Jump to content


Photo
- - - - -

Neugodni i bolni hemoroidi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#16 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 30 July 2011 - 18:32

Za hemoroide: nemojte jesti ljuto i piti alkohol, jedite uglavnom tecnu hranu sa velikim celuloznim ostatkom, regulisite stolicu i u periodu problema koristite neku od masti ili cepica. Na taj nacin 95% hemoroida moze biti reseno. Ostali, ekstremni slucajevi, resavaju se operacijom.

Pa i ovo ne mora da znaci da je (poptuno) tacno ............. ja imam Kronovu bolest jos od 2007. plus hemoroide, ne jedem ljuto i ne pijem alkohol, .......... i kada sam saznao za SCD (Specific Carbohydrate Diet) , koja podrazumeva skoro potpuno izbacivanje (kompleksnih) ugljenih hidrata i kompleksnih (industrijskih) secera, i spreveo celu stvar u delo, posle mesec dana sam poptuno zalecio hemoroide a da stvar bude jos interesantnija, posle 25+ godina pacenja sa seborejom, stvar je potpuno nestala. Dva meseca od pocetka dijete Kron se 95% povukao, skinuo sam se sa Salofalka (3000mg dnevno) koji me je "ubijao", nisam mogao na nogama da stojim. Osecam se bolje nego ikad!

Ukratko, ugljeni hidrati i kompleksni seceri su zlo covekove ishrane! Smanjiti ih na najmogucu meru i vecina hronicnih bolesti prosto nestaje.

A kada je ljuto u pitanju, stvar je malo paradoksalna, npr Cayenne Pepper je uzasno ljut a pozitivno deluje na inflamatorne probleme kao sto su Kron, kolitis, cak i za cir ......

#17 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 31 July 2011 - 10:58

Ukratko, ugljeni hidrati i kompleksni seceri su zlo covekove ishrane! Smanjiti ih na najmogucu meru i vecina hronicnih bolesti prosto nestaje.


Nadam se da nećeš pomisliti da te proganjam po forumu, ali na ovoj našoj Medicini je malčice dosadno, pa jedva dočekam da neko dođe :D.

Elem, ova izjava je malčice preterana. Jedini ugljeni hidrati koji su zaista zlo jesu oni koncentrovani iz slatkiša, znači saharoza, "beli šećer"... Kompleksni šećeri, pre svega skrob i glikogen, su glavni i najbolji izvor šećera (samim tim i energije) u organizmu, a u uravnoteženoj zdravoj ishrani oni treba da čine oko 2/3 ukupnog kalorijskog unosa.

Takođe, neće većina hroničnih bolesti "nestati" ako UH izbacimo iz ishrane, možda će se samo neke poboljšati. Za takvu smelu tvrdnju i generalizaciju, potrebne su adekvatne studije da je potvrde, a njih nema, a mogu da se kladim da ih nikad neće ni biti jer je prosto nemoguće da jedna takva jednostavna mera bude lek za ogroman broj etiopatogenetski različitih oboljenja.

Pitanje za tebe - ako (skoro) potpuno izbacimo UH iz ishrane, odakle ćemo dobijati energiju? Šta je alternativa za dobijanje tih cca 2000kCal dnevno koje su neophodne organizmu? Da se zadržimo za sada samo na toj energetskoj ulozi UH u organizmu.

#18 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 31 July 2011 - 17:09

Nadam se da nećeš pomisliti da te proganjam po forumu, ali na ovoj našoj Medicini je malčice dosadno, pa jedva dočekam da neko dođe :D.

Elem, ova izjava je malčice preterana. Jedini ugljeni hidrati koji su zaista zlo jesu oni koncentrovani iz slatkiša, znači saharoza, "beli šećer"... Kompleksni šećeri, pre svega skrob i glikogen, su glavni i najbolji izvor šećera (samim tim i energije) u organizmu, a u uravnoteženoj zdravoj ishrani oni treba da čine oko 2/3 ukupnog kalorijskog unosa.

Takođe, neće većina hroničnih bolesti "nestati" ako UH izbacimo iz ishrane, možda će se samo neke poboljšati. Za takvu smelu tvrdnju i generalizaciju, potrebne su adekvatne studije da je potvrde, a njih nema, a mogu da se kladim da ih nikad neće ni biti jer je prosto nemoguće da jedna takva jednostavna mera bude lek za ogroman broj etiopatogenetski različitih oboljenja.

Pitanje za tebe - ako (skoro) potpuno izbacimo UH iz ishrane, odakle ćemo dobijati energiju? Šta je alternativa za dobijanje tih cca 2000kCal dnevno koje su neophodne organizmu? Da se zadržimo za sada samo na toj energetskoj ulozi UH u organizmu.


Naravno da necu pomisliti da me proganjas, ovo je forum i mesto za razmenu misljenja ............ uvek spreman za diskusiju ...............elem, mozda nekome ta izjava deluje preterana ali ona ima argumentaciju koja zahteva malo vise od jednog posta. Postoji mnogo studija na tu temu a za pocetak bi bilo dobro procitati jednu izvanrednu knjigu od Dr. Westona Price-a "Nutrition and Physical Degeneration" u kojoj je radjena detaljna analiza u rasponu od 15-tak godina (toliko dugo je isti ovaj gospodin putovao po svetu) i nacin kako se hrane 14 grupacija u raznim delovima sveta. Tema je kompleksna pa nemam vremena da objasnjavam u detalje celu knjigu ali ukratko, poenta price je da je ishrana GLAVNI uzrocnik bolesti , pogotovu naglog porasta degenerativnih , hronicnih i autoimunih od drugog svetskog rata naovamo u zmeljama razvijenog sveta (narocito USA).

Komplesni seceri /UH ne samo da ne treba da budu 2/3 od ukupnpog unosa kalorija vec ne traba da prelaze vise od 25%! Da li znas sta se desava sa unosom tih 2/3 UG ? Kompleksni seceri/UH su direktno odgovorni za sve inflamatorne probleme digestivnog trakta jer nas organizam evolutivno nije "napravljen" da ih efikasno razgradjuje pa iz tog razloga nerazgradjeni seceri/UH jednostavno sluze kao hrana za Candidu, bakterije i rane patogene (u poremecenoj crevnoj flori je u ekstremnim slucajevima odnos patogena prema tzv. dobrim bakterijama i 250:1!!!) koji prouzrkuju Kron, kolitis, cir, hemoroide, itd , dok s druge strane jedan deo istih tih secera/UG odlazi u krvotok i stvar druge vrste problema............naravno medicina odbacuje ovu teoriju ali u isto vreme nema resenje za iste ove bolesti savremenog drustva. I onda kada su bolesnici od Krona/kolitisa, koji su sproveli SCD, dosli do pune remisije, medicina ih ismeva i kaze da to jednostvano nije tacno i ne zeli da prihvati cinjenicu da je dijeta osnovni uzrok problema.

Koliko UG unose Eskimi, Masai Mare? Oni ne poznaju reci kao sto su kancer, hipertenzija, dijabetes, karijes, td ............ sa druge strane, statistika je neumoljiva pa kaze da danas svaki treci amerikanac (!) pati od neke od hronicnih, degenerativnih ili autoiminuh bolesti , u manjoj ili vecoj meri a posebno naglasavam da se u USA posebno od drugog rata naovamo propagira low-fat high-carbs dijeta. Prosecan unos UH je skoro 60% od ukupnog broja kalorija. Rezultati su katastrofalni! Rezultati su slicni, mada ne tako drasticni, u razvijenim zemljama prvog sveta ...........
Neko ce postaviti legitimno pitanje, kako onda Azijati jedu toliko mnogo pirinca? Naravno, ali se mora takodje znati da isti ti Azijati imaju skoro duplo veci pankreas koji je vremenom "adaptiran" na tu vrstu dijete, a neka se neko iz bele rase slucajno ne zanosi idejom da mu 60% dijete cini pirinac jer ne bi docekao 30-ti rodjendan!

Batalite mainstream budalastine o raznoranim pahiljicama za dorucak i tome slicno , to su sve preradjeni, hidrogenizovani toksini , tzv nulte ili negativne kalorije koje nemaju apspolutno nikakvu nutricionisticku vrednost. UH se vrlo lako mogu uneti preko povrca i voca ( http://www.carbohydrate-counter.org/) u dovoljnoj meri za normalno funkcionisanje organizma, 100g UG dnevno je sasvim dovoljna kolicina. Takodje, nemoj smetnuti sa uma da covekov organizam moze da pretvara proteine u UH ukoliko je to potrebno. UG sadrze 4 kcal po gramu, masti 9kcal.

Sto se tice energije, takodje veliki mit da samo sceri daju energiju ....... da, u odredjenoj meri ali po jedinci mase masti daju 25% vise! 2000 kalorija ces uneti preko masti i proteina .......... saturisane masti su ZDRAVE! Mononesaturisane takodje! Izbegavati Polinesaturisane preradjene masti biljnog porekla, teraju u grob brze nego sto se moze zamisliti!

Malo zdravog razuma, ne moramo biti lekari i nutricionisti, covek je u poslednjih 5000 godina (jedan sekund naseg zivota preneseno komparativno u evolutivnom smislu razvoja coveka) presao na agrikulturu kao osnovni izvor hrane sto znaci da se stotinama hiljadama godina pre toga hranio zivotinjskim proteinima/mastima , vocem i povrcem, zitarice su cinile veoma mali deo dijete. Degenerativne, hronicne i autoimune bolesti su skoro bile nepoznanica samo pre par stotina godina.

Itd, tema je siroka ............ ovde se prica o hemoroidima , odosmo previse siroko :rolleyes:

Edited by Klika, 31 July 2011 - 21:45.


#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 July 2011 - 21:43

Vrlo hrabre tvrdnje, a pritom naucno potpuno nezasnovane.

#20 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 31 July 2011 - 21:46

Vrlo hrabre tvrdnje, a pritom naucno potpuno nezasnovane.

Zasnovane u stotinama knjiga, naucnih casopisa, istrazivanja ........ samo malo treba procackati ............by the way, da li u "naucne" tvrdnje ubrajas izvestaje FDA (Food and Drug Administraiotn), ADA (American Diatetic Assosiaction), itd ...... pa kako onda ti jadnici u USA boluju od toliko bolestina savremenog coveka/drustva a pritome slepo slede njihova uputstva o low-fat high-carbs dijetama?

Sa druge strane, ako konvecionalna medicima ima naucno zasnovane tvrdnje/rezultate , zasto ne izleci sve te degenerativne, hronicne i autoimune bolesti?

Edited by Klika, 31 July 2011 - 22:17.


#21 kristian11

kristian11
  • Members
  • 5 posts

Posted 02 October 2011 - 15:34

Hemoroidi odnosno šuljevi su proširene vene u predjelu anusa, slično je kao proširene vene na nogama.

Hemoroidi ili šuljevi mogu biti unutrašnji i vanjski. Za liječenje hemoroida je najbolje koristiti prirodne preparate.

Edited by nvukelic, 02 October 2011 - 22:45.
link


#22 sandra1502

sandra1502
  • Members
  • 1 posts

Posted 15 October 2011 - 10:03

PXD kraljica krema je zakon za hemoroide. Provereno

Attached Files



#23 19marko91

19marko91
  • Members
  • 2 posts

Posted 13 September 2013 - 09:25

da li je neophodno otici kod doktora? ja sam prije 4 dana (tada sam primijetio da imam hemoroid) totalno promijenio ishranu, vodim racuna o higijeni vise nego prije, hemoroid se dosta smanjio, bol je skoro prestao



#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 September 2013 - 10:48

Ne.

Samo treba pripaziti na ishranu, izbaciti alkohol I ljuto, odrzavati redovnu higijenu I uzimati dovoljno tecnosti.

Ako se, usprkos svim tim merama, sveza krv odrzava na povrsini stolice, nije lose da te lekar pogleda, mada je sveza krv na povrsini stolice u 99,99% slucajeva rezultat hemoroida, posebno kod mladjih ljudi.



#25 19marko91

19marko91
  • Members
  • 2 posts

Posted 13 September 2013 - 10:59

Da li je preporucljivo setati i stajati?

Koliko vremena treba da se hemoroidi povuku?

Procitao sam na par foruma da je dobro sedeti u mlakoj vodi ( kadu napuniti oko 10cm vode i sedeti 10-tak min ), a na jedan forum sam procitao suprotno, da to prosiruje kapilare i da je to lose...koje je vase misljenje u vezi ovoga? 


Edited by 19marko91, 13 September 2013 - 11:02.


#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 September 2013 - 06:25

Treba ziveti na normalan nacin I jedino malo pripaziti na ishranu I imati redovnu, svakodnevnu stolicu.

Hemoroidi su najcesce krajnje bezazlen I banalan problem.



#27 stposteritas

stposteritas
  • Members
  • 1 posts

Posted 15 September 2013 - 22:41

Imam / imao sam probleme sa hemoroidima. Na forumima sam uvek nalazio komentare ljudi koji imaju probleme, ali nikada nisam naišao na validni komentar koji može pomoći.

Poslednje dve godine sam osećao (ne imao, jer doktori tvrde da sam ih imao 15-ak godina, inače sam u 40-im) unutrašnje hemoroide koji su se javljali / ispadali nakon defekacije. Na savet doktora sam ih vraćao prstom uz sapun i mlaku vodu odmah nakon defekacije. Bavim se sportom i nikada mi se nije desilo da mi ispadnu tokom fizičkih aktivnosti. Nisam imao izrazita krvarenja i sa te strane nisam imao probleme. Isprobao sam sve masti - od Faktu-a, preko različitih melema do više krema koje su mi prijatelji donosili iz inostranstva. Ništa nije pomoglo.

 

Pre par meseci sam doživeo uklještenje. To znači da su se četiri hemoroida pojavila "napolju" otečena do veličine šljive. Pošto nisu "pukli" nije bilo načina da se vrate nazad.

U malo više od nedelju dana paklenih bolova obišao sam 4! najeminentnije privatne klinike i dve državne - ukupno 7 doktora.

Ni jedan nije imao isti savet kako da se sanira tekuća situacija, da ne govorim o predlozima za trajno rešenje problema. Predlagali su da ležim sa nogama u vazduhu, da sedim u kadi punoj mlake vode, da ležim na stomaku i rukam stalno vršim pritisak ne bi li se vratili nazad i još par glupih, koje zaista ne bih pominjao. Treba li da kažem da sam sve pokušao, izuzev glupih, naravno i da ništa nije pomoglo. Ni jedan operativni zahvat, ma kako inovativan bio, nije imao saglasnost svih doktora i odmah mi je rečeno da ne očekujem bilo kakvo bezbolno rešenje ma koliko novca da odvojim.

 

Sve moje nedoumice su otklonjene posetom KC gde sam primljen kao hitan slučaj i momentalno operisan - posle, ponoviću, skoro 10 dana izrazito jakih bolova izazvanih uklještenjem.

Odmah nakon operacije sam imao nesnosne bolove koji su trajali 10-ak sati. Posle toga se bol sveo na nivo koji je bio tokom uklještenja. Prva defekacija nije bila toliko strašna, koliko sam bio uplašen šta će se desiti (mada ne mogu da kažem da je potpuno bezbolna), ali je svakako intenzitet bola bio manji nego tokom uklještenja.

Pet dana sam bio u bolnici i dva puta dnevno sam imao napade bola koji su trajali po najduže 4 sata po napadu. Po izlasku iz bolnice bol se pojavljivao jednom dnevno.

Na savet doktora, deveti dan nakon operacije, otputovao sam na more. 900km puta kolima - pola je vozila supruga, pola ja. Nije bilo sjajno, ali nije bilo ni strašno. Više sam se plašio mogućnosti hitne upotrebe toaleta nego samog putovanja - lako je oboriti sedište i ležati. Na moru sam se kupao dva puta dnevno, što je pretpostavljam pomoglo bržem zarastanju rane. Bolovi su se nastavili ali u sve slabijem intenzitetu. Svaki dan, pa svaki drugi dan, pa treći. I tako da do kraja odmora, što je bilo 20-ak dana nakon operacije, nisam više imao bolove. U povratku sam vozio sam ceo put bez ikakvih posledica.

Sada, par meseci nakon operacije ponekad imam blage neugodnosti prilikom promene vremena, što mi se u krajnjoj liniji događa sa svim ranama gde sam bio ušivan. Ponekad se javi i svrab, ali retko.

Počeo sam polako da treniram, za sada bez poteškoća. Vozio sam i bicikl par puta. Sada ne korisitim nikakve maste niti lekove.

 

Ne postoji saglasnost u savetima kako treba da se ponašam nakon operacije. Ne postoji saglasnost po pitanju ishrane i unosa alkohola.

 

Jedino u čemu postoji saglasnost i što sam primenio je sledeće:

 

1. Boravak na klozetskoj šolji treba da bude što kraći! Zabranjeno je čitanje i bespotrebno zadržavanje.

 

2. U potpunosti se izbacuje toaletni papir. Posle nužde pranje mlakom vodom. U situaciji gde to nije moguće koriste se vlažne maramice bez alkohola.

 

3. Pražnjenje se vrši do kraja - nema prekidanja

 

4. Veš je pamučni i redovno se menja - u slučaju znojenja i više puta dnevno.

 

Napomenuću da mi je ishrana u potpunosti normalna, jedem sve, pa čak i ljuto. Izbegavam gazirana pića ali sam ih konzumirao par puta. Sve vrste alkohola konzumiram - par puta nedeljno u normalnim količinama. Nemam  problema sa tvrdom stolicom, ali ipak vodim računa da jedem voće svaki dan.

 

Dok sam bio u bolovima, tražio sam, kao i svi pretpostavljam, neku naznaku kako sebi da pomognem, ali nisam uspeo da nađem ni jedan dobar savet. Ovo pišem u nadi da ću bar nekom pomoći i / ili pripremiti šta mogu da očekuju ukoliko je operacija neophodna.

 

 



#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 September 2013 - 00:25

...

 

Prema 'bapskim receptima' raznoraznih porodilja (gde su bas naprezale guzne krvne sudove), a i 'domacih narodnih lekara' - jedan od boljih nacina za resenje problema 'hemoroida' je: proprziti cvet bele zove na biljnom  ulju, ohladiti, staviti izmedju dva sloja lanene krpe / gaze i posesti na to golu gozicu.

 

I tako nekoliko puta.

Kazu pomaze (a ne steti)!

 

... 


Edited by Kinik, 16 September 2013 - 00:29.


#29 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 16 September 2013 - 00:30

ovo bi mozda moglo pomoci: da se podignu koljena kad se sjedi na solji, da se zauzme polozaj kao na cucavcu. ja sam probala, cini mi se da treba manje naprezanja :D). ovde ima bolje objasnjenje, sa slikama :): http://www.squattypo...cles.asp?ID=255 (ovi gore prodaju nesto pa bi ovo bilo kao reklama, ali ja ne znam za drugi website koji objasnjava ovo.)

#30 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 16 September 2013 - 10:11

Bez namere da mnogo mudrujem: ova, relativno retka situacija ukljestenja hemoroida iziskuje operaciju, koju ne treba previse odlagati.

Drugo: nedozvoljivo je da pacijent u bilo kojoj fazi bolesti trpi intenzivan bol. Bar danas postoji ogroman spektar sredstava protiv bolova (analgetika).