Jump to content

Photo
- - - - -

Totalna anestezija

• Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 23 June 2010 - 14:27

sad sam prochitala chlanak u Blicu o devojci koja je umrla zbog posledice respiratory arrest (kako se kaze na srpskom?)
anyway, prvo shto me je iznenadilo je shto joj je data totalna anestezija zbog intervencije na grlicu materice. laik sam, al sam zensko pa sam se naslushala o x intervencija na grlicu materice i nisam josh chula da se nekome to radilo sa totalnom anestezijom. koliko znam, lekari ce se uvek opredeliti za lokalnu anesteziju, ako je dovoljna, bash da bi se izbegao rizik koji nosi totalna.

je l moze neko da napishe na koji nachin funkcionishe totalna anestezija i zashto je toliko vazno da nalaz kardiologa bude uredan? na koji nachin dolazi do komplikacija prilikom totalne anestezije? je l postoji neki univerzalni faktor rizika ili geneza problema moze da bude posledica razlichitih uzroka?

#2 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 June 2010 - 15:20

sad sam prochitala chlanak u Blicu o devojci koja je umrla zbog posledice respiratory arrest (kako se kaze na srpskom?)
anyway, prvo shto me je iznenadilo je shto joj je data totalna anestezija zbog intervencije na grlicu materice. laik sam, al sam zensko pa sam se naslushala o x intervencija na grlicu materice i nisam josh chula da se nekome to radilo sa totalnom anestezijom. koliko znam, lekari ce se uvek opredeliti za lokalnu anesteziju, ako je dovoljna, bash da bi se izbegao rizik koji nosi totalna.

je l moze neko da napishe na koji nachin funkcionishe totalna anestezija i zashto je toliko vazno da nalaz kardiologa bude uredan? na koji nachin dolazi do komplikacija prilikom totalne anestezije? je l postoji neki univerzalni faktor rizika ili geneza problema moze da bude posledica razlichitih uzroka?

u privatnim bolnicama izgleda daju po zelji, sta god da platis, a totalna im je verovatno jos i profitabilnija. jedna osoba iz moje familije mnogo voli da je pod totalnom anestezijom, pa je uzima za svaku sitnicu i kad nije potrebno, ukljucujuci tu bas i intervenciju na grlicu materice.

#3 namcor

namcor
  • Members
  • 3,961 posts

Posted 23 June 2010 - 18:36

Mojoj babi pre par godina je trebalo da rade operaciju katarakte, ali su odustali jer su procenili da ne može da izdrži totalnu anesteziju :ph34r:

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 01 July 2010 - 20:27

To je zastoj disanja, vrlo retka komplikacija opste (ne totalne) anestezije. U principu se vrlo lako resava, ali je nuzno da anesteziolog bude prisutan.

Mojoj babi pre par godina je trebalo da rade operaciju katarakte, ali su odustali jer su procenili da ne može da izdrži totalnu anesteziju :ph34r:

Pomenuta operacija ne trazi opstu anesteziju.

Inace, u principu, u velikom broju slucajeva odluku o vrsti anestezije trebalo bi da zajednicki donesu lekar i pacijent. Opsta anestezija moze se dati (i daje se) ponekad cak i za vadjenje zuba.

O anesteziji i anesteziolozima postoji stara, vrlo tacna uzrecica:

Uloga anesteziologa jeste da zastiti pacijenta od hirurske agresije.

Edited by vladan, 01 July 2010 - 20:30.

#5 namcor

namcor
  • Members
  • 3,961 posts

Posted 02 July 2010 - 17:21

Pomenuta operacija ne trazi opstu anesteziju.

Naravno da ne traži kada se radi savremenim metodama, ali pre par godina, u državnim bolnicama, radilo se tako...
Tata je operisao kataraktu pre par meseci na VMA i radili su sa lokalnom, kao sav normalan svet.
Gledao sam na TV snimak carskog reza u UK, skoro kao redovan porođaj, pričaju sa pacijentkinjom, tata sedi pored nje i drži je za ruku... probaj to da predložiš onom blentavom i samoživom direktoru "Narodnog fronta"...

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 02 July 2010 - 17:51

Ja sam lekar specijalista vec 25 godina i blizim se penziji, a radim u relativno dobrom i uredjenom zdravstvenom sistemu i o problemima znam realno jako mnogo.
Da bi se imalo dobro zdravstvo, potrebna je vrlo jaka lekarska komora, koja ce profesionalno kontrolisati lekare i stalni pritisak pacijenata na profesiju u cilju poboljsanja usluga koje dobijaju. Senzacionalizam tu nece pomoci, ali profesionalizam i komora mogu.
Kad postoji profesionalna greska ili neprofesionalno ponasanje pojedinca, a postoji jaka komora, onda se njoj, a ne stampi, treba zaliti.

Edited by vladan, 02 July 2010 - 17:52.

#7 Ziza

Ziza
  • Members
  • 7,727 posts

Posted 11 July 2010 - 23:22

Da li je moguce da se pacijent uslijed operacije probudi iz anestezije i da bude svjestan svega oko sebe, ali je paraliziran i ne moze nikome dati do znanja da je budan?

To je inace tema filma "Awake" (2007) u kojoj pacijent kod operacije srca pati od "anesthetic awareness" .

Jeza.

Edited by Ziza, 11 July 2010 - 23:24.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 12 July 2010 - 02:31

Da li je moguce da se pacijent uslijed operacije probudi iz anestezije i da bude svjestan svega oko sebe, ali je paraliziran i ne moze nikome dati do znanja da je budan?

To je inace tema filma "Awake" (2007) u kojoj pacijent kod operacije srca pati od "anesthetic awareness" .

Jeza.

ahaha. si pogledala film? koje DNO! transplantacija srca sa jednom med. sestrom i dva lekara. how yes no. i on koji za trijes sekundi uspe da masteruje svojim umom gugol nervnih impulsa koji mu javljaju da treba da umre od bolova.

#9 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 12 July 2010 - 03:26

Ja sam lekar specijalista vec 25 godina i blizim se penziji, a radim u relativno dobrom i uredjenom zdravstvenom sistemu i o problemima znam realno jako mnogo.
Da bi se imalo dobro zdravstvo, potrebna je vrlo jaka lekarska komora, koja ce profesionalno kontrolisati lekare i stalni pritisak pacijenata na profesiju u cilju poboljsanja usluga koje dobijaju. Senzacionalizam tu nece pomoci, ali profesionalizam i komora mogu.
Kad postoji profesionalna greska ili neprofesionalno ponasanje pojedinca, a postoji jaka komora, onda se njoj, a ne stampi, treba zaliti.

Profesionalizam i komora nisu pomogli slucaju umiranja beba u bristolskoj bolnici, dok se anesteziolog Bolsin nije posluzio "senzacionalizmom" BBC-ja, pa je doslo do vladine istrage. Pominjao sam ovo i na onom prvom forumu, a skorije (sa izvestajima o lekarskoj kulturi u NHS) ovde (u vise postova na toj strani i uopste toj temi).

SaE

#10 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 12 July 2010 - 09:10

Jeza.

Teoretski da.

Profesionalizam i komora nisu pomogli slucaju umiranja beba u bristolskoj bolnici, dok se anesteziolog Bolsin nije posluzio "senzacionalizmom" BBC-ja, pa je doslo do vladine istrage. Pominjao sam ovo i na onom prvom forumu, a skorije (sa izvestajima o lekarskoj kulturi u NHS) ovde (u vise postova na toj strani i uopste toj temi).

SaE

Slucaj bristolskog kardiohirurskog centra dobro je poznat i iz njega su izvucene odredjene pouke.
Zapravo, radilo se o tome da je smrtnost u tom centru znacajno prevazilazila smrtnost u drugim kardiohirurskim centrima i jedan anesteziolog je digao uzbunu. Nazalost, taj je anesteziolog, usprkos tome sto je bio u pravu, na kraju zavrsio u Australiji.

#11 Ziza

Ziza
  • Members
  • 7,727 posts

Posted 12 July 2010 - 16:41

ahaha. si pogledala film? koje DNO!

Nisam ga odgledala do kraja. :ph34r:

Teoretski da.

Huh. Ja sam mislila da je cisti SF u pitanju.

#12 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,884 posts

Posted 12 July 2010 - 17:19

Huh. Ja sam mislila da je cisti SF u pitanju.

ACS Surgery: Principles and Practice
INTRAOPERATIVE AWARENESS
One of the goals of anesthesia is to produce a state of unconsciousness during which the patient neither perceives nor recalls noxious surgical stimuli.When this objective is not met, awareness occurs, and the patient will have explicit or implicit memory of intraoperative events. In some instances, intraoperative awareness develops because human error, machine malfunction, or technical problems result in an inappropriately light level of anesthesia. In others (e.g., when the patient is severely hemodynamically unstable or efforts are being made to avoid fetal depression during cesarean section), the light level of anesthesia may have been intentionally chosen. Regardless of the cause, intraoperative awareness is a terrifying experience for the patient and has been associated with serious longterm psychological sequelae. Prevention of awareness depends on regular equipment maintenance, meticulous anesthetic technique, and close observation of the patient’s movements and hemodynamic responses during operation. CNS monitoring may reduce the risk of intraoperative awareness.

#13 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 July 2010 - 23:02

Koliko je opasan period nakon operacije dok jos traje anestezija ? I koliko treba da traje vreme do budjenja ?

Edited by kapetanm, 12 July 2010 - 23:03.

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 13 July 2010 - 09:32

U rukama dobrog anesteziologa pacijent se budi odmah po postavljanju poslednjeg sava na ranu.

#15 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,407 posts

Posted 13 July 2010 - 11:13

U rukama dobrog anesteziologa pacijent se budi odmah po postavljanju poslednjeg sava na ranu.

Imao sam totalnu anesteziju (tako su mi rekli, mozda strucno ima bolja granulacija sta je to tacno bilo) za 3 dental implants. Nesto u venu iznad dlana desne ruke ( a prvo povrsinska anestezija da se ni taj ubod igle ne oseti).

Bio je, pored zubara, prisutan i anesteziolog koji je anesteziju administrirao. 30 minuta i budjenje. Nikakav bol naravno nisam osetio, pa nista ni posle budjenja niti ikada vise uopste. Takve implante Japanci zovu "driving implants" i nema skalpela niti secenja niti krvi niti usivanja.

Ostavili su me da sedim jos 1 sat u ordinaciji.

Rekli su mi da ne vozim posle toga. Otisao sam kuci vozom, nije bilo ni kao mamurluk.