Jump to content


Photo
- - - - -

Charcuterie


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 June 2010 - 13:47

Kad god odem u Pariz, modju mojim najomiljenijim restoranima su (stidim se, ali priznajem) oni koji sluze charcuterie. To su razlicita dimljena mesa, kobasice, sunke i prsuti, salame, ali i kuvana mesa, gotovo po pravilu svinjetina, kuvane kobasice, sunke, papci i sl. U dobrom restoranu to moze da bude veliki (gresni) uzitak. Uz to cete u Francuskoj, najcesce, dobiti i razlicite pastete i terine. Cesto se posluze, bar u Francuskoj i Italiji (i Spaniji, po nekad), sa izborom lokalnih sireva i razlicitim ukiseljenim povrcem: malecki krastavcici (kornisoni), lukcici, paprika, karfiol, sargarepa i sl. Takodje, odlicno idu i sa lokalnim sirevima, koji se s njima sluze. Po pravilu (bar u dve pomenute zemlje) sluze se uz sveze domace hlebove, izrazito tvrdih korica.
U mom omiljenom pariskom restoranu ("Balzar" u Latinskoj cetvrti) jednom sam posle tih gresnih uzitaka zatrazio i neki sir, ne secam se vise koji, a polupijani kelner mi je odbrusio da ne moze. Na moje pitanje da li ga imaju, odgovorio mi je da ga, naravno, imaju. Na moje zacudjeno izvijanje obrvama rekao mi je da cu da jedem sir koji on donese; doneo je poveliku keramicku casu (c kao Cuprija) nekog bozanstvenog otopljenog sira, u koju se tvrda korica hleba divno umakala i koji je bio savrsen.
Charcuterie je kod nas, uobicajeno, predjelo, a moze da bude i vrlo elegantno glavno i jedino jelo, a u Italiji ponekad i dezert, koji se sluzi na kraju rucka/vecere.
I ne treba zaboraviti: obavezno uz dobro, zrelo crno vino.

Edited by vladan, 20 June 2010 - 13:59.


#2 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 20 June 2010 - 16:38

" Na moje zacudjeno izvijanje obrvama rekao mi je da cu da jedem sir koji on donese; doneo je poveliku keramicku casu (c kao Cuprija) nekog bozanstvenog otopljenog sira, u koju se tvrda korica hleba divno umakala i koji je bio savrsen".
Mislim da konobar nije pogreshio sto je doneo tako mlad sir nakon jakog jela.
Pretpostavljam da je u pitanju Bri, francuski meki, tecni sir, probala sam ga u Svajcarskoj, 1974 godine, na Lago Madjoreu, Brisago. U Remarkovoj "Trijumfalnoj kapiji" Ravik se sladi ovim sirom,koji, u kombinaciji sa svezim bagetom, verovatno sluze i u raju.
Ipak, moj favorit je dimljeni koziji sir, posluzen na kraju vecre o katolickom Bozicu, u Katanicevoj: omanja krishka, sva cadjava i garava a ispod te grozote - kremasto, bogatog mirisa i divnog, svilenog ukusa, zalogajcici ispirani crnim vinom "Postup".Carski!

Edited by highlanderka, 20 June 2010 - 16:42.


#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 20 June 2010 - 17:47

Nije bri (koji odlicno znam); naprotiv, vrlo zreo otopljen sir.

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 June 2010 - 23:34

...


Anthony Bourdain in Uruguay




Nista bez Latinske Amerike.
Obratiti paznju na zgranute urugvajske majstore rostilja kad cuju: "uno mas"!

...

#5 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 21 June 2010 - 23:39

Nije bri (koji odlicno znam); naprotiv, vrlo zreo otopljen sir.

ma to ti je bilo od prethodne veceri.
kada su pocistili mrvice raznog sira s poda...pa otopili.
unikat, a i dje ces ista pikantnije od toga... :ph34r:

Edited by muras, 21 June 2010 - 23:40.


#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 June 2010 - 09:43

ma to ti je bilo od prethodne veceri.
kada su pocistili mrvice raznog sira s poda...pa otopili.
unikat, a i dje ces ista pikantnije od toga... :ph34r:

Lepo moja majka govori da joj neki francuski i italijanski sirevi smrde na neoprane noge. :)

#7 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 12 July 2010 - 18:56

...


Anthony Bourdain in Uruguay




Nista bez Latinske Amerike.
Obratiti paznju na zgranute urugvajske majstore rostilja kad cuju: "uno mas"!

...


Nisam gadljiva ali ovo je bilo bash gadno. Nije bolji ni snimak iz Saudijske Srabije, Venecija je sasvim druga prica, sta bih dala da moj rizoto onako izgleda!

#8 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 27 March 2012 - 19:20

Upravo sam se vratio iz Alzasa, Strasbourg.
Izvanredno iskustvo sa kiselim kupusom, barenim krompirom i "svinjarijama".

Edited by vladan, 27 March 2012 - 19:20.


#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2012 - 11:30

Upravo sam se vratio iz Alzasa, Strasbourg.
Izvanredno iskustvo sa kiselim kupusom, barenim krompirom i "svinjarijama".

Znam da reklame na forumu nisu dozvoljene, ali, posto zelim da napisem nekoliko reci o jednom odredjenom restoranu u Strasbourgu, ne mislim da se to moze shvatiti kao reklama.
Tokom svog, ne bas ni tako kratkog zivota, obisao sam mnoge restorane sirom sveta, ali restoran "Maison des tanneurs" 42, Rue du Bain aux Plantes, 67000 Strasbourg, Petit France, jedan je od boljih. Razlog zasto sam naveo punu adresu jeste da bih onim ljudima, koji znaju Strasbourg, objasnio sam lokalitet - to je vrlo pitoreskno, staro gradsko jezgro.
Restoran se nalazi u rekonstruisanoj, vise stotina godina staroj kuci, sa divnim pogledom i terasom iznad vode.
Odmah da napomenem: restoran jeste skup, ali vredi doslovno svakog centa, koji tamo potrosite.
Ja sam u toku jednog dana bio dva puta; prvo za rucak, kada sam pojeo savrsenu supu od luka, a potom charcrute: kobasice, komad kuvane mesnate slanine, komad kuvane svinjske pecenice, jedna mala krvavica, a sve to na pravom kiselom kupusu i sa barenim krompirom. Kao aperitiv popio sam malu casicu nekakvog vrlo suvog alzaskog vina, a drugo alzasko vino pio sam uz jelo. Nakon svega usledio je savrsen pêche Melba i odlicna kafa. Toliko sam bio zadovoljan da sam za veceru ponovo otisao u isti restoran i gotovo ponovio jelovnik, s jedinom razlikom da sam kao predjelo jeo Pâté de foie gras. Guscja dzigerica bila je servirana sa sitnim kockicama govedjih pihtija - samo zelatina i, naravno, bez ikakvog belog luka, ljute paprike i sl., sto bi samo ubilo bozanstveni ukus guscje dzigerice. Inace, moram da napomenem da je guscja dzigerica lokalno pravljena, u restoranu, a nije kupovna i zaista je vrhunska.
Usluga u restoranu je savrsena, ambijent prelep i zaista, onaj ko zeli stvarno dobro iskustvo sa charcruterie, a spreman je da plati razumnu, ali prilicno visoku cenu, vredi da ode.

Edited by vladan, 31 March 2012 - 12:50.


#10 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 31 March 2012 - 16:09

Takozvano meze. I ja volim da mezim uz pice, znam da ne moze biti kao u Francuskoj, ali charcuterie u mom lokalnom irskom pabu gde sam sigurno bar 5 od sedam dana u nedelji sluzi isti za 1-2 ili 3-4 osobe i lepo legne uz belgijska piva. Sastoji se od raznih salama-eta, kobasica i pashteta (gushchija), kiselih krastavaca i malih lukova, uz, umesto francuskih, nazalost engleskih i irskih sireva pravljenih sa pivom i hrskavog francuskog hleba. Kazem nazalost ne zato shto su loshi, vec zato shto su Francuzi za sireve ipak neprevazidjeni. Uspeo sam da nadjem samo jednu sliku charcuterie iz mog paba na internetu i poshto je svaki dan charcuterie razlichit ja nikada nisam naleteo na ovu kombinaciju sa vishnjama.

Attached Files


Edited by down with the sickness, 31 March 2012 - 16:26.


#11 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 31 March 2012 - 16:30

Lepo moja majka govori da joj neki francuski i italijanski sirevi smrde na neoprane noge. :)


Ako sir ne smrdi necu ga ni jesti, chemu sir ako nije smrdljiv? Zato brie, camembert i ostali sirevi za decu kod mene ne prolaze, bez mirisa i sa nekim jedva prisutnim kremkastim ukusom ....... hvala lepo, preskachem. Posted Image

#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2012 - 22:06

Ako sir ne smrdi necu ga ni jesti, chemu sir ako nije smrdljiv? Zato brie, camembert i ostali sirevi za decu kod mene ne prolaze, bez mirisa i sa nekim jedva prisutnim kremkastim ukusom ....... hvala lepo, preskachem. Posted Image

Sir mora da "smrdi" na sedam dana neoprane vojnicke noge... :)

Edited by vladan, 31 March 2012 - 22:07.


#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 March 2012 - 22:52

...


http://www.youtube.c...h?v=CM7bIV-HYgU

#14 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2012 - 23:19

Moram da priznam da nisam veliki ljubitelj krvavica, osim onih u kojima nema pirinca, razi ili zita; volim vojvodjansku varijantu, a to je mnogo vise dzigernjaca.

Edited by vladan, 31 March 2012 - 23:26.