Jump to content


Photo
- - - - -

brza hrana koja nije sinonim za nezdravu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
73 replies to this topic

#16 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 May 2010 - 14:47

Nema nista bolje neko paradajz i mocarela sa malo vinegreta...

#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 04 May 2010 - 15:49

Ne toliko zbog brzog spravljanja hrane vec zbog brzog jedenja i zaboravljanja one jedne casice vina uz jelo.

Meni se znalo desiti da jednom u nekoliko dana pogledam Oprah, emisiju koja me cesce nervira nego mi se svidi. Medjutim u toj emisiji bila gosca neka simpaticna starija Francuskinja koja zivi u USA zadnjih godina. Vitka, ''custa'', ni grama ni dodati ni oduzeti. Sarmantna, ostarjela, a ipak vitalna zenica pricala o dijeti. Cak i knjigu izdala o tome. I sva dijeta se sastoji u polaganom jedenju, za razliku od prozdiranja koje ti napominjes. Kaze ta gospa, umjesto da pojedem 2-3 kroasana, pojedem jedan. Ali sjednem kaze npr u neku bastu, narucim ili kafu ili neku casu vina, pa onda griznem zalogaj, polako prozvacem i progutam. Pa onda malo popricam sa prijateljicama, pa opet isti ritual. I da, provjereno uspijeva. Uvjerio sam se na drugima btw, ne na sebi. :ph34r: Ja nemam zivaca za to.

#18 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 May 2010 - 16:09

Ne toliko zbog brzog spravljanja hrane vec zbog brzog jedenja i zaboravljanja one jedne casice vina uz jelo.



Ko to zaboravlja?pa to se ne da zaboraviti... :ph34r:

#19 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 04 May 2010 - 16:54

Ko to zaboravlja?pa to se ne da zaboraviti... :D


:ph34r:

Meni se znalo desiti da jednom u nekoliko dana pogledam Oprah, emisiju koja me cesce nervira nego mi se svidi. Medjutim u toj emisiji bila gosca neka simpaticna starija Francuskinja koja zivi u USA zadnjih godina. Vitka, ''custa'', ni grama ni dodati ni oduzeti. Sarmantna, ostarjela, a ipak vitalna zenica pricala o dijeti. Cak i knjigu izdala o tome. I sva dijeta se sastoji u polaganom jedenju, za razliku od prozdiranja koje ti napominjes. Kaze ta gospa, umjesto da pojedem 2-3 kroasana, pojedem jedan. Ali sjednem kaze npr u neku bastu, narucim ili kafu ili neku casu vina, pa onda griznem zalogaj, polako prozvacem i progutam. Pa onda malo popricam sa prijateljicama, pa opet isti ritual. I da, provjereno uspijeva. Uvjerio sam se na drugima btw, ne na sebi. :D Ja nemam zivaca za to.


Nacin jedenja ne bi trebao biti samo izvor fizickog vec i duhovnog zdravlja. Ima odlican hrvatski izraz za to - blagovanje.

Evo zanimljivog teksta sa sajta Udruge katolickih intelektualaca. :)
Mislim, kad se ocisti od viska dogme i verskog PR-a, u biti je to to.

Spoiler! --Click here to view--

Ni ja nazalost nemam zivaca za to. A mozda bas zato i nemam zivaca. :D

#20 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 04 May 2010 - 17:18

crveni luk (obavezno crveni, on je sladak kad se griluje) isečen na kolutove prepeći na teflonu bez ulja. crvenu papriku iseći na krugove i dodati luku, sa par kapi maslinovog ulja i vrlo malo vode. dinstati dok voda ne ispari a paprika ne omekša (da ne postane sasvim mekana, sve skupa desetak minuta).

ja dodam i paradajz, a na kraju i jaje

i to onda bude tzv sataraš

s tim što luk ne mora obavezno biti crveni


hleb mast i aleva paprika


njam
ali nikako bez par kolutova crnog luka

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2010 - 17:34

dobra ideja za pileca prsa!

a ovi moji na poslu, donesu dzinovski presan krompir. onda ga za rucak stave u mikrotalasnu, ostave 20 minuta. izvade, raseku uzduz, istresu konzervu pasulja na to, i pospu rendanim tvrdim sirom, i gorov rucak! :D

:ph34r: :) :D

Nema nista bolje neko paradajz i mocarela sa malo vinegreta...

Krupan paradajz isecen na kolutove, preko njega ceo list bosiljka, a preko toga kolut mocarele i nekoliko kapi najboljeg moguceg maslinovog ulja; salata kapreze.

ja dodam i paradajz, a na kraju i jaje

i to onda bude tzv sataraš

Opisano jelo se cesce u Srbiji naziva becar - paprikas: luk, paprika i paradajz, a na kraju 1-2 jajeta. Naziv sataras je vojvodjansko - madjarski.

Becar - paprikas (sataras) (kako ga ja pravim):
Velika glavica crnog luka, isecena na rebarca, prodinsta se na malo (vrlo malo) masnoce, uz dodatak jedne supene kasike vode. Kad luk omeksa, ali ne pozuti, dodam na komade secenu svezu papriku (svaka je bolja od zelene). Kad paprika malo (ne sasvim) omeksa dodajem secen i oljusten paradajz (kad bi se zezali) ili konzervu paradajza. Soli po ukusu. Kad je voda malo, ali ne sasvim, uvrela, prestajem sa kuvanjem, a kad smesa prestane da vri, dodam (zavisno od kolicine) 1-2 cela jajeta, koja brzo odmah umesam u masu. Obilno seckan persunov, ili jos bolje list celera. Ja obavezno iseckam na pocetku i jednu malu ljutu papricicu.

Edited by vladan, 04 May 2010 - 17:51.


#22 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 04 May 2010 - 17:38

Krupan paradajz isecen na kolutove, preko njega ceo list bosiljka, a preko toga kolut mocarele i nekoliko kapi najboljeg moguceg maslinovog ulja; salata kapreze.


Skoro isto samo u US stavljaju vinegret preliv - bar onaj koji ja jedem - najbolja salata :ph34r:

#23 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2010 - 17:42

Oprosti, ali americke verzije hrane prezirem. Probaj ovako kako sam napisao, ako treba dodaj i mrvicu morske soli (inace, ne soli se). Tako sam uvek jeo po celoj Italiji, pa cak i na Kapriju. Optimalno je upotrebiti mozzarella buffa.

Edited by vladan, 04 May 2010 - 17:45.


#24 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 17:53

Oprosti, ali americke verzije hrane prezirem. Probaj ovako kako sam napisao, ako treba dodaj i mrvicu morske soli (inace, ne soli se). Tako sam uvek jeo po celoj Italiji, pa cak i na Kapriju. Optimalno je upotrebiti mozzarella buffa.

ja ovde to jedem u jednoj italijanskoj kao pekari, stavljaju balsamic.

#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2010 - 18:40

ja ovde to jedem u jednoj italijanskoj kao pekari, stavljaju balsamic.

De gustibus non disputandum est! (o ukusima se ne diskutuje).
Ovo sto sam ja napisao je originalni italijanski recept, neprilagodjen nepcima Engleza ili Amerikanaca.

#26 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 May 2010 - 18:53

:) :D :D


Krupan paradajz isecen na kolutove, preko njega ceo list bosiljka, a preko toga kolut mocarele i nekoliko kapi najboljeg moguceg maslinovog ulja; salata kapreze.


Opisano jelo se cesce u Srbiji naziva becar - paprikas: luk, paprika i paradajz, a na kraju 1-2 jajeta. Naziv sataras je vojvodjansko - madjarski.

Becar - paprikas (sataras) (kako ga ja pravim):
Velika glavica crnog luka, isecena na rebarca, prodinsta se na malo (vrlo malo) masnoce, uz dodatak jedne supene kasike vode. Kad luk omeksa, ali ne pozuti, dodam na komade secenu svezu papriku (svaka je bolja od zelene). Kad paprika malo (ne sasvim) omeksa dodajem secen i oljusten paradajz (kad bi se zezali) ili konzervu paradajza. Soli po ukusu. Kad je voda malo, ali ne sasvim, uvrela, prestajem sa kuvanjem, a kad smesa prestane da vri, dodam (zavisno od kolicine) 1-2 cela jajeta, koja brzo odmah umesam u masu. Obilno seckan persunov, ili jos bolje list celera. Ja obavezno iseckam na pocetku i jednu malu ljutu papricicu.

Vladane,jel mozes da objasnis malo ovo "svaka je bolja od zelene"?
jel svaka bolja od paprike zelene boje jer je ona,tvrda,il sta vec?il je svaka bolja od zelene u smislu nedozrele paprike?meni recimo,to sa zelenom bojom nikad nije palo na pamet,a mozda je u tome fora... :ph34r:

#27 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 May 2010 - 19:49

Zelene paprike (iz staklenika) su vrlo tanke i pomalo gorce. Bolje su zute, narandzaste, a najbolje su crvene.

#28 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 May 2010 - 19:59

ja dodam i paradajz, a na kraju i jaje

i to onda bude tzv sataraš

s tim što luk ne mora obavezno biti crveni


ni blizu. luk mora da bude crveni, zbog slatkog ukusa koji dobije grilovanjem, a paprika treba da pruža sasvim dobar otpor kad se zagrize. :ph34r:

da ne zaboravim: obavezno crvena paprika.

#29 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 May 2010 - 20:06

Moze grčka salata i sa ovim galofak paradajzom ali onda se stavi dosta više maslinovog, fete i bosiljka.

Jel ti to tako dobro aranziras tanjir kada na brzinu kuvas nesto?


Meni se znalo desiti da jednom u nekoliko dana pogledam Oprah, emisiju koja me cesce nervira nego mi se svidi. Medjutim u toj emisiji bila gosca neka simpaticna starija Francuskinja koja zivi u USA zadnjih godina. Vitka, ''custa'', ni grama ni dodati ni oduzeti. Sarmantna, ostarjela, a ipak vitalna zenica pricala o dijeti. Cak i knjigu izdala o tome. I sva dijeta se sastoji u polaganom jedenju, za razliku od prozdiranja koje ti napominjes. Kaze ta gospa, umjesto da pojedem 2-3 kroasana, pojedem jedan. Ali sjednem kaze npr u neku bastu, narucim ili kafu ili neku casu vina, pa onda griznem zalogaj, polako prozvacem i progutam. Pa onda malo popricam sa prijateljicama, pa opet isti ritual. I da, provjereno uspijeva. Uvjerio sam se na drugima btw, ne na sebi. :ph34r: Ja nemam zivaca za to.

Ma da taj savet radi vidi se po Opri koja nosi velicinu za bure
Tih knjiga mali milion a brate pojeo kilo bureka za sat vremena ili 15 minuta isto ti se hvata.
Nego jarane to sto vi zovete toster je formenov gril i genijalna stvar za brzo spremanje mesa

#30 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 04 May 2010 - 20:28

Nego jarane to sto vi zovete toster je formenov gril i genijalna stvar za brzo spremanje mesa

samo for the record, nazvala sam ga grill toster, da bi ga razlikovali od onog grila koji nema gornji i donji deo, nego je samo jedna plotna, ili onog grilla sto mi zovemo i rostilj ili grill pecnice. :ph34r: