Jump to content


Photo
- - - - -

Novi avioni u RV i PVO ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1176 replies to this topic

#691 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 20 August 2010 - 17:15

QUOTE (vlvl @ 20.08.2010, 17:03) <{POST_SNAPBACK}>
Cisto da te podsetim na nas zahtev za informacijama sto se tice njihovih aviona,oni su nam ponudili polovne F 16 A/B blokove s pocetka osamdesetih.Toliko o eksluzivnom aranzmanu sa njima.Zapravo bolje da kazem koliko nas oni postuju.Ti avioni i sa modernizacijom na neke savremenije C/D blokove i sa nesto raketa VV bi izasli neznatno jeftinije od recimo novog F 16 C/D blok 50/52.Bez dodatnih komentara,nemam reci.Jel to ta vizija koju vidis sa njima.


Sa politikom koju danas vodi BT/VJ dobro su nam uopste nesto i ponudili. Ja pricam o potpunom zaokretu u spoljnoj politici i resenjima koja nece biti razno-razne klackalice jer to niko od mocnih sila ne voli. Resenje mora biti dugorocno i orjentisano na jednu stranu. Tada dobijas ono najbolje. To kosta skupo i u parama i u politickim odlikama ali je za drzavu najbolje.

Danas su evo pod upitnikom i sveukupni odnosi sa EU. Ako se nastavi ovim pravcem slobodno otpisi i EF i Raffale i Grippen. Pa ce Rusi opet da nam 'modernizuju' 2 aviona itd.....

#692 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 17:16

Ako nisi procitao , pa oni nam nude F-16 od najstarijih verzija , kojima bi cak i nas mig 21 ( sa Izraelskim upgradeom od 5 m $) bio air superiority smile.gif

#693 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 20 August 2010 - 17:17

QUOTE (zoltan @ 20.08.2010, 17:12) <{POST_SNAPBACK}>
Pogledaj samo primer za F-15 obican ili E verzije. To je do pojave F-22 i delimicno F-35 bio najsavremeniji avion cele zapadne alijanse. Taj avion imaju samo 5-6 zemalja i to onih koji su joj bukvalno najblizi saveznici. A opet taj avion je star bezmalo 40 godina. A opet veoma tesko da dugo ne bi dobili od njih cak ni njega i to nekog polovnog u najstarijoj varijanti sa najsiromasnijom opremom i sa nekim ugradjenim virusom za ne daj boze , cak i kad bi usli u NATO, odrekli se i priznali Kosovo.


Znam ja to, ali malo mastanja u dobrom pravcu ne smeta. Uostalom, nisu ni sva pravila vecna....a najmanje za Amerikance.

#694 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 20 August 2010 - 17:18

QUOTE (zoltan @ 20.08.2010, 17:16) <{POST_SNAPBACK}>
Ako nisi procitao , pa oni nam nude F-16 od najstarijih verzija , kojima bi cak i nas mig 21 ( sa Izraelskim upgradeom od 5 m $) bio air superiority smile.gif



procitaj ponovo moj post iznad

#695 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 17:23

QUOTE (bowdon @ 20.08.2010, 18:18) <{POST_SNAPBACK}>
procitaj ponovo moj post iznad


Izvini , ja pustio moj post neki sec posle tvog i ne vide ga...

Da bi se dobilo najbolje , moras biti dugorocni saveznik , a ne tek novodosli. Pogledaj hrvate. Njima ameri nude F-16 block 25. Istina , oni imaju opciju i za Gripena, ali im mogucnosti ne daju. Cak iako su im u Ofsetu ponudili i 2 male raketne korvete za hrvatsku mornaricu.

#696 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 August 2010 - 17:29

Oni se navodno zalazu za zaokret i novu stranicu u odnosima sa Srbijom.Ukoliko je tako zasto nam lepo ne ponude po nekoj pristojnoj ili bolje da kazem realnoj ceni nove F 16 C/D blok 50/52.Tada bi mogli da pricamo o nekom partnerstvu.Ne trebaju nama Reptori,F 35 ili F 15.Ovi su odlicni,ali gospodo amerikanci ponudite nove.Slazem se Z.F 15 je decenijama u naoruzanju,ali je to jos uvek jedan od najboljih,ako ne i najbolji lovac na svetu.Postoje nove verzije i ne vidim da su im bili potrebni ovi stelt avioni.

#697 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 17:37

Ne verujem da ce ameri vise nuditi nove F-16. Jednostavno oni imaju bezmalo 2000 F-16 ica u eskadrilama koje treba da zamene sa F-35 icama kad krene. Ipak je to stara platforma. Evo video si da je u Indiji ispao iz trke. Bogatije zemlje ce kupiti EF, Gripen, mozda Rafal ili SU 30 . A za ostalu "boraniju " bice dobri i polovni...

#698 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 August 2010 - 17:47

Prave se novi,ali za zemlje koje ga vec imaju u svom naoruzanju.Samo ove godine sklopljeno je vise ugovora o novim F 16 C/D blok 50/52.Te avione prodaju tim zemljama po ceni od 60 miliona dolara koliko i vredi.Za nas bi bio prilicno skuplji.Namoj da uporejujes nijednu verziju F 16 sa Migom 21.To je smesno.Jeste da je taj F 16 zastareo,ali je opet ispred Miga 21 cak i ovog modernzovanog sa kojim je ajde da kazem u rangu.Licno za mene je F 16 najbolji jednomotorni supersonicni lovac svih vremena bez obzia sta ja mislio o njima.I ja se da budem iskren plasim da cemo sa ovakvom spoljnom politikom ostati bez ikakvih aviona,pa i kineskih.Nesto definitivo mora da se menja u spoljnoj politici ili odosmo da ne kazem gde.

#699 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 18:06

Nemoj tolko bas da podcenjujes mig 21. On spada medju najpokretljivije mlazne avione. U Vijetnamu F-4 je imao prednost jedino u opremi, ali u bliskoj borbi jako malo. Svojim ocima sam gledao , dok sam cekao voz za NS na Batajnickoj z. stanici , u vezbama kako Mig 21 zalazi u ledja 29ki...

Edit : za spoljnu politiku se takodje slazem. Jednostavno ovi nemaju nikakve vizije sta ce. Oce dobre odnose sa Rusijom a prodaju "crnu strelu " i drugo naoruzanje Gruziji . Oce sa NATO-om a ovamo iza ledja i njima rade..

Edited by zoltan, 20 August 2010 - 18:08.


#700 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 August 2010 - 18:21

Nemoj sad da se vracas 40 i vise godina u nazad i sta je Mig 21 radio amerikancima u tom ratu.Tada je dog fight bio normalna stvar danas retko ili ga uopste nema.Danas je sve zasnovano na elektronici mocnim VV raketama ogromnog dometa.Tako da ti to poredjenjene ne stoji.Cinjenica je da je Mig 21 vec od osamdesetih debelo prevazidjen avion kod nas ima i dalje kvazi strucnjaka koji bi mu produzavali resurse da mogu do sledeceg veka.To sto si rekao u vezi nase politike spolja stoji.Jedna od retkih stvari koja me raduje je to da nasa namenska inustrija ima zeleno svetlo kod zemalja koje su pod patronatom Amerike.To bi moralo nesto da znazi u pozitivnom smislu.Za ubuduce pamet u glavu,mudra politika bez umisljavanja da smo neki vazan faktor na svetskoj sceni ili nam se lose pise.

#701 Dr Mebius

Dr Mebius
  • Members
  • 257 posts

Posted 20 August 2010 - 21:10

QUOTE (zoltan @ 20.08.2010, 18:06) <{POST_SNAPBACK}>
Nemoj tolko bas da podcenjujes mig 21. On spada medju najpokretljivije mlazne avione. U Vijetnamu F-4 je imao prednost jedino u opremi, ali u bliskoj borbi jako malo. Svojim ocima sam gledao , dok sam cekao voz za NS na Batajnickoj z. stanici , u vezbama kako Mig 21 zalazi u ledja 29ki...

Edit : za spoljnu politiku se takodje slazem. Jednostavno ovi nemaju nikakve vizije sta ce. Oce dobre odnose sa Rusijom a prodaju "crnu strelu " i drugo naoruzanje Gruziji . Oce sa NATO-om a ovamo iza ledja i njima rade..


Eto, o tome se radi. Ne moze ozbiljno da se planira razvoj jedne tako sofisticirane vojne grane kao sto je RV a da se vodi diletantska politika koja zemlju konstantno gura u izolaciju. Onda i dolazis u situaciju da ti se na tender za nabavku opreme salju olupine kojih neko hoce da se resi. Medjutim, ako si igrac koji nekome treba, onda dobijas ono sto zaista vredi. Ne za male pare i sigurno pod komplikovanim uslovima, ali dobijas. Evo ti primer: kriza IB-a 1948. Totalna izolacija drzave s obe strane u prvih nekoliko godina. Kad su ovi nasi shvatili da nema na 2 stolice, otisli su 1951. Koca Popovic (u to vreme nacelnik generalstaba JA) i Vlada Velebit u Vasington i trazili direktnu vojnu pomoc. I sta su dobili? Najsavremenije naoruzanje tog doba i to za dz. F-86 Sabre tada je tek bio uveden u operativnu upotrebu, a vec 52-53 smo ga imali i mi. A danas vozimo i dalje cevke (stangle-pilotski izraz za Mig 21) malo mladje od tih Sabreova.
Nema tu leba od modernizacije i produzavanja resursa jer su to avioni prastare generacije. Ako se ozbiljno razmislja o RV onda treba teziti kupovini aviona 5. generacije i obuke pilota u najsavremenijim uslovima. Sve ostalo je bacanje para, krpa na zakrpu i los posao.

Ja sad vise pricam o nekoj generalnoj strategiji nego o konkretnim avionima. Medjutim uvek i u svako doba treba teziti maksimumu jer to je jedini garant da u sledecih 10 ili 20 godina ponovo necemo doci u situaciju totalne tehnicke inferiornosti i neznanja. Ameri mozda uvale Hrvatima stare F-16 sutra ili sledece godine, ali za 10 godina ce hrvatskim nebom leteti F22, da li americki ili hrvatski, nije bitno, ali ce leteti. Da li mi treba da pariramo super-namunjenim i modifikovanim Migom 21? Ili cak 29? To se tako ne radi.....

Edited by bowdon, 20 August 2010 - 21:12.


#702 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 21:46

Kupovina aviona , kao i drugog naoruzanja predstavlja politicko pitanje. Treba se odluciti kom se privoleti carstvu. Imamo NATO sa jedne strane i imamo ponovo rastucu Rusiju. Ako bi se nastavilo i dalje sa ovim neutralnim majmunisanjem, vrhunsku opremu tesko da mozemo da dobijemo. Vrhunac bi bio Gripen ili mig 29. Odlucivanje za NATO znacilo bi da moramo da progutamo gorku pilulu priznavanja Kosova, ali sa druge strane , relativnu sigurnost u ususkanosti u sred alijanse . Sa time bi osigurali mozda moderniju opremu ali za avione 5te generacije cemo da cekamo duugo, duugo ( mozda nikad ) , a cak i da nam to dozvole, to je izuzetno skupo za nas. Odlucivanje za Rusku stranu , znacilo bi znatno slabiju ekonomiju, vojnu opremu bi mozda dobili i bolju nego od NATO alijanse, ali opet sumljam da bi nam dali novi Su-50. Mozda samo neku Rusku bazu sa njihovim pilotima u Srbiji.

#703 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 20 August 2010 - 21:57

Vidis u ovoj zemlji postoje ljudi koji misle da je vazuhoplovstvo kao rod vojske doslo na ove grane bas zahvaljujuci rusenju starog rezima.Inace je pre toga bilo bajno i sjajno kako oni vele.Necu da se zamaram idiotizmima i previse smaraju svojom dozom idiotizma i neznanja.Ja bih te samo ispravio oko ove generacijske podele aviona.Danas ni avioni 4++ generacije nisu zastupljeni u mnogo mocnim armijama sveta,a ti govoris o petoj koja se tek sada polako uvodi kod amerikanaca.U nasem slucaju bi i prelazak na avion 4 generacije bio strahovit tehnoloski iskorak koji ne bi mogli da ispratimo bez adekvatne pripreme.Zato ce se ici na modernizaciju Super galeba da bi piloti najpre videli neke stvari u kokpitu koje do sad nisu videli, pa zatim poceli polako da lete na njemu, pa kad savladaju elektroniku u lovca.

#704 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 August 2010 - 22:12

Ovih dana redovno skoro svaki dan prolece iznad Panceva jedan G-4 ofarban u belo. Predpostavljam da je to taj modernizovan prototip.
A i cesto proleti i neki AN-26 i to par navrata u bas niskom letu

Edited by zoltan, 20 August 2010 - 22:15.


#705 vlvl

vlvl
  • Members
  • 157 posts

Posted 23 August 2010 - 11:54

Najveci problem sto se tice nabavke borbenih aviona cini mi se da dolazi bas od ovih dupeglavaca iz RVa.Prica se kako oni insistiraju na dvomotornom lovcu,a zapadni dvomotorac je sve samo nije jeftin.Od ruskih dvomotoraca naravno da nema nista,a oni zapeli pa zapeli.Kada ne bi pravili problem oko toga veoma brzo bi bili obezbedjeni novi Gripeni i to ne tako mali broj.Prica se da je u opciji cak 20 Gripena.Ja ne znam da li je bolje 20 nekih konzerviranih ruskih 29ki koje bi bile preradjene na SMT ili M/M2 jer oni vec prilicno dugo nisu napravili nov Mig 29,ako ne racunamo mornaricku verziju K/KUB koja je radjena za indijsku monaricu,a uskoro ce i za rusku mornaricu.Opet s druge strane imamo papreno skupe evropske dvomotorce za koje tesko da bi mogli da izdvojimo za vise od 12 aviona.Sad sta je bolje 12 skupih evropskih lovaca,20 ruskih ni ja ne znam kako da ih opisem ili 20 Gripena.Mislim da za nas vazdusni prostor ne treba jaci avion od Gripena.Mali, laki u svakom smislu pravi visenamenski avion izuzetnih manevarskih sposobnosti izuzetno stedljiv sto se tice odrzavanja i sati naleta.Pa ukoliko je poenta da se ima kvalitetan avion sa kojim bi moglo dosta da se leti na cemu insistiraju ovi iz RVa, ja ne znam sta ima boljeg na trzistu borbenih aviona od ovog.Negde sam procito da su madjarski piloti prosle godine imali po 140 sati naleta na ovom avionu.Cak sta vise visestruko je jeftiniji sto se tice odrzavanja od nase stare 29ke,a isto tako je visestruko savremeniji i nadmocniji avion od njega.Zaista ne vidim u cemu bi bio toliki problem da se nabavi ovaj avion.Dvomotorac moze i da saceka neka bolja vremena.Do eventualne nabavke dvomotorca bar bi nasi piloti bili vrhunski iztrenirani i obuceni za letenje na savremenom avionu ma koji dvomotorac bude eventualno nabavljen za 10 i vise godina.

Prezentacija Rafala se ocekuje u septembru.Kinezi se sami ponudili,a EADS izrazio zelju za modernizacijom Super galeba.Intervju komandata RV.

http://www.akter.co....print/2864.html


Edited by vlvl, 23 August 2010 - 12:49.