Jump to content


Photo
- - - - -

Saobracaj iz perspektive jednog motocikliste


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 August 2010 - 02:36

Nakon citanja komentara na vesti u kojima se govori o saobracajnim nesrecama gde su umesani motocikli toliko sam se iznervirao da sam morao da otvorim temu na forumu.

Poslednja vest o pogibiji jednog para je bila prilicno povrsna i nije izneto ko je nesrecu izazvao ali se po komentarima vidi da ljudi odmah okrivljuju motoriste!?!?

Isto tako, zbog velikog broja bahatih manijaka na motorima, ljudi misle da smo svi mi koji vozimo motore takvi.

Imam 25 godina. Bitna informacija kada je rec o ovoj temi.

NAPOMENA: Ovo sve govorim u ime motorista koji se ponasaju normalno u saobracaju a koji su ugrozeni u saobracaju i van njega konstantnim svrstavanjem u isti kos sa bahatim manijacima.

Informacije koje cu izneti su proverene i nisu subjektivnog karaktera!
E pa vozaci automobila, evo par cinjenica, od koje niste mogli sve da znate ako niste vozili motor, jer se ne vide bas sve stvari jasno iz bezbednosti sedista u automobilu:

0. Vozaci motocikla kada su krivi, najcesce ubiju sebe. Vozaci automobila kada su krivi, najcesce ubiju motociklistu!!!

1. nisu svi vozaci motora debili koji voze na zadnjem i ubijaju decu na putu. Ima nas mnogo koji postujemo pravila voznje i ne pokusavamo nikog da impresioniramo nego vozimo za svoju dusu. PROTIV MANIJAKA NA 2 TOCKA SE BORIMO I MI i NE ZELIMO da nas poistovecujete!!!

2. motor je najlepse prevozno sredstvo, ali i najopasnije, sto cu pokazati licnim primerima:.

3. retko ko daje zmigavac kada obilazi motor, sto je mene vise puta dovelo u jako opasnu situaciju.

4. kada se obilazi motocikl, treba mu dati prostora, jer je jako strasno biti na pola metra do auta koji vas obilazi.
na relaciji Sabac-Novi Sad mi se ovo desava 4-5 puta po voznji.

5. ne ulazite u makaze motociklisti, jer iako nam je vozilo uzano, treba nam prostora za manevrisanje oko rupa, delova, guma, mrtvih macaka.... Ovo mi se desava oko 2 puta na istoj relaziji.

6. GLEDAJTE PREKO RAMENA pri obilazenjima i prestrojavanjima! Motocikl je manji i ne vidi se uvek u retrovizoru, sto nije greska motocikliste, vec je jednostavno tako! Pravila saobracaja bas iz tog razloga odredjuju obavezan pogled preko ramena, jer nema tog retrovizora koji pokriva sve uglove, ni kad su veca vozila u pitanju. Ne mozete jednostavno reci BAS ME BRIGA! Motora ima i ako ne marite za njihove zivote, marite za to sto cete vi na sud. Ovo mi se posebno cesto desava u gradu, a danas su mi to uradili i policajci, sa sve deranjem na mene sto ne gledam kuda vozim??!! Valjda su mislili da ih obilazim.

7. Provlacenje kroz kolonu kod nas nije dozvoljeno i ne podrzavam isto. Moram da priznam da to mnogi rade, ali i da je u nekim drzavama zapada to dozvoljeno i da se vozaci obucavaju da se ponasaju u skladu sa tim. U svakom slucaju ako do nesrece dodje na ovaj nacinkod nas, ne mogu da krivim vozace automobila. Po mom misljenju automobilisti su duzni gledati preko ramena i u retrovizor samo kada se prestrojavaju skrecu ili obilaze, a ne stalno!

8. Kada skrecete levo, DOBRO POGLEDAJTE da li vam motor dolazi u susret. Ovako nastrada ogroman broj motociklista, jer im je oduzeta prednost! Opet, ako motor dolazi u susret ogromnom brzinom, njegova je krivica ako se nesto desi. Puno poznanika mi je palo sa motora ovako, krecuci se legalnim brzinama. Poucen iskustvom drugih, vozim 30-40 kroz raskrsnice bez obzira na zeleno svetlo, pa kome smeta neka svira, boli me uvo.

9. Ne mozete voziti paralelno auto pored motora!! Evo juce pratim kamion a iza mene napeta kolona. Ja ga ne obilazim jer ne osecam da je bezbedno. U jednom momentu lik iza mene pocinje da me obilazi i da vozi kola paralelno sa mnom, ostavljajuci mi prostor od pola metra na putu! Nisam se skoro tako uplasio! I na kraju se dere na mene sto ne obilazim kamion?!?! Srecom vozac iza mene mi je napravio mesta da se izvucem posto ovog manijaka nije bilo briga za MOJ ZIVOT! sto je za njega ogebotina za mene je ZIVOT! jedan kontakt i nema mene!

10. Ne lepite se za motor od pozadi. To mnogo izaziva nervozu kod vozaca motora i ne mozemo biti koncentrisani na put ispred sebe jer moramo mnogo da gledamo u retrovizor. Kada mi se neko zalepi, obavezno mu dam signal da me obidje.. Vise volim takve ispred sebe.

11. Postoje forumi na internetu gde se okupljaju motoristi i gde se najcesce vode duge teme o tome koliko smo ugrozeni i koliko niko to ne zarezuje ni 2%. Na tim istim forumima se takodje strasno osudjuje svaka bahatost od strane motociklista. Skoro je na jednom takvom forumu pokrenuta akcija za stampanje propagandnog materijala o ugrozenosti bajkera. MIslite li da bismo to stvarno radili da nema potrebe za tim? Bespomocni smo jer nas je tesko razumeti ako i sami ne vozite motor. Jednostavno niste svesni koliko smo ranjivi i ugrozeni. Mnogi su odustali od voznje zbog frustracija koje su doziveli u saobracaju. Automobilisti to ne rade, jer prosto receno nemaju ni potrebu zato sto im je nivo ugrozenosti 100x manji. Jednostavno imaju kabine, pojaseve, airbegove... Mi imamo kacigu koja stiti od udara od 8m/s i to je to. Onoliko koliko motorista ugrozi automobilistu nije ni 100. deo od obrnute situacije, kao sto kaze nulta tacka ovog izlaganja.

12. Najcesce niste obavesteni o dobrim akcijama motorista, vec samo o manijacima koji ubijaju decu na pesackom pa mi nije tesko ni da razumem zasto nemate bas pozitivno misljenje o nama. Tu su posete raznim ustanovama, deci sa Kosova, davanje krvi, sadjenje drvoreda, deda mraz akcije... Rade li to udruzenja vozaca automobila? Cak je bilo organizovano davanje krvi za vreme poslednjeg protesta u BG. Ko jos tako protestuje u Srbiji?

13. Mnoooogo manje ljudi su ubili motoristi od automobilista pa opet niko ne kaze da su svi automobilisti ludaci, dok obrnuto... Nazalost jedna budala je ubila dete motorom u NS i svi smo razapeti zbog tiga. Organizovan je skup protiv bahatih vozaca a sirom grada polepljene plakate sa MOTOCIKLOM na sebi ?! MOotociklisti ubili 2-3 ove godine, automobilisti ubili oko 100 motociklista do sad!!

14 ...


Izvinjavam se na duzini posta, ali strasno sam razocaran "specijalnim" tretmanom motocikalista u narodu i medijima.
Jos jednom napominjem da govorim u ime normalnih vozaca i ne zelim da nas poistovecujete sa budalama, kao sto ni ja ne generalizujem vozace auta zbog pojedinaca.

Uzgred, vozim i automobil isto koliko i motor.

Oprostite na losem kvalitetu teksta, ipak je pola 4 ujutru.

Edited by jokam, 08 August 2010 - 02:38.


#2 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 August 2010 - 02:56

I da, zasto vesti uvek kazu: Motor udario kamion... Zasto ne: kamion udario motor ili sudar kamiona i motora? U danasnjoj nesreci je ipak kamion bio kriv, vozac pijan... Toga u vesti nema. Pusten je intervju sa "ocevicima" koji spekulisu da je motorista kriv a nisu videli nesrecu vec ih je motor obisao kilometar ranije.. Sve to stvara jako losu sliku o nama.

#3 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 08 August 2010 - 11:03

ovo gde si nabrojao kako vozaci treba da se ponasaju u saobracaju sa motociklistima je jako dobro. bilo bi odlicno da se napravi od toga stampano upustvo (cak sa slikama), ali napisano bas tako, licno, kako si ti napisao, pa da posaljes novinama i sl. jer je ocigledno da ljudi neznaju kako da dele put sa motociklistima.

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 August 2010 - 13:53

QUOTE (jokam @ 08.08.2010, 03:36) <{POST_SNAPBACK}>
0. Vozaci motocikla kada su krivi, najcesce ubiju sebe. Vozaci automobila kada su krivi, najcesce ubiju motociklistu!!!

Sto je logicna posledica cinjenice da je motocikl vozilo koje ne pruza nikakvu zastitu svom vozacu pri sudaru, bez obzira na to ko je skrivio sudar. Ta cinjenica nikako nije nesto sto se moze koristiti kao argument za manju ili vecu krivicu kod sudara.
QUOTE
1. nisu svi vozaci motora debili koji voze na zadnjem i ubijaju decu na putu. Ima nas mnogo koji postujemo pravila voznje i ne pokusavamo nikog da impresioniramo nego vozimo za svoju dusu. PROTIV MANIJAKA NA 2 TOCKA SE BORIMO I MI i NE ZELIMO da nas poistovecujete!!!

Nisu. Ali ih ima i takvi se lakse zapaze i upamte.

QUOTE
2. motor je najlepse prevozno sredstvo, ali i najopasnije, sto cu pokazati licnim primerima:.

Ovo "najlepse" je stvar ukusa. Prevozna sredstva ne delim po "lepoti" vec funkcionalnosti. Prevozno sredstvo sluzi da me prebaci iz tacke A do tacke B. Cim prevozno sredstvo postane nesto u cijoj se lepoti uziva ("vetar u kosi" itd), lako se predje na uzivanje u brzini, a posle toga eto i fatalnih posledica.

QUOTE
3. retko ko daje zmigavac kada obilazi motor, sto je mene vise puta dovelo u jako opasnu situaciju.
4. kada se obilazi motocikl, treba mu dati prostora, jer je jako strasno biti na pola metra do auta koji vas obilazi.
na relaciji Sabac-Novi Sad mi se ovo desava 4-5 puta po voznji.

Nazalost tako je. Mnogi vozaci zbog "male sirine" smatraju da mogu obici motociklistu bez davanja svetlosne signalizacije. Dok se nesto ne promeni to mora biti motivacija motociklistima, kao "slabijoj strani", da voze opreznije i ne menjaju naglo pravac kretanja. S druge strane cesto sam video motocikliste koji obilaze sa desne strane ili preko trotoara direktno srljajuci u nesrecu.

QUOTE
8. Kada skrecete levo, DOBRO POGLEDAJTE da li vam motor dolazi u susret. Ovako nastrada ogroman broj motociklista, jer im je oduzeta prednost! Opet, ako motor dolazi u susret ogromnom brzinom, njegova je krivica ako se nesto desi. Puno poznanika mi je palo sa motora ovako, krecuci se legalnim brzinama. Poucen iskustvom drugih, vozim 30-40 kroz raskrsnice bez obzira na zeleno svetlo, pa kome smeta neka svira, boli me uvo.

Nazalost ovo je tacno. Ali nema veze samo sa motociklistima odnosno posledicama po njih. Jako puno vozaca uopste ne postuje prvenstvo.


QUOTE
9. Ne mozete voziti paralelno auto pored motora!! Evo juce pratim kamion a iza mene napeta kolona. Ja ga ne obilazim jer ne osecam da je bezbedno. U jednom momentu lik iza mene pocinje da me obilazi i da vozi kola paralelno sa mnom, ostavljajuci mi prostor od pola metra na putu! Nisam se skoro tako uplasio! I na kraju se dere na mene sto ne obilazim kamion?!?! Srecom vozac iza mene mi je napravio mesta da se izvucem posto ovog manijaka nije bilo briga za MOJ ZIVOT! sto je za njega ogebotina za mene je ZIVOT! jedan kontakt i nema mene!

10. Ne lepite se za motor od pozadi. To mnogo izaziva nervozu kod vozaca motora i ne mozemo biti koncentrisani na put ispred sebe jer moramo mnogo da gledamo u retrovizor. Kada mi se neko zalepi, obavezno mu dam signal da me obidje.. Vise volim takve ispred sebe.

11. Postoje forumi na internetu gde se okupljaju motoristi i gde se najcesce vode duge teme o tome koliko smo ugrozeni i koliko niko to ne zarezuje ni 2%. Na tim istim forumima se takodje strasno osudjuje svaka bahatost od strane motociklista. Skoro je na jednom takvom forumu pokrenuta akcija za stampanje propagandnog materijala o ugrozenosti bajkera. MIslite li da bismo to stvarno radili da nema potrebe za tim? Bespomocni smo jer nas je tesko razumeti ako i sami ne vozite motor. Jednostavno niste svesni koliko smo ranjivi i ugrozeni. Mnogi su odustali od voznje zbog frustracija koje su doziveli u saobracaju. Automobilisti to ne rade, jer prosto receno nemaju ni potrebu zato sto im je nivo ugrozenosti 100x manji. Jednostavno imaju kabine, pojaseve, airbegove... Mi imamo kacigu koja stiti od udara od 8m/s i to je to. Onoliko koliko motorista ugrozi automobilistu nije ni 100. deo od obrnute situacije, kao sto kaze nulta tacka ovog izlaganja.

12. Najcesce niste obavesteni o dobrim akcijama motorista, vec samo o manijacima koji ubijaju decu na pesackom pa mi nije tesko ni da razumem zasto nemate bas pozitivno misljenje o nama. Tu su posete raznim ustanovama, deci sa Kosova, davanje krvi, sadjenje drvoreda, deda mraz akcije... Rade li to udruzenja vozaca automobila? Cak je bilo organizovano davanje krvi za vreme poslednjeg protesta u BG. Ko jos tako protestuje u Srbiji?

13. Mnoooogo manje ljudi su ubili motoristi od automobilista pa opet niko ne kaze da su svi automobilisti ludaci, dok obrnuto... Nazalost jedna budala je ubila dete motorom u NS i svi smo razapeti zbog tiga. Organizovan je skup protiv bahatih vozaca a sirom grada polepljene plakate sa MOTOCIKLOM na sebi ?! MOotociklisti ubili 2-3 ove godine, automobilisti ubili oko 100 motociklista do sad!!



Uopste mi nije jasno kakvo je onda uzivanje u voznji motora pored takvog stalnog stresa. Covek mora biti mazohista da sebe svakodnevno izlaze takvom stresu.


QUOTE (jokam @ 08.08.2010, 03:56) <{POST_SNAPBACK}>
I da, zasto vesti uvek kazu: Motor udario kamion... Zasto ne: kamion udario motor ili sudar kamiona i motora? U danasnjoj nesreci je ipak kamion bio kriv, vozac pijan... Toga u vesti nema. Pusten je intervju sa "ocevicima" koji spekulisu da je motorista kriv a nisu videli nesrecu vec ih je motor obisao kilometar ranije.. Sve to stvara jako losu sliku o nama.


Pa recimo ako je motor isao velikom brzinom i naglo presao u suprotnu traku i naleteo na kamion, da se to tesko moze opisati kao "kamion udario u motor".


#5 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 August 2010 - 15:56

QUOTE (tomas.hokenberi @ 08.08.2010, 14:53) <{POST_SNAPBACK}>
...


sve si ovo lepo primetio... nemam nista da dodam, osim da mi se najviše svidja njegova 3ka:

a motoristi uvek daju žmigavac kad pretiču bilo motor bilo auto? rolleyes.gif

#6 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 August 2010 - 18:17

Kao sto rekoh pricam u ime onih koji postuju pravila, ali to izgleda NIJE bas uzeto u obzir... Ima onih koji nepostuju, ima ih vise, tako je, samo nemojte zbog toga osudjivati sve.



QUOTE
Ta cinjenica nikako nije nesto sto se moze koristiti kao argument za manju ili vecu krivicu kod sudara.


I nije argument, vise je kao napomena odnosno skretanje paznje automobilistima na tu cinjenicu, preventiva - ne argument.

QUOTE
Ovo "najlepse" je stvar ukusa.



Tako je, ali kao sto naslov kaze, pricam o sebi.

QUOTE
Prevozna sredstva ne delim po "lepoti" vec funkcionalnosti.


U autu vozite telo na motoru dusu smile.gif Hehe mala sala. Motor nije bas prevozno sredstvo u tom smislu. Vecina ga koristi razonode radi. Automobil se koristi za A-B a motor za A-B-C-D-A smile.gif Nemojte odmah da mislite da ako kazem da je motor igracka, da mislim na brzinu. Ja najvise uzivam u sporijoj voznji jer onda mogu da gledam oko sebe a ne samo pravo. To je jos jedna od predrasuda koje vladaju.


QUOTE
Ali nema veze samo sa motociklistima odnosno posledicama po njih


Nema ali s obzirom da 80% nesreca u gradu nastaje na ovaj nacin kada su motociklisti u pitanju mora da se pomene. Za automobile nisam siguran koji je procenat.



QUOTE
Pa recimo ako je motor isao velikom brzinom i naglo presao u suprotnu traku i naleteo na kamion, da se to tesko moze opisati kao "kamion udario u motor".


Vidim da je pocelo standardno kontriranje na koje nikako da se naviknem i protiv kojeg upravo protestujem ovom temom. U ovom slucaju od prekjuce, "motor je udario u kamion" jer je ovaj isekao krivinu, a imao je i alkohol u krvi sto ne pise u vestima jer je izvestavac ocigledno pun predrasuda. Evo jedne izjave o tom dogadjaju:

QUOTE
Nesreca se dogodila u dugoj desnoj krivini u smeru Kraljevo - Usce, i to tako sto je kamion iz suprotnog smera sekao krivinu (dupla puna, ali to sustinski nista ne menja, u svim krivinama je puna linija, makoliko je puta iscrtali). Na ovaj kamion prvi su naleteli Stanimir i Violeta (Severian) ali su ga uspeli izbeci vozeci uz samu stenu, medjutim to vozaca kamiona uopste nije vratilo u svoju traku. Za njima su naisli nesrecni Mare i Marija i direktno ih je pokupio, motor se razleteo od siline udarca, pa je Dragan (ovo je sada prepricana njegova izjava pa mozda neki detalj u ovom momentu nije bas potpuno tacan, unapred se izvinjavam zbog toga) pokusavajuci da izbegne udes, ipak zakacen malo kamionom a zatim i automobilom iza kamiona. Pretpostavljam da je u nekom momentu bilo nemoguce odrzati kontrolu upravljanjem, te da je tako i njihov motor pao ali sa, srecom, daleko blazim posledicama od nesrecnih Marije i Marka.

Severian se vratio nazad kad je video da niko vise ne izlazi iz krivine, tamo su zatekli stravican prizor, smrt je bila trenutna....od policije, prilikom davanja izjava, saznali su da je vozac kamiona pritom bio i pod dejstvom alkohola, iako u ovom momentu nisu mogli da potvrde u kojoj meri (profesionalcima ionako nista ne znaci nijedna cifra sem apsolutne nule), tako da samo secenje krivine mozda nije islo samo po sebi, vec je posledica sprege kojecega, a najgore sto je mozda posledica i alkohola. Kazem najgore, jer ko zna koliko je takvih i ovog momenta za volanima.



QUOTE
Uopste mi nije jasno kakvo je onda uzivanje u voznji motora pored takvog stalnog stresa. Covek mora biti mazohista da sebe svakodnevno izlaze takvom stresu.

Zato sto su lepi momenti zaista lepi. A sto se mazohizma tice postoje momenti kada se slazem sa tobom. To dodje nekako kao alkohol alkoholicarima: pijes da ti bude lepo, a svestan si da ti moze biti lose, al jbg navukao si se...


QUOTE
Nazalost tako je. Mnogi vozaci zbog "male sirine" smatraju da mogu obici motociklistu bez davanja svetlosne signalizacije. Dok se nesto ne promeni to mora biti motivacija motociklistima, kao "slabijoj strani", da voze opreznije i ne menjaju naglo pravac kretanja. S druge strane cesto sam video motocikliste koji obilaze sa desne strane ili preko trotoara direktno srljajuci u nesrecu.


tako je! Tako se i ponasam i govorim manje iskusnima da se tako ponasaju.


QUOTE
S druge strane cesto sam video motocikliste koji obilaze sa desne strane ili preko trotoara direktno srljajuci u nesrecu.

U pravu si potpuno. Velika vecina vozaca motora nema ni znanje, ni iskustvo a ni mozak za voznju motora i nije svesno na kakvo vozilo sedaju. Posebno se pogorsala situacija u poslednje vreme uvozom jeftinih skutera koje svako dete ima, sa sve slemicima na glavi koji ne stite nista osim frizure.


QUOTE
a motoristi uvek daju žmigavac kad pretiču bilo motor bilo auto?


Ko je to rekao?? Ja nisam. Samo ga vi dajte, i sve ce biti u redu. Ja ga dajem UVEK, ali UVEK zbog svoje bezbednosti prvenstveno. A ovo je LICNO izlaganje ne uopstenje. Niko ovde ne govori o svim motociklistima. da ponovim naslov: Saobracaj iz perspektive jednog motocikliste. Budala na motorima procentualno ima mnogo vise nego u kolima ali je ukupan broj manji, te motorista cesce nailazi na budale u autu nego obrnuto, a to nas kosta zivota.


I ja vozim automobil, znam kako je iz oba ugla. Ako ne znate, ne osudjujte u startu. Ne vodim ovde rat protiv automobilista a vidim da je moja namera POTPUNO POGRESNO shvacena. Samo zelim da skrenem paznju na greske koje mozda ne uvidjate, kao na primer koliki strah izazivate kada obilazite preblizu. U automobilu ga nema, znam. Druga stvar: Automobil se mnogo lakse vozi pravo od motocikla, jer se ne upravlja rukama vec celim telom. Takodje, kolima mozete da zgazite mrtvu macku ako morate, a motorom je to mnogo opasno pa nam treba mesta za obilazenje.


UKRATKO, da ne sirimo pricu nabrajajuci poteze bahatih vozaca: Budala ima na obe strane. S obzirom na cinjenicu da je vozac motora ugrozeniji, sto se svi slazu, imam samo 2 saveta:

za motoriste: vozite kao da svi hoce da vas ubiju i propustajte svakoga. Razumite da nisu svesni u kakvoj ste situaciji i koliko strasnije izgleda biti na otvorenom nego u kabini i u krajnjem slucaju o
vasoj se glavi radi ko god da je u nesreci kriv! Vi koji zelite da jurite, dizete na zadnji i vozite 150... Ne smatram vas bajkerima i delim misljenje sa automobilistima o vama... Samo nemojte ubiti nekog drugog i blatiti sve nas ostale koji vozimo motor. VI doprinosite ocajnom ugledu koji imamo i zbog kojeg se ovde jedva borim da napravim razliku izmedju vas i nas smile.gif

za automobiliste: motora na ulicama IMA i ponasajte se tako! Ne mozete da racunate na to da vas niko ne obilasi samo zato sto ne vidite nista u retrovizoru!!! POGLED PREKO RAMENA! (onaj ko mi bude rekao da je pogled suvisan, svesno krsi pravilo saobracaja i necu odgovarati ni na kakav komentar) njihovom ili vasom greskom velika verovatnoca da cete odgovarati za neciji zivot ( ili necete ako niste krivi, ali ce vas proganjati misao da st enekog ubili) ako samo i malo "cuknete" motor ili ga isterate sa putanje svojim obilazenjem i slicno... Nije poenta ko je kriv, poenta je kako ziveti posle sa tim? Da li je lakse ne obici nekoga, ili izbaciti zmigavac nego izgubiti silno veme i nerve ako do nesrece dodje? A malo je potrebno, bas zbog one cinjenice (ne argumenta) broj 0. Za vas su namenjene sve one tacke u kojima sam nabrojao kriticne situacije, ali bih rekao da nema efekta i da je prkos pobedio...






#7 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 August 2010 - 18:27

QUOTE
Cim prevozno sredstvo postane nesto u cijoj se lepoti uziva ("vetar u kosi" itd), lako se predje na uzivanje u brzini, a posle toga eto i fatalnih posledica.


Istina u ogromnom broju slucajeva. NE u mom i NE u mnogih drugih. Nikad ne vozim preko 80 van n. mesta, jednostavno mi nije lepo. Na motoru uzivam jer mi se svidja to sto vidim asfalt ispod sebe, to sto osecam miris sume kad idem preko fruske gore, to sto ga sam pregledam i servisiram... - nista ne ukljucuje brzinu!! Ali opet ljubav je tesko objansiti.

To je kao kad vam neko kaze da ste sa svakom devojkom samo zbog seksa!!!

Upravi je to jedno od tih generalisanja protiv koga se borim - ne uzivaju svi u brzini! Opet, tesko je razumeti ako ne probate, ali ako ne razumete nemojte sa sigurnoscu iznositi kao cinjenicu.

"Vetar u kosi" je izraz koji ne oznacava obavezno jurenje, vec slobodu i direktan dodir sa okolinom u kojoj se krecete. Brzina je stavka bitna maminim i tatinim napaljenim klincima. Brzina je nazalost prva asocijacija, cesto pogresna.

#8 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 August 2010 - 21:09

uživajk koliko god hoćeš u tom vetru u kosi (na kojim god brzinama), ali nadam se da si svestan da si po defaultu u životnoj opasnosti.
ne samo zbog nepoštovanja propisa ili odnosa vozača prema motoristima, nego što je to prosto tako.
sam si pomenuo jedan od važnih razloga: greška bilo automobiliste bilo motoriste za motiristu je gotovo sigurno tragična, a greške se, jbga - dešavaju. namerno ili slučajno - nije uopšte bitno.

ja lično, kad vidim motor u retrovizoru, bežim što više desno, usporavam, puštam ga - "sklanjaj se od mene, pretiči, beži, vozi, ..., radi šta 'oćeš, ali nemoj to da radiš u mojoj blizini" nije problem kad je saobraćaj regularan, ali kad su gužve, zna se ko je najnervozniji i najluđi...

#9 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 August 2010 - 21:45

QUOTE
ne samo zbog nepoštovanja propisa ili odnosa vozača prema motoristima, nego što je to prosto tako.


Sto znaci da to treba prihvatiti kao icnjenicu i ne treba nista da se menja? Kada je ona budala ubila dete motorom pre neki dan, organizovan je skup protiv motorista u sustini, kad (nirmalan) motorista iznese svoj problem, onda je to tako i nemoj da se bunis. Imas dvostruke standarde.

Hteo sam da ukazem kako neke stvari izgledaju iz ugla motoriste kako bi ako to zelite pomogli vozacu, kolegi u saobracaju da se ne oseca ugrozeno, posto pretpostavljam da mnogi nisu svesni koliko neke situacije su opasne po motoristu a iz kola izgledaju jednostavno i bezbedno.


Ovo ste shvatili kao rat temu izmedju motorasa i kola, sto je potpuno pogresno.

Pokusao sam pokrenuti temu o ugrozenosti motoriste a to se odmah pretvorilo u kontra temu, sto znaci da o tome ne zelite da razgovarate ili vas u krajnjem slucaju nije briga.

Ako se sa price o jednom problemu prebacujete na drugi ni jedan necete resiti.


QUOTE
uživajk koliko god hoćeš u tom vetru u kosi (na kojim god brzinama)


Arogancija je nepotrbna.

QUOTE
zna se ko je najnervozniji i najluđi


Je li? A ko? Opet generalizacija??

QUOTE
ja lično, kad vidim motor u retrovizoru, bežim što više desno


A kad vidis kola u retrovizoru? To je normalno? Taj nije divljak, ali od motoriste se bezi sto dalje jer je to odmah ludak koji ide i gazi ljude po ulicama.

Samo dokazujes moju tezu da su motociklisti omrazeni generalno a ne pojedinacno.

Edited by jokam, 08 August 2010 - 22:04.


#10 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 09 August 2010 - 01:17

Evo jos informacija za one koji misle da je motor udario u kamion:

QUOTE
...Возач теретног камиона Славиша Милошевић (45) и његов сапутник Алаксандар Кошутић ( 22) из околине Краљева остали су неповређени. Како незванично дознајемо код Милошевића је утврђена недозвољена доза алкохола у крви, па је чак 12 часова држан у просторијама крљевачке полицијске управе ради трежњења...


#11 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 August 2010 - 07:59

QUOTE (jokam @ 08.08.2010, 22:45) <{POST_SNAPBACK}>
Sto znaci da to treba prihvatiti kao icnjenicu i ne treba nista da se menja? Kada je ona budala ubila dete motorom pre neki dan, organizovan je skup protiv motorista u sustini, kad (nirmalan) motorista iznese svoj problem, onda je to tako i nemoj da se bunis. Imas dvostruke standarde.

Hteo sam da ukazem kako neke stvari izgledaju iz ugla motoriste kako bi ako to zelite pomogli vozacu, kolegi u saobracaju da se ne oseca ugrozeno, posto pretpostavljam da mnogi nisu svesni koliko neke situacije su opasne po motoristu a iz kola izgledaju jednostavno i bezbedno.


Ovo ste shvatili kao rat temu izmedju motorasa i kola, sto je potpuno pogresno.

Pokusao sam pokrenuti temu o ugrozenosti motoriste a to se odmah pretvorilo u kontra temu, sto znaci da o tome ne zelite da razgovarate ili vas u krajnjem slucaju nije briga.

Ako se sa price o jednom problemu prebacujete na drugi ni jedan necete resiti.


Arogancija je nepotrbna.


Je li? A ko? Opet generalizacija??


A kad vidis kola u retrovizoru? To je normalno? Taj nije divljak, ali od motoriste se bezi sto dalje jer je to odmah ludak koji ide i gazi ljude po ulicama.

Samo dokazujes moju tezu da su motociklisti omrazeni generalno a ne pojedinacno.


aman čoveče, kakva arogancija, kakva generalizacija.
pa ovo ti je borba s vetrenjačama?

meni, zapravo, nije jasno šta hoćeš ovom temom?
kome da ukažeš na problem? da nešto promeniš?
koliko ljudi će pročitati one tvoje teze. ja iako evo malo pratim ovu temu nisam pročitao sve... koliko će ih pročitati sve detaljno i razmisliti? ...

problem nepoštovanja propisa, nepoštovanja drugih učesnika u saobraćaju, nervoze, grešaka postoji i postojaće. ja za to nisam kriv, niti ćeš ti šta promeniti sve da organizuješ proteste na trgu...
šta ćeš, ljudi su takvi, teško se menjaju.
a glavni problem je što u svim situacijama u kojim se desi nega od negativnih pjava koje sam pomenuo i u kojim učestvuje motor, motor može da izvuče deblji kraj i to debelo deblji.
Tomas ti je lepo napisao - to je svakodnevni stres. Ja stvarno ne kapiram kako neko onda može da uživa praćen takvim konstantnim stresom.


#12 AkoPostaveNekogVisokog

AkoPostaveNekogVisokog
  • Members
  • 12,197 posts

Posted 09 August 2010 - 09:58

Napali ste coveka bez razloga. Licno poznajem dosta 'pristojnih' motorista, bas tih koji 'uzivaju u vetru u kosi'. I njima onakvi ludaci koji voze na jednom tocku kroz grad 120 kmh prave veliku stetu. To su uglavnom ljudi koji vode racuna o bezbednosti, i voze se radi same voznje i uzivaju u tome.
Za razliku od manijaka koji, kao sto rekoh, voze na jednom tocku ili 150 kmh kroz grad.

S te strane razumem jokam-a, jer se po defaultu krivica svaljuje na motoriste (nekad jesu krivi, nekad nisu, vrlo jasno).

Nemojte odmah da se hvatate za svaku nespretno srocenu recenicu, covek je ovde izrazio nezadovoljstvo zbog nepostovanja saobracajnih pravila, usled kojih motoristi (kao sto kaze, pripada onima koji ta pravila postuju) cesto strdaju.

#13 jokam

jokam
  • Members
  • 8 posts

Posted 09 August 2010 - 10:33

QUOTE
problem nepoštovanja propisa, nepoštovanja drugih učesnika u saobraćaju, nervoze, grešaka postoji i postojaće. ja za to nisam kriv, niti ćeš ti šta promeniti sve da organizuješ proteste na trgu...
šta ćeš, ljudi su takvi, teško se menjaju


Ako sam i tebi ukazao na nesto na sta nisi obracao paznju ranije, tema ima smisla. Tema jeste namenjena onima koji zele nesto da promene ali nisu znali ni da nas ugorzavaju nekim postupcima. Oni koji nece da se promene, nece se promeniti. Broba sa vetrenjacama? U pravu si.

Marvin. hvala na razumevanju i podrsci! Lepo je znati da ima i takvih.

Necu vise pisati. Pozdrav!

#14 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 09 August 2010 - 12:05

QUOTE
uživaj koliko god hoćeš u tom vetru u kosi (na kojim god brzinama), ali nadam se da si svestan da si po defaultu u životnoj opasnosti...

...Tomas ti je lepo napisao - to je svakodnevni stres. Ja stvarno ne kapiram kako neko onda može da uživa praćen takvim konstantnim stresom.


To je deo ugodjaja, stvar ličnih afiniteta i nema veze sa ostatkom priče. Ja recimo ne shvatam zadovoljstvo ispijanja piva ali to nikome do sada nisam rekao.

#15 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 09 August 2010 - 12:51

Cela poenta je u opštoj a i vozačkoj kultuti u Srba koja je inače na najprizemnijem nivou.
Vozio sam dvotočkaše od 14 godine.Počeo sam sasvim slučajno ali je to izgleda bila ljubav na prvi pogled i traje i do dan-danas.Unazad više od 10 godina ne vozim motcikl
aktivno ali sam mu se zato navozao dobrih 24-25 godina a čak više od deset godina "profesionalno" što bi se reklo u sklopu "zanata".Nego to na stranu....imao sam priliku i
zadovoljstvo da dobar deo uglavnom Istočne Evrope obidjem motorom pa i deo Azije.U svim zemljama oko nas a naravno pre svega kod nas je uvek bila ista situacija u
saobraćaju kad su u pitanju motociklisti.Jokam je lepo objasnio nema se šta dodati.
Izdvoji bih svoja iskustva u vožnji kroz Grčku.
Na otvorenom putu svaki vozač bez razlike kada vas ugleda u retrovizoru sklanja se što više može u stranu i propušta vas
Na auto-putu...ako gazite krajnjom levom trakom,vozači ispred vas će prvom prilikom preći u srednju ili desnu,zavisi koliko ih ima.
U velikim gradovima Solunu,Atini možda vam se čak i desi situacija kakve je Jokam opisao ali to je zanemarljivo i skoro uvek će slediti izvinjenje.
Možda na sve to ima uticaj količina dvotočkaša u Grčkoj...ne znam,ali znam da kod nas važi uglavnom pravo jačeg i to dugo neće da se promeni.
Kao što rekoh na početku...kultura je u pitanju....