Jump to content


Photo
- - - - -

stambeni krediti u švajcarcima


  • Please log in to reply
1448 replies to this topic

#31 Bankar

Bankar
  • Members
  • 10 posts

Posted 08 July 2010 - 11:29

kako objasnjavas pravo banke da tak "fiksni" demo menja prema svojim potrebama?
ok pise u ugovoru, ali otkud banci moralno pravo da povecava maržu u toku isplate kredita? prema svojim potrebama, odnosno kuslovima na trzistu?
tako, teorijski, banka moze povecati taj fiksni deo (svoju marzu) na recimo 50% - jer joj trebaju pare ... :ph34r:


Ne treba tražiti moral u biznisu. Jedino je bitan ugovor. Šta je ugovoreno to važi, bez obzira da li je moralno, pravedno, obzirno ili ne znam šta.

Svakoj firmi pa i bankama na tržištu jedino je merodavan broj klijenata (potrošača). Ukoliko se loše radi, broj klijenata opada, ukoliko dobro radi, broj klijenata raste. Ukoliko smatrate da vas banka "dere", pređite u drugu banku refinansirajte kredit, sadašnja banka će izgubiti prihod od kamata, a buduća će biti na dobitku.

Isti princip važi npr. kod pivara...podizali su cene dokle su mogli tj. dok je bilo ljudi spremnih da plate tu cenu. Kad je počela da opada prodaja krenule su nagradne igre kako bi privukli potrošače, kad ni to nije uspelo, počeli su da spuštaju cene. Sve je stvar ponude i potražnje....
  • 0

#32 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 July 2010 - 12:17

hm, da
i ja sam naivan :ph34r:
  • 0

#33 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 08 July 2010 - 12:34

Posto ti je banka austrijska, sasvim moguce da to moze da se sredi izmedju holandske banke i austrijske banke.


Mislim da od toga nema nista. Kad sam pre 3 godine u Austriji usao u Raiffeisen da stavim neki novac na svoj devizni racun koji imam u Raiff. banci u Beogradu, rekli su mi da to ne moze jer bez obzira na to sto je to ista banka i isto ime...ispada da to ipak NIJE ista banka jer Srbija nije u EU..itd. Svasta je covek poceo da mi prica,ali nije me mnogo interesovalo jer sam video da nista ne mogu da uradim dok ne dodjem u BG.
A skoro sam saznao da je holandska Rabobanka, u kojoj imam racun , nastala spajanjem Raiffeisen i neke NL Boeren banke. Odatle i naziv RaBoBank. Al' ni od toga nemam nista :ph34r:


nisam imao nameru da gnjavim i drzim predavanja, al' posle sam video da bi moglo tako da se protumaci :)
samo sam hteo da dam neki, eto, prijateljski savet. al ko sam ja da delim savete, pa jos prijateljske.


Ma ne gnjavis covece , to je bilo zezanje :D


Ali ne u direktnim razgovorima u filijali. Tamo su govorili sledece, i to je ono sto me je navuklo:

1. sluzbenci banke koji su uzeli kredite, uzeli su ih u svajcarskim francima.
2. prethodnih par godina iznos rate u dinarima je PADAO.
3. nece biti problema, osim ako se ne desi neka velika svetska kriza (ja mislila da se takve stvari desavaju samo nama u SRbiji, ne u pametnom belom svetu).
4. iznos kredita u svajcarcima je dobro premasivao ono sto sam mogla da dobijem u evrima, tj. samo mi je svajcarac obezbedjivao potrebnu sumu.



I meni su sve to isto pricali. :D Cak su mi savetovali da obavezno uzmem kredit u CHF jer bi mi rata ukoliko ga uzmem u Eurima bila za oko 50 Eura veca svakog meseca. Kao sto rekoh , od 10 ljudi cuo sam 10 razlicitih misljenja i saveta, ali su svi bili slozni u tome da uzmem kredit vezan za Franak.
  • 0

#34 Bankar

Bankar
  • Members
  • 10 posts

Posted 08 July 2010 - 13:22

Mislim da od toga nema nista. Kad sam pre 3 godine u Austriji usao u Raiffeisen da stavim neki novac na svoj devizni racun koji imam u Raiff. banci u Beogradu, rekli su mi da to ne moze jer bez obzira na to sto je to ista banka i isto ime...ispada da to ipak NIJE ista banka jer Srbija nije u EU..itd. Svasta je covek poceo da mi prica,ali nije me mnogo interesovalo jer sam video da nista ne mogu da uradim dok ne dodjem u BG.
A skoro sam saznao da je holandska Rabobanka, u kojoj imam racun , nastala spajanjem Raiffeisen i neke NL Boeren banke. Odatle i naziv RaBoBank. Al' ni od toga nemam nista :ph34r:


Prema zakonu o osnivanju banaka u Srbiji, banke mogu da se osnuju kao otvoreno ili zatvoreno akcionarsko društvo. Ne može strana banka da otvori filijalu u Srbiji zbog gomile propisa, i to je razlog zašto ne postoji neka vrsta jedinstvenog tekućeg računa koji bi mogli da koristite bez obzira u kojoj zemlji i čijoj filijali se nalazite. Za banku koju spominješ osnivač i vlasnik 100% kapitala je austrijski Rajfajzen, za Unicredit osnivač je italijanski Unicredit itd...
  • 0

#35 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 08 July 2010 - 13:40

...
I meni su sve to isto pricali. :ph34r: Cak su mi savetovali da obavezno uzmem kredit u CHF jer bi mi rata ukoliko ga uzmem u Eurima bila za oko 50 Eura veca svakog meseca. Kao sto rekoh , od 10 ljudi cuo sam 10 razlicitih misljenja i saveta, ali su svi bili slozni u tome da uzmem kredit vezan za Franak.


Indirektno tebi, koristim tvoj post za odgovor.

Pre svega, veliki Pozdrav Bankaru, lepo je imati ga sa nama na Forumu.

Za uzimanje kredita u stanoj valuti, ono sto banka moze je - da ti objasni rizike. Sluzbenik da ima to odstampano i da ti procita i objasni i da ti da kopiju da odneses kuci i da razmislis.

Ono sto banka ne moze je da ti prica kako je CHF najbolji, to je stabilno, "i ja sam uzeo". Fluktuacija valuta je van ne samo njihove kontrole nego su tu u maltene istom polozaju kao i obicna javnost. Meni je tako objasnila predstavnica ANZ banke u Tokiju za uzimanje kredita u Yen/AUD i posle toga taj kredit nisam uzeo. Posle me zvala da pita sta sam odlucio, kada sam joj rekao - uzvratila je "drago mi je da si na osnovu nasih informacija doneo odluku za koju mislis da je dobra za tebe". To im je pravilo, nema uterivanja.

Banka moze da ima neki uvid u kretanje domace valute, domacih kamata pa da (naizgled u tvoju korist a opet u svoju) preporuci fiksnu ili varijabilnu kamatu ili neku od varijanti kreditnih proizvoda koje imaju.

I sto Bankar kaze, na kraju dana vlada ono sto je u ugovoru. Kao sto i turisticke agencije kazu da se usmene tvrdnje njihovih predstavnika ne racunaju. Samo ugovor. Mada su sa kreditom za stan pare neuporedivo vece nego shopping tura u Rim.
  • 0

#36 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 10 July 2010 - 10:18

@ Boki33
Pa to i jeste ono sto me zivcira. Nece.

1.Da li si pitala?
2.Моžda sam malo indiskretan, ali koja je banka u pitanju?

Želeo bih da svima predočim još jednu činjenicu koja je svima pred očima, ali je niko "ne vidi".
Kada dobijate stambeni kredit, dobijate ga u DINARIMA, ali indeksirano u stranoj valuti. SVI koji kupuju polovan stan ugovaraju cenu u EVRIMA i prodavce ne interesuje kako vama banka isplaćuje kredit. Trošak konverzije u evre, na velike sume iznosi dodatnih 400-800 evra.
BTW, činjenica da su zaposleni u bankama takođe uzeli kredit u CHF ništa ne znači sa stanovišta da li je taj način zaduživanja dobar ili loš. Znam slučajeve da je banka povukla kreditnu liniju u CHF za rešavanje stambenih kredita svojih zaposlenih i nije bilo drugog izbora.
Za nekog ko je npr. uzeo kredit septembra 2006, narednih 2 godine je čak bilo bolje što je uzeo u CHF nego u EUR, jer je CHF slabio.Druga je stvar što se u Srbiji svi drže EUR kao pijan plota, umesto da istog momenta kad uzmeš kredit u CHF, počneš i da štediš u CHF.
Ono što nikome ne bih savetovao je menjanje valute u ovom trenutku. Ako vam je kredit prešao 50% primanja, uvek možete da izvršite produženje roka otplate. Time ćete premostiti trenutnu krizu, ali ćete dugoročno platiti na ime kamate banci više dosta više.

Edited by Boki 33, 10 July 2010 - 10:44.

  • 0

#37 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 10 July 2010 - 11:30

Druga je stvar što se u Srbiji svi drže EUR kao pijan plota, umesto da istog momenta kad uzmeš kredit u CHF, počneš i da štediš u CHF.
Ono što nikome ne bih savetovao je menjanje valute u ovom trenutku. Ako vam je kredit prešao 50% primanja, uvek možete da izvršite produženje roka otplate. Time ćete premostiti trenutnu krizu, ali ćete dugoročno platiti na ime kamate banci više dosta više.

Ovo je kao ono: ako kanis pobijediti ne smes izgubiti :ph34r: .

Prvo, ko ima stambeni kredit, taj tesko da moze ista da ustedi i zivi koliko toliko normalno, a i ako moze to su kratkorocne ustede koje ce spiskati kad mu zafali likvidnosti npr za plazma TV :) .
Ima i takvih koji mogu da ustede, ali su manjina.
Drugo, obicno su stambeni krediti na maximalni rok otplate, tj 25-30 godina. na koliko onda da ga produzi, na 50 godina, potomci da vracaju?
  • 0

#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 July 2010 - 14:56

Ovo je kao ono: ako kanis pobijediti ne smes izgubiti :ph34r: .

Prvo, ko ima stambeni kredit, taj tesko da moze ista da ustedi i zivi koliko toliko normalno, a i ako moze to su kratkorocne ustede koje ce spiskati kad mu zafali likvidnosti npr za plazma TV :) .
Ima i takvih koji mogu da ustede, ali su manjina.
Drugo, obicno su stambeni krediti na maximalni rok otplate, tj 25-30 godina. na koliko onda da ga produzi, na 50 godina, potomci da vracaju?


Stambeni krediti su obicno na broj godina koliko ti je ostalo da radis. Ako imas 30 godina kada ga uzmes (u Australiji se smatra neuspesnim bilo ko ko do 30-te nije kupio kucu/stan) onda je 25 godina normalno.
Ja sam svoj otplatio za 5 godina.

To za 50 godina, to je bila opsta stvar u Japanu 80-tih. Ne 50 nego 80 godina roka otplate kredita. Tako, tada naduvane cene a na njih se mesecne otplate smanje.

Kada riknes onda naslednici preuzmu dug i ne plate porez na nasledstvo. Jeste, potomci da vracaju.
  • 0

#39 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 10 July 2010 - 15:58

To za 50 godina, to je bila opsta stvar u Japanu 80-tih. Ne 50 nego 80 godina roka otplate kredita. Tako, tada naduvane cene a na njih se mesecne otplate smanje.

Kada riknes onda naslednici preuzmu dug i ne plate porez na nasledstvo. Jeste, potomci da vracaju.

Ondak predlazem da se sve ovo refinansira na 200 godina, i eto kraja krize, pa za 200 godina opet refinans na 500 godina itd...
  • 0

#40 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 July 2010 - 17:03

Ondak predlazem da se sve ovo refinansira na 200 godina, i eto kraja krize, pa za 200 godina opet refinans na 500 godina itd...


Pa time se i bave perjanice kapitalizma, njima je to novo kao i tebi (i meni, da su idioti).
Nista nema ni iz cega, oni su mislili da ima. I cela istina je - vidi stvarno, nema. Sta cemo sad?


To je tako 2 veka, samo nije skoro bilo resetovanja (svetskih ratova) da daju podlogu mrsomudima i nobelovcima za - nista.
  • 0

#41 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 10 July 2010 - 17:39

Pa time se i bave perjanice kapitalizma, njima je to novo kao i tebi (i meni, da su idioti).
Nista nema ni iz cega, oni su mislili da ima. I cela istina je - vidi stvarno, nema. Sta cemo sad?


To je tako 2 veka, samo nije skoro bilo resetovanja (svetskih ratova) da daju podlogu mrsomudima i nobelovcima za - nista.


Pokušavam da predložim ljudima koji su u problemu neki izlaz, ali vidim da su ovde ljudi raspoloženi za filozofiranje i za....nciju.
Mislim da su svi saglasni da smo u problemu jer su Srbiji kao banana-državi nametnuti krediti indeksirani u stranoj valuti. U Kanadi npr. su stambeni krediti u Kandskim dolarima iako Kanadski dolar menja vrednost gore-dole i do 40% u odnosu na ostale valute. A onda se pojavi neki "ekspert" iz Srbije koji se čudi zašto se ljudi zadužuju u stranoj valuti. Pa, kada ti isti eksperti ne bi stalno iznova štamplai dinare, krediti bi možda i bili u dinarima.
  • 0

#42 ZlataNS

ZlataNS
  • Members
  • 30 posts

Posted 10 July 2010 - 20:11

1.Da li si pitala?
2.Моžda sam malo indiskretan, ali koja je banka u pitanju?


1. jesam
2. Volksbank

koja inace, redovno spusta kamatu, i tu nemam prigovora.

BTW, činjenica da su zaposleni u bankama takođe uzeli kredit u CHF ništa ne znači sa stanovišta da li je taj način zaduživanja dobar ili loš. Znam slučajeve da je banka povukla kreditnu liniju u CHF za rešavanje stambenih kredita svojih zaposlenih i nije bilo drugog izbora.


ne, to je samo dokaz da prica o CHF nije bila ocigledna ko sto je neki na ovom forumu predstavljaju.

I, da, kredit je na maks. br. godina.
  • 0

#43 Boki 33

Boki 33
  • Members
  • 48 posts

Posted 10 July 2010 - 22:13

Ovo je kao ono: ako kanis pobijediti ne smes izgubiti :ph34r: .

Prvo, ko ima stambeni kredit, taj tesko da moze ista da ustedi i zivi koliko toliko normalno, a i ako moze to su kratkorocne ustede koje ce spiskati kad mu zafali likvidnosti npr za plazma TV :) .
Ima i takvih koji mogu da ustede, ali su manjina.
Drugo, obicno su stambeni krediti na maximalni rok otplate, tj 25-30 godina. na koliko onda da ga produzi, na 50 godina, potomci da vracaju?


Ne bih se sprdao sa Grunfom kao ti. On ionako ima odgovor na naš problem koji glasi:"Bolje živeti 100 godina kao bogataš nego 1 dan kao sirotinja". Ali ajde...

Svaki kredit je slučaj za sebe i tvoja tvrdnja da ko ima kredit ne može da uštedi ili da su krediti obično na 25-30 godina ne stoji. Svi moji prijatelji imaju kredite na 20 godina, a neki su i skratili rok otplate na 10 godina. I to je jednostavan princip:kad ti ide dobro, gledaj da kredit što pre zatvoriš, kad je loše, produžuj rok otplate. Kažeš na 50 godina, pa da potomci vraćaju? A zašto da ne, ako nemaš druge mogućnosti?Ili misliš da je bolje da potomcima ostaviš priču kako ti je banka zaplenila stan? Koji je drugi izlaz osim produžetka roka otplate? Ja ga ne vidim.
  • 0

#44 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 11 July 2010 - 12:13

Pokušavam da predložim ljudima koji su u problemu neki izlaz, ali vidim da su ovde ljudi raspoloženi za filozofiranje i za....nciju.
Mislim da su svi saglasni da smo u problemu jer su Srbiji kao banana-državi nametnuti krediti indeksirani u stranoj valuti. U Kanadi npr. su stambeni krediti u Kandskim dolarima iako Kanadski dolar menja vrednost gore-dole i do 40% u odnosu na ostale valute. A onda se pojavi neki "ekspert" iz Srbije koji se čudi zašto se ljudi zadužuju u stranoj valuti. Pa, kada ti isti eksperti ne bi stalno iznova štamplai dinare, krediti bi možda i bili u dinarima.


To nije 100% tacno. I u drugim zemljama mozes da uzmes kredit u drugoj valuti mada se ne koristi cesto.

Bio je skandal u Australiji negde 1995. kada su, na preporuke banaka, farmeri uzeli kredite u US$ i onda se valute promenile a oni ne mogu da otplacuju (nisu bili stambeni krediti).

Pa cekaj jos nesto. Dok je bilo takvih kredita 70-tih i 80-tih, stampanje para je bilo pozeljna stvar jer je devaluiralo kredite u dinarima. Ko je tada uspeo da dobije kredit (moja firma je bila garant za svoje zaposlene i mnogi su taj kredit uzeli) mogao je da prati realni pad otplata koje su posle 5-6 godina postaja smesne, cak i sa podesavanjem od strane banke. Ne znam kako je sad, onda su i cene i krediti bili u dinarima.
  • 0

#45 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 July 2010 - 12:31

To nije 100% tacno. I u drugim zemljama mozes da uzmes kredit u drugoj valuti mada se ne koristi cesto.

Bio je skandal u Australiji negde 1995. kada su, na preporuke banaka, farmeri uzeli kredite u US$ i onda se valute promenile a oni ne mogu da otplacuju (nisu bili stambeni krediti).


I Island je pukao kao zvecka zbog stambenih kredita indeksiranih u USD. Takvi krediti postoje kao opcija u raznim ekonomijama, ali su cesci i frekvencija njihove upotrebe je visa u ekonomijama koje se priblizavaju pucanju balona.
  • 0