Jump to content


Photo
- - - - -

Diskus hernija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#61 mitar99

mitar99
  • Members
  • 29 posts

Posted 02 August 2013 - 13:52

Nije u pitanju licno misljenje vec ISKUSTVO,napisao sam koje sam lekove i metode probao.Vecina lekara(preko 90%) su na zalost veoma nemarni,ne prate tok lecenje,prepisuju lekove i terapije "radi reda".To ce reci i mnogi drugi pacijenti.

 Naravno,postoje i lekari koji zasluzuju postovanje.Steta sto ih nije vise!  



#62 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 August 2013 - 14:01

Neko je pametno napisao: misljenje je kao I doope I bas svako ga ima.

Medjutim, povladjivanje sarlatanstvu moze da bude vrlo ozbiljno.



#63 mitar99

mitar99
  • Members
  • 29 posts

Posted 02 August 2013 - 15:06

Ocigledno da nisi procitao da ne iznosim svoje misljenje vec ISKUSTVO,znaci da sam probao lekove i terapije i osetio rezultate.A lekovi(kortikosteroidi,kapsule) i pomocna sredstva za lecenje(magneti itd.) koje sam koristio se mogu kupiti u apotekama i drugim legalnim prodavnicana a pored toga se koriste u gotovo svim drzavama sveta,tako da je besmisleno govoriti o sarlatanstvu.

 

 


Neko je pametno napisao: misljenje je kao I doope I bas svako ga ima.

Medjutim, povladjivanje sarlatanstvu moze da bude vrlo ozbiljno       

I ti imas ...i jedno i drugo...



#64 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 August 2013 - 15:57

Sarlatanstvo, bazirano na jednom licnom iskustvu, u slucaju neuroloskih hirurskih obolenja, gde spada I (verovatno lumbalna) diskus hernija, moze po pacijenta da bude vrlo opasno.

U primeni sarlatanskih metoda lecenja, od kojih se neke ovde I pominju, osim sto pacijent nepotrebno trpi bol, najopasnije su komplikacije paraliza stopala I nemogucnost kontrolisanja mokrenja/stolice. Ove komplikacije se javljaju sa ucestaloscu od oko 2% kod svih bolesnika neadekvatno lecenih od lumbalne diskus hernije. U slucaju pomenutih komplikacija, operacija moze da resi pitanje bola, ali najcesce ne I komplikaciju, ako se ona razvije.



#65 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 02 August 2013 - 20:21

Ocigledno da nisi procitao da ne iznosim svoje misljenje vec ISKUSTVO,znaci da sam probao lekove i terapije i osetio rezultate.

 

Time sto tvrdis da si osetio rezultate ti impliciras postojanje kauzalne veze sto nije domen iskustva vec misljenja - u tvom slucaju neosnovanog. 



#66 gavrilo milentijevic

gavrilo milentijevic
  • Banned
  • 103 posts

Posted 17 September 2013 - 13:02

Lično iskustvo - ekstruzija diska L5S1, ukočenje odjednom, noga gotovo nepokretna sa bolovima koji vas teraju da poželite da vas nema. Dikolfenak, deksametazon, ketonal, diprofos, zodol, ništa ne pomaže. Terapija 40 dana, banja, pakao. Prvi neurohirurg me drži 3 meseca i treći mesec paklenih bolova i polupokretnosti mi kaže ovo je već relativna indikacija za operaciju, ali mnogi trpe i po godinu dana pre nego što se operišu. Na pitanje, a šta rade posle tih godinu dana, odgovor - operišu se. Ok majstore, hoću pod nož, ma vadi oko ako treba. Preuzima me drugi hirurg, gleda nalaz rezonance i kaže operacija odmah. Ni trenutak premisljanja, nego doktore kidaj. Operacija u maju, izvađeno parče diska koje se odlomilo i zabilo u isijalgični nerv ( sve ovo laički opisujem, ali to je otprilike to ). Posle buđenja iz anestezije, noga otkočena, bol je tu, ali ne istog inteziteta, što je posledica neaktivnosti mišića. Evo već mesec dana radim, početak je bio strašan, svaki dan sve lakše, bazen svaki drugi dan, statičke i dinamičke vežbe svaki dan. Prilagođena obuća, zaštitni položaji, zabrana igranja basketa zauvek i vraćaš se u normalu. Osećaj u stoaplu je i dalje čudan, ali važno je da ne boli i da nije ukočeno

Zaključak, ako vam dr kaže da morate operaciju, ne odlažite, ne okolišajte, već odmah u akciju. Odmah će vam biti lakše.



#67 Plant

Plant
  • Members
  • 1 posts

Posted 17 December 2013 - 08:23

Htela bih da opišem svoje iskustvo.

Operacija - promenila mi život - na bolje!

Imam 38 godina, radno aktivna, majka malog deteta.

Ja sam pre 6 nedelja operisala vratnu kičmu u nivou C6-C7.

Stavljen mi je veštački diskus i odmah sam bila preporođena. Nikakvih ograničenja nema posle operacije. Nema kragne...ništa, samo flaster sa prednje strane vrata.

kada su me izveli sa operacije momentalno sam primetila da ogromnog bola više nema a ostala je samo mala utrnutost u prstima šake. Neurogeni bol, jako slab, se postepeno smirivao i u naredne 3 nedelje potpuno nestao kao i utrnutost prstiju. Kao da nikad ništa nije ni bilo.

Iz bolnice sam puštena drugi dan posle operacije i išetala sam kao svaki normalan čovek.

Terapija u Sokobanjskoj za15 dana vratila je snagu mišića i uklonila spazam mišića.

Ja sam u ovom trenutku kao nova, vratila sam se u potpunosti normalnom životu i radu. Kao da nikad ništa nije ni bilo.

Ožiljak je 30 mm, u bori vrata i kada pobeli neće biti vidljiv.

zaista fascinatno brzo rešenje.

 

Molim vas, ovo nije propagiranje operacije ali je zaista moguće da se tako otklone tegobe i čovek vrati normalnom životu bez bolova i ograničenja.

Moguće je eto da sve prođe bez komplikacija i da se sve završi tako brzo i naizgled jednostavno.

U suštini, ja sam odmah po izlasku iz bolnice bila normalno, eto slabost od silnog mirovanja je jedina bila primetna kao i flaster na vratu. I to je sve. Verovali ili ne.

Znači sada 6 nedelja posle operacije meni zaista deluje neverovatno kroz kakvu agoniju bolova sam ja prolazila tako nedavno. Deluje neverovatno da je taj užas nestao i da ga više nema. Sada sedim za računarom, radim, kuvam ručak itd. kao da nikad ništa nije ni bilo.

Svako jutro kad ustanem želim sve najbolje dr. Raduloviću koji me je operisao na Klinici za neurohirurgiju KCS.



#68 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 December 2013 - 11:55

Naravno, opisano je ocekivani ishod te, relativno jednostavne I vrlo efikasne neurohirurske operacije.



#69 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 17 December 2013 - 14:19

Naravno, opisano je ocekivani ishod te, relativno jednostavne I vrlo efikasne neurohirurske operacije.

 

U mom starom komsiluku zive dve relativno mlade osobe koje muce muku s diskus hernijom vratne kicme - kad ih pitam zasto ne operisu, prva reakcija je:"Secas se sta se desilo Srdjanu Knezevicu?" (sportski novinar koji je imao problema  s diskus hernijom vratne kičme.) Lekari su mu rekli da je to rutinska operacija i da za sedam dana izlazi kući. Nazalost, covek je (p)ostao kvadriplegicar nakon ove operacije.

 

Strah je najveci razlog zasto se ljudi ne resavaju olako na operaciju, pogotovo kad je kicma u pitanju.



#70 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 December 2013 - 16:34

U slucaju ovog novinara primnjena je potpuno neprihvatljiva operativna tehnika - tzv. zadnji pristup, koji je kod vratne diskus hernije kontraindikovan bas zbog velikih izgleda za razvoj kvadriplegije. Hirurg koji ga je operisao (I koji je u to vreme bio cak I nastavnik na Medicinskom fakultetu u Beogradu), jednostavno nije poznavao I nije vladao rutinskom tehnikom za operaciju vratne diskus hernije. Na zapadu bi za operaciju koju je izveo zauvek izgubio pravo na profesionalni rad, on (ili bolnica) morali bi da plate basnoslovno obestecenje, a hirurg bi zbog grubog neznanja I velike strucne greske verovatno zaglavio I vise godina u zatvor.

Ponavljam, operacija vratne diskus hernije relativno je jednostavna I vrlo efikasna operacija sa niskim rizikom.



#71 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 17 December 2013 - 17:22

Uopste ne protivrecim, samo kazem kako (mi se cini da) ljudi razmisljaju kad je u pitanju bilo koja operacija kicme.



#72 Adanov

Adanov
  • Members
  • 1 posts

Posted 23 January 2014 - 01:10

Pozdrav

Hteo bih da opisem moje stanje i da postavim par pitanja.

Imam 31 godinu. Inace sam profesionalni kosarkas koji do sada nikad nije imao problema sa ledjima.

E ovako pre 45 dana sam osetio male bolove u lumbalnom delu. Odlazak do dr. koji saopstava da je misicna spazma, malo odmora, masaze i midokala. Posle 4 do 5 dana nastavljam sa treniranjem uz konstantne male bolove kojima ne pridajem paznju. Dolazi utakmica gde posle jednog pokreta osecam ostar bol. Nastavljam bez vecih problema. Posle utakmice osecam da mi desna noga trne kao i jace bolove u donjem delu ledja. Javljam prijatelju fizioterapeutu kome objasnjavam simptome. Salje me odmah na mr. gde mi konsatuju ZAKLJUCAK:gore opisane promene odgovaraju hernijaciji diska l4-l5 sa sekvestracijom postermedijalno,put kaudalno vise desno. a vidljivi su znaci degenerativnih promena l prsljenova i diskusa od l1 do s1.  Slede odlasci kod raznoraznih sportskih lekara neuro hirur. fizijatara kiroprak. kostolomaca itd. Konstatacije u sustini slicne mr ti je los ali klinicko stanje ledja je totalno drugacije. Trebalo bi da bude ok sa mirovanjem terapijama i vezbama, ako ne operacija. Moje tegobe bile su malo skracen hod sa trnjenjem do palca i bolovima u desnom kuku i padajucim stopalom. Posle 30 dana uradjen novi mr. Stanje bez promena, tegobe minimalne, normalan hod bez ikakvog bola sa vrlo retkim prolaznim trnjenjem u listu i palcu, ali jos uvek ne mogu da hodam na peti iako mi se malo vratila snaga u zglobu. Na savet lekara pocinjem sa postepenim opterecivanjem. Medjutim pri trcanju od 50 % jako slabo kontrolisem desni zglob.

E sad moja pitanja su

1.dali se snaga u zglobu uopste moze vratiti bez operacije i ako moze koliko cekati ?

2.koja vrsta operacije i kod koga je u srbiji najbolje otici?

i razumite da bih otprilike morao da igram jos koju godinu



#73 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 January 2014 - 01:56

Na prvo pitanje jednostavno nema odgovora, mada smatram da je bez operacije to najverovatnije definitivno stanje. Da li bi zakasnela operacija imala pozitivan efekat, ne mogu da znam.

Potrebna je operacija koja se naziva mikrodisektomija (operacija prolabiranog lumbalnog diska pod mikroskopom) I ona pripada domenu neurohirurgije.

 

Upozoravam da ma sta da se uradi, s obzirom da se s operacijom vec vrlo ozbiljno kasni, nije moguce predvideti da li ce doci do oporavka peronealne paralize.



#74 Dragovic Milic

Dragovic Milic
  • Members
  • 9 posts

Posted 12 February 2014 - 14:12

Pozdrav svima,

Vladane zanima me kako bih mogao znati kada je kasno za operaciju?



#75 Dragovic Milic

Dragovic Milic
  • Members
  • 9 posts

Posted 12 February 2014 - 15:47

Razlog sto sam se odlucio(opet) da idem na operaciju je to sto sam se juce bukvalno ukocio, bol od kuka do kolena, ne mogu da hodam, bolovi su uzasni, a taman sam mislio da mi je malo bolje, jer vec mesec dana idem aktivno na plivanje, ali je bol iza kolena bila ucestala, ali ni priblizno kao sada, odnosno kao prvih mesec dana kada je sve pocelo uopste, i kada nisam mogao da spavam od bolova. Inace, od kraja avgusta se mucim sa ovim, cekao sam zakazanu operaciju koja je trebala da bude u decembru, ali sam otkazao, na nagovor okoline i roditelja, da mogu to sam resiti, ali ja imam 22 godine i stvarno ne mogu vise provoditi toliko vremena u krevetu i u kuci jer zelim da uradim nesto od svog zivota a ne samo da razmisljam o tome da radim vezbe po ceo dan.

Hvala unapred.