Jump to content

Photo
- - - - -

Zakon o licnom bankrotu u Srbiji ?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 vizl

vizl
  • Members
  • 351 posts

Posted 22 July 2010 - 12:51

Da li je mozda donesen ?
Sta se dogadja kada osoba prestane da placa ratu za kredit? U pitanju je bila neka vrsta potrosackog kredita i odobren je na osnovu prihoda zaposlenog u firmi. Posto se firma zatvorila covek nije u mogucnosti da otplacuje ratu za kredit koja je narasla na na 12k dinara... Koje su mu opcije i kakve on obaveze ima prema banci :ph34r:

Bankrot... Mamaaaa (:

Edited by vizl, 22 July 2010 - 12:51.

#2 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 22 July 2010 - 13:46

Opcije su mu da proda nešto od imovine pa lepo vrati kredit. Ili da pozajmi pare na drugoj strani, od rođaka, prijatelja itd.

Varijanta da se podigne kredit (a to su nečije tuđe pare, neko je radio i zaradio više nego što je potrošio i dao te pare u banku na čuvanje) pa da se nikad ne vrati neće da može.

Imaju banke i država puno različitih načina da naplate, a bankrot uopšte ne znači da se pare neće vratiti. To samo znači da dužnik prestaje da vraća kredit na način i u onoj dinamici kako je ugovorom definisano pa se sada definišu neki novi modaliteti otplate. U svakom slučaju, dok god ne vrati i zadnji dinar, država ga neće ostaviti na miru. Jednostavno, tako mora i tako treba. Ne mogu se tek tako i bez posledica otimati nečije tuđe pare.

#3 vizl

vizl
  • Members
  • 351 posts

Posted 22 July 2010 - 15:41

Opcije su mu da proda nešto od imovine pa lepo vrati kredit. Ili da pozajmi pare na drugoj strani, od rođaka, prijatelja itd.

Imaju banke i država puno različitih načina da naplate, a bankrot uopšte ne znači da se pare neće vratiti. To samo znači da dužnik prestaje da vraća kredit na način i u onoj dinamici kako je ugovorom definisano pa se sada definišu neki novi modaliteti otplate. U svakom slučaju, dok god ne vrati i zadnji dinar, država ga neće ostaviti na miru. Jednostavno, tako mora i tako treba. Ne mogu se tek tako i bez posledica otimati nečije tuđe pare.

I sta ako ne poseduju pokretnu ili nepokretnu imovinu. On nije za kredit garantova nekom imovinom.
1. banka mu nije trazila zirante
2. banka nije trazila da garantuje nekom imovinom
3. banka je trazila da ima stalan zagarantovan prihod u toj i toj visini da bi odobrila kredit od 5 000 evra. Posle 10 godina se firma zatvorila i on je ostao bez posla.

Varijanta da se podigne kredit (a to su nečije tuđe pare, neko je radio i zaradio više nego što je potrošio i dao te pare u banku na čuvanje) pa da se nikad ne vrati neće da može.

Hmmm... E da je uvek tako. Barem u obratnom smeru malo drugacije funkcionise. A npr. to nije jedini nacin da se finansiraju krediti.

Naravno da imaju. I drzava ima policiju da cuva demokratiju na srpski nacin. Para nema za bilo kakvu dinamiku pa sad ti meni objasni kako da se definisu novi modaliteti otplate.
A da se bez posledica ne mogu otimati tudje pare pa da li ti zivis u Srbiji ili u Ameriki, slatko si me nasmejao.

Edited by vizl, 22 July 2010 - 15:49.

#4 Kaplow

Kaplow
  • Members
  • 237 posts

Posted 22 July 2010 - 16:58

u ameriki

#5 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 22 July 2010 - 18:06

Eh... kamo sreće da sam u toj ameriki...

Ja sam pokušao da dam jedan uopšteni odgovor, a koji su tačno mehanizmi i nije tako bitno. Bitno je da se kredit mora vratiti ukoliko dotični želi da nastavi normalno da živi. U suprotnom, neće moći nikad ništa da poseduje, nikakve pare da prima na račun, da se regularno zaposli, da uplaćuje penzioni staž, da kupi i registruje auto itd, a možda će na kraju i krivično da odgovara. Ne znam, prosto mi je neverovatno da će sistem dozvoliti da ljudi podižu kredite sa namerom da ih nikad ne vrate. Ja nemam kredit i verovatno ga nikada neću ni podizati jer smatram da je to izuzetno skup bankarski proizvod. Bolje je štedeti pa onda nešto kupiti. U svakom slučaju, mnogo je jeftinije.

Znam da kod mnogo lakših prekršaja tipa neplaćanja nekog računa poverilac sudu podnosi predlog za izvršenje rešenja na osnovu verodostojne isprave, sud izdaje dozvolu i ukoliko dužnik ne plati, kreće se u prinudnu naplatu - npr. sudski izvršitelj uz asistenciju policije obije stan i pleni stvari, a postoji i mogućnost izricanja zatvorske kazne zbog svega nekoliko hiljada dinara. A tek za 5 hiljada evra...  :)

Uobičajeno je da za manje iznose banke ne traže dodatne garancije, a malo mi je smešno kad kažeš da je imao stalan zagarantovan prihod... U svakom slučaju, posle npr. 6 meseci sigurno sledi tužba, a šta će se dalje dešavati... pa obavestićeš nas  :ph34r:

#6 vizl

vizl
  • Members
  • 351 posts

Posted 22 July 2010 - 18:53

Eh... kamo sreće da sam u toj ameriki...

Nemoj da si Pirocanac budi i ti ucesnik pokusaj sa green card lottery.

Meni ne treba uopsten odgovor, nego konkretno sta mu je ciniti i koje su mu opcije. Da li moze da bude gonjen krivicno pa i ta je opcija je otvorena ima li advokata u ovom b92 afionu koji moze da odgovor.
Licno kredit smatram za dobrovoljno ropstvo a cini mi se da ce jedan dobar deo ovog stanovnistva verujucu u bolju buducnost bas upao u takvu zamku. Krvi su im se napili a cini se da je to tek pocetak.

a malo mi je smešno kad kažeš da je imao stalan zagarantovan prihod...

To ne kazem ja to kaze banka :ph34r:

Nesto se malo pricalo prosle godine da li neko zna nesto vise linki

#7 Pjer

Pjer
  • Banned
  • 116 posts

Posted 23 July 2010 - 14:55

Vizl, to moras da konsultujes advokata, ukoliko bilo kakav zakon o bankrotu u Srbiji postoji. Ovo sto prica grado je obicno lupetanje.
U USA npr. imas tzv. secured i unsecured kredite. Krediti dati preko kreditnih kartica su unsecured sto znaci da kreditor sam snosi rizik za novac koji pozajmljuje. Ukoliko se kvalifikujes za bankrot (sto sud utvrdjuje) ti si nakon toga slobodan i banke vise nemaju nista s tobom. Jedini problem je taj sto ti niko do daljnjeg nece dati novi kredit, sto isto nije pravilo.

U Srbiji bi bilo dovoljno osnujete asocijaciju duznika sakupiti dovoljan broj clanova i kolektivno prestanete da vracate kredite. :). U tom slucaju banke mog da sviraju u frulu. Niti imaju kapaciteta da procesiraju sve to niti kapacitete da pokrenu zaplenu ili sta vec, a ni sve sto bi zapljenili nemaju kome da prodaju, osim ako ne naprave neki dil sa Buvljakom :ph34r: . Ovo govorim hipoteticki naravno ali je realno ostvarivo.

#8 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 23 July 2010 - 17:57

@Pjer

U redu je, ne obraćajte pažnju na moje lupetanje i samo uzimajte kredite sa namerom da ih nikada ne vratite. Mi, na svu sreću, ovde još uvek nemamo te vaše američke zakone tako da je ovde još uvek aktuelna prdekana u slučaju da uzmeš nešto tuđe i nećeš da vratiš. Meni je sama pomisao da smišljeno uzimam kredite koje nikada neću vratiti poprilično monstruozna. Ako se već ulazi u dubinu, pročitajte malo šta podrazumeva lični bankrot pa onda ocenite da li je to super ili ne.

#9 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 23 July 2010 - 18:14

Grado, ajd ne tupi ga. Ako nemas nista pametno da kazes, barem nemoj coveku soliti pamet.
Zakon o licnom bankrotu kod nas ne postoji, koliko ja znam (a ne znam puno, u Ceskoj sam nacuo kako to izgleda) svodi se na to da ako nisi u stanju da izmirujes svoj kredit(e), za koji banka nije uzela neko obezbedjenje u vidu hipoteke, zaloge i sl, ti mozes da proglasis bankrot i onda ti se svi dugovi zamrzavaju, a od prihoda (ili nekog buduceg prihoda ako si ostao bez posla) ti se oduzima odredjeni deo kao namirivanje duga, a tebi se ostavlja dovoljno da prezivis (nesto mi je u glavi 30%, ali tek to nije sigurno). Sta vracas a sta se otpisuje, kako te tacno nadgledaju, nemam pojma, ali mislim da je to sustina. To je definitivno dosta humaniji nacin za izmirivanje obaveza prema banci nego sto je kod nas.

#10 Pjer

Pjer
  • Banned
  • 116 posts

Posted 23 July 2010 - 20:32

Davanje zajmova od strane banaka je njihova odluka na koju ih niko ne prisiljava. Prema tome duzni su da snose i odredjeni rizik za svoj tip poslovanja. To sto oni zele da ubiru kamate je njihov problem, i sto bi pri tom da budu 100% osigurani po pitanju vracanja je mozda moguce samo u Srbiji. Niko im ne brani da propisu svoje uslove za davanje zajmova. Da ali, sto ostriji uslovi to manje klijenata i kamata, a njima dupe zinulo. U posredovanju izmedju banaka i duznika, drzava treba da je neutralna.

#11 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,407 posts

Posted 24 July 2010 - 16:08

...
Zakon o licnom bankrotu kod nas ne postoji, koliko ja znam (a ne znam puno, u Ceskoj sam nacuo kako to izgleda) svodi se na to da ako nisi u stanju da izmirujes svoj kredit(e), za koji banka nije uzela neko obezbedjenje u vidu hipoteke, zaloge i sl, ti mozes da proglasis bankrot i onda ti se svi dugovi zamrzavaju, a od prihoda (ili nekog buduceg prihoda ako si ostao bez posla) ti se oduzima odredjeni deo kao namirivanje duga, a tebi se ostavlja dovoljno da prezivis (nesto mi je u glavi 30%, ali tek to nije sigurno). Sta vracas a sta se otpisuje, kako te tacno nadgledaju, nemam pojma, ali mislim da je to sustina. To je definitivno dosta humaniji nacin za izmirivanje obaveza prema banci nego sto je kod nas.

Pa ako ne postoji, onda je to "draga banko, nema vise para od mene".

Tamo gde postoji, licni bankrot je jedna od najgorih stvari (osim odlaska u zatvor) koja moze da ti se desi.

Samo nekoliko reperkusija:

Sve kreditne kartice se otkazuju. Bez njih, skoro da je nemoguce nesto uraditi - cak ni rentacar ti ne daje auto na cash.
Bad credit record se dobije cak i ako te neko odbije za kreditnu karticu, a mozda vec imas 1 ili vise. Tek sa bankrotom si gotov.
Mozes da udjes na no-fly listu i vise ne mozes da letis avionom. To je u Americi bitno. Otuda oni putnici (sve sami devijanti) koji idu Greyhound autobusima preko Amerike 7 dana dok su avionske karte za te razdaljine manje od 100$.

Uzasna stvar. Samo odbijanje izdavanja kreditne kartice stoji u bazama 7 godina i to svako proverava kada god nesto trazis.

U kreditno orijentisanoj ekonomiji, ne biti u stanju da se ukljucis je strava. Osim ako nemas dovoljno kesha (pa ni to ne pomaze uvek) ali tada ne bi ni bio u toj situaciji.

#12 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 216 posts

Posted 24 July 2010 - 21:43

Koliko to bilo lose, a jeste, bolje je od toga da nema konkretnih pravila, kako je u Srbiji. Onda pored toga sto ne mozes da dobijes nijedan kredit naredne 3 godine, vrlo lako moze da ti se desi da te i zovu neke gorile da ti prete da nadjes pare kako znas i umes (ima topic negde na tu temu).
Mada cela ta prica je pomalo irelevantna, jer Srbija je previse cash based ekonomija da bi taj zakon imao ozbiljniju primenu.

#13 Pjer

Pjer
  • Banned
  • 116 posts

Posted 25 July 2010 - 05:53

Pa ako ne postoji, onda je to "draga banko, nema vise para od mene".

Tamo gde postoji, licni bankrot je jedna od najgorih stvari (osim odlaska u zatvor) koja moze da ti se desi.

Samo nekoliko reperkusija:

Sve kreditne kartice se otkazuju. Bez njih, skoro da je nemoguce nesto uraditi - cak ni rentacar ti ne daje auto na cash.
Bad credit record se dobije cak i ako te neko odbije za kreditnu karticu, a mozda vec imas 1 ili vise. Tek sa bankrotom si gotov.
Mozes da udjes na no-fly listu i vise ne mozes da letis avionom. To je u Americi bitno. Otuda oni putnici (sve sami devijanti) koji idu Greyhound autobusima preko Amerike 7 dana dok su avionske karte za te razdaljine manje od 100$.

Uzasna stvar. Samo odbijanje izdavanja kreditne kartice stoji u bazama 7 godina i to svako proverava kada god nesto trazis.

U kreditno orijentisanoj ekonomiji, ne biti u stanju da se ukljucis je strava. Osim ako nemas dovoljno kesha (pa ni to ne pomaze uvek) ali tada ne bi ni bio u toj situaciji.

xxxxxxxx I velis cak ni rentacar ti ne daje auto za cash. Propade zivot nacisto bez rentacara. A ako ti bas treba, tu je uvek debit kartica tj kartica povezana sa tvojim tekucim racunom. Sta to znaci gotov si? Konkretizuj malo da covek vidi sta ti mislis da ce ga snaci. A da, mozda ce avio kompanije da odbiju da ti prodaju kartu. Ma bole njih . . . . . . , ti njima pare oni tebi kartu. Ili mozda ne, ma nije nego.
Japanac nalupetao si se za do kraja Jula. Odmori malo na ovu temu pa se javi u Augustu, OK?

Poenta je u tome da bankarski sistemi kakvi poznajemo do sad su iz temelja uzdrmani, sto je jedan od najvecih razloga tekuce ekonomske krize. Ako govorimo o USA duznici su tamo trenutno u povoljnijem polozaju u odnosu na banke. Na kraju krajeva drzava je ta koja u zadnje vreme sanira gubitke banaka. Istina parama tih duznika, no bitno je da se vrti to jest presipa iz supljeg u prazno.

Edited by Anduril, 25 July 2010 - 10:57.
Nema potrebe za ovakvim razgovorom

#14 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,407 posts

Posted 25 July 2010 - 11:04

....
Poenta je u tome da bankarski sistemi kakvi poznajemo do sad su iz temelja uzdrmani, sto je jedan od najvecih razloga tekuce ekonomske krize. Ako govorimo o USA duznici su tamo trenutno u povoljnijem polozaju u odnosu na banke. Na kraju krajeva drzava je ta koja u zadnje vreme sanira gubitke banaka. Istina parama tih duznika, no bitno je da se vrti to jest presipa iz supljeg u prazno.

Nije stvar u naplati nego u poverenju kada nema kreditne kartice. Za rentacar, firme su po okolnim zemljama prestale bile da daju kola nasima - cuveni vukovarski audiji koji su nestali a nije bilo traga (kreditne kartice) da se renter nadje.

Jesi skoro probao da kupis avio kartu za cash? Virgin Blue to ne moze.

Imam Amex Gold iz Australije koji nisam pipnuo 7 godina - drzim ga (i placam fee) samo da imam Credit History ako resim da restartujem zivot tamo.

Kada sam tek dosao u Oz, posalje me firma u Microsoft na kurs, zgrada na nezgodnom mestu bez prevoza, nisam imao auto, odem po rentakar firmama i nijedna nije htela da prica o rentiranju bez CC. Na kraju sam nasao jednoga da uzme na njegovo ime i njegovu karticu.

A tek da sam bio bankrotirao....pa na to mozda delom i sumnjaju i misle da krijes jer retko ko nema CC.

Edited by yoyogi, 25 July 2010 - 12:25.

#15 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 1,598 posts

Posted 12 August 2010 - 14:09

Pod licnim bankrotom se podrazumeva da je covek ostao duzan ( banci, drzavi na ime poreza, poveriocima.. ). Tad se ti dugovi reprogramiraju. I kad se zaposli onda to mora da vraca. I to mu apciguju ogroman deo plate za to. Tako da osim najosnovnijeg tesko da ce moci vise da ima. Takodje mu je zabranjeno da kupuje i registruje kola, nekretnine i drugu imovinu ( za slucaj ako ima neke crne pare za crne dane ). Mada za te male dugove od nekolko hiljada evra , mislim da banke podnose tuzbe sudu i onda ti dodju da ti fenduju stvari. A na kraju ako i ne uspeju da tu uzmu fendovanjem, banke su se i u tom slucaju putem kamata koje su kod nas bas zato sto nismo sigurni , mnogo vece nego u okruzenju.