Jump to content

Photo
- - - - -

Diskus hernija

• Please log in to reply
87 replies to this topic

#46 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 15 April 2012 - 13:26

Period od 6 nedelja je neki kriterijum u UK; naravno, o njemu se moze diskutovati.
Ne volim da operisem diskus herniju, kad je vec doslo do neuroloskog deficita, jer posle operacije, pacijent moze da bude vrlo nezadovoljan jer deficit po nekad ostaje.
Pacijent mora da shvati da je najbolji operativni pristup operisati preventivno, pre deficita.
Takodje, pacijentu se mora sasvim jasno reci da nakon operacije slabinske diskus hernije treba ocekivati da ce bol u nozi nestati, ali da izvestan bol u ledjima moze ostati.

#47 technokratia

technokratia
  • Members
  • 1 posts

Posted 27 April 2012 - 20:18

Pozdav,imam 29 godina i zakodje sam jedan od mnogih koji boluju od diskushernije. Sve je pocelo tako shto je desna niga pocela polako da se oduzima u smislu trnjenja malog prsta,a potom celog stopali nashta nisam obracao mnogo paznje dok nije pocela cela noga da me boli. Ubrzo sam pao u krevet jer nisam mogao do WC-a da odem,odmah sam otishao u Sokobanjsku sa snimkom sa MR i utvrdili su mi diskusherniju L5 S1,poceo sam sa elektro terapijom i za pocetak statickim vezbama da bi vrlo brzo preshao i na dinamicke. Sve ukupno sam ishao dva meseca na zerapije i oporavio sam se skroz. Iskreno i tamo su mi rekli da cu imati malih problema sa bolovima u nozi ali ako se budem pridrzavao nekih osnovnih pravila i ako budem radio vezbe koje su mi rekli i to ce vrmenom proci. Citao sam postove i dosta se spominje plivanje kao dodatak uz terapiju,mene zanima koji stilovi bi meni prijali i da li postoji neki program u smislu koliko puta nedeljno,koliko vremenski u terminu plivati i kombinacije stilova u jednom terminu? Malo sam se raspisao u objashnjavanju nadam se da mi necete zameriti,preporucio bih svima Sokobanjsku tamo znaju shta rade. Pozdrav

#48 naissus

naissus
  • Members
  • 1 posts

Posted 17 June 2012 - 17:23

Imam DH L5S1 sto vecina ima tako da sam dosta procitao na tu temu. Problem je sto imam i DH u torakalnom delu kicme TH5-6, TH6-7 koji mi daleko vise pravi problema. Intersuje me da li je neko imao problema sa grudnom DH, jer znam da se tesko leci a bukvalno ne operise bez katastrofalnih posledica?

#49 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 17 June 2012 - 21:11

Sto se plivanja tice, sasvim je svejedno koji je stil u pitanju. Zapravo sustina i nije u plivanju, nego u cinjenici da je telo potopljeno u vodu. Po Arhimedovom zakonu, telo potopljeno u vodu prividno gubi onoliko koliko vaze istisnuta voda. Ovo ima vrlo povoljan efekat, jer rasterecuje male zglobove, ligamentarni aparat i misice.
Sto se tice operacije grudne diskus hernije, to se radi i to uspesno, mada operacija nije jednostavna i trebalo bi da je radi iskusan spinalni hirurg. Operacija nije niti laka, niti jednostavna, a indikacija je neuroloski deficit koji je posledica grudne diskus hernije.
Ja u Srbiji ne znam boljeg spinalnog hirurga od dr Milenka Savica u VMA. Ovo nikako ne znaci da nema i drugih, ali ih ja ne znam.
Ja licno sam pre desetak godina operisao u jednoj privatnoj londonskoj bolnici coveka od grudne diskus hernije i doslo je do jedne vrlo neobicne komplikacije, koja je uspesno resena. Prikaz tog slucaja kao jedinstven objavljen je u SAD u The Journal of Bone and Joint Surgery.

Edited by vladan, 17 June 2012 - 21:16.

#50 berti

berti
  • Members
  • 1,356 posts

Posted 27 August 2012 - 08:20

Operativni zahvat na kicmi sam imao 1997. godine. Tada sam operisao L5-S1 nivo. Od tada pa do pre par meseci uglavnom nisam imao probleme sa kicmom. Ponekad se desavalo da me ukoci u ledjima, ali uz par injekcija ili tableta je to prolazilo.
Medjutim, pre par meseci poceo sam da osecam bolove neposredno iznad kolena na levoj nozi. Ti bolovi su bili vrlo intenzivni, kao ubadanje iglama. Cesto je bilo neizdrzivo. Desavalo se da nocu moram da idem u hitnu pomoc da primi injekciju.
Isao sam na magnetnu rezonancu i konstatovaki su mi ponovo diskus herniju. Na izvestaju je pisalo ovako:
Na L3-4 nema znakova disk hernijacije.
Na L4-5 nivou prikazuje se smanjena visina iv.prostora, degenerisao iv. disk sa dorzomedijalnom disk ekstruzijom i obostranom obliteracijom recesusa. Posledicna kompresija pripadajucih radiksa. Sekundarna stenoza spinalnog kanala.
Na L5-S1 nivou prisutan uredan postoperativni nalaz-stanje nakon hemilaminektomije.

Isao sam na fizikalnu terapiju. Desetak dana me nista nije bolelo, pa onda ponovo pocelo. Moze li promena vremena da ima ikakav uticaj na ove bolove?
Da li je rizicno raditi neke vezbe u ovom stanju? Postoji li rizik od eventualne ponovne operacije kicme?

#51 steins

steins
  • Members
  • 6,283 posts

Posted 01 September 2012 - 08:26

Ja licno sam pre desetak godina operisao u jednoj privatnoj londonskoj bolnici coveka od grudne diskus hernije i doslo je do jedne vrlo neobicne komplikacije, koja je uspesno resena. Prikaz tog slucaja kao jedinstven objavljen je u SAD u The Journal of Bone and Joint Surgery.

imaš neki link da vidim, zvuči interesantno.

#52 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 15 September 2012 - 20:56

Case Reports | September 01, 2004
Cranial Subdural Hygroma Complicating Thoracic Disc Surgery: A Case Report
George Samandouras, MD, FRCS1; Vladan Bajtajic, MD, MSc2; Frank Cross, FRCS2; Peter John Hamlyn, MD, FRCS2
1 Department of Neurosurgery, The Radcliffe Infirmary, Woodstock Road, Oxford OX2 6HE, England
2 Departments of Neurosurgery (V.B., P.J.H.) and Cardiothoracic Surgery (F.C.), The Royal London Hospital, London E1 1BB, England. E-mail address for P.J. Hamlyn: peterjhamlyn@aol.com
J Bone Joint Surg Am, 2004 Sep 01;86(9):2033-2037

#53 zoran59

zoran59
  • Members
  • 6,164 posts

Posted 18 September 2012 - 06:06

Iako nema direktne veze sa DH, upozorio bih na nesto u vezi sa bolovima u donjem dijelu ledja.

Pocesto problem nije u kicmi, nego u SI (sakroilijakalnim) zglobovima - to je ono gdje kicma sjeda u zdjelicu. Tu, kao i inace, problemi postaju cesci s godinama...
Jedan od znakova bitnih za diferencijaciju je nedostatak simptoma u ekstremitetima. Ako bole samo ledja, i to nisko, to treba provjeriti. Kad uz ledja bole i/ili trnu noge, najvjerojatnije je problem u disku. Inace, ne mora biti.

Ovo se moze dijagnosticirati i jednostavnom RTG snimkom, a CT je jos bolji (ali trazi vecu dozu zracenja - ionizirajuce radijacije).

Tretman je relativno jednostavan. Uz radiolosku asistenciju (fluoroskopiju), ubode se igla u zglob i ubrizga koktel, kombinacija steroida i lokalnog anestetika. Lokalni anestetik radi odmah, a steroid je dugorocniji anti-inflamatorni agens.
U ekstremnim slucajevima, moguca je i kirurska intervencija (najcesce, fuzija). To, na zalost, ogranicava pokretljivost pacijenta ("range of motion"). No, bitno je da ne boli...

#54 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 18 September 2012 - 18:14

Iako nema direktne veze sa DH, upozorio bih na nesto u vezi sa bolovima u donjem dijelu ledja.

Pocesto problem nije u kicmi, nego u SI (sakroilijakalnim) zglobovima - to je ono gdje kicma sjeda u zdjelicu. Tu, kao i inace, problemi postaju cesci s godinama...
Jedan od znakova bitnih za diferencijaciju je nedostatak simptoma u ekstremitetima. Ako bole samo ledja, i to nisko, to treba provjeriti. Kad uz ledja bole i/ili trnu noge, najvjerojatnije je problem u disku. Inace, ne mora biti.

Ovo se moze dijagnosticirati i jednostavnom RTG snimkom, a CT je jos bolji (ali trazi vecu dozu zracenja - ionizirajuce radijacije).

Tretman je relativno jednostavan. Uz radiolosku asistenciju (fluoroskopiju), ubode se igla u zglob i ubrizga koktel, kombinacija steroida i lokalnog anestetika. Lokalni anestetik radi odmah, a steroid je dugorocniji anti-inflamatorni agens.
U ekstremnim slucajevima, moguca je i kirurska intervencija (najcesce, fuzija). To, na zalost, ogranicava pokretljivost pacijenta ("range of motion"). No, bitno je da ne boli...

Samo kao nadopuna potpuno tacnog komentara: bol u ledjima, bez bola u nozi ispod kolena nije indikacija za operaciju diskus hernije.
Hirurski, tu se mogu koristiti razlicite postojece operativni procedure (stabilizacija lumbalnog dela), ali bi im trebalo prethoditi facet joint injections, da se proceni da li ta palijativna procedura pomaze.
Inace, ni stabilizacione operacije ne ogranicavaju bitno pokrete pacijenta, posebno imajuci u vidu da se ta operacija, uglavnom, radi kod ljudi starijih od 50-60 godina.

Edited by vladan, 18 September 2012 - 18:16.

#55 zeman

zeman
  • Members
  • 3 posts

Posted 16 July 2013 - 08:23

pozdrav  za vladana i sve forumase isto imam problem sa DH L4L5 L5S1 Prolaps na l4l5  bol u kuku i ispod kolena neizdrzljiv pio sam liriku od koje je bol popustio bio na fizikalnim terapijama u postmedical u zemunu kod dr milana mileusnica posle toga 15 dana banje kanjiza mogu reci da sam u nekoj normali postoji neki mali tupi bol u donjem delu ledja i malo trne prednja strana noge ispod kolena dali me to treba zabrinjavati molio bih nekoga da odgovori inace sve se to desavalo od srednie marta ove god pa do sada i dali ce i to proci za neko vreme samo od sebe 

#56 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 19 July 2013 - 15:41

Moz' da bidne al' I ne mora da znaci...

#57 zoran59

zoran59
  • Members
  • 6,164 posts

Posted 20 July 2013 - 16:39

Sudelovao sam u jednom od mnogih istrazivanja.

Zakljucak: u preko 90 % slucajeva, bol u ledjima nestane sama od sebe, bez terapije, u par sedmica. Nakon odmora.

E, sad... Bol moze biti u misicima, ligamentima, zglobovima, diskovima itd.

Ako je hronicna (tj. dugotrajna), treba prvo kod neurologa, pa onda kod neurohirurga, da se razmotre dijagnoze i opcije.

Ako trne noga (inace zdrava), svakako je pozeljna poseta neurologu. A neku eventualnu terapiju ce taj odrediti - nema strucnjaka koji je je moze odrediti forumski/internetski.

#58 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 20 July 2013 - 20:57

Bol u slabinskom delu ledja bez sirenja u jednu nogu ispod kolena nije diskus hernija.

#59 mitar99

mitar99
  • Members
  • 5 posts

Posted 02 August 2013 - 09:28

Diskus hernija
    ....moze stvoriti velike probleme i tegobe a moze se leciti dosta uspesno ali treba biti uporan i probati razne metode.Sve sto tvrdim licno sam probao.
Imam nekoliko DH,u lumbalnom delu a i u vratnom.Bilo je pogorsanja da sam jedva hodao,misam mogao biti na nogama duze od minuta...Trpeo sam bolove...

Sta sam probao...

-Primao sam injekcije kortikosteroida(ima raznih,neke su veoma dobre),bilo je bitnih poboljsanja,posle 2 inekcije koje sam dobio za 10-ak dana ,problem je nestao na neko vreme.Injekcije se mogu davati direktno na obolelo mesto ili u "debelo meso".Cuo sam da neki ljudi svakih nekoliko meseci dobijaju(posto se ne sme mnogo davati)dobijaju i ima rezultata.
-Kiroprakticari su mi ponekad pomogli
-"Najdanovi krugovi" su mi malo pomogli,a cuo sam od nekih da su se izlecili na neko vreme...Jedan momak mi je rekao da je izbegao operaciju.Treba ici u "krugove" po odredjenom rasporedu.
Sta mi je pomoglo?
                                                                      Da li je moguce "popraviti" ostecenu hrskavicu izmedju prsljenova?

Skoro svi lekari kazu da ne moze,samo neki kazu mozda moze malo.To malo moze biti veoma bitno da se coveku normalizuje zivot.
1.Uzimao sam razne kapsule za obnavljanje hrskavice,ima ih jeftinijih i skupljih,zivotinjskog i biljnog porekla.Probao sam svasta,neke su dale rezultate.I sada ih koristim
2.Koristio sam i koristim magnetni pojas.Ima ih raznih,treba uzeti originalne a ne sve i svasta.
3.Koristio sam neke uloske za tabane sa magnetima.Oni direktno ne uticu puno ali mogu mozda malo popraviti drzanje tela,olaksati hodanje...
4.Ono sto je VEOMA VAZNO su VEZBE!

Treba biti veoma uporan,jer kod DH uglavnom lecenje traje dugo.Desava se da prolaze meseci i meseci bez poboljsanja tako da ljudi prestanu da uzimaju kapsule,ne nose pojas,a narocito se lako prestaje
sa vezbama.Meni je bilo za nijansu bolje posle 3-5 meseci.Nisam prekidao nego sam nastavio.Vezbe radim uglavnom svaki dan, i kad mi je dobro ...
Postoje odredjene vezbe koje sam naucio od lekara a neke sam sam smislio.Nisam napisao nazive lekova,gde kupitii dr. jer kad napisem onda me moderator cenzurise ili obrise tekst jer je reklamiranje zabranjeno. Ako nekog zanima neka mi se obrati porukom ili e-mail-om,svakom cu dati sve informacije o vezbama,telefonima odrinacija i poliklinika,kapsulama(ima ih u apotekama),injekcijama,
pojasevima itd.
                                                                                          Sledece metode lecenja nisam probao...
1.Postoje jos neke terapije,magneti odredjene jacine se stvaljaju neko vreme ne odgoverajuce mesto.Dr. Dusanka,ordinacija je u BG
2.Nov metod lecenja ne samo DH vec i drigih bolesti na poliklinici ".Izvadi se mala kolicina krvi,"miksuje" se,obradjuje i ubrizgava na odredjeno mesto
Lečenje bolova u zglobovima zbog osteoartritlsa (I - III stepena ) bolova u leđima, kao i povreda tetiva, ligamenata i mišića, u kombinaciji sa ili bez operativnog tretmana"

#60 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 02 August 2013 - 11:02

Napisano je licno misljenje, a ne misljenje struke, I moze voditi na vrlo opasne stranputice.