Jump to content


Photo
- - - - -

Za neka dobra, dobra, dobra stara vremena


  • Please log in to reply
1028 replies to this topic

#346 CrniGuja

CrniGuja
  • Members
  • 11,290 posts

Posted 02 May 2010 - 16:45

Kosarkaska liga u staroj Jugi 80-ih je bila najjaca u Evropi. Za Jugoplastiku su igrali Kukoc,Rasja,Perasovic,Dusko Ivanovic (kako me je on nervirao,namrsten,bez emocija a nije mogao da promasi sa distance),Sretenovic,Sobin,Zan Tabak...Cibona:braca Petrovic,maljavi Knego,Franjo Arapovic (izludjivao je sve radovanjem posle kosa),Cvjeticanin,Cutura,Vrankovic,Frano Nakic,Anzulovic,Sunara,Sven Ušić,Razic,Vukićević...Zadar:Popovic,Komazec,Obad :D ,Stipe Sarlija,Petranovic...Šibenka:braca Petrovic su bila tamo,Nenad Slavica,Predrag Šaric...Navijači Sibenke su pevali "Ši-Ši-Sibenka a Grobari su im pevali "Ši-Ši-popuši" :ph34r: Bosna: Zdravko Radulovic (posle presao u Cibonu),Mitrovic,Sejo Bukva :) ,Mario Primorac,Mutapcic...Smelt Olimpija:Zdovc,Vilfan,Radoslav Nesterovic,Marko Milič,Dušan Hauptman,Slavko Kotnik,Curcic...pa IMT sa Sakotom na klupi:Mladjan (najbolji strelac),Krečković, Luković,Nikolić...Bilo je tu i drugih "nezgodnih klubova:MZT Skoplje,Buducnost,Borac,Rabotnicki...
Hale pune,neizvesne tekme,u svakom kolu neki derbi...neko je spomenuo da su i zabari prenosili nasu ligu.
I u Evropi su klubovi imali uspehe i osvajali trofeje.Prvaci Evrope su bili Bosna,Cibona 2 puta,Jugoplastika 3 puta za redom,Partizan uzeo Kup Koraca....

Ja sam isao manje na basket nego na fudbal (zbog daljine Hale sportova),gledao sam u proseku 5-6 tekmi po sezoni ali sam pratio sa istim zarom.

Eh, to su bila vremena... :D

I Partizan je osvojio titulu prvaka Evrope, i to na najneverovatniji nacin.
  • 0

#347 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 02 May 2010 - 17:33

Pratio sam mnogo i zimske sportove. U Svedskoj za vreme mog detinjstva su zimski sportovi bili u prvom planu a ja sam pratio sta se desava u Jugi u tim sportovima.

Kad se pojavio Bojan Krizaj za mene kao klinca to je bilo senzacija. Zamislite nas, U ZIMSKOM SPORTU, a SVETSKI!!
Desilo se da izostanem sa casa, trknem kuci i pogledam prvu voznju! Nakon toga se pojavila cela plejada Yu-skijasa: Boris Strel, pokojni Joze Kuralt, Jure Franko, Tomaz Cerkovnik pa cure vec sa pocetka 80-ih, Bojana Dornig, Nusa Tome, Veronika Sarec, Andreja Leskovsek pa najbolja Mateja Svet.
Kasnije se pojavio i boem, pokojni Rok Petrovic koji se povukao rano i nikad mu necemo znati stvarni potencijal, pa Grega Benedik....
Kad je Boris Strel 1982 u Schladmingu kao prvi jugosloven osvojio medalju na SP pukao sam od ponosa.
I da se ne zaboravi kreator Yu-ski cuda: Tone Vogrinec - covek koji nakon svega sto se desilo 90-ih rekao da se jos jezi kad cuje "Hej Sloveni" jer je to jos njegova himna!


Pratio sam i atletiku. Prvog naseg atleticara o kome sam cuo je bio Luciano Susanj - rijecanin.
Ja se ne secam njegove trke 1974 u Rimu kad je osvojio zlatnu medalju na EP - ali mi matori prepricavao o fenomenalnom sprintu.
Susnjova taktika je bila da se drzi sredine grupe do 200 metara pred cilj i da udari stravican finis u kome je bio nezadrziv.
Pre trke u Rimu vazio je za autsajdera. Glavni favorit je bio domaci trkac Marcello Fiasconaro koji je godinu dana pre trke oborio svetski rekord. Talijan je krenuo silovito i prolazno vreme na 400 metar je nagovestavalo svetski rekord. Medjutim malo pre ulaska u zadnju krivinu talijanu je ponestalo snage i 200 metara pred cilj je Luciano krenuo kao iz topa. Moj matori je to opisao da je izgledalo kao da nije pretrcao vec 600 metara. Bukvalno je nokautirao ostale trkace i na cilj stigao sa prednoscu od skoro dve sekunde!
Brzinu Susnjevog sprinta verovatno se moze objasniti time da je on bio (cini mi se) prvak Jugoslavije i na 100 i na 200 metara a bio je i rekorder drzave na 400 metara - pre nego sto se opredelio na sredjnu prugu.
Posle su ga pratile povrede i na OI 1976 u Montrealu je osvojio peto mesto a nakon toga se povukao iz atletike.
Bio je gradonacelnik (Rijeke?) i vazio za coveka koji je bio umeren za vreme usijanih (nacionalstickih) devedesetih.

Prica se takodje da je jedanput promasio avion kad je trebao da putuje na miting u inostranstvo i besan otisao na trening i oborio drzavni rekord (koji se naravno nije priznao)!
Susanj je povukao za sobom nekoliko trkaca za koje se moze reci da su cinili zlatno doba trcanja na 800 metar u SFRJ.
Milovan Savic, Dragan Zivotic a kasnije i Slobodan Popovic su svi bili finalisti na EP ili SP.

Tih sedamdesetih smo imali i jos jednog asa u atletici a to je Nenad Stekic. Ovaj skakac u dalj je u Montrealu 1975 skocio 8,45 m sto je bio evropski rekord. Iako je bio u samom vrhu mnogi jos smatraju da nikad dokazao svoj apsolutni potencijal i da dve srebrne medalje sa EP ne predstavljaju njegov stvarni kvalitet.

I jos da dodam jednog specialnog junaka, troskokasa Milos Srejovica. Milos je na EP u Pragu 1978 osvojio senzacionalno zlatnu medalju. Srejovic je vazio u to vreme za skakaca vrednog postovanja ali ne mozda bas medaljera.
I jos u sportu gde je godinama vladao nepobedljivi sovjet Viktor Sanejev koji bas ove sezone bio bez premca na mitinzima sirom sveta.
Sve je teklo po planu: Sanejev je imao zlato u svom dzepu, Srejovic imao cini mi se cetvrtu-petu poziciju pred zadnji krug. Sanejev je odskocio svoje i kao zadnji skakac je na zaletistu ostao Srejovic. Zaleteo se i preleteo Sanejeva oborivsi licni i drzavni rekord 16,94! Totalna senzacija.
Ovoga se dobro secam jer sam gledao prenos. Kad je Sanejev zavrsio skakanje ceski producent je prebacio kamere na neko trcanje. Iz publike se dobro cuo neki iznenadjeni sum. Svedski komentator se glasno pitao sta se desava, pa je rekao da je izgleda nesto kod troskoka i nakon nekoliko trenutaka provalio vest: "neverovatno! Sanejev nije prvak! Izgubio je zlatnu medalju u zadnjem skoku takmicenja! Preskocio ga jugosloven Srejovic!" A onda nam je prikazana repriza Srejovicevog skoka!

Jos se jezim! :ph34r:
  • 0

#348 Sumo22

Sumo22
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 02 May 2010 - 21:36

Youtube Video ->Original Video

izuzetan covek
rip
  • 0

#349 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 02 May 2010 - 23:14

Pocetkom osamdesetih na trafikama je izlazila sjajna edicija koja se zvala svijet sporta.
Izdavac je bilo enigmatsko drustvo cvor iz Bjelovara.
Svake druge nedelje izlazilo je dest da ih nazovem kartica velicine razglednice,sa prednje strane je bila slika sportiste,ili ekipe ili sportska grana a sa druge strane generalije o sportu,ekipi ili sportskoj grani tacnije pravilima tog sporta.
Bilo je i stranih i domacih sportista uerazlicitim sportovima.
Izaslo je negde oko 400 tih kartica,na zalost ja zbog ratnih dejstava imnogo drugih stvari koje su mi se tokom godina desavale nisam uspeo da ih sacuvam.Igrom slucaja naleteo sam na nekih 170-180 kartica ali mi oko 200 hvale.
Alizaista sjajna edicija koja je tada izlazila gde je covek mogao da sazna sve o sportu i sportistima o njihovim najvecim uspesima o takmicenjima tipa spensa 81 u novom sadu,o olimpijadama o sampionima jugoslavije u sahu o mnogim korisnim stvarima i istinskim sportskim legendama.
Nazalost nikada vise nisam tako nesto video da je izlazilo sjajan poduhvat vredan divljenja,pokusacu da vam docaram kasnije i neke sportiste i njihove najvece domete preko tih kartica do kojih sam dosao.
  • 0

#350 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 02 May 2010 - 23:52

Kao sto rekoh, dajte titule. Narocito to vazi za fudbal. Kragujevac ima vecu fudbalsku tradiciju od pola navedenih gradova, no, nebitno, ne pricam o Kragujevcu, vec uopste o svim sportovima, a titule osvajaju iskljucivo Zvezda i Partizan, to narocito vazi za fudbal, u odbojci je Vojvodina u proslosti bila cesce sampion, sada Radnicki, u rukometu nekada Metaloplastika, u kosarci oduvek dominacija Beogradjana...


Odbojkaski klub vojvodina i rukometni klub vojvodina su bili prvaci.
rukometni klub proleter zrenjanin.
rukometni klub napredak krusevac.
metaloplastika sabac
jedinstvo uzice.
zeleznicar nis.
rukometni klub zajecar.
knjaz milos arandjelovac.
fudbalski klub vojvodina
becej iz beceja vaterpolo klub
hemofarm iz vrsca u kosarci i muskoj i zenskoj.

mislim opet ti kazem ne stoji ti teza svaku cu da pobijem argumentima kao sto sam ti naveo sada iz glave tak da je bespredmetno da se nastavljamo nisi u pravu.

Edited by daba 67, 02 May 2010 - 23:55.

  • 0

#351 czbg

czbg
  • Members
  • 1,847 posts

Posted 03 May 2010 - 00:45

Nikada srpski tim van Beograda nije bio sampion u kosarci... Da je to lako postici, verovatno bi vec neko to do sada uradio, ali je interes srpske kosarke da se razvijaju centri u provinciji...

Meni je srce puno kada vidim sta je Kragujevac uradio za 6 meseci... Oni do pre 6 meseci kosarkaski nisu postojali... To je dokaz da se brzo moze doci do rezultata... Cesto se govori o publici... Pretpostavljam da je navijacima Radnickog u Kragujevcu veci gust da prate svoj tim i na manjim utakmicama nego navijacima Partizana i Zvezde... Oni su zeljniji vrhunskog sporta od nas...

A sto se Zvezde tice situacija je krajnje jasna i cista... Ukoliko je dovoljno kvalitetna prezivece kao klub, a ukoliko je nesposobna i nedovoljno kvalitetna i treba da se ugasi...

Ameri imaju jednu izreku koja kaze ''Ball dont lie'' ili u prevodu lopta ne laze... Budi bolji od Tamisa i od Radnickog 20 razlike pa onda ni sudije nece imati priliku da te pokradu...

Trifunovic je vec 4 puna meseca u Zvezdi... Gotovo niko da postavi pitanje zasto ne igrate kao tim, kako se radi na treninzima, da li tako treba nastaviti tim putem, ili pronaci neku drugu opciju...

Nisam previse siguran ali mislim da je jedne davne godine bio kk iz Zrenjanina sampion drzave
  • 0

#352 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 00:53

Nisam previse siguran ali mislim da je jedne davne godine bio kk iz Zrenjanina sampion drzave


Proleter zrenjanin prvak drzave 1956
okk beograd prvak drzave 1958,1960,1963,1964.
Radnicki beograd 1973 godine.
  • 0

#353 czbg

czbg
  • Members
  • 1,847 posts

Posted 03 May 2010 - 01:03

Ne znam gde da odgovorim airu:
kk Masinac iz Zrenjanina je bio sampion drzave 1956
  • 0

#354 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 03 May 2010 - 07:18

Pocetkom osamdesetih na trafikama je izlazila sjajna edicija koja se zvala svijet sporta.
Izdavac je bilo enigmatsko drustvo cvor iz Bjelovara.
Svake druge nedelje izlazilo je dest da ih nazovem kartica velicine razglednice,sa prednje strane je bila slika sportiste,ili ekipe ili sportska grana a sa druge strane generalije o sportu,ekipi ili sportskoj grani tacnije pravilima tog sporta.
Bilo je i stranih i domacih sportista uerazlicitim sportovima.
Izaslo je negde oko 400 tih kartica,na zalost ja zbog ratnih dejstava imnogo drugih stvari koje su mi se tokom godina desavale nisam uspeo da ih sacuvam.Igrom slucaja naleteo sam na nekih 170-180 kartica ali mi oko 200 hvale.
Alizaista sjajna edicija koja je tada izlazila gde je covek mogao da sazna sve o sportu i sportistima o njihovim najvecim uspesima o takmicenjima tipa spensa 81 u novom sadu,o olimpijadama o sampionima jugoslavije u sahu o mnogim korisnim stvarima i istinskim sportskim legendama.
Nazalost nikada vise nisam tako nesto video da je izlazilo sjajan poduhvat vredan divljenja,pokusacu da vam docaram kasnije i neke sportiste i njihove najvece domete preko tih kartica do kojih sam dosao.


Kad pominješ trafike i kolekcionarske fazone...

Ko se seća onih žvaka u obliku cigareta, a unutra, čini mi se, sličica i značka jednog fudbalskog kluba tada 1. savezne lige? CZ, Parizan, Rijeka, Hajduk, Dinamo... i tako redom sve ekipe... :D :ph34r: Dok nisi sakupio sve.

Ili zakon 24. godine? Ili beše 27.? Kad je neki sportaš mogao u inostranstvo... :)
  • 0

#355 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 07:24

Kad pominješ trafike i kolekcionarske fazone...

Ko se seća onih žvaka u obliku cigareta, a unutra, čini mi se, sličica i značka jednog fudbalskog kluba tada 1. savezne lige? CZ, Parizan, Rijeka, Hajduk, Dinamo... i tako redom sve ekipe... :D :ph34r: Dok nisi sakupio sve.

Ili zakon 24. godine? Ili beše 27.? Kad je neki sportaš mogao u inostranstvo... :)


Bilo je mnogo toga ali sto se tice zakona prvo je bilo da sportista ne moze u inostranstvo pre 28 napunjene godine kasnije se smanjilo na 26.
dok je vazio taj zakon nasa kosarka liga je bila najaca u evropi,a fudbalsam medju cetri najace.
Imalo je bogami sta da se gleda sada da coveku platis da ode na utakmice nece da ide.
  • 0

#356 Janito

Janito
  • Members
  • 694 posts

Posted 03 May 2010 - 07:39

Pocetkom osamdesetih na trafikama je izlazila sjajna edicija koja se zvala svijet sporta.
Izdavac je bilo enigmatsko drustvo cvor iz Bjelovara.
Svake druge nedelje izlazilo je dest da ih nazovem kartica velicine razglednice,sa prednje strane je bila slika sportiste,ili ekipe ili sportska grana a sa druge strane generalije o sportu,ekipi ili sportskoj grani tacnije pravilima tog sporta.
Bilo je i stranih i domacih sportista uerazlicitim sportovima.
Izaslo je negde oko 400 tih kartica,na zalost ja zbog ratnih dejstava imnogo drugih stvari koje su mi se tokom godina desavale nisam uspeo da ih sacuvam.Igrom slucaja naleteo sam na nekih 170-180 kartica ali mi oko 200 hvale.
Alizaista sjajna edicija koja je tada izlazila gde je covek mogao da sazna sve o sportu i sportistima o njihovim najvecim uspesima o takmicenjima tipa spensa 81 u novom sadu,o olimpijadama o sampionima jugoslavije u sahu o mnogim korisnim stvarima i istinskim sportskim legendama.
Nazalost nikada vise nisam tako nesto video da je izlazilo sjajan poduhvat vredan divljenja,pokusacu da vam docaram kasnije i neke sportiste i njihove najvece domete preko tih kartica do kojih sam dosao.


Sjećam se toga, iako nisam skupljao jer sam u to vrijeme još bio mali dječak. Kao što kažeš, to je bio odličan način za upoznati sve te naše sportaše i njihove uspjehe. I zato smo svi kao klinci u nogometašima, košarkašima i ostalima vidjeli svoje idole, na igralištima provodili od jutra do sutra i oponašali naše idole.
  • 0

#357 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 07:39

Zoran Kalinić rođen je u Subotici 20.07.1958.godine u Subotici. Kao dečak igrao je fudbal, odbojku i košarku bavio se rvanjem. Sa 13.g. zapazio ga je u "Spartaku" trener Toša Rakić, koji je bio uz njega u velikom delu njegove karijere. Stonim tenisom počeo da se bavi 1971. godine, a debitovao je u reprezentaciji sa 17. godina. Omladinski prvak Evrope postao je 1976.g. u singlu i u mešovitim parovima. Napadao je sa širokim zamahom ruke, odlično je blokirao bekhendom, levoruk, imao je širok repertora servisa, a poseban bauk je bio za defanzivce. Zoran je držao reket penholder stilom na azijski način, a pripisuje mu se da je u stoni tenis uveo jedan udarac koji se zove "kifla". Zavrne lopticu s poda kad je već protivnik mislio da je poen njegov, ta loptica nezgodno odskoči i obično je onaj s druge strane mreže samo proprati tužnim pogledom. Mnogo puta osvajao je državno prvenstvo u pojedinačnoj kategoriji, ekipno, u dublu, i u miksu. Mnogo puta osvajao je prvenstvo Balkana, međunarodno prvenstvo Italije (1976 i 1982), Belgije (1981), Engleske (1986), Rumunije, mnogobrojne turnire, Evropsku super ligu, itd. Zoran Kalinić pobeđivao je najbolje igrače iz svetske elite: Birocheaua, Martina, Kunza, Thorsella, Huanga Lianga, Bengtssona, Mazunova, Šurbeka, Cai Zhenhuaa, itd.

Najznačajniji rezultati:
- Na Svetskim prvenstvima četiri medalje: jedna zlatna medalja (1983, parovi, Tokio) i tri srebrne medalje.
- Na Evropskim prvenstvima osvojio je šest medalja. Tri zlatne medalje (1982,1984,1994) i tri bronzane medalje.
- 20 puta je bio prvak Jugoslavije (5 titula pojedinačno)
Od 1997. paralelno sa igračkom karijerom bavi se trenerskim pozivom.
Danas je selektor seniorske reprezentacije Srbije.


  • 0

#358 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 07:42

Youtube Video ->Original Video

  • 0

#359 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 07:45

Ovu trifinu trojku ne bi trebalo i ne bi smeo ni jedan zvezdas da zaboravi.

Youtube Video ->Original Video

  • 0

#360 daba 67

daba 67
  • Banned
  • 13,841 posts

Posted 03 May 2010 - 07:47

ako moze neko da nadje neka postavi onu cuvenu trojku danka cveticanina preko pola terena sa s.p. 86 godine mislim kada je kao nagradu dobio automobil.
  • 0