Jump to content

Photo
- - - - -

Novi avioni u RV i PVO ?

• Please log in to reply
1176 replies to this topic

#706 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 23 August 2010 - 12:57

Problem rusofilstva u VS jedna je od osnovnih kocnica u modernizaciji ne samo opremom vec i same vojske. Pouzdano znam da je cela prica oko nabavke novih aviona bas zapela zbog usijanih glava vojnih grla da se kupe ruski avioni. Odatle i dolazi zvaka o neophodnosti dvomotorca.
Jednostavno veliki deo oficirskog kadra smatra i NATO i Zapad uopste glavnim neprijateljima i krivcima svega sto nam se desilo u zadnjih 20-tak godina, i nisu u stanju da prebole cinjenicu da ih je NATO onako raskantao 1999. Sovjetski komunizam sad je zamenjen nekakvim pan-pravoslavljem predvodjenim Rusijom i Putinom.
Pa na sta samo lice vojne oznake vazduhoplovstva? Meni je stvarno onaj krst-propeler totalno ruzan i arhaican. Umesto da su napravili dizajnerski konkurs i pustili mlade snage da pokazu sta znaju, oni vade iz naftalina nesto sto je totalno prevazidjeno. I sad ce takavi likovi da voze Gripena ili EF? Nema tu leba osim da se naredi odozgo, a ko nece da slusa mars preko grane u Rusiju.

#707 tex

tex
  • Members
  • 587 posts

Posted 24 August 2010 - 13:20

Ne znam da li je moguce da u VS postoje takvi likovi koji su za neku vezu sa Rusijom...to mi je stvarno neverovatno.

Bare Isle rules :thumbs:

#708 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 24 August 2010 - 15:30

Nisu vise rusi u modi.Sad su kinezi u modi.Od kako je ministar bio u Kini gde mu je predstavljno ono njihovo sokocalo od aviona ne prestaje da se prica o tome.Sa druge strane onaj ko je zeleo ozbiljno da procita jucerasnji intervju komandanta RV mogao je izmedju redova da procita na sta se cilja.To bi valjda i coravom bilo jasno,no nada umire poslednja i svi oni koji se nadaju strateskom vojnom partnerstvu sa Kinom kome bi ravnopravno parirali NATO zlocincima u Evropi imaju pravo na to.Interesantno je kako je Gripen pao u drugi plan iako je bio ljubimac onih neutralnih da ne kazem anti zapadno orjentisanih.Cim se pomenulo prokleto kinesko sokocalo odmah su se otkrile maske i pojavila zelja da Srbija vec jednom konacno postane svetska sila.Sada vise nije rec o eskadrili aviona vec se ide i do 120 aviona.Nova doktrina odbrane je vec napravljena u kojoj se NATO pakt vidi kao jedina spoljno politicka pretnja i neprijatelj ovoj zemlji koju cemo naravno sa kinezima zajedno neutralizovati.Naravno i broj vojnika ce se povecati na 120000 ljudi uz naravno jednogodisnje ili visegodisnje sluzenje vojnog roka.Pravice se vojska koja ce uspesno izvrsiti oslobadjanje svih srpskih okupiranih teritorija ma koje god one bile,od Crnog mora do Alpa.Zasto su se tako lako odrekli rusa uopste mi nije jasno.Bar su sto se tice vojne tehnologije daleko ispred Kine.Ipak nas narod nije glup i vidi ko je nadolazeca nova svetska super sila koja je inace poznata po kradji vojne tehnologije prvenstveno od rusa jer nsu posobni da naprave sami iole moderniji radar.Ipak je to 1,3 milijarde zutih ljudi koji svakako nisu za potcenjivanje,naprotiv.Uskoro ce zutica zavladati Srbijom.Naravno kad bi se zajebavali.Niko to u ovoj zemlji ne zeli.Niti ovi na vlasti,niti ovi modernizovani radikali koji drze lekcije iz predmeta Evropske integracije ovima koji su na vlasti.Nije ni cudo zasto smo tu gde smo.Totalno poremecen sistem vrednosti.Provereni vampiri se pretvaraju u ljude,a od obicnih i pravih ljudi se prave vampiri i zloce.Zato glogov kolac u ruke i na posao.Sto se tice aviona.Tacno je,ne zasluzuje svako da bude pilot Gripena ili Eurfightera.

#709 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 24 August 2010 - 17:18

Videcemo kako ce proci razgovor sa Vesterveleom u cetvrtak. Ako ne bude nekog kompromisa, bojim se da ce odnosi sa EU i USA krenuti u vrlo losem pravcu. Ameri su vec izgubili strpljenje i cini mi se da vise nece tolerisati bilo kakve avanture VJ sa rezolucijama.
Onda ostaju jedino Rusija i Kina u igri za avion, a posto ce nam biti totalno suzen manevarski prostor, uvalice nam opet neko djubre za debele pare. Ovo je naravno varijanta losijeg scenarija. Hajde da se nadamo da nece biti bas ovako crno.

Btw. ukoliko dodje do udaljavanja Srbije i EU, garantovano otpada kupovina zapadnog aviona. Ja sad priznajem da bih bio zadovoljan i eskadrilom Super Horneta ( da ne bude bas F22 :thumbs: ).

#710 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 24 August 2010 - 18:29

Pa na sta samo lice vojne oznake vazduhoplovstva? Meni je stvarno onaj krst-propeler totalno ruzan i arhaican. Umesto da su napravili dizajnerski konkurs i pustili mlade snage da pokazu sta znaju, oni vade iz naftalina nesto sto je totalno prevazidjeno. I sad ce takavi likovi da voze Gripena ili EF? Nema tu leba osim da se naredi odozgo, a ko nece da slusa mars preko grane u Rusiju.

PA NIko nama nije kriv sto smo jedini totalno promenili oznake naserg vazduhoplovstva. Manje vise sve komunisticke drzave su imale nacionalne oznake, uz mozda dodatak zvezde, dok smo mi imali iskljucivo petokraku kao Rusi!
NIje samo moje misljenje, vec mnogih iz sveta avijatika, da je nasa oznaka jedna od najlepsih i najinteresantnijih!

Upravo ti koji bi da uvoze samo Ruske proizvode, nisu zeleli krst, vec onu staru pepsi oznaku, samo u novom redosledu boja. Cak su neki avioni i nosili takve oznake neko vreme.
Nikao mi nije jasan taj argument "prevazidjeno". PA sve se vojske oslanjaju na tradiciju, a upravo mi uvek izmisljamo toplu vodu. PA vidi samo one smesne komunisticke gardijske unforme! Sve bivse komunisticke zemlje, kao i bivse YU, su usvojili "nove" tradicionalne uniforme. Isti je slucaj sa oznakama, a malo je falilo da mi i nase nikad ne promenimo!

Edited by WVIZ, 24 August 2010 - 18:34.

#711 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 August 2010 - 19:26

EF, Rafale ili bilo koji moderniji avion zapadne(NATO) proizvodnje mozete da zaboravite bez clanstva u NATO

#712 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 24 August 2010 - 19:44

A kako su mogle Svedska, FInska, Svajcarska i Austrija? hehe

#713 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 August 2010 - 19:52

A kako su mogle Svedska, FInska, Svajcarska i Austrija? hehe

Zato sto ih ne smatraju za rough states .SFRJ je godinama pokusavala da nabavi modernu opremu od zemalja NATO ali joj nikada nisu prodali cak i neke manje bitne stvari kao sto je TOW.Da li treba reci da je SFRJ imala mnooogo bolje odnose sa NATO nego sto ih ima Srbija

#714 tex

tex
  • Members
  • 587 posts

Posted 24 August 2010 - 21:00

Zato sto ih ne smatraju za rough states .SFRJ je godinama pokusavala da nabavi modernu opremu od zemalja NATO ali joj nikada nisu prodali cak i neke manje bitne stvari kao sto je TOW.Da li treba reci da je SFRJ imala mnooogo bolje odnose sa NATO nego sto ih ima Srbija

Ali su joj zato prodali Maverick...u svakom slucaju, Srbija ce pre ili kasnije (nadajmo se sto pre) postati clanica NATO/OTAN, te nece biti vise ni te prepreke.

#715 mrskoje

mrskoje
  • Members
  • 163 posts

Posted 25 August 2010 - 20:31

Ako Srbija bude imala para (kojih sada nema) za nabavljanje modernih aviona, zaboli Amere ili bilo koga drugog sa zapada da li je Srbija u NATO ili ne. Međutim shodno potrebama Srbije u odnosu na cjenu aviona, jedini zapadni avion koji bi bio realan je Grippen, sve ostalo (Eurofighter, F-22,F-35, F-16, Mirage) je za veće države od Srbije.

#716 lokarda

lokarda
  • Members
  • 1,627 posts

Posted 30 August 2010 - 00:56

, jedini zapadni avion koji bi bio realan je Grippen

Prezentacija perfektna! I ipak je Gripen...nadam se :)
Voila, ko kad se kupuje freza.

vižitaj

#717 fijesta

fijesta
  • Members
  • 90 posts

Posted 14 September 2010 - 07:14

Jednostavno veliki deo oficirskog kadra smatra i NATO i Zapad uopste glavnim neprijateljima i krivcima svega sto nam se desilo u zadnjih 20-tak godina, i nisu u stanju da prebole cinjenicu da ih je NATO onako raskantao 1999. Sovjetski komunizam sad je zamenjen nekakvim pan-pravoslavljem predvodjenim Rusijom i Putinom.

Nas su raskantali i u I svjetskom ratu i na Kosovu pa i dalje mislimo da smo time nešto dokazali i postigli! 

Što je nasmješnije od svega oficirskom kadru ni danas nije jasno šta je to tehnološki nivo neke opreme, te gdje smo mi u svemu tome.

Koji su uopšte slali pilote 1999 da poginu protiv neuporedivo tehnološki superiornijeg protivnika!

Jadni ljudi!

#718 realno *W

realno *W
  • Members
  • 28,843 posts

Posted 24 September 2010 - 08:05

Sudarila se dva aviona na vojnoj vežbi u Hrvatskoj
Hrvatsko ratno vazduhoplovstvo izgubilo je juče trećinu svojih aktivnih letelica kada su se na vojnoj vežbi sudarila dva aviona „mig 21“. Nesreća se dogodila na nebu između Ogulina i Plaškog, a obojica pilota su se katapultirala i tako uspela da se spasu. Jedna osoba na zemlji je ranjena od krhotina ostataka aviona. Piloti dva „miga 21“ spasli su se katapultiranjem

Ministarstvo odbrane Hrvatske potvrdilo je da su avioni „imali nesreću u vazduhu“ dok su obavljali vežbu na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik“ kod Slunja, na području severno od Plaškog. Građanima je upućen apel da mestu nesreće ne prilaze jer je reč o zoni u kojoj još ima dosta zaostalih mina iz rata devedesetih godina. Uzrok pada aviona ispitaće stručna komisija Ministarstva odbrane. Letelice su se srušile u mestu Latin i na brdu Hum na području Plaškog. Piloti su ubrzo posle nesreće uspostavili kontakt sa komandom Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva i obojica su dobro. Prebačeni su helikopterom na dodatne preglede.
Ministarstvo odbrane Hrvatske najavilo je početkom ove sedmice da će na vojnom poligonu na Slunju od 20. do 23. septembra biti održana obuka gađanja ciljeva na zemlji iz helikoptera Mi-171 Sh i borbenih aviona „mig 21“. Najavljeno je da će u vežbi učestvovati četiri „miga 21“ iz 91. vazduhoplovne baze. Kako navodi „Jutarnji list“, o nesreći postoji i službeni video-zapis, budući da se vežbe na poligonu uvijek dokumentuju kamerom.

Hrvatsko vazduhop­lovstvo je do sada imalo dvanaest „mi­gova 21“, od kojih su za let spremni samo četiri do šest.

#719 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 26 September 2010 - 17:07

Ovih dana redovno skoro svaki dan prolece iznad Panceva jedan G-4 ofarban u belo. Predpostavljam da je to taj modernizovan prototip.

Oooo, znači upalili su mu motore. To je već napredak... To je SuperGaleb G-4M, na kome je Utva 1996. godine nešto muljala (mada je tehnika koju su instalirali u njega još tad bila zastarela, ali je svakako predstavljala napredak u odnosu na ono što je u taj avion serijski ugrađivano). Ubacili su mu HUD sa Orla i TV kameru kako bi mogli da kače Maverike (AGM-65) koje Orao nosi.
Posted Image

A moguće je i da su na tom opitnom primerku (ima znak TOC-a na nosu) sada kačili novu avioniku pa ga ispituju.

Edited by Tribun_populi, 26 September 2010 - 17:08.

#720 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 26 September 2010 - 18:41

Posted Image

Ovu travuljina po pisti prosto namece pitanje odakle majmunima ideja da se zaduze jos milijardu dolara za kupovinu pet eskadrila.