Jump to content


Photo
- - - - -

Građani "s pedigreom"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#31 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 May 2010 - 12:28

E sad, ti menjas temu. Ti govoris kako su ti koji se hvale svojim "gradjanskim pedigreom" zapravo najobicnije seljacine. To je u stvari dosta tacno, ali opet nije poenta.

Zamislimo da je tacno ono sto oni pripisuju sebi. Zamisli da su ti tipovi iz kruga dvojke stvarno lepi, pametni, obrazovani, civilizovani, i statjaznam, a da su ti dodjosi stvarno vasljiva, sugava, nevaspitana goveda. Koji bi onda bio tvoj stav?


Mislim da se ti gubiš u okviru teme. Ona ti vađevina sa rasplodnicima iz Negotina baš ne ide.

Dakle, ono što sam na početku napisao je baš u okviru teme. Možda izraz seljaci u pežorativnom smislu ne ide i može biti uvredljiv, ali zna se na šta sam mislio. Da ti ponovim. Oni koji su zaista uspešni, bilo da su iz kruga vojke ili iz kruga danskog kraljevskog voza (dnevni za Kraljevo ), ne busaju se svojim poreklom na račun drugih koji ga nemaju kao jedinim faktorom svoje vrednosti.
Vašljiva goveda su oni koji te osobine imaju kao ličnost, u sebi, a ne kao seljaci/građani odnekud.
Čini mi se da si u nekim krivinama - ako si u mogućnosti, proputuj malo Srbijom. Ja sam imao sreće, zbog posla sam je obišao uzduž i popreko, od Subotice do Đakovice, a bio sam i u tom Negotinu, svud sam stekao divne prijatelje.

#32 Flaubert

Flaubert
  • Members
  • 1,483 posts

Posted 20 May 2010 - 12:51

Znas li mozda za koga glasaju?

Ti imas neki mnogo zastareo pojam "dobrote" u vidu.

Edited by Flaubert, 20 May 2010 - 12:52.


#33 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 May 2010 - 12:57

Pa, da, o tome se i radi.



E sad, ti menjas temu. Ti govoris kako su ti koji se hvale svojim "gradjanskim pedigreom" zapravo najobicnije seljacine. To je u stvari dosta tacno, ali opet nije poenta.

Zamislimo da je tacno ono sto oni pripisuju sebi. Zamisli da su ti tipovi iz kruga dvojke stvarno lepi, pametni, obrazovani, civilizovani, i statjaznam, a da su ti dodjosi stvarno vasljiva, sugava, nevaspitana goveda. Koji bi onda bio tvoj stav?


Ima jedan skorasnji primer, mozda pre 15 godina: Donald Trump, real estate magnat u Njujorku.

Imao je jednu (od mnogih) zgradu na Menhetnu, hteo da je srusi i podigne novu na istom mestu. Stanari, sve "Krug dvojke++" su se pobunili i odbili da se isele.

Sta je Donald uradio: u prazne stanove je pustio "bums", "street urchins" (beskucnike sa njujorskih plocnika) i za 3 meseca - zgrada je bila iseljena.

Tako nesto hoces da kazes?

#34 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 May 2010 - 13:03

Znas li mozda za koga glasaju?

Ti imas neki mnogo zastareo pojam "dobrote" u vidu.


A, to li je ? zaista ne znam za glasanje, nit me interesuje
Dobrota valjda ne zastareva

#35 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 20 May 2010 - 13:11

A, to li je ? zaista ne znam za glasanje, nit me interesuje
Dobrota valjda ne zastareva


Kako ne znaš? Kad upoznaješ čoveka prvo pitaj za koga glasa. Pa ako je naš, tek onda mu pruži ruku.

#36 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 May 2010 - 13:32

A zamisli stoku koja ne izlazi na izbore :ph34r:

#37 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 May 2010 - 13:52

A zamisli stoku koja ne izlazi na izbore :ph34r:


A zamisli one koji su 1945. okupirali Beograd, uzeli stanove (izbacili "burzoaziju") koje su hteli i danas su 2go ili 3ce koleno "plemstva" iz kruga dvojke.

Pekic je to opisao u "Godine koje su pojeli skakavci". Njima su usli u stan, uzeli svu odecu osim skupih bundi pa da se lepo vide i primete, nemaju u sta da se preruse, dok cekaju u red za nesto. Opsti protesti po redovima, sta ce oni tu da jedu narodnu hranu.

Edit: naravno, njima nisu trebali vise nikakvi izbori, sve je bilo reseno i dosta vise. Potrajalo je skoro 60 godina.

Edited by yoyogi, 20 May 2010 - 13:53.


#38 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 May 2010 - 14:46

A zamisli one koji su 1945. okupirali Beograd, uzeli stanove (izbacili "burzoaziju") koje su hteli i danas su 2go ili 3ce koleno "plemstva" iz kruga dvojke.

Pekic je to opisao u "Godine koje su pojeli skakavci". Njima su usli u stan, uzeli svu odecu osim skupih bundi pa da se lepo vide i primete, nemaju u sta da se preruse, dok cekaju u red za nesto. Opsti protesti po redovima, sta ce oni tu da jedu narodnu hranu.

Edit: naravno, njima nisu trebali vise nikakvi izbori, sve je bilo reseno i dosta vise. Potrajalo je skoro 60 godina.

Čekaj, Beograd je do 20 oktobra bio slobodan grad, poneko skočio na banderu ili na piknik do Sajmišta i onda došli okupatori ?
A propos garderobe i bundi, oni koji su pocepani krvavili gaće po snegovima i mrazevima da bi ovi naknadnookupirani mogli i dalje da normalno žive i zaslužili su preobuku, bar moralno.
Koje su koleno plemstva bili ti, prethodnici ?

Sve je to ista priča koja se vrti u krug

#39 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 20 May 2010 - 14:58

Čekaj, Beograd je do 20 oktobra bio slobodan grad, poneko skočio na banderu ili na piknik do Sajmišta i onda došli okupatori ?
A propos garderobe i bundi, oni koji su pocepani krvavili gaće po snegovima i mrazevima da bi ovi naknadnookupirani mogli i dalje da normalno žive i zaslužili su preobuku, bar moralno.
Koje su koleno plemstva bili ti, prethodnici ?

Sve je to ista priča koja se vrti u krug


Tako je, bas tako.

Posle su ti novi pravili svoje UDBAske firme kao Genex, Inex, Jugometal, da i oni malo vide bunde i sjaj sveta.

#40 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 May 2010 - 15:24

jfw, sta mislis o seljacima?

sta bi ti radio kada bi ti se u tvom Walnut Creeku, bas tebi preko puta, doselili plemenski rasplodnicari iz okoline Negotina?

Pod plemenskim rasplodnicarima mislim na one koji radjaju zato ste ne znaju nista drugo/bolje, koji bi na sve americko gledali sa paganskim sarkazmom i slepackim strahom?


Ovakve izjave (a i objasnjenja) da uzmemo kao bilo_ne_ponovilo_se a moju reakciju kao opomenu. To ovaj put, mikrokrpicom.

Evo, ja cu u tvoje ime da se izvinim ljudima iz (okoline) Negotina.
Verujem da ces ti sam najbolje znati sta ti je ciniti ubuduce.

Zamisli da su ti tipovi iz kruga dvojke stvarno lepi, pametni, obrazovani, civilizovani, i statjaznam, a da su ti dodjosi stvarno vasljiva, sugava, nevaspitana goveda. Koji bi onda bio tvoj stav?

Tako crno-belo nikad ne biva tako da tu nema sta da se zamislja te ne verujem da ce neko da zauzima i da (ti) objasnjava svoj stav u odnosu na ovako nerealnu polaznu premisu. Mozda da ti malo preispitas tvoj stav?

#41 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 20 May 2010 - 15:39

Posle su ti novi pravili svoje UDBAske firme kao Genex, Inex, Jugometal, da i oni malo vide bunde i sjaj sveta.

A napravili su ti novi iza te '45 i pola Beograda, i to za džabe. Ne primećujem da se toga iko seti kad se spominje otimanje od buržoazije. Ali su se svi koristili izgrađenom infrastrukturom, i ta odvratna partizanština i njihovi potomci, kao i aristokratija i gospoda i njihovi potomci. Čudo jedno kako se kasniji oslobođeni i liberalni nisu ni izbliza potrudili da urade nešto po pitanju tih opštih dobara.

Tačno je to da se jedan deo ovih velikih Beograđana regrutovao upravo od potomaka onih koji su došli iza 2 sv.rata. Ali, tačno je i to da se veliki broj mladih liberalčića, ali i nacionalista, kako bilo - hejtera komunjara - regrutovao od naraštaja koji potiču od istih (ne isključivo, ali i od njih). Najviše volim kad čujem one stare Novobeograđane kako drže predavanja o odvratnim crvenim lopinama, neslobodi, jednoumlju itede itede itede :ph34r: (u smislu da mnogo volim slobodna i proizvoljna kao i selektivna tumačenja prošlosti, i to do onde dokle odgovara.)

A za ove firme: u njima se radilo po udbaškoj liniji?

Edited by John Finn's Wife, 20 May 2010 - 16:29.


#42 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 May 2010 - 15:41

Tako je, bas tako.

Posle su ti novi pravili svoje UDBAske firme kao Genex, Inex, Jugometal, da i oni malo vide bunde i sjaj sveta.

Zaboravljaš koliko su te firme unosile u nekadašnju državu, i koliko su hranile porodica, u to sumračno vreme okupacije.

#43 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2010 - 16:31

Znas li mozda za koga glasaju?

Ti imas neki mnogo zastareo pojam "dobrote" u vidu.


NE mislis li da je nepristojno pitati nekoga za koga je glasao?

#44 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 May 2010 - 16:36

Od kombinacije mi & pedigre (ma sta to znacilo) moze da se napravi dobra satira.
Steta je sto najcesce nemamo dovoljnu dozu humora i distance u odnosu na sebe same.
Sebe same uzimamo previse ozbiljno. :ph34r:

Secam se kao dete (taman krenula u skolu) Ljubinke Bobic i ta Gospodja ministarka je na mene ostavila tako nezaboravan utisak da sam posle kod kuce prisvojila Nusiceva sabrana dela i ukrug iscitavala i to me je mnogo zabavljalo.

Ja licno smatram da mi nikada nismo stigli da sasvim izgradimo gradjansku svest.
Nije tako davno bilo kada je poslednji Osmanlija napustio Beograd.
I taman kad smo malo krenuli da gradimo gradjansku svest omelo nas. Uvek nas nesto omelo. Ta koliko toliko izgradjena gradjanska svest u nas je onako prilicno na klimavim nogama uvek bila.
No, uvek su stvari vise pogodovale razvitku malogradjanske svesti. Zbog te i takve svesti se i glodjemo vecito. Mislim da su sve te nase folirancije zapravo problem sa identitetom. Tako smo i pitanje nedostatka opste kulture problematizovali pogresno te tu anomaliju knjizimo kao nesto cemu je izvoriste van grada. Kog grada? Pa nije tako davno bilo kad smo bili jedna kasaba prepuna udjerica, blata i provincijskog mentaliteta. Jedni nam izgradise kaldrmu, drugi tramvaj … i tako malo mic po mic pa i nase babe polako pocele da koriste ulicu umesto da iza kuca i preko sokaka (da se ne vide) odlaze u goste. Jel o tom pedigreu pricamo?

A prestonica kao i svaka druga na kugli zemaljskoj privlaci veliki broj ljudi. Nista cudno.
Bilo bi cudno da ne postoji ta demografska mobilnost. Kakav bi to bio veliki grad kad bi svi sedeli tamo ucaureni?

#45 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2010 - 16:46

Spoiler! --Click here to view--
Bilo bi cudno da ne postoji ta demografska mobilnost. Kakav bi to bio veliki grad kad bi svi sedeli tamo ucaureni?

Da nema pridoslica, gradovi ne bi bili to sto jesu. Ruku na srce, te pridoslice su dosle da prave sebi novi zivot i zbog toga sto uglavnom startuju od nule gradovi i prosperiraju i razvijaju se tako brzo. Kad bi bili samo starosedeoci koji vec imaju neke korene, neko je vec stekao i ostavio nesto, manje bi se radilo i verujem ne bi se ni gradilo. Sto neko da gradi kad vec ima gde ce da se smesti.
Svi ti dosljaci donose svoju kulturu, za jedne, nekulturu za druge. Nacini zivota se menjaju i kod jednih i drugih & "There you go!" nove navike itd.
Bilo bi mnogo dosadno, da nema tih seoba i muckanja. :)