Jump to content


Photo
- - - - -

Rat u BiH


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
135 replies to this topic

#1 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 29 July 2010 - 14:16

Naređenje za napad i likvidacije u Dobrovoljačkoj nije izdao Ganić. To su uradili Sefer Halilović, Zaim Backović "Zagi" i Kerim Lučarević "Doktor".
Šteta je što je ovaj slučaj iskorišten u političke svrhe i neće se doći do prave istine niti pravde za žrtve. Tužilaštvo Srbije od početka ovaj slučaj koristi u političke svrhe i nikada i nije namjeravalo da napravi realnu optužnicu. Tim ljudima sam imao prilike reći kada su podigli optužnice da će im slučaj pasti jer je optužnica neistinita i površno napisana. Smijuljili su se tada a evo prisjelo im je.

Edited by maks, 29 July 2010 - 14:16.


#2 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 29 July 2010 - 14:45

Naređenje za napad i likvidacije u Dobrovoljačkoj nije izdao Ganić. To su uradili Sefer Halilović, Zaim Backović "Zagi" i Kerim Lučarević "Doktor".
Šteta je što je ovaj slučaj iskorišten u političke svrhe i neće se doći do prave istine niti pravde za žrtve. Tužilaštvo Srbije od početka ovaj slučaj koristi u političke svrhe i nikada i nije namjeravalo da napravi realnu optužnicu. Tim ljudima sam imao prilike reći kada su podigli optužnice da će im slučaj pasti jer je optužnica neistinita i površno napisana. Smijuljili su se tada a evo prisjelo im je.

Sladak si stvarno. Cuj naredili likvidacije, pa ni manje ni vishe nego sva trojica. Nego bi li ti nesto od toga mogao i dokazati, osim sto podatke na raznim temama izvlacis iz mudne kese? Dokazi jbt, pa kud ces bolje, budi kljucni svjedok.

#3 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 29 July 2010 - 14:50

Ne budi siguran. Jedan od kolateralnih efekata može biti lagano stavljanje katanca na Specijalni Sud zato što mu je ugled značajno devalviran, a tome će se zdravo veseliti razni Službenici i Terenski Radnici.

Kako su prije desetak dana primljeni novi analitičari i saradnici u tužilaštvu, po konkursu koji su finansirali stranci, nema nagovještaja o zatvaranju suda. I tužilaštvo BiH se blamira pa i dalje opstaje. Trebaju oni vlastima.

Sladak si stvarno. Cuj naredili likvidacije, pa ni manje ni vishe nego sva trojica. Nego bi li ti nesto od toga mogao i dokazati, osim sto podatke na raznim temama izvlacis iz mudne kese? Dokazi jbt, pa kud ces bolje, budi kljucni svjedok.


Slučaj Dobrovoljačka je mnogo dublji nego što ti zamišljaš.
Naređenje je izdao Sefer, prenio ga Zagi a Kerim odradio na terenu. Slično naredbi za napad na kolonu iz kasarne Jusuf Džonlić kada je Sefer samoinicijativno preuzeo kontrolu pored striktne Alijine zapovijesti da se ljudi puste i Doka kao svjedoka.
O mučenju zarobljenih vojnika u Partizanu je znala najviša vlast u Sarajevu ali je sve zataškano. Kao i slučaj "Transporter" kada je 22.aprila 92 strijeljano 8 zarobljenih vojnika JNA.

Edited by maks, 29 July 2010 - 15:00.


#4 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 29 July 2010 - 14:53

Kako su prije desetak dana primljeni novi analitičari i saradnici u tužilaštvu, po konkursu koji su finansirali stranci, nema nagovještaja o zatvaranju suda. I tužilaštvo BiH se blamira pa i dalje opstaje. Trebaju oni vlastima.


Primili analitičare možda, al se ubiše sa vraćanjem Ovčare na prvi stepen. Ič ne verujem skotovima, ništa njima ne treba, već moraju. I siguran sam da bi mnogi bitni Službini Ljudi jako voleli da se ne znoje kada prolaze podno Lekinog Brda.

#5 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 29 July 2010 - 15:18

O mučenju zarobljenih iz Dobrovoljačke:

Sjednica Predsjedništva 4.maj 1992.

JERKO DOKO:...Ja se od prvog dana ne slažem, razgovarao sam sa
komandantom i komandantom policije vojne koja je formirana da
nijedan zarobljenik pa bilo to kog čina ili vojnik obični da se
nesmije tući. Ja sinoć nisam mogao spavati. Pobjegao sam tamo
u sobu kada sam vidio te ljude kako su istučeni, izmlaćeni, isprebijani
po nosu.
I tako, nekakvi pregovori se s njima vrše, izjave se
uzimaju i tako

PREDSJEDNIK: Gdje se to vršilo Doko?

JERKO DOKO: Evo gore u Komandi. Pazite ja se uopšte stim ne
mogu složiti kao čovjek. 173 čovjeka su tu. Pazite kada razmišljamo
ovako. Prije smo morali postaviti stvar. Da vojska nama
kaže, vojni stručnjaci koje smo tu stavili i formirali taj Štab da kažu
ako se izvuče odatle ta komanda što se ja s komandantom slažem
- i pobjegne nam dole, ona će odozdo komandovati i fino nas
uništiti ovdje. To vojnički nije mudro. Trebamo ih zadržati tu rasporediti
itd. Anarhija je bila. Gospodine predsjedniče morate se
staviti u ulogu ratnu i vrhovnog komandanta. Morate biti tu cijeli
dan. I u svakom momentu presudjivati. Ja neznam šta će nam to
sada donijeti. Ovdje je sada, zato je bila priča jer nam je donio -
ako možete malo taj mali papir. Donio nam je Karić. A ja sam bio
zabranio i napisao sam naredbu. Da ne može Karić ni bilo više
ništa nikakav papir bez mog potpisa nikakve izjave da daje mog
znanja. Ako ću ja zato odgovarati. A mimo mene su dvije odluke
prošle, do kojih je moglo doći do rata. I Kariće se opet - rekao
sam sinoć da se Karić ne smije javljati zato - samo da vi možete
s predsjednikom on opet je kontaktirao. Ja nemam šta tu raditi.
Ako se mene neće slušati.

PREDSJEDNIK: Ja imam utisak da se vrši izdaja da vam pravo
kažem. Ako se nešto kaže nemojte nešto raditi, a oni to urade ja
imam utisak da se radi po nalogu armije. I dolazi do konflikta.

JERKO DOKO: Ako sam ja ministar i ako sam ja dao naredbu ja
ču zato odgovarati. Ali ako se ne poštuje moja naredba ja nemam
šta tu tražiti. Pa kaže vojne starješine i gradjanaka lica koja su bila
u toj koloni (a ja neznam jeste li dogovorili da oni izidju ozgo u
toj koloni 173 čovjeka). Ako niste mi imamo pravo uhvatiti onda.
Od toga kako su sada obavljeni razgovori, noćas i jutros od toga
da se vrate Kukanjčevim jedinicama su se izjasnila 33 čovjeka,
starješine i gradjanska lica. A da idu kući da se ne vrate njima, a
neće ni sa nama da ostanu 139 gradjanskih lica i vojnika. A 1 se
oficir izjasnio samo da pridje TO-u.

PREDSJEDNIK: Samo mi reci je li pritiska na njih bilo? Prije toga.
Možda mnogi nisu ni smjeli, znaš vele pobiće nas itd.

JERKO DOKO: Ja neznam, ja sam vidio neke ljude tako
unakažene da nisam mogao to više gledati,


PREDSJEDNIK: Ma ko je to uradio?

JERKO DOKO: Ne bih htio ja - neka komandant priča o tome. Ja
sam htio samo napomenuti da sam ja kao čovjek i kao ministar
odbrane ne slažem s takvim načinom. Niti ću biti na čelu tog minstarstva
ako se ja ne budem pitao. Da ministar vodi politiku a
komanda operativu. I po onome se slažem s gospodinom predsjednikom

Edited by maks, 29 July 2010 - 15:46.


#6 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 29 July 2010 - 16:51

PREDSJEDNIK: Ma ko je to uradio?

JERKO DOKO: Ne bih htio ja - neka komandant priča o tome....



Ovaj kao ne zna, a ovaj drugi prvo to spomene, ali onda ne smije da kaze do kraja... 


Ne sjecam se kad je ovaj Doko smijenjen. U principu najgore od svega je sto je pod plastom nekog predsjednistva itd vlast bila 100% u rukama jedne stranke. I moram da priznam da su odlicno manipulisali. Prosto savrseno ko je sve odradjivao posao za njih, ali vlasti nisu dali ni mrvicu i svi su morali biti slijepi poslusnici, tako da se na kraju usro i Doko, koji je bio tada nista manje nego ministar odbrane.

#7 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 29 July 2010 - 18:10

Kako su prije desetak dana primljeni novi analitičari i saradnici u tužilaštvu, po konkursu koji su finansirali stranci, nema nagovještaja o zatvaranju suda. I tužilaštvo BiH se blamira pa i dalje opstaje. Trebaju oni vlastima.



Slučaj Dobrovoljačka je mnogo dublji nego što ti zamišljaš.
Naređenje je izdao Sefer, prenio ga Zagi a Kerim odradio na terenu. Slično naredbi za napad na kolonu iz kasarne Jusuf Džonlić kada je Sefer samoinicijativno preuzeo kontrolu pored striktne Alijine zapovijesti da se ljudi puste i Doka kao svjedoka.
O mučenju zarobljenih vojnika u Partizanu je znala najviša vlast u Sarajevu ali je sve zataškano. Kao i slučaj "Transporter" kada je 22.aprila 92 strijeljano 8 zarobljenih vojnika JNA.


Vidim da si upucen u dokumentaciju.
Transkript koji si iznio sam vec vidio negdje na netu i koliko mi je poznatop tim podatcima su baratali i svi prijashnji tuzioci koji su se bavili ovim sluchajem. Vrijedi napomenuti da je Predsjednistvo BiH zakljuchilo da zarobljenicima pod ovim uslovima ne moze garantovati prava po konvencijama i da je tada i donesena odluka da se oni puste.

Interesuje me medjutim jedna druga stvar, odnosno nachin interpretiranja u tuzilastvu u Srbiji. Kazes da su naredbu izdali gore navedeni- o kojoj se naredbi radi?
Pitam iz sljedeceg razloga: sva tuzilastva izuzev beogradskog smatraju da je kolona bila legitiman vojni cilj i da samo zaustavljanje kolone ili eventualna vojna dejstva po njoj ne krshe obichaje rata. Navodni dogovor o povlachenju je Kukanjac utanachio sa svojim taocem (dakle u tom trenutku lishen funkcije Predsjednika), chija je kcerka u datom trenutku takodje bila zarobljenik te vojne formacije i takav dogovor nije bio obavezujuci za Predsjednistvo BiH i vojne formacije pod njenim nadzorom.
Kako na ovo gleda tuziteljstvo u Beogradu?

Naravno moram i da kazem da svako maltretiranje ili ubistvo vec zarobljenih vojnika ni u kom sluchaju nema imunitet bez obzira na interpretaciju dogadjaja i da je osnovni razlog sto se tuzilastvo BiH bavi ovim pitanjem upravo ovaj.
I u sluchaju Tuzlanske Kolone se na BiH sudovima sudi osumnjichenom za pucanje u glavu ranjenom i zarobljenom vojniku. Chinjenica je da nashe tuzilastvo ima ogroman broj sluchajeva koje istrazuje i da s obzirom na masu, prioritet imaju sluchajevi koji su lako dokazivi ili u kojima je strahota zlochina takva da mu daje prednost u odnosu na ostale. Politichke pritiske na tuzilastvo takodje ne treba zanemariti, ali do sada se josh nije desilo da je podlegavshi njima tuzilac odustao od nekog sluchaja.

edit:
ah, evo sad vidim da si napisao: ...naredjenja za napad i likvidacije...
Sklon sam povjerovati da si u ovom dijelu s likvidacijama ili slabo informisan ili zlonamjeran. Zlonamjeran u svakom sluchaju ako ti se omaklo da pod napadom odmah uvrstish i likvidacije kao samopodrazumjevajuce.

Edited by disperzija, 29 July 2010 - 18:32.


#8 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 29 July 2010 - 18:25

Ovaj kao ne zna, a ovaj drugi prvo to spomene, ali onda ne smije da kaze do kraja... 


Ne sjecam se kad je ovaj Doko smijenjen. U principu najgore od svega je sto je pod plastom nekog predsjednistva itd vlast bila 100% u rukama jedne stranke. I moram da priznam da su odlicno manipulisali. Prosto savrseno ko je sve odradjivao posao za njih, ali vlasti nisu dali ni mrvicu i svi su morali biti slijepi poslusnici, tako da se na kraju usro i Doko, koji je bio tada nista manje nego ministar odbrane.


Predsjednistvo u tim prvim danima rata, a i vecim dijelom 92-ge nije imalo znachajnu kontrolu nad jedinicama. postojalo je nekoliko disciplinovanih i u komandu uvezanih formacija, ostalo su bile grupe po haustorima ili koje su ze vezale uz pojedince ( chesto prijeratne kriminalce ) i niko nije znao ko gdje sta radi. Kao aktivni uchesnik dogadjaj u tim danima, sklon sam povjerovati da je upavo ovakva situacija i bila zasluzna za uspjeshnu odbranu grada jer se i poslje pokazalo da je veliki broj ljudi na rukovodecim mjestima bio na spiskovima saradnika DB-a. Bez obzira na izvrsnu obavjestajnu mrezu, formacije VJ su uvjek dozivljavala iznenadjenja pri pokushajima izvrshenja ratnih zadataka. 2 maj bi sasvim drugachije izgledao da je odbrana grada bila centralizovana i dobro uvezana u komandni sistem- VJ bi nas pomela kao metlom.
Doko se tih dana dakle nije puno pitao.

A sto se tiche "plasta predsjednistva", sve do izbijanja rata sa HVO-om ono je vrlo dobro funkcionisalo s obzirom na situaciju i iako se hijerarhija dobro znala, daleko od toga da su njegovi chlanovi ili ministri u vladi bili puki promatrachi onoga sto je radila SDA. Poslje se situacija znachajno promjenila.

#9 tornjak

tornjak
  • Members
  • 4,038 posts

Posted 29 July 2010 - 19:02

Ja bi samo , protokola radi, da jos jedared okacim sliku sa tenkom koji je docekao Aliju na aerodromu u Butmiru po povrtku iz Lisabona.
Znate ono kada su ga spasili od Ganica koji je namjeravao da izvrsi drzavni udar.

Posted Image

Vider zastave sa ljiljanima na tenku.

#10 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 29 July 2010 - 19:09

Vrijedi napomenuti da je Predsjednistvo BiH zakljuchilo da zarobljenicima pod ovim uslovima ne moze garantovati prava po konvencijama i da je tada i donesena odluka da se oni puste.

Zarobljenici su pušteni zato što je to insistirao UNPROFOR a ne zbog brige vlasti u Sarajevu o njihovim pravima. Sefer se najviše protivio puštanju zarobljenika ali je Alijina bila zadnja. Ako si čitao transkripte trebao bi to znati.

Interesuje me medjutim jedna druga stvar, odnosno nachin interpretiranja u tuzilastvu u Srbiji. Kazes da su naredbu izdali gore navedeni- o kojoj se naredbi radi?

Zagi je prenio naredbu preko radio veze.

Pitam iz sljedeceg razloga: sva tuzilastva izuzev beogradskog smatraju da je kolona bila legitiman vojni cilj i da samo zaustavljanje kolone ili eventualna vojna dejstva po njoj ne krshe obichaje rata. Navodni dogovor o povlachenju je Kukanjac utanachio sa svojim taocem (dakle u tom trenutku lishen funkcije Predsjednika), chija je kcerka u datom trenutku takodje bila zarobljenik te vojne formacije i takav dogovor nije bio obavezujuci za Predsjednistvo BiH i vojne formacije pod njenim nadzorom.
Kako na ovo gleda tuziteljstvo u Beogradu?

Nemam nikakve zvanične veze sa tužilaštvom Srbije niti smatram njihovu optužnicu dobrom.
Dogovor o izvlačenju je postignut između vlasti u Sarajevu koje je predstavljao Ganić i Mekenzija kao predstavnika UN sa druge strane. Sam Mekenzi je bio u koloni kao garant. Ovi iz krnjeg predsjedništva se pravdaju da nisu znali da li je Alija u koloni i šta je sa njim a Jusuf Pušina,zamjenik ministra MUP, je neposredno pred polazak kolone bio u komandi vojne oblasti da se uvjeri u Izetbegovićev dogovor sa JNA. Tu su mu Alija i Mekenzi saopštili detalje dogovora koje je prenio Ganiću. Kasnije su se ovi iz predsjedništva napravili ludi i odbacili dogovor kada je kolona počela da izlazi na kapiju. Sefer i Kerim su i bez njih spremili plan a kada je krenula kolona javio se i Kljujić da potvrdi jer su u predsjedništvu dobili informacije o pripremama za napad. Alija je bio pušten niz vodu. Ta nihova igra sa slanjem poruka Dojlu koji je u Lukavici dok je sam Pušina pored komande i Mekenzija je krajne prozirna. Pokušavali su se izvući pred svijetom za napad u toj igri gluvih telefona.
Ne znam kakvi su dokazi poslati Hagu i Londonu pa je napad proglašen legitimnim. Tužilaštvo Srbije nikada nije željelo rasvijetliti ovaj slučaj kao ni Tuzlansku kolonu. Ostalo mi je u sjećanju šta mi je rekao jedan od direktnih učesnika pregovora iz same komande kako su zvali predsjedništvo u Beogradu i Branka Kostića da pitaju šta da rade tog 3.maja- javila mu se sekretarica i rekla da je Branko Kostić na prvomajskim praznicima i odmoru u Crnoj Gori.

Заги: "Порука од Загија, наређење од Загија за све јединице. Сва покретна возила непријатеља уништити. Припремити запаљиве смесе и све палити. Понављам: сва покретна возила од непријатеља уништити, припремити запаљиве смесе и палити све. Команда од Загија."

Заги: "Најближа јединица Добровољачкој, блокирати улицу, Заги овдје... Обарајте стабла, све живо, да се не могу ни милиметра помакнути и одма' по њима, ако пођу негдје бјежат'..."

Пушач(Стјепан Кљујић): "Команда, команда овдје. Слушај ме, слушај ме добро. Нема пропуштања војних возила, нема пропуштања борних кола, БОВ-ова, пинцгауера и осталог. То одмах има да се уништи..."

Заги: "Пушач, је л' можеш поновити то што си малоприје..."

Пушач: "Рекао сам да сам упутио поруку у Команду (Кукањцу) да гарантујемо пролаз без пуцања и провокација трима возилима УН-а и европских посматрача. А рекао сам да не дозвољавамо да се крећу војна возила... Заги, јеси л' чуо?"

Заги: "Добро је, преузето је."

Заги: "С обзиром на договор који је постигнут са Колмом Дојлом и свим странкама, договорено је да предсједник (Изетбеговић) дође у Предсједништво, те да се након тога кола УНПРОФОР-а окрену и оду на одредиште."

Пушач: "Г. Дојл, сада сам разговарао с њим, каже да су увјети били да кад крене предсједник, да крену и остала кола. Онда се г. Ганић и г. Колм Дојл нису добро разумјели..."

Пушач: "... Да ли су увјети договора били да се истовремено крене или да прво дође предсједник у Предсједништво?"

Ганић: "Прво треба предсједник да дође у Предсједништво..., а онда Кукањац треба да полази из Друге команде."

Заги: "... Јеси ли пренио г. Дојлу ову поруку г. Ганића?"

Пушач: "Јесам, дословце сам пренио... Овај капетан из УН-а је отишао да то каже г. Дојлу..."



Заги: "Свим јединицама ТО града: не дирати кола УНРОФОР-а... Возилима ЈНА не дозволити пролаз и уништити... кола УНПРОФОР-а пустити до зграде Предсједништва".

Заги: "Центар говори, нико вас више не чује, центар говори... нико не смије проћи... само возила УНПРОФОР-а... Наређење, сачекајте сви... Свим јединицама, извршна команда: ЈУРИШ!!! Из Врховне команде ТО БиХ... не могу возила пролазити... блокирајте то... док се предсједник не појави блокирај".

Дивјак "Не пуцај, војска се предаје"

Центар: "Радите оно што сам вам рекао… само рокај!"

Дивјак: "Је л' ово Ганић командује? Овај што се дере и највише виче?",

Дивјак: "Наши су зауставили колону... не могу ићи даље од Дрвеније".

Заги: "Одмах заробити све њих, знате шта им радити... не може нико да прође... спреми ланце... ако буду безобразни."



Predsjednistvo u tim prvim danima rata, a i vecim dijelom 92-ge nije imalo znachajnu kontrolu nad jedinicama. postojalo je nekoliko disciplinovanih i u komandu uvezanih formacija, ostalo su bile grupe po haustorima ili koje su ze vezale uz pojedince ( chesto prijeratne kriminalce ) i niko nije znao ko gdje sta radi. Kao aktivni uchesnik dogadjaj u tim danima, sklon sam povjerovati da je upavo ovakva situacija i bila zasluzna za uspjeshnu odbranu grada jer se i poslje pokazalo da je veliki broj ljudi na rukovodecim mjestima bio na spiskovima saradnika DB-a. Bez obzira na izvrsnu obavjestajnu mrezu, formacije VJ su uvjek dozivljavala iznenadjenja pri pokushajima izvrshenja ratnih zadataka. 2 maj bi sasvim drugachije izgledao da je odbrana grada bila centralizovana i dobro uvezana u komandni sistem- VJ bi nas pomela kao metlom.
Doko se tih dana dakle nije puno pitao.

Ti si jedan od onih koji vjeruju u mit o "napadu na Predsjedništvo" i pokušaju "osvajanja grada" 2.maja? :ph34r:

Krimosi u Sarajevu su bili uvezani preko Patriotske lige i spomenutog Kerima.

Edited by maks, 29 July 2010 - 19:14.


#11 disperzija

disperzija
  • Members
  • 626 posts

Posted 29 July 2010 - 20:00

1. Ako sam dobro razumio, preko Pushine je poslan sadrzaj dogovora Kukanjca i njegovog taoca u predsjednistvo, odnosno Ganicu? Dali kada kazesh da je postojao dogovor Mekenzi/ Ganic na to mislish? Srbijansko tuziteljstvo u Londonu je naime takodje priznalo da tog dogovora nije bilo, nego da je Ganic "obavjesten" o dogovoru Izetbegovic/Kukanjac.
Odnosno, imali nekih indicija da je Ganic kao vrshioc duznosti vrhovnog komadanta pristao na taj dogovor?
Ovo je bitno, zato sto Hashko tuziteljstvo polazi od toga da prema do sada dostupnim informacijama tog dogovora nije bilo i da je kolona iz tog razloga bila legitimni vojni cilj.
Transkript veze koji si prenio takodje govori u prilog tvrdnji da niko iz predsjednistva Kukanjcu nije dozvolio da krene iz kasarne.

2. U navedenom naredjenju za koje si rekao da je glasilo da se nekoga likvidira (pored naredjenja za napad koje je neupitno vishe manje), toga takodje nije bilo. Jasno se izdalo naredjenje da se koloni ne da prolaz ni po koju cijenu.

3. Sto se tiche drugog maja, to mozesh nekog drugog da hipnotishesh, sjecam se tog dana vrlo dobro. Vecina poginulih vojnika o kojima se u optuznici radi su poginuli ispred zgrade predsjednistva u pokushaju da vojnim vozilima dodju do njega iz pravca Skenderije. One slike izgorenih vozila i tramvaja koje su kruzile medijima u Srbiji kao dokaz pokolja nad kolonom 3. maja u Dobrovoljachkoj su snimljene 2. maja ispred zgrade predsjednistva, dakle dan prije i nekih kilometar zapadno od mjesta za koje se tvrdilo da je u pitanju.

edit: Mrzi me da trazim snimke tih borbi na YouTube, ali ako ce tebi pomoci da nadopunish materiju zrtvovacu se. Sarajevski "mitovi" su uglavnom odlichno dokumentovani.

Edited by disperzija, 29 July 2010 - 20:09.


#12 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 30 July 2010 - 00:05

1. Ako sam dobro razumio, preko Pushine je poslan sadrzaj dogovora Kukanjca i njegovog taoca u predsjednistvo, odnosno Ganicu? Dali kada kazesh da je postojao dogovor Mekenzi/ Ganic na to mislish? Srbijansko tuziteljstvo u Londonu je naime takodje priznalo da tog dogovora nije bilo, nego da je Ganic "obavjesten" o dogovoru Izetbegovic/Kukanjac.
Odnosno, imali nekih indicija da je Ganic kao vrshioc duznosti vrhovnog komadanta pristao na taj dogovor?
Ovo je bitno, zato sto Hashko tuziteljstvo polazi od toga da prema do sada dostupnim informacijama tog dogovora nije bilo i da je kolona iz tog razloga bila legitimni vojni cilj.
Transkript veze koji si prenio takodje govori u prilog tvrdnji da niko iz predsjednistva Kukanjcu nije dozvolio da krene iz kasarne.

2. U navedenom naredjenju za koje si rekao da je glasilo da se nekoga likvidira (pored naredjenja za napad koje je neupitno vishe manje), toga takodje nije bilo. Jasno se izdalo naredjenje da se koloni ne da prolaz ni po koju cijenu.

3. Sto se tiche drugog maja, to mozesh nekog drugog da hipnotishesh, sjecam se tog dana vrlo dobro. Vecina poginulih vojnika o kojima se u optuznici radi su poginuli ispred zgrade predsjednistva u pokushaju da vojnim vozilima dodju do njega iz pravca Skenderije. One slike izgorenih vozila i tramvaja koje su kruzile medijima u Srbiji kao dokaz pokolja nad kolonom 3. maja u Dobrovoljachkoj su snimljene 2. maja ispred zgrade predsjednistva, dakle dan prije i nekih kilometar zapadno od mjesta za koje se tvrdilo da je u pitanju.

edit: Mrzi me da trazim snimke tih borbi na YouTube, ali ako ce tebi pomoci da nadopunish materiju zrtvovacu se. Sarajevski "mitovi" su uglavnom odlichno dokumentovani.


Imaš Mekenzijevo svjedočenje, da nije bilo dogovora zar bi UNPROFOR bio uključen u tu stvar. Pušina je sve provjerio ali njegov cilj je bio drugačiji. Pružio je lažni osjećaj sigurnosti i dogovora.
Za 2.maj možeš uz Avaz i kahvu sa rajom prepričavati mitove ali reci nekome ko iole poznaje vojnu tematiku da se sa 50 ljudi kreće u zauzimanje grada od pola miliona stanovnika i bićeš više nego smiješan. Ista takvu matricu mitomanije je koristilo i tužilaštvo Srbije kad je povezalo ta dva dana u slučaj Doborovoljačka radi povećanja broja žrtava. Poginuli od 2.maja ne spadaju pod ratni zločin mada je napadom na Dom JNA prekršen jedan od sporazuma.
Taj nesrećni i pijani Kukanjac je nakon napada Ćeline ekipe na Dom poslao dvije grupe ljudi u sigurnu smrt šaljući ih u pomoć. To sve nikakve veze sa predsjedništvom nije imalo osim što je put druge grupe od Vojne bolnice do Doma prolazio u blizini Predsjedništva. Ti ljudi su išli ka Domu JNA i to je cijela priča o tom mitu o kome su i dokumentarci snimani.
Kome su trebali sukobi u Sarajevu za vrijeme pregovora u Lisabonu više je nego jasno. Takođe se zna ko je Aliju proglašavao izdajnikom i ko mu je zapržio ovu čorbu pred povratak na Sarajevski aerodrom.

#13 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 30 July 2010 - 13:27

Predsjednistvo u tim prvim danima rata, a i vecim dijelom 92-ge nije imalo znachajnu kontrolu nad jedinicama. postojalo je nekoliko disciplinovanih i u komandu uvezanih formacija, ostalo su bile grupe po haustorima ili koje su ze vezale uz pojedince ( chesto prijeratne kriminalce ) i niko nije znao ko gdje sta radi.


Sve je bilo pod kontrolom SDA, kroz Patriotsku Ligu, Zelene Beretke ili TO. Pod kontrolom SDA je bilo i to Predsjednistvo koje su sacinjavali A. Izetbegovic, E. Ganic, odbjegli F. Abdic i jos 4 osobe cija imena ne vrijedi ni pominjati, jer ih niko nije ni za sta pitao i predstavljali su samo ikebane, sto su opet da kazem odlicno radili, profesionalne ikebane, nanijevsi time ogromnu stetu generacijam koje su tek dolazile.

#14 hanns.g

hanns.g
  • Banned
  • 492 posts

Posted 30 July 2010 - 13:59

Jel stvarno neko vjeruje u pokušaj zauzimanja Sarajeva 02.05.1992. godine, sa 50 ljudi i 5 vozila?

#15 maks

maks
  • Members
  • 221 posts

Posted 30 July 2010 - 14:20

Jovan Divjak, intervju za NIN

Ne pucaj!

Dok sam razgovarao sa Alijom, čujem preko motorole kako jedan viče: "Skinite ga, izdao je svoj narod, izdaće i nas!"

Penzionisani general Jovan Divjak kaže za NIN da je slučajno rođen u Beogradu. Završio je najviše vojne škole, službovao u Bosni, važio za najomiljenijeg predavača na vojnoj školi u Sarajevu. Vojni sud ga je 1991. osudio na devet meseci zatvora zbog neovlašćenog izdavanja oružja Teritorijalne odbrane, a rat ga je 1992. zatekao na dužnosti oficira u Štabu TO. Odmah pristupa u TO BiH ("ostaje u njoj"). Obavljao dužnost pomoćnika načelnika Glavnog štaba Armije BiH, stekao čin brigadnog generala, ali ga je 1998. vratio Izetbegoviću.
Između svesti da je bio "trn u oku" srpskim nacionalistima i toga da u Armiji BiH nikada nije bio "adekvatno angažovan", Divjak je u Sarajevu verovatno najomiljeniji general. Obilazio je prve linije, ranjenike, pomagao "gde je god i kako mogao". Devetog maja 1992. i drugi put, 27. maja 1993. godine, Izetbegoviću je uputio pisane proteste u kojima ga upozorava na zločine nad civilima, posebno Srbima u Sarajevu, i postojanje privatnih zatvora, "kratko rečeno: na Cace, Ćele i ostale". Takođe, Divjak u drugom pismu, u kome (ponovo) daje ostavku na mesto zamenika načelnika Glavnog štaba navodi da "za trinaest meseci rata nikada nisam tretiran kao zamenik, već kao 'treći' (Musliman, Hrvat, Srbin), da nikada nije bio uključen u planiranje i organizovanje operacija". Kada je cinično raspoložen, kaže za sebe da je ikebana, a onda dodaje da "ni svaki cvet ne može u ikebanu". Od 1994. vodi Udruženje koje stipendira oko 200 dece bez roditelja. Za NIN priča kako je on doživeo napad na vojnu kolonu u u Dobrovoljačkoj ulici.

Haos u Sarajevu
"Komandovali su: niko i svi. Prvo, treba krenuti od tog 2. maja. Dakle, pričam o onome što ja znam, a ne o onome što nisam doživeo. Drugog maja je prvo gorela zgrada Pošte, goreo je grad, shvatio sam da je to artiljerijska priprema. Odjedanput su krenule nekakve kolone tenkova prema gradu iz Rajlovca, iz Lukavice, preko Vraca, neki su došli do Jevrejskog groblja, tri pincgauera do Skenderije, odjedanput mi u štabu TO nemamo telefonsku vezu sa pola grada, zato što je došlo do eksplozije u zgradi pošte. Dobijamo dramatične podatke iz jedinica, ono što se moglo. Naša je procena bila da JNA ima želju da izađe na levu obalu Miljacke. Sve se dešava na ulici od grupe do grupe, još nemamo dobro povezane opštinske štabove, nijednu brigadu, sve je organizovano na nivou sokaka. U to vreme imate 'zelene beretke', nekakvu 'Bosnu', 'Patriotsku ligu', pa Juke, Cace, Ćele. Svi su oni nezavisni, na njih čovek ne može da ima direktan uticaj. Onda i sa ovim našim štabom TO ima problema: 14. aprila je trebalo da se sve te jedinice stave pod zajedničku komandu. Međutim, Patriotska liga ne prihvata da uđe u štab TO. Sefer Halilović, koji vodi Patriotsku ligu, neće da prihvati komandu generala Hasana Efendića. Postoje nekakve tri linije komandovanja: Teritorijalna odbrana ima svoju, Patriotska liga svoju, SDA svoju. SDA je tokom čitavog rata imala svoju liniju, čak ni nama u Štabu to nije bilo dostupno, nismo znali šta se dešava, oni su postavljali komandante, oni su držali onoga koga su hteli.

Hoćemo napasti - nećemo
'Znači, tog 2. maja krenulo je puno malih jedinica i svaka samostalna pokušava da to zadrži. Ima varijanta, za koju mislim da nije sasvim u redu, da je to bio napad JNA na Predsedništvo. Mislim da je cilj bio da se spoje sa Kukanjcem, jer u to vreme su kasarne okružene. Polovinom aprila dogovoreno je da JNA mora napustiti Sarajevo. Krenuli su da se spoje sa Kukanjcem da bi se izvukli. Ali onaj dole na ulici ne zna šta oni hoće. Naravno, i putem lokalne propagande stvorena je atmosfera da je to za zaustavljanje, spali, ubij i sve kao što se dešavalo. Saznajemo da je Alija zadržan, mi u Štabu ne znamo šta ćemo raditi, ne znamo kako reagovati. Trećeg maja pre podne dobijamo informaciju da Alija treba da dođe na Bistrik i da se izvrši razmena. Mi u Operativnom centru ne znamo, možda Sefer zna, možda Hasan zna šta su se dogovorili Ganić i ostali. Problem je što nije funkcionisalo sve ono što treba u strukturi vojske, komandanti su i Hasan i Sefer, mnoge stvari su se odlučivale, a da mi nismo ni znali. Mi iz Operativnog centra prenosimo ljudima na terenu, za koje ne znamo ko su, da se zaustavi da proverimo da li je Alija zaista u kolima, mi smo imali podatak da treba da ide sa Kukanjcem sa tri vozila.

Sarajevska jalija
Iz znatiželje, a ne kako pričaju u Patriotskoj ligi da su poslali Divjaka - ma jesu šipak - iz znatiželje odlazim na to mesto, pitam: Je l' prošla kolona, kažu: 'Pre sat vremena.' Jeste li zaustavili? 'Nismo', kažu, 'bilo puno vozila'. Odem na Bistrik, vojnici JNA utovaraju, okolo te grupice, policija, zelene beretke, Patriotska liga, ne prepoznajem sve, znam pet-šest ljudi. I sad, raja okolo navija. Hoćemo napasti - nećemo. Pokušavam, dva puta pozivam vojnike JNA da nam se priključe. Naravno, niko ne trza, mi još ne znamo da li je Alija unutra.
Stoji tu jedan dedo sa nekim 'solunarom', hoće da napadne, hoće da opali, ja kažem: Nemoj, polako, videćemo. U tom momentu nailazi Delimustafić, pozdravlja narod, sve je u redu, Alija je tamo. Ipak, ja na nekakav način smirujem. To je ona jalija, prava jalija sarajevska, idemo - ne idemo. I odjedanput smiri se sve, kreće kolona i ja se vraćam na prethodno mesto u Dobrovoljačkoj. Vidim kolona je zaustavljena, ne zna se ko je zaustavio, neko, napred u malom vozilu, posle sam saznao, bio je Mekenzi, Lagumdžija i Alijina kćerka. Penjem se na transporter i vodim razgovor, onaj koji je snimljen. To traje petnaestak minuta, ja govorim dramatično, mi ne znamo šta je odgovoreno, ljudi okolo ne znaju, ja ne znam ni da li je Ganić znao šta je bilo. Bila je priča za tri vozila, odjedanput se pojavljuje 36. Zbog čega, ne znam. Treba prihvatiti da oni koji su dole bili nisu znali o čemu se radi. Tu je bio Pušina, pojavio se zet Alijin, uz kolonu se čuje galama, pucnjava, megafon, vičem: ne pucajte!
Ako neko i krene da optuži nekoga za tu Dobrovoljačku, to je sve bilo pod zaštitom UN. Tu je bio Mekenzi, znači, ono što je dogovoreno - dogovoreno je pod zaštitom UN, i zbog čega sada pucati. U principu, ti vojnici nisu bili ni naoružani. Tada dolazi Zoran Čegar, mene skida odozgo, ko si ti, silazi, i tog momenta ja odlazim kod Mekenzija. Kažem Mekenziju: Biće u redu. Na osnovu čega? Na osnovu toga da je ipak sve pod kontrolom, da je sa Alijom dogovoreno, da Alija prihvata, da je rekao da moramo da pustimo kolonu. U tom momentu to što se na čelu dešava pod kontrolom je. Tada ne znam šta se dešava, na začelju. Dok sam razgovarao sa Alijom, čujem preko motorole kako jedan viče: 'Skinite ga, izdao je svoj narod, izdaće i nas'."

GENERAL JOVAN DIVJAK,
Srbin u Armiji BiH


Edited by maks, 30 July 2010 - 14:30.