja fakultetska diploma, a za ostala pitanja, evo sajta za Beograd http://www.ihbelgrad..._ENG/Celta.html
Tu mozes da vidis sta tacno dobijas wink2.gif

#21 Europe_patriot

Europe_patriot
  • Members
  • 245 posts

Posted 02 September 2010 - 17:22

Ako si pocetnik onda je to solidna ponuda. Mada, nemoj mnogo ocekivati od stana i hrane, moze se desiti da to bude krevet u sobi sa 3-5 ljudi, a sto se tice hrane da otpadne uglavnom na pirinac i noodles. Naravno, ne mora da znaci, ali moze da bude. U svakom slucaju jedno dobro zivotno iskustvo i moguce lepa odskocna daska za nesto kasnije. Cestitam.

evo izvestaja...imas maksimalno povlascen polozaj u odnosu na sve ostale tamo...ne samo sto se tice plate koja je 4 puta veca od one koju za isti posao ima kinez, nego i svih mogucih povlastica sto se tice posla. (imas pravo da odspavas posle rucka itd. )posto sam se prijavila za nastavnicu engleskog u vrticu, od hrane imam, kao i svi zaposleni, dorucak, rucak i uzinu (ono isto sto jedu i deca), "smestaj" je stan sa tri spavace sobe, dnevnom i trpezarijom a koji delim sa jos jednom nastavnicom.odmah su mi dali na koriscenje laptop i uveli internet u stan, a kad pada kisa do stana imas prevoz skolskim autobusom

#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,713 posts

Posted 03 September 2010 - 11:54

evo izvestaja...imas maksimalno povlascen polozaj u odnosu na sve ostale tamo...ne samo sto se tice plate koja je 4 puta veca od one koju za isti posao ima kinez, nego i svih mogucih povlastica sto se tice posla. (imas pravo da odspavas posle rucka itd. )posto sam se prijavila za nastavnicu engleskog u vrticu, od hrane imam, kao i svi zaposleni, dorucak, rucak i uzinu (ono isto sto jedu i deca), "smestaj" je stan sa tri spavace sobe, dnevnom i trpezarijom a koji delim sa jos jednom nastavnicom.odmah su mi dali na koriscenje laptop i uveli internet u stan, a kad pada kisa do stana imas prevoz skolskim autobusom

Je li to neki aparthejd tamo? Zasto imas cetiri puta vecu platu za isti posao?
I sta oni rade dok ti spavas posle rucka? Hlade te listom banane -_- ?
Autobus u slucaju kise na tvom mestu ne bih prihvatila. Ili taksi ili da me vozi kuli u riksi :) .

#23 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 03 September 2010 - 13:50

ti kao da nikad nisi cula kineza da prica engleski.

jel' to znaci da si vec tamo? daj, ako te ne mrzi utiske o samom gradu i zivotu tamo (mozda na drugoj temi).

#24 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 09 September 2010 - 14:27

evo price iz amerike

Edited by Lift Going Up.., 09 September 2010 - 14:28.

#25 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 09 September 2010 - 14:51

evo price iz amerike

"After sending out resumes for more than a year and coming up empty-handed, the recent graduate from San Diego State University was ready to make a bold move."

Realne okolnosti u kojima se prosecni diplomac nalazi danas. Ne razumeju ljudi koji nisu u takvoj situaciji kako to izgleda.
Ja sam sasvim ozbiljno rekao da bih se zbog dobrog posla preselio bilo gde ukljucujuci Antarktik, Somaliju, pacificka ostrva itd. Zapala je Australija 16K kilometara daleko i nije upalilo. Sta je sledece videcemo. Ako ne nadjem nista do kraja godine idem za Singapur. A ako ne Singapur ko zna, mozda i ja zavrsim u Kini. Poznajem nekoliko Kineza, kolega sa studija-povratnika u Kinu, koji su mi preporucili da dodjem i da bi mi mogli pomoci. Sad, da li je to samo ljubaznost ili ozbiljno videcemo.

Edited by noskich, 09 September 2010 - 14:59.

#26 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 September 2010 - 22:48

I sta oni rade dok ti spavas posle rucka? Hlade te listom banane -_- ?
Autobus u slucaju kise na tvom mestu ne bih prihvatila. Ili taksi ili da me vozi kuli u riksi :) .

U Thai ima pravilo o minimalnoj plati za strance (ukljucujuci i nastavnike). To da bi ih ucinilo skupim i nateralo domace da dobro razmisle da li im se isplati pre nego sto ih zaposle.
Cak ide i po zemljama: koliko za Amerikance, koliko za Australijance, Koliko za Kanadjane...

Ostale pogodnosti - tek treba da se vidi sta to znaci

#27 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 20 September 2010 - 12:46

Mene samo jedna stvar zanima. koliko je u svemu ovome priznata moja diploma filološkog fakulteta u beogradu? smer anglistika.

ja već radim sa decom i odraslima, imam gomilu iskustva, stvarno mi ne treba nikakva obuka, pa me zanima da li može samo da se polaže sam test, čisto da dobijem sertifikat.

i da li se može otići (konkretno u kinu) bez celta-e?

#28 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,298 posts

Posted 20 September 2010 - 14:32

"After sending out resumes for more than a year and coming up empty-handed, the recent graduate from San Diego State University was ready to make a bold move."

Realne okolnosti u kojima se prosecni diplomac nalazi danas. Ne razumeju ljudi koji nisu u takvoj situaciji kako to izgleda.
Ja sam sasvim ozbiljno rekao da bih se zbog dobrog posla preselio bilo gde ukljucujuci Antarktik, Somaliju, pacificka ostrva itd. Zapala je Australija 16K kilometara daleko i nije upalilo. Sta je sledece videcemo. Ako ne nadjem nista do kraja godine idem za Singapur. A ako ne Singapur ko zna, mozda i ja zavrsim u Kini. Poznajem nekoliko Kineza, kolega sa studija-povratnika u Kinu, koji su mi preporucili da dodjem i da bi mi mogli pomoci. Sad, da li je to samo ljubaznost ili ozbiljno videcemo.

I u USA je verovatno, kao i svugde u svetu, je bitno i u kojoj si oblasti diplomirao. Nekako mi se cini, neka me neko ispravi ako gresim, da ce diplomiranom arheologu biti teze da nadje brzo posao u struci nego neko sa computer sciencea (milsim na pravi CS ovde, ne na CS za koji se diplome dobijaju na ekonomiji) ili engineering-a. Tako da ne treba olako ocenjivati sta je problem prosecnog diplomca.

#29 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 September 2010 - 15:44

Mene samo jedna stvar zanima. koliko je u svemu ovome priznata moja diploma filološkog fakulteta u beogradu? smer anglistika.

ja već radim sa decom i odraslima, imam gomilu iskustva, stvarno mi ne treba nikakva obuka, pa me zanima da li može samo da se polaže sam test, čisto da dobijem sertifikat.

i da li se može otići (konkretno u kinu) bez celta-e?

Video sam da se u Australiji priznaje, priznaje se i radno iskustvo po nivoima (uzrast) studenata. Morao je neki ispit, sad da li je bas bio CELTA, ne secam se.
I predavalo se strancima (mahom Azija) koji se spremaju za polaganje ESOL za upis na fakultete u Australiji.

Drugo, mali broj profesionalnih nastavnika ide u Kinu ili u Aziju. Oni koji imaju diplomu stranih univerziteta, engleski im je maternji, imaju iskustvo i rese da odu u Aziju, obicno idu u International Schools ili na fakultete. Verovatno non-native speaker sa diplomom Filoloskog u Beogradu ne bi isao direktno na te pozicije ali u Kini i Koreji (i Japanu) je trziste veliko i posla uvek ima.

Mozda 80% cele industrije nastave engleskog u Aziji radi na entry level: mladi ljudi, ~23-27 godina, avanturisti, sa bilo kojim fakultetom, 100$ za online TESOL certificate i eto ih u poslu. Angazuju ih agencije i najbolje preko njih ici. Kad te oni salju na posao ili oni bas i izvode nastavu u svojim prostorijama, malo se sta pita.

Google "teaching English in Korea" ili Japan, ima online prijava pa ce ti odmah biti jasno sta da ocekujes. Moguce da bi bilo pitanja jer nisi native speaker.

Edited by yoyogi, 21 September 2010 - 06:04.

#30 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 20 September 2010 - 16:07

Hvala :)

sve će se raspitam
čudno mi je što gore Balkanika spominje da dobijaju 650 evra mesečno, a u linku koji je postavila lift going up piše da full time profesori zarađuju po 24000 dolara godišnje.
ispada da je to što je neko native veoma bitno.

oću svojih 24 000 nećete da me prevarite!
-_-